Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Dinsdag 11 Juni 1912. No. 10342. Officieels berichten. Boiienlandsch Nieuws. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. LAi^DWEEH. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Oproeping in werkelyken dienst. De Burgemeester van Schiedam, roept bij deze op den in het landweerverlofgan- gersregister dier gemeente ingeschreven iandweer- plichtige FREDERIK GEORGE N1NABER, soldaat bij het Boste Bataljon Landweerinfanterie, behoorende tot de lichting 1910, stam boeknummer 1120, om op grond van artikel 35 der Landweer- wet, wegens het niet overeenkomstig artikel 34 dier wet verschijnen om alsnog te worden onderzocht, op 22 Juli 1912 voor den tijd van dertien dagen te Delft bij het 4de Regiment Infanterie, 1ste Bataljon onder de wapenen te komen. Genoemde verlofganger moet zorg dragen, dat hij zich, op den aangegeven dag, in unilorm ge kleed, en voorzien van zijn verlofpas (zakuoekje), alsmede van al de bij zijn vertrek met groot-vei tol medegenomen voorwerpen van kleeding en uit rusting, wapenen en ledergoed, reglementen en dienstvoorschriften, bij gemeld korps aanmeldt. Ingeval ziekte ol gebreken de opkomst mociiten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeente-secretarie (afdeeling Militie) blijken door overlegging van eeue gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan wor den gesteld. Voorts wordt hem er op gewezen, dat hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, als deserteur wordt behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, zich strafschuldig maakt het niet ontvangen eener byzouüere oproeping een verloganger geenszins onthelt van zijne ver- plichung tot opkomst in werkelijken dienst, daal de openbare kennisgeving EEN1G en ALLEEN als BEW1J8 geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Schiedam, den llden Juin 1912. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. DE OORLOG TUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE Over die. nieuwe gevechten, welke in Tripolis 1 .ebben plaats gehad, deelt het Stefani-AgeiitsriLap r.og de volgende bijzonderheden nmie: Om de Italianen de heerschappij over die oase Sansoer te verzekeren, rukten Zaterdag een af deeling van 14 bataillons infanterie, eeni'ga bat terijen artillerie en eein brigade cavalerie in weste lijke richting uit Tripoli-s op. Het doel wanen eenigo heuvels zuidelijk van Marsa én Sidi Abaci Gili. Een reserve-a [heeling, uit een bataillon Askari's, een brigade cavalerie en een batterij berggesohut bestaand.;, weld ten zuiden van die derde schans van Gargaresch op gesteld. Bovendien werd te Boemeliana de brigade- Montouri van vijf bataillons infanterie en een batterij berggeschut gereed gehouden. Om half vijf verliet de divisie Camerana de verschansingen van Gargaresch; zij deed met de bajonet op den vijand verschillende succesvolle aanvallen. Tegen half acht bereikte zij haar plaats van bestemming. Verschillende af deelingen van het 40ste regiment infanterie verdreven Gen vijand met de bajonet uit zijn stelling op ue ho,og;te van Sidi Abael Gili. Terzelfdertijd deen een lal rijke vijandelijke strijdmacht, die uit zuidelijke richting kwam, een hevigen aanval op Gargaresch tegen den linker vleugel van dein divisie Came rana, maar de reserve en de artillerie der dercue schans van Gargaresch mengde zich in den strijd, bracht den vijand tot staan en dreef hem vervol gens met behulp van de brigade Montouri, die in ijlmarschen uit Boemeliana oprukte, en den vij and in de flank aanviel, terug. 'sMiddags was de vijand over alle linies te ruggeworpen, behalve in het oostelij:; gedeelte van de oase Sansoer, waar zich nog: gtmte afdee- lingfen bevonden; een krachtige aanval der bri gade Rainaldi dreef ook deze volledig' op de vlucht. Tegen 1 uur trok de vijand zich op alle punten terug. Volgens een telegram van géneraal Caneva zijn de verliezen van den vijand op meer Aan 1000 gesneuvelden te becijferen. Het aantal gewonden is onbekend. Aan de zijde der Ifaliaa-.-n vielen 1 officier, 19 soldaten en 10 Ashari's8 officieren, 183 soldaten pa 70 Ashari's werden! gewond- De „Frankfurter Zeitung'* verneemt uit betrouw bare bron te Konstan tinopel, dat als us Italianen C-bios bezetten een krachtige poging van ds mo- gend'heuen (e verwachten is om dien vrede te be werken. Die mogendheden willen het niet zoo ver laten komen, dat Italië na Chios ook nog Lem- nos bezet en de Porte da;n haar besluit, om de Dardanellen nogmaals te sluiten ten uitvoer brengt, omdat dat voor den internationalen handel, die door de sluiting van de Dardanellen, die reeds heeft plaats gehad, toch al gevoelig 's getroffen, eenvoudig' een ramp zou zijn. j OOSTENRIJK-HONGARIJE. fn den toestand van Kovacs, den afgevaar digde, die in het Hongaarsche parlement np graaf Tisza een moordaanslag pleegde en daarna zich zelf het leven trachtte te benemen.,' een kleine vooruitgang was te bespeuren, nadat men den kogel uit zijn hoofd verwijderd had. Be crisis is echter nog' steeds niet overwonnen, hoewel de doctoren van meening zijn, dat zij1 hem in luet leven kunnen behouden. Het gerucht, als zou Kovacs in den laats ten tijd aan de Boedapester beurs groots verliezen gieteden hebben en daar om zijn aanslag gepleegd hebben, wordt door zijn familie volkomen ongegrond genoemd. Ee vraag, welke gevolgen het misdrijf voor Kovacs zal hebben, wanneer hij in leven blijft, houdt de. politieke kringen in Boedapest in hoogt mate bezig. Volgens Hongaarsch strafrecht zou hij tot 10 a 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld worden. Bij zijn verhoor in het ziekenhuis werd hem gevraagd, waarom hij den aanslag gepleegd had. Ik wilde in de zaal binnendringen om te be wijzen, dat mijn uitsluiting' onwettig was. Ik dacht, dat de leden der meerderheid mij dit zouden beletten, en in dat geval wilde ik mij met mijn revolver verdedigen. Hal de politie mij gearresteerd, dan zou ik mij zeil doodge schoten hebben. Ik verloor echter mijn zeilfbe- heersching en schoot er blindelings op los. Ik herhaal, dat ik niet de bedoeling nad, gva,af 'tisza te wonden. „Waarom hebt gij dan zelfmoord willen ple gen?" Ik was overtuigd, dat ik daarmede onze /.aak een dienst zou bewijzen. Ik' meende, dat mijn dood den president aanleiding zou geven, zijn geweldenarijen te staken. Installatie. Ce ter'hnisch-'maritieme commissie dezer dagen door den minister van marine a. i. ingeheid, zal den Ssten Juli geïnstalleerd worden. Rpperking van loterijen. De minister van justitie heeft een brief gericht tot den procureuf-'generaal bij de gerechtshoven, waarin de aandacht van die ambtenaren er op wordt gevestigd, dal het toenemende aantal ver zoeken om Koninklijke toestemming tot het aan leggen en houden van een loterij een strengere gedragslijn, dan tot dusverre gevolgd wordt, tegen over diergelijke verzoekschriften noodzakelijk maakt. Vooral daar meer en meer toestem wing wordt verzocht tot het aanleggen van loterij'en van groot-er omvang, z.ou hel gevaar ontstaan, dat in strijd met de bedoeling van de Loterijwet ook deze koninklijk: goedgekeurde loterijen de speel zucht zouden opwekken en1 het exploit'eeren van loterijen tot een bedrijf zou worden gemaakt. Teneinde dit tegen te gaan zal da minister van juslilie, tenzij in gevallen van zeer hijzond'.:,en aard, zijn medewerking niet meer verleenen tot het verkrijgen van de Koninklijke toestemming van loterijen, welke uit meer dam 25,000 aand.-e- len zouden bestaan, en zullen voortaan de ge zamenlijke wederverkoopers van loten nimmer meer dan 12 pet. provisie mogen ontvangen. Eleetrisehe tram Noordwjjk-Leiden. De feestelijke opening van dei eleetrisehe tram Na.ord'w'jjk Leiden zal den 14den dezer plaats hebben. - i j i i i i t II N. V. Gist- en Moutwynindustrie te Schiedam. (The Trust.) De vergadering van heeren branders- en mout wijnfabrikanten, gisteravond 8 ure in Maison Van der Heijden gehouden, had, zooals men weet, ten doel de oprichting van de N. V. Gist- en Mout wijnindustrie te Schiedam. De voorzitter, de heer D. Ris, omstreeks 8 ure de vergadering, die door een 20-tal personen bezocht was, openend, deelde eerst de reden mede, waarom deze vergadering was bij eengeroepen, nl. om aan de onderteekenaars van het voorloopig contract de resultaten van de aangewende pogingen mede te deelen. Waar het aanvankelijk opzet was, niet in zee te gaan voor dat 100 branderijen waren toegetreden, moest voorz. mededeelen, dat dit doel niet was bereikt, waar slechts 83 branderijen waren toegetreden, waarvan op 'toogenblik zich nog 1 de heer Muller had teruggetrokken. De vraag dringt zich nu op, of wij met die 82 branderijen in zee zulleu gaan. Üe bedoeling is echter niet reeds nu de beslissing te doen vallen, maar over 14 daag te beslissen of de vennootschap al of niet zal tot stand komen. Voorz. meent, dat deze zaak in het algemeen belang van Schiedam is. Blijkt echter ten slotte, dat er niet voldoende samenwerking is, dan zal men er het bijltje bij moeten neer leggen. Daarna gaf voorz. het woord aan Prof. Volmar, leeraar in de bedrijfsleer aan de Technische Hoogeschool te Delft, die voortdureud deze zaak te dezer stede geleid heett. De professor zette allereerst uiteen, dat het hoofddoel dezer combi natie is, de branderij-industrie op een gezonden normalen grondslag te vestigen, een zaak, waarbij heel Schiedam met al zijn aanhoorigheden belang heeft. De verantwoordelijkheid voor het niet sla gen van bedoelde combinatie moet hij overlaten aan hen, die om persoonlijke redenen het belang van Schiedam prijs geven. Prof. wil slechts vra gen Is een industrie gezond, wanneer de prijsre geling te laag is in verband met de gemaakte kosten? Is een industrie gezond, wanneer het eene artikel (moutwijn) zoo in prijs wordt opge schroefd, dat bet andere (gist) als surrogaat be handeld en tot spotprijzen van de hand gedaan wordt Is 't een gezonde toestand, dat de mout wijn zoo duur wordt gemaakt, dat 'top den weg van de concurrentie ligt, spiritus te gebruiken Naar prof. verder uiteenzet, gaat 't vooral om twee dingen betere kwaliteit gist te leveren en beteren prijs voor de gist te bedingen. De afne mers, allereerst de bakkers, doet men met de tegenwoordige onregelmatige prijsregeling van de gist geen dienst. 'tKomt erop. de productie- hoeveelheid van de verschillende artikelen der branderijen regelmatiger, beter over 'tjaar, te verdeelen. Daarmee zal ook de landbouw gediend zijn. Daartoe moet men komen tot het vormen van een koopcontract namens allen en door ieder persoonlijk met de vennootschap aangegaan. De grondgedachten, waarvan men bij het vormen van zoo 'n combinatie is uitgegaan, zijn twee stukken lo de statuten van de N. V. Gist en Moutwyn- industrie te Schiedam en 2o de overeenkomst door ieder deelnemer met de vennootschap aangegaan. Daarbij zijn in het oorspronkelijk onderwerp een paar kleine afwijkingen gebracht als gevolg van de persoonlijke besprekingen, waarbij allerlei bezwaren zijn opgeworpen. Prof. vertrouwt ech ter, dat waar het beginsel goed is, men op den vorm minder moet letten. Gaarne zal hij echter de opgeworpen bezwaren bespreken en te dezer zake inlichting geven. Deze combinatie heeft de eigenschap te behagennoch aan de eenen noch aan de anderenden eenen gaat ze te ver, dén anderen gaat ze niet ver genoegals 't toch zoo ver komen moet, dan willen zij maar van al de soeza van het bedrijf af wezen. Prof. meent, dat dit idee nog niet zoo slecht is, maar denzulken ant woordt hij als wij niet op een dag naar St. Petersburg kunnen komen, laten wij dan onder weg halt houdenals dit eerste stuk er is, dan zal het tweede er later ook wel komen. Van anderen gaat de roep uit, dat zij nagenoeg aan het eind van hun leven zijn gekomen en voor hun gezin niet de verantwoordelijkheid van het aanvaarden van zulk een nieuwe zaak willen dragen, maar prof. vraagt hun of zij dan wel de verantwoordelijkheid willen dragen, aan hun ge zin na te laten een niet lucratief bezit en of 'tniet beter is aan hun kinderen een bezit na te laten dat meer waarde heeft Een derde argu ment is, dat 't niet moest zijn een naamlooze vennootschap, maar een coöperatieve vereeniging spr. meent echter dat 't hier minder op den vorm aankomt dan op de hoofdzaak waarom 't gaat. Anderen zeggen weer: dat is iets voor de grootere branders, laat men de kleinen afkoopen. Prof had vooral de opvatting in distillateurskringen iets breeder verwachtwil toch de Nederlandsche je never de concurentie met het buitenlandsch pro duct volhouden, dan moet die berusten op een product dat allen kennen den moutwijn. Het belang van branders en distillateurs beiden is, dat de moutwijn goedkooper worde afgegeven dan a f 15 en 16, zij doorloopend lager worde, meer nabij den prijs van de spiritus kome. De prijzen van de gist behooren echter meer regelmatig be paald te worden de bakkers zijn ook met een regelmatigen prijs van de gist beter gediend. In het vervolg zijner rede zette prof. uiteen, dat bij deze prijsbepaling over het geheel veel klein zielige overwegingen den doorslag geven. Als men 10 of meer cent van den afnemer kan be dingen, vindt ment 't niet zoo erg het eens ge geven woord te breken. Maar moge we aldus een enkelen keer voordeel behalen, over 't geheel zal men toch zich zeiven daarmee benadeelen. Prof. vergelijkt de handelwijze van dergelijke handelaars met het slachten van de kip die de gouden eieren legt. Zoo zeker toch als 4x1 meer is dan 1 maal 2, is t' toch, dat men door een lageren prijs de afname vergroot en aldus op den duur meer voordeel behaalt dan dat men tot den verhoogen prijs blijft afgeven. Aan dit betoog zegt prof. niets meer te hebben toe te voegen. Waar het plan in zich zelf goed is, kan er geen ernstig bezwaar tegen bestaan. Staat hier het doel voorop, de producten op een billijken prijs te brengen, dan moet zeker ieder weldenkende tot het tot stand komen dezer over eenkomst medewerken zij die er buiteu blijven, dienen niet het belang der gemeenschap. Spr. hoopt dan ook, dat, als men na verloop van 14 dagen weer zal bijeenkomen, de combinatie zal gevormd worden. Naar zijne meening is 't niet noodig te beginnen met 100 branderijen, hij houdt aan zijn aanvankelijke opvatting dat een getal van 80 branderijen voldoende is. Die opvatting is echter afgestuit op de opmerking dat nHollan- dia" dan volkomen hetzelfde contract zou kunnen tegenoverstellen daarom is het getal branderijen, dat de combinatie zou vertegenwoordigen, van 80 op 100 gebracht. Toch is de directie van »Hol- lanaia" bereid tot eene betere regeling van den gistprijs mede te werken, waar een jong en wetenschappelijk man aan het hoofd der zaak staat, was dit zeker wel niet anders te ver wachten. Prol. hoopt dus, dat men over 14 dagen toch zal beginneD, als niet 100 maar 80 branders, zich verbinden. Voor verbetering van den gistprijs kan dan een overeenkomst worden aangegaan met sHollandia" en met de firma Nolet, die geen moutwijn maar spiritus fabriceert. Wat den mout- wijnprijs betreft, beoogt men, met dien op een lager niveau te brengen, de vraag naar het artikel te verhoogen en aldus het belang van de heele stad en hare aloude industrie te dienen. Nadat de professor aldus zijne toelichting ten einde had gebracht, bevestigde de voorzitter in antwoord op een vraag om inlichtingen nog eens dat 83 branderijen zich hadden aange sloten en legde hij vooral den nadruk op de dwaze omstandigheden waarin de gisthandel ver keert. Prof. Volmer stelde daarna in 't licht dat men 't toch in de hand heeft, den gistprijs met 5 cents te verhoogen, wat toch een bedrag van f 180.000 per jaar uitmaakt. In antwoord op de vraag bijzonder door den voorzitter van Schiedams Kamer van Koophandel en Fabrieken, den heer Jos. Witikampf, gedaan, of de professor kon raden, ondanks het groot ge tal ^outsiders" toch te beginnen, waar toch die bui tenstaanders zouden profiieeren van de kosten dooi de deelnemers gemaakt, merkte prof. Volmer het volgende op Met absolute zekerheid is hier om trent de kans van slagen niets te zeggen. Onder teekenden alle Schiedamsche branders het bedoel de contract, dan zou hij 99°c zekerheid omtrent het slagen kunnen geven, maar de kans van niet slagen wordt grooter, naar mate er meerderen buiten het contract blijven. Toont men zich echter van meet of conciliant, tegenover de bui tenstaanders, dan zal in bedoelde*kans berekening een machtige factor blijken een groote groep bui tenstaanders, die niet mee maar ook niet tegen zijn. Prof. kan zeker niet zeggen, dat men met een deelneming van 80 branderijen zal slagen. Intusschen hoopt prof. dat, waar 't er hier om te doen is van het brandersvak een behoorlijk loo- nend bedrijf te maken, velen hun belang zullen inzien om met de combinatie mee te gaan. Waar enkelen opwerpen, dat zij zich meer distillateur dan brander gevoelen, stelt prof. in 't licht, dat 't het belang van branders en distillateurs beiden is tot eene behoorlijke regeling van den mout- wijnprijs te komen. Nadat de nadere toelichting van den voorzitter nog een enkele opmerking had uitgelokt, getuig de de voorzitter volmondig dat hij 't er volkomen mee eens is, dat hier alles draait om den gist-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1