Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang Vrijdag 14 Juni 1912 No. 10345. Officieek berichten. Kennisgeving. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON, het eo T. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst b iI- lijks overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat op Zondag den lijden Juni e.k., na het eindigen der voormiddag-godsdienst oefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarhjksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het I'onds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst m de Nederlanden en noodigen de ingezetenen uit, naar vermogen bij te diagen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgs lieden en de tegemoetkoming in de behoeften dei- betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoema LAGERWEIJ, W.B. De /Secretaris, V. SICKEN(iA. DE OORLOG TjUSSCUEN ITALIË EN TURKIJE De Dardanelles Uit Constantinopel seint men, dat volgens offi deele mededeelingen thans een half mihioen Turk- stlhe soldaten onder de wapenen zijn. lieden is een regiment uit Constantinopel gedeeltelijk, naar Smyrna en voor een ander gedeelte naar ae Dar- danellenforten gezonden. De generaal-inspecteur Riza pasja, die tot opperbevelhebber van de lipe- pen aan de Dardan'ellen benoemd is, is met den chef van den genei-alen staf Halil bey naar cte Dardanelieai vertrokken. Uit Constantinopel wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: Ondanks het gerucht, dat de mogendheden stappen te Rome zouden doen, om een bezetting van nog meer eilanden door Italië to voorkomen, handhaaft zich hier ue ovcuui- gimg. dat Italië na het vertrek van ae Italianen uit Tubkije nogmaals een actie in de Aegeïsche Zee zal beginnen. Turkije maakt zich daarom gereed, om op verschillende punten oen aanval te kunnen afweren, ofschoon men gelooft, dat het bedreigen van verschillende punten tegelijk slechts een krijgslist is, om de Turksche troepen te ver snippenen. Men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de Dardanellen weer opnieuw gesloten worden. Een hoog ambtenaar gaf van daag te kennen dat het zeer twijfelachtig is, of de zeeëngte over acht dagen nog' open zal zijn. De Egeïsche Archipel. Uit Athene en Cairo wordt geseind, dat verschil lende politieke vereenigingen in den Egeïsohen Archipel aan den koning van Italië, de minis ter-president Giolitti en den president van de Italiaansc'he Kamer en van den Senaat, en ook aan Frankrijk, Rusland, Engeland en lord Kit chener een verzoekschrift hebben gezonden, waar in zij schrijven, dat de terugkeer der Turksche heerschappij op de thans door de Italianen ver overde eilanden in de Egeïsdhe Zee, zeer era- Uit het Duitsch vertaald). 23) Tn^'v1^iCc.,!ieiiUiG slechts van hooren zeggen. woestWas nog nooit iemand ziek ge- beroerte^estoi vpnWaS °P hooge leetti.ld aan een •7w-iktp Anna moeder aan ouderdoms zwakte. Anna zou wel weer gauw genoeg beter wezen. Zeide z,j zelf niet, dafzij nilts geen P«n had? Geen pijn, dus ook geen ziekte dat sprak bij den molenaar van zelf. - De genees heer kon komen, zooveel hij woudat scheen Rosine gerust te stellen. Ook bleef de molenaar deze dagen thuis, omdat zijn vrouw de zieke geen oogenblik verlaten wilde. Zoo hield hij dan weer eens zelf toezicht. De molen klapte, het water ruischte als gewoonlijk. De knechten waren ijveriger dan anders, omdat liet oog des heeren op hen rustte. Nu en dan fluisterde de een den ander een ernstig woord in, dan knikten zij beiden met hun hoofd of trokken de schouders op- Ja, het was toch teurig, zoo jong te moeten sterven. Als de kleine Martha uit school kwam, zette zy zich bij hare geliefde zuster aan het bed en net is met te gelooven hoe stil die kleine wilde stive gevolgten voor de aldaar wonende Griek- sche bevolking zou kunnen hebben. Zij verzoe ken daarom den mogendheden, als de vrede tus- sefcen Italië en Turkije gesloten is, een an neen regc-éringsvonn pp die eilanden in te stellen, het, liefst een regeeringsvorm, zooals die thans op het eiland Samos bestaat. Zanzoer. Het „Giomalei d'Italia'' ontvangt een telegram uit Napels, waarin gezegd wordt, dat gerepatri eerde karabiniers, die deelnamen aan het ge vocht bij Zanzoer, melden, dat de Italianen 800 gevangenen maakten, op den vijand twee kanon nen veroverden en een zeer groote hoeveelheid wapens en ammunitie. D e s t rijd bij Homs. Re Turksche minister van Oorlog publiceert een telegram uit Homs, d.d. 6 Juni, waarin gemeld wordt, dat de Turken een fort bij Mek fan na men. De Italianen zouden daarbij 20 gesneuve'uen verloren hebben. Den 7den Juni herinnen cle Italianen hot fort, maai- moesten het opnieuw verlaten; zij keerden ten deele naar Homs terug, ten deele naar Mek'tab. In den nacht van 11 op 12 Juni deden de Turksch-Arabische troepen een aanval op de le germacht, die de kleine bergen aan de Lebda beziet. Na een hevig gevecht werden de Turken en Arabieren verslagen en gedecimeerd. Zij leden zeer zware verliezen. De Italianen zouden 31 gesneuvelden en 59 gewonden verloren hebben. FRANKRIJK. De commissie; die een onderzoek ingesteld heelt naar de oorzaken van de ramp der „Vendémiaire" meent, dat, bij de richtingen, die de twee vaar tuigen te volgen hadden, een botsing tusschen de „Vendémiaire" en de „St. Louis" niet uit kon. blijven. Do gezag1voerder der „St L'ouis"i zou dus geenszins verantwoordelijk gesteld kun nen worden. Da „Vendémiaire" is waarschijnlijk dóór'de kiel van de „St. Louis" in tweeën ge- sneden De schotten van de onderzeeër hebben stellig niet aan de drukking' van het water weer staan en het gfeborrel van het water, dat vijf minuten aanhield, wijst er op-, dat de „Vendé miaire" geheel vol gestroomd is. Ongetwijfeld is dé bemanning na zeer korten tijd omgekomen. De commissie is overtuigd, dat er voor het ber gen der onderzeeër niets gedaan kan worden, daar hot vaartuig door den stroom is meege sleurd. AMERIKA Uit New-York wordt gemeld, dat de zoogenaam de commerce van de Duitsehe vereeniging ter ©ere van het bezoek van het Duitsehe eskaoer een geweldig succes was. Meer dan 3900 bezoe kers waren aanwezig. De Duitsehe gezant, graaf Bernsdorf, de vice-admiraal Rebeur en admiraal Winslow werden met buitengewoon enthousiasme begroet. De burgemeester sprak een loast uit, die met g'root gejubel ontvangen werd het daar uren lang uithield. En als zij weer plaats moest maken, omdat mijnheer pastoor kwam, dan vloog zij als een schuw vogeltje in den stilsten hoek van de woonkamer. Daar was zij bezig met inkt, pen en papier en schreef aan haren broeder een langen brief. Nog eenige dagen verliepen, toen kwam de groote slag. De molenaarsvrouw verdroeg het met merk waardig geduld zij had het zien komen en zich aan Gods wil overgegeven. De molenaar was vernietigd. Hij had tot het laatste oogenblik aan geen gevaar geloofd, niet eraan willen gelooven. Zoo kwam het sterven van zijn kind onverwacht. Als een droomende liep hij ronddan weer stond hij langen tijd voor de met bloemen ver sierde kist en zag naar het lieflijke, wasbleeke gezicht van zijn Anna, als twijfelde hij of zij wel werkelijk dood was. Martha gaf een vrijen loop aan haar smart. Toen, na een lange, hartstochtelijke uitbarsting van tranen, werd zij opvallend rustig. De majesteit van den dood vervulde haar met eerbiedig ontzag. Hoe schoon lag Anna daar, alsof zij sliep en toch weer wat anders u" 8!'' ,en 20° wit. Haar vingers, die een wn-on aisbeeld en een rozenkrans vasthielden., pn hi no™ van was' Hooge kaarsen brandden sieraad °n bladei'en lagen in het rond tot MÓ'Sno S7n„ i*et' als men dood is," dacht Maitfla. Zou Anna nu uit den hemel kunnen Reuter seinde gister uit Dublin: De lërsche kiesrechtvrouwen hebben openbare gebouwen .aangevallen. Zij belegerden het belas tingkantoor, het postkantoor, politiebureaux, enz. en wierpen vele ruiten in. Er zijn acht vrouwaï aangehouden. I Roosevelt heeft laten békend maken, dat hij een voorstander van vrouwenkiesrecht is, en nat bet program, hetwelk hiji weldra aan de con ventie te Chicago zal overleggen, daarover een ondubbelzinnige verklaring zal bevatten. Over de uitbarsting van den vulkaan Kat- rr-ai, op een der Aleutiscbe eilanden, berichten nit Seward, in Alaska, aangekomen vissehersboo- ten, thans nader, dat zeven vissblhersdorpen zijn verwoest, en meer dan 200 personen omgekomen zijn. In de omgeving van Kodiak hoersehte ten gevolge van de dikke aschregen, geduimde 40 lifer, .algeheele duisternis. Door de „Press© Centrale" wordt uit Ber lijn geseind, dat de aanstaande keizer manoeu vres plaats zullen hebben aan de Fransch-Bel gische grens, in den omtrek van het Eifelge- berg'te f Generaal von Moltke, de chef van den gene ral-en "staf, reist op het oogenblik in deze streek, vergezeld van 16 generaals en 20 hoofdofficieren. Iiij heeft reeds een bezoek gebracht aan Aken en Saint-Yirn en bevindt zich thans te Neuerbeot, waar hij drie dagen blijft. Te Palermo is, tengevolge van ae lonale 'agitatie tegen cie wet op de scheepvaartsubsi dies, waardoor Palermo, naar men beweert, be nadeeld zou worden, een algemeen© staking uit gebroken. Het tramverkeer slaat stil. De bladen komen niet uit. Alle zaken en koffiehuizen zijn gesloten. Een groote menigte stakers trekt door cte straten. Tot ernstig© botsingen is het nog niet gekomen. j De Duitsehe Keizer heeft dezer iagen aan de feestelijke viering van het 200-jarig' bestaan Van ,de Berlijnsche bankiersfirma Gebr. Schick ler, waarvan Ludwig Delbrück; lid van het Hoe renhuis, een van de leiders is, deelgenomen en daarbij een toespraak tot do firmanten gehou den, nadat Delbrück hem uit naam van de firma welkom geiheeten had. 's Keizers toespraak luid de, naar de „Lokal-Anzeiger" thans bekend maakt, als volgt: „Mijn waarde Delbrück, ik dank u hartelijk voor de vriendelijke woorden, die u uit naam van baron v. Schickler en mevrouw de gravin Pour- talès tot mij gericht hebt. Het is mij! een g'rooie vreugde, om vandaag in dit eerwaardige B'er- lijnsc'he patriciërshuis in uw midden te vertoe ven en aan het tweehonderdjarig feest van de firma Gebr. Schickler zelf niet alleen in beeld deel te nemen. De geschiedenis van uw huis is met de lotgevallen van de stad Ber lijn. van den Pruisischen staat en zijne koningen nauw samengegroeid. Wij hebben zooeven ge hoord, wat het bankiershuis aan mijne vo-orva- zien, hoe mooi haar kamer versierd was: Ach ja, het was wel mooi, maar toch zoo treurig, en Martha moest maar weer weenen want haar zus was nu weggegaan en zou nooit meer terug komen, net als Peter. „Maar nu zijn ze toch bij elkaar" dacht zij, zich troostend en zjj zei- de dat aan haar moeder, die daarop in een he vig snikken uitbrak. 's Nachts viel de frissche sneeuw, als wilde de aarde zich in een wit gewaad hullen, om de begrafenis van het jonge meisje te eeren. De molenaar liep achter de kist midden tus- schen zijn beide zonen Jacob, in soldatenuniform, en Theo, die van de kostschool gekomen was. De gebeurtenissen waren hem zoo onverwachts overvallen. Uit Martha's verwarde brieven had hij slechts gelezen, dat Anna ziek was, maar zeker spoedig genezen zou en dat zij niets geen pijn had. De molenaar zag de kist in het zand zinken Hij sprenkelde met de groene palmtak wijwater in het open graf, hoorde de eerste schoppen zand op de kist rollen maar het was hem als een droom. De woorden van vrienden en be kenden, die na de begrafenis om hem heen suisden, hoorde hij nauwelijks. Slechts toen Marie Brenner, de schoondochter van den ouden Brenner, met hare twee kinderen, hem naderde en met snikkende stem sprak: „God trooste je voor dat verlies, neef!" toen werd zijn aan gezicht nog bleeker en wendde hij zich bijna ruw van haar af deren, vooral aan Frederik Willem 1 en Frode- rik den Groote, te danken heeft.; ik zou de goede wisselwerkingen van deze betrekkingen en de uitnemende diensten in het licht willen stel len. welkte industrieele en commercieele arbeid hier den staat bewezen hebben. In voed© en in kwade tijden heeft het huis Schickler trouw naast koning en vaderland gestaan, niet alleen als het winst belovende ondernemingen betrof, maar ook als het erom te doen was, den algemeenen nood te lenigen en door een tot aan de grens van het eigen vermogen en crediet reikende offervaar digheid een g'oed voorbeeld voor anderen te geven. Dat deze tradities van het huis ook nu nog hooggehouden worden, bewijizen de gedane ju bileumsschenkingen. „De particuliere betrekkingen van het bankiers huis met den vorst zijn tot op den huidig,.a dag evenmin geëindigd. Al sta ik ook niet, zooals enkele van mijne voorvaderen, als schuldenaar in de boeken van de firma, ik ben toch den tegenwoordigen leider van de firma grooton dank verschuldigd voor den trouwen bijstand, dien hij mij in het beheer van mijn vermogen op onbaat zuchtige wijze verleent. Met den wensch, dat Iet huis Schickler ook in de toekomst in trouw aan koning en vaderland moge groeien, bloeien en zic'h ontwikkelen, hef ik mijn glas op en ledig het op de welvaart van de firma, hare leden en hun gezinnen". Uit Constantinopel wordt geseind, dat gis terochtend om half twaalf een groote brand uit brak in een depot van benzine en verfwaren in de havenwijk van Galata, in de nabijheid van de beurs en de nieuwe brug. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse om het geweldige vuur te blusschen, wat 's middags om drie uur nog niet gelukt was. Regeeringscoininfssaris-auteurswet. Bij Koninklijk besluit is rnr. A. E. Bles, raad adviseur bij het departement van Justitie, aan gewezen als commissaris, bedoeld" hij art. 110, 2e lid der Grondwet, en is hem opgedragen de ministers van Justitie en van Koloniën bij te staan bij het behandelen van het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van het auteursrecht, in de vergadering der Staten-Generaal. (Stct.) Kardinaal van Rossum. Onze Romeinsche correspondent meldt, dat Z. Em. de kardinaal-legaat Van Rossum, gedurende het Eucharistisch Congres te Weenen, op den Hofburg zal logeeren, als gast van Z. M. keizer Frans Joseph. In opdracht van Z. H. den Paus zal op de heenreis Z. Em. nog afstappen in Trente, om daar plechtig een nieuwe kerk te consacreeren. (Tijd.) Negende Middenstands-Congres. Het 9de congres van den Middenstand zal dit jaar onder voorzitterschap van den heer J. S. Hoofdstuk VII. De Leugen. Den dag na de begrafenis van hunne dochter Anna, Zondag, vertrokken de twee broeders weer, Jacob naar zijn garnizoen, Theo naar het gymnasium. Beiden hadden een gevoel van droeve heimwee. Jacob haatte het soldaten leven en de discipline, die zijn vrijheid aan banden legde. En Theo haatte de studie. „Maar", zei hij tot Frans Brenner, „ik blok m'n kop gek want ik moet er van den zomer weer af. Dan krijgt geen mensch me meer van den molen weg. Wie kijkt er naar het volk als vader op reis is? En bovendien, 't Is toch niet goed, dat moeder en Martha veel alleen zijn." Terwijl hij dit zeide, wierp hij zijn hoofd achterover; hij kende zijn waarde. Ér leefde een luid sprekend plichtgevoel in den knaap en een groote aandrang om zijn werkkracht te ontplooien. Reinout, de oude knecht, maakte, na de Vesper, een wandeling naar het kerkhof bezochr het frissche graf en nog verschillende andere, en keerde dan weer naar den molen terug. Daa werkte de anders zoo feestelijk stemmende Zondagsrust bedrukkend. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1