Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ie»tkri°r,.rgetioffen zii 35ste Jaargang. Maandag 24 Juni i912. l\o. 10353. feuillet Officieel© berichten. Kennisgeving. PKO TES T. Buitenlandse!! Nieuws. het lot. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Woensdag 26 Juni a.s. tot nadere aankondiging, de Nieuw- straat (van Korte Achterweg tot Oude Kerkhof), voor het verkeer met pj- en voertuigen zal zijn gesloten. Schiedam, 24 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGER WEU, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Nabij (mischien ook in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond zijn in den nacht van Za terdag op Zondag tooneeltjes afgespeeld, die de bespreking hebben uitgelokt van de Roomsche Schiedammers. Een zich noemende zangvereeni- ging Fidelio heeft een feestavond georganiseerd voor hare leden. Tegen de gewone conditiën huurden ze daarvoor onze zaal. Die conditiën zijn onder meergeen bal, sluiting 12 uur. Of schoon die conditiën werden aanvaard, werden wij door buitenstaanders gewaarschuwd dat meer zou geschieden dat wensctielxjk was. Reden waarom wij namens het bestuur nogmaals lieten aandringen op stipt onderhouden der aan genomen voorwaarden. De voorzitter van genoem de vereeniging Fidelio heeft op den Zaterdagavond zelf den voorzitter van het Bondsbestuur verze kerd, dat de voorwaarden gekend en aanvaard waren. Niettegenstaande dat is tot laat in den nacht het samen zijn gerekt, met bal, terwijl bij het vertrek uit de zalen door burengerucht zelfs de aandacht der politie werd getrokken. Bij monde van ondergeteekende wenscht het bestuur van den R. K. Volksbond protest aan te teekenen tegen dergelijke handelwijze, en alle verantwoordelijkheid voor het gebeurde terug te werpen op de ver eeniging Fidelio zelve, tevens openlijk bekend te maken dat voor deze vereeniging onze zalen ge sloten zijn niet alleen voor feestavonden maar ook voor repetities. Ten slotte een vraag Roomsche ouders, zijn in deze vereeniging Uwe Roomsche kinderen veilig Namens het Bestuur v d. Ned. R. K. Volksbond, De geestelijke Adviseur. stellingen te verkennen. Boven deze stollingen gekomen, wierpen de vliegers bommen naar be nedien Deze hadden blijkbaar niet zoozeer ten doel schade aan te richten, als wel om de plaats der ViOOTuitrahkiende kotonnen en de positie dtir Turken nauwkeurig te bepalen. De Itaii.ar.ou tocht ten daarop dieze stellingen te omsingelen. Van Turksche zijde zag men echter onmiddellijk, wat zij wilden en zond men versterkingen uit. Toen de Italianen de aankomst van deze versterkingen merkten, trokken zij zidh terug. De Turken ver volgden hen. De Italianen hebben op hun terug tocht zware verliezen geleden. Zij lieten veel wapens en schietvoorraad achter. Een officier werd gevangen genomen; bovendien vielen aan die Turken een paard en een seintoestel in han den Do Turken hadden slechts vier gewonnen. Men zal zich herinneren, dat eenigpn tij», ge leden enkele officieren van die Turksche vloot meer dan genoeg van hun gedwongen werke loosheid hadden en zóó verlangend waren, hun krachten met die der Italianen te meten, dat zij dreigden hun schepen tegen de Turksche re gearing te zullen aanwenden, wanneer men ze niet tegen den vijand uitzond. Bedoelde officie ren weraen gevangen genomen eln zeven van hen zijn V rijidag door den krijgsraad ter dood ver oordeeld. Het vonnis is zeer zwaar, wanneer men bedenkt, dat de officieren slechts uit patrio tisme en oorlogszucht gehandeld hadden. De pre sident van den 'krijgsraad, Rassim bey, die wei gerde de putriotisohe muiters te veroordeelen, en de ar om als president aftrad, werd benoemd tot a a mi raai der Dardanellenvloot. Dit feit -wijst cr op, aat ook het bovengenoemde doodvonnis niet voltrokken zal worden. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel, Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. De Madrileensche regeering, aldus iej „Matin", legt op verscheidene punten neiging1 aart d m dag, cm bij te draaien, in het bizonder betreHenda de streek van Ifni en het Loekosgebded, en wat de bepalingen van het W-erg ad al aangaat, deze kunnen niet opnieuw op het tapijt worden ge bracht, daar Frankrijk in die kwestie het uiter ste heeft toegestaan en de Spaanschiei regeering dat weet. Poincaré behandelt op een voor Frank rijk zoo voordeelig mogelijke wijze een zwaar belaste erfenis. J landschap zichtbaar is met zijn onvermijdebiken palmboom en zijn minaret. ÖE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De oorlogscorrespondent van de „Berliner Zei- tung am Mittag" in het Thikschje kamp bij Ben gasi seint over Baghat Heden, den 19den Juni, vielen de Italianen met tweo kolonnes den Turfcsdhen post, die naar het Westen vooruitgeschoven en honderd man sterk 18aan Tegelijkertijd stegen in Bengasi een lucht schip en «lenige vliegtuigten op, om de Turksdio (Uit het Duitsch vertaald). 30) Hoofdstuk IX. Allerlei plannen. weken avon(i voerde in de volgende en langs de honti ti"1ji0taris lan^s den Neckar Eens had hii d apelPlaatsen van den molenaar. waterkracht en drijfraderen EenDRge^n00pti°uVei de molenaar den jongS' van binnen laten zien en verheugde Joh dl belangstelling, die de jonge notaris in den hout handel stelde. - En toen op zekeren avond een hchte japon door de boomen van het tuineilandje glinsterde, sprak Weidlicht den wensch uit; de beroemde linde aldaar eens te zien. Aan dezen wensch werd gevolg gegeven en van toen af Kon men den candidaat-notaris bijna iederen zitten m 06 schaduw van den lindenboom zien hooi? ™I^aaVoel<i° zich h°°r deze bezoeken bedenkins-pn tt °uw Rosillc had echter hare bedenkingen. Het was duidelijk als de dag, dat ENGELAND. Het bestuur van dien bond van spoorweg Arbei ders hoeft Zaterdagmiddag verklaard, er niets van af te weten, dat er een staking oneer de spoorwegarbeiders dreigde, om die van de trans portarbeiders te steunen, doóh Wood, een lei- fier van de bootwerkers, beeft Zaterdagmiddag in een toespraak tol. de stakers gezegd, dat de spoorwegarbeiders besloten waren, de staking in de haven van Londen te steunen en tot en goed einde te helpen brengen,' onverschillig wat hel bestuur van dien boud van spoorwegarbeiders zou beslissen. Dit had een afvaardiging van spoor wegarbeiders Zaterdagmiddag aan het .stakings comité meegedeeld. 1 Hel bestuur van de haven van Londen geel I op, dat Zaterdag' 11,131 bootwerkers aan 150 schepen aan den arbeid waren. i PORTUGAL. Aangaande do -gebeurtenissen in de Portugco séhe hoofdstad op Vrijdag jl. voorgevallen, wórdt vandaar gemold, dat op raad van de regeering oen poging werd gedaan, bet verkeer van den electriscihen tramweg weer op te nemen De di rectie liet eerst zes wagens rijden, crie met po litie btezef en door cavalerie beschermd werden. Onderweg werden menschen gearresteerd, die trachtten met gteweld' het verkeer te verhinderen. Het kwam tot ongeregeldheden, waarbij eoinigte personen gekwetst werden. Hoe later bet op den aag werd, des te meer opgewonden werd de stemming op straat. Het was reeds duister, toen plotseling op het Rocioplein, niet ver van de haven, «enige bommen ontploften. Ongeveer ge lijktijdig vielen teenige schoten. Eén persoon werd gedood, verschillende voorbijgangers gewond. Het garnizoen, dat met het oog op mogelijke ern stige gebeurtenissen versterkt en gealarmeerd was, kwam dadelijk op het terrein. Tot laat in den naclit duurde het rumoer op de straat voert. Als een staaltje van de opwinding, welke thans in de Portugeesche hoofdstad heerschl, dienu dat hel. Senaatslid Arthur Costa, de broeder van Alfonse Casta, bij het verlaten van het parle mentsgebouw met steenworpen werd betgro t en zich genoodzaakt zag tot zijn verdediging ver scheidene revolverschoten te lossen. FRANKRIJK. De .Matin" zegt in een medodeeling, cie er officieus uitziet, dat er geen aanleiding bestaat om den Stand van de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje- over Marokko te zwaartillend in te zien. 1 de jonge man niet eiken dag kwam om zich te laten onderrichten over paardenkracht en maal- methoden. „Ik ben bang, dat hij om Martha zoo dikwijls bij ons komt zeide zij op zekeren dag „en dat zou ik niet graag hebben. Zij is nog zoo jong en hoe licht zet een meisje zich allerlei overspannen dingen in haar hoofd." „Zoo zijn julie, vrouwen, allemaal, je zoekt overal vrijerij en huwelijksplannen. Waarom zou het den jongen man niet in onzen tuin bevallen Is er een schilderachtiger plekje in de gansche stad En laten we aannemen, dat je gelijk hebt en dat hij komt om Martha, zou dat dan zoo vreeselijk zijn." „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik veel liever zou zien, dat Mart-ha in haar stand bleef. Wij zijn eenvoudige burgerlui." „Waarom zou Martha geen notaris trouwen Je toont daar juist door, dat je mijn toestand in 't geheel niet begrijpt. Zooals ik op 't oogen- blik sta,^ heeft de aanzienlijkste man uit ons stadje zich voor een verbinding met mijn familie niet te schamen." „Je meent, dat geld en goed alles doen maar er behoort ook beschaving en fijne vor- oien toe, om in hoogere kringen te kunnen verkeeren." sch?amChaving Zeker Alsot Martha niet be- scnaatu genoeg is ?en jaar °P een eenvoudige pen sionaat geveest; zij speelde erbarmelijk piano ÜZvaneeI Flansch' ora.de voornaamste wooiden van een modeblaadje te kunnen be- MAROKKO, Generaal Gouraud heeft gemeld, dat hij den 19dien troepen Hajana, versterkt door de Dzje- balla van Tadjami, hoeft uiteengejaagd. De vijand leed tamelijk groote verliezen, de F ranse hen haa tten. drie ctooden en een en twintig gewonden. Eenige af deelingen van de colonne Dalbie|z heb ben dien 19den en 20sten Juni ernstige schermut selingen geleverd met de Benemtir. Ee vijand werd op de vlucht gejaagd en verloor vijf d»o- oen en zestien gewonden. —•'Mocht Marokko zich voorheen niet in het bezit van eigen p-Qistzegels verheugen, Ihans zal het oude Noord-Afrikaanscho rijk, nu de souve- reimteit van den sultan tot het verleden behoort, en het Fransche protectoraat gevestigd is, eigen „nationale" postzegels krijgen, die reeds in de Purijsche staatsdrukkerij' worden gedrukt. De nieu we postzegels zullen een rechthoekig formaat hebben en de teekening van eten Moorse li portret vertoonen, vanwaar uit 'een typisch Marokkeansch CHINA. Aanzienlijke Chineezen te Batavia hebben on- rustbarende berichten ontvangen uit China. Er wordt gevreesd voor een staatsbankroet en vooi bet uitbreken van een nieu'wen oorlog. begrijpen. Dat was in de oogen van haar vader overgenoeg beschaving. Vrouw Rosine zuchtte, Zij zag duidelijk, dat het aanzoek van den jongen man haar echtge noot zeer aangenaam was en zij waagde het niet hem te weerspreken. Er was echter nog iemand, wien de bezoeken van den candidaat-notaris te denken gaven en dat was Frans Brenner, die, naar oude gewoonte, nog veel vrijen tijd in den molen doorbracht. Persoonlijk kon hij zich niet beklagen over het gedrag van den jongen man tegenover hem. Hij sloeg een bijna vriendschappelijken toon aan in den omgang met Theo en Frans en daar tegen over scheen Frans Brenners terughoudenheid stijf en onbeholpen. Daar echter de jonge onder wijzer, om bepaalde redenen, zijn afkeer tegen den steeds drukker verschijnende gast niet kon overwinnen, bleef hem niets over, dan zich terug te trekken Zijn bezoeken werden zeld zamer niemand scheen hem te missen, behalve Theo Deze had van zijn vader toestemming gekregen om een ambachtsschool voor zim verdere ontwikkeling te gaan bezoeken en elk vrij uurtje, dat hij had, besteedde hij aan de studie. „Mijn vader wil den molen aanmerkelijk vergrooten," zeide hij tot zijn vriend. „Ik moet daarom mijn uiterste best doen om de techni sche leiding over te kunnen nemen Hoe min der mijn broeder Jacob zich om de zaak be kommert, des te meer moet ik mij er voor spannen. Sinds mijn vader- de jacht gepacht heeft, ziet men Jacob bijna heelemaal niet meer AMERIKA. Na alle voorbereidende maatregelen tot de or ganisatie van een nieuwe partij genomen Ie heb ben, heeft Roosevelt formeel al zijn beit'eKkingen met de repiublikeinsche conventie verbroken. De Engelse he troonopvolger, die gelijk men weet thans geruimen tijd te Parijs vertoeft, ging eergister naar Londen om aldaar zijn Idaen ge boortedag te vieren, waarbij de prins tevens meer derjarig wordt. Dinsdag keert de kroonprins naar Parijs terug, om nog ongeveer 2 maan.ten in Frankrijk te verblijven. De ceremoniemeester van den Tsaar, Lesly, is benoemd tot vertegenwoordiger van Rusland bi4 den H. Stoel met den titel van „agtnt voor geestelijke aangelegenheden van Rusland bij den H. Stoel". Is dit een concessie aan de orthodoxie, die reeds lang front maakt tegen een diploma tieke vertegenwoordiging van Rusland bij den H. Stoel en moet het woord „agent" beteelkenen, dat Lesly gleen eigenlijke diplomatieke! zending vervult? De voorzitter van de vereeniging voor paar- denteelt ten behoeve van het Fransche leger, De Gaste, verklaart in de „Matin", dat zich in Frankrijk in gieval van mobilisatie dadelijk een groot gebrek aan paarden zou openbaren Er zouden nl. minstens 70,000 paarden te weinig zijin en, zou de oorlogstoestand lang duren, dan zou hei tekort aan paarden op 2 tot 300,000 stijgen. De reusachtige toeneming in het gebruik van auto mobielen is oorzaak dat de paardenteeJt in verval is geraakt. i Een treffende plechtigheid had Donderdag in het Vaticaan plaats toom 300 kin deren, weezen geworden door de aardbeving van Messina, neerknielden rond den II. Vader, hun beschermer, die hen van den ondergang gered had en nu zorgde voor hunne opvoeding en on derwijs Toen -hunne hartelijke toejuichingen eien weinig bedaard waren, trad een der meisjes naar voren, sprak tot Z. H. van hunne dankbaarheid en liefde en vroeg zijn vaderlijken zeigten, hem do verzekering gevend, dat ze allen hun uiterste best zouden doen, om te beantwoorden aan zijne goedheid Een der kleinste kinderten baad aan Z. H. een bouquet aan van levende bloemen. De Paus was zichtbaar aangedaan bij het zien van het tafereel, dat zich voor zijne oogen ont wikkelde, dankte de kinderen voor hun bezoek, en sprak zijne voldoening uit hen zóó te zien groeien in gezondheid en deugd. Alvorens afscheid in den molen. Het jagen bevalt hem beter dan het werken." De zomer liep ten einde. De laatste oogst wagen was de poort binnengegaan. Witte dauw lag 's morgens en 's avond over de hoogten. Om de scherp afstekende bergen lag een licht blauwe sluier geweven. De verre vensters van den Kaiserburcht vlamden rood b|j het schijnsel der zinkende zon. Over de hoogten van het Kruisgebergte schreed brans Brenner. Hij was een groote vriend van de plantkunde en sinds weken was hij tot de gewoonte van vroegere jaren teruggekeerd om de heuvelen en bosschen van zijn geboorteland af te zoeken voor schoone, zeldzame planten. Het berouwde hem den korten zomer zijn planten- studie verwaarloosd te hebben, maar vólkernen kon hij het toch niet met zich zelf eens worden. De jonge leeraar had, als hij in Gods vrije natuur zoo met zich zeiven alleen was, het hoofd zoo vol met allerlei gedachtten. Ook vandaag hield hij maar weinig plantjes in zijn hand, toen hij eene kleine kapel naderde, die door linden beschaduwd was. Hij zette zich op de steenen bank voor het kapelletje en verdiepte zich in zijn droomerijen. Lang zat hij zoo, zonder te merken, dat de zon steeds dieper zonk. Een schel gefluit deed hem op schrikten; een hond snuffelde aan zijn kleeren. Frans zag op. Met groote stappen kwam een jonge man in jachtcostuum op hem aan Nu pas bemerkte Frans, dat het Jacob Hel- bing was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1