Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Dinsdag 14 Mei J912 i\o. 10320. Officieele berichten. Kennisgeving. Boitenlandseh Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst b i I- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 9 der verordening regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de Gemeente reiniging (Gemeenteblad no. G8 van 1911) Doen te weten Dat de rekening van de inkomsten en uitgaven van genoemd bedrijf, over het dienstjaar 1911, op heden aan den Raad is ingediend, en met de balans-, en winst- en verliesrekening, gedurende veertien dagen, op de Secretarje der gemeente voor een ieder te lezing i» nedergelegd en met genoemde stukken tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar gesteld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretarie, V, SICKENGA. DE OORLOG TUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE De Dardanelles Uit Braila (Roemenië) wordt dd. 8 Mei aan het „Berliner Tagieblatt" naar aanleiding van Ihet sluiten der Dardanellen geschreven De korenhandel ligt bier voortdurend stil en Hongarije, dat voor korten tiju als kooper van mais in aanmerking, kwam, 'heeft zich ook terug getrokken. De firma's, wier maisiaaingen nu reeds sedert weken in Konstantinopel opgehouden wor den, zijn ernstig' bezorgd, dat de kwaliteit van hun waar .groote schade zal lijden. De vertegen woordigers van eenigO' firma's, hier ter stede zijn reeds langer dan een week in Konstantinopel' en gaan er toe over om 'hun waar, die gedeeltelijk bedorven is, to mten lossen en bewerken. Hel ontbreekt daarvoor echter aa.n plaats. Eenige koop lieden zijn van meening, dat de verzekerings maatschappijen voor de schade aan de kwaliteit moeten opkomen, daar de, waai' tegen oorlog.s- risico verzekerd was en het lange oponthoud, waardoor zij geleden heeft, door den1 oorlóg ver oorzaakt is. Dit zou echter een menigte proces sen tengevolge hebben, want vrijwillig zal Biel- lig geen enkele verzekeringsmaatschappij haar plicht om een schade te vergoeden, die veroor zaakt wordt dpor een verandering van de kwa liteit, erkennen. Een lichtzijde voor de graan handelaars is do stand van het koren, die nog steeds in het haele land 'geprezen wordt. De lang durige koude heeft geen schade van beteékenis aangericht. Sedert eenige dagen worden uit ver scheidene doelen van het land regens gemeld, wat den groei zeer ten. goede kom'. De Turkscho minister van- buitenlanosche za ken heeft aan den Russischen gezant verklaard, dat h(j geloofde, dat het opruimen van de mijnen in de Dardanellen heden geëindigd zou zijn. De officieele 'kennisgeving zal waarschijnlijk morgen of overmorgen verstrekt worden. HET E O T. (Uit het Duitsch vertaald). Hoofdstuk I. Melcher Brenners tachtigste verjaardag. 3) Een lage schutmuur liep langs de straat, en belemmerde het uitzicht op de werf, die veel lager lagzoo kon het voorkomen, dat een vreemdeling, die den molen zocht, er vóór stond zonder den ingang te vinden, als het klapperen hem niet den weg wees. Een venster van de eerste verdieping opende zich en een flinke man kwam te voorschiin. Een mooie kop met blond haar en een gezond baardeloos gezich boog zich naar voren. Het was de molenaar, die naar zijn jongsten zoon uitkeek. „Theo, waar blijf je zoo lang 1 Heb je je boodschap gedaan V' - „Ja, grootvader komt, en ik heb een bord van tante gebroken."' Het venster sloot zich. De staljongen kwam om Theo af te lossen. Deze liep snel de smal le straatjes door naar het hoogere gedeelte der stad, waar naast de hooge kerkmuren de school lag- Het zou direct twee uur slaan en de onderwijzer, die op zijn tijd stond, was niet makkelijk. Volgens dein Kous tan tin opolsc be n correspondent van de „Morgenpost" zijn bij! het wegruimen van de mijnen uit de Dardanellen door twee ontplof fingen 11 man gedood. De Italiaansche' soldaten van de iicihtin ;-1888, die van het Noord-Afrikaansche oorjogsterrein naar hiet vaderland hebben mogen temgkeeren, zijn nu in Italië aangekomen en in hun geboor'e- piaatsen overal met groote geestdrift ontvangen. Gevangenen. Het Turksc'be- garnizoen, dat te Kalhia is ge vangen genomen, is in Italië aangekomen en naar Caseria gebracht. Russische oorlogsschepen. Men verzekert, dat de Porie ongerust is over de berichten van een nieuwe samentrekking van Russische strijdkrachten. Men zegt, dat de mi nister van buitemlandsche zaken uitlegging heeft gevraagd aan Rusland, dat geantwoord heeft, dat men hier te doen had met eenige torpedobooitm, die oefeningen hielden. In Tripoli. De „Carrière deRa Sera" bevat een telegram uit Tunis, behelzende dat de Italianen aanzien lijke verliezen hebben toegebracht aan een kara vaan bij Boekames. Een telegram uit Tobroek', d.d. 13 Mei (uil Italiaansche bron) meldt: In den omtrek van een in aanbouw zijnd fort is een gevecht gele verd. Die vijand is met zware verliezen op de vlucht geslagen. DUITSCHLAND. Zate raag is keizer Wilhelm te Karlsruhe aan gekomen. Kort na zijn aankomst in het residentie-slot van dein groothertog van Baden werd cle gezant Freiheirr von Marschall dadelijk in gehoor ont vangen. In het groothertogelijk paleis werd daarna de lunch gebruikt. Daarop' volguei een automobiel- tocht door de hoofdstad z©Jf en tte voorsteden. Om 5 uur 's middags werd ten paleize van P'rins Max de thee gedronken. Dit is daarom een. opmerkelijk feit, ornaat oe gemalin van prins Max een dochter is van dein hertqg van Cumberland. Na de thee keerde de keizer naar het residen tie-slot terug en ontving daar den rijkskanselier en staatssecretaris van Kiderlen-Waechfer. De „Köln. Ztg." publiceert in lus se hen een tele gram uit Berlijn, waarin de aanstaande benoe ming van. Freiberr von Wangenheim, thans ge zant te Athene, tot gezant te Gons tan linopel wordt bevestigd. Ook de benoeming' van baron Marschall' tot ge zant te Londen is nu officieel' bevestigd. Verscheidene Fransche bladen geven nu ook hun oordeel weer over de benoeming, van ireih. v. Marschall tot gezant te Londen en over de Duitsch-Engelsche onderhandelingen. Zoo schrijft o.a. de „Echo de Paris", dat met den persoon van Freih. v. Marscha!] Duitsch- Ook Melcher Brenner was een man van zijn tijd gelijk een oud-soldaat past. Toen de hel dere klank van het drie-uur klokje zich vroo lijk deed hooren, schreed hij, steunend op een sterken stok, door de Molenstraat Niettegen staande zyn tachtig jaren had h(j in voorkomen en optreden nog iets militairs. Deze indruk werd nog versterkt door een lange, grauw blauwe overjas, met blanke metalen knoopen, en een platten hoed met breeden, rooden rand, dien hij bij feestelijke gelegenheden droeg. Melcher was een oud-gediende uit de oorlo gen van Napoleon. Zijn haren waren wit, zijn rug gekromd, zijne ledenmaten hadden geen kracht en stevigheid meer. Maar als z(jn tandelooze mond de geschiede nissen vertelde van keizer Napoleon, van den ouden koning Frederik, van den Franschen en de Russen, dan flinkerden zijne oogen van trot- sche geestdrift en zijn hoofd richtte zich om hoog op zijn ingezonken schouders. Dat waren dagen en jaren geweest 1 Heel Europa in oor log, en hij, Melcher Brenner, er midden in. Wie deed 't hem na loen er eindelijk vrede gekomen was, werd aan den dapperen soldaat de gewichtige post van politieagent opgedragen. Trouw nam hij zijn ambt jarenlang waar. En als nu tusschen de lustige muren van Bergheim „heilige orde, de zegenrijke hemeldochter" heerschte en alle buigeis zich beijveiden voor beoefening der edele burgei deugden, dan was dat niet 't minst land zijn „oorlogsmachine" van Const an tinope! naar Londen verplaatst. Wat Duitschland op het oogenblik wil is niets anders dan een verdrag met Engeland af te sluiten. Duitschland heeft in zooverre belang lij een verdrag met Engeland, dat het daarmede ee,n \Vapen in dei hand wil hebben om de Entente Cordiale te vernietigen. Of men zulks in En geland wil of niet, elk' Duitsch-Engelsch ver. drag beteekent een verzwakking van de Entente Cordiale, vooral thans, na de Fran sc. h-Spaansche onderhandelingen. Het uur is thans voor Duitsch land gunstig; zal het ooit zoo gunstig teruglkee- ren Engeland zal slechts zijn veiligheid vinden in zijn sterkte en in den vasten wil om Duitsch- lands wenschen te weerstaan. Het „Parijschei Journal" zegt: „De ui tbr eidi ngspolitick van Duitschland en Engeland is zoo sterk, dat reeds meermalen een gewapend conflict dreigde te ontstaan Men herinnene zich maar even de gebeurtenis sen in dein laatsten zomer en de daarop volgende reis van den minister van oorlog, lord Haldane naar Berlijn tcir verzoening van heide landen. Daar de reis van Haldane toen geen resultaat opleverde, speelt keizer Wilhelm thans zijn laat ste troef uit." Het blad meent echter, dat er geen reden beslaat tot ongerustheid, dat de Franscii.Engel- sc'he vriendschap za] worden verstoord. ENGELAND. De „Timieis" spreekt opnieuw over de benoe ming van Marschall tot gezant van Duitschland te Londen. Het blad hoopt, dat zij zal bijdragen tot hartelijkere Emgiëlsch-Duitsche betrekkingen, maar het begrijpt niet waarom er uit die benoe ming zulke sensationeel© conclusies getrokken worden. Zij is toch geen ongewoon, extra-hclang rijk feit, dat ©en omwenteling zal moeten bren gen in de betrekkingen tusschen Engeland eb Duitschland. Deze zullen in wezen we! dezelfde blijven. Marschall, zegt de „Times", moge er naar streven de Engelsc'h-Dui tsc he betrekkingen 'hartelijker te maken, mits hij- maar niet tracht Engeland van Frankrijk's vriendschap los te ma ken Dat zou hopeloos zijln, gelijk ae Engeische regeering reeds herhaaldelijk te verstaan heeft gegeven. De „Times" zegt verder te hopen, dat Marschall niet zal probeeren zijn Duitsche pers methoden, zooals hij die in Berlijn en den Haag vertoond heeft, naar Engeland over te planten, wat men uit enkele1 z.g. geinspiraerde artikelen in dagbladen zou moeten opmaken1. Dergelijke methoden zouden in Engeland slechts misver stand en argwaan tengevolge hebben en de beste plannen van Marschall schade! doen. FRANKRIJK. Volgens de statistiek van het ministerie van binnen la n dsche zaken betreffende de gemeente raadsverkiezingen is in 355 arrondissementshoofd- plaatsen een meerderheid verkregen en we] van te danken aan de verdiensten van den politie dienaar Melcher. Daarvan was hij zich bewust. Had hij niet alle eerzame burgers van heden, de vroede vaderen der stad, eens als onverbe terlijke kwajongens gekend, hen met zijn stok gedreigd, velen bij de ooren getrokken of afge ranseld. als hij ze op verboden wegen vond en hun zoo op gevoelige wijze liefde voor orde en respect voor de overheid geleerd Nu ging hij langzaam door de nauwe straat langs een tuinmuurtje, waar bloeiende takken over heen hingen, die een zoeten geur versprei den in het rond. Nieuwsgierige kippen en gan- zien, die over den weg liepen, joeg Melcher met zijn stok uiteen. Onder een huisdeur, waaruit de geur van versch gebakken brood kwam, stond de bakker in opgestroopte hemdsmouwen en een wit voorschoot, met een kort pijpje in zijn mond. «Geloofd zij God, buurmanWaarheen de reis „Naar den molen. Maar wat een bloemen, beste vriend, dat zal een rijken oogst geven „Ja, dat zal een besten oogst geven," beves tigde de bakker Melcher ging onder den ouden toren door en naderde de molenwerf. Cp den lagen randmuur van de werf zat een Joodsch koopmanzijn pak lag naast, hem. Melcher ging zonder erg voorbij. Hij zag den man aan den wegkant niethet volle zonlicht verblindde zijn oude oogen na de duisternis van de torenpoort. de vereemg'de socialisten in 9, van de republi- keinsche socialisten in 6, van de cadicajen en socialistische radicalen in 175, van de republi kein sche linkerzijde in 93, van de progressisten in 35, en van de nationalisten en reactionairen in 37 hoofdplaatsen. In 4 daarvan is de meer derheid nog twijfelachtig. De «Echo de Paris" zegt wat de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Oostenrijk betreft, dat 't waarschijnlijk is, de Fransche regeering aan het welbehagen van keizer Frans Jozef zal voor stellen den heer Paul Deschanei, oud-president van de Kamer van afgevaardigden. Minister Poin- carré zou een lang onderhoud gehad hebben met den heer Deschanei, die hem op de hoogte zou gesteld hebben van zijne zending in de Balkan- staten en zyne audiëntie bij keizer Frans Jozef. TURKIJë. Uit verschillende berichten blijkt, dat Turkije ernstige moeilijkheden in Albanië krijgt. O. a. wordt aan de „Vossische Zei tong" uit SaJouikki geseind: Alle pogingen om de Albaneesche op standelingen, die in de omgeving van D/jakowa gekomen zijn, te bewegen, dat zij, hij den tegen- woordigen kritieken toestand van het land de negeering geen nieuwe moeilijkheden zouden be reiden, zijn mislukt. De Albaneezen nemen maat regelen om ter sterkte van 1000 man het arsenaal van Dzjakowa te bestormen. D© (roepen hebben bevel gekregen in dat geval de artillerie mem oo gen loos tegen de opstandelingen ,e gebruiken. De wali van Uskub doet een laatste beroep op de vaderlandsliefde van de Albaneezen. De toestand in Albanië is zeer ernstig'. Men meldt gevechten tusschen troepen en den stam Riogwa. Botsingen hebben plaats gehad in de districten Doessirgwa, Rozai en Dzjakowa. De reservetroepen in Uskub en Monastir zijn gemo biliseerd. Verscheiden benden Albaneezen torro- riseeren de bevolking in de streken van Uskub en Kalkadelen. MONTENEGRO. In Montenegro zijn 4000 recraten van aje wapenen in de verschillende garnizoenen opge roepen tot het houden van oefeningen. De regee ring had deze oefeningen met bet oog op de eisebtn van den landbouw en den niet schit terenden economischen toestand van het volk uitgesteld, doch de Russische militaire missie heeft op een onmiddellijke oproeping aangedron gen en daaraan heeft de regeering ten slotte gehoor gegeven. MAROKKO. Generaal Lyautey, de Fransche resident-ge neraal in Marokko, is Zondag te Tanger aange komen. Op het bericht dat het Fransche linie schip «Jules Ferry" met Lyautey aan boord in den morgen de haven zou binnenstoomen, kozen de Spaansche oorlogsschepen, die daar ter reede lagen, zee, opdat zij de vlag van den resident-gene raal niet behoefden te groeten. Spanje heeft n.l. het „Dag heer wachtmeester! Wil je niks van me kóópen Ik heb mooie zaken bij me, beste waar." „Ah Mozes, ben jij 't? Ik had je werkelijk niet gezien. Neen, ik heb niets noodig!" „Ik heb hier nog loten bij me, van een loterij voor den opbouw van den Pom, met hooge prijzen. De hoogste prijs is 50 000 mark. Be proef je geluk, heer wachtmeester 1" De Jood bood een pak lootjes aan. „Ik koop geen lot, dat is gedaan," antwoord de Melcher en zette zijn stok een stap vooruit. Over de werf kwam een ongeveer tienjarig meisje loopen, in eeu rood eu-wit gestreept ja ponnetje, Martha het jongste dochtertje van den molenaar. Haar donkere haren dansten in krul letjes over haar voorhoofd en slapen, en uit hare zwarte oogen lachtte kinderlijke dartelheid. Vertrouwelijk pakte zy de kuokige handen van den ouden soldaat en drukte, die aan hare per- zikroode wangen. „Zoo, ben je daar ook, wilde meid," begroette haar de oude. „Ach, grootvader, koop een lot! 't Is vandaag toch uw tachtigste verjaardag. Dan hebt u zeker geluk.vleide de kleine en keek begeerig naar de loten, waar een mooie kerk op stoua en een heele hoop groote getallen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1