Stelten-Generaal. Biunenlaiid. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. heett verzekerd, dat hij van zijn ontslag niets af weet en ook geen plan had om heen te gaan. Op de New-Yorksche beurs werden op de presidentsverkiezingen de volgende weddenschap pen gesloten500 dollar tegen 1500 dollar, dat noch Roosevelt noch president Taft door de con ventie te Chicago gekozen zullen worden 500 dollar tegen 2000 dat de volgende president een democraat jsal zijn, en 500 dollar tegen 100 dol lar, dat gouverneur Harmon niet benoemd zal worden. De Deutsche Volkszeitung" meldt, prins Ernst August van Cumberland gisteravond van Gmunden naar Berlijn is vertrokken, om den keizer voor zijn deelneming bij het sterven zijns broeders den dank des hertogen over te brengen. Uit Breslau, wordt gemeld, dat de minister van Oorlog von Heeringen, naar aan de »Schle- sische Volks Ztg." geseind wordt, na afloop der herfstmanoeuvres zijn ontslag wil nemen. Een regiment lansiers, dat een verkenning deed naar Tondoe el Tekar, is op een troep Ara bieren gestooten. De Italianen verloren twee, de Arabieren 5 dooden. Naar de »VossischeZeitung'' verneemt, bestaat het voornemen de nieuwe bepalingen op de ge dwongen invoering van dradelooze telegrafie op zeeschepen den eersten October van dit jaar van kracht te laten worden. De onderhandelingen, die met de voornaamste belanghebbenden gevoerd zijn hebben er toe geleid, dat de nieuwe voorschriften ongetwijfeld door de maatschappij van zeevaart aangenomen zullen worden. Voortaan zullen vol gens deze bepalingen passagiersschepen, die ten minste 75 personen, met inoegrip van de beman ning aan boord hebben, een toestel voor drade looze telegrafie moeten hebben, dat minstens 100 mijlen ver draagt. De naam passagiersboot zal voor alle schepen gelden, die in nooldzaak tot het vervoer van ten minste 25 personen ingericht zijn. Ook Duitsche vrachtschepen zullen van drade looze telegrafie voorzien moeten worden, zoodra zij geregeld meer dan 60 personen aan boord hebben. Voor de Noord- en Oostzee en ook voor de Middellandsche en Zwarte Zee gelden deze bepalingen niet. Zij komen slechts voor de Stille Zuidzee en voor den Atlantischen Oceaan in aan merking. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 30 Mei. Ziekteverzekering. De Kamer zet de algemeene beraadslaging over de ontwerpen tot regeling van de arbeidersziekte verzekering voort. De heer Schaper is aan het woord. Spr.'s hoofdgrief is, dat de geneeskundige behandeling is uitgeschakeld. Ook het bureaucratisch karakter, door het ontwerp aan de organisatie der verze kering gegeven, grieft spr. De motie van den lieer Roodhuyzen (bijzondere kassen regel) staat den spr. met aan. Veel beter is, dat men de openbare kassen beter maakt. De heer Pa tij n blijft zijn bezwaren handha ven. De ontwerpen zullen wel verplaatsing, niet vermindering van administratieven omslag brengen. Dan bespreekt de heer Patijn zijne bedenking, dat door den opzet van 's ministers werkplan de totstandkoming van de sociale verzekeringen zeer is vertraagd. Spr. meent, dat alleen tengevolge van de politieke constellatie de ontwerpen, d e vrijwel door allen slecht ontvangen zijn, zullen worden aangenomen. Spr. behandelt nogmaals zijn grief, dat net ont werp de geneeskundige behandeling buiten de verzekering laat. Dat, by invoering van dit ontwerp, de risico- overdracht bij de ongevallenverzekering zal ver minderen, gelooft spr. niet. Wel vreest hij, dat de voordeelen van die overdracht (het voorkomen van ongelukken) zullen te loor gaan. Spr. meent dat de motie-Roodhuyzen te rechter tijd is ingediend. De daarin neergelegde gedachte is niet bij amendement in de wet te brengen. Spr. zal voor de motie stemmen. De heer 1'ydeman betoogt, dat in het debat naar voren is getreden de wensch naar een alge meene volksverzekering. Zulk een algemeene volks verzekering is als verplichte verzekering onmogelijk en onuitvoerbaar. De algemeen gehoorde wensch komt dus leitelyk neer op een vrijwillige verze kering, die spreker superieur blijft achten aan de verplichte verzekering. De heer A a 1 b e r s e repliceert en brengt hulde aan den zyn 75en verjaardag vierenden heer Lohrnan, wiens frissche rede hij overigens be strijdt. Verder handhaaft hij en omschrijft hij nader zijn standpunt. Heden voortzetting. Het Koninkljjk bezoek aan Parys. De Fransche Senaat nam met eenparigheid van stemmen der 270 aanwezige leden het wets ontwerp betreffende de ontvangst van Koningin Wilhelmina aan. Op last van H. M. de Koningin brengt de di recteur van het Kabinet der Koningin ter alge meene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits verblijf in het buitenland op 1, 2 en 3 Juni 1912, de aan Hoogstderzelve gerichte bescheiden, in gesloten omslag, voorzien van een adres aan Hare Majesteit de Koningin op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of afgegeven aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenbage, (St.Ct.) Men meldt uit Brussel Het ^Journal de Bruxelles" meldt, in tegen spraak met de berichten in de bladen, dat Ko ningin Wilhelmina incognito door België zal reizen en het aanbod om Haar aan de grens eerebetoon te bewijzen, heeft afgeslagen. Ziekenfondsen. Op den beschrijvingsbrief voor de 61e alge meene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, welke op 10 en 11 Juli a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, komt o.m. het volgende voorstel van het hoofd bestuur voor De algemeene vergadering neme het volgend besluit »Het is den leden van de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering der Pharmacie verboden deel te nemen aan eenig nieuw op te richten ziekenfonds, of aan eenig fonds, dat ingevolge de bepalingen van een in te voeren ziektewet toege laten is, tenzij in de statuten van zulk een fonds aan de volgende hoofdvoorwaarden is voldaan a. dat alle in het gebied van het ziekenfonds gevestigde apothekers, die te goeder naam en faam bekend staan, en het zelfstandig en onaf hankelijk beheer over hunne apotheek hebben, het recht hebben zich als deelnemer aan het ziekenfonds te verbinden b. dat aan geen der drie bij het ziekenfonds belanghebbende groepen, apothekers, geneesheeren en leden, een overwegende macht in het bestuur en in de algemeene vergadering is toegekend c. dat een weistandsgrens voor gezinnen en voor alleenstaande personen is vastgesteld, waarbij het maximum voor gezinnen het bedrag van f 1200, dat voor alleenstaande personen dat van f800 'sjaars niet mag overschrijden; d. dat ten name van eenzelfden apotheker niet meer dan 5000 bij ziekenfondsen verzekerden mogen ingeschreven staanwaarbij voor de be rekening van dit aantal, drie personen, die den leeftijd van 16 jaar niet hebben bereikt, als één verzekerde beschouwd worden. Het hoofdbestuur heeft de bevoegdheid van dit besluit tijdelijk dispensatie te verleenen, waar het geldt aansluiting bij die fondsen, die krachtens een overgangsbepaling in de Ziektewet toegelaten zijn. Overtreding van het besluit wordt gestraft met een boete van f1000. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zullen niet alleen de geneesheeren, maar ook de apothekers een woordje meespreken bij de uitvoering der Ziektewet. Gemeenteraadsverkiezingen. 's-GRAVENHAGE III (vacature-jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje). Uitgebracht werden 5110 gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid 2556. Hier van verkregen de heeren L. M. Barnet Lyon (Lib.) 1974, J. C. de Bruine (S. D. A. P.) 394, J. F- Heemkerk (A.-R.) 1363 en mr. L. N. Roodenburg (V.-D.) 1379, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Barnet Lyon en Roo denburg. Koloniale Landb. tentoonstelling te Deventer. Wij vernemen, dat de inzending der Ned. In dische Regeering op de Koloniale Landb. tentoon stelling te Deventer buitengewoon belangrijk zal zijn. De verzameling is in 51 groote kisten per s.s. Vondel van de Mij. Nederland aangevoerd enkele zaken van zeer groote waarde zijn onder persoon lijk geleide van den regeeringscommissaris dr. 't Hoen overgebracht. Pest te Singapore. De correspondent van het »Handelsblad" te Ba tavia seint d.d. 30 Mei, dat Singapore met pest besmet verklaard is. Grondwetsherziening. Verschenen is het verslag der Grondswets-com- missie. Daaruit blijkt, dat bij de overwegingen der Commissie een voorname plaats werd ingeruimd aan de bepalingen, die de samenstelling en de bevoegdheid van de vertegenwoordigende lichamen regelen. Slechts één stem verklaarde zich voor behoud van het tegenwoordig artikel 80. Des te ster ker valt te betreuren, dat geen enkel wijziging-voorstel er in geslaagd is, een meerderheid op zich te vereenigen. Slechts op één enkel punt ontmoetten nagenoeg alle voorstellen* elkanderde Grondwet behoort zelve de toeken ning van het kiesrecht te regelen. Slechts één lid verdedigde een z.g. blanco-artikel". Hiermede hield echter de overeenstemming op. Voorgestaan werd het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwenidem voor mannen en vrou wen, die door eigen aanmelding toonen op het bezit prijs te stellen het algemeen kiesrecht voor manneD en een attributief kiesrecht voor vrouwen, waarbij het stellen van eischen, aan maatschap pelijke welstand ontleend, zou zijn uitgesloten. Eindelijk waren er leden, die zich voorstanders verklaarden van algemeen kiesrecht voor mannen, doch van vrouwenkiesrecht niet wilden weten. Een sterke strooming viel waar te nemen ten gunste van een aan alle gezinshoofden toe te ken nen kiesrecht, welke strooming zich echter onmid dellijk in twee beddingen deelde. Ook voor het gezinshoofdenkiesrecht was geen meerderheid te vinden. Dit geldt ook voor het actieve vrouwenkies recht. Opneming in de Grondwet van het gebiedend voorschrift van algemeen kiesrecht voor vrouwen werd slechts door één lid voorgestaan. Evemin kon een beslissing vallen over den leeftijd van den kiezer, noch over de vraag, of wellicht aan kiezers boven zekeren leeftijd meer dan één stem ware te verleenen. Over den stemplicht viel geen beslissing, omdat deze slechts past in een stelsel van evenredige vertegenwoordiging en de Commissie was van oordeel, dat ten aanzien van dit laatste stelsel de Grondwet geen partij behoort te kiezen. Ook over de kwestie der bedeeling en andere uitslui tingen is geen beslissing uitgelokt. Nu het der Commissie niet gelukt is, voor het kiesrecht voor de Tweede Kamer een oplossing te vinden, die een meerderheid kon verwerven heeft zij er ook van afgezien, over het kiesrecht voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zich uit te spreken. Voor het passieve vrouwenkiesrecht zou de Commissie den weg niet gebaand wenschen te zien. De verkiezing van de leden der Eerste Kamer moet, h.i., aan de Provinciale Staten blijven toe vertrouwd. Zij wil voor de Eerste Kamer ech ter verkiesbaar verklaren, wie dat is voor de Tweede Kamer. Zij wenscht geen ingrijpende vergadering in de taak der Eerste Kamer en beveelt met name niet aan toekenning van het recht van amendement. Wel krijgt de Eerste Kamer het recht van regres in dien zin, dat zij ontwerpen aan de Tweede Kamer kan terugzenden met verzoek tot wijziging. Wordt die wijziging niet aangebracht, dan wordt het betrekkelijk wetsontwerp geacht te zijn ver worpen. De groote meerderheid der Commissie wenscht in de regeling van de erfopvolging geen verande ring gebracht te zien. Omtrent de regeling van de geldelijke verhou ding tusschen den Staat en de Kerkgenootschappen meent de Commissie, dat er geen sprake van kan zijn, aan godsdienstige gezindheden te ontnemen datgene, wat zij thans genieten. Zij acht het billijk, ook een uitkeering toe te leggen aan thans bij de Regeering bekende ge zindheden, die nog geen uitkeering ontvangen en aan gezindheden die zich in de toekomst vormen. Het onderwijsartikel wenscht de Commissie niet ongewijzigd te laten. Kort samengevat, komen de beschouwingen hierop neer, dat het bijzonder onderwijs regel, het openbaar onderwijs aanvullend zij en dat de bijzondere scholen gelijke geldelijke aanspraken krijgen als de openbare scholen. Voor een tweede lezing van een Grondwetsherzie ning acht deCommissie een meerderheid van 76 stem men in een Vereenigde Vergadering der beide Kamers voldoende. De verschillende wijzigingen, welke de Com missie in de Grondwet aangebracht zou wenschen te zien, met uitzondering dus van het kiesrecht, waaromtrent geen voorstel wordt gedaan, zijn in een gewijzigde Grondwet samengesteld. De overwegingen van de bepalingen over he1 begrootingsrecht leiden tot het besluit, het be staande te behouden. Voorgesteld wordt het inkomen van de Kroon met f 200.000 te verhoogen, en te brengen op f800.000. De uitgaven voor het onderhoud van de zomer- en winterverblijven worden eveneens verhoogd f50.000 tot f 100.000. Voorts wordt voorgesteld aan de vermoedeljjke troonopvolgster een gelijk inkomen te verzekeren als aan den Prins van Oranje. Zij zal het genot van dit in komen behouden ook al wordt later een Prins van Oranje geboren. De regeling van het Regentschap wordt aan gevuld en verduidelijkt. Zoo wordt voorgesteld om mogelijk te maken het opdragen van het Regentschap aan een Prinses, die bestemd is later als Koningin op te treden. Voorgesteld wordt goedkeuring van alle ge sloten verdragen vóór de bekrachtiging. Artikel 81 is gewijzigd geformuleerd om de invoering van evenredige vertegenwoordiging niet te bemoeilijken. De zittingsduur van de Tweede Kamer wordt met één jaar verlengd en voorgesteld verhooging van de schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer tot f2500, zoomede toekenning van reis kosten voor alle vergaderingen, ook voor die van de Commissiën. De vereeniging van ministerschap en Kamer lidmaatschap is geschrapt, en non-activiteit voor gesteld van leden van de rechterlijke macht, tot Kamerlid benoemd. De immuniteit der leden van de Staten-Gene- raal wordt niet bestendigd voor het geval zij zich schuldig maken aan schending van hun ambts halve of krachtens beroep bekende geheimen. De Hooge Raad zal beslissen, als '/io der leden van de Kamer zich tegen de toelating van een lid verzetten. Voorgesteld wordt de benoeming van den voor zitter der Eerste Kamer te doen geschieden op gelijke wijze als voor dien der Tweede Kamer. Het gebiedend voorschrift, dat elk lid hoofde lijke stemming mag eischen, verdwijnt. Het verbod van gelijktijdig vervullen van het lidmaatschap der Eerste Kamer met dat van Sta tenlid vervalt, met behoud echter van het verbod van lidmaatschap der Staten, waaruit men geko zen is. De bepaling, dat de Raad aan 't hoofd der ge meente staat, is geschrapt. Aan den e i s c h, dat het bestuur der ge meente bij den Raad moet berusten, wordt n.l, niet meer vastgehouden. De wetgever krjjgt ten deze volle vrjjheid. In artikel 151 wordt een wijziging voorgesteld om duidelijker te doen uitkomen, dat krachtens de Grondwet onteigening par zóne toelaat baar is. Voorgesteld wordt de mogelijkheid te openen bijzitters aan de rechterlijke macht toe te voegen voor de berechting, bijv. van handels- en arbeids zaken. De weg wordt gebaand voor invoering van rechtspraak door den politierechter. De nominatie door de Kamer voor leden van den Hoogen Raad wordt afgeschaft. De Hooge Raad biedt den Koning een aanbeveling van 3 personen aan. Aan de kerkelijke gezindheden wordt voorge steld een bijdrage van den Staat te geven van f455 per 1000 leden. De nominatie voor leden van de Rekenkamer blijft bij de Tweede Kamer, die echter van de Rekenkamer een aanbevelingslijst ontvangt. Andere voorgstelde wijzigingen zijn van minder belang. Aan het verslag zijn negen afzonderlijke nota's toegevoegd. Plan 1913. De afdeeling Nijmegen der Mij. van Nijverheid en Nijmegen Vooruit, vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, hebben aan eene commissie een crediet toegestaan voor het ont werpen van plannen voor den bouw en de inrich ting van een oud-Romeinsch patriciërshuis aldaar, in overeenstemming met dat, niet lang geleden bij Napels opgegraven (Cassa Dipania, te Pompeji). Het aanvankelijk plan om te Nijmegen een tentoonstelling te houden van aldaar en in de omgeving opgegraven Romeinsche oudheden, is losgelaten. Industrieele eigendom. Men meldt ons In verband met het in werking treden op 1 Juni a.s. van het reglement Industrieele eigendom 1912 Staatsblad 102, vestigt de directeur van dat bureau de aandacht van belanghebbenden, opart. 17 van dat Koninklijk besluit, hetwelk hem de bevoegdheid geeft modellen vast te stellen, welke ingevolge het bepaalde in het 2e lid van genoemd artikel nauwkeurig moeten worden gevolgd voor de overeenkomstig art. 4, eerste lid der Merken- wet bedoelde, door den belanghebbende ter ver krijging van de inschrijving van een merk in te zenden stukken inschrijvingsverzoek en voor de volmacht ingevolge art. 4 tweede lid dier wet over te leggen. Van deze bevoegdheid zal door hem worden gebruik gemaakt op den lsten Juni a.s.de als dan vast te stellen modellen liggen reeds thans bij het bureau ter inzage. De vastgestelde modellen zijn van af den lsten Juni a.s. tegen betaling van f0.10 per stuk aan het bureau verkrijgbaarverzoeken om toezending kunnen reeds thans worden ingezonden. Giste r-m iddag zijn 3 kinderen, resp 7, 5 en 4 jaar, alhier dwalende aangetroffen. De kinderen, die waren gaan wandelen, zijn naar Rotterdam gebracht en aldaar thuis bezorgd. DeSchiedamsche Voetbalvereen i- ging »Concordia" zal Zondag a.s. op het terrein aan den Havendijk, nabij Van Deventer's fabriek, seriewedstrijden houden, waarvoor door den heer J. Vogelenzang, van hier, een tweetal prijzen be schikbaar worden gesteld. Gespeeld zal worden: van 12—1 uur door ïConcordia" Schiedam, »Velocitas" Rotterdam 12 uur »Aceritas" Rotterdam, »D. O, V." Delft; 2| 4 uur de winnaars A en B. Kerkconcert vOrpheus." S. M. Orpheus zette gisteravond den eersten stap op een voor deze vereeniging geheel nieuw terreinhet gaf n.l. in de Groote Kerk op de Markt een kerkconcert, met medewerking van mejuffrouw T. Bouwman uit Nijmegen (viool), den heer H. P. Textor, organist der kerk en het dubbelkwartet „Euterpe." Geconstateerd mag worden, dat deze eerste proefneming zeer goed is geslaagd. Het kerkgebouw leent zich bij uitstek tot eene uitvoering als deze de acoustiek „draagt" den klank goed, zoodat ook zelfs de teerste pianissimo's duidelijk in het geheele gebouw vernomen konden worden, ter wijl het mannenkoor talrijk genoeg is om de groote ruimte geheel te beheerschen. Het programma bevatte vooreerst een drietal zangen uit Valerius, „Nederlandtschen Gedenck- klanck." Dit posthume werk van den Veerschen schout en dichter (gest. 1625) bevat eene ver zameling strijdzangen en stichtelijke liederen uit den bangen tijd der Nederlandsche beroerten en troebelen, en werd in latere jaren herhaal delijk door verschillende musici, o.a. Röntgen, De Lange, Kremser enz. uitgegeven, die de oude melodiën voor verschillende koorbezettingen bewerkten. De door „Orpheus" gebruikte zetting voor 4 stemmig mannenkoor van S. van Milli- gen, bewaart goed het archaïstisch karakter van het oorspronkelijke door eenvoudige harmonisa tie, dikwijls in de kerktonen, en de vaak voor komende leege kwinten in heele en halve sluitingen, die voor moderne ooren iets vreemds hebben. De uitvoering dezer eenvoudige, ernstige zan- LU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2