Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. aangesloten. De opstandelingen trachten door het dreigen met een brandschatting en het uitmoor den van geheel© families een algemeenen opstond te verwekken. MONTENEGRO. Geregelde Turkscbe troepen hebben bij Welika een Montenegpijnschen voorpost aangevallen, om bem te dwingen het ;g©bergtia Tetrebinjak te rui men. Twee Monlenegrijnen. zijn gewond. MAROEEO. Uit Oedsja wordt geseind: Een colonne onder bevel van Girardot is tus- schen. Fritissa en Sjefoela aangevallen (.oor pen Geel van de harka, komende van Moeloega. Na een heftigen strijd zijn de vijanden op de vlnchi gedreven door de artillerie, die onder hen een groote, slachting aanrichtte1. Aan Fransche zijdie zijn 10 soldaten van het vreemdenlegioen en een tirailleur gewonci. MEXICO. Uit New-York seint men, dat de rebellen steeds nauwer door de regeeringstroepen ingesloten wor den. De opstandelingen, lijden gebreifc aan levehs- middelen en ammunitie. Een groot deal der troe pen van Orozco deserteert. Men meent, dat hij spoedig geheel verslagen zal zijn. De, „New York Sun" verneemt uit Mexico (City), dat duizend man regeeringstroepen en drie duizend rebellen op 15 K.M. afstand van de hoofdstad slaags zijn geraakt. De uitslag is nog: onbekend. Hot garnizoen, te Mexico is zeer verzwakt door helt zenden van troepen naar Torreon. Uit Londen wordt gemeld In het strafgeding tegen mevrouw Pan'kihu ,'st err oen heer en mevrouw Lawrenoe, hebben de ge zworenen weliswaar de beklaagden schmdig ver klaard aan samenzwering, maar zij bevalen een clement vonnis aan, daar de beklaagden uit po litieke, drijfveeren hadden gehandeld. De voor zitter veroordeelde de drie beklaagden ,elk tot 9 maanden gevangenisstraf. Mevrouw Pankhurst en de heer Pethick-Lawrence moeten bovendien de kosten van het geding1 betalen, tfe voorzitter zeidie, dat hij het recht had een gevangenisstraf van 2 jaren met dwangarbeid op te leggen. Na het uitspreken van het vonnis vielen er merkwaardigei tooneelen vo,or. De veile kiesrecht- vrouwen, die aanwezig waren, riepen „schande' Zij gingen alen langs de veroordeelden om hun de hand te drukken en bemoedigende woorden toe te voegen. Zij wuifden met zakdoeken en liepen: Hoezee, houdt de vlag hoog!, waarop de veroordeelden glimlachend antwoordden: Of w©. Niemand verhinderde deze beitooging. Naar de „National Zedtuug" uit hofkringen verneemt, zal bij de begrafenis van prins George Wilhelm te, Gmunden geen enkele keizerlijke prins tegenwoordig zijn. Dit is echter niet verwonder lijk, omdat de vader van den verongelukten prins aan alle Duitsohe vorsten een telegram gezonden had, behalve aan den Duitschen keizer. In het ochtendblad van de „Lokai-Anzeiger' wordt officieus medegedeeld, dat Haldane's reis naar Duitschland geen politiek doel heeft, maar dat de Engelsohe minister, zooals hij reeds meer gedaan heeft, zijn voorjaarsvakantie in het Zwajte Woud gaat doorbrengen. Men hecht te Berlijn in politieke kringen ech ter niet de minste waarde aan dergelijke officieuze mede deelingen en verwacht, dat Haldane, zelfs als hij naar het Zwarte Woud gaat, nog wel gelegen heid zal vinden, om Berlijn aan te doen. De onbekende, die ©enigen tijd geleden te Milaan een priester vermoordde, is dezer dagen door den strafrechter in verhoor genomen. Hij verklaarde, zes jaar in Duitschland en Zwitserland vertoefd te hebben. Hij was, zoo zeide hij verder, pas eenigei dagen voor het be drijven van den moord met den trein van deh Sl. Gothard-'baan te Milaan aangekomen en had tijdens de reis bij het lezen van anarchistische bladen, het plan opgevat een geestelijke te ver moorden. 1 Het proces-Verbaal omtrent den moord opge maakt, werd door helm met den waarschijnlijk valschen naam Luigi Giorgi onderteekend. Al de booten, zich bevindend voor Constan- tinopel, zijn het eerst de Dardanellen gepasseerd. Daarna is doortocht gegeven aan de booten, welke zich buiten de Dardanellen bevinden. Een draad bericht uit Santiago de Chili meldt: Te Gatico in de provincie Antofagasta hebben oversttoomingen plaats gehad in de mijn Toldo. Een kamp is daarbij verwoest. Er zijn 40 dooden en gewonden. Als opvolger van diein overleaen Russischen gezant te Berlijn wordt genoemd gen er aal-majoor von Tatisthes. Uit Madrid seint men, dat hef spoorweg personeel in Andalusië Zondag' een algemeene werkstaking zal proclameeren. De bond van het Spaansche spoorwegpersoneel' zal zich met 50.000 beambten bij die staking aansluiten, De New-Yoricsche correspondent van het „Berliner Tagfeblatt" seint: De opstand van de negers op Cuba breidt zich uit. Daar ook bezit tingen van Amerikanen geroofd zijn, kan het wel tot verwikkelingen komen, als het de reigeoring niet gelukt den opstand te onderdrukken. Men meldt voorts van Cuba, dat meer dan 500 negers onder de wapenen staan. Van Havana zijn versterkingen afgezonden, TWEEDE EAMER. Zitting van Woensdag 22 Mei. De algemeene beraadslaging over de ziekte verzekering wordt voortgezet. De heer Pa tij n zijn gisteren onderbroken rede voortzettende, bestrijdt het door de Ziektewet gehuldigde staatssocialisme. Spreker zelf is in beginsel voor verplichte verzekering, doch hij is vele bezwaren gaan voelen en zou den minister niet verketterd hebben, indien hij een anderen weg was ingeslagen, den weg b.v. dien door het Deensche stelsel wordt aangegeven, Stemt spr. te gen de Ziektewet, dan doet hij dit om de uitscha keling van de geneeskundige behandeling. Hij wil de Kamer daarover bij amendemerA laten be slissen. Een tweede bezwaar geldt de beperking der verzekering tot een deel der arbeiders. Een derde is de overbrenging van de kleine ongevallen van de Ongevallenwet naar de Ziektewet. Daarop ontwikkelt de heer Patijn zijn beden kingen tegen de Raden van Arbeid, die in strijd met de aanvankelijke, wijdschere plannen der ministers, niets anders zijn geworden dan zieken- kasbesturen, met een regeling, die een groote vermeerdering -van ambtenaren zal brengen. De controle is onvoldoendede Raden van Arbeid staan als wetgevende en niet-besturende lichamen buten de practijk. De voorzitter met zijn ambte naren slechts voeren de wet uit. Dit geeft geen controle van belanghebbenden. In Duitschland zijn het toezicht en de medewerking der arbeiders veel beter verzekerd. "Waarom aan de Nederlandsche arbeiders het vertrouwen onthouden, dat men hun schonk ook in Engeland en Oostenrijk. Meerder heid van de arbeiders in de besturen der zieken kassen is immers ook het hoofdbeginsel van de Ziektewet van Lloyd George. Tenzij zij ingrijpend worden gewijzigd, zal spr. stemmen tegen Ziekte wet en Radenwet. De heer Tydera an meent, dat niemand er aan kan twijfelen, dat wij ons met de ziekenzorg mogen inlaten, zoomin als met de ouderdomszorg; iedereen wil daar ook, zoo mogelijk, gelden uit de staatskas voor geven. Men raakt hier het ge bied van de armenzorg; er is een groot belang bij het instandhouden van een goed gesitueerde bevolking. Nu kan men echter kiezen voor ver plichte, dan wel voor vrijwillige verzekering- Bij verplichte verzekering moet men hebben bereik bare menschen en kan dus de beperking tot de arbeiders niet bestreden worden. Het standpunt van den heer Treub was te dien opzichte dan ook niet duidelijk. Nu legt het ontwerp van de regeering reeds thans in de Arbeids- en Verzekeringsraden grond slagen, waarbuiten men later bij de ouderdoms zorg niet meer zal kunnen gaan. De liquidatie van het groote staats-verzekeringsbedrijf zal later on mogelijk zijn. Spreker's grieven zijn de dwang waarvan de noodzakelijkheid niet is aangetoond, en de grootsche, kostbare organisatie. De aller eerste zorg van den wetgever moet zijn, dat hij geen nadeelen schept voor den geest en bet ka rakter van het volk en dat kan alleen door de zorg te leggen bij belanghebbenden. De beperking van de verzekering tot de arbei ders schept een bron van onrecht De rechts gronden van den minister voor zijn dwangstelsel zijn gekunsteld en gezocht. De minister 'dacht, dat het met een vrijwillige verzekering wat lang zaam zou gaan. Spr. meent, dat de wetgever zich moet beperken tot erkenning esp aan moedi ging van de diep in het volksleven ingegrepen hebbende ziekenfondsen. De minister moet eens nagaan hoe goedkoop deze werken. De klein zelfstandige ondernemers moeten bij dragen in de administratiekosten, waarvan z(j niet zullen prolfteeren. Dan komen nog de losse ar beiders en de werkeloozen. Vooor dfze groepen bekent het stelsel van den minister zijn onmacht. Wat de dwang betreft, deze zal niet leiden tot ontwikkeling van eigen initiatief, doch levert een overheersching op door een tijdelijke meerderheid Op de vraag, wat de meening van het volk is in het onderhavige geval, geeft het onderzoek van de Directie var. den Arbeid antwoord, doch dit had moeten zijn ingesteld, vóórdat de minister zyn keuze bepa dde. Van het onderzoek naar de ziekenfondsen, dat blijkens een tusschenwerping van den minister is ingesteld, is niets medege deeld. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer Tal ma) zegt, flat de Maatschap pij voor Geneeskunde het deed, beter dan de re geering het had kunnen doen. De heer Tydeman wijst op den kraehtigen bloei van het ziekenfondswezen, wat uit het adres van de arbeiders van de Sehelde en uit andere adressen blijkt. Men moet het burgerinitiatief aanmoedigen en ontwikkelen. Noodstand bestaat ook alleen voor de ouderdomsverzorging. Spr. wijst op de voorbeelden in Denemarken, in Zweden en- in Zwitserland. In Engeland is verplichte verze kering, omdat de deelneming aan de friendly societies van de armsten te gering was. Spr. hoopt dat de wetgever zijn sanctie aan het stelsel van de regeering niet zal geven. Het overbrengen van de kleine ongevallen naar de Ziektewet, zegt hij ten slotte, zal het instituut lam slaan. De heer A a 1 b e r s e brengt den minister warme hulde. Hij ontkent, dat Ongevallenwet een bijzonder karakter draagt. De taak van den staat moet een aanvullend karakter hebben. Als men nu de invaliditeitskassen kon bezigen als herverzekeringskassen, dan zouden kleine zieken kassen mogelijk zijn en het particulier initiatief op den voorgrond treden, doch spr. zal zich niet temin neerleggen bij het systeem van de regeee- ring. Spr. acht het absoluut onverantwoordelijk voor voorstanders van het beginsel der wet om prac- tische redenen tegen te stemmen. Dit ontwerp toch is een eisch van recht en de rechtsgrond, waarop het steunt, is allerminst een Marxistische. Spr. hoopt, dat het met groote meerderheid zal worden aangenomen. De heer D u y s herinnert uitvoerig aan de re- solutiën omtrent sociale* wetgeving, genomen op het socialistisch congres in 1904 te Amsterdam. Daar werd de juiste rechtsgrond aangegeven. Maar op hem socialist rust de plicht om de schijnbare liefde voor de sociale verzekering van de kapitalistische klasse in het licht te stellen, zoowel voor de Kamer als voor de arbeiders bui ten de Kamer. De bezittende klasse heeft geluk kig ervoor gezorgd, dat men niet lang in twjjfel behoeft te zijn ten aanzien van haar ware bedoe lingen. Uit citaten van Bismarck e. a. tracht de heer Duys aan te toonen, dat het slechts om het ka pitalistisch klassebelang te bevorderen gaat bij hen. Maar het doel is niet bereikt. In weerwil van de sociale wetgeving in Duitschland, is de sociaal-democratie gegroeid, omdat de arbeider toch in weerwil van alles bijft proletariër, onder drukt blijft door de productiewijze, door de tiran nie van het kapitalisme. En deze minister zegt het zeer openhartig om de verkeerde kapitalistische toestanden te kunnen handhaven moet men iets voor de arbeiders doen. Men denke echter niet, hier te doen te hebben met een vrije gift van het kapitalisme aan het proletariaat. Het is hier afgedwongen. Of de heeren spoediger of later een rechtsgrond zullen vinden, hangt eenvoudig af van de macht der socialisten, niet van de ontwikkeling der rechtsbegrippen. Als men een zaak wil, dan vindt men een rechtsgrond, als men de zaak niet wil, dan veinst men de afwezigheid van een rechts grond. Daarop berust de apenkooi, die men daar over tot dusverre heelt gehoord. (De voorzitter merkt op, das hier wel redevoeringen worden uitgesproken, doch geen kool wordt verkocht. De heer Duys neemt het woord terug). Heden zal de heer Duys zijn rede voortzetten. Het Koninklijk echtpaar naar Parijs. De Fransche ^gezant te 's-Gravenhage, de heer Marcellin Pellet, zal zich reeds a.s. Zondag naar Parijs begeven, in verband met het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan Fallières, gedurende hetwelk de gezant officieel in Frankrijk's hoofdstad aanwezig zal zijn. Prins Hendrik. Reuter seint uit Triest: Eergisternamiddag is Prins Hendrik der Neder landen hier per auto, in het strengste incognito uit Abbazzia aangekomen. Hij stapte af in het hotel Excelsior en bracht een bezoek aan aarts hertogin Maria Jozefa. Gisterochtend is de Prins naar München vertrokken. Minister Kolkman. De minister van financiën, mr. Kolkman, is gister voor enkele dagen naar het buitenland ge gaan. Zaterdag wordt hij weer aan zijn depar tement verwacht. De burgemeester van Haarlem. Naar de Haarlemsche berichtgever van het »Hbl." verneemt, is er groote mogelijkheid, dat de burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden, zou worden gekozen als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. Sillem. Het schijnt dat jhr Boreel deze be noeming zou wenschen te aanvaarden, waarvan aftreding als burgemeester van Haarlem het ge volg zou zijn. Aanbeveling raadsheer Hoogen Raad. De Hoog© Raad hieeft aan de Tweede Kamer de volgende lijst van aanbeveling van zes can- didaten ingezonden, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij hot maken van de .nominatie voor die vacature van eene raadsheersploats, ontstaan door die benoeming van den raadsheer jhr. mr. W. H. die Savornin Lohman iot vice-president van dien raad: 1. mr. JI. Hesse, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 2. jhr. mr. R. Feith, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage: 3. mr. H. C. Dresselhuys, secretaris-generaal bij het departement van justitie; 4. uit. R. H. A. M. Romime, benoemd vice-president van heit gerechts hof te Amsterdam; 5. mr. ar. L. E. Visser, vice- president van de arrondissements-rechtbank te) Rotterdam; 6. mr. L. C. Besier, substituut-officier van justitie oij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Staatscommissie voor de vlootverdediging van Nederland en Nederlandseh-lndië. Het „N. v. d. D," noemt het bericht van het „Dgbld. van Z.-H. en 's Gr.", als zou luit.-generaal Van Heutsz, ou d-g o u vcrne u r. g ene raai van Ned- Indië, aangezocht, zijn om het voorzitterschap op zich te nemen van ne commissie, welke een onderzoek zat hebben in te stellein in zake J.e veraediging van Nederland en Nederlandsch-In- dië, waarvoor in de Tweede Kamer toezegging is gedaan, onjuist. Van den heer Van Heutsz heeft het blad vernomen., dat hij nog geen aanzoek ont vangen heeft. Het ontslag aan de Marinewerf. Naar men aan het „Centr." Imeedeeilt, heeft een comité van winkeliers der Oostelijke eilanden te Amsterdam een request gezonden aan den mi nister van marine, alsmede aan cie voorzitters eri leden van de Tweedei Kamer dér Staten-Ge- néraal, in zake het bericht van ontslag van 200 werklieden der Rijks marinewerf te Amsterdam met het verzoek dat ontslag in te Dekken. Het. gerucht ging te Amsterdam dat de directie var. de Nederlandsdhe Scheepsbouwmaatschappij aldaar, aan de directie der marinewerf het aan bod had gedaan om een groot koopvaardijschip te doen houwen op de rijkswerf. De scheepsbouw maatschappij is door de buitengewone drukte op haar werf niet in staat zelve het schip te bou wen. i Het „Hbl." beeft te bevoegder plaatje inlich tingen ingewonnen omtrent de juistheid van bo ven meegedeeld gerucht en vernomen, dat inder daad het denkbeeld is geopperd om ter marine- wtrf een koopvaardijschip te doen bouwen, welk^ bouw door de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij anders toch zou moeten worden afge lezen en dat eenige correspondentie daarover wordt gevoerd. Het plan heeft echter nog niet de minste vastheid. Naar het „Hbl." uit beste bron verneemt zou de directie der Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij bereid zijn, de voor haar bedrijf ge- schikte werklieden der marinewerf in haar dienst te plaatsen. De Vrouw in 1913. Reeds eenigen tijd geleden was bij enkele vrou wen het denkbeeld gerezen om van de verschil lende groote gebeurtenissen in het jaar 1913 partij te trekken om datgene wat de vrouwenbeweging beoogt, in ruimer kring bekend te maken. Op 30 Maart jl. kwamen eenige dames bijeen om de eerste besprekingen te houden over het opgewor pen plan om een groote tentoonstelling te orga- niseeren. Aan een voorloopig comité van 5 per sonen werd opgedragen te onderzoeken of er gelden en werkkrachten benevens een geschikt terrein voor een eventueel te houden tentoonstelling zoude te vinden zijn. Gister-middag had in American Hotel te Am sterdam onder presidium van mejuffrouw dr. Mia Boissevain een tweede bijeenkomst plaats van ruim 40 vrouwen om over de uitvoerbaarheid van het voorgestelde plan te beraadslagen. Met overgroote meerderheid werd besloten om in 1913 een tentoonstelling te houden, welke een beeld zou geven van het leven en werken der vrouw in de huishouding en op maatschappelijk gebied in 1813 en in 1913. De tentoonstelling zal worden geopend op 1 Mei 1913 en 3 a 4 maanden duren. Men zal een vereeniging stichten voor den tijd van 2 jaar, waarvan men lid kan worden of donateur(trice). Verder zal men een waarborgfonds trachten te plaatsen in aandeelen van f 100men schat het benoodigde kapitaal op f 150 000. Amsterdam, waar een zeer geschikt terrein is te verkrijgen, werd gekozen als plaats waar de tentoonstelling zal worden gehouden. Voor verschillende onderdeelen van de tentoon stelling zullen sub-comité's worden gevormd. Onder deze zullen een zeer voorname plaats innemen een comité voor de historische afdeeling, met het oog op de herdenking van 1813, terwijl een co mité voor vrouwenkiesrecht een overwegend aan deel in het werk zal nemen met het oog op de groote verkiezingen in het tentoonstellingsjaar. Reeds staande de vergadering traden verschei dene leden toe en boden zich uitstekende werk krachten aan. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768 0 te Horta. Laagste barometerstand 751.3 te Skagness. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige-, winden meest uit zuidelijke tot westelijke richtingen, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. ïHygiea." Daartoe uitgenoodigd, woonden wij gister-avond de oefeningen bij van de Dames-Gymnastiek-Ver- eeniging ïHygiea" in het Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg, waarbij tevens de onthulling van het vaandel dier vereeniging plaats had. Na enkele oefeningen, waarbjj de damesturn sters deden zien, dat zij met succes de lessen van den onderwijzenden directeur, den heer Chr. Krijger, volgen, werd het vaandel in het lokaal gebracht en nam de presidente, mej. J. Lamers, het woord. Zij verzekerde dat het vaandel, dat nu ging onthuld worden, niet was aangeboden, maar geheel uit eigen krachten, uit eigen middelen was bekostigd. Zeker was dit voor de vereeniging een rede om trots te zijn, dat zij in den korten duur van haar bestaan dit vaandel kon verwerven. Pres. zette de beteekenis van het vaandel uiteen als een symbool van kracht door eenheid dat vaandel zou de leden hechter aan elkaar verbin den en aan de vereeniging; 'tzou haar een eer zijn in den strijd en te beter, krachtiger het doel doen bereikendoor beoefening der gymnastiek de vrouw krachtiger te maken in den strjjd om net bestaan. Waar de vereeniging in den laatsten tijd vele leden moest missen, gedacht pres. dank baar den steun der donateurs, en sprak zjj den wensch uit voor een grooter ledental, hopend dat vele nieuwe leden zich nu onder deze vlag zou den scharen tot heil van eigen gezondheid en den bloei der vereeniging. Waar iHygiea," zich me tend met andere vereenigingen, reeds lauweren verwierf, wilde pres. nu de uiterlijke teekenen daarvan aan het vaandel hechten, den wensch uitend dat nHygiea," onder haren energieken directeur, nog menigmaal met nieuwe lauweren worde gekroond. Moge de vlag van Schiedam overal wapperen en Hygiea's leden, daarom ge schaard, nog menigmaal met eereteekenen uit den strijd komen 1 Het vaandel, nu onthuld, in drapeauvortn, is van ripszjjde en vertoond op een wit veld met gouden franje afgezet boogsgewijze, in blauwe kleur, het epschrift bovenD. G. V. Hygiea en benedenSchiedamdaartusschen is aangebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2