Verspreide berichten. Binnenhuid. Bemengd Nieuws. wat schijnt .a^n te duiden dat men van plan, is, de boot in dö eerste dagten niet opnieuw te be vrachten. De matrozen heb hen het loon cener ganse,he. maand, maar ontvangen gjeien schadevergoeding voor hun reiskosten. ITALIë. Die bekende üuitsche generaal von cJar Goltz, de organisator van het Turksche leger, is in ue laatste dagten in de Italiaansche pers hevig aan gevallen wegens een hoofdartikel, dat hij ia de „Neue Freie Pres'se" van 29 Juni geschreven heeft. De Italiaansche bladen eischen, dat de Italiaansche regeering diplomatieke stappen doet bij de üuitsche regeering tegen een dergelijk op treden van een actief Duitsch officier. De Duitsche bladen nemen echter de partij op van von der Goltz en zeggen, dat hij niets geschreven heelt, wat hij in zijn positie nieit schrijven mocht. Naar de „National Zeitung" meldt, heeft de Ita liaansche regeering er zich werkelijk toe laten brengen diplomatieke stappen te doen bij het de partement van buitenlandsche zaken in Herlijn. De „National Zeitung" vroeg inlichtingen, maar kreeg ten antwoord, dat deze niet gegeven kon den worden. Dit „neen", zegt het blad, is ook een antwoord en schijnt te bevestigen, dat de Ita liaansche regeering zich er door de pers toe heeft, laten brengen de volkomen onpartijdige uitingen van von der Goltz verkeerd uit te leggen. TUBKlJë. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Sofia gemeld: Over de samenzweringen van Turksche [officie ren houdt het ministerie hier dagelijks beraad slagingen. Daar de ministers in particuliere ge sprekken geen geheim maken van hun nezurget- heid, vestigt zich bij het publiek de overtuiging, dat het kabinet Gesjkof, dat hier te lande voor Turkschgezind doorgaat,, en dat over zijn vrede lievendheid reeds veel te hooren heeft gekregen, zelfs een gewapend conflict met Turkije in over weging genomen heeft. De houding van1 Bulgarije staat voorloopig echter nog onder den invloed van de Vriendschap tussohen Oostenrijk en Roe menië, van de ontmoeting tusschem Keizer Wil helm en den Tsaar en pok van de berichten over een ged achten wisseling der mogendheden be treffende een verbetering van de toestanden in Macedonië. Desniettegenstaande heerseht hier de opvatting, dat. men van Bulgarije krachtige onder nemingen tegen Turkije verwachten kan. Te Havre hebben de stakers de kaden ver sperd met blokken en stapels hout, om te ver hinderen, dat de sleepexswagens bleven rijden. Ce politie ontvingen ze met steenworpen. De stakers wierden uiteengejaagd; vijf zijn opgebracht. 'Elders spanden zij de paarden voor ue slee pers wagens uit en mishandelden zij de sleepers. Te Hamburg zijn drie personen gevangen genomen, onder verdenking den diefstal van den kei zerketen te Keulen gepleegd te heibben. Een der gearresteerde misdadigers is een berucht Keulsoh inbreker, Kniep genaamd. In zijn bezit werden 110 gram gesmolten fijn dukatengoud gevonden. Men neemt aan, dat dit goud van den keiztrkelen afkomstig is. Ook de twee andere gearresteerden zijn gevaarlijke inbrekers. De politie, te Kairo: heeft op verschillende plaatsen, o. a. op bureaux van nationalistische bladen talrijke stukken in beslag genomen, die betrekking hebben op de samenzwering tegen de Khedive, Lord Kitchener en den eersten minister. De zaak is thans in handen van het openbaar ministerie. Er zijn in het geheel vier inboorlin- Cjtn gevangen gezet. Twee daarvan, Wahed en Arabi, staan bekend als heftige nationalisten, cfk in betrekking staan met de Lewa en andere na tionalistische bladen. Uit Mexico wordt geseindEen overshoe ming heeft ten Noorden van de stad Mexico grocte verwoestingen aangericht. Ongevcfer 20,000 vier kante mijlen staan onder water. De Rio cle Ler- ma is buiten haar o;evers getreden en het Clia- pala.meer heeft zijn gpheelen Zuidelijken oever overstroomd. De steden Salamanca en Queretaro zijn half verwoest. In de groote steden zijn een groot aantal waterreservoirs leeggeloopen. Er dreigt een mislukking van den .oogst. Het Koninklijk bezoek aan de Veenkoloniën. Ter ellder ure is in onze Veenkoloniën het feit be kend geworden dat onze Koningin heden een bezoek aan deze streken zou brengen, geen wonder dus dat er weinig tijd geweest is om de feestelijkhe den goed voor te bereiden. Maar toch kan gezegd worden dat er goed uitgepakt is, om onze Lands vrouwe een waardige ontvangst te bereiden. In Veendam en Wildervank b.v. zijn verschillendé huizen en straten fleurig gesierd, met bloemen langs gevels en balcons en fraaie eerepoorten, terwijl een blijgestemde bevolking, velen met de nationale kleuren getooid, reeds vroegtijdig voor een gezellige drukte en aangenaam feestvertier zorg draagt. De eerste ontvangst genoot H. M. te Stadska naal, waar de Koninklijke trein reeds om negen uur via Assen arriveerde. Buiten het station was een groote menigte aanwezigs-die bij de wachtende Koninklijke auto's staande, H. M. luide begroette. Nadat de Koningin met Haar gevolg in de auto's had plaats genomen, werd door het be- vlagde Stadskanaal naar Musselkanaal tot den Valtermond gereden en daarna langs den nieu wen grintweg over Mussel naar Onstwedde. Vervolgens ging de reis over Onstweddertange naar Alteveer, waar gestopt werd en H. M. de groote, voor enkele jaren gebouwde coöperatieve aardappelmeelfabriek bezichtigde. In al deze plaatsen ondervond H. M. aan het vlagvertoon en de hartelijke toejuichingen, hoezeer het bezoek door de bevolking van deze zoo ach teraf gelegen streken op prijs gesteld wordt. '"Door Nieuwe Pekela en Oude Pekela gingen de auto's Jot den Zuid wendinger weg, Zuid wending en Om meiander wijk, waardoor alle gelegenheid geboden werd de uitgestrekte veenstreken te zien. In Veendam omstreeks één uur weer aangeko men, vond H. M. voor het gemeentehuis de Raad der gemeente Veendam met den burgemeester jhr. Van Beresteyn aan het hoofd aanwezig. De Burgemeester sprak hier de KoniBgin, die Hare auto niet verliet, in hartelijke bewoordingen toe. Daarna ging het door de fraai en keurig ver sierde en bevlagde Kerklaan, naar het Beneden- Westerdiep, waar de kinderen van den burge meester H. M een bloemenhulde aanboden. Door de Nieuwe Laan en langs Oosterdiep werd Veendam weer verlaten en over Dwarsdiep en het Beneden verlaat naar Muntendam gereden, deze plaats bezocht en vervolgens over Zuidbroek naar het Oosteind van Sappemeer vertrokken. In Sappemeer, deze nijvere industrieplaats aan den spoorweg van Groningen naar Nieuweschans gelegen, werd vol ongeduld de komst van H. M. tegemoet gezien. Ook hier was het een drukte van belang, vooral in den omtrek van de stroo- cartonfabriek der firma W. A. Scholten en aan het hoofd waarvan het vroegere Eerste Kamerlid de heer J. E. Scholten staat. Vele en hartelijke toejuichingen vielen hier de Koningin ten deel. Na het bezichtigen van deze fabriek door H. M. werd gereden naar Hoogezand. Van af den Kiel- sterstraatweg, hadden de bezoekers een prachtig gezicht op de te velde staande gewassen. Te Veendam circa drie uur weder teruggekeerd, stapte H. M. met gevolg in de sociëteit Veen- lust" af. In de groote zaal die kwistig met bloe men en planten was versierd, werd H. M. ver welkomd, terwijl tevens eenige personen aan de Koningin werden voorgesteld. Na ongeveer een uur in «Veenlust" vertoefd te hebben, werd over het Boven Oosterdiep en Wil dervank naar Stadskanaal teruggekeerd, waar H. M. in den namiddag om 5 uur zou aankomen. Op den doortocht door het feestelijk versierde en vlaggende Wildervank werd langzaam gereden en even stil gehouden bij het voor het Raadhuis staande monument van den stichter der Veenko loniën Adriaan Geerts Wildervanck. Van Stads kanaal zal H. M. via Assen naar het Loo terug- keeren Statenverkiezing. Gisteren zijn te 's Gravenhage voor het lidmaat schap van de Provinciale Staten van Zuid-Holland officieel candidaat gesteld de heeren K. ter Laan (S. D. A. P.); mr M. de Mos(.U. L. en V. L.) en R. A. van Sandick (V. D.). Nadat de lijst van candidaten reeds aan de pu' van het raadhuis was aangeplakt, ongeveer half- vijf, werd er nog een lijst aangeboden, bevattende den naam van den heer C. van der Voort van Zijp, welke lijst, als zijnde na het verstrijken van het daarvoor aangewezen tijdstip aangeboden, niet meer kon worden aangenomen. De heer v. d. Voort v. Zijp was door de anti- revolutionnairen en katholieken candidaat gesteld. Het Departement van Buitenlandsche Zaken. Het voormalige „Huis van Amsterdam" waar het Algemeen Rijksarchief gevestigd was, is thans gereed ter ontvangst van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Het gebouw is voor de nieuwe dienstbestemming ingericht en g'eüceUe- Iijk verbouwd naar het plan en onder leiding van den Rijksbouwmeester Knuttel, met bijstand van de heeren van der Kooy, hoofdopzichter, en Eckhardt, dagelijksoh opzichter. De hoofdingang is naar het midden van het gebouw verplaatst,-waardoor, men ook een mooier vestibule xreeg. De bel-étagte wordt geheel in genomen door het Kabinet van den Minister, met daaromheen gelegen vertrekken voor 's Minis ters staf. Die. oorspronkelijke plafonds zijn in dc verschillende vertrekken zooveel mogelijk be houden. Die groote feestzaal loopt moor het ge bouw in zijn volle diepte. Zij; heeft een Empire- f nes versiering. Deze zaal krijlgt een antiek de coratief en (in 't voorjaar-) een daarbij passend ameublement. Het trappenhuis wordt overwelfd door een glazen koepel en is rijk met beeldhouw werk versierd. Ce tweede verdieping' vormt de bureaux voor de ambtenaren en de woning van den concierge. Samenvoeging van gemeenten in Zuid-Holland. De afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren heeft het vorige jaar aan een commissie opgedragen te overwegen, of het wenschelijk is bij Ged. Staten van Zuid-Holland aan te dringen op instelling van een commissie van deskundigen, die zal hebben te rapporteeren omtrent het vraagstuk van de samenleving van gemeenten in dit gewest, met aanbieding van een ontwerp voor een nieuwe indeeling van de ge meenten. De bondscommissie bestond uit de heeren C. W. C. Th. Visser, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, voorzitterL. Mobyaart, secre taris van Rijswijk, A. R. Veenstra, secretaris van Schoonhoven, P. Pruis, burgemeester van Vlaar- dingen en mr. A. Fontein hoofd-ambtenaar ter secretarie van Rotterdam, secretaris. Aan het rapport van deze commissie ontleent de »N. Ct." o.m. het volgende De commissie vroeg aan de burgemeesters van 173 der 188 gemeenten in Zuid-Holland inlich tingen van verschillenden aard. Die poging om bruikbaar materiaal te verzamelen heeft behou dens enkele loffelijke uitzonderingen slechts te leurstelling opgeleverd. Van omtrent 67 gemeen ten kwamen antwoorden in, doch de meeste in zenders hebben zich vergenoegd met het meeren- deel van de gestelde vragen, dikwijls op de ver zonden circulaire zelve, met »neen" of met een streep te beantwoorden. De commissie spreekt over deze geringe medewerking geen oordeel uit, doch betreurt het, dat zij zich nu moet bepalen tot een uiteenzetting van haar zienswijze over het vraagstuk. Die zienswijze is, dat aan de tegenwoordige ge meentelijke indeeling in Zuid-Holland bezwaren kleven, die belmoren te worden opgeheven. Wie verneemt, dat van de 188 gemeenten er 181 kleine gemeenten zijn en daarvan 161 een bevol king van minder dan 5000 zielen hebben, 42 zelf van minder dan 1000 zielen, begrijpt, dat het velen van die miniatuurgemeenten aan innerlijke kracht moet falen. Waar de gemeenschap zoo klein is en de middelen schaarsch, kan van een opgewekt gemeentelijk leven geen sprake zijn. Aan stichting van gemeentelijke inrichtingen voor licht-, kracht- en waterlevering, aan maatregelen in het belang van de openbare gezondheid, van de volkshuisvesting, aan middelon tot geestelijke verheffing van de ingezetenen en aan zooveel andere voorzieningen, die slechts op initiatief of althans met steun van de overheid kunnen worden tot stand gebracht, kan niet gedacht worden. Een versteende grensregeling vermeerdert in vele gevallen nog de bestaande kwestie. Tot oplosting van de gebreken, die aan de tegenwoordige indeeling kleven en waartegen het middel van art. 121 der gemeentewet allerminst een voldoende correctief oplevert, acht de com missie betere gemeentelijke indeeling een doelmatig middelhet Duitsche stelsel van coöperatieve ver banden van gemeenten is door haar niet bestudeerd, omdat aan invoering in ons land van zoodanig aan onze instelling vreemd instituut binnen af- zienbaren ,tijd wel niet valt te denken. Samen voeging van gemeenten is daarentegen zonder wetswijziging mogelijk. De commissie verwacht van die samenvoeging lo. opleving in de ge meentelijke werkzaamheid2o. vermijding van administratieven omslag met de daaraan verbon den nuttelooze uitgaven 3o. verbetering van de positie der ambtenaren, omdat hun werkkring in de grootere gemeente rijker aan inhoud wordt en een behoorlijke bezoldiging dan niet zal uitblijven. Het 9de Middenstandscongres. Op 10 en 11 Juli a.s. wordt te Deventer het negende Middenstandscongres gehouden. Op dat congres zullen een drietal uitgebrachte praead- viezen worden gediscussieerd. De heer J. Das Dzn. uit Utrecht, penning meester van den bond, heeft een preadvies uit gebracht over de«Publiekrechterlijke vertegen woordiging van den Middenstand." De preadviseur komt tot de conclusie, dat pu bliekrechterlijke vertegenwoordiging van den mid denstand dringend noodig is, en spoedig moet worden ingevoerd. Voorts meent hij, dat die vertegenwoordiging bestuursbevoegdheden moet bezitten en niet zuiver adviseerend moet zyn. De heer Das wyst in zijn advies op het werk der Staatscommissie voor den Middenstand, die een ontwerpwet aan de Koningin aanbood, waarin over middenstandskamers wordt gesproken, en over het passieve en actieve kiesrecht, gelijk de commissie zich dat voorstelt. Terwijl hij tevens nagaat, hoe volgens dat ontwerp, de werkkring dier middenstandskamers wezen moest. Mr. J. G. Schürmann uit Rotterdam heeft voor hetzelfde congres gepraeadviseerd over het onder werp «Zijn de belangen van de crediteuren bij faillissementen door de wetgeving voldoende ge waarborgd De praeadviseur geeft een duidelijke uiteenzet ting der wettelijke bepalingen inzake het faillis sement is van meening, dat de middenstand in zijn geheel nog niet beseft, welke macht hij zelf op dit gebied kan uitoefenen en besluit, datdoor zich meer bewust te worden, zich vaster aaneen te sluiten en gezamenlijk de standsbelangen te behartigen, de middenstand door eigen kracht zal kunnen bereiken wat, bij gebrek aan eigen ener gie ook een uitgebreide middenstandswetgeving hem niet zal kunnen verschaffen. Mr. J. E. Hesse uit Groningen, die over het zelfde onderwerp praeadvies heeft uitgebracht, vat de conclusie, waartoe hij komt, aldus samen «Dat onze wetgeving voldoende de belangen van de schuldeischers beschermt bij faillissementen, maar dat het aan de nakoming en uitvoering dier wettelijke bepalingen ligt, indien de belan gen der crediteuren schade lijden. Grooten invloed kunnen de schuldeischers uitoefenen op de nakoming dezer wettelyke bepalingen en hij hoopt, dat zijn opstel er toe zal meewerken bij de crediteuren de overtuiging te vestigen, dat zij ook moeten zorg dragen voor een behoorlijke na koming der wettelyke bepalingen. Zy dienen in hun eigen belang den curator zooveel mogelijk inlichtingen te geven omtrent den toestand van den boedel en hunne medewerking te verleenen om tot de meest voordeelige wijze van liquidatie te geraken." Voorts heeft de heer J. Das Dzn. uit Utrecht een inleiding gegeven tot de vraag «Is een va- cantie-oord voor den middenstand gewenscht?" De praeadviseur beantwoordt de vraag beves tigend. Hij spreekt de hoop uit, dat 't congres tijd zal vinden, om deze voor de middenstanders zoo belangrijke vraag ernstig onder de oogen te zien. J. C. E. Slotemaker. Met belangstelling en voldoening zal door de vele, vrienden van den heer J. C. E. Slotemaker directeur der directe belastingen, worden verno men, dat deze gisteren het R..K. ziekenhuis in Ben Haag heeft verlaten en naar zij:n gezin te Scheveningen is teruggekeerd Blijft alles goed gaan, dian hoopt de heer Slote maker met 1 Augustus zijn werkzaamheden te hervatten. Valsche munters. De politie te Amster dam heeft, naar het Hdbl. meldt, gistermiddag drie personen aangehouden, die verdacht worden van het vervaardigen en uitgeven van valsche rijksdaalders. In den laatsten tijd werden zoowel te Amster dam als te Haarlemmermeer en Zaandam valsche rijksdaalders uitgegeven. De recherche was op haar quivive en gisteren arresteerde zij op straat twee personen, een uitdrager en een meubelma. ker, die verdacht worden de valsche rijksdaalders te hebben uitgegeven. Bovendien mocht het haar gelukken den vervaardiger van de valsche rijks daalders in hechtenis te nemen. Dit bleek even eens een meubelmaker te zijn, een zwager van den uitdrager. De vervaardiger iemand van om streeks 50-jarigen leeftijd heeft reeds vele jaren gevangenisstraf ondergaan wegens het misdrijf van vasche munt. Hij werd gistermiddag in de wo ning in de Wagenstraat aangehouden. In het privaat werden bij een huiszoeking acht valsche rijksdaalders gevonden. Vermoedelijk had de man ze er even voor zijn arrestatie in geworpen. Een matrijs en eenig gereedschap werden eveneens door de recherche meegenomen. Mede stelde de politie een onderzoek in in een meubelmakerswerkplaats in de Geelvincksteeg) waar de fabriek van de valsche rijksdaalders moet gevestigd geweest zijn. Ook hier werd eenig materiaal in beslag genomen. Gisternamiddag zijn de aangehouden personen, geconfronteerd met de winkeliers te Zaandam, die valsch geld hadden ontvangen. Zij werden her kend als de uitgevers daaivam Onvoorzichtig. Te Hommerts (Fr.) word de dienstbode van den bakker P., doordat eein buks afging, die de knecht, meenende dat ze niet geladen was, spelenderwijze op haar gericht hield, door een schot ernstig1 aan £en, hals getroffen. De dader, Willem de Groot, uit Sneek, is gisteren voor den burgemeester van Wijmbritseiradeel ge leid en wordt heden ter beschikking van de ju stitie, te Leeuwarden gesteld. Ongelukken. Omtrent het ongeluk, den heer Eyck tot Zuilichem j. 1. Zaterdavond in den Haag overkomen, heeft het door de politie inge stelde uitgebreide onderzoek aangetoond dat een noodlottige samenloop van omstandigheden tot het treurige gevolg leidde. De heer E. t. Z. wilde, komende uit de Rijnstraat, de tramrails per fiets oversteken naar den Koekamp, juist op het oogen blik toen een stoomtram van de Staats spoor was gepasseerd en den tram van lyn 3, komende uit de stad, zich, na volgens voorschrift vóór de stoomtramrails te hebben, gestopt, in be weging had gezet. Volgens verklaring van den conducteur was de tram ongeveer drie meter van den wielryder af, toen de wagenbestuurder den motorwagen stop zette om te voorkomen dat de wielrijder werd overreden. Deze had blykbaar niet gezien, dat, van de andere zyde op het vrije tramspoor een automobiel naderde, en reed door. De auto bemerkende, stapte hij niet af, maar wendde het stuur naar rechts, doch kon niet voorkomen, dat zijn rijwiel botste tegen den zij wand van de auto, zoodat hij het evenwicht ver loor en tegen den grond sloeghet chassis van de auto vertoonde later krassen, vermoedelijk door het rijwielstuur daarop veroorzaakt. Wel heeft een der ooggetuigen verklaard, dat de automobiel op dit zeer drukke punt iets kal mer had kunnen rijden, maar hij kon niet ver klaren, dat er byzonder hard gereden was. In de afgelegde verklaringen moet de justitie dan ook geen redenen hebben gevonden om over te gaan tot het; instellen van een gerechtelijke vervolging wegen schuldmisdrijf. Woensdagmorgen is bij wachtpost 94 aan de spoorlijn Zuidbroek-Winschoten het lijk gevonden van B. M., uit Scheemda, die door den laatsten avondtrein GroningenNieuweschands overreden is. Aan het strand tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee is het lijk gevonden van den 17-jarigen H. van der Meere, van Amsterdam, die Zondag bij het baden in zee is verdronken. Gistermorgen is te Viissingen een schilders jongen van een ladder gevallen en dood op ge nomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2