Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAI 35ste Jaargang. Zaterdag 11 Mei 1912. i\o. 10318. I)it nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Ofücieele berichten, kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandse)! Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden u i e r b t bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. SCHOUW over Wegen, Voetpaden on Kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 7 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze Provincie Brengen het volgende proces-verbaal door aan plakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den vierden Mei 1900 en twaalf is door den ondergeteekende GERARD GERLAGH, Directeur van Gemeentewerken van Schiedam, ais daartoe gemachtigd door Heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam bij hun besluit van den tweeentwiutigsten Maart daaraanvoorafgaande ter voldoening aan het voorschrift vervat in arti kel 6 van het Reglement op de wegen en voet paden in de Provincie Zuid-Rolland en overeen komstig de publicatie van den negenden April 1900 en twaalfde schouw gedreven over de niet onder beheer van eenig Polder of Waterschaps bestuur staande wegen, voetpaden en kunstwerken, gelegen binnen het grondgebied van de Gemeente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tusschen de verschillende bebouwde Gemeentekommen, Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden wegen en werken de aangegeven verbeteringen behooren te worden aangebracht om te voldoen aan de bij artikel 5 van gezegd Reglement gege ven voorschriften. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volgnummer 5 van den legger, onderhoudsplichtige de Gemeente Rotterdam. De straatweg is in orde bevonden. De Delflandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtigede Gemeente Vlaardmgen. Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt op de navolgende plaatsen Tusschen dijkpalen 52U519, 507 505, 502 501, 495—493, 489-487, 482—479, 477-475, 468 —465, 464—460, 456—455 en voor het tolhuis. Wordende tevens bepaald, dat de herschouw bedoeld in artikel 8 van meervermeld Reglement zal worden gehouden op den een en dertigsteu Mei 1900 en twaalf. Aldus opgemaakt ten jare en dage voormeld. De Directeur van Gemeenteioerken, G. GERLAGH. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 den Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKEN GA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van DANIËL SLAVEN BURG, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorgedeelte van het pand Taansteeg 3. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 Mei 1912. c Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. ■r De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Dar dan ellen. i De consulaten te Salomiki hebben een amb telijk® kennisgeving ontvangen, dat de wederopen- stelling van de Dardanellen voor onbepaalaen tijd uitgesteld is. R h o d o S. Aan de „Messagero" wordt uit Kanea gemela^- dal admiraal Viale een strengen bewakingsdienst om Rhodos heen heeft ingesteld ten einde te verhinderen, dat de Turksche troepen op kleine Zeilschepen ontwjjken, De Turksche troepen zou den reeds getracht hebben zich bij' gedeelten in te schepen, doch de Ital'iaansic'he torpedojagers hebben de ongeveer 30 zeilschepen, die het eiland wilden naderen, opgebracht. De schepen waren deels met levensmiddelen en wapens geladen deels hadden zij geen lading ingenomen, zoo- Jat deze waarschijnlijk bestemd waren tot het opnemen van vluchtelingen. De nAgence Stefani" meldt, dat de kruiser -nDuca di Abruzzi" van Stampalia naar Tarento vertrokken is. Aan boord bevinden zich de vali van Rhodos met twee secretarissen, de gouverneur van Stampalia,2 Turkschen ambtenaren, 5 Turksche officieren, 107 man Turksche troepen en 9 gen darmen als krijgsgevangenen. Het stoomschip »Toscana" is met 14 gendarmen naar Napels vertrokken. Sinds den 4en Mei wordt Rhodos geblokkeerd. In Tripoli. De Temps" verneemt uit Zanzoer, dat den 3n dezer een Italiaansch regiment een uitval1 iuit het fort Boekames gedaan heeft om zich meester te maken van een karavaan. De Italianen moes ten zich echter weer binnen hun verschansingeh terugtrekken en verloren 21 dooden. De Turken hadden 20 dooden en evenveel gewonden. Den 5n deizer zijin ook de1 Italianen hij. Horns met een verlies van 23 dooden teruggeslagen. In de Aeg'aeïsche Zee. De „Tribuna" ontkent, dat de Italiaansche oor logsschepen het eiland Chios blokkeeren en aat op andere eilanden troepen aan wal zijn gezet. DUITSCHLAND De Rijksdag heeft gister behandeld het wets ontwerp-, betreffende de verglrooting van het staan de leger in vredestijd. Na de discussies werd het wetsontwerp aan genomen. De socialisten en de Polen stemden tegen. - In overeenstemming met hot comwissie-besluit werd bet voorstel der soe.-dem. tot vermindering van den diensttijd verworpen, nadat de minister van oorlog had verklaard, dat vermindering van Let vredeseffectief niet kon plaats hebben, zoo lang de bestaande politieke omstandigheden voort duren. Wij hebben, zoo zeide de minister, ellken dag één slagvaardig lteg,er noodig. Wij kunnen dit niet hebben, wanneer wij bij 'het vormen van recmten over een één-jarigen diensttijd hebben te beschikken. De overgroote meerderheid van liet Huis is met ons overtuigd, dat versterking van het lCigier onb'edimg'd noodzakelijk is. Deze eensgezindheid tusschen den Rijksdag1 en de re- geering heeft een bij'zondere nationale beteezenis voor het heil van het vaderland. Een voorstel tot sluiting der aehaflen werd daarna aangenomen. ENGELAND. De Engelsche pers beschouwt de benoeming van Marschall von Bieberstein tot gezant van Diuitschland te Londen alk vaststaande. De „Times" is met de benoeming' ingenomen omdat Marschall' algemeen erkend wordt als de bekwaamste der nieuwe Duitsche diplomaten. De Engelse hen zijn er trotseh op zulk een diplomaat te ontvangen, maar de „Tim-es" weigert geloof te hechten aan de geruchten volgens we die Mar scha!! te Londen zou komen om er een buiten gewone rol te spelen, buiten de gewone rol van een gezant om. Marsc'halT, zegt de „Times", zal zijn bewonderaars nauwelijks dankbaar zijn, die voorspellen, dat Marschall's békwaamhfeici een omwenteling in de gëheete diplomatie in Europa te weeg zal brengen. Ook de „Morningpost" waarschuwt tegen de sensatieb-erichten, die er in de pers omtrent ae benoeming van MarschalT de ronde- noen. Het blad wijst er op-, dat een gezant in het buitenland tot taak beeft instructies uit te voeren en geens zins om op eigen houtje te gaan hanaelen. MAROKKO. Het te Tandzjer aangekomen b-esluur van het landgoed van R-enschhausen bevestigt den g!e- heel ongegronden aanval' van 150 man Sjerifyn- sche^ troepen onder bevel van twee FranscLe officieren, benevens de plundering van de farm en de gevangenneming van bet inbooriihgehper- soneel. Dezen werden door de Fransche officie ren met kolfstooten mishandeld. In 't algemeen wordt in den laatsten tijd over de stelselmatige geweldpleging op Duitsche beschermelingen door Frarische militairen ltevindig geklaagd. Een Duit sche semsar wordt sedert ©enigen tijd in ketens gevangen gehouden, zonder dat zijn vrijlating ver kregen kan worden. Opperburgemeester Kirschner van Berlijn, heeft nu officieel zijn ontslag ingediend. Deh 15en Mei zal de keuze van den nieuwen burgemeester, zeer waarschijnlijk Wermuth zooals men weet, plaats hebben. Het salaris van den nieuwen burgemeester is op 40.000 mark gesteld, terwijl hij in September in dienst moet treden. Kirschner is tot eereburger benoemd en een straat zal naar hem genoemd worden. Koning George is ook onder zee geweest. Bij de vlootoefeningen in de baai van Weymouth heeft hij zich aan boord van een der nieuwe onderzeesche booten begeven, en gedurende eenige minuten onder water gevaren alleen de periskoop stak boven den spiegel uit. De H. Vincentius a Paulo werd in 1612 pas toor van Clichy bij Parijs. Dat derde eeuwfeest hebben. De parochianen en vereerders niet ongemerkt laten voorbijgaan. Een plechtig Tri duüm is gehouden, 't welk Dinsdagavond door Z.Em. den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs gesloten is. Gedurende drie dagen was daar Tout-Paris," het katholieke althans, verzameld W-mes van liefdadige genootschappen, heeren der St. Vincentius-Conferentiën, liefdewerken der Zusters van den H. Vincentius, priesters van St. Lazare en St. Sulpice, verschillende pastoors van Parijs, en religieuzen. De meest welsprekende redenaars der hoofdstad, zooals de eerw. heeren Courbe en Poulin, alsook eenige Paters Lazaristen, zonen van St. Vincentius, hebben daar de glorie en de deugden van den H. Pastoor verkondigd. De zang en de ceremoniën waren toevertrouwd aan Seminaristen en de zangschool van Clichy, tot groote voldoening der aanwezige bisschoppen, o.a. de bisschoppen van Troyes, Meaux en Lao- dicea, die door hunne tegenwoordigheid een bui tengewonen luister aan de plechtigheid gaven. Ten slotte heelt kardinaal Amette alle harten meegesleept door de betoovering van zijn woorij, waarmede hij den lof van den grooten Heilige, die eenmaal pastoor was van zijn diocees, ver kondigde. 't Waren overheerlijke dagen voor den heilige in den Hemel en voor Clichy, waar hij eenmaal zoo zegenrijk werkte. Een grooter gehoor vooral van dames, heeft gister de zitting van het Engelsche hof van on derzoek bijgewoond, aangezien de stoker Hendrik- son gisterenmiddag laat verklaard had, dat de menschen in zijn boot o.w. sir en lady Duff Gor don, geprotesteerd hadden, toen getuige naar de iTitanic" terug wilde roeien ten einde meer men schen te redden. Deze onthulling had heden velen gelokt, omdat men verwachtte, dat Hen- drikson verder verhoord zou worden. De opge- komenen zijn echter teleurgesteld, omdat de voor. zitter aan Finlay, den advocaat van de White Star toestond het kruisverhoor van dezen getuige tot Dinsdag te verdagen, wanneer Ismay en an" dere getuigen van de sTitanic" zullen zijn terug gekeerd en Hendrikson desnoods tegen kunnen spreken. Morris, de bakker van de »Titanic", heeft van daag getuigd, dat zijn boot naar de plaats van de ramp was teruggekeerd en slechts 3 om hulp roepende drenkelingen had opgenomen. Getuige had in het water honderden menschen gezien, doch zij lagen stil dood of bewusteloos. Slechts de drie geredden hadden om hulp geroepen. De olieman Scott vertelde een opschudding, wekkend relaas, dat n.l. vele waterdichte beschot ten een uur na de aanvaring weer geopend wer den ten einde er een zuigpijp uit te halen. Voor zoover aan getuige bekend was, zijn de toen ge opende beschotten niet weer gesloten. Loing. ook een advocaat van de White Star, merkte op, da Scott's getuigenis onwaarschijnlijk was bij water- aandrang sloten de deuren der beschotten zich automatisch. Dezelfde getuige gaf een eenvoudig en indruk makend verhaal, hoe wonderdadig hij, na een paar uren rondgezwommen te hebben, gered, was. Hij had in 't geheel geen onderscheid zien maken bij de redding van vrouwen van verschillende klassen. Het hof heeft zich tot Dinsdag verdaagd. De «Kölnische Ztg." bevestigt, dat de Duit sche gezant te Athene, von Wangenheim, als opvolger van Marschal von Bieberstein tot ge zant in Konstantinopel is aangewezen. Gisteren heeft generaal Lyautey. de resident- generaal van Marokko, zich te Marseille ingescheept om zich naar zijn nieuwe post te begeven. Dat hij daar met tal van moeilijkheden te kampen zal hebben, behoeft, gelet op de jongste gebeurtenissen in Marokko, niet meer gezegd te worden. Moeilijkheden van allerlei aard, voortvloeiend uit den verwarden toestand des lands, de bewe ging onder de vijandig gezinde stammen en de moreele depressie waaronder de sultan thans lijdt zal hij te overwinnen hebben. Daarbij komt nog, dat hij alle takken van het binnenlandsch bestuur zal moeten organiseeren financiën, justitie, onderwys, openbare werken etc., en dat alles met zeer beperkte middelen. De vrienden van generaal Lyautey, die de laatste dagen met hem deze dingen besproken hebben, verklaren echter, dat hij vol goeden moed was en dat hij, niettegenstaande hij zich bewust was van de groote moeilijkheden, welke hjj te overwinnen zou hebben, niet wanhoopte zijn taak tot een gelukkig einde te brengen, mits hem een ruim crediet werd toegestaan. Het zou zeer onrechtvaardig en dwaas zijn, schrijft de bekende Fransche journalist Raymond Recauly om, wanneer er zich eenige moeilijkhe den voordoen, terstond te wanhopen aan het welslagen onzer onderneming in Marokko. Geen onzer heeft ooit gedacht, dat de bezetting van het land zonder slag of stoot zou geschieden. Maar ook de verovering van Algerie heeft ons veel inspanning gekost. Maar toch hebben wij ons doel bereikt en thans is het een kolonie, waar wij terecht trotseh op kunnen zijn. Ons groot succes in Algiers en Tunis moet ons thans, wat onze ondervinding in Marokko betreft, met vertrouwen bezielen. Wij staan voor vele moeilijkheden, maar deze zijn niet van blyvenden aard en in ieder geval is niemand beter in staat om deze te overwinnen, dat de eminente man, die de bescherming onzer belangen in Marokko op zich genomen heeft. De Koningin en Prins Hendrik naar Parijs. Met den Minis ter-pres i dent van de Fransche Republiek, Minister Ph. Poincaré, heeft de Pa- rijsc'he correspondent van de „N. R. Cl." een on-lerboud gehad, waarin die Staatsman harte lijke dingen zei over Nederland en over het a.s. bezoek van de Koningin en Prins Hendrik aah Parijs Uit wat genoemde correspondent schrijft, nemen wij het volgende over: „Bij een uiting van den heer Poincaré over de zeer goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland, verstout ik mij te zeggen: Men zedde dezer dagen, Excellentie, dal Nederland, alvorens zijn instemming met 't Fransch-Duitsche aocoord over Marokko te doen kennen, een preciseering of verklaring omtrent een mijnenkwestie vroeg'. Be N-eder'aiUïcho le zers van een interview zouden het zeker zeer op prijs stellen van u te mogen vernemen of dit juist is en hoe het met deze kwestie staat. De Minister kijkt mij aan met een Wik, die duidelijk zeggen wil'; maar dat zijn nu juist de punten, waaromtrent ik absoluut niets zeggen wil. Maar hij kleedt het anders in en zegt leuk glimlachend Dit punt behoort ook tot dia', waaromtrent ik op de Kamertribune zal kunnen antwoorden.. En onmiddellijk voegt hij er met o verspringing van de geiheele zaak en aanknoopenrie aan een vorig punt uit het gesprek aan toe: Vic-r jaar geleden ben ik in «le lente nog in Nederland geweest en heb er de hyacinthen- en tulpenvelden bij Haai'lem bewonderd. Als ik het met een economische vraag beproef om den Minister meer te doen loslaten dan hij wil, antwoordt hij: De Zaanstreek is ook bijzonder mooi en interessant. Twee jaar geleden in Amsterdam heb-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1