Verspreide berichten. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. flict op de grens van Montenegro te voorkomen. Ten slotte wordt het invorderen van belasting gestaakt. AMERIKA. RoöseVelt behaalde gisteren de meest volko men overwinning van zijn campaghe ih New Jer sey. De nog onvolledige resultaten wijzen uit, dat Roosevelt zegeviert in elk district en dat hij over 28 afgevaardigden beschikt van de 28 die de republikeinsche conventie vormen. Wilson, die democratische candidaat schijnt de andere demo cratische candidaten te hebben verslagen; hij won van de 28 gedelegeerden voor de democratische conventie, er 24. CUBA. Uit New-York seint men Bij Key-West liggen negen Amerikaansche oorlogsschepen, gereed om naar Cuba testoomen. Naar aanleiding van het verwoesten van Santa Clara, 'n koffieplantage, die aan 'n Duitscher toe behoort, heeft de regeering der Vereenigde Staten aan de Cubaansche regeering medegedeeld, dat zij zich verplicht acht, niet alleen de Amerikaansche, maar ook de bezittingen der andere buitenlanders op Cuba te beschermen. Volgens oncontroleerbare geruchten in New-Yorksche dagbladen zou de opstand ook in Santiago woeden. Te Havana duurt de recruteering voort. Van goed-ingelichte zijde verneemt een coires- pondent dat de Cubaansche regeering, den toe stand volkomen meester is. De negers worden verdreven uit de bewoonde gedeelten van het eiland en zullen zich spoedig onvoorwaardelijk moeten overgeven, uit gebrek aan levensmiddelen. Zooals steeds, worden uit New-York de meest sensationeele mededeelingen verspreid, die dan gewoonlijk op niets uitloopen. President Gomez is absoluut niet bemind, doch wanneer er gevaar dreigt, staat elke blanke Cubanees gereed om de regeering te steunen, President Gomez heeft de fout begaan voor en bij zijn verkiezing, aan de negers en mulatten allerlei schoone beloften te doen, welke hij niet kon houden. Daar het alge meen bekend is, dat Gomez niet herkozen zal worden, trachten de negers waarschijnlijk de tegenwoordige regeering door vreesaanjaging con cessies af te dwingen. Volgens mijn berichtgever, zou een interventie der Amerikaansche regeering voorloopig meer onheil aanricüten dan vrede stichten. De Cubaansche regeering is sterk genoeg, om het met deze opstandige negers klaar te spe len. Duizenden en tienduizenden blanken staan gereed, om indien noodig, de regeeringstroepen te steunen en korte wetten te maken met het rapaille, dat men te New-York revolutionnairen gelieft te noemen. MEXICO. Uit New-York seint men, dat in weerwil van de overwinning, die president Madero op de re bellen behaalde, het Mexicaanscbd congres bereid zou zijn met Orozco te onderhandelen over het aftreden van den tegenwoordigen president. Ge neraal Huerta dringt met de regeeiringstroepen steeds verder voorwaarts. De revolutionnairen heb ben zicih in het Noord-Westen opnieuw verza meld, om slag te leveren. Uit Boekarest bericht men aan het „Ber liner Tageblatt"Sinds maanden doen hier ge ruchten de ronde, van een aanstaande verloving tusscihén de oudste dochter van het Jfoemeen- scfce kroonprinsenpaar, prinses Elizabeth, en den Bulgaarschen troonopvolger prins Boris. Deze ge ruchten worden noch officieel ontkend, noch be vestigd. Men zegt, dat de regeeringen der beide «talen sterk voor dit huwelijk zijn. Alleen koning1 Karei van Roemenië moet om politieke rtedenen tegen deze verloving zijn. Naar men weet, vertoeft de Engel sc. he Minister van oorlog dezer dagen- weder in Dailschland. Ditmaal echter, naai- men wil, zonder Benige po litieke bijbedoelingen. Haldane die voor een uit- ne inencl ^octhe-hcnner doorgaat, is thans tei Wet- zlar aangekomen, om aldaar gedurende een aan tal dagen te vertoeven, ter bezichtiging' der ge denkwaardigheden aan den groeten Euitscher gio- wijd. 1 Uit Ecuador, Quito en Guayaguii worden nieuwe onlusten gemeld. In verschillende kazer nes moeten pogingen tot muiterij1 hebben plaats gehad. De voormalige aanhangers van de in 1911 vermoorde- generaals Alfero, Montere ein Andrade hebben zich tot benden vereenigd. De regeer, ng van Ecuador weigert, voor de verliezen welke door de onophoudelijke revoluties aan lal van ondernemingen zijn toegebracht, eonge schade- vergoeding te betalen. De vertegenwoordigers der daarbij betrokken landen hebben hiertegen ge protesteerd. Uil Santa Cruz de Tenerife wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, d-at de gewezen pre sident Cipriano Castro zeer ziek moet zijn. Men gelooft, dat hij opnieuw naar Berlijn komt, oim zich onder behandeling van professor Israels te stellen. Dezelfde correspondent beweert, dat Cas tro met het bewuste stoomschip „Consul Grotius" wel degelijk naar Venezuela gevaren is, doch dat hij er geen voldoende aanhangers kon vin den, die hem opnieuw met de regeering; in han den zouden willen belasten. Een telegram uit Lissabon aan de „Ma-tin" meldt, dat volgens een officieel bericht uit Vigo, te Moquerines een bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen Portugeesche royalisten an Spaan,- sche grensbewoners. Verscheidene- personen zou den daarbij gedood zijn. d Dc- Spaansoh-e- overheid heeft de noodige maat regelen getroffen om de orde! te handkaren. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 29 Mei. Ziekteverzekering. De Kamer hervat de algemeene beraadslaging over de ontwerpen tot regeling van de arbeiders- ziekteverzekering. De minister van land bouw, n ij verheid en handel (de heer Talma) zet zijne j.l. Vrijdag onderbroken rede voort. Spr. verdedigt in de eerste plaats de door hem gevolgde werkwijze. Hij ontkent, dat de opzet voor zijn verzekeringsontwerpen te breed is geweest, en meent, dat zijne ontwerpen ten on rechte omslachtig worden genoemd. De minister geeft vervolgens nader aan, op wel ken rechtsgrond zijn ontwerp berust, n.l. op dezen, dat de overheid zorg heeft te dragen, dat ver houdingen, door haar beschermd, geen gevolgen hebben, welke het rechtsbesef ondermijnen. Niet het bijzonder arbeidersbelang, doch het openbaar, het algemeen belang is motief voor de regeling. Spr. zet vervolgens uiteen, dat het door hem ge kozen uitgangspunt leidt tot arbeidersverze kering. De grond voor verplichte verzekering - zegt hij geldt alleeD voor arbeiders. Het eenige arbeidersinkomen is het loon, en dit moet den arbeider toekomen ook in de weken, waarin hij geen arbeid heeft kunnen verrichten. Zek,er is het geyvenscht, dat ook niet-arbeiders verzekerd zullen zijn, maar alleen voor arbeiders is wette lijke verplichting noodig. Regeling van de ziektebehandeling is noodig, niet alleen voor arbeiders, doch dat zou moeten zijn volks verzekering, niet arbeiders- verzekering. Verzekering en ziektebehandeling is een maatschappelijke taak, waar de staat buiten moet blijven. De minister verdedigt zijn ontwerp vervolgens tegen de bedenking, dat het de vrije verzekering op zijde dringt. De vrije verzekering helpt alleen den sterke, niet hem, die haar 't meest noodig heeft. De minister vergelijkt subsidieering van vrijwillige verzekering met gesubsidieerde katho lieke geitenfokkerij, en zegt, dat dat in beginsel hetzelfde is. Vervolgens bespreekt de minister de organisatie Hij verdedigt de samenkoppeling van ouderdoms- en invaliditeits-verzekering. Blijkt het mogelijk, aan het particulier initiatief meer ruimte te geven zonder schade voor de zaak, dan is de minister tot tegemoetkoming bereid. De particuliere kassen kunnen zich evenwel, volgens den spr,, zeer goed bij de bepalingen van het ontwerp aanpassen. De minister verdedigt uitvoerig de Raden van arbeid. De vakvereemgingen zijn daarin niet te gebruiken. Hij vergelijkt de Raden met water schappen en jachtschappen. Al deze lichamen worden in het leven geroepen, omdat de vitale belangen die zij hebben te behartigen niet kon den worden overgelaten aan individueele wille keur, en omdat de bestaande organen van de rechtsgemeenschap er niet geschikt toe waren. In het belang van een goede controle blijft de minister de overbrenging van de ongevallen naar de ziektewet noodzakelijk achten. Ten slotte verklaart de minister zich tot samen werking met de Kamer bereid. Telkens komén echter nieuwe denkbeelden op, zelfs heeft een lid een denkbeeld in een motie belichaamd, dat hij bij het mondeling overleg niet heeft verdedigd. Het is geen hardnekkigheid en koppigheid als hij zich tegen die nieuwe denkbeelden verzet, doch het is met de basis van zijn ontwerp, dat hij staat of valt. De heer T r e u b repliceert. Hierna vingen de replieken aan, waarbij de heer 1 reu b volhield, dat de minister, niet uit gaande van het beginsel dat deze ziekteverzeke ring is een algemeen volksbelang, maar een onderdeel van de arbeidsovereenkomst en dus met-arbeiders van de verzekering uitsluit, een klasse-tegenstelling schept, die gaat in de lijn van de sociaal-democratie. Door die uitsluiting zal, hoe men de zaak keert of wendt, de verzekering neerkomen op een gift aan een bepaalde groep van personen. Hoe dit het rechtsbesef van het geheele volk kan bevre digen, is spreker een raadsel. En toch was dit de basis, waarop de minister het ingrijpen door de overheid grondde. Wat de organisatie betreft, betoogde spr. dat hij geenszins gewenscht heeft dat de vakvereeni- gingen zouden worden de organen om de verze kering uit te voeren. Spreker's bezwaar was dat men buiten de ziekteverzekering om een orgaui- satie van den arbeid ging scheppen, die de vakor ganisatie zal terugdringen. Spreker houdt verder vol dat van den geheelen mooien opzet van de organisatie niets terecht komt bij het systeem dat de minister daartoe wil bezigen. Alles zal neerkomen op bureaucratie. Heden voortzetting. woordig zullen zijn bij de ontvangst van de Ko- ^nigin en den Prins op het Parijsche raadhuis. Onze correspondent te Parijs seint De inrichting van de koninklijke vertrekken aan het ministerie van buitenlandsche zaken is heden bijna geheel gereed gekomen. De uiterste zorg is geconcentreerd op de slaapkamer van de Koningin, die inderdaad een juweel van edele, verfijnde, tegelijk vorstelijke schoonheid is gewor den. Aan de muren hangen de schoonste Beau- vais-tapisserieën uit de tweede helft van de acht tiende eeuwbed, tafel, commodes, schrijftafel, pendule, alles van het fijnste, elegantste authen tiek Louis XVImeubelbekleeding, vuurscherm en zelfs het kussen op den stoel voor het bureau tje is authentiek Beauvais. In het boudoir van de Koningin ook een schoone Beauvais-tapisserie zelfs in de badkamer, die in wit en goud is uit gevoerd, hangen twee schoone, omlijste tapisserie stukken. In de meer strenge, maar ook zeer schoone slaapkamer van den Prins, die in empirestijl is, bevindt zich een prachtig authentiek bureau van Napoleon I. (N. R. Crt.) Geen ontslag aan de Marinewerf. Naar aanleiding van de hangende quaestie be treffende het ontslag van werklieden aan 's rijks marinewerf te Amsterdam, deelt het Nederl. Cor respondentie-bureau mede, dat de besprekingen, die gisterochtend tusschen den interimairen mi nister van marine, den heer Colijn, en de directie van de Nederlandsche Scheepbouwmaatschappij hebben plaats gehad, hebben geleid tot zoodanig voorloopig resultaat, dat aan het voorgenomen ontslag op 1 Juli a.s. vermoedelijk geen gevolg behoeft te worden gegeven. Mr. D. Fock over Suriname. Ter gelegenheid der jaarlijksche vergadering van den Raad van het Koloniaal Museum, te Haarlem, hield mr. D. Fock, oud-gouverneur van Suriname, Zaterdagmiddag een voordracht over Suriname. Hij bepleitte daarin o.a. een vermeerdering van het aantal Javaansche arbeiders als een levens kwestie voor Suriname. Suriname moet door verbetering van den eco- nomischen toestand tot betere financieele wel vaart komen. Maar tijdens de economische op bloeiing moet de financieele steun van het moe derland niet verminderd worden. Een krachtig pleidooi leverde spreker voor de verbetering van het gehalte van de ambtenaren in West-Indië. Zeer goede krachten zijn daar noodig. Ook daarmee kan de kolonie geholpen worden. Spreker eindigde met de opmerking, dat de pessimistische voorstellingen omtrent Suriname niet gewettigd zijn. beid aan H. M. de Koningin als draagster van het goddelijk gezag in den staat der Nederlanden om dat protest krachtiger te doen zijn, draagt de vergadering onzen afgevaardigde op, het hoofd bestuur van »St. Petrus" te verzoeken op onze jaarvergadering, 2 Juni te Arnhem te houden, een verzoek te willen inzenden aan Z.Exc. den minister om op 31 Augustus den Zondagsdienst te willen invoeren, om de postbeambten in de gelegenheid te stellen hunne Oranjegevoelens te uiten, en om op dien dag een telegram van hulde en aanhankelijkheid te zenden, namens de R. K. vereeniging van post- en telegraafbeambten, afd. 's-Hertogenbosch en omstreken aan H. M. onze geëerbiedigde Koningin." Dr. Kuyper. Naai' de „Rott." verneemt, heeft dr. Kuyper thans definitief besloten gehoor te geven aan ue desbetreffende uitnoodiging, om in het' centrum van het kiesdistrict Ommen, dat hem naar de Tweede Kamer afvaardigt, nl. te VToomshoop, een politieke redevoering te houden. Politiebond. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Algiemeenen Nederlandschen Politiebond zal een feest vergadering op 11 Juni a.s., des namid dags te 2 uur, in 'het Kurhaus te Scheveniugcn gehouden worden, waarin de feestrede zal wor den uitgesproken door den heer Jae. Van Wa ning, burgemeester van Ouderkerk a. d. IJse], en hoofdredacteur van „De Politiegids' Na afloop zal een gemeenschappelijk bezoek worden gebracht aan de lentooint filing van po- 1 itietenoodigdheden in hetzelfde gebouw. Onderscheidingen. De Duitsche Keizer verleende de Orde van den Rooden Adelaar 2e klasse met de ster aan mr. C. C Geertsema, Commissaris der Koningin inde provincie Groningen de Orde van den Rooden Adelaar 4e klasse aan den heer Bouma, hoofdin genieur der gemeente Groningen de Koninklijke Kroonorde 4e klasse aan den heer C. F. Jas, Bur gemeester van Nieuwe-Schans te Winschoten en aan den heer Van der Vecht, vervener te Lutten, aan de Dedemsvaart. Zondagsrust. Naar de »0. H. Ct." verneemt, heeft prof. dr. P. H. Ritter, te Utrecht, geheel onverwacht en zonder opgave van eenige redenen zijne functies neergelegd als voorzitter en lid van het hoofdbe stuur van de Nederl. Vereeniging tot bevordering der Zondagsrust. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Mei 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 te Horta. Laagste barometerstand 751.7 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagaan vankelijk veranderlijke, later matige noordweste lijke tot noordoostelijken wind, meest zwaarbe wolkt, weinig of geen regen, koeler. Giste r-m iddaggafde 8-jarige Co r- nelia Paardenkooper, wonende Pernisschestraat, in de Plantage aan de politie kennis, dat kort te voren een haar onbekende jongen haar portemon- naie had ontnomen. Een medelijdende vrouw, die van het geval hoorde en nog trachtte den dader te achterhalen, wat haar echter niet gelukte, gaf het kind tot schadeloosstelling eenig geld. De Zilveren S. V. V. Wissel bek er en de aan dezen Bekerwedstrijd verbonden me dailles, aangekocht in 't goud- en zilvermagazijn van den heer S. Hijman, zijn vanaf heden aldaar in de étalage tentoongesteld. Van de kweekschool dereer w. Zus ters Dominicanessen te Reuver zijn 5 leerlingen, die voor het examen L. O. opgingen, waaronder 3 uit onze gemeente, allen geslaagd. Reeds vermeldden wij het slagen van de eerw. Zuster Liduina, in de wereld mej. M. L. Kramp. Verder zijn nog geslaagd mej. C. K. Marrevee en mej. A. J. Kruining, beiden van hier. Giste r-m iddag is in de politie- wacht aan de Hoofdstraat op zijn verzoek ver bonden de 17-jarige J. Tettelaar, wonende Wa rande alhier, die met de linkerhand in een spijker van eene schutting was blijven hangen, waardoor de middenvinger geheel werd openge scheurd. De Koningin en de Prins naar Parijs. Koningin Wilhelmina zal Zaterdag, wanneer zij met Prins Hendrik op weg is naar Parijs, te Visé namens den koning der Belgen begroet wor den door den heer Delvaux, gouverneur der pro vincie Luik, en door generaal Heimburger, gou verneur van de versterkte stelling van Luik. Naar aanleiding van een nadere uitnoodiging van het gemeentebestuur van Parijs, zullen de wethouders van 's-Gravenhage, de heeren Jansen en Lely, den burgemeester der residentie, jhr. mr. dr. van Karnebeek, vergezellen naar de Fransche hoofdstad, om tegenwoordig te zijn bij de ont vangst van Koningin en Prins ten raadhuize al daar. Het gemeentebestuur van Parijs heeft ook aan het gemeentebestuur van Amsterdam nog een nadere uitnoodiging gericht, naar aanleiding waar van, zoo meldt de Tel., behalve de burgemeester van Amsterdam, de wethouder Th. F. A. Delprat en het raadslid prof. mr. D. P. D. Fabius tegen- H. 31. de Koningin. Niet alleen H. M. de Koningin-Moeder, ook dr. Roessingh, lijfarts van H. M. de' Ko ingin begaf zich gisteren naar Apeldoorn eni het koninklijk paleis op het Loo. Naar wij vernemen stond dit bezoek in verband met een lichte verkoudheid, waai aan H. M. lijdende is. Deze verhinderdio haar intusschen niet, den gfepi. admiraal Ten Bosch, als hoofd der missie door haar naar de begra fenis van koning Frederik van Denemafkeli, af'gie vaardigd, in gehoor tei ontvangen. De Bossche Postbeambten en het Koninklijk Huis. Door de R. K. vereeniging van post- en tele graafbeambten »St. Jacobus" te 's-Hertogenbosch, is in een vergadering op Maandag 27 Mei j 1. gehouden in het gebouw van den R. K. Werk- hedenbond aldaar, met algemeene stemmen, zijn de 36 leden en 6 aspirantleden, de volgende motie aangenomen »De R. K. vereeniging van post- en telegraaf beambten »St. Jacobus" te 's-Hertogenbosch, ken nisgenomen hebbende van de uitlating, welke door de pers is wereldkundig gemaakt, van den Bosschen afgevaardigde van den Nederl. Bond van post- en telegraafbeambten »De Post", op de al gemeene vergadering van dien Bond te Utrecht gehouden, sprekende van de Bossche postbeambten zonder eenige beperking van per sonen in deze woorden Vanliefdeechter voor het Konink lijk Huis moet men de Bossche post- beambtenniet verdenken; protesteert daartegen met klem en betuigt openlijk eerbied en liefde, trouw en aanhankeljjk- 'Gister-middag omstreeks 5 ure zijn van het terrein van de goederenloods aan het station twee paarden gespannen voor een ge deeltelijk geladen molënwagen, op hol geslagen'. De spoorwegwacihter, die ze zag aankomen, liet de hoornen bij den overweg neer. ook omdat weldra een trein zou passeerein, hopende, aldus de paarden tot stilstaan te brengen; de paarden liepen echter door, waardoor de boom biak doch de strengen raakten verward in liet ijzer van den boom, zoodat de paarden op den grond vielen. Een der paarden werd niet ernstig verwond. De trein, die op het punt stond te vertrekken, ondervond door een en ander eenige ver tra- tra ging. UIT ROTTERDAM. Men seint ons uit Rotterdam Gisteren is de 12-jarige G. W. R., wonende - Eendrachtstraat, toen hij op het Heuvel veld over het hek wilde klimmen, er af gevallen, erf met het hoofd op de steenen terecht gekomen, zoodat hij zijn halswervel brak. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. UIT 's-GRAVENZANDE. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering is besloten, den minister van binmenlandsche za ken te verzoeken, toch vooral' spoed ve betrachten ten opzichte van de al of niet toevoeging van Hoek van Holland bij Rotterdam. Op het oogeu- hlik ondervinden velen financieele schade, om dat de toestanden verslechteren ein er niet kan warden ingegrepen. Een beslissing:, welke dan ook, werd dringend noodzakelijk geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2