Verspreide berichten. Sta ten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. volg en politieke personen zaten nog de volgende bekende personaliteiten aande heer Mézieres senator, lid der Fr. Academie, de heer Sn mevr. Claretie, de heer Loti-Viand, de heer Thureau- Dangin, de graaf en gravin Albert de Mun, de heer G. Banotaux, de markies en markiezin de Ségur, de heer Francois Charmes, de heer en mevr. Richepin, de heer Aicard, de heer en mevr. Denys Cochin, de schilders Bonnat en Detaille, de heer en mevr. Lavedan, de heer Maurice Bar- rés, en de componisten Massenet en Saint Saens enz. Het diner werd door eene soirée artistique gevolgd, waarvoor, in de salon de la Paix, een kleine scène tusschen bloemen en planten, was opgericht. madm Lara, rnadm Bartet en de heer Albert Lambert van 't Theatre francais droegen achtereen Salut a sa Majesté la Reine, een gedicht van Clicard, en la Nuit de Mai van Alfred de Musset, voor verder de tweede acte van le Mariage de Figaro en oude dansen door de dames Zourebelli en Mennier. Maandag, den laatsten dag van haar verblijf in Frankrijk, was voor de Koningin en den Prins zoo interessant en aangenaam mogelijk ingericht. Eerst de legermanoeuvres in het kamp van Satory en een bezoek aan Versailles met dejeuner in de galerie des batailles in 't paleis, tocht door het park en bezoek aan de groote waterwerken. Het weder was helaas ongunstig gewordenregen en wind wierpen een kleine schaduwzijde op dezen tocht. De manoeuvres waren echter grandioos en het leger verwekte algemeene bewondering en het koninklijk paar verliet Frankrijk onder den indruk van een ontvangst en verblijf, welke zoo als de Koningin zelf verklaarde, zij zich niet zoo schitterend had kunnen droomen. Parijs, 4 Juni 1912. Fidelius. RUSLAND. Welk een gevaarlijk diplomatiek spel men op het «ogenblik te Petersburg speelt, b'ijkt uit he! volgende telegram van den Petersburger corres pondent van de „Frankfurter Zeitung" Hoewel alle gezaghebbende kringen ontken nen, dat eenige reden tot ongerustheid bestaat is men toch algemeen overtuigd, dat SasondiJ een actie tegen Turkije voorbereidt of reeds ingeleid heeft. Over het doel dezer actie ver- koert men in het duister. Le kringen die belang hebben bij de hand having der rust op het Balkan-schiereiland, zijn «enigszins bezorgd, aangezien de thans gevolgde buitenlandscihe politiek de meest avontuurlijke complicatie doet ontstaan. De nationale pers hitst openlijk tot een oorlog met Turkije aan. De toe stand zal zonder twijfel beslist gevaarlijk wor den, als Italië doorgaat Grieksche verlangens in te willigen of overdreven hulp van Rusland blijft verwachten, hetgeen de kleinere Balkansta'cn tot een energiek -optreden zou kunnen noodzaken. Voor uitersten zal men zich te Petersburg ech ter wel hoeden, daar de herinnering aan den oor log met Japan nog al te levendig is, de -toe stand van het leger nog lang niet volmaakt is, evenmin als de toestand in het binnenland. Aan de „Figaro" wordt uit Sint Petersburg gemeld, dat aldaar 'n hardnekkig gerucht gaat, van een reis van den Oostenrijkschen minister van Buitenlandscihe Zaken, Berchtold, naar SL- Petersburg, welke reis in den loop- van den zo mer zou plaats vinden. j Vpor het o-ogenblik is er te dien opzichte npg niets vast besloten, maar op het ministerie van Buitenlandscihe Zaken te St.-Petersburg zou men deze réis gaarne zien. Het wezehlijké doel van de Russisch© politiek het Lehocfi niet herhaald te worden, zegt de correspondent van do „Figaro" is die beëindiging van der. Itali- aanscih-Turkschen oorlog, ,of ten minste ae status quo op den Balkan te handhaven, waarop de Euro- peesche vrede gebaseerd is. Oostenrijk beweert het hierin gehete! ifoefc Rus land eiens te zijn. In de tegenwoordig© omstan digheden is er alle reden voor, om te gelooven, dat 'het Oostenrijk ernst is met deze verklaring, daar het zeer onwaarschijnlijk zou zijn, dat zóó kort op de annexatie van Bosnië, Oostenrijk er aar. zou kunnen demlken, een nieuwen slag m het Oosten te slaan. Van den anderen kant is graai Berchtold te St.-Petersburg, wiens diensten men als gezant aldaar nog' niet vergeten is, een sym pathieke- persoonlijkheid. Ir alle opzichten schijnt hij geneigd, ae po litiek van den graaf van Aerenthal re volgen. Graaf von Aeienthal had in de laats.e jaren van zijn ministerschap-, bewust van c.e kracht van Oostenrijk, opgehouden met bevelen uit Ber lijn aan te nemen en hij! had laten gevoelen, dat Oostenrijk voortaan slechts door een nauwe al liantie met Duitschland verbonden! wilue zijn, niet door een soort van ondergeschiktheid. Zeer waarschijnlijk zal gïaaf Berchtold in de voetstappen van van Aerenthal breien en hoe wel nauw met Berlijn verbonden een zuiver Oos- tenrijlksche politiek voeren, waar het voor Oos tenrijk een levenskwestie geldt. Oostenrijk is veel meer geïnteresseerd bij den gang van zaken op den Balkan, dan Duitschland, terwijl Busland het hoogste belang heelt bij de handhaving van de status quo op ..en Balkan. Graaf Berch told staat in persoonlijke verb in- aing en op zeer vriendschappelijken voet met verschillende staatslieden in Rusland. Hij is on langs te Berlijn geweest waar hij: oolj zijn ge zichtspunt heeft te kennen gegeven. Zijn reis naai St.-Petersburg kan dus niet anders dan nut tig zijn voor de handhaving van den Europce- sehen vrede. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt aan de sBerliner Zeituns am Mittag" geseindDe stad ziet er uit als in staat van beleg. Straten en pleinen zijn militaire kampementen. De soldaten hebben hunne gewe ren in rotten gezet en zitten in de straten op stoelen, die zij uit de koffiehuizen krijgen. In de voorsteden patrouilleeren gendarmen. Acht eska drons huzaren en 47 corapagniën infanterie zijn onder de wapenen. Alle toegangswegen tot het parlement en de woningen van de voornaamste politieke personen worden door de politie bewaakt. Het hoofd van de politie maakt bekend, dat de politie en de gewapende macht met veel nadruk zullen optreden. De gewapende macht zal als ze maar in het minst aangevallen wordt, na een waarschuwend trompetgeschal onmiddellijk van de vuurwapens gebruik maken. In de ochtendbladen overheerscht de opvatting, dat de regeering tegenover het Hongaarsche par lement wel gewelddadig is opgetreden, maar dat een dergelijk optreden met het oog op de onge rechtvaardigde en de gewelddadige oppositie van Justh in het belang van de geheele monarchie onvermijdelijk was. In een manifest, door het gemeentebestuur van Boedapest uitgevaardigd en gericht tot de burgerij worden eenige maatregelen opgesomd, die zullen worden toegepast, ingeval er nieuwe onlusten mochten plaats vinden. De politie en de troepen hebben opdracht gekregen alsdan met de grootste doortastendheid op te treden. Hot voorbereidend comité van het Eucha ristisch Congres, dat van 1215 September a.s. te Weenen gehouden wordt, deelt ons mede, dat blijkens de tot dusver ingekomen inschrijvingen gerekend kan worden -op een deelname van glo baal 100.000 bezoekers. Op den vooravond zal een mysteriespel1 van Calderon, „Die Geheimnisse der hl. Messe," door den bekenden litterator Rich von Vralik, opnieuw bewerkt, ten tooneele worden gevoer 1. Bij den brand in Konstantinopel z'ijn 1121 'huizen, 119 winkels, 3 moskeeën en 7 scholen in de asch gelegd. Le schade beloopt 20 millioen frs. Twintigdui zend menschen zijln door de ramp getroffen. Ramsay Macdonald heeft in het Lagerhuis 'gieziejgd dat den LondensChen havenarbeiders zou worden verzocht het werk terstond te hervatten, indien de regeering; een vas-tei verzekering kon geven, dat binnen afzienbaren tijd een scheids- gerechtshof zou worden gevormd om het geschil Lij te leggen. Koning Albert van België heeft gisteren op het paleis te Laeken den minister-president De Bro- queville doen ontbieden, met wien hij een lang onderhoud had. De khedive van Egypte is gisteren te Con- stantinopel aangekomen. Aan het station riepen eenige jongere Egyptenaren »leve de Grondwet I" Uit Sioux Falls (SouthDakots) wordt nog geseindBij de verkiezingen in eersten aanleg die hier hebben plaats gehad, zijn de tien geko zenen voor Noord-Dakota alle partijgangers van Roosevelt gebleken. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 5 Juni. Ziektewet. De heer Duys zet zijn repliek voort. In zijn nader antwoord aan den minister zegt hij, dat deze, door feitelijk nagenoeg alles door den arbeider zeiven te doen betalen, de ellende van den proletariër eenvoudig wat gelijkmatiger over heel het leven verdeelt, doch die ellende niet vermindert. De motie besprekene, verklaart hij ook namens zijn politieke fractie te zullen tegenstemmen, niet omdat zij zoo voor een zuiver bureaucratische regeling zijn, zij willen de wet zoo soepel mo gelijk, maar zeer vreezen zij voor versplintering. Eerst wanneer alle pogingen zouden zijn gefaald om de uitvoering van de wet geheel in handen van de arbeiders te brengen, zou er reden zijn om met den inhoud van de motie mede te gaan maar de grootste grief tegen de motie De Kanter is, dat zij m o t i e is: men kan dergelyke zaken niet gedaan krijgen door een motie. De aanneming zou natuurlijk de totale misluk king van de wet beduiden en daartoe willen de sociaal-democraten niet meewerken zoolang nog niet afdoende is gebleken, dat zy op geen enkele wijze is goed te krijgen. Hij geeft den voorstel lers in overweging, de motie in te trekken, ten einde geen onzuivere stemming te verkrijgen. Den minister beveelt hij het denkbeeld ook door den heer Schaper voorgestaan aan, de Ziektewet afzonderlijk en eerst te doen behande- len. al geeft de redenaar toe, dat er wel eenige moeilijkheden uit zullen voortspruiten. Dat men ook in arbeiderskringen aan de eigen particuliere ziekenkassen de voorkeur geeft, schrijft hij toe aan hun kortzichtigheid, welke hun belet in te zien, wat met een behoorlijke, echt sociale verzekering te doen is en dat die particuliere potjes maar kinderspel zijn. De amendementen, van socialistische zijde in gediend, beveelt hij ten zeerste aan by den mi nister. De houding, welke spreker en zijn partij - genooten ten slotte zullen aannemen, hangt daarvan voor een groot deel af. Vooral hechten zij eraan, dat de arbeiders zel- ven de zaak in handen hebben en dat er genees kundige hulp van wege de verzekering worde verstrekt. Zij willen dat ter wille van de op voedende kracht die in de wet kan liggen en de volksgezondheid. v De heer Van Idsinga richt zich in zijn repliek tegen de bewering van den heer Aalberse, dat men hier te doen zou hebben met een ge wone regeling van het arbeidscontract. Niets is minder juist. Men heeft hier volstrekt niet te doen met een regeling van rechten en plichten tusschen twee partijen, maar met een wetgeving die geheel en al is Jin het economisch voordeel van een zekeren groep der burgers ten koste van een andereer is hier klassewetgeving. Eveneens komt hij er tegen op, dat de minister eenigszins smalend sprak van zijn, spr. des heeren Van Idsinga, theoretische beschouwingen ten einde eigen practische Staatsmanswijsheid te doen uit komen. Deze tegenstelling bestaat niet. Ook de meest practische staatsman behoort zich af te vragen, of een maatregel is in overeenstemming met de constitutie en past in het geheel van ons staatsstelsel. De minister is een opportunist. De waterschappen zijn, hoezeer eerbiedwaardige instellingen, in zeker opzicht een anomalie, maar omdat deze bestaan, behoeft men niet mee te werken tot het maken van nieuwe anomalieën en nog wel van zóó onsympathieken aard, dat zij berusten op klassevervchil. Buitendiende waterschappen zijn toch ten slotte gesteld onder het gewone ofïicieele bestuur: dat der provincie. Dit is niet het geval met deze Raden. Wanneer de gewone bestuurorganen niet ge schikt zijn om te taak te vervullen, moeten zij worden verbeterd, maar men moet geen nieu we organen scheppen, die wat bekwaamheid be treft, niet hooger en overigens vermoedelijk lager zullen staan. Overigens is juist van de zijde van de mannen van de praktrijk een groot verzet gekomen tegen het systeem. Inderdaad behoort dan ook de uit voering van wetten in handen te zijn van de gewone bestuursorganen, de particulieren, welke er belang bij hebben kunnen natuurlijk gehoord te worden en moeten recht hebben van hooger beroep. Men mag evenwel niet door middel van het gezag de menschen dwingen te doen wat men in hun belang goed acht, dit is staatsvoogdij. De minister noemt zijn meewarigheid met den werk man, die niet zelf zorgde voor zijn ziekte en ouderdom, terwijl het lot van anderen hem »ge- matigd onverschillig" laat drang naarrecht, maar dit pleit ten hoogste voor 's ministers goed hart, niet voor zijn onderscheidingsvermogen. Spreker is tegen staatsvoogdij, heeft er met alle anti-revolutioairen tegen gestreden en biijtt den anti-revolutionaire beginselen getrouw. Hij houdt vast aan de vrijheid van den burger, zijn leven naar eigen consciëntie in te richten. De heer v. Idsinga breekt voor de pauze zijn rede af om die morgenochtend om 11 uur voor te letten. Na de pauze is de eindstemming over de Bakkerswet. aan de orde. De heer L o e ff verkrijgt het woord tot het afleggen van een korte verklaring. Deze behelst, dat hij tegen zal stemmen, niet omdat hij niet zou willen meewerken tot het op heffen van misstanden, maar omdat hij die op heffing te duur gekocht acht met een vrijheids beperking ten aanzien van eigen arbeid, te hand haven door een strafbepaling. De heer Bos motiveert ook, tevens namens zijn politieke vrienden, waarom zij zullen tegen stemmen het wetsontwerp verhindert de ontwik keling van een bedrijfsvorm, die veel gunstiger arbeidsvoorwaarden zou meebrengen. De heer Goeman Borgesius verklaart, dat hij en zijn politieke vrienden, hoezeer over tuigd van den ernst der misstanden, niet voor de wet kunnen stemmen. De bezwaren, tijdens de behandeling ontwikkeld, acht hij te ernstig. De heer De Geer verklaart te zijn teleurge steld in zijn hoop, dat deze wet nog zou kunnen worden verbeterd in dien zjp, dat niet de vrije natuurlijke ontwikkeling van het bedrijf zou worden belemmerd. Hij zal dus tegenstemmen. De heer Nolens zal met eenige mede-Katho lieke afgevaardigden voor stemmen, hoezeer hij ook de bezwaren inziet; maar by weet thans geen ander middel om tot opheffing der misstanden te komen. Als men de zaak wil, moet men ook de middelen, lenzij deze al te erg zijn, aanvaarden. Het wetsontwerp wordt verworpen met 49 tegen 42 stemmen. Voor stemden de heeren Jansen (Maastricht), Bolsius, v. d. Borch, Scheurer, v. Vliet, v. Best, v. d. Voort v. Zijp, v. Wynbergen, Heemskerk, Helsdingen, Oosterbaan, Pollema, v. Veen, Wij- kerslooth, Ruijs, Brum meikamp, Gooien, Fruijtier, Troelstra, Aalberse, Ter Laan, Duijs, Nolens, v. Sasse v. IJsselt, Hoogstraten, Schaper, v. Lennep, Rutgers, Hugenholtz, v. Nispen (Rheden), Middel- berg, Vliegen, v. d. Moolen, Bogaardt, Fleskens, De Klerk, De Vlugt, v. Vlijmen, v. Twist, Pa stoors en Beckers. Tegen stemden de heeren v. d. Velde,-Teenstra, Eland, v. Wassenaar, v. Doorn, Jannink, Verheij, v. Foreest, De Beaufort, Roessingh, Vorsterman, De Visser, De Jongh (Hoorn), Drucker, Snoeck Henkemans, v. Idsinga, De Jongh (Rotterdam), v. Lynden, v. Dedem, Lohman, Loeff, Marchant, v. d. Berch, Duijnstee v. Vuuren, Patijn, Roodhuij- zen, Thomson, Ankerman, Treub, Limburg, Bos, Ketelaar, Smeenge, Borgesius, Schimmelpenninck, Smiat, Rink, v. Karnebeek, v. Hamel, De Kanter, De Stuers, Jansen (Den Haag), Tydeman, De Ram, Lieftinck, De Geer, Hubrecht en de voorzitter. Afwezig waren de heeren Kuyper, Arts, Blum, v. Nispen (Nijmegen), De Meester, Asch v. Wijck, Dolk, Verloren en v. Wijchen. Voordracht lid Alg. Rekenkamer Men gaat over tot het opmaken van een voor dracht voor de vervulling van een vacature in de Algemeene Rekenkamer. Na twee stemmingen wordt de heer R. Zuyder- hoff, referendaris aan het Departement van Ko loniën nummer één op de voordracht. Verschil lende Stemmingen geven tot eind-uitslag, dat de heer mr. L. Bybau, secretaris van de gemeente Delft nummer twee wordt en de heer mr. J. B. Breukelraan, referendaris by den Raad van State nummer drie. Voordracht lid Hooge Raad. Vervolgens wordt de voordracht opgemaakt voor de vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. De heer mr. H. Hesse, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem, wordt no. 1, de heer jhr. mr. R. Feith, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag no. 2 en de heer mr. H. Dresselhuys secretaris-generaal bij het Departement van Justi tie no. 3. Aan de orde is vervolgens het voorstel-Hugen- holtz en Van Veen om Dinsdag 11 Juni a.s. des des avonds te acht uur een aanva»g te maken met de behandeling van het wetsontwerp inzake rechtspleging bij Land- en Zeemacht. Het voorstel-Van Veen wordt na debat met 55 tegen 27 stemmen aangepomen. Aan de orde is het wetsontwerp, houdende voorschriften voor de bestrijding en wering van den Amerikaanschen Kruisbessenmeeldauw. Verschillende leden voerden hierover beant woord. Over het wetsontwerp zal later worden gestemd. Zonder stemming worden nog een aantal kleine wetsontwerpen aangenomen, waaronder een wy- z'S'Uf? van de Mijnwet, de Scheepvaartwet, een paar onteigeningswetten ten behoeve van de ver betering van los- en laadplaatsen nabij De Steeg en ten behoeve van een hospitaal voor besmet telijke ziekten te 's-Hertogenbosch en een paar suppletoire- begrootingen Bij de suppletoire voor Koloniën, doet de Min. van Koloniën, de heer De Waal Male- f ij t, op verzoek van den hoer De Beaufort, eenige mededeelingen ten aanzien van de Ballata- tin-winning. De Minister, zoowel als de gouver neur-generaal is overtuigd, dat een goede regeling ten aanzien van het Balata-tin moet worden getroffen. Bij de Scheepvaartregeling deelt de Minister van Koloniën, op een vraag van den heer Boogaardt mede, dat er reden is te gelooven, dat de Australische Regeering de Nederlandsche Paketvaart zal uitzonderen van de bepalingen, die thans ten bezware van vreemde scheepvaart worden genomen. Heden voorzetting Verzekeringswetten. De Kon. familie. Op den aangegeven tijd (7 u. 30 m. gisteravond) is de Koninklijke familie per extra, volledigen trein van het Loo via Hamburg naar Krakow in Mecklenburg vertrokken. Per tweespan, in halfgesloten rijtuig, waren de Koningin, de Prinses, freule Van de Poll en mej. Marting naar den gereedstaanden trein gereden, terwijl de Prins en gevolg zich te voet naar den trein begeven hadden. Op het perron waren aanwezig de burgemeester van Apeldoorn en baron Bentinck, van wie de Koningin en de Prins met enkele woorden en een handdruk afscheid namen. Grondwetsvoorstellen der regeering. Naar het »Vad." van goed ingelichte zijde verneemt, zijn reeds zeer binnenkort de voorstel len der Regeering tot herziening der Grondwet te verwachten. Volks- en schoolboden. Br. W. P Ruijscb, hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, is benoemd tot vertegenwoordiger van de Nic derlandsche regeering ter interna ionale con ferentie, welke in Augustus te Scheveningen zal worden gehouden. Vervoegde winkelsluiting. De Leeuwarder gemeenteraad heeft, naar aam- leiding van een adres van de af deeling: Leeu warden van dein Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, waarbij werd verzocht het daarheen te leiden, dat' het verboden worde in deze gemeente winkels en magazijnen voor den verkoop van waren geopend te hebben vóór des ochtends 7 uur en na des avonds 8 uur, een motie van de sociaal-democratische leden De Jong en Zandstra, met 11 tegen 10 stemmen aangenomen, waaïin hij de wenscheiijUhe'd uit spreekt tot het vaststellen eener verordening op de winkelsluiting in den geest der Amsterdam se he. Het advies der commissie voor het ontwer pen van strafverordeningen luidde afwijzend te beschikken. Henri Borel. Men seint uit Batavia aan de »N. Ct." De ambtenaar voor Chineesche Zaken, Henri J. F. Borel, te Soerabaja, met den persoonlijken titel van adviseur voor Chineesche Zaken, is verplaatst naar Makassar, in verband met een door hem uitgebracht rapport over de Chineesche opstootjes dat in stryd is met het desbetreffend rapport van den resident. De bakkerswet verworpen. Ofschoon met eenige zekerheid nog niets ge zegd kan worden ten aanzien van de houding, welke hetzij Minister Talraa, hetzij het geheele Kabinet zal aannemen na het Kamervotum over de bakkerswet, wordt toch in welingelichte par lementaire kringen vrij algemeen aangenomen, dat de verwerping der wet geen politieke gevolgen zal hebben en wel vooral met het oog hierop, dat minister Talma, in verband met de reeds in be handeling zijnde ziekte-verzekering, moeilijk uit het Kabinet zou kunnen treden. Stedelijk Museum. Men meldt ons het volgende; Het Stedelijk Museum is sedert korten tijd in het bezit gekomen van een verzameling aqua reis tekeningen en gravures van de kasteden Mathe- nesse (huis te Riviere), Spangen, Oud Stamm- lurg en Spieringhoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2