Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 35ste Jaargang. Maandag 17' Juni 1912 No. 10347. feuilleton." S ™SomiUkket ls D00lt mea' te ,oor- Baitealandseh Nieuws. het lot. Verspreide berichten. Binnenland, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92eike regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelp adverteeren worden uiferst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De gevechten bij Homs. De. correspondenten van de Engelsche bladen, die de oorlog aan Turkselhe zijde medemaken, melden in hun laatste telegrammen,, dat niet de Italianen, maar wiel de Turken bij de jongste gevechten in de buurt van Homs de overwin ning hebben behaald. Een telegram, 13 Juni uit Diohibat, bet Turksche hoofdkwartier, verzon den, meldt b.v.op 12 Juni hebben de Tunksch- Arabisdhe strijdkrachten de Italian,nsche stellin gen bij Lebdd aangevallen. Na een hevig ge vecht van 7 uur werden de Italianen terugge slagen. In wanorde sloegen zij op (,c vlucht en lieten verscheidene groiote stukken, veel ge weren, een beduidende hoeveelheid ammunitie en een groote massa voedingsmiddelen op het slag veld achter. De Italianen hadden meer o.'.n 1500 dooden, waaronder een kapitein en 17 luitenants.. De Turken hadden 50 dooden en 150 gewonden. Nieuwe uitbreiding van gebied. Een draadbericht uit Rome meldt: Admiraal Borearicci seint, dat de Italianen, na zich gistermorgen ontscheept te hebben, een hoogte ten zuiden van Boe Schaifa bezetten. Ver volgens maakten zij zich ook meester van een inlandschen tempel dezer stad. (Boe Schaifa en de golf van Boe Schaifa zijn aanzienlijk oostelijker gelegen dan de golf van Solum, wier bezetting door Egyptische troepen in November van het vorig jaar te Rome groote ontstemmiag verwekte. Niet zonder belangstelling zal men zich afvragen, welken indruk deze nieuwe uitbreiding van het door Italië bezette Noord- Afrikaansche gebied te Londen en Cairo maken zal. Red.) Engeland niet meer die beteefkënis had als vroe ger, niet de Japansche meening weergaven. De alliantie; zeide de prins is zelfs van nog grooter belang dan ooit te voren. Zij is de spil, waarom de geheele buitenlandsche politiek van Japan draait, en de beste waarborg voor het behoud van den Europeeschen vrede. PORTUGAL. De ministerieele crisis is nog niet opgelost Barios Cueiroz weigert de portefeuille van Fi nanciën te aanvaarden en Barreto die van openbare werken. RUSLAND. Het uitwijkingsbevel tegen de stakende arbei ders der Lena-goudwasscherijen is ingetrokken, daar het lid van den Rijksraad senator Manuchen, wien een inspectie der mijnen opgedragen is, het noodig geoordeeld heeft, dat gedurende den tijd van het onderzoek ook alle stakers in de mynen aanwezig zijn. 'oetings-artikul publiceerde, zegt, dat liet bezoek van groote beteokenis was, daar het vriendschap pelijke betrekkingen tusschen twee naties heeft versterkt i Admiraal Winslow heeft admiraal Rehearr een y.hat geschonken, waarop de „Moltke" en de „Louisiana" te zamen staan afgebeeld. De bur germeester van New-York, Gay nor, heeft van Ober- btirgemeister Kirsehuer, te Berlijn, een telegram ontvangen, waarin dleze zijn dank voor het tele gram dér New-Yonksche bevolking te kennen geeft en de hoop uitspreekt, dat de Duitsch-Amerikaan- scbe betrekkingen voortdurend versterft mogen worden, CHINA. Uit Kanton wordt öd. 15 dezer geseind Gisteren hebben soldaten, die opstandelingen achtervolgden, gedurende tien minuten tegenover de buitenlandsche concessie een beschieting Ojn- derhouaen, waarbij de kogels in allerlei rich tingen vlogen. Verschillende voorbijgangers wtr- nc-n gedood of gewond, o. a. een Chinecsch dok ter. Men verwacht hier, dat moeilijkheden zuilen uilbreken, omdat de bankbiljetten, uitgegeven door net voorloopig bewind niet voor de waarde wor den geaccepteerd. 1 Aan de kade der buitenlandsche concessie zijn negen buitenlandsche kanonncerbooten gemeerd. BELGIS. De herstemmingen voor de Provinciale Raden hebben gisteren plaats gehad. Terwijl er gestemd werd over 14 katholieken, 34 liberalen en 2 socia listische vacatures, werden 10 katholieken, 30 'iberalen en 20 socialisten gekozen. Deze verkie zingen brengen geen verandering in de meerderheid der verschillende provinciale raden. FRANKRIJK. Zaterdagmorgen is te Cherbourg een ui 'vaart gehouden ter gedachtenis van de slachtoffers der „Ventlórniaire". Na de plechtigheid bracht ae stoet kransen naar het gedenkteeken van de voor het vaderland omgekomen soldaten en matrozen. Er zïjn redevoeringen gehouden om de slachtoffers te bewijzen. ENGELAND. Prins Katsura, oud-ministerpresident van Ja- pan> zal binnenkort naar Europa komen, in een interview verklaarde hij, dat de Japansche b)a- deiU "De beweerden, dat het alliantieverdrag met Uit het Duitsch vertaald). 25) kernt en °7Hige vast1:>eradenheid had zij gespro- hii haar tn^erstond den tooi'nige blik, dien Rosine vrnuwT'^terwiJ'l hij antwoordde: krankzinnig Wat mar> keert je? Ben je den "zomer "voor dat^ri' Luister naai' mij 1 In zomei< vo°i dat de oorlog uitbrak was ie veel samen met den oude Melcher jedeedt erg gewichtig en eenmaal zeide miidennde Brenner, dat jullie een groot geheim met elkaai- hadden dat zou echter pas na zijn dood bekend worden en dan zou het heele stadje verbaasd staan en zijn kleinkinderen zouden het eoed hebben." De molenaar mompelde een verwensching. Hosine bleef kalin voortgaan. „Eenmaal zag ik mevallig 0p je schrijftafel een pakket liggen, waarop geschreven stond„Eigendom van Mel- nner".., Voor mijn oogen sloot je het cosmtvJ6 sohrijftafel. Daags daarop is Melcher .0 ja, daai zaten allerlei papieren in en de Dionderdagniiddag ,om halfvijf is het Duitsehe eskader, begeleid door negen Amerikaansche oor logsschepen, uit New-York vertrokken. Aan de spits voeren eerst vijf Am erikaanse he tarpeóo. boolen waarop vier slagschepen volgden, uie aan 1 akboordzijue de D-uitsche schepen voorbijvoeren, her. met muziek en gejoel groetend. Dan volgde de „Moltke", waarop; de kapel speelde: „Musz i demi zum Stadtele hinaus", en daarop' ae „Stet tin" en de „Bremen". Bij Sandyhook stopten de A merikaansche, schepen en de Duits men voeren door, do,or elk schip luid gegroet. De „Moltke" schoot tot afscheid het nationale saluut van 21 schoten af en zond den burgemeester Gay nor een radiogram, waarin gpzegd werd, aal nog nooit Puitsche schepen na een aangenamer verblijf een haven hadden verlaten als dit eskader. „Hartelijk dar.lc, wij hopen op een wederzien." Evenals de aankomst, was het vertrek der Duit- scire vloot aanleiding tot vreugdebetoogingen. Ver scheidene te New-York verschijnende dagbladen wijdden het Duitsehe eskader afscheidsgroeten. De „Herald", die een in het Diuitsch geschreven be- Uit Rome wordt aan de «Petit Parisien" geseind De Paus is vermoeid door langdurige openbare audiënties. Hij is dientengevolge lichtelijk onge steld, maar er bestaat oogenblikkelijk geen grond tot ongerustheid. Niettemin hebben de genees- heeren hem rust voorgeschreven. Volgens een particulier telegram uit Berlijn aan de «Frankfurter Zeitung", zal keizer Wilhelm bij de bijeenkomst met den Russischen tsaar in de Finsche Scheren ook vergezeld worden door den rijkskanselier von Bethmann-Hollweg. -- De rechtbank van gezworenen te Beuihen heeft den sjouwer Koryciorz wegens overtreding van de wet op ontplofbare stoffen en wegens opzettelijke valsc.be beschuldiging tot 15 jaar tucht huis veroordeeld. 1 Koryciorz had den huiseigenaar Kozot ervan beschuldigd, dat deze als lid van een geheim genootschap te Rrakau den 26sten November 1910 een bom aanslag op den naar Beu then rijnenden trein des Keizers had beraamd. 1 Uit het onderzoek bleek, dat Koryciorz zelf bommen en belastende brieven bij Kor cc had in buis gesmokkeld. Ook moest hij zelf voor den hof trein een bom op de rails hebben gel egoD© zitting van de rechtbank was geheim. Volgens de „Daily Chronicle", heeft bij de ambtelijk© ontvangst op het ministerie van kolo niën bij gelegenheid van den verjaardag des Ko nings, een kiesrechtvrouw een aanval op Asquifh gedaan, die de gasten ontving'. Toen de deftig gekleed© dame den minister werd voorgesteld, trachtte zij onverhoeds de epauletten van zij-n uniform te rulkkieu. Heftig tegenspartelend werd zij verwijderd. Even later moest men ook een jongmensch, die het den minister lastig maakt?, met geweld verwijderd worden. Te Mirande dep. Gers is overleden de Dominicaner-pater Vine. Maumus, vermaard kanselredenaar en schrijver. Geboren in 1812 trad hij op tweeoemtwintigjarigen leeftijd in ae orde var. den H. Dominicus en was na volbrenging zijner wijsgeerige en godgeleerde studiën onge veer een kwarteeuw werkzaam in bet klooster der Paters Dominicanen van den FauSmrg St. Honoré te Parijs, dat later opgeheven werd. Pater Maumus predikte in verschillende kathedralen van Frankrijk, hij was een redenaar van groote unctie en zeggingskracht. Zeer ruim van opvattingen stond bij bij de afkondiging van Congregatie- en Schei dings wet aan de zijde der optimisten, die later zoo bedrogen uitkwamen. Ook ae veroor deeling van den „Sillon", waarvan hij een geest driftig aanhanger was, baarde, hem een groote t' leurstelling en nog langen lijd bleef bij aan Mare Sangniers orgaan „Démocratie" medewerken. E'e overledene laat verscheiden wijsgeerige en actueele geschriften na. De Kon. Familie. Het Koninklijk gezin wordt Vrijdag 21 Juni a.s. 's morgens 7 uur uit Dobbin ten Paleize Het Loo terugverwacht. Prins Hendrik te Berlijn. Reuter seinde Zaterdag uit Berlijn Prins Hendrik der Nederlanden is met gevolg alhier aangekomen. Minister Heemskerk. De minister van binnenlandsche zaken is voor nemens, de op 4 en 5 Juli te Arnhem te houden algemeene vergadering van de Nederl. Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid bij te wonen. Ministerieel bezoek aan Nieuwediep. De tijdelijke minister van Marine, de heer Co- lijn, vertrekt a.s. Dinsdagavond naar Nieuwediepi ten einde Woensdag en Donderdag verschillende marine-inrichtingen en eenige oorlogsvaartuigen le bezoeken. De minister, die Donderdag hier terugkeert) zal op dat inspectiebezoek worden vergezeld door de kapiteins ter zee Smit, chef van den marine- Staf; Zegers Rijser, adjudant i.b.d van H. M. de Koningin, chef der afdeeling personeel, en 's mi nisters adjudant, luitenant ter zee le kl. mr. De Jager. tweeduizend gulden, die hij in de loterij ge wonnen had en die ik ook nunog.voor hem be waar. Dat buitenkansje had den ouden man toendertijd zoo overspannen Twee duizend gulden, Peter Is dat alles Je bevondt je toch verleden jaar herfst in groote moeilijkheden, je hebt me meer dan eens je nood geklaagd, en toen kwam plotseling die groote ommekeer; je bent begonnen te bou wen en de zaken uit te breiden en voor zoo ver ik het zien en begrijpen kan, is er geld in overvloed voorhanden. Waar is dat vandaan gekomen „O, een kapitalist, die belang in mijn za ken Rosine onderbrak hem: „Welke kapitalistl - Hoe heet hij Waarom laat hij zich nooit zien - Peter, gebruik toch zulke uitvluchten niet tegenover mij 1 Zulke dingen kun je in de herberg vertellenmaar niet hier, met mij, je vrouw. Peter, we huizen meer dan twintig jaar met elkaar. Vreugde en droefheid nebben wij gedeeld; waarom wil je me niet vertrouwen Smeekend hief zij haar handen tot hem op. skh Was een statige vrouw en hare nog steeds rtp °°negelaatstrekken waren veredeld door ™ar\, Als een waarschuwende engel stond nao- in s 6I? zü vocht met het goede, dat ?n ,iin vlüa ^lenaar leefde, met den duivel ni streed een verschrikkelijke stiijd. Het eeiste woord, dat nu over zijn lippen kwam, zou beslissen over haar over winning of haar nederlaag. Er kwam een lange, drukkende pauze. Rosine wachtte op antwoord en zag hem smeekend aan. Hij wendde zijn gelaat af. „Peter! En wat ik ook nog zeggen wil Sinds dien tijd ben je veranderd. Anderen merken het ook. Wie zal het beter weten dan ik Je hebt geen rust, je hebt geen blijmoedig genoegen in je werkzaamheden, je bent stiller en meer te ruggetrokken, terwijl je dikwijls in den nacht uitroept: „Het is een straf, een straf!" Ja wat is een straf? Dat. ons onze kinderen ont nomen zijn Onze Peter stierf den heldendood voor het vaderland, duizenden met hem. Ik beschouw zijn dood als een offer, dat van ons verlangd werd en ik heb mij aan Gods wil overgegeven, hoe zwaar het mij ook viel. Als je zijn dood voor een straf houdt, dan vraag ikje nogmaals, waarvoor zijn wij getraft geworden? Waarvoor? En onze Anna, dat lieve Onze Lieve Heersbloempje, zij was niet voor deze wereld bestemd. Ik had het al jaren vermoed en ge vreesd en toen zij hierboven thuis gehaald werd, heb ik haar rustig afgegeven. O, het leven is zoo zwaar, zoo zwaarOnze kinderen zijn in hun onschuld gestorven- Hoeveel is hun be spaard gebleven aan leed en kommer, misschien aan zonde en schande, dat zij te dragen zou gehad hebbben voor zich of voor anderen Waarom zou dan hun dood een straf zijn 1 Ik vraag je nogmaals: waarvoor? Als er een on- St. RadboudstiehtiBg-. De St. Radboudstichting te Utrecht is bij K. B. van 4 Juni (St.bl. No. 78) aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijks Universiteit te Utrecht een leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onderwijs worde gegeven in de vergelijkende klassieke taalkunde en in de Kuituurgeschiedenis der Christelijke Oudheid. (»St.-Ct."> Weerbaarheid. De Commissie inzake de Weerbaarheidsbevveging, 's met een gedeelte van haar taak gereed ge komen, en zal dezer dagen de resultaten van dien arbeid aan Z.Exc. den Minister van Oorlog aan bieden. Intusschen zet de commissie hare werk zaamheden voort. recht geschied is, maakt het goed." De opgewondenheid van den molenaar had gedurende deze woorden van zijn vrouw plaats gemaakt voor een ijzige rust. Hij zag een uit weg om aan haar lastig aandringen een einde te maken. Waarom was die gedaachte ook niet eerder bij hem opgekomen. „Rosine, stel je gerust. Ik wil open met je spieken. Dat ik in den dood der kinderen een strat heb gezien, moet je niet zoo opvatten als had ik een groot onrecht misdreven - ik heb zoo gesproken als een zwak mensch, die bijna dagelijks in een of ander punt van zijn plichten te kort schiet, zooals wij allen in de oogen van God zijn. Anders waren mijne woorden niet op te vatten." Rosine zag hem verwonderd aan. Verstond zij hem goed? Hij ging rustig voort, elk woo'-d wegend. Een ander misverstand zal ik ook oplossen. Door mijn geheimzinnigheid ben ik aanleiding geweest tot een achterdocht, die voor de hand lag Ik had eerder het raadsel op moeten lossen. Maar het is nu nog tijd genoeg om je twijfel op te heffen. Toen Melcher tweeduizend gulden trok, trok ik in dezelfde loterij het hoogste lot. Begrijp je me? Ik had na Melcher ook een lot genomen op zijn tachtigsten verjaardag - ik herinner 't me nu als de dag van gisteren. Spoedig daarop kreeg ik van Mozes een telegram, dat mijn nummer den hoogsten prijs getrokken had (Wordt vervolgd.) AMF.RTKA-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1