Dagblad voor Schiedam 35ste Jaargang. Woensdag 29 xWei 1912. No. 10331. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlaadsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiferst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Waarschuwing tegen het lokken van Nederiaudsehe Werklieden naar Duitschland. De Burgemeester der Gemeente Schiedam, waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbla den of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industriëele ondernemingen Ne deriaudsehe Werklieden naar Duitschland lok ken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet ge bruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de Arbeidsbeurs in de plaats hunner inwo ning of', bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Nederiaudsehe Arbeidsbeurs te Oberhausen (Duitschland) Arndstrasse 56, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten, in het beko men van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Schiedam, den 29sten Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN,TURK1JE Be Konstantinopiefeohe correspondent van de „Frankfurter Zeitung" verneemt uit zeer betrouw bare bron, dat van Fransche zijde pogingen ge daan worden om Turkije voor het denkbeeld van een conferentie te winnen. De D ar d a mai l en. Be Weensche correspondent van bei: „Berliuerj Tageblatt" seint: Naar ik verneem, is aan alle Europeesche kabinetten medegedeeld, dat de Turk sche regeering de Dardaneilen onmiddellijk weer fluiten zal als de Italianen een van: de Noorde lijke eilanden in de Aegaeïsche zee zoutten be zetten In Brindisi en Napels komen voortdurend uit TurJje gezette Italianen aan, en jn Aucona en Venetië verwacht men ook schepen met Turk sche Italianen aan boord. De lieden kwamen van alles beroofd aan, voor hun vertrek waren ze door de Turken kaalgeplukt. Hun laatste spaar duitjes hyadden sommigen aan de Turksche be ambten moeten geven, die hen met gevang; nis dreigden. De Turksche regeering, zoo zeiden ze, moest een jaar vooruit belasting van. hen heb ben. Die Italiaansc'he regeering steunt ae banne lingen zooveel zij kan. Van alle kanten'stroomen de gaven toe. Openbare inrichtingen bieden h,un werk aan. D.e Italiaansc'he bevolking, die het ont schepen van de gevangenen bijwoonoe l'egne diep medelijden aan den dag, en is door het gezicht van de ellende van hun landgenooten verbitterd. De bladen staan vol verhalen over de slechte behandeling van de uitgezette Italianen door de Turken. Die „Corriere d'Italia" vertelt, dat in HET LOT. Uit het Duitsch vertaald). 12) «Als mijn man zich maar niet met den hout handel had afgegeven", zeide vrouw Rosine op zekeren dag tegen den ouden Melcher, die bijna dagelijks op den molen kwam. „Het is niet goed, hif^TWi™ vjm den meester niet overal by is. Ik doe. wat ik kan; maar in den molen kan ik niet al.es naloopen. Als Peter maar thuis wasDat is een flinke jongen, die heeft ooren van voren en van achteren, maar met Jocob is t niets gedaan. Dan eens is hij veel te gemeen zaam met de knechten, dan weer commandeert hij ze op hoogen toon, zonder doorzicht. Dat geeft natuurlijk tegenspraak en onwil." Jong bloed werkt niet goed", trooste Melcher. »Als hij eerst zijn horens maar eens gestooten heeft, zal het wel beter worden. Maar het kroeg- loopen met de knechten deugt in geen geval; dat moest de molenaar hem verbieden. Maar wat schrijft Peter maakt goed. 't Heen- en terugmar- naWo61!»!3*61! vei'velend> schrijft hij Ons laatste P«kje met de wollen sokken en rookworsten Phi'ippopel drie Italiaansche arbeid eis zijn ver moord en hun moordenaars niet zijn gevangen genomen. Voorts beweert het blad, dat Turkije door de uitzetting inbreuk maakt op ae capi tulaties, volgens welke alle in Turkije wonend» vreemdelingen onder hetzelfde rec.it staan, pm legt er den nadruk op, dat alle staten het groot ste belang hebben bij het in stand liou..rn van de capitulaties. 1 De „Tribuna" spoort de regeering aan, met weer kracht tegten de Turken op Ie treden. Tot nog toe heeft Italië rekening gehouden met ae bijzondere positie van Turkije en die zooveel' mogelijk ontzien. Maar, doordat Turkije de lank moedigheid van Italië voor zwakte aanziet, wordt deze politiek steeds moeilijker. DUITSCHLAND. Prof. Dielbrück, de redacteur van de „Preus- sische Jahrbücher", antwoordt door middel van de „Daily Mail" op het stuk van Balfour. Hij had in den laatstein tijd den toestand be moedigend ingezien, maar nu hem uit Balfour's stuk was gebleken, hoezeer en in welke kringen Duitschland gewantrouwd wordt, vindt bij1 da krans op een oorlog tusschen Engeland en Duitsn'iland weer grooter geworden. Volgens Balfour is de Duitsche vloot een be dreiging voor Enigeland, maar Engeland heeft Duitschland gedwongen die vloot te bcuwen. Se dert 1871 zijn reusachtige en zeer winstgeven die dec-lén der wereld gevoegd bij Engeland, Frank- iijk. Rusland, Amerika en Japan En het gaat maar door, Frankrijk in Marokko, Rusland en Engeland in Perzië, Japan en Ruslana in Mants- joerije en Mongolië. Dat is een natuurlijk proces, waartegen Duitschland zich niet zal verzetten, maar het wil zijn aapdeel hebben, en liet krijgt riots zonder vlo-ot. Weliswaar heeft Bismarck door z.jn bekwaam heid, .ook zonder vloot, eenige koloniën voor Duitschland verkregen, maar die warén betrek kelijk van weinig waarde, en zijn zoon, Herbert, moest er haast als een smeekeling voor Glad stone om verschijnen. Dat was op oen duur onduldbaar. En zelfs Bismarck kon niet onge daan maken, dat Engeland Helgoland behield, een eiland vlak op de Duitse he kust, dat ako Duitsche havens blokkeerde, dan tegen af stand van koloniaal bezit. Engeland en andere mogendheden laten Duitsch land nog niet als in de wereldpoli pek ten volle gerechtigden staat toe, zooals laatstelijk met Ma rokko is gebleken. Daarom moest Duitschland zijn leger en vloot versterken. Bal four zegt, dat Duitschland nil van Enge land mag vergen, dat het zijn verlangen naar gebiedsuitbreiding goedkeurt. Dus moet D.uiisch- lard het door eigen wapeningen verkrijgen Maar hef is Duitschland alleen om koloniale gebieds uitbreiding te doen; in Europa heeft het zulke plannen niet. Wat Balfour met die strategische sporen bedoelt, weet prof. Delbrück niet. Er zijn wel politieke dwazen in Duitschlana, die bet gebied van het Heilige Roomsdhe Rijk willen herstellen, maar welken grond heeft Balfour om te raeenen, dat de Engelsche regeering met der gelijke plannen omgaat? Het tegienueel is be wijsbaar. Balfour herinnert aan Napoleon. Welke verstandige Duitsche staatsman zou zijn land, dat naar verhouding tot dei andere staten minder sterk is dan Frankrijk het indertijd was. de rol van het eerste Fransche keizerrijk willen laren vervullen! Ieder begrijpt toch, dat het Dui'scbe Rijk evenals het Napoleontische in elkaar zou vellen! Het is een dwaas Wantrouwen, waaraan Bal four uiting geeft, maar uit zulk wantrouwen kan nen oorlogen voortkomen. heeft hij erg laat gekregen. Het is driemaal nagestuurd." „Tegenwoordig is toch alles veel beter inge richt. Hoe hadden wij in 1813 een pakje van thuis moeten krijgen of maar een brief. Ja dat, was een heel andere tijd." In den avond kwam de molenaar ontstemd thuis. Hij was erg stil en onplezierig voor zijn huisgenooten. Vandaag nog erger dan anders. De kinderen, die wat gekheid maakten onder het avondeten, bracht hij barsch tot stilteniette genstaande vrouw Rosine hem vriendelijk toe sprak. Nog voor de tafel opgeruimd was, ver liet hij het vertrek. In zijn schrijfbureau zat hij, te schrijven en te rekenen Hij stond op en staarde met gefronsd voorhoofd in den donkeren nacht. In huis en op straat werd het steeds stil ler. Slechts het ruischen der golven drong door het geopende venster en de molen klapte ruistig voort, onbezorgd over de droeve gedachten van zijn heer. Door de half geopende deur drongen de stem men der kinderen die hun avondgebed op zeiden «Voor ik mij ter ruste begeef Wil ik mijn hart tot God verheffen." T?11 Onze Vader. „En leid ons niet in de bekoring, maar verlos ons van den kwade. Amen." De molenaar hoorde niet, wat zijn kinderen baden. „En leid ons niet in bekoring 1" TURKIJë. Uit Uskub seint men, dat te Junik in de nabij heid van Ipek, een congres gehouden wordt van de leiders der Albaneezen. De vertrouwensman nen van bijna alle Albaneesche stammen zijn daar versehenen. In Albaneesche kringen gelooft men, dat er op dit congres een besluit genomen zal worden om autonomie voor Albanië te eischen. In Turksche regeeringskringen gelooft men ech ter, de crisis te kunnen bezweren, door enkele urgente vorderingen der Albaneezen in te willigen. Verder wordt geseind, dat op het oogenblik in Albanië de rust is hersteld. De verkeerswegen zijn weer voor het publiek opengesteld, dus niet alleen maar voor de militairen. De toestand is evenwel nog steeds verward. In Turksche regee ringskringen is men echter optimistisch gestemd, daar het Albaneesche volk in het algemeen het doel van den opstand niet begrijpt. Van andere zijde gelooft men, dat er eerst dan klaarheid in de algemeene situatie geschapen kan worden, wanneer de besluiten bekend zijn van deteJuvik vergaderde leiders der Arnauten. Uit Saloniki wordt echter gemeld, dat gisteren de tiendaagsche wapenstilstand tusschen de Tur ken en de opstandelingen geëindigd is, zonder dat een bevredigend resultaat verkregen werd. De vijandelijkheden zijn nu opnieuw begonnen. Negen tot nu toe rustig gebleven stammen van Miriditen hebben zich thans bij den opstand aangesloten. Uit Monastir seint men, dat groote benden Alba neezen het dorp Zserbale op Servisch grondgebied hebben geplunderd. Volgens een bericht uit Rome, is gister de Albaneesche kroonpretendent, prins Castrioni, van Brindisi naar Albanië vei trokken. MAROKKO. Officieel wordt gemeld, dat een vijandige har ka brieven van de stammen in de omstreken van Fez ontving, waarin de Rifbewoners worden aan gemaand, den strijd tegen de Spanjaarden vol te houden, daar hiet gansche rijk tegen de Chris tenen in opstand is. Naar uit Kohurg wordt gemeld heeft in de Zaterdag gehouden slotvergadering van den Land- Geheel zijn leven lang had hij het rechte pad bewandeld en geen vinger breed daarvan afge weken. Hij was een rechtschapen man en hij was er trotsch op, dat te zijn. Niemand was meer als hij er op bedacht, ieder het zijne te geven en te laten. Maar sinds dagen en weken kwame voorstellingen en verlangens bij hem op, die zijn geest in verwarring brachten en zijn oordeel vertroebelden en hij zette ze niet van zich af Rusteloos als het molenrad, dat aan zijn voeten draaide en het witte schuim tot aan het venster deed opspatten, woelden in zijn hoofd de gedachten. Waarom was het geld aan dien andere te beurt gevallen, die er geen gebruik van wist te maken, wien het slechts last en zorgen bracht, terwijl hij, de werkzame, verstandige man, het zou kunnen verdubbelen en verdrievoudigen. „Heb je onaangenaamheden gehad?" onderbrak de stem van vrouw Rosine het zwijgen in het vertrek. Zij had zoo juist beneden ontdekt, dat Jacob alweer een paar uur afwezig was, en meende hierin de oorzaak van de misnoegd heid van haar man te moeten vinden. „Onaangenaamheden Neen, neen, dat niet. Het eene komt bij het andere. Bij de hout leverantie in Stuttgart zal ik een hoop geld verliezen en de molenaar van het dal. je neef, is failliet. Je weet zelf wel hoeveel daarbij op liet spel staat. En op 1 October moet ik een groote rekening betalen. En ik weet niet hoe aan geld te komen. d&g van Saksen-Koburg, Arnold, de voorzitter, in een lange 7redevoering over de stichting van Nicderfüllbach van koning Leopold van België betoogd, dat het kapitaal der stichting op 70 mülioen geschat wordt en dat. dit. bedrag in Ko hurg. als zetel der stichting, belastbaar is. België wiöS verplicht, zoo zeide Arnold, het kapitaal der stichting zonder rechterlijk vonnis terug te ge ven Hot gedrag van België had inbreuk gemaakt op de souvereini teitsrechten van den Duitschen bondsstaat Koburg. i Reuter seint uit Washington: Senator Smith heeft den Senaat in kennis ge steld niet den uitslag van het Titanic-onderzoek van de commissie. Hij laakte het Engelscne mi nisterie van handel, dat door zijn laksneid gxoo- teodeels verantwoordelijk was voor .te ramp. Hiji Beschuldigde Kapitein Smith van zorgeloosheid en verwaaid oozing van de waarschuwingen voor do nabijheid van ijs. Hij veroordeelde het gebroa aan tucht aan boord na de botsing met den ijsberg en de onvoldoende uitrusting der bouten. Hij verklaarde da,t bijna 500 menschea zonder noodzaak waren opgeofferd door het ontbreken van de goede tucht bij het laden der booten. Hij constateerde met leedwezen dat en-ele jonge officieren de eerste gelegenheid om het schip zelf te verlaten hadden benut. Voorts verklaarde hij dat een zware verantwoordelijkheid, waar aan hij moeilijk zou kunnen ontkomen, op den kapitein van de „Californian" rustte; hij was van mecriing dat, als deze even waakzaam wias ge weest ten opzichte van de beweging van het schip, als hij bedrijvig was in het werken met zijn eigen seinlicht, allen waarschijnlijk handen kunnen worden gered. Hij beval een cuiJehjkei omschrijving aan van de wetten op het ver keer steviger constructie en betere uitrusiug van de reddingsmiddelen, krachtige zoeklichten, waar van alle sc'heipen voorzien zouden moeten zijn orn in geval van een ongeluk het terrem te kun nen overzien, het verheffen van den stand der matrozen, internationale bepalingen voor de dra- delooze telegrafie, verhooging van het loon van de scheepstelegrafisten en een onafgebroken te legraafdienst aan boord van de mailbooten. Naar men aan de „N. Ct." ui' Parijs seint, bespreken Frankrijk, België en Luxemburg mid delen om het telefoonverkeer goedkooper te m i- ken. De Koningin en de Prins naar Parijs. Men seint uit Parijs De Fransche Kamer heeft 200,000 francs toege staan tot dekking van de onkosten voor de ont vangst van Koningin Wilhelmina. In een toelichting zegt de regeering, dat zij de opening van dit crediet vraagt, om aan de Ko ningin een ontvangst te verzekeren, die in over eenstemming zal zijn met de wetten van de Fransche gastvrijheid. Bericht wordt dat H. M. een krans zal neer- „Dat komt van den oorlog", waagde vrouw Rosine in te brengen. „De oorlog, ja! Maar de lui willen toch geld van me hebben. Ze meenen, dat er nog wel wat te halen is en ze dwingen me van alle kan ten. En ik durf niemand openbaren, hoe ik er in werkelijkheid voor sta. Ik weet geen raad." De molenaar was naar zijn schrijftafel gegaan om zijn boeken en papieren weg te sluiten. Mechanisch opende hij een van de laadjes waarin niets anders lag dan een groot, donkerblauw pakket, met dunne touwtjes omwonden. Op een wit etiket stond met 's molenaars eigen hand geschreven Eigendom van Melcher Brenner. Hij nam het pakket er uit en nam het in zijn handen. „Is Melcher vandaag hier geweest vroeg hij. „Ja, hij heelt koffie bij ons gedronken. Ik vind, dat hij de laatste dagen erg afvalt." „Vind je? O, maar hij is taai. hij, wordt hon derd jaar oud, dat zul je zien Ik zal morgen naar hem toe gaan. Hij kan me helpen als hij wil." „Bedoel je die twee duizend gulden, die hij op „De Ooievaar" sraan heeft, Die kan hij toch maar niet zoo in eens opvergen." „Bekommer je daar niet om. Ik zeg. hij kan me helpen, en hij zal me ook helpen, als ik maar klaren wijn schenk. l Wordt vervOtyd.j tnpcr^ rz0^ver Uitenshuis iS- Men weet> hoe het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1