Van Houten *s Zaterdag 18 Méi 1912 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10323. Boitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. Uitlotingen. Ingezonden Mededeelingon. 1 Kg. 1.50 -0.80 /4 Kg-. - 0.42f j V\q - 0.18 DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Rhodos. Giolitti heeft in de Kamer medegedeeld, dat generaal Ameglio het Turksche garnizoen van Rhodos heeft omsingeld en verslagen, liet gar nizoen heeft zich gistermorgen onder beoing van militair eerbewijs overgegeven. Re „Tribuna" meldt dat generaal Ameglio 10 dagen heeft besteed om het optrekken tegen de bij Pzithos verschanste Turksche troepen voor te bereiden. Twee Italiaansche colonnes trokken, de een van het Westen, de ander van het Oos ten tegen Pzithos op. Zij stelden zich tusschen 2 bolwerken op om de Turken le verpletteren, als ze, zich van Pzithos terug trokken, omdat dit altijd als da sleutel van Rhodos is beschouwd. Het nieuws van de capitulate van de Turk sche troepen maakte ini alle kringen een ui Ine menden indruk. De uiterste linkerzijde nam aan de vreugdiebetooging in de Kamer deel. In de Kamer heeft Gioiltti telegrammen voor gelezen, meldende dat Italiaansche troepen op Malona en Coladon zijn ontscheept. Woensdag was op den Pzithos een gevecht geleverd. ,De vijand was omsingeld en verslagen en werd ver strooid meit achterlating van 83 do,oden, 26 ge wonden en veel wapenen en schietvoorraad. De Italianen hadden 4 doodien en 26 gewonden. Ten slotte gaf het Turksche garnizoen zich over op de voorwaarden van generaal Ameglio. Die Dardanellen. Men meldt uit Sofia, dat dei kaart van de plaatsing van de mijnen in de Dardanellen ver leden w-eek vernietigd is bij de ontploffing van de Turksche sleepboot, die toen neefl plaats gehad. In Tripoli. Een -officieele Italiaansche nota ontkent, dat de. Italianen in een gevecht bij Tobroek 20 cto.o der. en 25 gewonden hebben verloren en dat hij Bengazi twee bataljons, met artillerie op weg naar Karagtmas, zich voor dei Turken nebben moeiten terugtrekken. Geen bemiddeling. Uit St. Pietersburg wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind: Bij de jongste ministerconferentie te Livadia is besloten van verdere bemiddelingsvoorstellen voor een vrede tusschen Italië en Turkije af te ziein. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft de rijkskanselier de vol gende rede gehouden In het geval Grafenstaden heeft de Eizas-Lo- tharingsche Kamer zich aan de zijde van het anti-Duitsche fabriekbestuur gestelddit heeft in Duitschland in breede kringen groote ontstemming gewekt en aan deze ontstemming heeft de Keizer uitdrukking gegeven in zijn gesprek met den burgemeester van Straatsburg. Door een betreu renswaardige onbescheidenheid die een te pijn lijker indruk heeft gemaakt, omdat zij door een Fransch blad is begaan waaraan de burge meester geen schuld heeft, is de uitlating van den Keizer in het openbaar bekend geworden. Niettegenstaande deze onbescheidenheid is er geen toestand geschapen, waarvoor ik niet de verant- woerding op mij neem. Zoolang ik op deze plaats sta, dek ik den Keizer met verantwoorde lijkheid, niet uit overwegingen van hoffelijkheid, maar volgens mijn staatsrechtelijken plicht. Als ik dat niet meer kan, zal ik niet meer op deze plaats staan. De Keizer denkt er niet aan om aan de rech ten van Bondsraad en Rijksdag te tornen. Te geschikter tijd zullen deze lichamen erover hebben te beslissen, of de grondwet van Elzas-Lotharin- gen veranderd moet worden. Lotharingen zal zelf zijn lot bepalen. Het is een land, dat ons behoort, gelijk elk ander deel van ons vaderland. Elk streven tegen te gaan, dat het tot een onze ker grensland zou maken, is een plicht, die de eer ons gebiedt. De rede werd door de rechterijde, het centrum en de nationaal-liberalen luide toegejuicht. DENEMARKEN. Onder talrijke opkomst van de bevolking heeft gisteren te Kopenhagen de overbrenging van het lyk van koning Frederik VIII van het koninklijk jacht naar de kerk van het paleis plaats gevon den. De troepen stonden van de landingsplaats af angs de kanten geschaard. Aan den steiger be- von en zich alle ministers, het bureau van den Rijksdag, volksvertegenwoordigers, de vreemde gezanten, de eerste voorzitter, de burgemeester en andere vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van Kopenhagen, de bevelvoerende gene raal met vele hooge officieren, de bisschop van Seeland, de rector van de universiteit, dames en beeren uit de hofkringen, en andere personen. Even voor twaalf stoomde de »Dannebrog" de haven binnen, begroet roet saluutschoten. Het schip werd aan den steiger gemeerd, waarop twaalf hooge officieren de lykkist van boord naar den ljjkwagen droegen. In plechtigen optocht bewoog de stoet zich door 6 hoofdstraten naar de kerk. Vooraan schreed het garde-bataljon, gevolgd door een afdeeling matrozen, een batterij, en een eskadron garde huzaren. Dan volgde de lijkwagen. Achter den lijkwagen het paard van den koning, Daarop kwa men koning Christiaan en tien andere leden van de koninklijke familie met gevolg. De twaalf hooge officieren droegen de lijkkist van den wagen naar de katafalk. De koninklijke familie woonde den korten rouwdienst bij en verliet daarop de kerk. Volgens de „Echo de Paris" heeft de Rus sisch© gezant IsWolski een dag of tien geleden ten bezoek bij Poincai© gebracht om hern uiteen te zetten, dat de Fransche gezant lë St. Pe tersburg Louis niet langer in zijn post kon ge handhaafd blijven. De Russische minister van' huitenlandsche zaken Sassanoff zou cc zich over beklaagd hebben, dat de Russische bemiddeling: 1 ori verzoeningsvoorstellen om in overleg met de mogendheden een einde- te maken aan den Ra-- liaansch-Turkschein oorlog, te- Parijs verkeerd uit gelegd werden. Dat zou de schuld zijn van Louis. Poincaré verdedigde- Louis, die een talentvol man is, maar wild© de persoonswisseling wel in overweging nemen. Haast wilde- hij echter*nie-r maken daar hij dezen zomer toch zelf naar St. Petersburg, denkt te gaan. Iswolski was daaro-velr niet tevreden en merkte o.p dat Louis zeer teruggetrokken leefae en zijn r.aam als gezant van ee-n groote mogeadVia niet hoog 'hield. Daarop besloot P-oincaré Louis terug te roepen Ook Iswolski'g positie is nu echter in Parijs vrijwel onhoudbaar geworden, zegt het blad. De Fransche Minister van arbeid en sociale voorzorgen, Bourgeois, bereidt een wetsontwerp 'voor tot het bouwen- van goedkoop© woningen, welk wetsontwerp binnenkort aan de Kamer zal worden voorgelegd. Het d-oel zal in het bijzonder- bereikt worde-n, zoowel d-oor het steunen van vereenigi,ogen voor goedkoop© woningen, als ook' door he.t aanstellen van gemeentelijke ambtena ren, die met den bouw en het beheer van zoo danige woningen zulten belast worden. Te New-York zal' aan de- Hudson, de rivier waarop Fulton in 1807 he-t eerste stoomschip naar Güermont liet varen, een reusachtig monu ment worden geplaatst, ter herinnering aan de-, zen beroemden burger der Vereenigdï Staten. Fulton weird in 1765 te Little Britain in Pennsyl vanië geboren, en stierf in 1815 te New-York. Het ontwerp van het kolossale bouwwerk, dat uit marmer en graniet zal' worden gehouwen, is door van Buren-Magonigle vervaardigd. De k-os- t-e-n worden op ruim 3 millioen dollar geschat. In Cavandonga waren vier Dm eschars ver móórd. De Mexicaansche regee-ring heeft zich ge noodzaakt gezien, daarvoor een aanzienlijke scha deloosstelling aan Duitschland uit te koeren, n.l. 400.000 M. Heit bedrag is reeds uitbetaald. D-e- St. Peteirsbui'gsche correspondent vah de „Vossische Zeitung" meldt: De gewezen po litiemeester von Oeralsk', die 2 joden vermoord heeft, omdat zij aangifte gedaan hadden van zijn afpersen en die wegens dezen moord door het gerecht tot 3 jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd, heeft zijn straf door een bevel' van den staat in 3 maanden vestingstraf veranderd gekregen. De te Brussel' bijeengekomen commissie voor het internationaal lucht vaartocht heeft beraad slaagd over de regeling van de luchtwegen en daarbij dei bepalinglen onderzocht van bet Fran- sch-ü besluit van 25 Februari 1911. Holland wordt vertegenwoordigd do-or prof. Suyling en jonkheer Van dein Bergh van Heemstede. Die „Diario de Noticias" maakt een tele gram van Valenca de Minho openbaar, dat be vestigt dat de ge-wezen koning' Manuel te Ponte- pedro verblijf houdt. hoofdinspecteur, chef der 2e sectie le afdeeling alhier, verzoekt personen, die een rijwiel vermis sen, zich ter eventueele herkenning van hun eigendom, aan te melden aan zijn bureau Van der Vennestraat, tusschen 7 en 9 uur des avonds. Ernstige vechtpartij. Gisternacht zijn te Wedde twee arbeiders in een vechtpartij door messteken levensgevaarlijk gewond. Drie boerenarbeiders, de vermoedelijke daders, zijn ter beschikking van de justitie te Winschoten gesteld. Brand te Zaandam. Gisteravond is te Zaandam brand uitgebroken in den galanterie winkel van den heer J. Geerts Sz., aan den Hoo- gerdam. Van dit perceel, toebehoorende aan den heer J. H. Vergouw, in Den Haag, bleef zoo goed als niets over. De snel om zich heen grijpende vlammen deden ook groot gevaar ontstaan voor de aangrenzende panden, maar dank zij het krach tig optreden van de brandweer ging hiervan slechts het café »De Vergulde Roemer" gedeeltelijk verlorende varkensslngerij van den heer I. Hille kreeg veel schade. Oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Misdaad. Onder de gemeente Wanssum (Limb.) is Donderdagavond gevonden het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouwi in een dichtgebonden zak. Om den hals van het lijk was een touw geknoopt. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er ingebroken bij den kruidenier A. C. W., in de Reinalstraat te Velp. De dief klom langs een ladder naar de slaapkamer van het echt paar, opende daar een kast en nam daaruit een gouden horloge met ketting en een dasspeld. Toen hij zich met de sleutels wilde verwijderen en een deur opende, werd het echtpaar wakker. De dief schoot daarop met een revolver, W. kreeg een vleeschwond aan den arm. Hierna vluchtte de dief, een kleine man, door het open vensterzijn ladder nam hij mee. Onweer. Tijdens een onweersbui is te Oost- voorne Donderdagnacht de bouwmanswoning van K. Rietdijk, genaamd Kranenhout, tot den grond afgebrand. Het paleis nBuitenrust" Men meldt ons uit Den HaagDe afbraak van het paleis «Buitenrust, aan den Scheveningschen weg, ter vrijmaking van het terrein voor de omgeving van het Vredespaleis, is eergisteren aanbesteed. Voor het aanvankelijk gedane bod werd het werk opgehouden, maar later werd een hooger onderhandsch aanbod gedaan van f3000, dat aan genomen werd. De afbraak moet vóór 1 Augustus a.s. voltooid zijn. Rijwieldiefstallen. Men meldt uit 's-Gravenhage, d.d. 17 Mei: Behalve de vier personen, die reeds in verband met een groot aantal rijwieldiefstallen zijn ge arresteerd, is nog aangehouden een bekend wor stelaar, die bij zijn arrestatie in het logement, waar hij vertoefde, in het bezit werd bevonden van een geladen revolver, zoodat in het geheel vijf arrestaties werden gedaan. Het voorloopig verhoor der verdachten gaf aan leiding tot het op vry voeten stellen van een hunner. De vier andere zijn ter beschikking van e justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Verschillende, vermoedelijk gestolen rijwielen en rywielonderdeelen, zjjn nog niet herkend. De De ramp van de «Titani c". Het onder zoek naar de ramp van «Titanic" had gister meer publiek getrokken dan ooit. Verscheiden dames moesten blijven staan. Onder het publiek was ook mevrouw Asquith. De reden van de groote belangstelling was deze, dat de stoker Hendrickson opnieuw zou ver hoord worden met anderen, die zich in de red dingboot van de «Titanic" bevonden, waarin sir Cosmo Duffgordon en lady Duffgordon gered zijn. Beiden waren gister aanwezig, maar alleen sir Duffgordon is op het laatst van den middag even verhoord. Hendrickson verklaarde weder dat hij, toen de reddingboot op ongeveer 200 yard afstand van de «Titanic" was, talrijke kreten van drenkelingen hoorde. Hij wilde terugroeien om hulp te ver- leenen, maar de passagiers in de boot, waaronder de Duffgordons en ook de bemanning verhinder den dit. Getuige hield vol dat lady Duffgordon onder hen was die het teruggaan verhinderden. Ook herhaalde hij zijn verklaring, dat sir Cosmo Duffgordon aan boord van de «Cai pathia" de leden van de bemanning van de boot elk met 5 pond had beloond. Hendrickson vond niettemin, dat de bemanning toen haar plicht had gedaan. De matroos Symons, die bevel had gevoerd over de eerste reddingboot, getuigde na Hendrick son. Symons verklaarde, dat de stuurman Mur doch hem had bevolen de boot uit te zetten, of schoon zij nog slechts halfvol was. De vermoede lijke reden hiervoor was, dat zich op dat oogen- blik geen passagiers meer opdeden. Getuige heeft niemand hooren voorstellen terug te roeien, laat staan iemand daartegen hooren protesleeren. Naar het oordeel van getuige zou het teruggaan naar de «Titanic" gevaarlijk geweest zijn, omdat de boot door de zuiging naar de diepte zou kun nen worden getrokkenhij zou het onverant woordelijk gevonden hebben tegenover de hem toevertrouwde menschenlevens. Hij sprak met verontwaardiging de fabeltjes van de Amerikaan- sche pers tegen, als zou een Amerikaansch mil- lionair de bemanning van de «Titanic" omgekocht hebben en Ismay aan die omkooperij mede schul dig zijn. Niemand had geld gegeven, behalve dan dat Duff-Gordon op de «Carpathia" aan de man schappen ieder 5 pond had gegeven. De stoker Taylor, die bij Symons en Hendric- son in de boot gezeten had, verklaarde dat hij iemand had hooren voorstellen terug te roeien. Ook had hij een dames-passagier er tegen hooren protesteren, op grond van het gevaar, met de zuiging naar de diepte te worden getrokken. Ge tuige had dezelfde vrees gekoesterd. Hij had de kreten van de drenkelingen vernomen, maar hij had de bemanning niet tegen teruggaan hooren protesteeren De matroos Horswill getuigde, dat hij niemand het denkbeeld van terug te roeien had hooren opperen. Duff Gordon verklaarde, dat hij er bij zijn echtgenoote herhaalde op had moeten aandrin gen in de boot te gaan, daar zij dit eerst Voort durend weigerde te doen. Hij had geen passagiers meer gezien, toen hun boot werd uitgezet. Hij had geen voorstel om terug te gaan gehoord, maar zijn aandacht werd geheel in beslag geno men door het verzorgen en het opbeuren der op varenden, waar hij samen met zijn echtgenoote mee bezig was. Hij geloofde evenwel, dat men niet zonder groot gevaar met de boot had kunnen teruggaan. Maar als zijn vrouw vrees voor gevaar had geuit, dan zou hij dat zeker hebben gehoord. Getuige verklaarde voorts, dat hij niet wist of er menschen zouden kunnen zijn gered, als men te ruggeroeid was, maar op een vraag van den voor zitter van hel hot, of eenige menschen nog in de boot hadden kunnen plaats nemen, antwoordde hij bevestigend. «In ieder geval, zeide de voor zitter, werd dus van de kreten der drenkelingen geen notitie genomen." «Jawel", antwoordde ge tuige. Het stoomschip «Oceanic," dat gisteren te New-York is aangekomen, fteeft den 13den Mei een opvouwbare reddingboot der «Titanic", met drie lijken opgevischt. Het schijnt vast te staan, dat verschillende passagiers der «Titanic" dagen lang in die reddingboot hebben rondgezworven en ten slotte van den honger omgekomen zijn. De scheepsdokter van de .«Oceanic" verklaart, dat de reddingboot drie tot in verre staat van ont binding overgegane lijken bevatte. Twee daarvan hielden stukken kurk in den mond, waarmede zij waarschijnlijk getracht hebben hun honger te stillen het derde lijk lag voor de helft over de rand van de boot. In de reddingboot werden bovendien nog een kostbare pelsmantel en twee trouwringen gevonden. Nadere omstandigheden wezen er op, dat de boot op zijn minst nog twee andere passagiers had geborgen, die hoogstwaar schijnlijk, nadat zij den hongerdood gestorven waren, door de overblijvenden over boord waren geworpen. De reddinggordel en het zeildoek der reddingboot waren door vingeinagels stuk gereten, een bewijs, dat de opvarenden in hun honger- en dorst-delirium daarvan gegeten hebben. De red dingboot werd 210 mijlen van de plaats waar de «Titanic" gezonken is, aangetroffen. Bruce Ismay, directeur van de White Star Line, heeft besloten eeu koninklijke gift te doen aan de zeelieden, als herinnering aan den hel denmoed, door alle afdeelingen van de be manning van de „Titanic" aan den dag gelegd, en als een soort van dank voor de redding van de overlevende pasagiers en van hem zelf. De gift zal bestaan uit een pensioenfonds van waarschijnlijk f 20,000 vooj invaliden van de geheele bemanning, zoowel dek-, als van het machine- personeel en voor hun weduwen. In 1887 stichtte de vader van den tegen woor den directeur het pensioenfonds der Liverpool- sche zelieden met een gift ook van eveneens f 20,000. LOTEN OOSTENRIJKSCH BODENCREOIT 3 pet. van 1880. Trekking 15 Mei. Serie 3838 no. 53 Kr. 90.000; serie 1852 no 66 Kr. 4000serie 99 no. 71 en serie 3044 no. 70 elk Kr. 2000. Ter amortisatie de volgende seriën, Nos. 1 tot 100, elk met Kr. 200: 86 311 335 602 618 733 945 1005 1314 1327 1440 1615 1746 1806 2152 2391 2465 2503 2667 2744 2950 3408 3834. HONGAARSCHE HYPOTHEEKLOTEN 4 pet. van 1884. Trekking 15 Mei. Serie 2035 no 44 Kr. 40.000; serie 1658 no. 19 Kr. 3000serie 540 no. 84, serie 2348 no. 96 en serie 2556 no. 98 elk Kr. 2000. SERVISCHE TABAKSLOTEN Trekking 14 Mei. Serie 9826 no. 9! fr. 20.000serie 2995 no. 69 fr. 250serie 2856 no. 53, serie 3433 no. 5, serie 6979 no. 32, serie 7791 no. 84 en serie 8042 no. 25 elk fr. 100. KOOP VANDAAG BIJ [UW WINKELIER EEN BUS v—t NIEUWE 5CHIIDAMSCIE COURANT. ii in in-» Cacao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5