Zaterdag 1 Juni 1912 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10334. Officieel© berichten. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus Burger-Avondschol» 1. Staten-Generaal. FEUILLETON. het lot. Gemengd Nieuws. Kechtzaken. SCHIEDAM. Aangifte van leerlingen voorden volgenden cursus kan vóór 15 Juni geschieden schriftelijk met op gave van naam, voornamen, datum en jaar van geboorte en de school, waar het onderwijs is genoten, mondeling eiken Dinsdag (behalve 28 Mei) en Donderdag van i'U 3'U 'n bet gebouw der H. B S. Jongelieden uit plaatsen, waar eene H. B. S. met 5 j. c. is gevestigd, worden alleen toegelaten, als zij zich metterwoon te Schiedam vestigen. De Directeur M. HORN. Voor Nieuwe Leerlingen bestaat er gelegen- genheid zich te laten inschrijven Maandag 3 en Dinsdag 4 Juni a.s. 'savonds van 7 tot 9 in het gebouw der Ambachtsschool, Liduinastraat. Er moet worden medegebracht le. een inentingsbewijs 2e. een verklaring van het Hoofd der lagere school, waaruit blijkt dat de jongen deze school geheel heeft doorloopen. Om toegelaten te kunnen worden moet hij twaalf jaar zijn. De Directeur der Burgeravondschool, J. H. HINGMAN. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 31 Mei. Ziekteverzekering. Er wordt voortgegaan met de algemeene beraad slaging over de ontwerpen tot regeling van de arbeiders-ziekteverzekering. De heer Troelstra behandelt den rechts grond. Ook bij deze wet staan de sociaal-demo craten op het standpunt van den klassenstrijd. Men heeft hier te doen met klassen. Dat erkent ook de minister door de loonarbeiders in zijn wet te betrekken. Maar de minister trekt, vooral bij de ouderdomsverzorging niet de consequenties. Er is hier, zegt spreker, een staalkaart van rechtsgronden gegeven. Hij wijst verder op het verschil van opvatting tusschen de heeren Aalberse en Lohman de heer Aalberse kwam met de uit werking van het beginsel van de christelijke op vatting en taak van den staatde heer Lehman acht het niet te zijn de taak van den staat, zede lijkheid om te zetten in recht. Spreker vraagt den ministerals het een zede lijke eisch is, dat het loon voldoende is voor de arbeiders, waarom geldt die eisch dan niet voor arderen Zijn de misstanden, waaronder de niet- loonarbeiders leven, bijv. de kleine middenstand, niet het gevolg van het maatschappelijk stelsel? Spreker meent, dat de ethische loontheorie van den heer Aalberse niets ethisch heeft, doch zuiver economisch is. Niet omdat de arbeiders arm en ellendig zijn, maar omdat zij beginnen op te komen tegen die ellende, komt de bourgeoisie met deze wetten. Na de opvatting van den heer Aalberse van het staatssocialisme te hebben bestreden, zegt spreker, dat de minister er alle aanleiding toe geeft, dat men hem critiseert als wetgever. De sociaal democraten weten nog niet, hoe zij zullen stem men; zij wachten de verdere beraadslagingen af en zullen ten slotte zonder politieke overwegingen hun stem uitbrengen. Met den lof van links op de risico-overdracht vereenigt spreker zich niet, omdat daarbij zijns inziens van den invloed van de arbeiders niets terecht komt. Na een kort debat naar aanleiding van inge komen adressen en na een pauze zet de heer Troelstra zijn rede voort. Hij spreekt nu over de betaling van de kosten van de sociale verzekering. Het opleggen van premie aan de werkgevers voor de ouderdomspensionneering acht hij in ons land onrechtvaardig P De arbeiders, zoo zegt spr. verder, moeten zeker geen premie voor hun pensioen betalen, vermits het meerendeel den pensioengerechtigden leeftijd niet haalt. De sociaal-democraten aanvaarden bij de ziek teverzekering principieel de premiebetaling dooi den arbeider, maar met vrijstelling van de laagste loonen en met het leggen van de kosten van het bedrijfsrisico op den werkgever. Uit het Duitsch vertaald). 14) In den molen was het middagmaal juist afge- toopen toen Frans met weenende oogen binnen trad en zonder het gebruikelijk „Geloofd zij boodschaP bracht datMoeder laat WaV ?rootvader ziek is. Hij is bediend." haar schm-t w? Y™ Helbing uit en maakte wij nu pas?" 1S bediend En dat hooren Zij was reeds de deur uit om naar den zieke te snellen, voordat de molenaar bemerkte wi er voorviel. De courant in zijn handen houdS had hy noch op den knaap, noch op diens boodschap acht geslagen. De troostende woorden van zijn dochter Anna: „Je moet niet huilen Frans! Hij zal wel weer gauw beter worden"' maakten hem opmerkzaam. „Wie is ziek Grootvader Hij moest de vraag herhalen, want Frans kon van het snik- n Seen woord uitbrengen. "Re?. tl®eft bem bediend", zeide Anna. «snmrfo-16^ ls bet 200 erg?" De molenaar ernnto jp'eeP naai' zijn hoed en ging met gioote schreden de Molestraat door. De materieele voordeelen van de sociale verze kering zijn geringdat bleek in Duitschland waad de ondernemers den arbeider voor alle verzeke ringen te zaraen nog geen halve cent per arbeids uur betalen. Hier krijgen de arbeiders nog minder en hier doet men hetzelfde als in Duitschland, haalt men het geld uit de zakken van de arbeiders door het tarief. Deze ziektewet geeft den arbeider slechts enkele centen. De minister heeft er zich voor te schamen. De heer Van Karnebeek bestrijdt de Ziek tewet in hoofdzaak op grond van het ontbreken van de geneeskundige verzorging. Spreker zal stemmen voor de motie-De Kanter—Rood huizen. De heer De Kanter verdedigt nader zijn motie en bestrijdt de bewering des ministers, dat hierdoor een novum in het debat zou zijn gewor pen. Herhaaldelijk is in de voorbereidende stuk ken gesproken over het stelsel van «particuliere kassen hoofdzaak en overheidskassen aanvulling" (de minister ontkent dit bij interruptie). Vormbezwaren kunnen door amendeering wor den opgeheven. Is de minister bereid, eerst de ziektewet te doen afhandelen, dan wil hij de motie intrekken, anders handhaaft hij haar. De heer Lohman repliceert en verduidelijkt, dat zijn bedoeling was, er aan te herinneren, dat sedert de invoering van het Romeinsche recht er een duidelijke scheiding is gekomen tusschen recht en zedelijkheid, hetgeen in het oud-Ger- maansch recht niet gold. Maar natuurlijk moet het recht zedelijk zijn, echter kan men niet zeggen de Staat moet iets tot recht maken, omdat het zedelijk is. Ook kan er een plicht zijn tot geven zonder dat er aan den anderen kant is een recht tot ontvangen. Hoezeer het nu wel zijn kan, dat spreker vaak hetzelfde heeft gewild als sommige mannen, die hun beginselen ontleenen aan de revolutie, toch is het uitgangspunt dan heel anders. Spreker vraagt zich steeds af wat gevorderd wordt door Christelijke beginselen en gebaseerd is op de his torie. Blijkt dit het geval, dan is het gewenschte ook vrucht van evolutie, de man der revolutie echter maakt zich een schema van de wereld, zooals hij die wil inrichten en dwingt den maat regel daarin. Gelukt dit, dan kan het wel het zelfde zijn als hetgeen door de evolutie wgrdt gevorderd, maar het is dan toeval. Dat het recht veranderen moet, zeker, dat leert ook de histo rische school, juist omdat de ethische beginselen, waarop het recht steunt, veranderen, maar het is de zaak omkeeren als men eerst met kracht van geweld, met het recht van den sterkste vaststelt wat recht is en ieder dwingt, zich daaraan te onderwerpen zonder ie vragen of dit in overeen stemming is met de heerschende ethische begin selen en met de economische toestanden, zooals ze tegenwoordig zijn. Welnu, onze tegenwoordige economische toe stand berust nog op ruil van preducten, niet op de toekomst-wenschen der socialisten. Wanneer men daarmee geen rekening houdt en de arbeiders wil helpen door wetgeving, door dwang, dan komen zij zooals steeds is geble ken in slechter positie. Door op de industrie steeds maar meer lasten te leggen en te dwingen tot betaling van een minimumloon, dwingt men den fabrikant alleen de allerbeste arbeider in hun volste kracht te gebruikeneen mindere kracht voor lager loon mag hij niet hebben, gevolg is, dat de meer dan 30-jarigen schier norgens werk meer vinden. Jammer kan het zijn, dat een werkman na 40 dienstjaren ontslagen wordt, omdat men geen werk meer voor hem heeft; onrecht geschiedt niet. Had hij in die 40 jaren, waarin hij arbeidde niet een paar dubbeltjes per week kunnen afzonderen voor pensioen? In elk geval heeft de gemeen schap hier geen taak, hier is geen taak voor de wetgeving. Toen men den schoolstrijd voerde, heeft men steeds op den voorgrond gesteld, dat destijds de geschreven wetten in s t r ij d waren met het recht Hij vraagt nogmaals, of de minister alsnog wil maken, dat de bizondere kassen regel, de open bare aanvulling worden. In dat geval wil hij, hoewel noode, meegaan. De motie-De Kanter acht hij niet opportuun. De Raden- en Ziektewet zijn te veel met elkaar saamgegroeid voor scheiding. Dinsdag voortzetting. D i e v e n aangehouden. Naar hef huis van bewaring te Alkmaar zijn overgebracht de 3 personen die onlangs te 's-Gravenhage waren aangehouden ter zake van een reeks rij.vieldief- Theo en Martha drongen zich om Frans om hem te troostenhij moest bij hen blijven spelen. Maar Frans liet zich niet vasthouden zoo snel hij kon, vloog hij naar huis terug. Een uur kroop voorbij en nog een. De oude lag in zijn bed en sluimerde. Hij was zoo moe, zoo moe van tachtig, lange levensjaren. Rosine, de molenaarsvrouw had het eindelijk zoover kunnen brengen, dat Marie en de kinde ren even om de keukentafel kwamen te zitten om wat te eten. Zoo zat de molenaar alleen bij den zieke. Aandachtig, bijna angstig, beschouwde hij hem. Zou het nog mogelijk zijn, zijn zaak uiteen te zetten? Wat hij gisteren aan zijn vrouw ge zegd had, was maar al te waar. Hij had geld noodig; de termijn voor groote houtkoopen, die hij onmiddelijk voor den oorlog gedaan had, was binnenkort verloopen. Als hij zijn verplichtingen niet kon nakomen, was al zijn crediet verwoest. Hij wilde eens openhartig met Melcher spreken, dan zou deze hem zeker wel eenige duizenden guldens voorschieten, eenige duizenden van de vele, die in 's molenaars schrijfbureau opgeslo ten lagen. Verliezen zou de oude er niets bij. Wel stonden de papieren wegens den oorlog niet zoo gunstig; hij zou hem echter door noogere rente schadeloos stellen. ,?ter Helbing wachtte en hoopteeen oogen- i je gezondheid nog maar bij de tachtig jaren Eei oogenbhkje voor den molenaar hing daar zooveel van af, Melcher echter lag rustig, zonder stallen en die er van verdacht worden elders diefstal van gouden en zilveren voorwerpen te hebben gepleegd, o.a. te Alkmaar Lij' den heer L. B.uuren, den 30en April. Voorwerpen van de zen diefstal afkomstig zijn, naar wij rocus mede deelden, door de recherche' te 's-Gc ivenhagte bij c.pkoopers opgespoord. De aangehoudenen bekenden ae diefstallen te Alkmaar, Voorburg en Voorschoten te hebben gepleegd. Men meldt voorts uit 's-Gravenhage: Door de politie is huiszoeking geoaan in de woning van zekeren De B., destijds bode bij de Openbare Reiniging alhier en veroordeeld we gens poging tot rijwieldiefstal. Een aantal vermoedelijk van diefstal afkom stige rijwielen werd door de politie in bps lag genomen De B. werd als verdacht van heling overgebracht naa,r het sectiebureau aan het Aiex- an dersplein. D e m i s h a n d e ling te L i i h. Men meldt ons uit. Lith d.d. 30 Mei aan, de ,,'sHert. Ct.">': 'Itdennamiddag is J. v. Nunen, die Zaterdag jl. in hét café het „Haasje" alhier door A. van Mis mishandeld géworden, aan de bekomen wond overleden. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Eenhert gevan g e n. Men schrijft uit Bireda Vrijdagochtend omstreeks 8 uur is in het park het Valkenberg, midden in de gemeente Breda ee n hert gevangen. Het dier was langs den Sin gel geloopen en de Mark overgezwommen, waar na het een bezoek bracht aan de K. M. Academie, cm daarna weer over een singelgracht te zwam men en zoo in het Valkenberg te komen. Eenige tuinlieden zagen het dier loopen, en hel mocht hm gelukken, het dier op het erf van den op zichter te jagen alwaar het, alhoewel met veel moeite, levend kon gevangen worden. Het dier is circa 2 jaar oud en voorlopig in een stal opgeborgen. Muurschilderingen. De voormalige Roomsche, thans Protestantsche, kerk te Helvoirt bij 's Hertogenbosch, is een mooi, stijlvol ge bouw uit de jaren 1500. In het houten gewelf van het voormalig priesterkoor dezer kerk, dat is ingericht voor kosterswoning, zijn van onder de kalklaag wandschilderingen ontdekt, die, volgens deskundigen, afkomstig moeten zijn van een groot kunstenaar. De koster heeft onder die gewelven zijn droogzolder. Door de commissie tot behoud van oude monu menten zijn de gewelfschilderingen, die zeer vaag van onder de kalklaag te voorschijn ko men, geïnventariseerd. M'enig kunstenaar en belangsi ellende komt ze in oogenschouw nemen. De tafereelen stellen het laatste oordeel voor. Behooving? De heide mannen, die gis- steren een looper van den commissiehandel Mirandolle Voute Co., in den uitgang van postkantoor te Amsterdam tegen het lijf liepen, waren gistermorgen omstreeks negen uur aan het Centraalstation aldaar aangekomen. Zij had, den elk een city-bag bij zich en gaven die voor werpen aan het station in bewaring De politie heeft gepoogd, toen de gearresteerden Duitscher die mededeeling deed, beide taschen in beslag te nemen, maar de voortvluchtige Duitscher had omstreeks half-elf zijn city-bag teruggehaald en zal waarschijnlijk per trein in de een of andere richting zijn verdwenen. In de tasch van den gearresteerde werd niets verdachts gevonden. Het bedrag aan geldswaarde in de ontfutselde portefeuille is f 1950. Men meldt nader: Pij het door de politie ingesteld nader onder zoek blijkt meer en meer, dat hier sprake is var. een welgeslaagden gauwdievenstreek. Be heide personen, die dan bediende van den commissiehandel Mirandolle Voute Co. in den verlangens hij had zijn rekening met deze wereld afgesloten. Het tijdelijke lag achter hem zacht sluimerde hij als christen, gelijk hij als christen geleefd had. de eeuwfgheid tegemoet. Des te heftiger stormde het in het hart van den molenaar. Een gedachte was plotseling bij hem opgekomen, vreeswekkend, als een bliksem schicht uit een zwarten onweersnacht. Hij sprong op, het koude zweet kwam op zijn voorhoofd. Hij, Peter Helbing, zoo iets doen. Neen, nogmaals neenEn toch - Daar trad het verlokkende tooverbeeld der laatste weken weer voor zijn geest een reus achtige nieuwe zaagmachine, geweldige hout stapels, talrfjke arbeidende handendat alles en nog veel meer zou zijn eigendom zijn, als hij, in plaats van Melcher het gelukkige lot bezeten had. Wat had een stervende aan al dien rijk dom Nu was het oogenblik gekomen. Zou hij dit oovenblik onbenut laten De strijd was kort, maar ontzettend. Peter Helbing was tot nu toe een rechtschapen man geweestzijn aange boren en levenslang geoefende eerlijkheid en rechtschapenheid zeiden hem duidelijk, dat het een wraakroepende zonde was, zich aan het goed van weduwen en weezen te vergrijpen. Zich aan het goed van weduwen en weezen te vergrijpen - Dat wilde hij ook niet in geen geval hij dacht er niet aan de weezen te be- nadeelen zij zouden niets verliezen. Integendeel, met overvloedige rente zou alles later weer in hun rechtmatig bezit gesteld wordenHij uitgang van het postkantoor tegen hot. lijf liepen, waren gistermorgen omstreeks negen uur aan hel Centraalstation aangekomen. Zij hadoen elk een city-bag bij zien en gaven die voorwerpen aan het station in bewaring. Cc politie heeft gepoogd, toen ae gearresteerde Duitscher die mededeeling deed, beide tnssenen in beslag te nemen. Dat ging niet De voortvluchtige Duilscner had n.l. omstreeks half elf zijn city-bag teruggehaald en zal waar schijnlijk per trein in de een of andere richting zijn verdwenen. In. de tasch van den gearresteeraci werd niets verdachts gevonden, iets wat, met het oog op diens spoedig gevolgde arrestatie, ook nieil mo gelijk was. Het juiste bedrag aan geldswaarde in de ont futselde portefeuille bedraagt f 1950. Van den voortvluchtige, waarvan niet zonder grond wordt verondersteld, dat hij er met den buit vandoor is, had de politie gistermiddag nog geen nader spoor. Relletje. Vrouw Roerdinkholder, de vrouw van den gewezen concierge van de Haagsche Tram wegmaatschappij, heeft gistermiddag in de Veenestraat te 's-Gravenhage door haar optre den weer een relleltje veroorzaakt, zoodat de politie het geraden vond haar te arresteeren. Zij verzette zich daartegen hevig door te rukken, te slaan en te*trappen niet dan na veel moeite kreeg men haar in een auto, waarmee zij naar het politiebureau aan de Groenmarkt werd gebracht. De uitbarsting van denChiriqui. Men zal zich herinneren, dat wij eenigen tijd geleden een Reuterbericht publiceerden, waarin melding werd gemaakt van een uitbarsting van den Ciriqui, die tal van Indianendorpen verwoest en vele slachtoffers gemaakt zou hebben. De vulkaan ligt op ongeveer 40 KM van Bocas del Toro in Panama. Een telegram uit Bocas meldt nu, dat er in het geheel geen uitbarsting van den Chiripui heeft plaats gehad, doch dat er wel een reusachtige boschbrand in de Cor dilleras gewoed heeft, een schouwspel, dat, van Bocas uit gezien, veel op een uitbarsting van genoemden vulkaan geleek. De brand heeft echter geen slachtoffers gemaakt. De builenpest te Hong-Kong. Naar uit Hong-Kong aan de „New.York Heraldgemeld wordt, heerscht de builenpest (.aar op hevige» wijze. Dagelijks worden ongeveee 30 nieuwe ge vallen geconstateerd. Da do afgieloopen week zijn 199 gevallen geconstateerd, waarvan 168 möt doo- do.iij'ken afloop. Sinds het uitbreken der post zijn totaal 1059 personen aangetast, waarvan reeds 951 overleden zijn. Krachtige maatregelen zijn genomen om de epidemie te bestrijneo. De plaat- 'sc-lijke autoriteiten worden bijgest ian door de militairen. De toestand wordt nog verergerd dooi de aanhoudende droogte en den garingen water voorraad. Het scheepvaartverkeer ondervindt groote ver traging tengevolge der quarantain^-maatn.gelen, genomen tegen schepen, die uit Hong Kun»; ko men. In de zaak tegen ds. A. E. van Oostzee, be schuldigd in den avond van 16 Februari zijn echtgenoote opzettelijk van het leven te hebben beroofd, zijn namens den otficier van justitie 28 getuigen gedagvaard. Mr. L. L. W. van Gigch, te Amsterdam, die den beklaagde zal verdedigen, heeft als getuige- deskundigen doen dagvaarden dr. H. I. M. Schpo, te Amsterdam, en prof, dr. C. II. II. Spronck te Utrecht. De zaak wordt, gelijk vroeger als is gemeld, Woensdag a. s. voor de rechtbank te Heerenveen behandeld. zou voor hen zorgen al een vader, zou hun een passende opvoeding geven en hen tijdig in het bezit stéllen van het hun toekomende geld. Was de oude zelf niet bevreesd geweest, dat die plotselinge rijkdom nadeelig zou kunnen wer ken? Het zou daarom veel beter zijn, dat zij op verstandige wijze op dat. groote bezit, werden voorbereid. Niets, niets, wilde hij voor zich behouden. - Bedriegen - Hoe ontzettend - God verhoede datNeen, neen, alleen maai de vrije beschikking erover, alleen maar het recht om volgens eigen goeddunken er mee te kunnen werken 1 Zonder remmende bepa lingen en kleingeestig toezicht zou het geld rijke winst afwerpen, waarachtig niet tot nadeel van de kinderen. Maar beter zou het toch zijn, als hij Melchers toestemming krijgen kon. Als de ouden nog eens de oogen opende 1 Als hij nog eens spreken kon, nog een enkel woord kon uitbrengen De molenaar boog zich overliet bed en fluister de dringende, smeekende woorden in het ooi- van den stervende. Het minste knipoogen of bewegen der lippen had hem als antwoord, als toestemmiug gegolden. Maar de oogleden bleven geslotenhijgend-moeielijk was zijn ademhaling en de vingers van den grijsaard waren koud. Er was geen twijfel aan de dood naderde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5