Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Gemeenteraad. Groene Kruis, die met den hoofdinspecteur van hoewel geen voorzitter meer van Grondbedrijf, de volksgezondheid en den geneeskundigen in- kan 1 met de opmerking van den heer Houtman specteur dezer dagen te Middelburg een confe- £el n"8 WetLh- 0fe°Vdat het raPP°rt der 1 kin. Uomm. in een kwade bui is gegeven de op- rentie over deze zaak heeft gehouden. merking omtrent straataanleg door de gemeente wijst hij beslist af. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Van der Velden verduidelijkt de heer Wittkampf nog nader zijne meeuing omtrent den invloed der boekwaarde op berekening van verlies of winst. Overeenkomstig het amendement der Fin. Comm. wordt de rekening van Grondbedrijf, bij afwezig heid van de betrokken commissieleden,goedgekeurd. Daarna worden achtereenvolgens ook de reke ningen van de Gasfabriek en de Drinkwaterlei- leiding op dezelfde wijze goedgekeurd. Evenzoo worden daarna successievelijk goedge keurd de rekeningen van het Stads Ziekenhuis, het Algem. Handelsentrepöt, de Arbeidsbeurs, de Kamer van Koophandel, de Gezondheidscommissie en het St. St. Jacobs-Gasthuis. schijnt reieds veel bereikt te hebben. Men mag echter betwijfelen, of het materiaal, :1at bij hem gevonden is, dp werkelijke geheimen betrekking heeft. Er zal waarschijnlijk veel bij zijn, dat in militairen zin niet als een geheim beschouwd moet worden. Tegenover het omvangrijke bezwa rende materiaal deed hij het verstandigste, wat hij doen kon en legde hij een uitgebreide be kentenis af. De instructie zal daarom zeer kort duren. Op het oogenblik wordt alles in bewoging gezet, om de helpers van Ewald op te sporen. Zij moeten zoowel te Kiel als te Wilhelmshaven zitten, waar hij zich ook eenigen tijd opgehouden heeft. Men vermoedt, dat zijn helpers aan die keizerlijke werven in dienst zijn. FRANKRIJK. Po minister vair marine heeft in een nota be kend gemaakt, dat de commissie, belast wet het oestudeeren van de kwesties nopens de voor ziening van de onderscheidene markten van Frank rijk van graan en meel, heeft vastgesteld, dat de voorziening van meel tot den volgenden oogst o 1 doende verzekerd was. TURKIJS. Ondanks ambtelijke logenstraffingen, neemt de militaire muiterij te Monastir en in ae heele provincie een ernstigen omvang aan. 'Een onderzoek, dat de minister van oorlog op verschillende plaatsen heeft laten instellen, heeft aangetoond, dat er in alle garnizoenen in Roemelië groote ontevredenheid heerscht. Er dreigt ernstig gevaar, indien de regeering last mocht geven de muiterij met de gewapende hand te onderdrukken. ITALIë. De Seinaat heeft het ontwerp van wet aangé- riomen strekkende tot instelling van een mini sterie van koloniën. Giolitti heeft er op gewezen, dat het na de verovering van Tripolis voor Italië nocclig is een koloniale politiek te gaan voeren. Men zal eerst volledig en juist den toestand var. het nieuwe gebied moeten bestudeeren. Hot ministerie van koloniën zal voor alles een mi nisterie' van studie zijn, dat zich allengs zal ont wikkelen. SPANJE. Over het gisteren in de Kamer van Afgevaar digden gevallen votum, wordt uit Madrid gemeld, dat het aantal van 171 stemmen, welke ten gun ste van het Ministerie uitgebracht is, als een ernstige nederlaag der Regeering wordt be schouwd, daar de Kamer 400 leden telt en ae Régtering alle afwezige liberale afgevaa dlgoen naar Madrid had geroepen. Men is in parlemen taire kringen zeer in twijfel of Canalejas ten slotte al dan niet het ontslag van het Ministe rie den Koning zal aanbieden. Hoe het echter zij, de positie Van het Ministerie schijnt in elk geval zeer geschokt te zijn. AMERIKA. Woodrow Wilson is door de democratische partij tot candidaat voor het presidentschap ge kozen. Volgens qen te Kopenhagen uit Tromsoe ontvangen telegram, is 'n Diuitsche expeditie aan b ord van 't stoomschip Poseidon te Crossbay, Spitsbergen, geland en heeft haar leider Bochel- berg daar ten behoeve van graaf Zeppelin de Ebeltoftbaai in bezit genomen, waar de bodem speciaal voor vliegdoeleinden geschikt ,is. Bo vendien zijn ten behoeve yan de Norddeutsche Lloyd verschillende havens in de Crossbaai, dt Magdaleinabaai en de Hamburgbaai gean nexeerd, met het oog op Duitsche toeristenbe- tooigem. De Berlijnsche correspondent van de „Köl- nische Zeitung" meldt: Het „Nowoje Wremja," bewc-crt, dat op den feestmaaltijd op de reede van Baltischport redevoeringen zullen worden ge wisseld. Wij zouden geen aanleiding1' hebben om deze onjuiste mededeeling te logenstraffen, zoo er geen grond was om te vermoeden, dat het heele be richt alleen verspreid is met de bedoeling, om er, als bet niet wordt bevestigd, de bewering óp te kunnen bouwen dat de bespreking geen bevre digend verloop heeft gehad. De bestuurbare ballon Akron, waarmee de luchtschipper Vamiman een poging wilde wagen, den Atlantischen Oceaan over te steken, is in Amerika door een gasontploffing' vernield Do bal lon bevond zich op een hoogte van een K.M. toen hef ongeluk gebeurde. De bemanning, uit zeven pi i son en bestaande kwam om. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Mel bourne geseind: Daar gebleken is, dat Krapp bevoordeeld werd bij de levering van spocrweg- mat prieel, heeft de regeering aan de commissie vo' r de spoorwegen geschreven, dat voortaan Fngelsche fabrikaten de voorkeur moeten genie ten. Als de commissie voortaan uitheemsche fa brikaten aanbeveelt, moet zij toelichten waarom zij er de voorkeur aan geeft. Dan zal de regeering van Victoria in laats ten aanleg beslissen. In de spionnagezaak van Pfitzner werd gisteren door 't Hof te Leipzig uitspraak gedaan. Ze werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden ge^ vangenisstraf, en vijf jaar eerverlies. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 2 Juli. Radenwet. De Kamer zette de behandeling van het ont- werp-Radenwet voort bij art. 61 (benoeming, schorsingen ontslag van ambtenaren beambten door den Raad van Arbeid.) De minister van landbouw, nijver heid en handel, de heer T a 1 m a, licht een wijziging toe, die beoogt het personeel beroep te geven bij schorsing en ontslag. Het art. wordt z. h. s aangenomen. Aan de komt daarop het art. 114, dat bepaalt, dat de wet in werking treedt op een door de Kroon te bepalen dag. De heer P a t ij n licht een amendement toe, dat ten doel heeft de Radenwet niet in te voe ren, alvorens de Ziekteverzekering tot stand is gekomen. De Minister zegt, dat de heer Patijn te zij nen opzichte te optimisch geweest is, waar hij van spr. geen tegenspraak verwacht heeft. Wordt in October de Invaliditeitswet en daarna de Tarief- wet behandeld, dan komt er van de Ziektewet niets, Eén van de verkeringswetten moet wijken. Zal er dus iets tot stand komen, dan moeten het de twee eerstgenoemde wetten, die onverbrekelijk bij elkaar behooren. Spr. moet daarom het amen dement ontraden. De heer Goeman Borgesius verdedigt het amendement. Na verder debat wordt het amendement-Patijn verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Het wets ontwerp is hiermede afgehandeld. De Voorzitter stelt nu voor de eindstem ming Vrijdag na de pauze te houden. De heer Schaper wil gelijktijdige stemming van Raden- en Ziektewet, en ook de heer Van Ka me beek bestrijdt het voorstel van den voorzitter, dat wordt aangenomen echter met 50 tegen 28 stemmen, rechts tegen links. Staatsmijnveld. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot uitbreiding van het S t a at s m ij n-v e 1 d, waarover de algemeene beschouwingen geopend worden. Na eenige korte opmerkingen van den heer De Ram, zegt de heer Bos, dat hij twijfelt aan het welslagen der uitbreiding, welke men aan het Staatsmijnveld wil geven. De heer Jansen acht den prijs te hoog en vindt geen reden voor annexatie van het geheele Maasveld. De heer Van Karnebeek zegt niet over tuigd te zijn dat het Staatsimjnbedrijf in Limburg behoorlijk rendabel is of op -den duur rendabel zal worden. Maar spreker gaat met het ontwerp mede, doch alleen uit vrees dat anders ook de Maasvelaen in handen zullen vallen van het Duitsche steenkolen-syndieaat. De heer Vliegen pleit voor Staatsexploitatie op mijngebied. Heden voortzetting. De Koningin naar de Veenkoloniën. H. M. de Koningin zal Vrijdag bij Haar bezoek aan de Veenkoloniën in Groningen den volgenden weg volgen Na aankomst te Stadskanaal ('s mor gens 9 uur) rijdt H. M. tot de IJzerenklap en dan langs het Musselkanaal terug naar Onstwedde van daar langs Vledderveen naar Oude Pekela. Vervolgens zal de Koningin de aardappelmeel fabriek te Alteveer bezoeken en langs Zuidwending zich naar Veendam begeven. De tocht wordt dan voortgezet over Muntendam naar Zuid broek, Sap- pemeer en Hoogezand, waar de cartonfabriek van de firma Scholten wordt bezocht. Over Sappemeer, Borgercompagnie keert H. M. terug naar Veendam, waar Zij de Rijkslandbouw school zal bezoeken en eenigen tijd zich zal op houden in de cocieteit Veenlust. Daarna zal H, M.over Windervank naar Stadskanaal terugkeeren. Technische Uoogenschool in Indie. Uit Batavia wordt geseind Een onbekend consortium heeft f 150,000 aan de Universiteitsvereeniging geschonken voor de stichting van een Technische Hoogeschool. Bewaarschool-Onderwys. De Bond van Onderwijzeressen bij het Fröbel onderwijs verzoekt in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het daarheen te willen leiden, dat het bewaarschool-, Fröbel- of voorbe reidend onderwijs bij de wet worde geregeld. Naar de meening van adressant zou de opleiding voor de Akten A en B. volgens een gelijkluidend programma slechts moeten kunnen geschieden aan de volgens wettelijk voorschrift ingerichte kweek scholen, terwijl van Staatswege toezicht bij het afleggen van de examens zou moeten worden ge houden. Adressant zou voorts gaarne zien, dat er een wettelijk salarisminimun werd vastgesteld en be paald werd, dat aanstaande onderwijzeressen slechts in de school onder leiding van bevoegd personeel werkzaam mogen zijn, om zich voor haar toekom stige taak te bekwamen, doch nimmer zelfstandig ter vervanging van bevoegde leerkrachten. Hij vraagt voorts een voordurend toezicht op de in richtingen, waarin het voorbereidend onderwijs wordt gegeven, en acht het noodzakelijk, dat hij grondwetsherziening ook het voorbereidend onder wijs in art. 182 van de Grondwet worde opgeno men. Kindersterfte in Zeeland. In Zeeland zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken van de groote kindersterfte, waartoe een commissie is benoemd uit een ver gadering van de voorzitters van de Zeeuwsche Gezondheidscommissies en voorzitters van het Provinciaal Zeeuwsche en Zuid-Bevelandsche Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bij de opening van de zomerzitting der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland herdacht com missaris Sweerts het overleden lid baron Van Heemstra, dien ieder collega hoogelijk waardeer de. Hij vertegenwoordigde 22 jaar het district Leiderdorp, terwijl hij tevens voor Hilversum zitting had in de Tweede Kamer. Hoog roemde de voorzitter des overledenen goede eigenschap pen en krachtige werkzaamheid in velerlei betrek kingen. Ook sprak de voorzitter een belangstellend woord voor het afgetreden lid B. Janze JAz.; die wegens gezondheidsredenen ontslag had ge nomen. De nieuwgekozen leden voor Leiderdorp, de hee- ren Warnaar en Ouweland, namen zitting. De verschillende stukken werden commissariaal gemaakt of naar de afdeelingen verzonden, die gister middag vergaderden. De volgende vergadering wordt Dinsdag 16 Juli gehouden. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 2 Juli 1912, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Rekeningen Instellingen. 9. Behandeling van rekeningen over 1911 der navolgende instellingen: a. het Grondbedrijf; b. de Gasfabriek c. de Drinkwaterleidingd. het Stads-Ziekenhuise. het Algemeen Handels-En- trepót; f. de Arbeidsbeurs; g. de Kamer van Koophandel en Fabriekenh. de Gezondheids commissie i. het St. Jacobs Gasthuis met ad vies der Financieele Commissie. Eerst komt in behandeling de rekening van Grondbedrijf, waaromtrent B. en W. beantwoor den de opmerkingen door de Financieele Com missie gemaakt. Den heer Wittkampf bevreemd 't, dat de opmerkingen der Fin. Comm. niet door de Com missie van Grondbedrijf, maar door B. en W. beantwoord worden. De Voorzitter vraagt, of de heer Witt kampf zijn stem van de bespreking der beant woording van die opmerkingen doet afhangen. Zoo niet, dan zou hij eerst de rekening willen goedgekeurd zien en dan tot de bespreking van het antwoord overgaan. De heer Houtman meent, dat de heer Witt kampf in dezen gelijk heeft. De heer Wittkampf herhaalt, dat hij 't vreemd vindt, B. en W hier het antwoord geven. In Grondbedrijf zitten toch wel mannen, die haar op de tanden hebben om zelf te antwoorden en de gemaakt opmerkingen te weerleggen Overi gens is hij 't in lang niet met de Fin. Comm. eens. De opmerking dat de boekwaarde een waar deloos gegeven is, kan hij volstrekt niet toegeven. Als men toch verkoopen moet, wat, gelukkig, hier niet het geval is, dan geldt de vraag, wat is de objectieve waarde van den grond Voor de becijfering van den prijs die moet gevraagd worden, behoort de boekwaarde wel degelijk in overweging te worden genomen. Wat betreft de aanmerking op de straten, is spr. 't volkomen met B. en W. eens, dat herstel voor rekening der gemeente komt. Daarvoor wordt toch de precariobelasting betaald en dus behoeft zich dat niet in den grondprijs uit te spreken. Waar in het rapport der Fin. Comm. vooral de meening is uitgesproken van een strijdbaar per soon, die niet naar zijne zijne woorden behoeft te zoeken, meent spr., dat deze zaak nog niet is afgeloopen. De heer mr. Kavelaars komt ter vergadering. De Voorzitter vraagt, of nog iemand het woord verlangt. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, tijdelijk voorzitter der Commiss e van Grondbedrijf, be antwoordt den vorigen spreker. In de eerste plaats de vraag waarom B. en W. de opmerkingen der Fin. Comm. beantwoorden, 't Komt weth. voor dat met die opmerkingen niet alleen het belang der commissie, maar ook dat van den Raad is gemoeid. Spr. acht 't beter, dat B. en W., die het antwoord ter kennis van den Raad brengen, hier het heft in handen houden en de Commissie niet te veel op den voorgrond treedt. In het ant woord van B. en W. is trouwens het advies van Grondbedrijf vervat. Overigens is de opmerking der Fin. Comm., omtrent de boekwaarde geheel onjuist. De boekwaarde is niet fictief'alleen kan men zeggen, dat 't een verwaarloosde factor, een ondeugdelijk gegeven voor verkoopwaarde is. Wel is op de boekwaarde het winstcijfer gebaseerd; maar 't is geen basis voor de verkoopwaarde. Ook een andere opmerking van de Fin. Comm. is onjuist. Grondbedrijf wordt, wat straataanleg betreft, behandelt als iedere andere bouwexploi tant. Nu bijv. legt de gemeente de straten voor sKortland" aan, dat de kosten draagt en de stra ten aan de gemeente overgeeft, die er dan verder voor heeft zorgenprecies eender handelt men tegenover Grondbedrijf. De aanmerking op het straataanleggen door de gemeente ref. weth. verder aan zijn collega van Gemeentewerken. De heer Wittkampf geeft toe, dat de boek waarde geen basis is voor de verkoopwaarde, maar zij weegt bij de overweging zullen wij verkoopen of houden. Overigens acht spr. 't hier niet de geschikte plaats om over het al of niet denkbeel dige van boekwaarde te debatteeren. De heer Houtman wil slechts een kleine opmerking maken. Hij meent, dat op Grondbe drijf zoo weinig mogelijk lasten moeten drukken Wat tot de kosten der gemeente-huishouding be hoort, behoort ook bij de gemeente te blijven. On derhoud en degelijk factoren hooren bij Grond bedrijf niet thuis. Den Voorzitter wil 't voorkomen, dal 't wenschelijk is, de Raad hier beslisse. Wat hier met betrekking tot de Commissie van Grondbe drijf gezegd is, kunnen wij beschouwen als tot ons allen gezegd. De wethouder, de heer Van Westendorp, Bezwaarschriften Vergun ningsrecht. 10. Behandeling van de bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. De Voorzitter wijst er op, dat B. en W., overeenkomstig art. 6 der verordening, de advie zen, die bij den aanslag hebben gediend, hebben overgelegd, zoddat nu de beslissing aan den Raad is. Intusschen hebben schattingen plaats gehad door den deskundige die de eerste schatting niet heeft gedaan, doen overeenkomstig genoemd arti kel kan de Raad meerdere deskundigen hooren. De Commissie voor de Belastingen verklaarde zich in dezen niet in staat de schattingen te beoordeelen. De heer Scheller s zal kort zijn. Waar de gemeente zich door een of meer deskundigen kan doen voorlichten, doet hij daartoe ,het voorstel. De Voorzitter constateert, dat de heer Scheffers dus het voorstel doet een derde deskun dige te benoemen. De heer Houtman vraagt, wie de twee tegen woordige deskundigen zijn. De Voorzitter zegt, dat 't zyn de heeren A. Bubberman en J. H. Wuisman. De Gerlach kan zich wel met het voorstel Scheffers vereenigen de zaak is hem zeer duister. De Voorzitter constateert dat het voorstel Scheffers ondersteund wordt door de heeren Koop- mans en Gertach en dus een punt van beraad slaging kan uitmaken. Art. 6 van de betrokken verordening, 3 alinea, luidt, de Gemeenteraad laat zich, zoo noodig, door een of meer deskundigen voor lichten en deelt daarna zijn besluit aan de be langhebbenden mede. De Raad heeft indertijd aldus bedoeld artikel vastgesteld, meenende daar mede het belang van belanghebbenden voldoende behartigd te hebben. Nu vraagt voorz. Is het voorlichten door meer deskundigen wel bepaald noodig Waar den heer Gerlach de zaak zoo duister voorkwam, wil spr. daarop het noodige licht doen schijnen. Toen de reclames inkwamen, is de herschatting geschied door dien schatter die dat perceel niet geschat had. Wat is er hier dus duister?De zaak is geheel helder. Welke moei lijkheid heeft dan de heer. Gerlach om haar te beoordeelen De heer Gerlach zegt, dat bij de herschat- tizg niet hetzelfde bedrag geschat ishij her haalt dat de zaak hem niet helder is. De heer Koopmans betoogt, dat hij den be langhebbenden de meest mogelijke rechtszekerheid wil geven, de derde schatting is toch geheel voor eigen rekening. Die twee schatters acht hij toch lood om oud ijzerdaarmee kan men de schatting niet beoordeelen. Hij wil reclamanten de meest moge lijke geruststelling geven. De heer Houtman verklaart zich een leek in het vak maar hij begrijpt niet hoe een tim merman en een metselaar de waarde van een pand moeten bepalen met 't oog op de vergunning. De Voorzitter zegt, dat art. 5 der betrok ken verordening van het vergunningsrecht tot grondslag*geeft de jaarlijks geschatte huurwaarde van het lokaal in verband met den omvang van het bedrijf. De heer Houtman begrjjpt niet, waar de waarde van het pand als handelszaak moet ge schat worden, hoe dan een niet-deskundige als een timmerman de waarde als handelszaak moet beoordeelen. Hij meent, dat men daarvoor men- schen moet hebben die meer kijk op de zaken hebben. De Voorzitter zegt, dat de schatters onder hun bereik hebben een opgave van het ingeslagen gedistilleerd. De heer Wittkampf meent ook, dat er hier voldoende rechtszekerheid moet zijn door het oordeel van een buitenstaande macht. Gaat men dien kant niet uit, dan loopt de zaak stroef, zoo als nü reeds blijkt. De Commissie voor de Belas tingen weet er geen touw aan vast te maken, en als de Commissie 't niet weet, hoe zal dan de Raad 't weten. De Raad kan hier niet oordeelen, wel een deskundigedaarom moet men door de benoeming van een derden persoon tot een soort arbitrage komen. De Voorzitter zegt, dat de Commissie voor de Gelastingen in reclame-aangelegenheden met thuis is. Zij staat feitelijk buiten de schattingen. De bevoegdheid in art. 6 der betrokken verorde ning gegeven, is het eenige middel dat hier nog toegepast kan worden. B. en W. verzetten zich echter volstrekt niet tegen het voorstel van be middeling zij kunnen zich daar volkomen goed bij neerleggen. De heer Scheffers zegt, dat hij zich niet zooveel illusie van zijn voorste! maaktin geval er drie schatters zijn zal de eene (nieuwe) toch wel overstemd worden (ontkenning). Hij meent, dat de benoeming van een derden schatter in ieder geval het voordeel zal hebben, dat de schatters met de reclamanten in aanraking komen. Waar hier het maximum van het recht, dat van f5 tot f 12.50 gaat, wordt geheven, meent hij, dat men omtrent de huurwaarde wel wat coulanter kon zijn. Hij stelt in 't licht hoe een f50 meer huurwaarde het bedrag van het vergunningsrecht verhoogt en meent, dat men, zonder onbillijk te zijn of de gemeente te benadeelen, de vergunning houders kon ter wille zijn. Den heer Houtman is 'tnog niet duidelijk, hoe men dé huurwaarde van het pand met de zaak als handelszaak in betrekking brengt. De heer Koopmans zegt ten aanzien van de uitdrukking van den heer Wittkampf dat de Commissie voor de Belastingen er geen touw aan kan vastmaken, dat die uitdrukking niet juist is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2