Dagblad voor Schiedam en Van Houten's De beste voor den prijs 35ste Jaargang Donderdag 18 April S912 No. 10298. feuilleton. Boitenlandsch Nieuws. Het Spookkasteel Verspreide berichten. Binnenland. ïh'eS ter„SïrbenL?ïW»« af te In onze Yroedschap. 1 Kg. 1.50|34k<j./0.42| - 0.801Ho -0.18 De roovers van het kasteel d'Herneuse. - Kent hem? uA-an het publiek kan hev [oordeel worden gelaten, of inderdaad is ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelflkadverteeren worden uiterst bil- lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DE OORLOG TUSSCHËN ITALIË EN TURKIJE Uit Constantinopel meldt Reuter: De troonrede, die bedien bij; de opening van de Turksohio Kamer zal worden voorgelezen, wijst op de noodzakelijkheid om de griondwet te wij zigen door hiet art. 35 aan te nemen, waarvan de verwerping' aanleiding heeft gegeven tot de ontbinding van de vorige Kamer. Tevens wordt daarin verklaard, dat Turkije al leen vrede met Italië kan sluiten, als Turkije de algeheel® en werkelijke souvereiniteit in Tri polis en Barka 'behoudt. De mogendheden worden bedankt voor haar vriendschappelijke en vrede lievende houding. RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld: In de vergadering: van afgevaardigden van het beurscomité heeft Kokoftsof, de eerste minister, aan Krestofnikoff, dein voorzitter van het comité, o. a. het volgende geantwoord: Ik erken dat, dank zij den arbeid van de derde Doema, het denkbeeld van volksvertegenwoordiging diep wor tel heeft geschoten in het volksbewustzijn. Nio mand denkt er tegenwoordig meer aan om tot de oude wijze van wetgeven terug te kecren. Ik hoop, dat de vierde Doema in het voetspoor van de derde zal treden. De nieuwe Doema wacht nog een belangrijke taak, in de eerste plaats het bewerken van nieuwe grondslagen voor handels verdragen. Kenschetsend voor de zwakte van Rusland is de groato invoer juist van zulke waren, die Rusland zelf zeer goed in staat zou zyn voort te brengen. De staat moeit naar midaelen zoeken om die zwaktei te verhelpen. Ik ben er van over tuigd aal de toekomst is aan nat stelsel van beschermende rechten, want alle landen zijn daartoe overgegaan. De industiieeien van ons land moeten in de vierde Doema hun siem lui der laten weerklinken dan ze in de dorde ge daan hebben, want hun werkelijke belangen val len samen met de normale' ontwikkeling van het laind Ik' zou het politieke leven op dat oogenblik rustig kunnen verlaten, wanneer ik zag, dal de vierde- Doema uit mannen was gevormd, die de toekomst van Rusland slechts willen zoeken in het hechter maken van zijn eeuwenoude overle veringen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld De minister-president Khuen Hedervary diende gister bij keizer Frans Jozef het, ontslag van het gansche kabinet in, dat door den keizer weid aangenomen. MEXICO. Dc- „Kölnistóhiei Ztg." verneemt uit Washington, dat de steeds ernstiger wordende toestand in Mexico uiterst kritiek geacht wordt. Hedenmiddag zal in het Witte Huis een conferentie gehouden T* 0F Naar het Franxch van Noël Gaulois. 83) - Wat eenige tienduizenden francs tigtal mannenU bSn^e^ belast,en eer\ v«f- tuurlijk uw deel het L verzamelen, zal na men giootst zijn. Aangeno- £C?00''1? Waar komen we biieen Met het aanbreken va\, ~i Je®n wezig zijn. aantal aan- De man, op wien de keuze van Le Traand gevallen was, was wel de aangewezen persoon voor een dergelijke onderneming. Ofschoon hij aan verschillende rooftochten had deelge nomen, was hij toch meer soldaat dan roover. H I heette Daguard. Uaguard geleid door zijn neigingen en sym- sroerf a11' V6rzamelde om zich heen een flinke wa-pfuefeliJke strijders, wier grootste genoegen Ete h l 6, klapPen uit te deelen en die ten van een i ,eenmaal in den dienst te treden te trekken ,a,nd?ren lleer' bereid om ten strijde i ooala Daguard zich Marcel voorstelde. worden, waaraan ook de minister van oorlog zal deelnemen. Morgen wordt een groot®, beslissende slag verwacht. CHINA. Uit betrouwbare bron wordt te Simla bericht, dat er in Lhassa gevochten is. De Chineezen zijn geheel verslagen en hebben de wijk genomen in een .klooster. Te Cimballa bij Saragossa (Spanje; is een hevige aardschok gevoeld. Eenige gebouwen hebben daarbij schade geleden. De bewoners, door een pamscheu schrik bevangen, hebben hunne huizen verlaten. De Berlijnsche bladen melden, dat een Duit- sche stoomboot van Riga vertrokken met een lading kalk, in botsing is gekomen met een ijs berg. Het voorste deel van het schip is daardoor opengescheurd. De boot moest te Dolderaa op het strand worden gezet. De Times" schrijft, naar aanleiding van de ramp van de «Titamc", de vólgende regelenHet verhes van de «Titanic" leidt er toe te vragen of de concurrentie der natiën in de constructie van deze enorme schepen niet de grens van het mo gelijke heeft bereikt. Men moet ook rekening houden met die dwaze concurrentie in snelheid, die in zeker seizoen een weg doet kiezen vol ge varen, terwijl men zeer gemakkelijk zonder ge varen een weg zou kunnen volgen die slechts weinig langer is. Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand Maart is ruim 2 ton meer geweest dan in 1911 en dientengevolge is de hoogere opbrengst in 3 maanden geklommen tot bijna 1£ miilioen. Het successierecht heeft hiertoe niet noemenswaardig bijgedragen. Enkele onderdeelen zijn achter, maar dat geeft geen aanleiding tot eenige opmerking. De accijns op het gedistilleerd heeft bijna 3 ton meer opgebracht dan in 1911 en is nog slechts 1 ton onder de raming over 3 maanden. Een conclusie hieruit trekken zou overbodig zijn. Directeurschap Tuinbouw Onderlinge- Naar «De Tijd" verneemt, zal de commissie van toezicht op de «Tuinbouw Onderlinge" aan de in Mei te houden algemeene ledenvergadering dier Mij. voorstellen den heer J. Ph. Holtzschue tot directeur te benoemen. Zulks ter voorziening in de vacature, onststaan door het overlijden van tnr. H. P. L. C De Kruijff in Augustus van het vorig jaar. Ziektewet. Tal van groote fabrieken hebben een adres ver zonden aan de Tweede Kamer, waarin zij zeggen, dat zij ook na de lezing van de ontwerpen Raden en Ziektewet en de daarmede samenhangende wijzigingen van de Ongevallenwet 1901, zijn ge- Le Truand was naar den graaf teruggekeerd en vroeg hem een gedeelte van het goud, dat hij hem in de herberg van lEssorillé gegeven had. De graaf aarzelde geen oogenblik om het hem te schenken. Sinds dat oogenblik zeker van de hulp der roovers, die zijn vriend zou aanwerven, hield de vroegere luitenant van Valrocca er zich mede bezig andere tegenstan ders van den kapitein te vinden. Dat was moeilijker. Le Truand wilde niets minder dan een honderdtal Jacques van de boeren afzonderen, die ingelijfd bij de mannen van Daguard, die aan strijden gewoon waren, zich dapper zouden gedragen. Le Truand beschikte over verschilende hulp middelen om degenen, die hij aan zich wilde verbinden te overtuigen en te verleiden In zijn veelbewogen leven was hij in zooveel aventuren gemengd gaweest, dat hq zijn men- schen spoedig kende en aan een boer, dien hij gezien had in het bosch van Cuise den nacht, toen hij uit den boom gevallen was, waarin J, met La Ribotte vei borgen had, open- naaide hij zijn plan. -/iinlfl3:11, was. wantrouwend en ofschoon hij dinar die n nheid ba(1laten blijken met de wen- in toeffpstPmaSÜand gnomen had,zou hij er nooit den prnnt-Pn i? - e Truand den naam van - weken had. bleven bij hunne meening, dat een stelsel van vrijwillige verzekering met steun van Staatswege boven de voorgestelde regeling de voorkeur zou hebben verdiend. Nu echter deze ontwerpen aanhangig zijn, zul len zy naar hun oordeel ter verkrijging van een aannemelijke regeling op meerdere punten moeten worden gewijzigd. Ten eerste achten zij, gelet op den nu bestaan- den toestand samenkoppeling van de Ongevallen en Ziekteverzekering ondoeltrelleud en onbillyk. De Ongevallenverzekering toch is, zoo zeggen zij, eenmaal georganiseerd en aan de moeilijkheden, die zich bij de invoering hebben voorgedaan, heeft de praktijk zich zooveel mogelijk aaugepast. De bezwaren nu nog aan deze verzekering verbonden kunnen door partieele wijziging van de Ongeval lenwet 1901 voor een groot deel uit den weg worden geruimd. De samenkoppeling met de Ziekteverzekering zal, gelet op de ingewikkelde regeling, die daar door noodig wordt, vrij zeker de administratieve bemoeiingen van overheidsorganen belangrijk doen toenemenook zal het doel des ministers, vereen voudiging van de administratie der Rijksverzeke ringsbank, door de ontworpen regeling niet wor den bereikt. Een overwegend bezwaar tegen die samenkop peling achten adressanten voorts, dat daardoor aan het instituut van de risico-overdracht, met name dat der onderlinge ongevallenverzekering, een zware slag wordt toegebracht. Dit instituut is in de Ongevallenwet 1901 erkend als een wijze van opbrenging der middelen volkomen gelijk waardig met premiebetaling en het werkt uaar de ervaring van adressanten en volgens erkenning van den minister in velerlei opzichten voortrede lyk. Deze bevoegdheid des werkgevers, hem sedert de tot standkoming van de Ongevallenwet 1901 toegekend, thans incidenteel vrijwel geheel weg te nemen, door haar slechts in naam te behouden, doch feitelijk onbruikbaar te maken, is iets waar tegen zij met klem opkomen. Bovendien vreezen adressanten, dat bjj de vast stelling van de premie wegens ziekte geen vol doende rekening zal worden gehouden met het daarvan geheel verschillend ongevalrisico, waar door een onbillijke verdeeling van de lasten on vermijdelijk zal zijn. Ten tweede achten adressanten beperking van de bevoegdheden der Raden van Arbeid noodza kelijk. Zij wijzen slechts hierop, dat de hoegroot heid en de duur van de uitkeeringen door de Raden binnen de zeer ruime grenzen der wet geheel naar willekeur kunnen worden bepaald. Ongelijkheid van rechten en verplichtingen in de verschillende districten zal daarvan huns inziens het gevolg zijn. Adressanten zijn van meening, dat de hoegroot heid en de duur van de uitkeeringen in de wet zelf dienen te zijn vastgelegd. Hun derde bezwaar is, dat bij aanneming van, de ontwerpen in ongewijzigden vorm het bestaan van de bijzondere ziekenkassen vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Ongetwijfeld. Ik ben van Pont-Saint- Maxence. Dan kent ge ook Guillaume aux Alouettes en Marcel d'Herneuse 1 Zij zijn door Valrocca, die zich van 't kasteel heeft meester gemaakt I ingesloten in de „Sprekende put" met de dorpelingen, die nog in nog leven zijn. I - Nu, ik zeg niet neen. Maar ik zal eens zien Wat Wat moet ge nog weten voor ge beslist Ik ken degenen, over ge wie spreekt. Maar wie zijt gij Wantrouwt ge mij Luisterde graaf d'Herneuse is hier met zijn dochter op de markt opgesloten.... Zoudt ge hem gelooven Het is niet noodig naar hem toe te gaan. Ik zal trachtende vrienden bijeen te brengen de mannen van Pont-Saint-Maxence die hier zijn. Er zijn er ongeveer honderd Dat zal wel genoeg zijn. Wacht met het aanbreken van den dag bij de poort, waar door gij zijt binnengekomen. Ik zal er ook zijn met mijne gezellen,.... Uw naam Pierre Lafaulx Tot morgen De twee mannen gingen van elkaar. Le Truand zocht een hoekje waar hij eeu weinig rust kon nemen en Pierre Lafaux ging de mannen van Pont-Saint Maxence opzoeken. Allen waren op tijd aanwezig op de bepaalde Eigenaardige Raadszitting. Motie Burgerlijk Armbestuur Maximum-loon Gemeente Reini ging. Jaarwedde Directeur Ar beidsbeurs. Straataanleg en Terreinophooging. Straatnamen. Grondaanvraag. Een wel eigenaardige vergadering had eergiste ren de oudste wethouder, de heer Lagerwey, bij afwezigheid van den Burgemeester, door onge steldheid verhinderd, te presideeien eetie verga dering welke meer comité dan Raad was en waarin dan ook meer tijd werd besteed aan de zaken die achter de gesloten deuren besproken werden dan die in het openbaar werden behan deld. De opkomst der leden tot deze vergadering, weer na verloop van drie weken gehouden, was ook traag. Aanvankelijk waren er slechts 17 allengs kwamen echter nog enkelen bijtreden, zoodat er ten slotte toch 20 een echt stakings- getal gevonden werden. Nadat de lange ry van ingekomen stukken door worsteld was, eenige periodieke verhoogingen wa ren toegestaan en het verzoek van makelaar Waal wijk van Doorn tot wijziging van de bebouwings- voorwaarden van de Van Smaleveldstraat was ingewilligd, kwam allereerst de motie—De Bruin (waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten; opnieuw de aandacht onzer vroeden vragen. Die motie wilde, zooals men weet, den Raad doen uitspreken, dat in de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur, de geheele burgerij moest vertegenwoordigd zijn, i.e. dus ook's voor stellers partij, die er geen deel van uitmaakt. Wij hebben in een vorig overzicht reeds op Rona Cacao plaats en toen een bleeke zonneschijn lichtte over de Marne volgden Lafaulx met zijn hon derd boeren en Daguard met zijn vijftig krijgs lieden Le Truand, die in flinken pas zijn schre den richtte naar het bosch van Cuise. Ik denk, dat de kapitein me een gedeelte zal betalen van onze achterstallige schuld, dacht hij, blijde, dat hij tegelijk zich kon wreken en Marcel dienen, aan wien hij zonder eenige bij bedoeling van harte zich had toegewijd... Met den dag waren voor de dames op de markt alle verschrikkingen van den vorigen dag, die gedurende een korte slaap vergeten waren, weer terug komen. De Jacques herinnerden zich weer hun wraak- en moordplannen. Naar de marktNaar de marktrie pen zij. Weldra was daar een brullende menigte bijeen. De hertoginnen van Orleans en Normandië. en de overige dames trokken naar her midden van haar schuilplaats terug en verscholen zich achter de manden, die hier en daar lagen. Een regen van steenen kwam over de hekken, maar deed niet veel kwaad aan de krijgslieden, die door hun harnassen en helmen beschermd werden, maai de viouwen in haar dunne kleederen konden er gemakkelijk door getroffen worden Wordt verrolt/cl,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1