Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Bemengd Nieuws. provincie. Het gaat hier om de invoering van praktische hervormingen. Tengevolge van een staking der spoorwegbe ambten in Andalusiö staat het spoorwegverkeer in deze Spaansche provincie geheel stil. Malaga> Cordova, Xeres, Granada en Sevilla zijn geheel geïsoleerd. Men verwacht, dat de beweging naar nog andere streken zal overslaan. De oorzaak van het conflict is den eisch der spoorwegbeambten, dat de onderlinge ondersteu ningskas, die gevormd wordt door afhouding van loon, afgeschaft wordt, terwijl de in de kas aan wezige gelden gelijkelijk onder beambten verdeeld zouden worden. Alle stappen, door de regeering gedaan, om het uitbreken der staking te voor komen, bleven vruchteloos. De „Olympic", het zusterschip van de „Ti- tank" is Zaterdag een uur over tijd van New York vertrokken, doordat senator Smith onver wachts uit Washington was overgekomen om eon paar getuigen, te hooren, van wie de voornaam ste de hoofdstoker Barrett was. Barrett, die op liet oogenblik dat de „Titanic" op den ijsberg voer, het toezicht op ae stakers in de machine-kamer* had, verklaarde onder cede, dat de .„Titanic" op den dag van het ongeluk voor het eerst alle vierentwintig ketels gebruikte en met volle vaart, ongeveer 23 knoopten, liep. Die snelheid had het schip nog op het oogenblik van de botsing. De „Norddeutsche AlTgemeine Zeitung" schrijftHet Exchange telegraafbureau heeft uit Berlijn gemeld, dat de Keizer geweigerd had den lijkdienst voor den overleden prins van Cum berland bij te wonen en bevolen had, dat geen lid van de familie Hohenzollern erbij tegenwoor dig mocht zijn. Dit bericht geeft de houding des Keizers geheel verkeerd weer. De Keizer heeft den hertog telegrafisch zijn hartelijke deelneming betuigd, waarvoor de hertog in een telegram in even warme bewoordingen heeft bedankt. In op dracht des Keizers hebben de prinsen Eitel Friedrich en August Wilhelm zich teruond maar N ach el begeven en daar het lijk dels p rinsen v,an Cumberland de laatste eer bewezen Wegens den dood van hertogin Amelie van Urach, is het Belgisch koninklijk echtpaar naar Stuttgart vertrokken. Hedenavond keeren H. H. M. M. weder terug. Volgens een telegram uit Madrid aan de „Frankfurter Zeitung" is ae territoriale kwes tie, ue in de Fransch-Spaansche.Marökko-onder- hande'ingen de voornaamste moeilijkheden bood, thans definitief opgelost. Het Engelsche bemi 1de- lingsvoorstel wordt door de Spaansche regeering, nadat het in elke détails door Frankrijk gewijzigd is, aanvaard. Tengevolge van een hevig.n windvlaag is nabij Odessa een boot bevattende veertien per sonen in zee omgeslagen. Daarbij zijn acht per sonen verdronken. Een ernstig automoibielongelul heeft zich bij het snel overrijden van de tramlijn Lij Melle (Frankrijk) voorgedaan door het breken van een pi -umatisc'hen band van het rijtuig. De heer Poule, meelfabrikant te Chasseneuil ia VLenne is gedood. Mme Paute heeft hel been en het bekken gebroken en is twee uren daarna over leden De schoonzuster van den near Paute en de chauffeur zijn eveneens gekwetst,. De Koningin en de Prins naar Parijs. De Haagsche berichtgever van de »Figaro" heeft een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, den heer de Marees van Swinderen, naar aanleieing van de reis van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik naar Parijs. De minister zeide, dat het een hoofdbelang voor Nederland was om in het buitenland gekend te worden. Men kende ons land daar nog te weinig en soms ook verkeerd. De minister zeide verder, dat de aanraking van Nederland met Frankrijk in den laatsten tijd ont broken had en dat de Franscnen wat zij met veel anderen gemeen hadden de dwaling be ginnen niet overtuigd te zijn van Nederlands vol strekte onafhankelijkheid. Vele Fransche politici, zeide de minister, waren gewend, Nederland aardrijkskundig en politiek te beschouwen als een voortzetting van het groote naburige keizerrijkmaar Nederland is volstrekt onafhankelijk en zijn politiek van absolute onzij. digheid. Omtrent de reis voegde de minister hieraan toe, dat deze er nog toe zal medewerken, dat de.twee volkeren elkander beter leeren kennen, hetgeen zoo bevorderlijk is voor alle betrekkingen. Ten slotte legde de minister den nadruk op den gelukkigen invloed, die uitgaat van bezoeken als dat van president Fallières en het aanstaande bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs. De sFigaro" weet mede te deelen, dat Koningin Wilhelmina gedurende haar verblijf te Parijs audiëntie zal verleenen aan een delegatie van het stadje Orange in Vaucluse. Die delegatie zal be staan uit de heeren Auguste Lacom, burgemeester en afgevaardigde van Orange en Pourguery de Boisserin, afgevaardigde van Vaucluse. Orange, aldus merkt de sFigaro" op, ging met twee-en-dertig heerlijkheden in Bourgonge aan het huis Nassau over door het huwelijk van her tog Hendrik van Nassau, voorvader van Koningin Wilhelmina met Claude de Chalons, zuster en erfgename van den laatsten Franschen prins van Oranje. Het werd 11 April 1713 aan Frankrijk afge staan. Maar de titel van prins van Oranje bleef aan het huis, dat Holland zijn koningen bracht en de tegenwoordige souveréine. Reuter seint uit Parijs Ingevolge het dooi Koningin Wilhelmina ken baar gemaakte verlangen om samen te zijn met een klein gezelschap, zal het diner, dat minister Poincaré op 2 Juni aan de Koningin en den Prins aanbiedt, niet door een receptie gevolgd worden. De burgemeester van den Haag zal zich waar schijnlijk met den nachttrein van Vrijdag, den zelfden waarmee zijn Amsterdamschen ambtge noot gaat, naar Parijs begeven om aldaar tegen woordig te zijn bij de ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik door het gemeentebestuur. Prins Hendrik. Zaterdagmiddag heeft Z. K. H. de Prins nog een bezoek gebracht aan de kennel van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Roode Kruishonden op het terrein der hoeve Duin en Dal aan de Waalsdorperweg te 's-Gravenhage. Z. K. H. was vergezeld van zijn adjudant jhr. Hooft Graafland en den secretaris van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis jhr. Mazel en werd opgewacht door de heeren jhr. C. C. J. Meyer, kapitein der jagers, voorzitter: F. G. H. M. Steenberghe, le luitenant der jagers, secretarisjhr. A. F. J. H. Wittert van Hoogland, eerste luitenant ordonnans- officier van H. M. de Koningin, penningmeester van de vereeniging; dr. J. C. van der Sloöten en J. D. Pigeaud, die zich resp. met het veterinaire en het technische gedeelte van de africhting belast hebben. Nadat Z. K. H. de-kennel voor zes honden had bez chtigd, betuigde Z. K H, zijne ingenomenheid met de inrichting en wenschte hij het bestuur geluk met het behaalde succes. Z. K H. plaatste zijne handteekening in het daarvoor bestemde boek en gaf zijne toestemming voor het doen van van eenige fotografische opnamen. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van staat, viert morgen zijn 75sten verjaardag. De heer Lohman werd te Groningen geboreD, studeerde aan de universiteit aldaar thans is hij curator der Gron. hoogeschool werd na zijne promotie reeds spoedig benoemd tot rechter in de destijds bestaande rechtbank te Appingedam, werd later benoemd tot rechter bij de rechtbank te 's-Hertogenboschvervulde de functie van raadsheer bij het hof te 's-Hertogenbosch, waarna hij ontslag nam uit 's rijks dienst, wegens zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universi teit. Tijdens zijn hoogleeraarschap werd mr. Loh man benoemd in het kabinet Mackay als minis ter van binnenlandsche zaken. Na zijn aftreden als hoogleeraar wijdde hij zich tot op dezen dag met volle toewijding als ü|am er- lid aan 's lands zaken. Staatscommissie voor de verdediging van Indië. Onze correspondent te Batavia seint: De Javabode deelt mede, dan tot leden van de staatscommissie voor de verdediging van| Indië zijn benoemd de heeren G J. Staal, algemeen secretaris, J. P Michielsen, gen.-majoor, cljef van den generalen staf, en F. A. Liefrinck, directeur van financiën. (N. R. Ct.) Bouw van een koopvaardijschip op de marinewerf. Naar het »Hbl" van welingelichte zijde ver neemt, heeft de conferentie, gistermiddag gehouden tusschen minister Colijn, den schout-bij-nacht, directeur der marinewerf, den hoofdingenieur en den heer Goedkoop, directeur van de Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij, een zoodanig re sultaat gehad, dat de minister na afloop aan de vertegenwoordigers der werklieden kon mededee- len, dat de mogelijkheid bestaat dat op de mari newerf voor particuliere rekening een schip zal worden gebouwd dat vermoedelijk daaromtrent Dinsdag aan de werklieden zekerheid zal worden verschaft, en dat, indien deze onderhandelingen slagen, het ontslag der werklieden, althans voor- loopig, geheel zal zijn voorkomen. Ook met het Tweede Kamerlid voor Amsterdam II, den heer J. R. Snoeck Henkemans, heeft de minister een onderhoud gehad. Inwerkingtreding Octrooiwet. Staatscourant no. 122 bevat het besluit, dat de Octrooiwet 1910 in werking zal treden op 1 Juni 1912, des namiddags te twee uur Amsterdamsche tijd, hetgeen overeenkomt met des namiddags aóht uur vijftig minuten in Nederlandsch-Indië, des voormiddags negen uur acht-en vijftig miuu- t.en in Suriname en des voormiddags negen uur drie minuten in Curagao. In verband met deze inwerkingtreding van de Octrooiwet, begaf de voorzitter van den Octrooi raad mr. dr. Snijder van Wissenkerke zich Za terdag naar het paleis Het Loo, teneinde in han den van H. M. de Koningin de gevorderde beloften af te leggen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Horta; Laagste barometerstand 752.9 te Skudesnes. I Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot noordwestelijken wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, warmer. S. V. V. Zondag-avond j.l. vierde de Schiedamscbe Vo>.t- hal Vereeniging in „Amicitia" alhier, haar Se jaar feest. Het was een genotvolle avond, waarbij vele leden, en de heer Elshof, uit Rotterdam, hunne komische nummers ten beste gaven en veel applaus oogstten. Onder de bijzonderheden van dezen avond valt te vermelden, dat er door een stadgenoot aan de S V. V. coin zilveren wisselbeker werd .over handigd, hetgeen met krachtige hoera's voor den gever en de S. V. V. werd begroet, en natuurlijk do feestvreugde ten zeerste verhoogde. Het féést werd met een geanimeerd bal besloten. De- ten geschenke aangeboden liever is tc Schiedam gplkodht en wel bij den heer S. Hijman, Hoogstraat 55. Deze zilveren beke1". welke uit munt door zeer fraaie en artistieke bewerking, vertoont aan de eene zijde een ovaal waarin met sierlijke letters gegraveerd: „Aangeboden aan de Schicdamsche Voetbal-Vereeniging" terwijl aan de anaere zijde in prachtige uitvoering 't Schie damscbe wapen is aangebracht. Boven op 'i zil veren deksel prijkt als attribuut de zilveren voet- Lal. Het geheel is zeer mooi uitgevoerd en doet den leverancier alle eer aan. Deze heker met dé daaraan toegevoegde zilveren medailles, eveneens betrokken uit het magazijn hier bovengenoemd, zal dezer dagen in de étalage van den heer Hijman worden tentoongesteld. Mej. E. Hackstein, onderwijze, res aan school B, hoofd mej. A. S. van Andel, heeft met einde van dezen cursus eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. In 1868 aan deze school benoemd, is mej. Hackstein nagenoeg 44 jaren als onderwijzeres aan de Meisjesschool werkzaam geweest. Zij heeft hier ter stede het grootst aantal dienstjaren bij het onderwijs. De Gymnastiekvereeniging T.H O.R. alhier heeft gister te Gouda in den wedstrijd vrije oefeningen mannen den 4en prijs behaald. Giste r-m id dag hebben jongens een vuurtje gestookt tegen de schutting van den tuin van een huis op riea hoek van de Van Smaleveltstaat. Ook hrandende krullen en pa pieren werden in den tuin geworpen. Door de bewoners werd het vuurtje met een emmer water gebluscht. Bij den te Baarn gehouden kwar tetwedstrijd, uitgeschreven door Baarns Mannen koor, behaalde het dubbel mannenkwartet »Euter- pe" van hier den 2en prijs (verguld zilveren medaille) en »Onder Ons" alhier eveneens den 2en prijs (verguld zilveren medaille). Zaterdagmiddag half drie is de 3- jarige Nelly Bernoster, wonende Broersveld, in de straat door een handwagen aangereden.. Het kind werd aan linkerarm en -been verwond en moest door een dokter worden verbonden. Zaterdagnamiddag is op de Koe markt een daar passeerend heer baldadig door zekeren D. N., wonende alhier, op den hoed geslagen. Proces-verbaal is opgemaakt. Zaterdag-avond 6V4 ure isdeelec- trische tram, van Rotterdam komend in de bocht bij het wachtlokaal ontspoord waarbij de bijwagen tegen den motorwagen aansloeg en het achter- balcon van den motorwagen werd ingeduwd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ce Z ang vereeniging „Fidclio", dir. ae heer Landsbergen, alhier, behaalde op het Zangconcours te B nolle den 2en prijs. Bij het Nationaal Muziekconcours te Dordrecht gehouden, behaalde heit Muziek-Ge- zc-3'schap „Oefening Baart Kunst", dir. de heer H. v. Gent, alhier, den 3en prijs in de le afd. Fanfare en den 2en prijs in de le afa. Maisch- wedstrijd De politie werd Maandagnacht half elf ter assistentie geroepen in de Brouwers straat, waar een persoon door twee andere be schonken personen werd mishandeld en wel zoodanig, dat de linkerarm uit den kom schoot. Bij het overbrengen van de twee beschonken personen, zijnde P. P. en A. V., beiden alhier, ondervond de politie verzet. Beide personen wer den in bewaring gesteld en proces-verbaal werd tegen hen opgemaakt. H e d e n-m orgen vroeg zijn door de politie 3 personen gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie te Rotterdam gesteld, omdat zij gevangenisstraf hadden te ondergaan. Zondag-avond II ure is de 9-jarige Maria van Dam, wonende alhier, met de hand in aanraking gekomen met het ijzeren afsluithek van de tram, dat, kort te voren geopend, naar beneden viel en op haar hand terecht kwam. Het meisje moest door een dokter worden verbonden. De 14-jarige Hendrik de Koning, wonende alhier, kreeg Zondag 41/2 ure, terwijl hij rustte op een bank op het Hoofdplein, een ze nuwtoeval. Nadat hij geholpen vaas, kon de knaap vertrekken. Zondagmiddag 5£ ure werd de po- litie ter assistentie geroepen in de speeltuin van den heer Schellevis aan de Hoofdstraat, waar jon gens twistten. Een jongen had een anderen een bloedneus geslagen, Zaterdagnacht constateerde de po- litie dat van de vier palmpotten geplaatst voor een tapperij aan den Noordvestsingei vermoe delijk door b al dad i gen de planten waren uitge lokt en de potten omvergeworpen, een in het water. 1 Zondagmorgen omstreeks S1/2 u re is brand ontstaan in de woning van A. dc Vries in het Broersveld. Do brand was ontstaan door dat een raamgordijn in aanraking kwam met oen nachtpit. De tafel en het gordijn verbrandden, een deken en een tafelkleed gedeeltelijk. Dé hou- Icn vloer werd geschroeid en eenige verdere scha de nog aangericht. De vrouw bekwam brandwon der, aan linkerarm en -hand en moest worden verbonden. Zondag-avond ontstond tusschen twee leden van de zwakke sekse op de Hoog straat twist, waarbij zij: elkaar sloeg",', en de hoed van een harer beschadigd werd. Zondagavond omstreeks 10 ure is' Adr. Botte, 22 jaar, werkzaam in de glasfabriek „De Schie" op het terrein van de fabriek geval len, waarbij hij met de linkerpols terecht kwam in een stuk glas en bloedend verwoud werd. Hij werd eerst door den portier en later door een dokter verbonden. DIT BOTTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag om ruim één uur kregen eenige bootwerkers en zeelieden twist in de Schildersteeg alhier. De Noorsche stoker J. J., óp zelfverdediging bedacht, trok zijn mes en bracht hiermede den bootwerker W. B. uit de Eendrachtstraat een geduchten steek in de rechterzijde toe. De ernstig verwonde man is naar het ziekenhuis gebracht en de dader gearresteerd. Gisterennacht is in het Ziekenhuis verbonden de bootwerker G. E. van K. uit de Jacobusstraat, die op den Schiedamschen dijk. bij een»vechtpartij, door den milicien C. S., te Amsterdam in garni zoen, met een bajonet in een schouder was ge stoken. Ernstig auto-ongeluk. Zondagmorgen, half twaalf ongeveer, reed de auto van de familie Cappelle, uit Luik, bij de brug te Katwoude, nabij Volendam, te water. Dé familie, die op een driedaagsch plezierreisje is, bestaat uit vyf personeu. Met den chaufleur mede waren er dus zes inzittenden. Doordat de auto kantelde, werd de positie der slachtoffers, die in 't water en in de modder vie len, zeer hachelijk. Een tweetal voorbijgangers, de heeren Abas en Schrötker, uit Amsterdam, die toevallig ter plaatse waren, snelden onmiddel lijk ter hulp. Ze riepen, er een man van Kat woude, die het dichtsbij woonde, er bij, en met vereende krachten slaagde men er in alles op het droge te halen. Het was een moeilijke redding, want twee van de inzittenden, die onder de auto gekomen waren, konden slechts met moeite uit den modder wor den gehaald. Zij weiden binnengebracht, bij den heer Kel derman, die met zijn huisgenooten alles in het werk stelden, om de slachtoffers van dit auto ongeluk zoo goed mogelijk te helpen. Medische hulp werd gehaald en verleend door de doktoren v. Balen uit Volendam, en Thijen, uit Monikken- dam. Het was zeer moeilijk de levensgeesten op te wekken, en de toestand van twee der inzittenden was, op het oogenblik van liet verzenden van dit bericht, zorgelyk. De anderen konden naar hotel Spaander wor den vervoerd. Een nader bericht meldt Alle inzittenden werden door den schok in de troebele vaart geworpen. De heer Capelle diep in den modder, zijn chauffeur bovenop hem, even als de echtgenoote van den heer Capelle en de oude mevrouw, bovendien beklemd onder het voorste gedeelte der auto. Eenige voorbijgangers, getuigen van het onge luk, riepen omwonenden te hulp, waaronder den molenaar Kelderman. Dank zij het spoedig verschijnen van hulpvaar dige handen en van het uitstekende optreden bij die assistentie, is wel niet het onheil van de familie Capelle afgewend, doch werd in ieder geval erger voorkomen. Onmiddellijk werd de auto weer in haar nor malen stand teruggebracht en achtereenvolgens het zestal personen uit hun gevaarlijke postie gered. De chauffeur en de beide kinderen hadden geen ernstig letsel bekomen, het echtpaar Capelle en de moeder evenwel, werden in bewusteloozen toestand uit de modderige vaart gehaald. Uit Volendam «verscheen de aldaar gevestigde genees heer, dr. Van Balen, zeer spoedigmr. Geerke uit Amsterdam, met zyn auto te Volendam aan wezig, stelde die ter beschikking en een aantal Belgische toeristen, eveneens in den omtrek ver toevende, maakten zich ook verdienstelijk. De geredden werden aanvankelijk bij den mo lenaar Kelderman binnengebracht. Daar werden oogenblikkelyk alle middelen in het werk gesteld om bij het drietal bewusteloozen, het echtpaar Capelle en de oude mevrouw, de levensgeesten op te wekken. By de beide vrouwen gelukte dit eindelijk, bij den heer Cappelle niet. De man is toen per auto naar de woning van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2