Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. cieele belangen is gelet. Het hoofdbezwa&r tegen de Ziektewet is dan ook, dat de regeling der geneeskundige behandeling en alles wat daarmede samenhangt, geheel uit de wet is weggelaten. Wat de Radenwet betreft, hebben adressanten er bezwaar tegen, dat aan de arbeiders geen overwegende invloed op de leiding van de geheele aangelegenheid wordt toegekend, terwijl de arbei ders ook op de benoeming van den voorzitter der Raden geen invloed kunnen uitoefenen. Onze gezaut te Weenen. Reuter seint ons uit Weenen De keizer heeft aan den Nederlandschen gezant jhr. Van Weede, ter gelegenheid van zijn tien jarige werkzaamheid als gezant alhifer, de orde van de IJzeren Kroon, 1ste klase, verleend. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Mei 191'2, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 te Horta, Laagste barometerstand 754.9 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidoostelijken tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, met kans op onweer, zelfde temperatuur. Afsluiting. Blijkens voorstaande kennisgeving zal tot nadere aankondiging de Havendijk gedeeltelijk voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. De Burgemeester. De Burgemeester is, naar wij vernemen, gister avond in zijn woning teruggekeerd. Het verblijf buiten de stad heeft hem in zoo verre goed gedaan dat zijn krachten zijn toegeno men maar toch heeft de geneesheer hem aanbevolen de rustkuur voort te zetten in zijn eigen omge ving. Water uit Schiedam. Bij den Raad der gemeente Delft is ingekomen een schrijven van den hoofdinspecteur voor de, volksgezondheid in Zuid-Holland en Zeeland, dr. V P. Ruijsch en de onder dezen dienende inspec teurs. verzoekende dat de Raad zijn bestuif tot het. betrekken van water uit Schiedam herroepe. Vreemd is 't zeker dat zulk een schrijven van den hoofdinspecteur voor de volksgezondneid en diens staf bij den Deèftschen Raad is ingekomen; immers indien het water uit Scaiedam voor Delft niet deugt, kan 't ook voor Schiedam niet goed zijn. Consequent handelend moesten bedoelde hoofdinspecteur en inspecteurs dan aan het ge meentebestuur van Schiedam verzoeken, de leve ring van wateir uit de leiding geheel ie staken. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de gewone maandelijksche vergadering gis teren gehouden door het samenvallen met het jaarfeest vertraagd werden, na vaststelling van de notulen der vorige vergadering door den voor zitter, den heer T. J. H. Mouwens, de volgende mededeelingen gedaan Behalve het uit- en toetreden van een aantal leden, warronder ook een enkel adspirant-lid ver meldde de voorzitter het overlijden van de Bonds leden, C. Schluter, J. van Rieten H. Breve, die in aller godsdienstig aandenken werden aanbevolen. Verder vermelde voorz. dat het Bondslid J. L. Bosch heden zijn zilveren bruiloft viert, waarna hij er aan herinnerde, dat 't heden de herstemming is voor de bestuurskeuze. Om de geringe deelname aan deze herstemming meende de voorzitter, dat de stemopneming wel onmid dellijk na de vergadering kon plaats hebben. Als stemopnemers bleken bereid dienst te doen de Bondsleden A. K. Zuidgeest, P. van den Bos en A. Beuman. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het feest van het twintigjarig bestaan einde Juni plechtig zou worden gevierd, allereerst kerkelijk door eene algemeene H. Communie, terwijl in de O. L. Visitatiekerk aan'de Nieuwe H»ven ten 61/3 wre eene H. Mis ten intentie der Bondsafdeeling zal worden opgedragen. De H. Mis zal gezongen worden door de zangafdeeling »St. Cecilia" Voorwaar een waardig en mooi begin voor een dergelijke feestviering. Vervolgens zal een groote teestveigadering worden gehouden met feestrede. Als een hoofdnummer van de feestviering te dezei gelegenheid is ook bedoeld een fancyfair, die niet alleen de feestvreugde nog zal verhoogen, maar ook de financieele zorgen verlichten. Niet alleen leden, maar ook vele buitenstaanders wor den bij deze feestviering verwacht. Bij de viering van dit 20-jarig feest zal evenals bij de herdenking van het 15-jarig bestaan een verslag worden uitgegeven, dat, naar voorz. hoopt, evenals toen in goede aarde zal vallen en waar van een groot aantal exemplaren in alle richtin gen zal worden verspreid. Dat verslag zal geen financieele offers vorderen, daar het financieele gedeelte door het opnemen van advertentiën zal worden goedgemaakt. Verder zal de bloemententoonstelling, waarwoor de stekjes in Mei zijn uitgereikt, in Augustus of be gin September plaats hebben. Ten opzichte van deze bloemen door de kinderen te kweeken, is een abuis ingeslopen. Voor meerdere potjes is slecht een briefje uitgereikt. Voorz. deelde mede, dat dit abuis kon hersteld worden door zich morgen (Maandag)avond bij hem te vervoegen. Nog werd door den voorzitter het volgende medegedeeld Het Ondersteuningsfonds zal half Juni eene al gemeene vergadering houden. Door het overigden van den heer J. van Riet, die jaren lang penning meester van het fonds was, is eene plaats in het bestuur opengevallen, waarvoor volgens het re glement 10 leden candidaten tot 8 Juni bij den voorzitter van het fonds, den heer W. Blok, kunnen indienen. Het volgende voorstel werd daarna door den voorzitter gedaan. Er is een schrijven ingekomen van den Ned, R. K. Bond van Handels-Kantoor, en Winkelbe dienden »St. Franciscus van Assisiti." Naar aanleiding van den Vastenbrief van mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, wordt er in dat schrijven op gewezen, hoe vooral bij Katho lieken van alle rangen en standen een sleur be staat om de Zondagsrust van anderen te verstoren. Bedoelde Bond, overtuigd deze sleur noodzakelijk moet worden gebroken, vraagt de medewerking van de besturen der R. K. Vakbonden en Alge meene Werklieden-organisaties in Nederland, op dat de algemeene plaat-elijke vereenigingen in hunne algemeene vergaderingen zullen behandelen en de vakbonden door bemiddeling van hun or gaan de afdeelingen zullen aansporen tot behande ling van dit punt. Daarbij gelieven zij te doen uit komen hoe met een weinig goeden wil dit kwaad uit de wereld kan geholpen worden en hoe het geestelijk en wereldlijk welzijn door de schending der Zondagsrust wordt benadeeld en ten slotte de volgende motie aan te nemen. Deze motie luidt voor de Bondsafdeeling aldus De vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, lettende op het Vasten- Mandement over de Zondagsheiliging van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem overwegende dat de geloovigen worden aange maand niet op den Zondag te verkoopen en te koopen, omdat daardoor dien dag ook voor den verkooper en diens bedienden tot een waren werk dag wordt gemaakt, eri de Zondagsrust en Heili ging aanmerkelijk wordt geschonden overwegende dat vooral door het overgroote deel van het volk (de werklieden) op den Zondag inkoopen worden gedaan besluit met alle wettige middelen het verkoo pen en koopen op den Zondag tegen te gaan,een beroep te doen op alle Roomsch Katholieken om niet te koopen in winkels die des Zondags open zijn en het daarheen te leiden, dat de leden en hunne huisgenooten zich zedelijk verbinden op den Zondag geene inkoopen meer te doen, en deze motie te plaatsen in het orgaan »de Volksbanier" benevens in de R. K. Plaatselijke Pers. De voorzitter merkte ten aanzien van deze motie opdat, hoewel 't met dat koopen en verkoopen op Zondag te Schiedam niet zoo heel druk. is, 't toch dient verminderd te worden. Na korte discussie, waarbij in 't licht gesteld werd, dat het misbruik vooral op de dorpen be staat, werd bedoelde motie met algemeene stem men aangenomen. In zake het Encycliekfeest deelde voorz. mede, dat, terwijl de kerkelijke feestviering heden heeft plaats gehad met Hoogmis in de kerk aan de Nieuwe Haven, de feestvergadering zal plaats hebben over 14 dagen op Zondag 3 Juni, waarin de weleerw. adviseur, kapelaan Paulussen, als spreker zal optreden. De stemming voor den Centralen Raad, reeds uitgesteld, is thans overbodig geworden, doordat geen candidaten door de leden zijn opgegeven. Na de statutenwijziging is het aantal afgevaardig den voor deze afdeeling teruggebracht van 6 op 4. Waar nu van de 6 aftredenden de heer Al berts heeft bedankt en de heer Hengst zich heeft teruggetrokken, om de kosten van stemming te vermijden, blijven de 4 overigen aangewezen. Hierna gaf voorz. nog een kort verslag van het informatiebureau sinds 1907, het jaar waarin dat bureau werd opgericht. Was aanvankelijk het getal informatiën (1907) slechts 11, sedert 1908 is dat steeds gestegen, zoodat 't bedroeg in 1908 121, 1909 219, 1910 215 en 1911 200 en nu, tot Mei. reeds 105. De informatiën liepen over belas tingzaken, de wet op het arbeidscontract, militie zaken, ongevallenwet, kiesrecht, vereenigingsza- ken, verzoekschriften, brieven en alle andere mogelijke zaken. Waar voor leden de informatiën gratis en voor niet-leden tegen kleine vergoeding worden gegeven, bewijst juist het klein bedrag dat in de verschillende jaren ontvangen werd, dat de informatiën meerendeels aan leden werden verstrekt. Waar het personeel vau dat informatie bureau slechts uit 1 ambtenaar (de heer Mouwens) bestaat, verzocht voorz. hem in zijne omvangrijke taak, die hij hoofdzakelijk op Zaterdag-avond moet uitvoeren, zooveel mogelijk te verlichten, daarbij den wensch uitsprekend dat hij in die taak de zoo noodige hulp zal krijgen. Ten slotte had voorz. nog een enkele mede- deeling te doen De Christelijke Metaalbewerkersvereeniging al hier, afd. van den Christelijken Metaalbewerkers- bond, heeft een groote vergadering, over een paar weken te houden, op touw gezet. De bedoeling is bestrijding van het Anti Tariefwetcomité en wat daarmee verband houdt. Bedoelde vereeniging wenscht die vergadering te houden in combinatie met alle goed gezinde vereenigingen te dezer stede en daarin een paar sprekers te doen optre den. Het bestuur dezer afdeeling heeft bereids steun toegezegd en de Bondsgehoorzaal beschik baar gesteld voor deze vergadering, waarbij het belang van alle werklieden is betrokken. Waar 'ttoch zeer gewenscht is, dat bedoelde actie van de vak vereenigingen uitgaat, heeft 't gemeend daartoe alle medewerking te moeten verleenen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter daarna de vergadering, zooals zij geopend was, met gemeenschappelijk gebed. Voor de herstemming ter verkiezing van een lid van het bestuur bleken te zijn uitgebracht 77 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen bleek te zijn de heer J. F. van Hees J. Jzn. met 40 stemmen. Op den heer P. G. F. van Geenen werden 36 stemmen uitgebracht. Keuring van paarden. Door eein bijzonder gunstige beschikking van bet legerbestuur zullen de keuringspliontige paar den uit deze Gemeente op Vrijdag 24 Mei v.m. 11 uur op het terrein van den Doelo worden ge keurd. Er mag zefeef wel op gerekend wiorclen, dat, waar van Regeeringswege de last zoo licht mogelijk is gemaakt, die eigenaars der paarden zullen mede werken om de keuring in den korist mogeüjken tijd te doen afloopen en nauwkeurig de aanwij zingen te volgen, die in hef belaag van orde en regelmaat gegeven worden. Een vrouw uit de Goereesche straat heeft by de politie aangifte gedaan, dat zy van den zolder barer woning vermistte een rok ter waarde van f 10. Vermoedelijk was die gestolen. Z a t e r d a g-a vond 10£ uregooide een jongen in het Broersveld uit baldadigheid een bos radijs tegen een winkelruit, waardoor die ruit barstte. De jongen ging op den loop. Zondag-morgen ongeveer 7 ure zijn door de politie aangehouden twee personen die het bezit bleken van Meitakken uit de Plan tage ontvreemd. In den loop van den morgen zyn bedoelde per sonen na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Door de politie zijnresp. Vrijdag en Zaterdag aangehouden twee gesignaleerden, waarvan een veroordeeld tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis en de andere tot f5 en f4 boete, subs. 3 en 2 dagen hechtenis. De eerste betaalde de boetede andere is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Door de politie is Zondag morgen 7 ure een man aangehouden, zekere H. v. d. K., die 6 flesschen jenever vervoerde, die bleken ont vreemd te zijn door middel van braak uit kisten, die in een in de Voorhaven liggend schip ter verzending gereed lagen. Z 0 n d a g-m iddag heeft van 5.50 tot 6.30 een vertraging in den dienst van de elec- trische tram plaats gehad, doordat onder Rotter dam stoornis op de lijn was ontstaan. UIT DELFT. Het percentage van den Hoofdelijken Omslag te Delft, bedraagt dit jaar 5.18 pet. Thans is heit administratieve onderzoek in ztkit de wanverhoudingen welke in de hoogere rangen in het politiecorps te Delft zouden bestaan, gesloten en het dossier, door den burgemeester in handen gesteld van den heer Officier van Justitie te 's-Gravenhage. Die aanleiding tot deze onaangename zaak ligt reeds eenigen .tijd terug. In de maand Januari moest door ziekte van een der inspecteurs de hoofd-inspecteur op toerbeurt invallen voor het doen van nachtelijke ronden, waarbij dan tevens gelet moet worden op het tijdig sluiten der kof fiehuizen. Betrekkelijk spoedig sfona de hoofd inspecteur ondier verdenking deze randen min der ernstig te doen, en in plaats ciaarvan in zeker koffiehuis te verblijven. De commissaris deed den hoofd-inspecteur contraheren, met het gevolg dat werd vastgesteld dat de hoofd-inspec- bur op zekeren nacht in bedoeld koffiehuis was geweest en daar iets had gedronken. De hoofd inspecteur, deswege ondervraagd, ontkende niet ih dat koffiehuis te zijn geweest, man'- wel d,at hij daar langer en tijd zou hebben verbleven en iets gedronken. Hij had er, zeide nij', tegen kwart v001 tweeën slechts een boterham gebaald. De- burgemeester deed door den commissaris den hoofdinspecteur berispen, hem bovendien zijh misnoegen te kennen gevede, over het feit, dat de hoofd-inspecteur in hef vorige jaar bij de b-liandeling der gemeentebegrootiu?, had mede- geadresseerd om uniformkfeeding en bij verschil- b nide raadsleden was rond geweest om geen uni- formkleeding. De' verhouding tusschem den hoofdinspecteur en den commissaris werd gaandeweg slechter, totdat, de hoofd-inspecteur door middel van het Raadslid Van Dijk in de jongste geheime zitting van den gemeenteraad, twee schriftelijk gestelde ui behoorlijk onderteekende klachten tegen ue'n commissaris deed indienen. j Deze klachten betreffen: lo. dat de commissaris van een der inspec teurs een bedrag van f 100 zou hebben aange nomen omdat deze inspecteur niet gestraft.' zou zijn wegens tekortkoming in zijd uiensl; 2o. dat die commissaris hem toevertrouwde gel den niet behoorlijk zou hebben beheerd. Ten aanzien van deze klachten kon worden medegedeeld dat dë flOO ontvangen zouden zijn als uiting van dankbaarheid voor rijkelijk be toonde welwillendheid, welke met den dienst niets te maken had. En ten aanzien van het beheer der gelden, diene het volgendeBij het politie personeel bestond vroeger een onderling wedu- vve.nfonds, dat bestond uit bijdragen van de agen ten en giften van donateurs. Toen dat fonds in 1904 wierd opgeheven, deelden de agenten hunne contributiën, maar vroegen een donateurs wal met hunne giften moest worden gedaan. De donateurs berichtten dat zij de geilden ter beschikking van den commissaris stelden. Sedert heeft de commissaris dat geld beheerd en daarvan, naar men zegt, aan zieike agenten wel eens on dersteuning gegeven. De commissaris heeft tegen de klacht van den hoofd-inspecteur een schriftelijke memorie van verweef gesteld met afschrift van zijn admini stratie. De justitie zal thans hebben uit te maken welke waarde aan de klacht gehecht dient te worden. j UIT VLAARDINGEN. Bjj Kon. besluit van 10 dezer is aan ae ge meente Vlaardingen verleend een voorschot uit v rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 85,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenenaan de Vermüging Patiimaniums. Woningen toil be hoeve van den aankoop raa grond voor en den bouw ran een vijftigtal' woninge» aan de out,Wor pen straat in het e.g. Achterom te Vlaardingen. Bj> Kan. besluit van 10 dezer is het bij Kon. besluit van 13 Juni 1911 na. 60 bepaalde aan gevuld in dien zin, dat liet aan de gemeente Viaarding-etn voorgeschoten bedrag van ten hoog ste 165,000 zal dienen om die gemeente in staat te stellen tot den aankoop en de opruiming van een complex slechte woningen, gelegen tasschen den Afrol, do Achterstraat, het Pad en de zesde Bierslootsteeg in die gemeente, alsmede tot het voor bebouwing gereed maken van den teoge volge van die opruiming vrijgekomen grond. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Op een gisterenavond in bet Vereenigingsgeiboii.v Harmonie gehouden vergadering van de veree niging „Algemeen Belang", werd met algemeene stemmen besloten, een adres te richten tot H M. de Koningin, waarin verzocht wordt om be spoediging van de toevoeging van „den Ifcek" Lij Rotterdam. Inbraak. Onder Westelbeers is in een kapel ingebroken en het zich daarin bevindende Maria beeld van de gouden en zilveren versierselen beroofd. De offerbus is tevens opengebroken en de inhoud medegenomen. ('s-IL-C Verduistering van f 10.000. Te 's-Gra- venhage is Donderdagavond een 19-jarige kan toorbediende aangehouden, die ten nadeele van eer bankinstelling te Utrecht, bij welke bijl in dienst was, een bedrag van f 10.009 had verduis terd Hij had het geld geïnd, doch niet afgedra gen. Bij zijn aanhouding blëek', dat hij van het ver duisterde bedrag slechts f50 had opgemaakt. Aanranding. Men meldt uit den Haag d.d 18 Mei:. De vrouw van den ontslagen concierge der Ifaagsche Tramweg-Maatschappij, Roerdinkhcldor, heeft gisteren weer eens haar streken getoond jegens dé echtgenoot© van een der hoofdambtena ren dier maatschappij. De bewuste dame had een postwissel afgege ven aan hel postkantoor, was op de markt wal gaan rondwandelen en voelde zich, staande voor een kraampje, plotseling opdringen. Omkijkend zag zij vrouw Roerdinkholder, die een reeks scheldwoorden uitte en daarna vergezeld van. een. talrijke opdringende menigte, de achtervoLing be gon. De ec'htgenoote van den hoofdambtenaar wist ':ch eindelijk aan de achtervolging, door behulp- van de politie, te onttrekken, en huiswaarts te komen. Inmiddels blëek', dat zakkenrollers van do gun stige gelegenheid hadden gebruik gemaakt, 'haar portemonnaie met geld te ontrollen. Waarschuwing. Sedert eenigen tijd wordt door een zich noemenden Felix Ackermann, prie ster-collectant te Kerkrade (Holland), aan gegoede Katholieken hier te lande een boekje met platen uit het H. Land gezonden waarbij gevraagd wordt poste restante gitten voor den bouw van een nieuwe kerk in Zwitserland te zenden. Naar ons uit betrouwbaren bron wordt mede gedeeld, is aan de geestelijkheid van Kerkrade niemand van dien naam bekend, zoodat hier ver moedelijk weder wordt gespeculeerd op de goed gelovigheid van geadresseerden. (Msb.) Nieuwe haring. De eerste Holl. nieuwe haring is op komst, De reederij J. J. de Niet te Scheveningen kreeg bericht dat haar loggerbom «Minister Lely Sch. 370", die het eerst van de Scheveningsche vlootter haringvangst vertrok, reeds eenige kantjes nieuwe haring heeft gevangen, die naar Nederland zyn algezonden. (N. Ct.) Brand in een bioscooptheater. Door onbekende oorzaak brak gisteravond om 10 uur brand uit in het Apollo bioscooptheater aan de Kortestraat te Arnhem. Inwendig kreeg het thea ter ernstige beschadiging. In een half uur tijds wist men den brand te blusschen. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Nader meldt men ons De brand in het Apollotheater is ontstaan door het vlam vatten eener film. De operateur nam de brandende film uit het projectietoestel en wierp haar in de vestibule, den portier toeroepend deze te verwyderen. Daartoe gaf evenwel het hoogst brandbare goedje geen gelegenheid meer en stond weldra de geheele vestibule in vlammen. Het weinig talryk aanwezige publiek kon zich door de voldoend aanwezig zynde nooduitgangen verwijderen, zoodat de bij een theaterbrand zoo zeer te vreezen persoonlyke ongelukken, niet plaats hadden. Slechts de operateur liep, by het uitnemen der film geringe brandwonden aan de handen op, terwijl zijn haar werd geschroeid. De brandschade is slechts gering, waar men door het inwerpen van massas water de vlammen spoedig wist te dooven, waterschade zal evenwel van nogal eenigen omvang zyn. Een doktersproces. Door de ontslagen doctoren van de arbeidersziekenfendsen in de grensplaats Bocholt, waarvan ook vele Neder- landsche arbeiders lid zyn, is een proces aange«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2