Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden Mededeelingon. üemengd Nieuws. leggen by het gedenkteeken in de rue Rivoli voor dan admiraal de Coligny, schoonvader van Willem den Zwijger. De Octrooiraad Zaterdagmiddag 1 Juni zal in het gebouw van het Bureau voor den Industrieëlen Eigendom aan de Juliana van Stolberglaan, te 's-Gravenhage de Octrooiraad worden geïnstalleerd, door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer Talma, die vergezeld zal zijn van den secre taris-generaal van zijn departement, Mr. Ver steeg en den chef van de afdeeling Handel, Rele- rendaris Mr. Everwijn. De Minister zal een installatierede uitspreken. Tot bijwoning der plechtigheid zijn o- a. uitge- noodigd de Hoofden der bij de Octrooiwet betrok ken Departementen: zijnde de Ministers van Ju stitie, Koloniën en Buitenlandsche zaken met hunne secretarissen-generaalde Presidenten, de vertegenwoordigers van het openbaar Ministerie en de Griffiers van de drie rechtseollegien, bij welke de Octrooizaken behandeld wordende directeur en de ambtenaren van den Octrooiraad de leden en buitengewone leden van dien Raad en de leden der subcommissie voor het Octrooi- vraagstuk uit de Commissie voor de Handelspoli tiek. Intrekking ontwerp betreffende het pantserschip. Daartoe gemachtigd door H. M. ae Koningin, heeft de minister van Oorlog, ad interim mi nister van Marine, het wetsontwerp tot verhoo- ging van het VI© hoofdstuk der Slaatshegrooting voor het dienstjaar 1912, voor den touw van ten pantserschip voor den algemeenen dienst, inee trokken. Pij beschikking van deft ministe van oorlog is de resorve-'serigeant, A C. M. van Pclder, van het le bataljon 4e regiment infan tv-irie, benoemd tol vaandrig. Een vierjarig schipperskind is gisteren van de loopplank van het ouderlijk schip, liggende in de Buitenhaven, te water gevallen. Het kind werd gered door een paar werklieden die daar werkten't bleek geen letsel te hebben bekomen. Giste r-m iddag werden in de eleo trische tram een tweetal personen, die daar spuwden, door den conducteur aangemaand, dit na te laten. Beide personen wonden zich daarover zoodanig op, dat zij den conducteur mishandelden, wiens hoofd bloedend verwond werd. De politie, ter assistentie geroepen, bracht de beide personen naar het bureau, waar zij, na opgemaakt proces-verbaal, werden heengezonden. Verbetering. In ons vorig nummer is abusief vermeld, dat de G y m nas tiek ver een i gi mg „T. II. O. R." in den wedstrijd vrijie» ordeoefeningen mannen te Gouda den 4n prijs heeft behaald; dit moest zijn den eersten prijs. I Timor. Reuter seint uit Lissabon De minister van koloniën heeft in de Kamer medegedeeld, dat het oproer op Timor is onder drukt en dat met de Hollandsehe overheid een overeenkomst is gesloten met betrekking tot dat andere stuk van Timor, dat den oproerlingen tot wijkplaats dient. Onderscheiding. Naar de Res.bode" verneemt, is Mgr. mr. dr. Nolens, president der Katholieke Kamerclub, en hoogleeraar aan de Amsterdamsche univar siieit, noor Z. H. den Paus benoemd lot Huis- prelaat Conflict tusschen geneesheeren en ziekenfondsen. Bij verschillende besturen van ziekenfondsen te Hengulo (O.) is volgens de „Tel." van die dra ra an verbonden geneesheeren <en schrijven ontvangen, houdende mededeeling, dat zij mei ingang van 1 October a.s. zullen breken met de tot nu toe gevolgde gewoonte, om de helft van het Rijksverzekeringsbank-honorarium in de kas van die ziekenfondsen te storten, zulks naar aanleiding van de vele extra werkzaamheden,, waartoe de Rijksverzekeringsbank hen verplicht. In verband hiermede heeft het besfuur van het ziekenfonds, verbonden aan de K-minkl. Weef- gocderenfabriek aldaar, den geneesheeren de ter zake gesloten overeenkomst tegen einde 'Septem ber opgezegd en plannen beraamd om een eigen geneesheer aan te stellen. De besturen van an dere ziekenfondsen, verbonden aan proote in- oustriëele ondernemingen aldaar, moeten geneigd, zijn dit voorbeeld te volgen. De Schepenwet. Aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door de zeevisschers-vereeniging »Vrede en Welvaart" een adres gezonden, waarin leedwezen wordt uitgesproken, dat in het ontwerp van wet tot wijziging der ïSchepenwet" niet is opgenomen een voorstel dat tot strekking heeft, de thans geldende bepalingen voor keuring van gezichts- en gehoororganen, althans voor de sche pelingen, betrokken bij de zeevisscherij, in meer milden zin te wijzigen. Den minister wordt nu alsnog beleefd verzocht het bestaande reglement op de geneeskundige keuring niet van toepassing te doen verklaren op de schepelingen, betrokken bij de zeevisscherij en daarvoor een andere regeling te treffen, welke regeling rekening houdt met de bezwaren, in de hierbij gevoegde memorie van toelichting vervat. Ook heeft adressante gemist eenigerlei voorstel tot wijziging der bestaande Schepenwet ten op zichte van de verplichting tot het bijhouden van het journaal. Adressante verzoekt beleefd ook daarin veran dering te willen brengen door het model-jour naal, dat thans bestaat, niet van toepassing te verklaren voor het zeevisschersbedrijf en voor dat bedrijf een eenvoudiger model vast te stellen, dat meer in overeenstemming is met de eischen van het bedryf. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.7 te Horta. Laagste barometerstand 751 5 te Kopenhagen. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige westelijke tot noordwestelijken wind, zwaar tot half bewolkt, kans op een enkele regenbui, zelfde temperatuur. DIT DELFT. Wateruit Schiedam. Reeds is medegedeeld, dat door de heeren dr. Ruyseh, hoofdinspecteur en jhr. G. de Graaff, in specteur van het Staatstoezicht van de Volksge zondheid in Zuid-Holland en Zeeland aan den Raad van Delft is verzocht af te zien van het betrekken van drinkwater van de Schiedamsche waterleiding De beide brieven zijn thans opgenomen in de bijlagen van de Handelingen van den gemeente raad van Delft. Aan het schrijven van dr. Ruyseh ontleenen wij »Waar dezerzijds de onwrikbare overtuiging bestaat, dat waar zuiver water uit den bodem verkregen kan worden, de vervulde rivieren als prise d'eau moeten worden vermeden en door de epidemiologie onomstootbaar bewezen is dat door gefiltreerd rivierwater zij het dan ook ten gevolge van minder goede filtratie of door andere niet altijd te voorziene toevallige omstandigheden meermalen epidemiën van cholera, typhus en andere besmettelijke ziekten zijn ontstaan, ver trouwden wij dat uwerwzijds aan de adviezen het verlangd gevolg zou worden gegeven, vooral waar werd aangetoond, dat de uitkomsten der filtratie vaak onzeker zijn en voor voldoende controle zeer hooge eischen moeten worden gesteld, die hooge uitgaven vorderen, terwijl zelfs de beste controle, door onvoorziene omstandigheden somtijds falen kan of te laat haar uitkomsten openbaart. Des te meer stelde ons uwe beslissing te leur om uw drinkwater aan de Maas te ontleenen en wel ter plaatse waar deze, zoowel ten gevolge van de holle bocht, die de Maas bij de prise d'eau der Schiedamsche waterleiding vormt, als ten gevolge van de vervuiling der rivier te dezer plaatse, die bij de uitbreiding van Rotterdam in de richting van Schiedam nog voortdurend zal toenemen, allerminst voor prise d'eau aanbevelens waardig kan geacht worden, zooals dat uit de u door de deskundigen toegezonden adviezen, vol doende wordt aangetoond en dezerzijds niet nader in het licht gesteld behoeft te worden. Onder deze omstandigheden en indachtig dat Delft - wanneer gij aan uw voornemen gevolg mocht geven in komende tijden hetzelfde lot kan treffen als andere steden, die meenden in het bezit te zijn van een behoorlijk ingerichte en behoorlijk gecontroleerde leiding en niettemin door epidemiën werden geteisterd, omdat zij gefiltreerd, maar niettemin besmet water uit vervuilde en besmette rivieren aanvoerden, acht ik mij ver plicht, na gehouden overleg met de inspecteurs van het Staatstoezicht van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland en met aanbieding van nevensgaand praeadvies ter zake door jhr.de Graaff uitgebracht -— met welk advies ik mij vereenig en waarnaar ik verwijs, wanneer bij u de vraag mocht rijzen waarom wij voor het oogen- bük in den te Schiedam bestaanden toestand be rusten u beleefd in overweging te geven uw voornemen tot aansluiting aan de Schiedamsche Waterleiding geen gevolg te geven en nader te overwegen op welke wijze u veiliger in uwe verdere behoefte aan drinkwater zult kunnen voorzien." De heer De Graaff schrijft o.a. Ondanks de toezegging van Rotterdam om van af Delftshaven tot Schiedam geenerlei rioolwater in de rivier de Maas te doen afvloeien, behoudens goedkeuring van Schiedam, opdat »de prise d'eau van (uwe) waterleiding als gevolg van de grens wijziging in geen ongunstiger toestand komt dan thans," blijf ik de meening deelen van den heer Ribbius, dat de ligging van het Schiedamsche waterwerk een bij uitstek ongunstige is. Is dan de gemeente Schiedam zelf ook in on gunstige conditie wat betreft haar watervoorzie ning? Zeker, maar voorshands behoeft dit niet tot ongerustheid te leiden; alleen kan het wijzen op deze ongunstige omstandigheid een aansporing voor die gemeente zijn de contróle op haar water bedrijf met de meeste angstvalligheid te volmaken en tijdig de noodige maatregelen te nemen. Bij een beperkte afzet van gemiddeld 3090 M' per dag alleen voor eigen voorziening is het beheer- schen van de omstandigheden mogelijk te achten en behoeft dit een en ander niet direct tot ern stige ongerustheid aanleiding te geven; maar geheel anders zal de toestand worden indien Schiedam ook de geheele gemeente Delft heeft te voorzien en dus de capaciteit van haar prise d'eau moe1 verdubbelen. Bestaat voor Delft geen andere weg dan de keuze tusschen Schiedam en Rotterdam, dan ver eenig ik bij met hetgeen daaromtrent zoowel door den heer Schotel als door den heer Ribbius is in het midden gebracht en geef ik de voorkeur aan Rotterdam. Toch zal ik, zoolang nog een andere oplossing bereikbaar is, het rivierwater als drinkwater voor Delft blijven ontraden, omdat duin- of grondwa ter hygiënisch aan de beste voorwaarden voldoet. DIT ROTTERDAM. „Het Volk" weet mede te deden, fiat het ge recht loopt, als zou aan den heer Zimmerman l.et verzoek zijn gericht om zich bereid te ver klaren op te treden als directeur van de Holland Amerikalijn. Het blad brengt hiermede in verband de uit lating van den Tij eer Zimmerman in don 1! ot ter- da rnsc hen Raad bij zijn herbenoeming als bur gemeester, dat hij wel eens het gevoel had ge had, clat met de eerste 6-jarige periode de helft van den tijd, gedurende welken dit amht door één persoon goed vervuld kon worden, reed3 was .overschreden, een uitlating, die dei: indruk kon wekken als zou de heer Zimmerman er over denken als burgemeester af te treden. die naast den man zat, uit het wagentje en kwam onder de tram. Deerlijk verwond, werd zij op advies van dr. Van Duyl, met den auto van den Gemeentelijken eerste-hulp dienst naar het ge meenteziekenhuis vervoerd, waar haar de beide beenen werden afgezet. Op het emplacement van de Staatsspoorwe gen te Maasstricht is eergisternamiddag de remmer Van den Boren, toen, hij tusschen een in bewe ging zijnden trein doorliep, door de wielen ge- Strepen. Een arm en een been werden letterlijk van den romp gescheiden. Hij is naar het ge sticht Calvariënberg overgebracht. Ontspoord. Van den personentrein, die snamiddags te 4 u. 37 min. uit Hoorn naar Me- demblik moet vertrekken, maar eergisteren om 5 uur vertrok, zijn ongeveer 500 meter buiten het station twee rijtuigen ontspoord, vermoedelijk door het te vroeg overhalen van een wissel. De weg werd versperdpersoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Pastoor Fit f Na een ongesteldheid van enkele weken is den 26n dezer te Obdam (N.H.) in den ouderdom van 74 jaar overleden de zeereerw. heer Joannes Fit, sedert 27 jaar pastoor aldaar, vroeger kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier. De zeereerw. heer Fit was, na in 1870 priester te zijn gewijd, in verschillende plaatsen van ons bisdom werkzaam. Als kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier werd hij door Z. D. H. mgr. Bottemanne z.g. tot diens secretaris gekozen en was hij als zoodanig eenige jaren te Haarlem werk zaam, totdat hij in 1885 tot pastoor te Obdam werd benoemd. De parochie aldaar verliest vee in haren volijverigen herder, die het voorrecht had het zilver' feest zijner pastorale bediening onder veelzijdige deelneming te vieren. Hij ruste in vrede! He kracht van het zenuwgestel herwonnen. Iedereen kent de merkwaardig© werking die de Pink Pillen op het bloed hebben. Zij zijn de krachtigste wederbelever van het bloed die de apotheek bezit, en een groot dokter heeft naar recht er van kunnen zeggen dat de Pinlc Pillen bloed geven met iedere pil. Indien die werking op het bloed, bevestigd door talrijke genezingen ge durende 20 jaren, den roem der Pink Pillen heeft gedragen tot in de verst verwijder Ie dorpjes, zoo is toch de werking der Pink Pillen op het zenuwgestel misschien minder bekend, terwijl zij lor'h even merkwaardig is als die welke ;;ij op het bloed hebben. In onzen tijd van overwerken, van belangrijke zenuw verslijting, is het goed dat net gronte pu bliek we,te dat het altijd in zijn bereik neeft een versterker van het zenuwgestel van do eerste soort, waarmee de uitgeputten, de neurastheni lijders van alle graden het kwaad kunnen be strijden. Ik weet wel dat de machtige werking der Pink Pillen op de zenuwen goed bekend is hij de geneeskundige faculteit, maar dat is niet vol doende. In onzen tijd dat iedereen met «le geneer kunde een weinig bekend is, en iedereen-in staat moet zijn zich zelf te verzorgen met het beste atgemeene geneesmiddel, is het noodzakelijk te weten dat de Pink Pillen het krachtigste verster kingsmiddel der zenuwen zijn en dat met deze pillen de kracht van het zenuwgestel kan worden herwonnen. i Een r ij toer me tcd roevigegevolgen. Op den Z. Achterburgwal te Amsterdam, bij de Bloedstraat, kwamen in den nacht van Zondag op Maandag twee rijtuigen met elkaar in botsing, waardoor een der rijtuigen, met de zes daarin gezeten personen, te water geraakte. Vijf hunner werden spoedig door handreiking gered. De zesde was bewusteloos toen hij op het droge gebracht was. Het was de heer M., uit Oisterwijk. Hij werd per rij wiel brancard naar het Binnengasthuis gebracht, waar hij gisternacht is overleden. (N. v. d. D.) Pinksterdrukte. De Zuid-Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij heeft op haar geheele traject, Rotterdam—den Haag—Scheve- ningen, op den lsten Pinksterdag ongeveer 18.000 en op den 2den Pinksterdag ongeveer 33.000 rei zigers vervoerd. Op den tweeden Pinksterdag hebben 80 extratreinen geloopen. De reederij Fop Smit Co. alhier heeft gedu rende de Pinksterdagen 24.384 passagiers vervoerd. De Rotterdamsche Electrische Tramwegmaat schappij vervoerde op den lsten Pinksterdag 114.619 passagiers tegen 124.651 en op den 2den Pinksterdag 145.088 tegen 175.150 op dezelfde dagen van het vorige jaar. De Rotterdamsche Tramweg Mij. (stoomtram- en veerdiensten inbegrepen) heeft 33.200 passa giers vervoerd. De Haagsche Tramwegmaatschappij heeft op haar lijnen den eersten Pinksterdag 123.311 en den tweeden Pinksterdag 207.380 personen ver voerd. Met de Staatsspoorstoomtram Den Haag— Scheveningen werden gedurende die beide dagen te zamen ongeveer 25.000 reizigers vervoerd. De wandelpier in zee te Scheveningen is gedu rende de beide Pinksterdagen bezocht door 15.000 personen. De Amsterdamsche gemeentetram heeft op den eersten Pinksterdag 216.252, op den tweeden Pinksterdag 242.454 passagiers vervoerd. Deze cijfers waren verleden jaar 235.213 en 272.587. De electrische tram Amèterdam -Zandvoort vervoerde den eersten Pinksterdag 14.278 passa giers, en Maandag 19.000. Verleden jaar bedroe gen deze cijfers 40.851 en 55.909. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rotter dam Snabilé, 7 Groote Markt; S. G Wulff Westmeuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken by de firma Kappelhof Hovingh, P. J van eer Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en i de zes doozen. Ongelukken. Dinsdagavond is het 9jarige zoontje van De V. in de binnenhaveu te 's-Her- togenbosch verdronken. Den eersten Paaschdag is een 2^-jarig meisje van den koopman F. v. B. te Poeldijk in een slootje verdronken. Te Nijmegen is gisteren uit de Waal opge- vischt het lijk van den 29-jarigen W. P. V. uit Oosterhout (N.-Br.) Hij was in dienst van zijn broer, [houder van een aak. Vermoedelijk is hij overboord gevallen. Op de Hoefkade te 's-Gravenhage kwam Maandagavond een tweewielig wagentje in de rich ting van den Stationsweg aanrijden, juist toen uit de Jan Blankenstraat een electrische tram kwam. De man, die het voor het rijtuigje gespannen paard mende, hield, teneinde een botsing te voor komen, zóö krachtig de teugels in, dat het paard kwam te vallen. Door de schok viel de vrouw» Diefstal van f7000. Toen Zaterdagavond de alleenwonende weduwe Poepjes, uit de Nieuwe Teertuinen te Amsterdam, van een boodschap terugkeerde, vond zij de deur van haar woning niet alleen geopend, doch de laden van haar kabi net op de tafel geplaatst. Zij begreep onmiddellijk, dat dieven in haar huis waren geweest en riep om hulp. De buren schoten toe en weldra bleek, dat al haar geld en haar sieraden waren ontvreemd. Een ijzeren kistje, 'nhoudende f6000 aan waardepapieren en f1100 aan contanten, was gestolen, doch bovendien had den de dieven alles goed afgezocht en eenige gouden horloges, gouden kettingen, broches en andere sieraden meegenomen. De weduwe, die reeds 72 jaren oud is, had eerst sedert vier weken deze woning betrokken. Ze had haar zaakje, een slyterij, verhuurd en was nu met de spaarduitjes de rust van den ouden dag gaan genieten. Kennissen had ze weinig, ze deed zelf haar huishouding en als er een bood schap werd gedaan, dan toog haar waakhond, een witte poedel, mee. De dieven moeten zich door opensluiting toe gang tot de woning hebben verschaft. Vermoedelijk hadden zij iemand op den uitkijk gezet, want buren hadden omstreeks het uur waarop de in brekers hun slag sloegen, een man op den hoek van de straat zien staan. Men had echter gedacht, dat die man wachtte op iemand die zich bij den kapper in het benedenhuis bevond. De kast was met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een bei tel, geforceerd. (H bl.) Twist. Te Lith ontstond Zaterdagavond in de herberg van A. v. S. twist tusschen den kastelein en J. v. N. Een zwager va,n eerstge noemde, zekere A. van Maren, mengai zich daar in en bracht v. N. met een aardappelbak een, zware hoofdwonde toe. De dader is jn aiTest gesteld. Men vreest voor het leven van den ge kwetste. Revolverschoten. Maaimagavond om streeks 10 uur heeft de milicien B uil Amers foort. onder Beverwijl twee revo.venctoien ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2