Ingezonden Mededeeüngon. Eenige der aanyangs-yerschijn- selen. Beehtrakem. Kerknieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lid Alg. Rekenkamer. Bij K. B. is benoemd tot lid van de Alg. Re kenkamer de beer R. Zuyderhoff, waarnemend referendaris, chef van de afdeeling comptabiliteit aan het Departement van Koloniën te 's-Graven- hage. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een los- en laadplaats met bijkomende wer ken op het station Vleuten van den Staatsspoor weg Rotterdam Utrecht. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië d.d. heden, betreffende pestgevallen op Java, gedurende het tijdvak van 3 tot en met 16 dezer. Afd. Malang34 doodelijke pestgevallen Madioen 2 Kediri1. De bloem van redenaars uit België en Neder land zullen in de kerken en vergaderzalen den lof van Maria verkondigen. Zijne Doorl. Hoogw. de Bisschop van Roermond zal de openingsrede houden. Ook uit Duitschland zijn vele deelne mers aangekondigd, zoodat het woningcomité een ernstige taak heeft en spoedige aanvrage verzoekt. Alle aanvragen en inschrijvingen kunnen ge zonden worden aan het AlgemeenSecre tariaat, achter 't Vleeachhuia no. 17, Maastricht. J J. vaa Erp. f Gisteren is te Berchem overleden de heer J. J. v. Erp, burgemeester dier gemeente, teven lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant. J. C. E Slotenmaker. Naar het »Hsg." verneemt, is er in den toe stand van den heer J. C. E. Slotenmaker, adviseur der Regeering inzake de Tariefwet, geen verbe tering gekomen, er bestaat weinig hoop, dat deze binnenkort te verwachten is. Gemeente-verslag. Het verslag van den toestand der gemeente in het jaar 1911 is verschenen. Daaruit bljjkt aller eerst, dat de bevolking op 31 Dec. van dat jaar bedroeg 15903 mannen, 16586 vrouwen, totaal 32489 zielen. „Tesselschade." Op verzoek vermelden wij hier eenige bijzon derheden omtrent de vereeniging uTesselschade." De algemeene Nederlandsche Vrouwen-Vereeni- ging sTesselschade," die haar werkzaamheden over het geheele land uitrekt, werkt ten bate van de onbemiddelde, beschaafde vrouwen en meisjes zonder onderscheid van Godsdienst. In hoofdzaak bestaan de middelen waardoor hulp wordt verleend in Het geven van voorlichting omtrent de ver- eischten voor- en de vooruitzichten in verschil lende beroepen en de beste opleiding daarvoor (Voorlichtingsbureau); het zoonoodig en zoo mo gelijk verleenen van geldelijke hulp bij die oplei ding het tot elkander brengen van betrekking zoekenden en betrekkingaanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemiddelen) van betrek kingen, hieronder ook begrepen lessen, pensio nairs enz., (Bemiddelingsbureau)het geven van gelegenheid aan haar die niet op andere wijze kun nen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwe lijke handwerken, inmaken van vruchten, zuur enz., schilderen, cartonneereu, boekbinden, man denwerk enz. enz. in haar Onderhoud te voorzien (depóts, bazars). Het Zeeger-Veeckenfonds (een afzonderlijk fonds der Vereeniging) is voornamelijk bestemd tot het steunen van onbemiddelde, bejaarde of zieke dames. Voorts neemt de Vereeniging |een extra examen af voor kinderjuffrouw en reikt na een goed afge legd examen een eigen diploma hiervoor uit, ter wijl verschillende cursussen ter opleiding voor dit examen door de Vereeniging zijn opgericht. Het maandblaadje wordt gratis aan de 3800 leden toegezonden en bevat o.a. advertentiën van betrekkingzoekenden en betrekkingaanbiedenden van scholen pension enz. Het land is verdeeld in 76 afdeelingen en cor respondentschappen, zoodat ieder zich bij een niet te ver wonenden bestuurder kan vervoegen. De afd. Schiedam wordt bestuurd door de dames Mevr. Beukers-Wittkampf, voorzitster Mej. M. Elzevier Dom, vice-voorzitster Mevr. C. M. Poort- man-Vaillant, secretares en directrice der bureaux van voorlichting en bemiddeling Mej. Schieveen, penningmeesteresMevr. Koene Berdingen om vat de volgende plaatsen Burgersdijk, Hoek van Holland, Kethel en Spa- land, Maasland, Maassluis, Oranjesluis, Rozenburg (het geheele eiland) Schiedam, Vlaardingen Vlaar- dinger-Ambacht, Vjjf-Sluizen. Programma van de uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 23 Juni in de Plantage te geven 1. Einzug der Glaratoren. Marsch, J. Fuzik. 2. Martha. Ouverture, F. von Flotow. 3. Fruh- jings traume. Walzer, Fahrbach. 4. Trouvère. Fantasie, G. Verdi. 5. II Burgomastro di Schiedam, L. Rossi. 6. Marsch. H e d e n-m orgen halftien schrikte het paard, gespannen voor een spoelingwagen, bestuurd door den 58-jarigen C. Vroet, wonende Davidsstraat te Rotterdam, op den Rotterdam- schen dyk zoodanig, dat de wagen stootte tegen de keien langs de rails, waardoor het paard op hol sloeg, het lemoen brak en de voerman tegen de keien viel, zoodat hy een belangrijke verwon ding aan het hoofd bekwam. Hij werd in een nabijgelegen woning verbonden door een dokter, terwijl het paard bij het Roode Hek door een politieagent werd gegrepen. Daarna werden paard, wagen en voerman door een ander naar Rotterdam gebracht, waar zij allen thuis behooren. die op de verschrikkelijke nier- en Maag aandoeningen wijzen. Lijdt gij aan pijn in den rug Zwakte of gevoeligheid in de lendenen, heupen of zijden? Is uw water bewolkt, zanderig of met neer slag? Is de afscheiding ervan te groot of te klein Hebt gij waterzuchtige zwellingen of rheu- matische pijnen Wanneer gij verschijnselen als de bovenstaande kunt opmerken, moeten de nieren het misschien spoediger afleggen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar macht om de afscheiding regelmatig te doen plaats hebben. Alleen een nieren-geneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas zij werken in overeenstemming met de natuur en geven op een zachte wijze de gezondheid aan de nieren terug. Zij zijn beslist onschadelijk, voor mannen zoowel als vrouwen, voor oud en jong. Om u voor namaak te hoeden dient gij erop te letten, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPEL- HOFF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. HOOGE RAAD~ De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep, ingesteld tegen het arrest van het hof te 's Gravenhage, betreffende de vorde ring van de Singer Manufacturing Company, te New Yersey, tot schadevergoeding tegen een winkelier te Middelburg, waarbij het hof had beslist, dat het door gezegde winkelier gedaan bewijsaanbod, te weten dat vóórdat Amerikaan- sche maatschappijen hier te lande z.g.n Singer- naaimaschines verkocnten, door anderen dan die Amerikaansche maatsehappijen, onder het merk „Singer", hier ter lande naaimaschines zijn verkocht, niet toelaatbaar was. De Hooge Raad overwoog, dat het tegen het arrest van het hof aangevoerde cassatiemiddel niet tot cassatie kan leiden, omdat het bewys- aanbod door het hof is voorbijgegaan als „deels te vraag, deels onvoldoende". Dit oordeel van het hof is niet daarop gegrond, zooals in het middel was beweerd, dat een eerste gebruik van het merk niet het recht van gebruik zou beheerschen, maar daarop, dat de te bewijzen aangeboden feiten, wegens hun vaagheid en onvoldoendheid dat bewijs niet zouden kunnen leveren en tegen deze uitspraak van het hof wordt in het cassatiemiddel niet opgekomen. Maria's Heerlijkheid in Kennemerland. Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heilo. De feestdag van O. L. Vrouw* ter Nood, Maria's Bezoek aan hare H. Nicht Elisabeth (2 Juli a.s.), belooft dit jaar luisterrijker te zijn dan ooit 1e voren. Door de goede zorgen van het Bisschoppelijk Comité, dat daartoe dei bizondere vergunning kreeg van Z. D. H. dien Bisschop van Haarlem, is het terrein, waarover het Comité in de- laatste jaren die beschikking kreeg, bijna vier bunders groet, geheel beplant. En daar dit terrein reeds gedeeltelijk uit bosch bestond, vertoont het ziclï nu niet als een jonge, nauwelijks gegroeide be planting maar vertoont zich reeds nu aL vol groeid Het is een waar lustoord, waarop in den vollen zin. des woords de naam past, welke bo ven dit bericht prijkt: Maria's Heerlijkheid in Kennemerland. Ja waarlijk, het is een Heerlijkheid waarover de Hoogle Vrouwe heerscht en waar Zij met groote gastvrijheid hare kinderen ontvangt. Ziende, de steeds groeiende1 devotie to t On re Lieve Vrouw ter Nood, bepaalde de Doorluch tige Kerkvoogd, wien Maria's eere zoo ter harte gaal, zich echter niet alleen tot het geven van zijne hooge goedkeuring tot de verfraaiing van haar Heiligdom, maar stond Hij ook goedgunstig toe dat, gedurende het verblijf der Bedevaart gangers, Ons Heer in dé Kapel mag verblijven en dat er processies zullen mogen wor 'ven ge houden met het Allerheiligste. Reeds maakte de Bedevaart van het Dekenaat Schagen gebruik' van dit groote voorrecht en nu zullen op het hooge feest van Onze Lieve Vrouw ter Nood, de Utrechtenaren komen en eveneens er dankbaar gebruik van maken, door des middags opi Maria's genadeoord eene plech tige processie te houden met het Allerheiligste. Luisterrijk zal dus deze feestdag zijn. Des morgens om negen uur zal Rector Strea mer eene H. Mis lezen op Kapel. Daarna zal er eene H. Mis: zijn voor de. Utrecht- scbe Processie. Des middags Lof, met uitstelling van het Allerheiligste en daarna de plechtige ommegang. Zonder twijfel zulten talrijke vereerders van de H. Maagd dien dag vol blijdschap opgaan en zich aansluiten aan de vrome pelgrims uit Utrecht, die zeker het zich eene groote- eer zullen roke ren, de eerstelingen te zijn van) hen die von bui ten het Diocees Haarlem onder gees te1 ijk'e lei ding naai* deze heerlijke plek ter beevai-t gaan, waar Onze Lieve Vrouwe reeds zoovele eeuwen haar gunsten heeft uitgestort. i Velen zullen ongetwijfeld in den loop dei" tij- der. hun voorbeeld volgen, want Heiloo mag op meer dan bizondere wijze vragen de vereering van geheel Nederland. Immers, het was ook dóar, dat onder die bescherming van Onze Lieve Vrouw, Bint Willibrordus 'het geloof predikte, en even eens steeds op bizondere wijze vereerd werd. En dit maakt dus de Bedevaart naar Heiloo dubbel aantrekkelijk, want terwijl men aaar do II. Maagd vereert, vereert men er teven? den Apostel van Nederland; en nergens kan men dan ook zoo goed tot Haar bidden voor de Üekcering van Nederland, dan in haar Heiligdom, dat werd voorbereid door de gel-oofsprediking van den H. Willibrordus. Maar niet alleen zal het hoog© feest zelve van Onze Lie-v© Vrouw ter Nood luisterrijk wor den gevierd, doch ook' reeds de vooravond van dit feest, zoo merkwaardig in de geschiedenis der opbloeiende devotie tot O. L. Vrouw, zal zich kenmerken door een treffende plechtigheid. Toen Monseigneur Callier toestond, dat het Bissch Comité een belangrijke uitgave om Maria's Heiligdom tot grootomen luister te bren gen, stond Z. D. H. tevens toe, dat er op het terrein een Kruisweg zou worden opigerirht, om daardoor de devotie van O. L. V. ter Nood in baren vollen -omgang te herstellen. Immers, er was voorheen nabijl de Kapel ec-n plek, genaamd „de Kruisberg". DèAr kwamen de pelgrims samen, die naar -„Kapel" trokken, zooals ook het oudé liedeke ons verhaalt: Komt, laet ons t' samen gaen, Eerst na den Kruyshergh aen, Geneesheeren en de ziektewet. In »Vox Medicorum" lezen wij het volgende »Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, heeft, in overleg met de andere daarbij betrokken or ganisaties in de Maatschappij, een gewichtig be sluit genomen, voorgestelde bindende besluit inzake de houdnig der medici tegenover nieuw op te richten ziekenfondsen is reeds nu als zoodanig vastgesteld, daar periculum in mora aan wezig geacht werd, en daarom is gebruik ge maakt van de bevoegdheid door onze reglementen aan het hoofdbestuur toegekend. Nog vóór dat de Algemeene Vergadering het voorstel kan aan nemen en een referendum onder de leden het kan bekrachtigen, is ieder lid der Maatschappij nu verplicht, is zich aan de bepalingen te onder werpen. Al te imperialistisch kan deze daad van het Hoofdbestuur niet genoemd worden, want het had reeds de zekerheid gekregen, dat het voor stel op de Algemeene Vergadering zou worden aangenomen en het kan met reden verwachten, dat het referendum in gelijken geest zou uitvallen. Uit de leden der Maatschappij zal dus waar schijnlijk geen kreet van afgrijzen over het ingrijpen van het Hoofdbestuur opgaan. Integen deel wij vertrouwen, dat men algemeen zal toe juichen, dat het Hoofdbestuur op deze wijze gemaakt heeft; dat als de beslissing over de ziek tewet in den gevreesden zin uitvalt, de medici klaar zijn voor hun verweer en dat bij de be raadslaging in de Tweede Kamer niet geschermd zal kunnen worden met de bewering, dat de tegen, stand der dokters niet zoo'n vaart zal loopen. De afgevaardigden weten nu, dat het bindend besluit er is, en zullen daar rekening mede kunnen houden. Maar nu zal het ook op aankomen, dat als het bindend besluit in werking moet gebracht worden, dat dan de medici zich vast en trouw aan de bepalingen zullen houden, ^n wij vertrouwen, dat daarbij niet alleen de leden der Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, maar ook zij, die om een of andere reden, zich niet daarbij hebben aangesloten', als één man pal zullen staan in den strijd. Het Hoofdbestuur heeft in dezen blijk gegeven van voortvarendheid en beleid, laten nu alle ge- geneeskundigen in den lande zich zijne leiding onderwerpen. Het geldt hier niet het belang alleen van de Maatschappij, het gaat om de belan gen van alle geneeskundigen. De leiding is in goede handen en eendracht maakt macht. Wij hebben reeds medegedeeld, welke bepa lingen de Maatschappij eischt, dat in de statuten der ziekenfonden zullen worden opgenomen. De eischen der Apothekers zijn gelijkluidend." Weerbericht- Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Juni 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te dp Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Horte. Laagste barometerstand 751.1 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, veranderlijke bevolking, veel kans op on- weers- of regenbuien, vrij warm. H. IJ. S. M. Op 1 Juli a.s. treedt, naar het »Hbl." meedeelt, bij de H. IJ. S. M. een gewijzigde organisatie in werking. Het beheer van de voornaamste dien sten wordt dan aan hoofdambtenaren opgedragen. Als hoofd van den algemeenen dienst, met den titel van secretaris der H. IJ. S. M. treedt op mr. van Manen. De dienst van vervoer en handelsza ken wordt gesplitst in een dienst van het vervoer en een dienst van tarieven en handelszaken. Aan het hoofd van den eersten komt te staan *le heer W. Rauwenhoff, thans chef van den goederen dienst van den tweeden de heer W. J. H. Bake, thans chef van handelszaken. Als hoofdingenieur chef van den dienst van weg en verkeer treedt op de heer H. P. Maas Geesteranus, thans chef van den wegals hoofdingenieur-chef van dienst van tractie en materieel de heer F. J. Matthij- sen, thans chef van tractie. Staking te Gronau. Men meldt uit Enschede Bij de firma Gaudoul en Co. te Gronau bij Enschede hebben gisteren alle wevers op twee na het werk gestaakt, nadat zij herhaaldelijk po gingen hadden aangewend om hunne grieven opgelost te krijgen, echter zonder resultaat. Tweede Nederl. Maria-Congres te Maastricht. De geestdrift van het aanstaande Maria-congres groeit met den dag. Niet alleen het getal in schrijvingen voor het geheele Congres, maar ook de deelname aan den onvergelijkelijk grootschen optocht neemt buitengewoon toe. De vier ont worpen extra-treinen blijken onvoldoende te zijn, en er wordt aan gedacht om er nog meer in te leggen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie Fransch leesboek, knipmes, sleutel, kinderkraag je, wit schort, pet. Bij de volgende personen dwarsfluit, Wetsteijn, Nieuwsticht z.z. I zilv. dameshorloge met ket ting, Brunet de Rochebrune, Boterstr. 78porte- monnaie met inhoud, Gunneweg, Kortlandstr. 28 idem, Juffermans, G. Verboonstr. 1 idera,Thyssen, Tuinstr. 7 vrouwenzak met inhoud, Poots, Roos beek 21zwarte kous, Bronneman, Breedstr. 19 jasje, Weber, Hoogstr. 74pet, horlogeketting, medaillon, mes, v. Gogh, Breedstr. 5lorgnet Visser, Nassaustr. 8handwagen, Slobbe, N. Ha ven koperen bout, Kortland, Ged. Broersvest, 561knipmes, Post, Fabristr. 40; meisjeshoed, Rademakers, Lauronstraat 20; doeshond, Dróge, Groenelaan 109kussensloopen en zakdoeken, Kemenade, Groote Markt 3. J ubilée—Bondsafd eeling. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de feestvergadering ter gele genheid van het twintigjarig bestaan van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond op morgen (Zondag)avond wordt aangekondigd. Zooals men weet, zal in deze vergadering als feestredenaar optreden de weleerw. heer H. J. M. Donders, kapelaan te Woensel (N.-Br.), redacteur van het orgaan der georganiseerde R. K. beamb ten van spoor en tram Het Rechte Spoor." Waar een zoo begaafd en bevoegd redenaar optreedt, mag zeker wel een groote opkomst, van leden en donateurs, die beiden met hunne dames toegang hebben, worden verwacht. De onderafdeelingey voor kunst en vermaak zullen de vergadering met hunne zoo gewilde voordrach ten opluisteren, 't Belooft dus een alleszins genot volle avond te worden. Goedkoope trein. Volgens achterstaande advertentie zal een goed koope trein 2e en 3e klasse op Donderdag 4 Juli a.s. van hier en naburige plaatsen naar Den Helder en voorgelegen plaatsen in Noord-Holland vertrekken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8^1 en van 24J uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. A u t ogee n-meta al las - scher. Behanger of halfwas. Behan gors j ongen. Dis t.illateiursj omgen. Fabrieksarbeider. Jongste bediende. Kleermakersjongen. Koperslager of halfwas. Kuiper. Kortzag'er. Loodgietefsjongen. Mandenmakeru, Metselaar. Meubelmaker, (leer- ling). Schilders. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Sigarenmaker. Smidsjongen. Steenhouwersjongen. Stoker (bekwaam). Timmerman (vast werk). Jongen v. ijzerwinkel. Meisjes v. capsulen- fabriek. Te Rotterdam: Cartonnagewerksters Te KethelBakker (halfwas). Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Kant oor beiaiende. Opperman. Koetsier. Sjouwers. Mandenmakers. Stoker. Motordrijver. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2