„Le Monarch", Schrijfinkt. Hrs. REBERS, Excellenta-Pudding. SaNATOGEN. LOSSE NUMMEES Wielrijders Kiest i ra.— m 7 Nieuwe Schietacie Courant. de Nederlanden 1&45 WATTLN IDE TARIEFWET Aan het kwijnen van Neêrland's industrieën. HOMG'S 1UAIZEVA Btrai ml Dnryea laizeia. I MICHELIN5.50 Eén prijs, één kwaliteit! Adverteert BRAND -- INBRAAK JAVA. Naamlooze Vennootschap AJgemeene Vergadering De Tariefwet beteekent: Belasting van de Nooddruft. maakt een einde: «f8 Staten-Generaal. Scheepvaart Aiyertentiën. Een bron van kracht voor allen VEEZEEEEING JOHN. J. LOKE. Oranjestraat 1. A. J. P.'s 10 Cts. pakje, 30 Cts. doos 3 pakjes. DE pudding van de goede winkels. die zich afgemat en lusteloos ge voelen, die zenuwachtig en zonder energie zijn, wier arbeidsvermogen door geestelijke of lichamelijke overweging verminderd is, of die door uitputtende ziekten en hevige gemoedsaandoeningen het weer standsvermogen verloren hebben, is Sanatogen is door meer dan 14.000 professoren en artsen uit alle be schaafde landen schitterend beoor deeld. De steeds stijgende navraag en ontelbare van de hoogste te vredenheid getuigende beoordee lingen bewijzen, dat honderdduizen den in het Sanatogen de herleving hunner krachten en de versterking van hun lichamelijk en geestelijk arbeidsvermogen zoeken en vinden. Verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterijen. Brochures gratis en franco door den Gen. Verteg. Den Heer B. Harrettstein, Amsterdam, Heerengracht 278. zijn te bekomen in het Sigarenmagazijn van C. JANSE, Koemarkt, hoek Hoogstraat. Michelin is het goedkoopste en toch het beste. Overal verkrijgbaar. in de Te koop Te koop Alle Leden der Plaatselijke Comités in Nederland en allen, die wenschen mede te werken tot de oprichting der worden hierbij vriendelijk uitgenoodigd ter bijwoning eener op ZATERDAG 18 MEI a.s- ten .3 ure des namiddags in het Gebouw van de „Haagsche Kunstkring" te 's-GRAVENHAGE, Heerengracht 13. OnderwerpenBespreking Openbare Inschrijving. Voordracht keuze 7 Leden Raad van Beheer. A nti-Tariefwet-Comité. v* V A"--V Indien U zeker wilt zijn dat Uw hangende gloeilicht-brander inderdaad gas spaart, goed functioneert, vraagt dan Uwen gasfitter den ECHTEN Graetzin- brander. Waarborg voor echtheid is de naam Graetzinlicht op den mantel en bij den koperen brander bovendien, op den ballonrand. Indien U Maizena koopt, let er dan o p, dat op het pakje den naam eener bekende fabriek voorkomt, vooral als U Maizena als kinder- voedsel gebruikt. Yaak toch worden meelsoorten, die niet voor voedsel bestemd zijn, door handelaars verpakt en met een etiquet, waarop eene gefingeerde fabriek vermeld staat, als Maizena in den handel gebracht. wordt in onze fabriek met de meeste zorg uit prima grondstoffen bereid en voldoet aan alle eischen, die men aan zuivere Maizena moet stellen Contröle-Bureau v. Ledden Hulsebosch, Amsterdam. N. V. FABRIEK „DE BIJENKORF", Koog aan de Zaan. v.h. M K HOnIG. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 15 Mei. De minister van financiën (de heer Kolkman) beantwoordt de interpellatie van den heer Treub betreflende het spoorwegkapitaal, het welk door onvoldoende afschrijving zou zijn in geteerd. De min. verdedigt de voorstelling van zaken der Staatscommissie, doch op enkele punten is de Staatscommissie te zwaartillend, bijv. in haar be cijfering van de bedragen, welke zouden zijn in geteerd. De minister vereenigt zich met de rentabili- teitsberekening der Staatscommissie en met hare beschouwingen over de spoorwegfinanciën als onderdeel dei staatsfinanciën in zooverre, dat hij voor buitengewone maatregelen geen aanleiding vindt, daar de minister van oordeel is, dat het staatsvermogen wel inteert ten aanzien van de spoorwegen, doch het overige staatskapitaal toe neemt, door de andere bedrijven. De financieele toestand, door de spoorwegen veroorzaakt, maakt het echter wel noodig, ten behoeve van het staats vermogen alle belastingvoorstellen te steunen, debietrecht, inkomstenbelasting en tariefwet. De minister van waterstaat (de heer L' H. W. Regout) bestrijdt den interpellant in diens critiek op de samenstelling en het werk der Staatscommissie, waarbij de heer Treub door zijn voorbelde voor staatsexploitatie eenzijdig was. De min. bespreekt de oorzaken, ,die het spoorwegbe drijf ten onzent minder rendabel maken dan el ders en spreekt als overtuiging uit, dat staatsex ploitatie onder die omstandigheden onze staats schuld nog meer zou hebben verzwaard. De min. geeft een overzicht van de ontwikkeling onzer spoorwegen en van ons financieel beleid op dit stuk. Die voorgeschiedenis wijst er op, dat rente en aflossing thans niet kunnen worden geëischt van het groote, vroeger in de spoorwegen gestoken kapitaal. De min. gaat in bijzonderheden de afschrijving na en komt tot een geruststellende slotsom. De min. geeft echter toe, dat sinds de spoorweg overeenkomst van 1890 een meer bewust stelsel van afschrijving behoort te worden uitgevoerd. Een onderzoek naar de afschrijvingen zegt de min. toe en overeenkomstig dat onderzoek kunnen maatregelen worden genomen. De heer van Doorn verwondert zich, dat de interpellant zijn betoog geëindigd heef met een pleidooi voor staatsexploitatie en hij de samen stelling der Staatscommissie zoo gelaakt heeft. Spr. ziet in de gebleken, geringe rendabiliteit der spoorwegen geen argument voor de waarschijn lijkheid van betere resultaten bij staatsexploitatie. De spoorwegovereenkomsten zijn niet de oorzaak van het tekort, doch het beleid van de minis ters van financiën, die wat het Rijk van de maat schappijen kreeg in het gewone staatsbedrijf staken, in stede van behoorlijk afschrijvingen te doen. Hooger tarieven zouden de eenige mogelijkheid zijn om het spoorwegbedrijf rendabeler te maken. "Wil men die niet, dan moet de staat bijpassen, en dat is niets erg bij een bedrijf, dat nationale welvaart zoozeer bevordert. De maatschappijen moeten en mogen niet meer afschrijven, willen zij op de hoogte van haar tijd blijven. Zij gaan vrij uit bij het gebleken tekort, de ministers van financiën en de Kamers niet. De heer Treub zegt in ziju repliek, dat hij geen uitspraak der Kamers nopens staatsexploi tatie bedoelde. Spr. behandelt dan de persoon lijke kwestie der samenstelling van de Staatcom- missie, waarbij spr. over onbehoorlijke beant woording van de zijde van den min. van water staat klaagt. Dij houdt vol. dat de Staatscommissie partijdig was en partijdig geïnstrueerd. De heer Treub vervolgende, besprak de af schrijvingen op weg en werken. Zooals die door de commissie werden voorgesteld, achtte spreker ze niet te hoog, gelijk de minister meende. Spreker hield vol dat wel degelijk de spoor wegcontracten de oorzaak van den thans ge- wraakten financieelen toestand zijn o. a. hebben zij de exploitatiekosten veel hooger gemaakt door het stelsel van concurrentie. Dit draagt er toe bij om het spoorwegbedrijf tot geen winst gevend bedrijf te maken, waarover de minister, en terecht, klaagde. Ten slotte betoogde spreker dat het er op het oogenblik niets toe doet of het tekort op het spoorwegkapitaal opgewogen wordt door besparing op andere diensten, waarvan beide minsters hoog opgaven. er hier op het oogenblik alleen om, met de tegenwoordige spoorweg- in verband met de spoorwegcon- die toestanden beheerschen, het spoorwegkapitaal en de exploitatie behoorlijk ge waarborgd zijn. De spoorwegcontracten moeten gewijzigd, en daarom stelde hij de volgende motie.voor: De Kamer, van oordeel, dat beëindiging van de spoorwegovereenkomsten van 18:20 in het belang van 's Rijks financiën noodig is, gaat over tot de orde van den dag. De motie zal gedrukt en rondgedeeld en later behandeld worden. Nadat minister Regout nog enkele opmer kingen had gemaakt omtrent de beschuldiging van de staatscommissie van partijdigheid, werd het verdere debat verdaagd tot Dinsdagavond a.s. 8 ure. Dinsdag 11 uur aanvang der ziektewetbehan deling. Het gaat of in verband toestanden en tracten, welke Binnengekomen schepen. "15 Mei. z. s. «Democraat", van Londen, gela den met 130.000 K. G. sulfaat. Vertrokken schepen. 16 Mei. ss. Holmside", ledig, naar New-Castle. Ter reede geankerd. 16 Mei. z. s. üHayo", met steenkolen van Duisburg naar St. Nazaire. z. s. »Carl", met steenkolen, van Bonn naar Vigo. Erkend als eene uitmuntende VOORHANDEN BIJ: van de Dagblad voor Schiedam en Omstreken Een prachtige Bok met wagen en tuig (nieuw). Te bevragenL. Kerkstraat no. 11. gevraagdOude post zegels, albums met postzegels, enz. Br., letters S. L., bur. dezer courant. DEN HAAG (vroegöi Zutphen). Directie HENNY. KAPITAALf 4.000.000.00 RESERVEFONDS ruim - 1.500.000.00 A W VA *5 THERMOGENE Bestrijdt met goed gevolg Rhumatiek, Bronchitis, Keel pijn, Lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 cts en in doozen van 40 cts bij alle apothekers en drogisten. At -v./'W GRAETZINLICHT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 4