Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten, ter fiigham au voorheen voorzitter van de admi- raliteitskamex van het hooge hof, benoemd ia in de commissie, die een onderzoek zal instel len naar den ondergang van de „Titanic". De minister zedde nog, dat de White Star-lijn op zich heeft genomen, dat elk lid van Je bemanning, wiens getuigenis vereisch.t zou kunnen warden, voor de commissie zal verschijnen. Naar de „Braunschweiigische Lancteszeitung" uit goede bron verneemt, hebben de Duitsohe ver zekeringsmaatschappijen, die bij het vergaan van de „Titanic" betrokken zijn, bij rondschrijven het besluit genomen om op grond van het getuigenis van de geredden de White Star-Line voor alle scha de aansprakelijk te stellen. Naar het telegraafbureau van Kirsch verneemt, zal de Amerikaansche regeering binnenkort een uitnoodiging aan de mogendheden richten tot het houden van een internationale conferentie tot regeling van het scheepsverkeer. De Duitsohe re geering zou, zoodra zij een dergelijke uitnoodi ging ontvangt, in bevestigenden zin uaarop ant woorden. Wear bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 April 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 779.0 te Saudesnaesen Christiansund. Laagste barometerstand 763.8 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dagmatige tijdelijke, iets toenemende noordoostelijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, zeilde tem peratuur. De Burgemeester. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is aan dein burgemeester, wegens ge zondheidsredenen, verlof verleend om zich. van 23 April tot. 16 Mei, buiten de Gemeente mp te houden. Heden-ochtend is de heer Honnerlagc Grete naar buiten de stad vertrokken. Het zal voorzeker aller wensch zijn, dat bur gemeester Honnerlago tijdens zijn verblijf builen de gemeente volledig herstel zijner gezondheid zal bekomen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op1 Dinsaag 30 April a.s. des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Militie, Onder de nieuwe Militiewet, die 1 Maart jl. in werking' getreden is, behoort Schiedam bot het 1ste Militicdisli'ict van Zuid-IIollanu en zullen de zittingen van den Militieraad en van «en Keu ringsraad te Schiedam in het gebouw „de St. Joris Doele" aan het Dioeleplein worden gehou den niet alleen voor Schiedam, doch ook voor de gemeenten bethel', Maasland, Maassluis, Rozen burg, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambaoht. Volksbadhuis. In de week van 1420 April 1912 werden genomen 461 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 30 kuipbaden 79 regen j> 24 regen 313 school kinder a 5 ct. 15 „De Hanze." Wij herinneren te dezer plaatse nog aan de vergadering van de R. Iv. Middenstandsvureeni- ging „De Hanze", welke morgen (Woensdagsavond ten 8^4 ure. in 'het Bondsg'ebouw wordt gehouden. Een wel actueel program is voor deze verga dering ontworpen. Naar wordt gemeld, worden er plan nen beraamd, te geraken tot de stichting van een tweede kerkgebouw' van de Nea. Ilerv. Ge meente. Een commissie ter voorbereiding bestaat reeds en bet ligt in de bedoeling als plaats der vestiging van heit kerkgebouw de „Gorzenwijk" hiertoe aan te wijzen. De opbrengst van den verkoop dier Emmabloem te Schiedam bedraagt f608.16. In het geheel werden 5400 bloempjes verkocht. UIT DELFT. De gemeentelijke electrische centrale heeft ovér 1911 een verlies geleden van f30.000. In verband daarmede stellen B>. en W. den Raad voor het bedrijfskapitaal met dat bedrag te verhoogen en te brengen van f 20.000 op f 50.000. UIT ROTTERDAM. De Gemeenteraad heeft Maandagmiddag nog een lange zitting aan het „doorbraakplan" gewijd. Het debat was overigens slechts een herha ling van wat Donderdag reeds in den breede betoogd werd. Het hoofdbezwaar tegen het voorstel van B. en W. bleef, dat de Raad niet wist wat hij besloot wanneer het voorstel van B. en W. werd aangenomen, doch de voorzitter gaf ten jaatste nog de verzekering, dat voor dit oogen- blik niet anders werd gevraagd dan machtiging om een onteigeningswet te verkrijgen voor het geheele complex. Over ieder huis, dat werd afgebroken, zal nog nader het oordeel van den Raad gevraagd worden- In stemming gebracht, werd de motie-Bus- kens om B. en W. te verzoeken eerst een definitief plan in te dienen, met 26 tegen 15 stemmen verworpen. Een amendement-Van Yessem, om alleen aan de zijde van de Soetesteeg af te breken, werd verworpen met 31 tegen 10 stemmen. Ten^ slotte werd het voorstel van B. enW. met 26 tegen 15 stemmen aangenomen. Rechercheurs hebben alhier aangehouden de schippersknechts W. A. M. en P. V., beiden zon der vast. woonverblijf. Zij worden verdacht de daders te zijn van een aantal diefstallen vin pakken en pakjes in den laatste» tijd uit bestei- wagens t-n van handwagens op de straat ge pleegd. Hun wordt onder meer ten laste gelegd diefstal van een pak, inhoudende veiligheidsslops pen, van twintig kistjes sigaren, van 12 dozijn duimstokken en 12 dozijn muizenvallen, jmn 12 kistjes sigaren, een vaatje margarine, coupons keper en flanel, roode en witte zakdoeken, 36 petten, langwerpige en vierkante doozen mot zuig- toestellen en kinderbijtringen, enz. Van dit laatste pakket, dat op den Middensteiger alhier van een handwagen gestolen1 werd, is de eigenaar niet bekendHem wordt verzocht zich te melden top het hoofdbureau van politie aan het Haagsche- veer. Verdacht van heling 'van het ges tol ene is gearresteerd de koopman J. C. van G., uit de Lange Baanstraat. Zooals bekend, staken bij de Steerikolenhan- dels-Vieireeniging een 300 los.vaste kolenwerkers. In dien toestand kwam totnogtoe' geen verande ring. Thans zijn 300 Duitschers gearriveerd, wel ke het werk der stakers zullen verrichten. Zij zijn allen op h.et terrein der Steenkolenhandelsver- eeniging onder dak gebracht. St. Liduinafeest. Het katholieke Schiedam heeft zich gisteren weder getoond »van der vaad'ren zeden niet ver vreemd in de godvruchtige hulde en vereering die t gebracht heeft aan de helfdhaftige Lijderes die 38 lange jaren binnen hare veste op de lijdensponde lag uitgestrekt. Na de plechtige Hoogmissen in de drie kerken werden gister-avond de oefeningen van ïriduum of Novene in de verschillende bede huizen op plechtige wyze gesloten. In de O. L. Vrouw Visitatiekerk, waar de kostbare overblijfselen van Schiedams Heilige onder hare beeltenis te midden van een geurige bloe- menschat en door waslicht overvloedig bestraald prijkten, werden de luisterrijke Relikwieën voor de laatste maal in een plechtige processie van Mis dienaars, koorknapen, bruidjes, eerw. broeders en eerw. heeren geestelijken door de rijen der ge- loovigen gedragen. Onder de lange rij van gees telijken die ditmaal aan de procesie met de H. Relikwieën deelnamen, merkten wij op buurtgees- telijken, oud-kapelaans en oud-zonen der parochie, theologanten van het seminarie Warmond enz. Het plechtig Lof werd gecelebreed door den zeereerw. heer De Bruin, pastoor te Overschie, met assistentie van den eerw. heer Hosman, theo logant van Warmond en den weleerw. heer Cors, kapelaan der St. Jozefskerk te Rotterdam, ter wijl de eerw. heer Nolet, mede van het seminarie Warmond, als ceremoniarius fungeerde. Onder het Lof werd doer het koorgezelschap der kerk het heerljjke O, Salutaris Hostia, van Gounod, op waarlijk voortreffelijke wijze uitgevoerd. De overtalrijke menigte, die het ruime kerkgebouw geheel bezette, ging blijkbaar geheel op in de zinrijke, treffende plechtigheid, die oog en hart trok naar het indrukwekkende priesterkoor. De feestrede werd gehouden door den weleerw. heer A. W. J. Liihn, kapelaan der St. Jozefskerk aan de Westkruiskade te Rotterdam. Naar aan leiding van den tekst in het eerste boek der Ko ningen »A1 die Mij verheerlijkt heeft, die zal lk ook verheerlijken," schetste deze veel gezochte redenaar in zijne lange rede hoe de H. Liduina Christus verheerlijkte in en door zijn Kruis, maar ook hoe Christus Haar heeft verheerlijkt. Die verheerlijking van Christus door onze heilige pa trones sprak vooral in het onmetelijk geduld waarmee Zij het Kruis door Christus Haar opge legd, bereidwillig droeg, maar hare verheerlij king door Christus bleek vooral in de wonderbare wijze, waarop de Hemelsche Bruidegom haar door het lijden verteerd lichaam, na haren dood ver heerlijkte, zoodat talloozen uit heel Holland zich aan het gezicht van dat verheerlijkt lichaam niet konden verzadigen. Is Liduina aldus door het Kruis gekomen tot het Licht, ook voor ons is de overwinning slechts aan het geduldig dragen van 's Heeren Kruis beschoren. Na deze treffende, gloedvolle rede met heerlijke toepassing op red. gehoor, werd het plechtig Lof voortgezet. In breede accoorden jubelde Hub. Kuyper's heerlijk Te Deum door de grootsche gewelven als de diepgevoelde danktoon voor al het heerljjke, overvloedige in deze negen dagen genoten. Daarna werd der Verborgen Godheid in het zielroerende Tantum ergo van Fr. Witt hulde gebracht. Na de Benedictie werd het loflied ter eere van de H. Bruid van onze stad met blijkbare geestdrift door de overtalrijke schare gezongen. Voor het verlaten der kerk werden nog hare H. Relikwieën vereerd en daarmee behoorde het St. Liduinafeest van 1912 weer tot het historisch verleden. St. Liduina heeft weer de dankbare hulde ontvangen van haar trouw Schiedamsch volk, dat Haar eert en prijst als de roem en de eerekroon onzer goede, oude stad Sancta Liduina, gloria nostra, ora pro nobis Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen. Bij bovengenoemde Kamer komen, zoowel van de zijde van patroons als van die der werklieden, meermalen verzoeken in om tusschenkomst we gens ontstane geschillen over de uitbetaling van loon of schadeloosstelling bij plotseling ontslag. Waar zij bij de behandeling dier geschillen meermalen tot de conclusie moest komen, dat in hoofdzaak dergelijke geschillen ontstaan door on voldoende bekendheid met de betrokken wetsbe palingen, acht zij het niet ondienstig, zoowel werkgevers als werknemers op die bepalingen te wijzen, welke in de wet op het Arbeidscontract voorkomen. Hieronder volgen eanige wenken, die bij het eindigen van een dienstbetrekking in acht moeten worden genomen. De patroon is v e r p 1 i e h t bij het eindigen der arbeidsbetrekking aan den arbeider op diens verlangen een getuigschrift uit te reiken. Omtrent den vereischten inhoud zijn de bepalingen ver schillend, al naar gelang van de wijze waarop de betrekking is geëindigd. Voor weigering van de afgifte van het getuigschrift of voor onjuiste medeelingen daarin, kan de patroon aansprakelijk gesteld worden ivoor de daardoor veroorzaakte schade. Dienstbetrekkingen, voor onbepaalden tijd aan gegaan, mogen in den regel alleen worden opge zegd tegen den dag of tegen een der dagen, bij overeenkomst of reglement bepaald, of bij gebreke van dien, tegen een van die dagen, welke door het gebruik daarvoor zijn aangewezenbij ge breke van dergelijke aanwyzing mag de opzegging tegen eiken dag geschieden. Over het algemeen zal dus steeds tegen een Zaterdag moeten worden opgezegd. De termijn van opzegging is gelijk aan den tijd, die gewoonlijk tusschen twee opvolgende uitbe talingen van het loon verstrijkt, doch niet langer dan zes weken Hieruit volgt dus weer, dat in de maesté gevallen opzegging door beide partyen minstens een week vooraf behoort te geschieden. Op deze bepaling zijn alleen uitzonderingen toe gelaten bij schriftelijke overeenkomst. Men kan echter ook de dienstbetrekking ter stond doen eindigen, aoch hij die dit doet, zonder dat de ander daarin toestemt, moet dan tegelijk aan die ander een schadeloosstelling geven, tenzij dat het directe ontslag een gevolg is van een der dringende redenen, vermeld in de artt. 1639 p- en 1639 q der bovengenoemde wet. Voor de meesten zal het bedrag van een te be talen schadeloosstelling gelijk zijn aan het bedrag van 1 week loon, in sommige gevallen kan dit ook gelijk zijn aan twee weken loon, al naar gelang van het tijdstip der opzeggging. By schrif telijke overeenkomst geldt natuurlijk het daarom trent bepaalde in die overeenkomst. Wanneer de betrekking dus op onregelmatige wijze is geëindigd en o f de patroon o f de werk man, al naar gelang wie de opzegging heeft ge daan, niet bereid is tot betaling eener schade loosstelling, dan kan de uitspraak van den rechter gevraagd worden. Het verdient echter, ter ver mijding van gerechtskosten aanbeveling, steeds zooveel mogelijk het geschil onderling af te doen. Bij het aangaan van een arbeidsovereenkomst zullen de patroons het meest in het belang der nog bij anderen in betrekking zynde werklieden handelen door den termijn van indiensttreding in onderling overleg zoodanig te regelen, dat de werkman voldoende ."gelegenheid wordt gelaten, zijn oude betrekking op regelmatige wijze te doen eindigen. Vooral door jeugdige personen (jongens) wordt nog maar al te dikwijs gehandeld, alsof voor hen geen wetten bestaan. Voor dezen zou het in de eerste plaats wenschelijk zijn, dat de patroons, die jeugdige personen als werkkrachten aanne men, zich eerst vergewisten of de eventueele vorige dienstbetrekking in den wettelijken vorm is of zal afloopen. Hieromtrent vooral speelt on bekendheid een grooten rol, zoowel bij patroons als bij ondergeschikten. Bij nakoming der wettelijke bepaling zal zulks zeker aan de goede verstandhouding bevorderlijk zijn en wederzijdsche verbittering kunnen worden voorkomen, die bij procedure over dergelijke ge schillen maar al te dikwijls ontstaan. Het vorenstaande is slechts een klein deel van de bepa ingen omtrent arbeidsovereenkomsten meerdere inlichtingen kan men steeds by de Kamer van Arbeid verkrijgen. De Kamer van Arbeid roor de Voedings- en Genotmiddelen te Schiedem, F. J. Smit, Voorzitter. S. Nipius, Secretaris. (Singel 133.) Circus ingestort. Tei Ve&ndam is gister avond de circus van Carré, even voor den aan vang van de laatste voorstelling ingestort, door te vroege afbraak. De materiëele schade is vrij groot. Geen persoonlijke ongelukken. Moord te 's-Heerenberg. Men meldt ons d.d. 21 April Te 's-Heerenberg is Zaterdagnacht bij een hui selijke twist in de Woning van de weduwe A. Wennekes-Hartjes, de 26.jarig|e Johannes Wenne- kes door zijn 22-jarige zwager Reinirus Mekkink, doodgestoken. Het lijk van den verslagen© werd Zondagmor gen te ruim 5 uur, door den pastoor tegenover diens woning1 gevonden. De geestelijke heeft daar op de politie van een en ander in kennis ge steld. Dr. Taconis, die direct geroepen werd, kon slechts den dood oonstateeren. Bloedsporen leidden naar de nabijgelegen ouder lijke woning van Wennekes, waarin de politie aanleiding vond, diens zwager, met wien hij in onmin leefde, en ook den vorigen avond getwist bad, te arresteellen. Mdkkink legde weldra een volledige bekente nis af. Bij de huiszoeking vond men in de kachel don hoed van den vermoorde, met een winkel haak in den rand, zoodat het voorwerp waar mede de dioodelijke wonde werd toegebracht, eerst den hoed doorboorde. Het mes, of een ander scherp voorwerp is daarop van den kruin af, loodrecht naar be neden gegaan, en vervolgens linksaf door den hals, waardoor vermoedelijk de halsslagader is doorgesneden. Tegen half één arriveerde liet Arnhemsche par ket, beslaande uit de heeren mr. J. P. v. Oufe- ren, officier van Justitie, P. O. van den DusSein, rec'hter en J. A. G. baron de Vos van Steen wijt, substituut-officier. Ook de kapitein der marechaus see Thomson was aanwezig. Nadat de situatie nauwkeurig was opgenomen, werd de dader in de marechaussee-kazerne aan een langdurig ver hoor onderworpen. De verslagene, een zeer berucht type, was onge huwd. Mekkink, geboortig uit Hengelo (G.), woont nog niet lang in 's-HeerenbergHij is eerst onlangs met de 16-jange zuster van W. getrouwd, voor welk huwelijk, de toestemming der Kroon moest worden aangevraagd. Een broer van Wennekes, is voor een paar weken te Emmerich gearresteerd wegens ernstig verzet, en toen hij trachtte uit te breken, naar Westil overgebracht. Een oudere broer is zeven jaar geleden op Duitsch gebied doodgeslagen, toen hij ruzie Kreeg met een kastelein. De oude Wennekes is reeds lang: overleden. Op zjjn sterfbed moet hij nog' tot zijn vrouw gezegd hebben, dat hij zeer bezorgd was voor de toekomst van zjjn kinderen, wier karakter, hij dus goed bleek te kennen. De ouders waren steeds oppassend. i i i. - Nader meldt men, dat Mokking ook tegenover de Justitie na veel draaien, békend heeft den moord gepleegd te hebben. De verslagene heeft twee zeer diepe snijwonden in den hals en ver der nog verschillende onbeteekenende wonden. De dader heeft bekend, den moord te hebben ge pleegd met een groot broodmes. Dit mes Ï3, net jes afgépoetsf in de lade van de tafel tusschen de andere messen teruggevonden en itn beslag genomen. De sneden in den hals zijn doodelijK geweest. Vermoedelijk is de moord voor het huis geschied, en is de getroffene nog voort gew,iggeld tot hij, uitgeput door bloedverlies, is' neergeval len op de plek, waar hij is gfevonden. De dader is gisteren gevankelijk naar Arniiem overgebracht. De moord te Beek. Op initiatief van den zeereerw. heer J. M. van Anger en, pastoor te Beek, heeft zich een comité gevormd bestaande uit 7 per sonen, teneinde giften in te zamelen om den vader van het vermoorde kind financieel scha deloos te. stellen voor het mat'erieele nadeel, dat hij en zijn gezin geleden, hebben tijdens ae we ken, die. hjj in voorarrest heeft doorgebracht. Koninklijk bezoek aan Arnhem. Men meldt ons uit Arnhem Voor het eerst sedert haar huwelijk ook voor het eerst sedert Zij uit handen van H. M. de Koningin-Moeder de Regeering overnam bezocht Hare Majesteit met Haar Gemaal heden de ge meente Arnhem. Precies half elf klonk het klokgebeier van alle kerken, het teeken dat het Vorstelyk Echtpaar was aangekomen. Uit de dichte drommen die bij Sonsbeek opeengepakt stonden, ging een don derende jubeltoon op, die zich voortplantte tot ver in den omtrek. By Sonsbeek waren ter begroeting aanwezig de burgemeester, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, en de commissaris der Koningin, jhr. S. van Citters, welke laatste zich voegde bij het gevolg van H. M. de Koningin. Een dochtertje van den burgemeester bood H. M. een bouquet aan met linten in de kleuren der gemeente, blauw en wit. Na een korte begroeting werden.de rytuigen bestegen en een aanvang gemaakt met den ry- toer, allereerst door verschillende nieuwe straten naar de arbeiderswijk Klarendal. De stoet was als volgt samengesteldmare chaussee te paard, commissaris van politie, i^e 1 (Huiten verantwoordelijkheid der Redactie). T" Van ingezonden stukken ook al word- n ze niet geplaatst wordt de kopy n i e t teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2