Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. menische patriarchaat hier heeft van tien aarts bisschop in Monastir (Kiein-Azië) een telegram ontvangen, dat de- bevolking daar vreest voor een slachting onder de christenen. In het heele land heerscht volkomen anarchie. De Armenische dor per. worden door de benden uitgeplunderd en dan meestal in brand gestoken. De bandieten zijn zoo brutaal, dat zij' zelfs Turksche gendarmen aanvallen, ontwapenen en mishandelen. De regeering1 der Y.er. Staten heeft tlhan stappen gedaan om de z.g. koffietrust of de Bra ziliaan sche koffiovalorisatie in strijd met de wet geving der Unie te" doen verklaren. Zij heeft daar toe een equity petition bij het gerechtshof inge diend, waarbij gevraagd wordt, de valorisatie in strijd met Sherman's* anti-dras twet te verklaren en straf te bepalen tegen het onthouden van kef Bevoorraden aan de markt. Aangeklaagd zijn o.a. verschillende leden van het valorisatie-Co mité. i De heer Sielcken, het Amerikaansche lid van het comité, die binnenkort een reis naar Europa zou ondernemen, is gedagvaard om voor ide recht bank te verschijnen met bedreiging van straf, zoo 'hij aan de dagvaarding geen gevolg geeft. Ook is voorloopig beslag gietegd op de 950,000 balen koffie, welke naar het heet hij de Dry Doek Cy, liggen opgeslagen, om den Imer Sielo kën tc beletten, hierover te beschikten. In het verzoek wordt gezegd, dat het onmid dellijke gevolg van de valorisatie is geweest hel onttrekken van 10,868,266 balen koffie aan de markt en -een stijging van' den prijs te Rio van 71/2 tot H3/4 cis. per pond. De leening van S 14 millioen, welke in 1906 aan den staat Santo Paulo verschaft werd door de firma Se broeder A Co. te Londiein en de National City Bank te New-York, kostte dien staat 24 pet. aar disagio t,n andere onkosten. 1 De uitgaven voor het tot stand brengen van Ue valorisatie door middel van de reening van 75 millioen, in 1908 gesloten met de firma Schroeaer en de Société Générale te Parijs, beliepen 31/2 cents voor ieder pond koffie, door den staat Santo Paulo vooir de valorisatie verworven. In ae aanvraag wordt er ten slotte op gewezen, dat het groote publiek volgens de heerschende op vatting de grootia winsten moet betalen, door enkele personen gemaakt. De Franscha maatschappij Régie Générale ctes chemins de fer a Paris heeft onlangs con cessie gekregen voor een spoorweg van Trefci- zonde (in Kiein-Azië aan de Zwarte Z.re) over Goemoesj Hane en Baiboert naar Pekkeelazje, naar Sewas en westwaarts over Erzingan en T.sj.trla- •kli en verder over een zijlijn van Pekkeriazja door het dal van den Euphraat oostwaarts naar Erze- oem. Een aantal Franse he ingenieurs en lanu- meters zijn reeds ter plaatse aangekomen en met de voorloopige werkzaamheden begonnen. De spoorwegaanleg zal talrijke technische moeilijkhe den ontmoeten, o. a. moet een 8 K.M, lange tun nel door het Ziganagebergte geboord worden. De r.ieuwie spoorweg z.al over het geheel rijk, vrucht baar land doorsnijden, dat sedert lang een spoor wegverbinding miste en waarvan de rijke land- l.cuwvoortbrengselen slechts door middel van ka ravanen op de markten der groote handelssteden gebracht konden worden. Men verwacht daarom door den nieuwen spoorweg een aanzienlijke toe neming van het economische verkeer, Gedurende Haar kort verblijf in de residentie heeft de Koningin conferentie gehouden met de ministers van binnenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den ministerraadvan oorlog en ma rine a. i. van financiën. Park Zorgvliet. Naar de N. Ct. verneemt, zal de Haagsche ge meenteraad op 3 Juni het bebouwingsplan van Zorgvliet in behandeling nemen. De vrijzinnig-democraten en het jongste Motu Proprio In de algemeene vergadering van den Vrijzinnig- Democratischen Bond is bij acclamatie aangenomen een motie van de afdeeling Schiedam, inhoudende dat de Bond, kennis genomen hebbende van het Pauselijk Motu Proprio, en acte nemend van de verklaring te dier zake door den Minister van Justitie in de Eerste Kamer afgelegd, als zijn oordeel uitspreekt, dat nog niet vaststaat, dat bovengenoemd Motu Proprio piet voor ons land van kracht zou zijn en mitsdien den wensch uit spreekt, dat alsnog door de regeering stappen zullen worden gedaan teneinde de meest mogelijke zekerheid dienaangaande te verschaffen. De Chineezen-kwestie. De correspondent van »Het Handelsblad" te Batavia seint, d.d. 20 Mei De oproerige stemming onder de Macao-Chi- neezen noopte de hier geboren Chineezen een krachtige vereeDiging op te richten. De garnizoenen in den Oosthoek van Java hou den zich gereed om op het eerste sein te ver trekken tot demping van eventueele onlusten. Bizondere zending. H. M. de Koningin heeft tot hoofd van de bi zondere Koninklijke zending bij de begrafenis plechtigheid van Koning Frederik van Denemar ken aangewezen den gep. vice-admiraal ten Bosch, lid van den Raad van State, adjudant in buiten gewonen dienst. De missie vertrekt morgenochtend naar Kopen hagen. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt in de »Stct." bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 21 dezer den rouw zal aaneemen wegens het overlijden van den Koning van Denemarken, voor den tijd van drie weken, en welzeven dagen middelbaren rouw, en veertien dagen lichten rouw. Gemeente-Grondbedrijf. Aan het' verslag omtrent den toestand en de werking van het grondbedrijf in deze gemeente over 1911 ontleenen wij het volgende: De aan de gemeente verschuldigde rente en vergoedingen bedroegen f55923.82. Hiervan werd echter ingevolge het bepaalde bij de art. 5 en 7 der verordening op het grondbedrijf gereserveerd een bedrag van f 12933.52, zoodat kan worden uitgekeerd f42990.30. Volgens de nota van winst en verlies, welke hoofdzakelijk bestaat uit posten, die aangeven de netto-exploitatie opbrengst van bezittingen, welke slechts administratief in het bedrijf zijn opgeno men, bedraagt de zuivere winst f 12043.63, zoodat aan de gemeente ten goede komt een bedrag van f 55033.93. De nota van »Te reserveeren winst" geeft aan, dat de in 1911 verkochte perceelen te zamen een winst^opleverden van f 14429.46. Door deze winst steeg de reserve tot f82016.27. Voorts is dit jaar aan het verslag toegevoegd een overzicht van de bij geschreven rente en kos ten in de jaren 19081911, om herhaling te voor komen van het feit dat daaromtrent beschouwin gen worden ten beste gegeven, gegrond op cijfers die zoo ver afwijken van de werkelijkheid. Uit dat overzicht blijkt le. dat tegenover de bijschrijving van renten en kosten een waarde-vermeerdering van het grond bezit moet staan van 1133.641.67B; 2e. dat in de jaren 19081911 verkochte of in erfpacht uitgegeven gronden, te zamen H.A. 3.50.49, boven hetgeen waarvoor zij waren belast, een overwaarden bleken te hebben van f82016.27 of gemiddeld f2.34 p. M2., en 3e. dat de winst, verkregen bij uitgiften van grond werd gereserveerd om, zoo noodig, in min dering gebracht te kunnen worden van de boek waarde der overige gronden, zoodat tot dekking van het restant, deze bezittingen, te zamen groot H.A. 222.51.62, boven het bedrag waarvoor zij zijn ingebracht of aangebracht, vermeerderd met de kosten van voor uitgiften geschikt maken, slechts een waarde-stijging behoeven aan te wijzen van f51625.405 of door eengeslagen van 2 '/j cent per M2. Officieele berichten. Bij Kon. besluit van 18 dezer is lo. met de dagteekening van dit besluit aan den vice-admiraal J. Wentholt, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder erkenning van het recht op pensioen 2o. aan genoemden vice-admiraal Hr. Ms. dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen. Bij Kon. besluit van 18 dezer zijn benoemd tot president van het gerechtshof te Amster dam, mr. B. Simons, thans vice-president van gemeld college tot vice-president van het gerechtshof te Am sterdam, mr. R. H. A. M. Romme, thans raadsheer in gemeld college. Staatscommissie voor de vlootverdediging van Nederland en Nederlandsch Indië. Naar het sDgbl. v. Z. H. en 's-Gr." uit goede bron verneemt, is luitenant-generaal Van Heutsz, oud-gouverneur-generaal van Indië, aangezocht om het voorzitterschap op zich te nemen van de commissie, welke een onderzoek zal hebben in te stellen in zake de verdediging van Nederland en Nederlandsch Indië, waarvoor in de Tweede Kamer toezegging is gedaan. De »Stct." bevat de statuten van de Bouwgrond-Mpij. »Tusschen Dijken", te Schie dam. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 24 April 1912. Doel: Exploitatie van onroerende goederen. Duur 50 jaar. Kapitaal f 1.100.000, verdeeld in 1100 aandeelen van f 1000. Raad van beheer J. M. van der Schalk, A. C. Volker Azn. en J. van Her wijnen plaatsvervangers dr. L. F. D. C. Lou- rens, A. Y, Heida en P. W. Blanken. Schoolbezoek H. M. de Koningin. Zaterdagmiddag j.l. bracht H. M. de Koningin een bezoek aan de brei- en naaischool te Gortej onder de gemeente Epe (Veluwe), een instelling door Hare Majesteit in het leven geroepen. De Koningin werd ontvangen door de directrice, baronnesse Sweerts de Landas-Copes van Hasselt, echtgenoote van den burgemeester van Epe. H. M. nana met veel belangstelling kennis van de vorde ringen der leerlingen en onthaalde deze elk op een tulband, welke de Koningin met een hartelijk woord aan de meisjes persoonlijk uitdeelde. H. M. de Koningin. H. M, de Koningin is gisterochtend omstreeks 10 uur -per gewonen Staatsspoortrein, waarin zich het koninklijk salonrijtuig bevond, voor en kele uren in den Haag aangekomen. De Koningin die van een klein gevolg verge zeld was, werd bij aankomst alleen ontvangen door den opperstalmeester, baron Bentinck, en reed in gesloten rytuig naar het Paleis, begroet door een vrij talryke menigte. Te kwart over 2 uur vertrok H. M. weer per Hollandsche Spoor naar het Loo. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Hoiland. De Provinciale Bond van R. K. kiesvereenigin gen in Zuid-Holland heeft Zondagmiddag in Den Haag onder voorzitterschap van het lid der Twee de Kamer mgr. dr. H. W. Nolens zijn jaarlyk- sche vergadering gehouden, die door 67 afge vaardigden werd bijgewoond. De secretaris, de heer H. W. Spendel, uit Leiden, bracht het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat er 61 plaatselijke en 5 centrale kiesvereeniginge bij den bond zijn aangesloten. Uit het verslag van den penning meester, den heer Moerel, uit Oudewater, bleek dat de inkomsten f443.87, en de uitgaven f175 bedroegen, zoodat er een batig saldo van ruim f268 is. Tot bestuursleden, aftredende in 1915, werden gekozen de heeren A. C. A. v. VuureD, lid van de Tweede Kamer, dr. Hoffman, te Gouda, en Joh. Koot, te Rotterdam om in 1913 af te treden werd gekozen de heer A. J. v. Rest, te Poeldijk. De voorzitter zegde Zoeterwoude toe, dat al het mogelijke zal gedaan worden om een goede sta tistiek te krijgen van de kiezers van de verschil lende partijen, 't Was alleen zoo moeilijk uit te maken, wie tot de Christ.-Historischen en wie tot de anti-rev. partij behooren. Op voorstel van Noordwijk werd een artikel van het reglement zoo gewijzigd, dat elke cen trale kiesvereeniging, klein of groot, in 't vervolg één stem kan uitbrengen in de vergaderingen. Op voorstel van de centrale kiesvereeniging Loosduinen werd besloten tot stichting van een ondersteuningskas voor 1913. Rijswijk had reeds in last, een mooie donatie daarvoor toe te zeggen. De voorzitter verontschuldigde zich, dat hij wegens de vele werkzaamheden van de laatste dagen, in deze, vergadering niet een politieke rede hield. De heer Hellebrekers bracht namens de verga dering een gelukwensch aan dr. Nolens -naar aanleiding van diens zilveren priesterfeest. Volksbadhuis. In de week van 12—18 Mei 1912 werden genomen 401 baden, lste kl. UIT ROTTERDAM. Door een 30-tal architecten is het volgend adres aan den Raad der Gemeente Rotterdam verzonden »Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, dat zij, kennis genomen hebbend van de uitnoodigingen, door het College van Burgemeester en Wethouders tot enkele ar chitecten gericht ter verkrijging van projecten voor den bouw van een nieuw Raadhuis te Rot terdam, gaarne hulde brengen voor den breeden opzet, die uit deze uitnoodigingen blijkt dat door genoemd College terecht ook architec ten zyn uitgenoodigd, die een voorname plaats 'nnemen onder hen, welke de moderne richting in de Nederlandsche Bouwkunst vertegenwoor digen dat ondergeteekenden echter,in verband hiermede in hooge mate verwonderd zijn, dat een der be kwaamste bouwkunstenaars van deze richting, H. P. Berlage Nzn., door genoemd College niet is uitgenoodigd dat, waar Berlage door meerdere zijner werken het bewijs heeft gegeven juist voor het ontwerpen van monumentale bouwwerken een groot talent te bezitten, hij tot de eersten behoort, die in staat is een belangrijk project voor het monumen tale Rotterdamsche Raadhuis te maken dat het niet-uitnoodigen van dezen bouwkun stenaar een, voor ons geheel onverklaarbare mis kenning van zijne talenten in zich sluit dat door het mededingen van een der beste krachten natuurlijk het succes der prijsvraag meer verzekerd ware geweest. Redenen, waarom ondergeteekenden het ten zeerste betreuren, dat Berlage niet is uitgenoodigd, overtuigd dat hierdoor het belang der Nederland sche Bouwkunst niet is gebaat." Door het raadslid Van der Pols is een motie bij den raad ingediend, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de burgemeester tot het houden van met muziek en gezang rondgaande of het karakter van betoogingen dragende optochten op Zondag, geen vergunning meer zal verleenen en verder het besluit de gemeentelijke terreinen met meer voor voetbalspel, vliegdemonstraties en der gelijke op Zondag beschikbaar te stellen. kuipbaden 26 regen 24 2de kl. kuipbaden 53 regen 266 school kinder a 5 ct. 32 Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 Mei 1912, des namiddags 2 uur. Voorzitterde waarnemende Burgemeester, de heer P. M. J. A. Lagerwey. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig de heeren Smit, v. d. Velden, v. d Drift, mr. von Briel Sasse en Evers. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 16 April j.l. en verdaagd die van 30 April d.a.v. Interpellatie. De V o o r z i 11 e r deelt mede, dat de heer mr. von Briel Sasse heeft verzocht een vraag te mo gen stellen in verband met het bericht, betreffende het geven van een ongevraagd advies van de in specteurs der Volksgezondheid aan het Gemeen tebestuur van Delft ter zake de levering van drinkwater door Schiedam aan Delft. Van den heer Houtman is een gelijk verzoek ingekomen. De interpellatie zal heden behandeld worden. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer Commissaris der Koningin het bericht is ingeko men dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken het verlof van den Burgemeester is ver lengd tot 8 Juni a.s. De Voorzitter zegt nog, dat de burgemees ter in ons midden is teruggekeerd. Zijne krachten zijn toegenomen, maar hij zal zyn rustkuur nog in eigen woning moeten voortzetten. Verder dat als antwoord op het telegram van gelukwenschen op 30 April j.l. aan H. M. de Koningin gezonden een telegram is ontvangen luidende: Ontvangt allen H. M. dank. Adjudant Von Muehlen. Ingekomen stukken. Van de Ged. Staten dezer prov. het bericht, dat L. Bijl, G. \V. J. van der Burg en J. Vrijland op hun reclames tegen den aanslag in de pl. bel. dienst 1911-12 zijn teruggebracht resp. van de 18e naar de 6e, van de 23e naar de 2e en van 4e naar de 2e dier belasting Idem dat zijn goedgekeurd a. de verordening d.d. 30 April jl. tot wijziging van de regeling van het gewoon herhalingsonderwijs voor meisjesb. het besluit d.d. 30 April jl. tot verlenging van huur van een stukje grond aan de Vellevest van mej. E. Oranje-Wed. J. Kouwenhovenc. het besluit d.d. 30 April j.l. tot verhuring aan de NV. Stoommolen »de West" van het huis, erf en kantoor aan de Westvest en de stal op den hoek van de Westvest en Westmolenstraat Van den heer H. van der Drift kennisgeving dd. 11 Mei jl. dat hij het voornemen heeft deze gemeente te verlaten en daarom zijn ontslag neemt als lid van den Raad Kennisgeving. De Voorzitter zegtMet eerbiediging van dit besluit, wil ik als waarnemend-voorzitter myn leedwezen er over uitspreken een zoo werkzaam raadslid te moeten verliezen. Hij was een man, die de taak van Raadslid, hem op de schouders gelegd, met ijver en toewijding heeft vervuld en met inachtneming van een zekere mate van bescheidenheid gaarne het woord voerde over de onderwerpen, die hier ter tafel werden gebracht. De aangename wijze, waarop hij zijn taak wist te volbrengen, zal bij ons allen een prettige her innering achter laten. Voor hetgeen hij in het belang der Gemeente deed, zeg ik hem gaarne een woord van dank, terwijl ik hem bij zijn vertrek uit deze Gemeente de beste wenschen aanbied namens den ganschen Raad. Van B. en W. bij schrijven dd. 14 Mei jl. de rekening en verantwoording van de Gem. Reini gingsdienst over 1911 met de daarbij behoorende bijlagen De rekening, die bereids ter visie heeft gelegen, wordt gesteld in handen van de financieeie com missie. Voorstel om aan B. van Bochove, hoofd van school F. wegens 20-jarigen dienst, een verhoo ging f125 toe te kennen B. en W. stelen voor tot dadelijke behandeling hiervan over te gaan. Hiertoe besloten zijnde, wordt de verhooging toegestaan. Schrijven dd. 18 Mei jl. waarbij wordt aange boden het verslag betreffende verbetering van de Volkshuisvesting opgemaakt ingevolge art. 52 der woningwet Kennisgeving. Schrijven dd. 30 April jl. waarbij wordt aan geboden het verslag van den toestand der Ge meente over 1911. Kennisgeving, zullen de leden worden toege zonden en tegen betaling algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De voorzitter merkt op, dat nog enkele verslagen, welke in de Bijlagen moeten worden opgenomen, nog niet zijn ingekomen. Spr. hoopt, dal deze spoedig zullen worden ingezonden. Advies dd. 20 Mei jl. op het verzoek van de N. V. Z.-Holl. Hyp. bank en K. Oosterhofï om wijziging van het plan van bebouwing van het plein Eendracht" goed te keuren onder aanbie ding van een ontwerp-besluit Wordt voorgesteld dit nog heden te behandelen hiertoe wordt besloten. Naar de meening van B. en W. bestaat er tegen het verzoek geen bezwaaralleen komt het hen voor, de bevoegdheid te bedingen om de gevel- teekening ook uit architectonisch oogpunt te be- oordeelen en dit uit te drukken in het besluit. Overeenkomstig het ontwerp wordt hiertoe besloten. Van curatoren van het Gymnasium mededeeling, dat zij in verband met de intrekking der sollici tatie van den heer Roetert Frederikse, die no. 1 op de aanbeveling staat voor de benoeming van leeraar in de Geschiedenis en Ned. Taal aan het Gymnasium, verzoeken de aanbeveling als niet gedaan te beschouwen. De heer De Jong heeft Vrijdag de voordracht gekregen, klaarblijkelijk met de bedoeling deze heden te behandelen. Volgens bet reglement van orde moet zij minstens 8 dagen te voren ter kennis van de leden worden gebracht. Spr. vindt in deze handelwijze weinig referentie voor den Raad en het recht van zelfstandig onderzoek wordt den leden ontnomen. Spr. wenscht dat er maat regelen worden genomen om voortaan den voor geschreven termijn van 8 dagen aan de leden te gunnen. De heer v. d. Velden komt ter vergadering. De Voorzitter zegt, dat hij volgaarne aan het verlangen van den heer De Jong gevolg zag gegeven. B. en W. staan buiten de zaak, daar de aanbeveling te laat is ingekomen. Spr. hoopt, dat de opmerkingen van den heer De Jong in de toe komst een gunstig gevolg zullen hebben. De heer Koopmans ziet niet in waarom de voordracht thans moet worden ingetrokken. Het terugtrekken van een der aanbevolenen kan toch moeilyk de ooYzaak zijn. Spr. vindt, wanneer het de bedoeling van curatoren niet was, mej Baudet voor een benoeming in aanmerking te doen ko men. de voordracht met weinig serieusheid is be handeld geworden. De heer Houtman is er voor, de voordracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2