Het KonMlijl Beziel aai ie Hoofistai. JA1 VA» KATWIJK, Spiegel- en Vensterglas. IS Groote Markt IS, ROTTERDAM. Opnieuw Ontvangen NOUVEAUTÉS Covercoat en Fantasie Paletots Zijden, Voile en Popeline Paletots Gekleurd en zwarte laken Paletots prfjsnoteeriug'eii, Wegens vergevorderd seizoen op de Fabrieken, konden wij weder zeer voordeelige inkoopen doen en laten onze geachte cliënleele hiervan direct profi- teeren, door De ramp van de „Titanic"* Aérertentiën. Atelier voor glas in lood. Groote zendingen der laatst uitgekomen in effen en gestreept Kamgaren, Fresco en Engelsche Fantasie Stoffen in lange en korte modellen. elegante fagons met chique garneeringen. tot in de grootste maten voorradig. de besproken plannen verder uit te werken en de noodige stappen bij do ragieering to doen. (N. R. Ct.) Een draadbericht uit Londen meldt Het nof van onderzoek naar de ramp van de sTitanic" heeft gister de behandeling hervat in dezelfde Schotsche drilzaal, nadat deskundigen eenige, slechts gedeeltelijk geslaagde verbeterin gen in de akoestiek hadden aangebracht. De in wat talrijker getale opgekomen toehoorders kon den haast niets, de verslaggevers slechts weinig hooren. De voorzitter, lord Mersey verklaarde in den aanvang, dat hij thans de rechtsgeleerde ver tegenwoordigers van den gisteren afgewezen bond van zeelieden zou toelaten, nadat hij vernomen had, dat 228 mannen van de sTitanic" o. w. 77 geredden, tot den bond van zeelieden behoorden Persoonlijk zeide hij, dezen bond van zeelieden nooit te hebben hooren noemen. Vervolgens heeft sir Rufus Isaacs, de procureur- generaal, een toespraak van 2$ uur gehouden, waarin de geschiedenis van de sTitanic" uitvoerig werd uiteengezet, van af den bouw van het stoom schip en de uitrusting af tot het vertrek en de ramp op den I4n April toe. Spreker beschouwde het als vaststaande, dat de sTitanic" aldoor 21 knoopen in het uur had geloopen, ondanks de herhaalde waarschuwingen omtrent de aanwezig heid van drijtjjs, waarop de voorzitter van het hof vroeg of mede vaststond, dat de sTitanic" den koers naar de plaats op zee, waar men de ijsber gen verwachten kon, gehandhaafd heeft. Isaacs moest zulks bevestigen. Hij weidde op breedvoerige wijze uit over het ongunstige percentage van 25 pet., tegen 42 pet. van de tweede en 63 pet van de geredde passagiers derde klasse, zijnde slechts de eerste klasse. Spreker verklaarde, dat het hof dergelijke percentages nauwkeurig verder zou toetsen. Het hof heeft in den middag de twee matrozen Jewell en Scarott gehoord. Beide getuigen waren onbewimpeld en flink in hun verklaringen, waar voor de voorzitter hen complimenteerde. Zij konden echter slechts weinig nieuws vertellen. Jewell verhaalde van zijn ervaringen |ls uitkijk. Hem was gelast naar ijsbergen uit te zien, doch hij had er geen voor den morgen voor de botsing waar genomen, toen hij een ijsberg had gezien, die het voorkomen had van de rots van Gibraltar. Scarott schilderde het ontstellende schouwspel van de honderden lijken, door welke zijn redding boot na de schipbreuk was heen gevaren. Het hof van onderzoek heeft de zitting verdaagd tot Dinsdag. Maandag zal het de sOlyropic" te Southampton inspecteeren. De wijze waarop de Engelsche commissie haar onderzoek naar de ramp der sTitanic" instelt en vooral de wjjze, waarop lord Mersey eergisteren is opgetreden lokt in de radicale pers steeds meer kritiek uit. De sDaily News" oordeelt dat het een slecht begin is geweest en dat lord Mersey tegenover de geweerde vertegenwoordigers van de zeeliedenbonden verkeerd is opgetreden. Want als vertegenwoordigers van de mannen van de sTitanic" of van arbeiders, wier belangen mid dellijk op het spel staan, waren zij volkomen ge rechtigd deel te nemen aan het officieele Engel sche onderzoek naar de ramp der sTitanic". Ismay heeft, vóór hij zich eergisteren te New- York inscheepte op de Adriatic", die ook offi cieren en manschappen der sTitanic" naar Enge land brengt, journalisten ontvangen. Hij weigerde echter nog verder over de ramp der Titanic te spreken. De vertegenwoordigers der pers vroegen aan Ismay of hij vond, dat hij in Amerika onbil lijk bejegend was Ismay antwoordde, dat hij niet door de Amerikaansche bladen onbillijk bejegend was. Smith, de voorzitter van de commissie uit den Amerikaanschen Senaat, die het onderzoek naar de ramp van de sTitanic" heeft ingesteld, heeft reeds den hoofdinhoud van het rapport der com missie uiteengezet. Daarin- worden o. a. de vol gende adviezen gegeven stoomschepen te bouwen met dubbelen rompbetere reddingsbooten met geoefende bemanningonafgebroken dradeloos- telegrafische dienst aan boordde mannen, die op uitkijk staan, moeten van kijkers voorzien zijn alle trans-atlantische schepen moeten tijdens pe rioden van ijs zuidelijker en langzamer varen, zoodra er ijsbergen worden aangekondigd. grootvader spreken, tot deze laatste vacantia. Toen gebeurde er iets buitengewoons. Op zekeren morgen verwittigde ons in een brief de notaris van het overlijden van mijn groot vader en het tijdstip van de begrafenis, opdat, volgens zijn laatst en wil, Wij tegenwoordig zou den zijn bij heit voorlezen van het testament. Mijn vader was een weinig1 ontdaan, liet was immers toch zijn vader Mijn moeder zag er heel aardig uit. Daar het zwart haar mooi kleedde, ging zij naar de naaister. Men daciht, dat grootvader ons een groote erfenis had nagelaten, daarom was zij dadelijk bereid de orders van moeder uit te voeren. Toen gingen wij naar Wartley. De bedienden Waren verheugd mijn vader weer te zien. Bartt- let weende en gaf mij een potje crème en de fijnste confituren van frambozen. De begrafenis duurde zeer lang en was hoogst plechtig. Eindelijk las de notaris het testament een geprevel van woorden een uur lang op allerlei toonaarden. Doch het slot van al dat fraais was dat mijn vader erfdeeen shilling. Mijn grootvader vermaakte zijn fortuin aan de armen. Even opgemerkt: warén wij niet de ar'ros ten en had hij met ons moeten beginnen? De notaris moest onmiddellijk „den shilling"', die nieuw was, aan mijn vader betalen, wat hij ook deed. Mijn moeder verbleekte, mijn vader was on verschillig. Hij gaf mij heit geldstuk, zeggende: koop er lekkernij voor, en verliet koelbloedig do kamer, terwijl de notaris van zijn kant ver ontschuldigingen mompelde. Ik snakte naar adem evenals een visch buiten het water. Een shit ling! en wij hadden recht op het gebet:ie for tuin. Welk een tegenvaller! Mijn moeder weende, zichzelf beschuldigend. Vader omarmde haar en verklaarde dat zij voor hem de waarde vertegenwoordigde van al het geld dat hij gieihad zoude hebben, indien hij een le>1 ijk roodharig meisje getrouwd had. Is voelde zulk een .walging, dat ik er dicht aar. toe was mijn shilling in de rivier te ver- pen. Bijtijds herinnerde ik mij dat hij toch twaalf „penny's" waard was en ik liet hem in mijn zak glijden. l Men meldt ons uit Amsterdam In de straten van het centrum der stad was het gisterenavond drukker dan gewoonlijk. Velen toch van het publiek voelen zich dan aangetrok ken, om een wijle op het Damplein voor het Ko ninklijk Paleis te vertoeven of er wat heen en weer te slenteren, steeds maar het groote Paleis gebouw aangapend. Er is echter absoluut niets te zien dan eenige verlichte vensters en enkele licht kronen, waarvan de brandende zachtflikkerende kaarsen een teer schijnsel in de van buitenaf te ziene zalen verspreiden. Aan het diner ten Paleize zaten gisterenavond behalve H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins en de leden van het gevolg aan burgemeester Röeil en de wethouders, de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. Van Leeuwen, generaal-majoor Fabius, stellingcommandant, en schout-bij-nacht Tydeman, directeur der Marine te Amsterdam. Gisterennamiddag heeft H. K. H. Prinses Julia na voor het eerst gedurende haar verblijf in de hoofdstad, in het voor haar gereserveerde gedeelte van het Vondelpark, in gezelschap van freule v. d. Poll en zuster Marting, vertoefd. Veel toeschouwers sloegen het Prinsesje gade, dat heel ongedwongen, met haar mandje met brood over de grasperken huppelde en speelsch de vogels voederde. Het publiek genoot van de aardige tooneeltjes, dat zeker niet nalaten zal bij volgende keeren eveneens van zijn belangstelling blijk te geven. Broersveld 05. Ik dacht erover een kleinigheid voor mijn moe der te- koopen. In die nabijheid van <le rivier kwam ik voorbij een vreemdsoortig klein winkel tje, met een uitstalling van voorwerpen van al lerlei soort. Op de toonbank stond téia schaal met halssnoeren van onechte paarlen. Ik vond, dat een van deze colliers, een met zwarte paar len. juist zoude passen op het rouwkleed van mijn moeder. Het collier kostte precies één shil ling Ik kocht het. Ziet, daarvoor werd het legaat var. mijn grootvader uitgegeven en wij: bleven dus even arm als voorheen. Mijn moeder was zeer in haar schik met haar collier. Zij hing hem dadelijk om, en wij keerden naai- Eburrystreet terug. Den laatsten dag der vacantia gingen mijn moe der en ik in het paardenspel en daarna dron ken wij thee. Ik had uitbundig veel pret. Toen ik zooveel gegeten had als ik kon, wandelden wij door de stad. Als je mdjln moeider gezien had' met haar mooi bont en mijn collier, dan zou je niet geloofd hebben dat wij geldgebrek leden. Wij traden in een giooten juweliers winkel binnen1 in de Bobds- street. Onderwijl iriijn bloeder een ziiveren odeurs flacon bekeek, bewonderde de juwelier 't paar len halssnoer. Mag1 ik uw collier eens even van nabij bezien? vroeg hij. Mijn moeder was eerst verwonderd, nam aar zelend haar snoer af en toonde het hem. Hij bekeek zorgvuldig iedere parel en ging' er mede naar zijn associé. Langen tijd discussieerden de beide compagnons samen totdat zij mijn moeder voorstelden hun het collier te verknopen. Mijn moeder en ik barstten beiden in lachen uit. Wij dachten'; dat de juweliers gek' geworden waren. Welken prijs biedt ge mij? VToég mijn moe der. 1 Wij zouden e!r u graag 10.000 pond voor geven, mevrouw, riepen zij beiden uit. Wat? hóévéél zegt gij? hernam mijn moe der, haar ooren niet vertrouwende. Nu, mevrouw, wilt gij 15.000 pond v,ooi- het collier? vroeg een der juweliers. Ik moest mij aan een meubelstuk vasthouden om niet te vallen van verbazing. Is het u ernst? Biedt gij mij waarlijk 15.000 pond voor deze paarlen? IN Wij verkoopen slechts prima kwaliteiten tegen onze bekende scherp con- curreerende prijzen en bieden geen minderwaar dige kwaliteiten tegen hooge prijzen aan. Door onze enorm ver minderde onkosten en voor deelige inkoopen, kunnen wij dat bieden, wat door geen der concurrenten over troffen kan worden. Zeer zéker, ja 1 Deze paarlen zijn de schoon ste en ae 'best uitgezochts te, welke wij ooit heb ben giezien. Wilt ge ze ons verkoopen? Ik zal er over nadenken, antwoordde mijn moeder, haar snoer terugnemend. Ik nnoot er met mijn man eens over spreken. Kom, Cedric, laat ons g'aan. Toen wij thuis kwanten, zat vader imet de handen in bet haar na te denken hoe hij, slechts in t bezit, van 100 pond, 300 pond zou kunnen betalen. Wij vertelden ons avontuur. Hijl was stom van verbazing. Vader ging informoeren en toen ont dekten wy, dat de zwarte paarlen echte paarlen waren, dat z\j destijds deel uitmaakten van de kroonjuweelen en toebehoord hadden aan konin gin Elisabeth. Deze kleinoodiën, gestolen voor honderdtallen van jaren in 't Hampton Court Paleis, waren bijna, niet te schatten aan waarde. Wat eein buitenkansje voor onsWij verkochten dc paarlen voor 50.000 pond en mijn vader schonk de oude verkoopster, van wie wij het collier hadden gekocht, zooveel, dat zij een nabezorgden en gélukkigen ouden dag zou hebben. Morgen ga ik naar Eton op het gymnasium Wat zou mjjn grootvader gezegd hebben, als hij had geweten, dat wij zoo rjjk geworden wa ren, door zijn ongelukkigen shilling? En onae» twijfeld weet hg heit nu I Telefoonnr. Intern. 239. 1 H1NTE1-C0STUM3S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6