Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van Houten s 35ste Jaargang. Vrijdag 17 Mei 2912. No. 10322. GOED en GOEDKOOP Officieel© berichten. Boitenhuidsch Nieuws. FEU ILLET Q N. Verspreide berichten. Binncnlaud. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 4ö cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de Groeiiolaan weder voor het verkeer met rij- en voertuigen is opengesteld. Schiedam, 17 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. LAGERWE1J, W.B. De Secretaris, V. SICKENUA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Dardanelles Het Turksche ministerie van oorlog maakt be kend, dat de Uardanellen Zaterdagochtend weer open zullen zijn. De uitzettingder Italianen. De ministerraad heeft beraadslaagd over de mogelijkheid dat de Italianen nog meer eilanden van den Archipel zullen bezetten en daarbij de mogelijk onder de oogen gezien alle Italianen uit Turkije te zetten. De «Corrière della, Sera" verneemt uit Athene5 dat honderden uit Smyrna uitgewezen Italianen zich voor het Duitsche consulaat verdringen en om kaarten voor het vertrek vragen. Een paniek was onder de Italianen uitgebroken tengevolge van 90 inhechtenisnemingen. Men bespoedigt het vertrek der vrouwen. Op de eilanden. De Atheensche correspondent van de sCorrière della Sera" meldt, dat het vlootbedrijf van de Italianen in het Zuidelijk gedeelte van den Ar chipel de Turken aanleiding geeft om de verde diging en de bezettingen in het Noordelijk ge deelte te versterken. Niet alleen op Lesbos, waar, gelijk men uit een telegram van Woensdag weet, de Turken 2000 man uit Aiwalik hebben weten te krijgen, zoodat het garnizoen thans 3000 man sterk is, maar ook op Samos en Chios zijn aan zienlijke troepenmachten aan wal gezet. De En- gelsch consul in Chios heeft van zijn regeering een telegram gekregen, dat eerstdaags een lan ding van de Italianen te verwachten is, die zich van het garnizoen zullen meester maken. In Tripoli. Generaal Ganeva heeft, om het gebruik van geestrijke dranken tegen te gaan, bizoDdere be lastingen uitgeschreven voor den invoer van bran dewijn en bier in Tripoli. ENGELAND. Minister Churchill heeft in antwoord op een vraag uit het Lagerhuis gezegd, dat het buiten gewone bedrag, dat gedurende het loopende dienst jaar krachtens de nieuwe Duitsche vlootwet voor nieuwen aanbouw besteed zou worden 342.466 groot was, van welke som volgens de aanvullings- begrooting 98.847 besteed zou worden aan luchtschepen en in verband met proefnemingen daarmede. Het overige zou besteed worden aan onderzeesche booten. HET LOT. (Uit het Duitsch vertaald 5) „Is 't nog altijd hetzelfde met Jocob 1" vroeg Melcher. „Altijd hetzelfde." zeide Reinout, „Nietsdoen en veel praats. Omdat hij een molenaarszoon is, meent hij, dat de gebraden duiven hem in den mond zullen vliegen. Sinds de oudsie, Pieter, uit den dienst terug is gaat het een beetje beterdien gehoorzaamt hij nog wel eens." „Waar kan ik den molenaar vinden. Hij heeft mij laten roepen." „Ja, ja, er is een telegram gekomen, geloof ik, zooals ze 't noemen. De telegraafpalen staan nu al zooveel jaren voor het huis. Maar ik heb nog nooit zoo iets gezien. Dikwijls ge noeg zit ik naar boven te kijken, maar er is niets te zien. Theo lacht mij altijd uit hij wil me uitleggen hoe het toegaat, maar de kwajongen houdt iemand toch voor den gek met zijn vieemden woorden." Een telegram I Gerechte hemel I Een te legram voor mij I Mijn leven lang heb ik er hooit een gezien," monpelde de oudo Melcher. Godfrey Collins vroeg daarop, of er onder deze omstandigheden eenige reden bestond, vooraf reeds de noodzakelijkheid vast te stellen van een aan vullende begrooting voor dit jaar in Engeland. De minister van marine antwoordde »Ja mijn heer. ik zal zeker een aanvullende begrooting moeten indienen." DENEMARKEN. Het lijk van koning Frederik is gister na een aangrijpende rouwplechtigheid in het hotel, waar aan burgemeester Burchart, de Pruizische gezant v. Bülow en de bevelvoerende generaal van het 9e legerkorps, Freiherr v. Pletten berg, deelnamen, onder militaire eerbewijzen in een lijkwagen die met 6 paarden bespannen was, naar het hoofd station te Hamburg gevoerd. Tegen lü uur ver trok de bijzondere trein met het lijk en de ko ninklijke familie naar Travenmüude. üm 11 uur gisterochtend Kwam de trein met het lijk van den koningjvan Denemarken hieraan. De prinsen Harald en Gustaal en de officieren van het koninklijk jacht nDannebrog" en van de pant serschepen sOlfert Fischer" en »Peter Skram" droegen de kist naar de met krip behangen »Dan- nebrog". De koningin volgden aan den arm van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin, die om halfelf was aangekomen. Bij de aankomst van den stoet op de »Daunebrog" gaven de oorlogs schepen een saluut af. De lijkkist werd in de eetzaal op een baar geplaatst. Een voor 12 heeft de nDannebrog" zee gekozen. Op het plein van het paleis Amalienborg te Kopenhagen had zich een volksmenigte van 30 tot 40 duizend personen verzameld, toen minister president Berntsen op het balkon van het paleis van Christiaau VII kwam en met luide stem uit liep «Koning Frederik VIII is dood, Leve Koning Christiaan X I" De menigte begroette de verklaring van den minister-president met hoerageroep. Koning Chris tiaan trad daarop in generaalsuniform met het blauwe lint van de Olifantsorde om op het bal kon. Hij ontblootte het hoofd en hield een door betuigingen ,van bijvat dikwijls onderbroken rede. Het treurige bericht heeft alle Denen getroffen, zeide Z. M. De Kouing, mijn zeer geliefde vader, die hoopte gezond en wel .terug te keeren, is plotseling overleden. Een ware verantwoordelijk heid is nu op mijn schou ders gelegd, doeh ik hoop hezelfde vertrouwen te genieten, waarmede men mijn vader tegemoetkwam. Het geluk, de vrij heid en de onafhankelijkheid van Denemarken zullen mijn doel zijn. De volksmenigte brak in een langdurig geest driftig hoerageroep uit. De vlaggen op het paleisi die halfstok gewaaid hadden, gingen omhoog en de forten vuurden het konmgssaluut af. AMERIKA. De oud-president Roosevelt heeft in Californië een besliste overwinning behaald op Taft. De meerderheid wordt verschillend aangegeven en wisselt tusschen de 50 en 65 duizend stemmen, doch aan het resultaat doet dit weing af. Volgens de »i'aily News and Leader" haalde Roosevelt, 145.000, Taft 85.000 en de radicale senator La Follette 42.000 Republikeinsche stemmen. Roose velt heeft dus volgens deze getallen nog 18.000 stemmen meer dan beide andere candidalen te zamen en de stemmen van La Follette zou men nog eerder voor hem dan voor den president mo gen rekenen. Deze uitslag verzekert den oud-president de ge- heele uitvaardiging van Californië naar de Repu blikeinsche Conventie te Chicago en daarmee 26 nieuwe stemmen. De verkiezing was ook daarom van belang, aan gezien het vrouwenkiesrecht er een rol in heeft gespeeld. Voorzoover men er op het eerste ge zicht ever oordeelen kon, had een grooter percen tage van de vrouwen gestemd dan van de mannen, en in strijd met de veronderstelling dat de vrou wen over 't algemeen voor Taft waren, meldt de correspondent van de Times, dat in de hoofd kwartieren van Roosevelt telegrammen van geluk- wensch ontvangen waren van uRoosevelt Club," geheel bestaande uit vrouwen. Roosevelt's aanhangers zijn in de wolken, daai zij een groote uitwerking van de overwinning in Californië op de voorverkiezingen in Ohio den ge- boortestaat van Taft, verwachten. PARAGUAY. De regeering heeft een telegram van het Ar- gentijnsche consulaat te Asuncion, ontvangen, meldenden dat kolonel Jara, oud-president van Paraguay, ten gevolge van de door hem bij het laatste gevecht opgeloopen wonden overleden is. Enkele minuten later zag hij er een. De mole naar kwam hem tegen en bracht hem in het schrijfkantoortje, dat naast de huisdeur lag. Toen de beide mannen de deur naderden, klonk er leven van binnen en Jacob, op één na de oudste zoon van den molenaar, die blijkbaar niet aan de schrijftafel gevonden wilde worden, omdat hij daar niets te maken had, verdween achter een houten beschot, waar werkgoed en gereedschap geborgen stond. Melcher keek het het kamertje rond, dat behalve de schrijftafel nog een boekje en enkele stoelen bevatte. Het licht viel door een op staat uitziend, be- tralied venster in het eenvoudige kamertje. Hier ontvingen daglooners en voerlui hun gel den en werden de kleine klanten ontvangen. Zorgvuldig sloot de molenaar de beide deuren, die naar het woonhuis en naar den molen leidden. De deur van het beschot bleef echter op een kier. „De molen draait toch iederen dag 1 Wat een flinke zaak begon de oude Melcher het onderhoud. De molenaar echter bood hem zwijgen'd een stoel aan en overhandigde hem een met blauw potlood beschreven papier, het bewuste telegram. Melcher haalde langzaam zijn bril uit zijn zak, maakte hem met de punt van zijn roode zakdoek schoon, begluurde eerst den molenaar, wiens opgeruimd gezicht hem nu eerst opviel, en begon dat te lezen. Hij had er lang voor werkhet ongewone schrift en de ineeagedrongen stijl veroorzaakte hem veel iast. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is de voormalige staatssecre taris Wermuth met 72 van 117 uitgebrachte stemmen tot burgemeester gekozen. De Italiaansche Kamer heeft zich met 248 tegen 47 stemmen tegen het vrouwenkiesrecht verklaard. Volgens een bericht uit Lissabon heeft de Portugeesche regeering inlichtingen ontvangen, dat op een kermis te Bande in Galicië bij de de grens een ernstige vechtpartij heeft plaatsge had tusschen Portugeesche Démigres', en Spaan- sche inwoners. Ongeveer 30 Porlugeezen zijn d>arbij gewond, waarvan 3 gevaarlijk, en een aantal Spanjaarden werd eveneens gewond. De inwoners van Bande hebben daarop de woningen van de Portugeesche monarchisten aangevallen en hen gedwongen de plaats te verlaten. De Spaansche regeering heeft de Portugeesche verzekerd, dat zij haar waakzaamheid aan de grens zou verdubbelen en dat alles gedaan zou worden om de mogelijkheid van een inval van koningsgezinden in Portugal af te wenden. Een ministerie van landsverdediging De uNieuwe Ct." merkt op, dat het ontslag uit zijn ministerieele functie, aan den vice-admi- raal Wentholt verleend, om zoo te zeggen „Sapperloot, Helbing 1 Daar kan men je mee feliciteeren. Dat is een prachtig buitenkansje de hoofdprijs, vijftig duizend markl" „Niet mij moet je feliciteeren. Het is mijn nummer niet, kijk een, of 't jouwe is. Mozes heeft, schijnt 't, niet geweten, wie van ons beiden het gelukkige lot had. De oude haalde en een enveloppe uit zyn zak, nam er het lot uit, legde het voorzichtig voor zich op tafel en vergeleek cijfer voor cijfer. De molenaar keek langs zijn schoudets en vloog met zijn blik over de beide papieren. ,,'t Klopt," zeide hij en haalde ees paar maal kort adem. Hij was bleek geworden. De grijsaard echter zat onbeweegelijk, het witte hoofd voorovergebogen, met zijn magere vingers zorgvuldig de cijfers volgend, drie-, vier-, vijfmaal, tot hij eindelijk zeide „'t klopt." Toen was hij weder stil. Hij moest zich reken schap geven van wat er gebeurd was. „Zoo veel geld," zeide hij eindelijk, „kan dat goed zijn 7 God weet, dat ik het niet noodig heb, en of het den kinderen tot zegen zal zijn, weet ik ook niet. Zoo'n duizend markt heb mij wel eens gewenscht. Maar zooveel geld, zooveel I Kan dat goed zijn Ik word er angstig van, Pieter. Ik zoo oud en de kinderen zoo jong. Helbing, je moet me helpen." Lang en ernstig praatten de beide mannen en tamelijk, want het klappen van den molen naast hen stoorde het gesprek. De onvrijwilige luisteraar achter 't beschot, Jacob, kon wel met dadelijk is gevolgd op het daartoe door hem ge dane verzoek, en zegt dan verder »Uit de vlugge behandeling der ontslagaanvrage dit keer blijkt dus wel duidelijk, dat in die en kele dagen niet naar een nieuwen bewindsman voor marine is gezocht. En we meener, te weten, dat zulks ook na den datum der ontslag verleening nog niet is geschied. Inderdaad schijnt, nu de heer Colijn eenmaal de portefeuille van marine ad interim overnam, voorshands niet te zullen worden gestreefd naar het vinden van een nieuwen titularis. Het zou ons geenszins verwonderen, wanneer de reden hiervan zal blijken gelegen te zijn in de omstandigheid, dat thans ernstig de mogelijkheid onder de oogen wordt gezien, om 't departement van marine als zoodanig op te heffen, door het met dat van oorlog samen te smelten tot een ministerie van Landsverdediging." Jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen van het overlijden, in den ouderdom van 76 jaar, te Parijs van jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en eige naar van de bekende schilderijenverzameling van Oud-Hollandsche Meesters, in het Museum- Steengracht aan den Langen Vijverberg te 's-Gravenhage. R. K. Spoor- ed Trampersoneel. Gisteren heeft te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer F. Nivard, een vergadering plaats gehad van den raad van afgevaardigden van sSt. Raphael," Roomsch-Katholiek secretariaat van Spoor- en Trampersoneel. is in vierkante bussen 1 Kg./1.50P/4Kg./0.42i| - 0.80 \yi0 - 0.18 elk woord verstaan, maar den samenhang toch voor 't groote deel raden. De molenaar sprak in groote opgewondenheid; de oude werd steeds stiller en nadenkender. „Ten slotte ben ik toch blij voor de kinderen maar het is toch veel te veel, veel te veel geld. De helft was meer als als te veel. Maar toch, als ik aan mijn kleinkinderen denkt, dan komt 't me toch voor, dat een klein vermogen wel op de rechte plaats is. Het meisje, de kleine Rosa, is een zwak schepseltje. En wie weet, of ze later wel alleen haar brood kunnen ver dienen. En Frans plaagt me altijd men stu- deeren. Hij wou zoo graag studeeren, zegt hij, Die is nu geholpen. Nu kan hij studeeren, wat hij wil, pastoor of dokter. Wat dunkt je. Helbing, is daar geld genoeg voor „Ja zeker, meer dan genoeg. Als Frans al dat geld moest verstudeeren, zou hij een groote stommerik zijn, meer niet," antwoordde de molenaar, Wederom kwam er den korte pauze. Melcher verdiepte zich weer in zijn beschouwingende molenaar liep opgewonden in het kleine ka mertje op en neer- „Hoor eens, Pieter, ik vind," begon de grijs aard langzaam „dat de zaak geheim moet blij ven. Meen je ook niet? Wordt vervolgd.) Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1