Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De heer Bos bestrijdt het amendement-De Visservoor doeltreflende wettelijke regeling is het patroonsverbod een eisch. Spr. is te minder voor een nacht van 9 tot 5 uur. Spr. wijst dan op het belang van de ontwikke ling van het bakkersbedrijf tot grootindustrie. Te dien einde dient spr. een sub-amendement in, dat het 3 ploegenstelsel mogelijk wil maken, zoo dat niet meer dan 6 nachten in 2d opvolgende etmalen door eenzelfde ploeg wordt gewerkt. Verder wil het amendement gelijkstelling van patroons en gezellen. De heer De Geer gaat niet mede met het amendement-De Visser. Spr. vreest de toeneming van het aantal kleinbedrijven ten koste van het grootbedrijf, dat beter arbeidstoestanden schept. Daarom beveelt spr. den Min. aan, mede te gaan met den heer Bos. Het patroonsverbod moet ge handhaafd. De heer Snoeck Henkemans repliceert ter verdediging van zijn verbeterd amendement, dat na aanneming geen omwerking van het Jont- werp zal noodig maken. Het amendement-De Visser acht spr. onuitvoer baar het sub-amendement-Bos is aannemelijker dan het amendement-Borgesius. De heer Schaper laakt de door den heer De Visser gewenschte bevoorrechting van het klein- drijf. Na het amendement-De Visser zouden de soc.-dem. overwegen, of zij nog voor de wet te vinden zouden zijn. Spr. gelooft niet aan de uitvoerbaarheid van het amendement-Bos. Het nachtwerk is niet on ontbeerlijk de wet zette het bakkersbedrijf dan ook 8 uren stop. Al is spr. de ontwikkeling van het grootbedrijf genegen, zoo voelt hij toch meer voor maatschap pelijke revolutie in die richting dan voor wette lijke bevordering der groot-industrie. Spr, verdedigt dan zijn amendement. De heer Brummelkamp acht het amen dement-De Visser onaannemelijk. De heer El horst wil evenmin vrijheid voor de patroons. R idicale afschaffing van den nacht arbeid is het ééne noodige. Het ploegenstelsel is alleen goed voor het groot bedrijf. De heer Goeman Borgesius wijst op het gevaar van onzuivere stemming als de ver schillende aanvallen zich richten tegen verschil lende bezwaren. Hij hoopt, dat de min. den tegenstand eenigszins zal weten te bevredigen door tegemoetkoming aan spr.'s sub-amendement, waardoor het 3-ploegenstelsel overal mogelijk zou worden. Spr. bespreekt dan in hoeverre het wensche- lijk is mede te gaan met het amendement-De Visser. De heer A a 1 b e r s e wil geen vermenging van den strijd tegen nachtarbeid en overmatigen ar beidsduur. In het stelsel van den min. passen de amendementen niet. Het ontwerp bedreigt het grootbedrijf niet zoo, als men uit de amen dementen zou afleiden. Het is het kleine bedrijf, dat soms door de fabrieken tot nachtarbeid ge dwongen werd. Daarom is ook het patroonsver bod noodig. De minister van landbou w, n ij ver heid en handel (de heer Talma) behandelt de grieven, welke de amendementen- de Visser en Bos onderscheidenlijk willen wegnemen pa troonsverbod en benadeeling van het grootbedrijf. De nain. bepleit het patroonsverbod als nood- r'nItftji,1 liiëïïuêftTerffish"." rif."is" in"cte bepaling van den duur van den nacht ondoordacht. Het amen dement is niet beter geworden. De minister bestrijdt dan de amendementen- Borgesius en -Bos, welke opzettelijk een bepaalden bedrijfsvorm zouden bevoorrechten. De minister ontraadt alle amendementen. Aan neming van de amendementen-de Visser en -Soeck Henkemans zou den minister dwingen de behandeling der wet niet verder voort te zetten. De heer Snoeck Henkemans wijzigt zijn amendement aldus, dat het niet een drie-ploegen- stelsel mogelijk maakt en dat de arbeidsduur der patroons ongeregeld blijft. De heer de Visser handhaaft zijn amende ment. De heer Bos handhaaft alleen het gedeelte van zijn sub-amendement, dat invoering van het drieploegenstelsel bevorderen wil. De heer Borgesius trekt zijn sub amendement in en gaat nu mede met het zooeven gewijzigde amendement-Snoeck Henke mans. Na nog verder debat, waarbij de heer Scha per er tegen opkomt, dat de heer Borgesius bij de regeling feitelijk een deurtje wil openhouden voor den arbeid op Zaterdag, ja dien werkdag van de regeling wil uitsluiten, blijkens een uitla ting zoo even gedaan, en nadat de Minister nog gedupliceerd had, en verklaard had dat ook het pas gewijzigde amendement-Snoeck Henke mans onraadzaam blijft, werd het debat gesloten en tot stemming overgegaan. Het amendement-De Visser (geen patroonsver bod) wordt verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Het sub-amendement-Bos (in de richting van betooverenden invloed, vrij geworden, doordat ik er een gekocht had. Ik lachte om de recla mes, die mij vroeger zoo dreigend hadden aan gestaard. Ik had vrede gesloten met het dollar horloge. En dat moet ik erkennen, het was een goed uurwerk, waar is het, dat het tikte als een jonge specht in een berkenboom, waar is het ook, dat niemand gaarne met mij in de restauratm aan hetzelfde tafeltje zat, omdat het den grond zoo deed dreunen, waar is het ook, dat mijne handen onbeschrijfelijk veel moeite hadden om het op te winden, waar is het ook, dat al mijn vestzakken uitscheurden. Dit alles kan ik niet ontkennen, maar toch was het een goed uurwerk. Daar het zooveel leven maakte, behoefde ik dus nachts geen vrees voor inbre kers te hebben. Toen ik naar Europa terugkeer de, viel het van den wand van mijn hut waar aan ik het had opgehangen, in mijn waschkom, ik liet het daar maar liggen omdat ik zeeziek was. En den volgenden morgen zag ik, dat het niet de minste schade had bekomen. Laat mij eens een ander horloge zien, dat door iets van dien aard geen nadeel ondervindt. Ik zeg dat uit volle overtuiging. Terwijl ik dit zit te schrijven, staat het op mijn tafel, het is mij of het met wijdgeopende oogen naar mijn werk kijkt, maar dat jaagt mij geen de minste vrees aan en nog altijd zegen ik het uur, waarin ik het gekocht heb. Ik zou het voor geen geld meer willen missen. het drieploegenstelsel gaande) wordt aangenomen met 46 tegen 32 stemmen. Het groote amendement-Snoeck Henkemans zelf wordt verworpen met 41 tegen 37 stemmen. Artikel 2 van het ontwerp wordt zonder hoof delijke stemming ongewijzigd goedgekeurd. Het amendement-Snoeck Henkemans op artikel 1 (de definitie van bakkersarbeid, zóó dat daar onder alleen broodbakkersarbeid wordt verstaan) wordt verworpen met 42 tegen 30 stemmen. Het amendement-Schaper op art. 1 (den offi- cieelen nacht niet ten 8 uur, maar op zijn vroegst ten 9 uur te doen aanvangen) wordt verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Art. 1 wordt goedgekëurd zonder hoofdelijke stemming. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 10£ uur. H. M. de Koningin-Moeder. Reuter seint ons uit Heidelberg, d.d. gisteren Gisteravond om 10 uur is de Koningin-Moeder der Nederlanden hier over Frankfort aangekomen. H. M. heeft voor een verblijf van eenigen duur Haar intrek genomen in het Schlosshotel. De crisis. Gistermorgen te tien uur heeft H. M. de Ko ningin minister Heemskerk in audiëntie ontvan gen. De minister bleef ruim een uur ten paleize. Lotisico. De minister van justitie heeft ingevolge Ko ninklijke machtiging beschikt, op een verzoek om bewilliging op statutenwijzigingen van de naam- looze vennootschap De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot verzekering van Risico in Lote rijen, gevestigd te 's-Gravenhage, en in de wan deling genaamd Lotisico en dit verzoek gewezen van de hand. De afwijzing is gegrond op de overweging, dat, mede blijkens in hoogste instantie bevestigde rechterlijke uitspraken, de naamlooze vennootschap bij herhaling haar werkkring heeft uitgebreid tot het houden van een bij de Loterijwet 1905 ver boden loterij. Uit dien hoofde wordt de vennootschap geacht te zijn in strijd met de openbare orde, als heb bende een ongeoorloofde, immers bij de wet ver boden oorzaak. Het Spellingvraagstuk.] Door het hoofdbestuur van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal zijn in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken bedenkingen geopperd tegen het onlangs versche nen Verslag der Staatscommissie, en wel hoofd zakelijk tegen de aanbevolen dwangmaatregelen, die moeten leiden tot onderdrukking van alle ook maar eenigszins belangrijke wijzigingen in de schrijfwijze van onze taal, en bovendien een schrille 0 uiciv cie nieuwen van vfyneia en staatsonthouding, in dat Verslag verkondigd en aangeprezen. Het hoofdbestuur verzoekt, te willen bevorderen, dat de Regeering maatregelen treffe waardoor aan de spelling van onze taal een gepaste vrijheid verzekerd wordeen wel door te besluiten lo. Wanneer naast het bestaande spelling stelsel een ander opgekomen is, dat in verschil lende bevolkingskringen een groot aantal voor standers telt en doordringt in de praktijk, de schoolautoriteiten te machtigen, de onder hun toe zicht staande scholen te veroorloven het nieuwe spellingstelsel toe te passen. Tegelijkertijd worde dan de nieuwe spelling toegelaten op alle van overheidswege af te nemen examens. 2o. Wanneer blijkt, dat de nieuwe spelling in den breedsten kring gevolgd wordt, gaat de Re geering er ook zelf toe over, zich van die schrijf wijzen te bedienen. Mochten er bezwaren bestaan om reeds aan stonds mede te werken tot het treffen van een besluit in dezen geest, dan geeft het hoofbestuur in overweging, niet tot het nemen van eenige maatregel in dezen over te gaan, alvorens aan den Minister zal zijn toegezonden een in bewer king zijnde beoordeeling van het verslag van bovengenoemde Staatscommisie. Tegen het bierkwaad. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken zegt in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken onder meer «dat naast de betrekkelijk belangrijke afneming van het hoofdelijk verbruik van gedistilleerd in de laatste jaren een toeneming van het gebruik van bier valt te constateéren dat vooral in die streken, waar het bier de al- gemeene dagelijksche drank is, de moreele, phy- sieke en maatschappelijke nadeelen steeds duide lijker aan het licht treden dat het voortgaande wetenschappelijke onderzoek zooals dat o.m. op de internationale congressen tegen het alcoholisme aan het licht kwam, steeds onbetwistbaarder doet zien, dat kwalitatief noch gradueel onderscheid mag worden gemaakt tus- schen het bier en den sterkedrank als bron van het alcoholisme, en zoo al, dat de gevolgen van het biermisbruik zich wellicht in nog pijnlijker wijze manifesteeren dan de van het sterkedrank- gebruik dat daarnevens het gebruik van deze dranken elkaar wederkeerig bevordert en de vrjjwel on beperkte bierhandel alzoo mede oorzaak blijkt van het door velen betreurde resultaat van de Drank wet dat het dus geheel in de lyn van die wetgeving geacht moet worden, dat de Staat meer dan tot nu toe repressief optreedt tegenover het voort durende bierkwaad dat zoo ergens, het hier betreft de bescherming van het kind en van de economisch zwakkeren in onze samenleving, waarbij met grond een be roep mag worden gedaan op de medewerking van welwillenden van elke richting". Den minister wordt verzocht, ten spoedigste maatregelen te doen ontwerpen en aanhangig maken, waardoor krachtig zal kunnen worden opgetreden tegen het vooral in het zuiden van het land gesignaleerde bierkwaad. Een in leven en dood. In langen, eenvoudigen lijkstoet werd heden ochtend 10 ure het stoffelijk overschot van onze naaste buren, de heer J. van Riet en mej. H. J. van Riet - Weber, naar de R. K. Begraaf plaats ter ruste gebracht. In het leven meerdere tientallen jaren met elkander vereenigd, werden zij ook in den dood niet gescheiden. Eén graf omvat beider stoffelijk overschotéen enkele groeve doet beider aardsch omhulsel de toekom stige opstanding verbeiden. Zoo werden deze beide volijverig werkzame menschen, ook in de rust die hen naar den noesten arbeid wacht, vereenigd. Aan de nage dachtenis van den heer J. van Riet werd bijzon dere eer bewezen, doordat niet alleen de leden van het collectantencollege der Singelkerk, waar van hij vele jaren lid was, mèt die van het zus- tercollege der Havenkerk als dragers dienst deden maar ook bestuursleden van het Ondersteunings fonds van Schiedams Volksbond het hulsel van hun verscheiden collega begeleidden. Bestuursleden van het fonds Belangstelling in onze stadgenooten" volgden ook in den stoet die hun medelid graf waarts bracht. Trok het opmerkelijk zeldzaam feit dezer dub bele begrafenis veelzijdige, deelnemende belang stelling, uit menig rechtgevoelig hart zal zeker de innige bede zijn geweld, dat deze in den dood hereenigden, ook in het eeuwig beter leven nauw vereenigd mogen zijn. R. K. Coöperatieve Bakker(j. Het derde jaarverslag van de R. K. Coöpera tieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging is ver schenen. Uit dit jaarverslag blijkt, dat de toestand der Vereeniging bij voortduring gunstig blijft. In het verleden boekjaar traden 42 nieuwe leden tot de vereeniging toe, waardoor de brood ontvangst van f 14.354.385 van het vorig jaar, nu f 17581.12 is geworddta en waardoor een zuivere winst is gemaakt van f255l.0U5, wat beteekent In het afgeloopen boekjaar zijn de eerste stap pen tot uitbreiding gestaan door in bakkerij te plaatsen een deegkneedmachine met gasmotor, waardoor niet alleen het brood uit een hygiënisch oogpunt wordt behandeld, maar waardoor ook het werk eenigermate is verlicht voor het personeel, dat daardoor ook het uur van aanvang der werk zaamheden kon verlaten, zonder dat het brood er later door bij de leden kwam. Het bestuur heeft met ingang van het nieuwe boekjaar met het personeel eene arbeidsovereen komst aangegaan, waarbij de loonregeling met ingang van 1 Januari 1913 als volgt wordt ge steld f 14 voor bakkers- en broodbezorgers en voor aankomende (halfwas) van 20 jaar op f 10 21 jaar f 11 22 jaar 112, 23 jaar f 13 en het daarop volgende jaar als volwassen gezel f 14 per week. Verder wordt hun 4 vrije dagen gegeven met behoud van loon, met een premie-toeslag van 25% op het dagloon; deze premie kunnen zij verliezen, zoo zij zich schuldig maken aan eenige, in het contract genoemde bepalingen. Bij ziekte wordt hun gedurende zes weken half loon uitbetaald. Het bestuur behoudt zich het recht voor, om bij gevallen van langen duur dezen termijn te verlengen. Alles te zamen genomen, is het personeel met het contract zeer tevreden. Het bestuur der Bak- kersgezellen-Vereeniging «St. Clemens" deed dit door een dankschrijven blijken. Aan het personeel wordt over het afgeloopen boekjaar 11% over hun loon uitgekeerd tegen 8£ het vorig jaar. Zilveren jubilé. De chef-boekhouder aan de Stearine-kaarsen- fabriek «Apollo," de heer J. Post, herdacht giste ren den dag, waarop hij gedurende 25 jaar op het kantoor der vennootschap werkzaam was. De directie bood den jubilaris, mèt hare ge- lukwenschen, een geschenk onder couvert. Ook het kantoorpersoneel deed door het aanbieden van een fraai geschenk zijne vriendschappelijke ge voelens blijken. Het jubilé zal morgen (Zaterdag) meer feestelyk worden gevierd. De jubilaris zal dan, omgeven door zijn gezin, het personeel op een feestavond ontvangen. Hetcarillonvan den grooten toren deed zich sedert enkele dagen niet meer hooren, ten einde de vaderlandsche liederen, die sedert eenigen tijd van den stadstoren galmden, door anderen te doen vervangen. Wanneer nu het versteken der ton en van het speelwerk gereed zyn, zullen wij ten gehoore krygen »Thema en Variatie" van Haydn voor heel en «Gavotte" uit Violoncel en «Sonate" van Bach. Giste r-n amiddag is doorde politie aangehouden een persoon gesignaleerd in het «Alg. Politieblad" voor f20 boete, snb. 10 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete. De heer K. T. Blomsma, t ij del ij k boekhouder-penningmeester voor het Alg. Han dels Entrepot, is thans door B. en W. definitief als zoodanig benoemd. De heer J. S. Paulsse is weder voor den tijd van een jaar als magazijnmeester van dat Entrepot benoemd. Wij vernemen, dat de heer B. van Bochove zijn eervol ontslag heeft aangevraagd als hoofd van de Herhalingsschool voor jongens. Het 10-j arig zoontje van A. Vroeg in de Weij, wonende Visscherstraat, werd gister middag door een anderen jongen met een stuk glas een gat in het hoofd geslagen. Geneeskundige hulp moest voor den knaap wor den ingeroepen. G i st e r-m iddag viel met donderend geweld een groote spiegelruit van den winkel van mej. Wed. Oranje aan de Groenelaan ineen. UIT ROTTERDAM. De heeren J. Hudig, H. de Bie, W. P. van der Held, Jos. Jacobson, H. de Jongh, H. J. Meerkamp van Embden, P. R. Mees, W. H. van Oordt H. W Azn., mr. Th. Reepmaker; H. J. de Richemont en J. la Verge, oud-leden van de commissie voor de feestviering te Rotterdam, in November 1888, hebben uitnoodigingen verzonden tot bijwoning •yan een bijeenkomst op Maandagavond a.s., ten einde te bespreken de wijze, waarop Rotterdam jn 1913 de herdenking van de 100-jarige onaf hankelijkheid van het vaderland zal vieren. UIT DELFT. Het Delftsche Studentencorps heeft in zijn jong ste vergadering besloten, de feestelijke viering van het 13de lustrum in 1913 te doen geschieden door een geeostumeerde handeling, voorstellende de Inca's van Peru, het geslacht der vorsten, dat aldaar regeerde vóór het land door de Spanjaar den in bezit werd genomen. De maskerade op den Dinsdag van de feestweek zal voorstellen den terugkeer van den Inca Hüascar Inti en de rid der geslagen jongelingschap in Giizco. Den Woens dagavond wordt opgevoerd het antieke Inca-drama Ollantay. In den loop van de feestweek vindt daarvan een tweede opvoering plaats. du overige uagen van ae weeK worden gevuld door de gebruikelijke recepties, bals, concerten enz. De feestcommissie is reeds in verbinding met historici en kunstenaars voor een zoo getrouw mogelijke uitbeelding. Woensdag-avond heeft, naar de »D. Ct." meldti op de schietbaan te Delft een onbekend persoon, waarschijnlijk met een revolver, een schot gelost op een soldaat, die de baan inspecteerde. Een onderzoek leverde niets op. Gisternamiddag, op dezelfde plaats ongeveer, is een schot gelost op den jongen P., maar deze is niet geraakt. Er wordt naar den dader gezocht, maar totnog toe vergeefs. De Haagsche tram. Bij een tramon geluk in de Zoutmanstraat overrijding van een voerman, die door den schok der aanrijding van den bok geworpen was, bleek de tram, waar mede het ongeluk was gebeurd, geen hefwerk tuigen bij zich te hebben, zoodat de ongelukkige, die onder den baanschuiver bekneld zat, slechts uit zijn verschrikkelijken tosstand kon worden verlost doordat het aan een 15-tal mannen uit het publiek gelukken mocht met vereende krach ten den tramwagen aan één zjjde op te lichten. Aangezien de gemeenteraad op 7 December j.l. heeft aangenomen het voorstel van B. en W., strekkend om de H.T.M. overeenkomstig art. 14 der concessie-voorwaarden aan te schrijven, dat zij had te zorgen binnen 12 maanden na dato van dat raadsbesluit alle aanhangwagens te voor zien van baanschuivers, en dat binnen 4 maanden alle motorwagens twee vijzels, een bijl en een zaag met zich moesten vervoeren, stelden wy, aldus het »Vad." er belang in, te onderzoeken of het ontbreken van die werktuigen in den motor wagen die het ongeluk in de Zoutmanstraat te weeg bracht, slechts als een laakbaar toevallig verzuim, dan wel als erger te beschouwen was. Het is ons gebleken dat dit laatste het geval is. Ofschoon de termijn van 4 maanden, binnen welke de directie der Haagsche tram te zorgen had, dat de genoemde hefwerktuigen en gereed schappen in de motorwagens aanwezig waren, reeds met een maand overschreden is, voeren de trams nog altyd geen vijzels, geen zaag en geen bijl mede. Art. 14 van de concessie-voorwaarden is ten dezen aan geen twijfel onderhevig. De le alinea, die te dezer zake dienende is, luidtDe Maat schappij moet terstond voldoen aan alle inschrij vingen van Burgemeester en Wethouders. Het blad spreekt de verwachting uit, dat B. en 12% od ieder brood verbruik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2