Stads- en Gewestelijk Nieuws. (taaengd Nieuws.. De ramp van de „Titanic". het onmogelijke van deze motie gewezen, waar 't een commissie van enkele leden be treft tegenover de vele schakeeringen in onze geheele burgerij. Wij herhalen ook dat een partij die zoo over armenzorg denkt, die niets goeds kan zien in hetgeen »de burgerpartijen'- tot verzach ting van het lot der armen doen, volstrekt niet in bedoelde commissie behoort vertegenwoordigd te zijndaarom verheugt 't ons oprecht dat de motie verworpen is en de pretenties van vroede De Bruin teruggewezen zijn. Met het voorstel De Bruin ging 't al niet beter dan met de motie van bedoeld Raadslid. Het voorstel tot verhooging van het maximum der loonen van de werklieden bij de Gemeente-Rei niging met f 1, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd nu verworpen met 13—7 stemmen. De meerderheid van den Raad heeft met die stemming zeker allerminst willen verklaren, dat zij elke loonsverhooging voor de werklieden der Gemeente-Reiniging wil afwijzen maar zij heeft er de voorkeur aan gegeven de loonen te verbeteren, langs den geleidelijken, re- gelmatigen weg, door B. en W. aangewezen, lie ver dan door het onbesuisd ingrijpen dat vroede De Bruin hier voorstelde. Worden B. en W. uitgenoodigd voorstellen te doen betreffende aan vulling van het werkleden-reglement, strekkende dat vaste normen en loongrenzen voor de loonen bij de verschillende diensten worden vastgesteld, dan zal zeker het loon verhoogd worden daar waar 't noodig is; maar zal zich niet de eene tak van gemeentedienst boven den anderen be voorrecht kunnen achten. Na betrekkelijk kort verwijl zullen dus de,werklieden bij de Gemeente- Reiniging toch wel eenige loonsverhooging beko men zonder dat andere gemeente-werklieden daar bij verongelijkt worden. De jaarwedde van den Directeur der Arbeids beurs, die in de vorige vergadering reeds heel wat voeten in de aarde had, is ook in deze zit ting het onderwerp van een vrij uitgebreid debat geweest. Vroede De Bruin, die de zaak nog weer wilde aanhouden, sprak daarbij van de Dduizeling- wekkende snelheid" waarmee B. en W. dit voorstel in elkaar hadden gezet, maar werd leelyk op zijn vingersgetiktdoor den wethouder,den heer Goslinga, die in 't lieht stelde, dat 't bij de roode heeren nooit goed is wordt er spoed betracht, dan spreekt men van duizelingwekkende snelheid en blijven de verwachte voorstellen wat uit, dan wenscht men dat zij spoedig zullen inkomen. Weth. had er wel bij kunnen voegen, dat de burgerpartijen immers nooit iets goeds kunnen doen, integen- stelhng met de S.D.A.P., die het panacee heeft voor alle maatschappijelyke kwalen en alleen de juiste maat en het juiste tempo om het aan schijn der aarde van gedaante te doen veranderen. Het uitvoerig debat bij dit onderwerp was ove rigens wel beneden het peil dat men bij zulk een achtbare vergadering zou verwachten. Uit drukkingen als die vroeden De Bruin en De Jong zich veroorloofden tegen de juiste opmerking van den heer Evers omtrent partijstemmingen in den Raad, had men zeker in zulk een achtbaar col lege niet verwacht. De Bruin vooral, geprikkeld wellicht door het herhaald échec zijner voorstellen, sloeg geweldig doormaar de Raad ging toch niet op zijn uitstel-voorstel in en gaf ten slotte den Directeur der Arbeidsbeurs wat B. en W. hem bij rijpe overweging hadden toegedacht. Bij het voorstel tot aanleg van straten en op hooging van terrein in de omgeving der St. Li- duinastraat heeft de heer Houtman het Singel kwartier ter sprake gebracht en B. en W. in overweging gegeven ook den grond in dat kwar tier in exploitatie te brengen, opdat aldus een regelmatige uitbreiding in twee gedeelten van de stad zou plaats hebben. Waar de voorzitter te recht heeft opgemerkt, dat vooraf het uitbrei dingsplan voor dit stadsgedeelte, 'twelk in ver gevorderd stadium verkeert, moet worden vastge steld, moeten wij toch opmerken, dat eene gewenschte uitbreiding van het zuidwestelijke smallere deel der stad tegenover de gedrochtelijke uitzetting van het noordoostelijke breedere deel, aleszins zin had. Als er weer in het Singelkwar tier gebouwd wordt, hopen wij echter dat dit naar een vast plan, op meer regelmatige wijze zal ge schieden dan nu de vele doodloopende, treurige straten doen zien. Het doopen van een vijftal straten, die binnen korter of langeren tijd in den omtrek der St.Li- duinastraat zullen verrijzen, heeft mede den Raad nog onverwacht lang bezig gehouden. Vroeden De Bruin en Koopmans konden met de voorge stelde namen maar geen genoegen nemen. Onze roode vroede houdt blijkbaar niet van historie, en terecht, want een ernstige, gezette studie der historie zou hem overtuigen, dat de stellingen zijner partij, door het geschiedkundig licht beschenen, utopiën zijn. Buurman Koopmans is erg bang voor lange straatnamen zelfs tegenover het onweerspre kelijk feit dat de spraakmakende gemeente ze ras weet af te korten. Beiden vroeden bleken echter onder de doopende beschreven vaderen vrij wel alleen te staan. De overgroote meerderheid van den Raad begreep toch, dat 't wel zin had, histori sche personen, die hier geleefd hebben of van ver of naby in het wedervaren onzer stad belangstel stelling hebben getoond, in onze straatnamen te vereeuwigen. Dat die namen in dat geval moe toen gegeven worden, zooals zy door de geschie denis zijn aangewezen, werd over 't geheel wel begrepen. Nadat nog enkele zaakjes van minder aanbe lang waren behandeld, kwam ten slotte in dezff Raadszitting in behandeling het verzoek van de firma A. F. Smulders om haar een stuk grond a f5.50 per M2 te verkoopen. De Voorzitter deed toen op verzoek van een viertal leden, die in een gesloten zitting hun bezwaren tegen den voorge stelde grondprijs wilden kenbaar maken, de deu ren sluiten. Maar de Raad ging, naar zijn denk beeld, met instemming ook der aanvragers, in comité-generaal. Naar verluidt, bepaalden de be sprekingen in dat comité zich niet uitsluitend tot de grondaanvrage der firma Smulders. Zeker is 't dat er heel wat besproken werdwant de dub - bele deuren, ten half vier gesloten, gingen eerst om half zes weer open, waarna men toen alleen vernam dat de behandeling der betrokken zaak tot de volgende vergadering werd aangehouden. Moge het succes der besprekingen geëvenredigd zijn aan de lengte die ze in het comité aannamen Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Riga. Laagste barometerstand 756.7 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen wind uit zuidlijke richtingen, meest licht bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, mogelijk in het oosten nachtvorst, zachter. »Floralia." De onderafdeeling »Floralia" van het Volkshuis heeft het plan opgevat ook dit jaar een tentoon stelling te organiseeren van zelfgeweekte bloemen, evenwel op veel grooter schaal dan het vorig jaar. Niet alleen de kinderen der leden van het Volks huis, maar alle Schiedamsche kinderen kunnen meedoen. Een oproep door het bestuur gericht tot alle hoofden der openbare en bijzondere scholen heeft tot resultaat gehad, dat niet minder dan omstreeks 2000 jonge bloemenliefhebbers zich aanmeldden om een stekje ter opkweeking te mogen ontvangen. Een getal dat iets belooft voor de komende tentoonstelling in Augustus. Vier soorten van bloemen zullen aan de kinderen on geveer half Mei worden uitgereikt, n.l. Geranium, Fuchsia, Colleus en Begonia. Maar niet alleen door deze duizenden door kinderen gekweekte bloemen zal de tentoonstelling aantrekkelijk zijn ook vol wassenen kunnen zelfgekweekte planten, onver schillig welke, inzenden. Bovendien zullen nog een aantal andere wedstrijden, alle tot het gebied van Flora behoorende, de tentoonstelling, naar het bestuur van »Floralia" hoopt, tot een welge slaagde maken. Programma van de Uitvoering op Vrijdag 19 April, 's namiddags 8 ure, in de Plantage te geven door het Sted. Muziekkorps 1. Volksliederen. 2. Gnomen Marsch, Dr. C. v. d. Linden. 3. Ouv. Egmond, L. v. Beet hoven. 4. Mozaique de l'op. Mireille, Gounod. 5. Traum Walzer, C. Millocker 6. Para phrase u/d. lied Waldandacht, Fr. Abt. 7. Marsch. Door de glasfabriek »De Schie" was bij de Ryksveldwacht alhier aangifte gedaan, dat uit een bergplaats, waai twee brandspuiten stonden, 3 koperen zuigers waren ontvreemd. Gister is in verband met dezen diefstal aange houden een 15-jarige glasblazersjongen uit Rot terdam, die vroeger bij de nSchie" in dienst is geweest. De koperen zuigers, welke elk een waarde van f 10.vertegenwoordigen, zijn by opkoo- pers te Rotterdam in beslag genomen. Nadat tegen den dader proces-verbaal was op gemaakt, is hij heden ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam gesteld. Dezelfde jongen moet zich onlangs hebben schuldig gemaakt aan diefstal van lood, ter waarde van ruim f 250, op de Vischmarkt te Rotterdam. Gister-m iddag is van 3-V4 tot 4£ ure het verkeer over de Ooievaarsbrug gestremd ge weest, door dat wegens den lagen waterstand een schuit in de brug aan den grond lag. Gisteren zijn hier resp. uit Rotter- dam en Den Haag aangebracht twee minderjarige jongens die daar zwervende waren aangetroffen. De eene jongen, die hier woont, werd aan de ouders weergegeven terwijl de andere, wiens woonplaats Hoek-van-Holland is, op transport naar Vlaardingen werd gesteld. Giste r-m iddag deed eene vr o u w bij de politie aangifte, dat toen zij op de Hoogstraat haar kinderwagen, waarin twee kinderen gezeten waren, een oogenblik aan den zijkant van de straat zette om een bespannen voertuig te laten passeeren, die kinderwagen werd aangereden door een rijwielhondenkar, waarvan de berijder trachtte door de twee andere bedoelde voertuigen heen te komen. De kinderwagen werd erg beschadigdde vrouw kwam te vallen en kreeg eene verwonding aan een der beenen, terwijl een in den kinderwagen zittend kind, 10 maanden oud, een buil aan het hoofdje bekwam. H e d e n-m orgen zyn in bewaringge- steld twee personen, Schiedammers, de een ter zake van mishandeling van een winkelbediende, die wilde beletten dat men zyn handwagen mee nam, en de tweede, omdat hy zich tegen de arre statie van den eerste verzette. DIT DELFT. Nader wordt gemeld De commissie voor het gas- en waterbedrijf uit den raad van Schiedam heeft gisteren een bezoek gebracht aan de electrische centrale alhier. Het gezelschap werd ontvangen door de beheer-com- missie voor de gemeentebedrijven uit den raad van Delft. De directeur der centrale diende van inlichtingen. Na het bezoek aan het electriciteits- bedrijf kwamen beide commission in gecombi neerde vergadering ter raadhuize alhier bijeen ter voorloopige vaststelling van de grondslagen voor de levering van water door Schiedam aan Delft en van electrische stroom door Delft aan Schiedam De directeur van het gas- en waterbedrijf te Schiedam, dr. van Rietschoten, die van het gas- en waterbedrijf te Delft, de heer Ribbius, en die van de centrale te Delft, de heer Van Loenen Martinet,woonden de gecom bineerde vergader ing bij- Een 70-tal bekende inwoners van Delft vra gen in een adres aan den Raad dringend terug te willen komen op het besluiteen overeenkomst te treffen met de gemeente Schiedam tot aanslui ting bij de waterleiding van die gemeente. Bij het adres is de volgende toelichting gevoegd »In de vergadering van meer dan duizend Deut sche burgers, gehouden op 2 April jl. in Stads Doelen, werd met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen »De vergadering, gehoord de voordrachten en debatten, draagt het comité op zich namens haar te wenden tot den Gemeenteraad met het drin gend verzoek, om, in het belang van de volksge zondheid, terug te komen op het besluit om drink water te betrekken van Schiedam." Aan die opdracht hebben wij gaarne gevolg gegeven, immers uit het gehoorde op die verga dering is ten duidelijkste gebleken, dat het Schie damsche drinkwater geheel afgezien van de kwaliteit op dit oogenblik niet betrouwbaar is te noemen en wij kunnen er niet genoeg uw aan dacht op vestigen, dat de volksgezondheid juist die betrouwbaarheid eischt. Waar een zóó belangrijk deel uit alle standen van de burgerij zich in deze aangelegenheid heeft uitgesproken, achten wij het onnoodig ons verzoek door een overgroot aantal handteekeningen te doen steunen, overtuigd, dat uw Raad de groote beteekenis van ons verzoek zal begrijpen en ern stig overwegen." Gasvergiftiging. Men meldt ons uit 's-Gravenhage 17 April Door een geneesheer van den Eerste Hulpdienst werden hedennochtend hulp verleend aan een be woner van de Korte Molenstraat, die bewusteloos in zijn slaapkamer was aangetroffen. Bedoelde persoon had, gisteravond thuis komende, zijn klee- ren opgehangen aan een gaskraantje, tengevolge waarvan dit gedeeltelyk was opengedraaid, zoodat zich veel gas in de kamer ontwikkeld had. De dokter slaagde erin by den man het bewustzijn ep te wekken. Ter verdere observatie werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Spoorwegpersoneel en S. D. A. P. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is alleen van het Hol landsere personeel der N. B. D. S., dat door den dienst in Duitschland komt, bv. van Hollandsche machinisten en conducteurs, ingevolge de voor schriften van de Duitsehe regeering de verklaring geëischt, dat ze het socialisme niet aanhangen. Aan de andere Hollandsche beambten weid alleen de raad gegeven zich niet bij de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel aan te sluiten, evenals de H. IJ. S. M. gedaan heeft. Inbraken. Dieven hebben den vodgen nacht te Wassenaar hun slag weer geslagen, öp de villa Berkenrode van graaf de la Grelle zijn ze door het raampje van het privaat naar binnen geko men ien ihebben zich meester gemaakt van onge veer f90. 'Op het kasteel Oud-Clingendaal van den heer D. Haagmans was het op het tafelzilver gemunt, meldt de „N. R. Ct." Blijkbaar hebben ze er veel van bun gading gevonden. In de eetkamer lag alles overhoop. Aangezien de bewoners ech ter afwezig zyn, kan nog niet worden opgege ven, wat vermist wordt. De methyl-alcohol-vergiftigingte B e r 1 ij n. Het proces is eergisteren voortgezet. Daarbij vermelde de wachtmeester Strelow, dat, hy op een dag huiszoeking had gedaan bij Zas- stow, die toegegeven had, dat hij voor Schar- mach methyl-alcohol had verkocht hy had van den aard van het door hem verkochte niet ge weten. Zoodra bij daarvan door de krantenbe richten op de hoogte was gekomen, had hij niet alleen alles uitgegoten, doch was hij ook naar een herbergier gegaan, die van hem gekocht had, en had hij hem aangeraden óók alles uit te gieten. Daarop zyn een groot aantal pleegzusters en artsen uit het Rudolf Virchow-ziekenhuis en het ziekenhuis Friedrichshain gehoord, die verklaar den, dat het meerendeel der door hen verpleegde gasten van het asyl verteld hadden, dat zij bij Isaack of in een tappery in de Danziger Strasse jenever gedronken hadden. By de verdere behandeling wyst dan de ver tegenwoordiger van het openbare ministerie, dr. Gutjahr, er in tegenstelling tot een vroegere be wering van een der verdedigers dr. Jallé, op, dat volgens door hem aan het ryksministerie van binnenlandsche zaken ingewonnen inlichtingen methyl-alcohol, door zuivering drinkbaar gemaakt, slechts in de douanetarieven van eenige Engel- sche koloniën als genotmiddel, overigens echter in tarieven als scheikundig product voorkomt. Daarop wordt de ingenieur Pöschel gehoord om het bewijs te leveren van de bewering, dat me thylalcohol door het toetreden van lucht zeer licht oxydeert en daardoor formaldehyd en mierenzuur ontstaan. Pöschel is fabrikant van de zelfaanste- kers, waarin methyl-alcohol en platinaspons de ontbranding veroorzaken. Hij verzekert, dat volgens zijn ervaringen methyl-alcohol zeer zeker gemak kelijk oxydeert, wanneer lucht toetreedt. Verder bevestigt deze deskundige, dat hij zelf eens uit methyl-alcohol vervaardigde rhum in de thee gebruikt heeft en dat dit hem niet slecht beko men is. Tegenover deze verklaring stellen dr. Baurat en de gerechtelijke scheikundige, dr. Jeserich, op grond van resultaten der exacte wetenschappen andere verklaringen. Dr Baurat zet uiteen, dat de kern van de geheele zaak in de constructie van den zelfaansteker van Pöschel ligt. "Wanneer methyl-alcohol alleen of in verdunning of in zuren aan de lucht blootgesteld blijft staan, dan veran dert het zich nietde platina geeft echter aan leiding tot oxydatie. Dr. Jeserich sloot zich hierbij aan. Door inwerking van de lucht alleen is oxy datie niet mogelijk. Deze deskundiye geeft de gronden daarvoor zeer uitvoerig aan en licht zijn zorgvuldig ingestelde proefnemingen nog met een medegebracht toestel toe. Aan het slot van de zitting komt het dan nog tot tegenstrijdigheden tusschen de mededeelingen van Scharmach en Zastrow. Scharmach verklaart op een vraag van het openbaar ministerie, dat het een eigen denkbeeld van Zastrow geweest is, 80 procent methyl-alcohol met 20 percent acthyl- alcohol te vermengen, doordat anders de methyl alcohol niet den reuk van gewone alcohol heeft. Zastrow bestrijdt dit zeer beslist en wijst de po ging van Scharmach om een gedeelte van de schuld op hem over te dragen, terug. Hy zeide 61 jaren oud en op dit gebied nog niet bestraft te zijn. Hij bleef er beslist bij, dat Scharmach het »zuiveren alcohol" verkocht had, wat Schar mach even beslist bestreden heeft. Daarop is de zitting verdaagd tot den volgen den morgen. De opwinding te Ne w-Y o r k. Uit New-York' wordt aan hat „Berliner 'fage- blatt" geseind: j. Een verlammende schrik ligt over de Keele slad en wordt nog daardoor verergerd, doordat, on danks de uiterste inspanning; van alle kusitsta- tions en ondanks groot® geldoffers, die million- nairs gegeven hebben om eenig rechtstreeksoh be richt over de geredden te krijgen, men niets te weten kan komen, dat opheldering kan brengen over de oorzaak en het verloop van üe ramp. Gisteravond laat had men nog zoo goed als geen positieve berichten ontvangen. Dat vernietigt ook - de laatste hoop op een mogelijke redding van passagiers door andere, schepen dan de „Car- pathia". Men is nog steeds in het onzekere over het getal passagiers, dat werkelijk aan boord geweest is. De passagierslijsten, die men hier ontvangen heeft, blijken in veel gevallen onoetrouwbaar. Daardoor wordthet vergeleken met de lijsten geredden nog zooveel te moeilijker, wijl ook deze slechts stuk voor stuk verminkt aankomen. Ondanks het feit, dat de Marconi-maatschap'py al 'hare beambten op alle stations dag en nacht aan het werk houdt, is 'het niet mogelyk een re- gel matigen diens t te krijgen. Tengevolge van heele reeksen van donderbuien en van ongustige weers gesteldheid treden er telkens weer storingen op. Bovendien is de „Carpathia" het eenige schip, waarvan men betrouwbare berichten zou kunnen krijgen en da;t van seintoestellen voorzien is, om berichten over groote afstanden te verzenden. Dan stapelen zich duizenden telegrammen op, waartegen de beambten op het oogenblik. niet op kunnen. Het Amerikaansohe volk daarentegen is verwend. Daarom beschouwt zjj de onmoge lijkheid om in den inlichtingendienst op de ge wone w^zei te voorzien als een poging om nog ernstiger berichten geheim te houden. Dit geeft dan aanleiding tot opgewonden protesten, waar van 'het gelbouw van de White Star-lijn natuurlijk altyd heK middelpunt is. Ieder uur warden in alle hotels, groote zaken en clubs en ook op de hoeken van de straten herzienej verbeterde lijsten met namen van ge redden aangeplakt. Daaromheen dringt uan on middellijk een opgewonden menigte te Kamen. De hevigste toomeelen spelen zich af voor het bureau van de White Star-lijn. De door het lang wachten hysterisch geworden menigte uit vaak haar ongerechtvaardigde woede tegen üe maat schappij. De heden hier aangekomen Duitsehe schepen „Lincoln" en „George Washington" melden, dat zij een zeer gevaarlijke reis gehad hebben door den ijsgördel en dat zij vaak met terugslaande machines moesten varen. Uit eenige betrouwbare berichten blykt, dat het grootste gedeelte van de passagiers van de „Titanic" op het oogenblik van de botsing in bed lag en meestal in nachtgewaad iia den vree» selijken schok op het dek snelde. Men zag di rect, dat het gevaar groo-t was, zoodat men vrou wen em kinderen zander dat ze meet kleuren 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2