Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang Maandag 20 Mei 1912. No. 10324. FE uTlLE TON. Offideefó berichten. Bnitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Mad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. MILITIE. Vrijstelling van kostwinners. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1913, de zer gemeente, op hun aanvratre om vrijstelling van den dienst wegens KOSTWINNERSCHAP, deor GEDEPUTEERDE STATEN dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is ge daan. Jan Blok, Jan Hendrik Bogerd, Johannes de Jong, Pieter van der Kooij, Peter Maltha, Corne lls van Merwijk, Abram Meijer, Johannes Adria- nus van Rhijn, Evert van Walsum, Johannes Jurriannus Zondag. Allen voor éen jaar vrijstel ling van den dienst bij de militie verleend. Dirk Bedeaux, Pieter den Houting, Hendricus Simon Kerklaan. Geiardus Martinus Cornelis de Vette, Frederik Karei Weima. Voor allen is het ver zoek om vrijstelling van den dienst bij de militie afgewezen. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of cura tor 2o. door elk der overige voor de gemeente ingechrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder lo. en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt ge komen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militie in leveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingele verd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Schiedam, den 20sten Mei 1912. De Burgemeester voornoemd. LAGERWEIJ, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat tot nadere aan kondiging de Havendljk gedeeltelijk voor het verkeer met rij- en voertuigen is afgesloten. Schiedam, 20 Mei 4912. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, LAGERWEIJ, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Admiraal Amero meldt, dat de »Regina Mar- gherita", bij't aanbreken van den dag, deTurksche kazerne aan de golf van Marmaritna tegenover Rhodos verwoestte. Volgens de sMessagero" vielen 2300 Turksche soldaten in de macht der Italianen, evenals 4 batterijen. 750 Turksche gevangenen, 29 officieren, kanon nen en ammunitie werden ingescheept, met be stemming naar Italië. HET HOT. Uit het Duitsch vertaald 7) Op het eiland bevond zich een reusachtige linde, die met haar takken het kanaal en den naar haar genoemden molen, den lindenmolen, overschaduwde. Daarheen wendde zich den grijsaard, nadat hij de molenaarsvrouw begroet had, en zette zich op de bank, die den gewel digen stam omgaf. De kinderen zochten bloemen in het gras en onder de struiken. Langs den lichtblauwen hemel trokken witte lente-wolken uit de hoog te der boomen klonk het zachte lokken en roe pen der vogels de takken en bladeren lispelden de golven ruischten en in al die rijke lente heerlijkheid klonk hemelsch-blij-kinderzang Alles nieuw maakt de Mei, maakt het harte vroolijk en blij." Melcher zat in diep nadenken. In jonge jaren had hij, als ieder ander, op geluk gehoopt. Hij had niet alleen gehoopthij had gewerkt en ge worsteld; maar het geluk wilde niet komen,— en Melcher schikte zich er in. Toen had hij het gehouden met den plicht, en daar bevond hij zich wel bij. De zware krijgdienst zijner Uit de beridhtem' over do capitulatie van het Turksche garnizoen op Rhodos blijkt, uat do Turliien zich niet, zooals men eerst algemeen aan nam, in kleine troepjes over het eiland hebben Verspreid, om eêö guerilla te beginnen, maar zich niet ver van de hoofdstad hadden gecon centreerd. Dat zij het tegten de gen oblige over macht der Italianen niet zouden kunnen uithou den, was te voorzien. Toch zal het feit, waaraf 0 a de Comoro dell a Sera" wijst, dat hier voor heil eerst de Italianen een overwinning hebben behaald op zuiver Turksche troepen, ae open bare meaning in Italië aanvuren, in de ingeslagen richting te volharden. DUITSCHI.AND In den Rijksdag heeft bij de Beraadslaging over de buiten!andsche politiek von Kiderlen Wach ter, de staatssecretaris van buitenlandsche za ken. gezegd, dat hij zich over den stand van de ondc-rb an delingen met Engeland over een betere onderlinge verstandhouding niet kon ui.laten. Over de betrekkingen met Rusland herhaalde hij wat do Rijkskanselier in December 1910 gezegd heeft. De verhouding van Duitschland met Italië en Turkije had onder den moeilijken toestand niet geledenDe grenskwestie van Nieuw-Kameroen zou door een commissie worden geregeld. De begroetingen van den Rijkskanselier en van buitenlandsche zaken zijn goedgekeurd. Uit Straatsburg seint men, dat de belangstelling aldaar voor de debatten in den Rijksdag over de uitlatingen van den keizer buitengewoon groot is. Algemeen betreurt men het, dat de sociaal-demo cratische partij Scheideman liet spreken in plaats van een Elzas-Lotharmgschen sociaal-democrati- schen afgevaardigde. Het optreden van Scheide- mann heeft de opinie van den Rijksdag ten on gunste van de Elzas-Lotharingsche bevolking doen omslaan. De redevoering van den rijkskanselier wordt zeer verschillend beoordeelddoor sommige bladen yriendelijk, door andere als zeer onwel willend en als een bevestiging van 's keizers woorden. Terwijl de rijkskanselier beweerde, dat de woorden van den keizer slechts bestemd wa ren voor de deelnemers aan het déjeuner, bewe ren de bladen in de Rijkslanden, dat de keizer uitdrukkelijk gezegd heeft er waarde aan te hechten dat aan zijn woorden de grootst mogelijke publi citeit werd gegeven. Men zal Dinsdag de echo daarvan in den Landdag te hooren krijgen. FRANKRIJK. De „Echo de Paris" houdt, trots een officieuse tegenspraak vol, dat Iswolski, de Russische ge zant te Parijs, aan Poincaré verzocht heeft om Louis, den Franschen gezant te St. Petersburg, terug te roepen. Het blad meldt, dat Iswolki en Poincaré Vrijdagmiddag naar aanjeiding van zijn artikel een gesprek hebben gehad, en ten slotte het er over eens geworden zijn, dat onder de tegenwoordige omstandigheden Louis zijn post niet kan verlaten. Het artikel van de „Echo de Pari?", zioo jongelingsjaren had hem ernstig gemaakt. Uit die gevechten, waarin hij voor den vreemden veroveraar zijn leven gewaagd en ontzaglijke ver moeinissen doorstaan had, had hij niets naar huis mee gebracht dan een grijzen mantel, een afgedragen uniform, litteekenen in zijn lichaam, grootsche herinneringen in zij n hoofd en een kinderlijk vertrouwen op God in zijn hart. En wat had hij thuis gevonden Zware schulden, vader ziek, moeder gestorven en het meisje, dat hij beminde gehuwd met een ander. Hij overwon zijn droefheid, werkte, zorgde en volbracht getrouw den dienst, welken de ge meente hem opdroeg. Eerst in latere jaren vestigde hij zich een eigen haard. De tijd vloog heen. De zoon, dien God hem geschon ken had, groeid op, werd man, om toen, in den bloei zijns levens, ten grave te dalen, spoedig gevolgd door zijne diep bedroefde moeder. Nu viel op den ouden Melcher de zorg voor zijn schoondochter en zijn twee kleinkinderen hij aanvaarde die zorg als iets dat van zelf prak, als zijn plicht. Nooit, in zijn gansche l6ven niet, had hij een plicht, een verantwoording afgewezen, nooit tot op dit oogenblik. vandaag voor 't eerst van zijn tachtig, lange levensjaren had hij gezegd: „Dat neem ik met op mij, ik draag de verantwoording op u vandaag voor 't eerst was hij voor zijn plicht teruggeschrokken, voor 't eerst had hij den eigen last op vreemden schouders gelegd. Hij wist t zelf niet recht duidelijkhij was zich schrijft het blad, beeft dus uitgewerkt, dat Louis gehandhaafd blijft. Die oorzaak' van de intrigues ttgen Louis zou zijn, dat hiji zich beslist verzet had tegen oen avontuurlijke politiek van Rusland in bet Oosten, die door een inv!)ed;rjke partij, ip St. Petersburg zou worden voorgestaan, we]kg begeerde, dat Rusland in aansluiting met Italië Turkije zal aanvallen. 1 TURKIJë. Uit Salonikie wordt aan de «Vossische Zeitung" geseind Ongeveer 300 Albaneezen hebben de militaire barakken in Kirakoetsa in het district Dzjakowa belegerd. De bezetting moest zich tegenover de overmacht overgeven. Vijftig soldaten en tien gen darmen werden ontwapend, meer vervolgens onge deerd vrijgelaten. De barakken werden in brand gestoken. De Albaneezen verklaarden den sol daten, dat zij den sultan en het vaderland trouw blijven en van den commandant van Ipek niet meer willen weten. - is teren zijn in België een vierde soort van de koning Albert-'postzegels uitgegeven, die van 5 francs. Ze zijn grooter dan de andere zegels en. amarant van kleur. Wanneer de zegels van 2, 20, 25, 35, 50 centimes en van 1 en 2 francs uitgegeven worden is nog niet bekend. De nieuwe briefkaarten zuilen 1 Juni verschijnen. In Königsberg staken dei conducteurs en bestuurders van de eleetrische tram; liet bedrijf lui stil. De stakers baliooren tot de vcreeniging van transportarbeiders Te Helsingfors zijn 21 matrozen van het Russische oorlogsschip »Tsesarewitsj" en van den kruiser »Rjoerik" aan boord van hun schip ge vangen genomen. Vervolgens werden zij naar Petersburg gezonden en ten deele in de Peter-en- Paulvesting opgesloten. De beschuldiging is, dat dat zij behooren tot geheime revolutionaire ver- eenigingen. In Gibraltar zijn 4 Duitschri matrozen ge vangen genomen, omdat ze tegen het verbod van den schildwacht op een om militaire redenen afgesloten gedeelte van de rots wilden klimmen. Een van hen, die al op dien muur geklommen was, is tot 5 pond boete of een maand gevan genis veroordeeld. De Dialai Lama heeft in een te Simla ont vangen mededeeling laten tegenspreken, dat er tusschen hem en den Tasji Lama moeilijkheden zoudiein zijn gerezen. De Tasji Lama heeft den Dalai Lama een vriendelijken brief gestuurd. De kerkvorst van Sjigatse keert naar zijn standplaats tttrug. Men weet, dat het bericht verweid was, dat dei Tasji Lama gevlucht was. Hoewel het dus tusschen de heide hoogstge plaatste Tibetaansche kerkvorsten pais en vree schijnt te wezen, kan hetzelfde niet worden ge zegd van de betrekkingen tusschen de Cninee- sche bezetting in Lhassa en de Tibetaansche in- nog niet goed bewust, dat hij verkeerd gedaan had. Hij meende, slechts afstand gedaan te hebben van den glans van het goudhij dacht er niet aan, dat hij met dien glans ook afstand gedaan had van den last, en dat het zooge naamde „geluk" ook plicht en verantwoording meebracht. Spoedig werd Melcher in zijn beschouwingen gestoord. Anna, die hem zoo juist in den tuin gebracht had, kwam aan en zette zich naast hem op de bank. Slechts korten tijd had zij bij den tuinarbeid geholpen en reeds werd zij door vermoeidheid gedwongen een weinig rust te nemen. Diep ademhalend liet zij zich ne- d er vallen en veegde het zweet van haar voor hoofd. De molenaarsvrouw kwam nu aan, een statige vrouw, met frissche gelaatsklem- en dik donker haar, dat van voren in een eenvoudige schei ding gekamd was en van achteren opgestoken in een dikken knot. Zij kwam van een molen, die in een klein dorpje lag op nauwelijks een uur afstands en had in haar jeugd voor het schoonste meisje gegolden in den geheelen om trek. Toen de molenaar Hebling haar tot zijn bruid gemaakt had, was geheel Bergheim nieuwsgierig, hoe het landmeisje zich in het kleine stadje thuis zou voelen. De jonge mo lenaarsvrouw bood echter weinig stof voor de nieuwsgierigheid. Zij leefde voor haar huis en hare familie en had weinig verkeer met de buren. Daarom gold zij voor trotsch; maar women's. Wij hebben reeds vroeger gemeld, dat beide partijen slaags waren geweest; maar sinds dien waren er vredesonderhandelingen geopend. Dit zijn nu echter, naar het schijnt, op niets uitgeloopen. Die laatste tijding over cmn toestand behelst, dat de Tibetanen de 800 Chineezen, die- in een klooster bij Lhassa belegerd worden, zeer in heit nauw brengen. Het klooster worat ge bombardeerd. Die belegerden beginnen gebrex te krijgen aan schietvoorraad. De Chineezenonlusteu in Indië. In antwoord op een d.d. 30 April jl. door den heer Hugenholtz gedane vraag, betreffende onge regeldheden welke onlangs in Nederlandsche-Indië onder een deel der Cnineesche bevolking zijn voorgevallen, geeft de Minister van Koloniën bij schrijven dd. 17 Mei een overzicht van de te Ba- via en te Soerabaja ter gelegenheid van de vie ring van het Chineescb Nieuwjaar plaats gehad hebbende ongeregeldheden, dat overeenkomt met de reeds vroeger ontvangen en gepubliceerde be richten dienaangaande, Concludeerend zegt de Minister, dat uit het gegeven overzicht blijkt, het verschil in oorzaak zoowel als in karakter tusschen de ongeregeldhe den te Batavia en die te Soerabaja. Te Batavia droegen zij geheel het kenmerk van een opstootje in een feestroes. Zoodra krachtig tegen de onrust werd opgetreden en het openbaar gezag zijn macht had doen gelden was bet daar uit. Te Soerabaja daarentegen ontstonden de onge regeldheden naar aanleiding van een zeer gewoon verbod om vuurwerk op den openbaren weg af te steken, een verbod, dat in veel scherper vorm in Peking zelf werd en waar bovendien muziek uitvoeringen werden verboden. Dit geschiedde 17 Februari en drie dagen later had de blijkbaar vooraf beraamde aanval plaats op de woning van den kapitein-Chinees waar alles vernield werd. Op zich zelf was dit reeds een ernstig feit, maar het gepeupel ging nog verder en wist de Chineesche handelaren door bedreiging met moord en vernieling te dwingen hun zaken te sluiten. Tegen een zóó on verdedigbaren en on toelaatbaren geest van verzet en eigen richting was krachtig optreden dringend geboden. Vertrouwd mag worden, aldus besluit de Minister, dat na hetgeen geschied is, bijzondere maatregelen ter voorkoming van een herhaling der ongeregeldheden niet noodig zullen blijken. Raden- en Ziektewet. Door een comité, gevormd uit 29 Amsterdam - sche ziekenfondsen, is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht waarin ver-? schillende bezwaren worden ontvouwd tegen de aanhangige Raden- en Ziektewet. Adressanten maenen dat noch de ethische noch de hygiënische belangen van de arbeiders in aanmerking genomen zijn, daar alleen op de finan- toeh moest de nijd toegeven, dat zij op voor beeldige wijze orde hield over haar personeel en overal zelf flink de handen uit de mouw wist te steken. Op dit oogenblik teekende zich echter een zorgelijke uitdrukking af op hare anders zoo vriendelijke trekken. „Zet u een oogenblik bij ons neer, Rosine" noodigde de oude haar De molenaarsvrouw weigerde echter. „Het is voor mij nog geen tijd om te rusten. Ik moet met Bartje het mooie weer benutten, om onzen tuin in orde te brengen." „Laat u toch door uw dochtertje helpen „Ach, beste Melcher, Anna's werk heeft niet veel te beteekenen. Haast vóór dat ze begonnen is, moet ze weer rust gaan nemen. Het liefst zit zij over haar naaiwerk, maar het vele zitten deugt ook niet. Ik leer ze elk werk, zoo als het in onzen stand pastmaar- ik verwacht niet dat ze iets degelijks leert. Zij klaagt al tijd over moeiheid. en pijn in de borst." Uit de woorden van de inolemuirsvrouw klonk droeve kommer, en bezorgd rustten hare oogen op het fijne, smalle gezichtje van het jonge meisje. Wordt vercolt/d.) kt - V* *- <f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1