Jaarverslag Kamer van Koophandel. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Toen Cuvay, de koninklijke commissaris van Kroatië, in gezelschap van zijn vrouw, Hervicks, raad van den ban, den directeur van onderwijs en zijn secretaris, in een automobiel van een feest terugkwam, heeft een Bosnisch student met een revolver op de auto geschoten. Hij trof Hervicks in den hals. Cuvay bleef ongedeerd. Toen hij vervolgd werd, doodde de student een politieagent en wondde een anderen. Voorbijgangers wisten hem te grijpen, nadat hij nog een van hen had gedood. Be minister Asquith en Churchill zijn VrijL .dcg aan board van de „Enchantress" te Gibral tar aangekomen. De Fransohe kruiser „Friant'j die zich in de haven bevond, bracht net saluut. De ministers brachten, vergezeld van den prins var. Bat ten berg, een bezoek aan dei werven en gi bouwen der marine. Zaterdag' he.ft Je „En chantress" Gibraltar weder verlaten. Op de keizerlijke scheepebouwwerf te Nieo- ralajeff zijn alle arbeiders zes duizend in ge tal in staking gegaan, daar dertig van hun kameraden werden gearresteerd. De nieuw be noemde directeur van de werf, admiraal Buström, bcr.pt spoedig een einde te maken aan de staking. De keizerlijke familie is gister-miadag aan boord van het jacht „Standard" te Sebastopol aangekomen. - De budget-commissie van de Doeina heeft met 126 tegen 19 stemmen het wietsontwerp be treffende het toestaan van een half milliard 'roebel voor de uitvoering van het vlootplan 1912—16 - toegestaan. Een draadbericht uit Taganrog meldt, dat de politie in het dorp Dmitriev'ka, in ue om streken van Makojewka, een huis heeft omsin geld, waarin zich een bende dieven verscholen had Gesommeerd om zich over te geven openden de bandieten het vuur op de politie. De militaire macht, daarop- te hulp geroepen, beeft het huis beschoten. Vijf bandieten werden gedood. In bet buis werden bommen gevond-en. Het grootkruis van den Romen Adelaar in briljanten is toegekend aan graaf Wolff Met- ternich, aftredend Duitsch gezant e Londen. Een nieuwe ontploffing heeft zich voorge daan in de kruitfabriek te Woelle-rsdorf bij W.e©- nen, dezelfde waar Vrijdag een -eerste ontploffing een twintigtal personen doodde. Ditmaal gold 't een klein lokaal voor het afmeten van het kruit waarin de ontploffing plaats had. 't Be-vatte een duizendtal K.G. kruit. Niemand is gekwetst. Ook thans is de oorzaak der ontploffing' onbekend. Het Koninklijk Bezoek te Parijs. De sNorddeutsche Allgemeine Zeitung" publi ceert Zondagmorgen half officieel over het bezoek van Koningin Wilhelmina te Parijs het volgende Het bezoek van Koningin Wilhelmina der Ne derlanden te Parijs is in het Duitsche rijk met die belangstelling en die sympathie gevolgd, welke in overeenstemming zijn met de hartelijke gevoe lens, die men in ons land voor de Nederlandsche heerscheres en haar peisoonlijke eigenschappen en haar talrijke betrekkingen met Duitsche vor stenhuizen koestert Men vond het natuurlijk, dat de Koningin als hoogste vertegenwoordigster van een onafhankelijk land bij haar bezoek aan het hoofd van een bevrienden staat zoo hoffelijk en gastvrij ontvangen werd. En wanneer de Koningin te Parijs er aan herinnerde, dat door haar af stamming van admiraal de Coligny Fransch bloed door de aderen vloeide, dan begrijpt men dat hier volkomen, te meer, daar ook Z. M. de Duitsche keizer, die met admiraal de Coligny en den groo- ten vorst van Oranje in dezelfde familierelaties staat als H. M. de Koningin Wilhelmina, deze verwantschap op hoogen prijs stelt en daaraan meermalen uitdrukking heeft gegeven. Er zou dan ook in het geheel geen aanleiding toe bestaan, om aan dit bezoek van de Koningin der Nederlanden eenige opmerking of politieke bespreking vast te knoopen, wanneer niet in enkele Fransche bladen deze gebeurtenis als een teeken van een verandering in de büitenlandsche politiek van Nederland beschouwd werd. De geheele Duitsche pers was correct genoeg, om zich van dergelijke toespelingen te onthouden. Uit de commentaren, die hier te lande gegeven werden, kunnen wij constateeren, dat de politieke hemel, wat aangaat de betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland niet alleen wolkeloos is, doch ook, dat de betrekkingen tusschen beide rijken buitengewoon vriendschappelijk zijn. Ook de leidende Hollandsche pers, welke het oordeel van haar regeering weergeeft, blijkt dezelfde op vatting te hebben als wij. Zij wijst nadrukkelijk op de neutrale en de onafhankelijke positie, die Holland onder de mogendheden inneemt en die in politieke Duitsche kringen als volkomen juist beschouwd wordt. Het is hier niet noodig, om er den nadruk op te leggen, dat de Duitsche regeering nooit getracht heeft een onrechtvaardigen druk op de Neder landsche regeering uit te oefenen. Nooit, noch direct, noch, indirect, is in Duitschland het plan gekoesterd, bij Holland met voorstellen te komen, welke voor dien nabuurstaat een vermindering van zijn onafhankelijkheid tengevolge zouden hebben. Er bestaat geen enkel geval, waarin de Duitsche politiek een andere houding zou aanne men en wanneer in het publiek stemmen van een andere meening opgegaan zijn, dan is dat geschied buiten de verantwoordelijke overheid om en in strijd met de overtuiging van de meerderheid der politiek denkenden van het Duitsche volk. Wij hechten daaraan dan ook in het geheel geen waarde. In de Hollandsche pers is dezer dagen geschre ven, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Parijs alleen - een uiting van vriendschap betee- kent, een vriendschap, die de Hollanders iederen bewijzen willen, die hen vriendschappelijk gezind is. Deze woorden bevestigen de opvatting, welke men ook in Duitschland over dat bezoek heeft. De vloot-verdediging. Bij de kennisgeving van de samenstelling der Staatscommissie voor de vlootverdediging,. Don derdagavond gepubliceerd, heeft men aldus de «Nieuwe Ct." zich waarschijnlijk afgevraagd welke de verhouding is tusschen deze Staatscom missie en de commissie, eenige dagen geleden door den minister van marine a.i. benoemd om voor lichting te geven betreffende verschillende vraag stukken van marine-beleid. Wij vernemen dienaangaande dat in afwach ting van te bereiken overeenstemming over de vragen of Oost-Indië al dan niet in eerste linie te water verdedigd moet worden, en hoeveel geld daarvoor beschikbaar kan worden gesteld, aan de technische commissies reeds opdrachten worden verstrekt tot het uitwerken van verschillende vraagpunten. In het algemeen is de opzet van het geheele onderzoek zoodanig, dat men meent den tijd van gereedkomen, wat de hoofdpunten betreft, niet bij jaren, doch bij maanden te kunnen tellen. Het feit dat verschillende officieren in de com missie zijn opgenomen die krachtig opkwamen tegen de plannen van den vorigen minister en het departement, bewijst dat prijs wordt gesteld op een onbevangen oordeel. Het in de commissie opnemen van zeeofficieren van nabij bekend met de consequenties van het dienen van Europeesch personeel èn in Oost-Indië èn op de vloot in Nederland en dus met de sterk te in verband daarmede benoodigd voor aflossing, waarborgt dat rnen ten deze zal beseffen dat niet alleen de vraag of tot 't zenden van zeemilitie naar Oost-Indië zal worden besloten onder de oogen gezien, maar ook de belangrijke daarmee vamenhangende questies als die van het noodige kader, terwijl ook aan de klachten van het per soneel ernstige aandacht zal worden gewijd: Naar wij ten slotte hoorden verluiden zou bij de regeering het voornemen bestaan om het wets ontwerp op de kustverdediging in te trekken en de noodige verbeteringen van een aantal kustver- sterkingen op de oorlogsbegrooting te brengen. Onder hetgeen dan zou komen te vervallen be- hooren ook de door den minister Wentholt voor gestelde, doch in de marine weinig bewonderde pantserbooten. Verkiezing Prov. Staten. 's GRAVENHAGE. Gedep. Staten van Zuid- Holland hebben bepaald, dat ter voorziening in de vacature van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict 's Graven- hage, ontstaan door het bedanken van den heer B. Janse Johz., zal plaats hebben de verkiezing (candidaatstelling) Donderdag 4 Juli, de stemming Donderdag 18 Juli, de herstemming Donderdag 1 Aug. a.s. De Raden van arbeid. Zaterdag heeft tusschen den minister van Land bouw en den minister van Binnenlandsche Zaken aan diens departement het overleg plaats gehad betreffende de grondwettigheid van het aan de raden van arbeid toe te kennen veroraenings- recht. Provinciale Staten Znid-Holland. Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen hunne zomerzitting houden in het gewone lokaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage. De eerste vergadering wordt geopend op DinS- dag 2 Juli a.s., des namiddags ten 11 ure. Bureau voor den Industrieelen Eigendom. Uit het verslag van de werkzaamheden van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom over het jaar 1911 blijkt, dat in dat jaar ter inschrij ving alleen in Nederland werden ingezonden 1606 merken, waarvan 1051 uit Nederland en 555 uit andere Rijken. Het aantal ingezonden merken is 81 minder dan in het voorgaande jaar, toen het hoogste aantal bereikt is geworden. Niettemin betreft het nog het hoogste aantal in een der voorafgaande jaren bereikt, met 132. Van de 27 merken, waarvoor aan de Rechtbank te 's-Gravenhage de nietigverklaring der inschrij ving verzocht werd, werd dit verzoek ten aanzien van 16 merken toegestaan 4 aanvragen bleven nog in behandeling, waarvan 3 in hooger beroep. Ten aanzien van het hooger beroep betreffende 7 merken, werd wat 2 merken betreft, de afwij zende beschikking der Rechtbank bevestigd, wat 2 andere merken betreft werd de beslissing ver nietigd en het eerste verzoek daardoor afgewezen. Van de 4 ingestelde cassatieberoepen werd er één betreffende 2 merken verworpen en de afwij zende beschikking van het Gerechtshof bevestigd één beroep betreffende 1 merk werd verworpen en daardoor het oorspronkelijk verzoek niet ont vankelijk verklaard. In één beroep betreffende 1 merk werd de beslissing van het Gerechtshof vernietigd en het voDnis der Rechtbank tot nie tigverklaring bevestigd. Ziekenfondsen. In de vergadering van Zondag 3 Juni j.l., welke werd bijgewoond door de leden der centrale com missie voor de beroepsbelangen en die der com missie voor de ziekteverzekering, door den voor zitter, en den secretaris van het centraal comité tot behartiging van het ziekenfondswezen en door den voorzitter van den raad van beroep, heeft het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, in overleg met genoemde per sonen, met algemeene stemmen het onderstaande voorloopig algemeen besluit genomen, waaraan alle leden der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst verplicht zijn zich te houden, en welk besluit aan het oordeel der 63e algemeene vergadering en daarna aan een eindstemming moet worden onderworpen. De leden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst verbinden zich, niet deel te nemen na 8 Juni 1912 aan eenig nieuw op te richten ziekenfonds, of aan eenig zieken fonds, dat volgens de bepalingen van een in te voeren ziektewet toegelaten is, tenzij in de sta tuten aan de volgende hoofdvoorwaarden is voldaan le. dat alle geneesheeren, die te goeder naam en faam bekend zijn en wier gewone werkkring zich over het gebied van het ziekenfonds of over een deel daarvan uitstrekt, het recht hebben als deelnemer tot het ziekenfonds toe te treden, hetzij als huisarts, hetzij als specialist 2o. dat aan geen der drie, bij het ziekenfonds belanghebbende groepen (apothekers, geneesheeren en leden) een overwegende macht in het bestuur en in de algemeene vergadering is toegekend 3e. dat een weistandsgrens voor gezinnen en een voor alleenstaande personen is vastgesteld, waarbij het maximum voor gezinnen het bedrag van f1200 'sjaars, voor alleenstaande personen het bedrag van f 800 's jaars niet mag over schrijden 4e. dat uitdrukkelijk is bepaald, dat de ge neesheeren niet gedwongen worden verklaringen af te geven omtrent arbeidsongeschiktheid van ziekenfondsleden, die onder hun behandeling zijn of geweest zijn. en onder de voorwaarde, dat bij de tenuitvoer legging van dit algemeen bindend besluit het hoofdbestuur, gehoord de centrale com missie voor de beroepsbelangen en het centraal comité tot behartiging van het ziekenfondswezen, van dit bindend besluit tijdelijk dispensatie kan verleenen voor die ziekenfondsen, welke krachtens een overgangsbepaling in de ziektewet tijdelijk toegelaten zijn. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.7 te Horta. Laagste barometerstand 751.1 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke winden uit zuidelijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. De Burgemeester. Wij vernemen met genoegen, dat de gezond heidstoestand van den Burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, in zoovere is verbeterd dat hij, bij het zachte weer, heden-middag van 2 tot 3 ure een rijtoer heeft kunnen doen. Inspectie. Belanghebbenden worden er bij deze aan her innerd, dat a.s. Woensdag 12 dezer, des voormid dags te 10 uur, op het terrein achter den St. Joris Doele, de jaarlijksche inspectie van de ver lofgangers der Militie van alle lichtingen zal worden gehouden, waaraan behoudens enkele uitzonderingen op de in de gemeente aangeplakte kennisgevingen vermeld, alle verlofgangers dezer gemeente behooren deel te nemen. Ook de verlofgangers der lichting 1904, behoo- rende tot het korps Pantserfortartillerie, de bere den korpsen en de torpedisten moeten die inspectie maken. Het zonder geldige reden niet bij die inspectie verschijnen, kan door den Militie-commissaris gestraft worden met een arrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring, hetzij een kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne. De auto-stoombraudspuit. Door de firma Bikkers Zn. te Rotterdam is aan den Gemeenteraad alhier een adres verzon den, strekkende de levering, der nieuwe auto- stoombrandspuit op te dragen aan deze firma. Zij betoogt, dat zij tegen andere firma's kan concurreeren en haar fabrikaat boven dat van andere de voorkeur verdient. Aan de leden van den Raad is mede een uit voerig adres ter toelichting verzonden. D e bestuurders van d ziektever zJe- kv rings sociëteiten te Schiedam, heb bui aan de Tweede Kamer het verzoek gedaan, de aanhangige z i -.de-verz ekeri ngs we tten te verwerpen. Zij voeren in hun adres aan, dat hun vereenigingen inim 75 jaar hebben bestaan, bestuurd worden door alge- vaardigde® uit d© leden, en alle door zuinig be heer reservekapitalen gevormd hebben. Bij het tot stand komen van dei wetten zulten zij de out finding van hun vereenigingen moeten voor stellen, Gister-avond 11 Va ure is aan het politiebureau verbonden de 24-jarige E. v. D., alhier wonende, die op straat door een ander persoon met een fietssleutel een gat in het hoofd was geslagen. Gister-morgen is door de politie aangehouden een schipper, gesignaleerd voor f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. Hij betaalde de boete. Zaterdagmiddag is door het omval len van een zoogen. juffer op het erf achter het pakhuis „Sumatra" van de firma F. W. van der Eist* Co. aan den Buitenihavenweg de werkman C. Groene wegen, wonende Heienas traaf zoodanig getroffen, dat het linkerbeen is gebroken. Na voorloopig aldaar verbonden te zyh, is de man per rijtuig naar- huis gebracht. Hedenmorgen omstreeks 10 ure kwam in de fabriek van houtwaren van de firma Timmer May aan de Nieuwe Haven de werk man W., wonendei alhier, zoodanig met de cir kelzaag in aanraking dat de rechterhand cn arm ernstig gekwetst worden: de man verloor ten paar vingers van die hand, terwijl de arm geheel werd opengescheurd. Na voorloopig door een dokter te zijn ver bonden, is hij daarna op diens advies naar het Ziekenhuis gebracht. I. Het algemeen overzicht luidt als volgt Gedurende het afgeloopen jaar daalde het aan tal hier ter stede in werking zijnde branderijen der 1ste soort 1ste klasse van 100 tot 76, terwijl dat der branderijen van de 1ste soort 5de klasse van 2 tot 3 klom Hét buitengewoon groot aantal branderijen, dat derhalve werd stil gezet, is zeker wel het sprekendst bewijs, dat de resul taten van het brandersbedrijf, dat reeds vele on gunstige jaren heeft gekend, dit jaar bijzonder treurig waren. Het uitstoken van branderijen had weer een vermindering tengevolge van den kolen- aanvoer uit Duitschland en werkte daardoor er toe mede om ook ons havenbedrijf te doen achter uitgaan. Tot dien achteruitgang droeg eveneens niet weinig bij het geringe gebruik, dat door de de zeeschepen, vooral met kolen beladen zeesche pen, van onze havens werd gemaakt, ten deele een gevolg van het mechanisch lossen te Rotter dam. Wanneer wij hier nog aan toevoegen, dat de uitkomsten van de vetmesterij en den veehan del hoogst onbevredigend waren, dan zal het wel geen betoog behoeven, dat het afgeloopeD jaar aan vele inwoners onzer gemeente geen reden gaf tot tevredenheid. Toch mag dit niet leiden tot het besluit, dat 1911 voor Schiedam in elk opzicht een ongunstig jaar was. De distilleerderijen toch, al zullen de financieele resultaten wegens de stijging van den prijs der grondstoffen niet schitterend zijn geweest, kunnen op een belangrijken uitvoer wijzen. De glasblazerijen en kisten makerijen hadden geregeld werk en hebben een goed jaar gehad. De klein handel kon wel niet op merkbaren vooruitgang roemen, maar de meeste zaken bleven toch een bestaan opleveren. Ook werden meerdere groote bouwwerken uitgevoerd, van welke speciaal dient te worden vermeld de distilleerderij enz. der firma Joh. de Kuyper Zoon. Dit bracht o.a. mee, dat groote hoeveelheden steenen, zand en bouw materialen per binnenschip werden aangebracht, zoodat in onze havens een vrij levendig verkeer van binnenschepen viel waar te nemen, al belette dit niet, dat de opbrengst der havengelden bene den die van het vorige jaar bleef. Ten slotte mocht zelfs het brandersbedrijf tegen het einde van het jaar een aanmerkelijke verbertering van den toe stand zien intreden, daar eenerzijds door de ver meerdering van de vraag voor export en ander zijds door de vermindering van het aantal bran- berijen de vraag naar moutwijn het aanbod be langrijk overtrof. Toestand van hel brandersbedrijf. De prijzen der granen waren belangrijk hoo ger dan in 1910. De moutwijnprijs daarentegen was aanmerkelijk lager en bleef zelfs beneden den gemiddelden prijs van elk der zeven voor gaande jaren. Ook de gistprjjs was zeer laag. Weliswaar klom de spoelingprijs tot een buiten gewone hoogte (in doorsnee is hij minstens 20 jaar niet zdö hoog geweest), maar de duurte der grondstoffen en de lage prijs der twee andere producten konden hierdoor niet worden goed ge maakt. Wij aarzelen dan ook niet om het afge loopen jaar als een zeer ongunstig jaar te ken merken. Toestand der distilleerder ij en. De resultaten der distilleerderijen, welke voor export werken, waren gedurende de eerste maan den van het afgeloopen jaar minder gunstig. De vraag voor de westkust van Afrika werd daarna echter zoo levendig, dat het jaar 1911 op een uitvoer kan wijzen, welke dien van alle voor gaande jaren overtreft. Voor het binnenlandsch gebruik was de vraag bevredigend. Een buiten gewone stijging in den prijs der grondstoffen evenwel zal ongetwijfeld tengevolge hebben gehad, dat de financieele resultaten van het bedrjjf over 1911 niet schitterend waren. Onder branderijen worden hier verstaan panden, waarin het brandersbedrijf wordt uitge oefend. In één pand zijn niet zelden meerdere branderijen vereenigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2