Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. te wijten aan de hoogte temperatuur, d.e in. den loop zou 'hebben gehecrscht. Als oorzaken geeft de commissie dan ook op lo. het achterblijven van vaste brandbare stoffen van die lading' ein 2o. bet achterblijven van spoe dig ontvlambare gassen van het voorafgaande schot, die niet geheel en al verwijderd waren door het schoonmaken van den loop. ITALIë. Uit Rome komen ongunstige berichten, over dien gezondheidstoestand van den Paus, die na tuurlijk slechts' ond.eir 't grootste voorbehoud zijn te aanvaarden. De warinte van de laatste dagen zou, naar gemeld wordt, wederom een zeer on- gunstigen invloed uitgeoefend en den Paus zeer verzwakt hebben. I TURKIJS. De »Reichspost" te Weenen publiceert uit Con- stantinopel het bericht, dat opstand in Albanië voortdurend veld wint. De meeste kleine plaatsen hebben de leiders van den opstand beloofd, om zich bij de beweging te zullen aansluiten. Zoowel van Noord- als Midden-Albanië, van Berat en Monastir, zijn de hoofdmachten van de opstandelingen bijeengekomen. Deze bevinden zich thans in de buurt van Scutari, dat geheel en al omsingeld en van elke verbinding met het overige Turkije afgesneden is. Langs den zeeweg over San Giovanni di Medua is elke versterking van het Turksche garnizoen onmogelijk ten gevolge van den oorlog met Italië, daar elk schip door de Italiaausche vloot zou worden in beslag genomen Op de lijn van Elasan naar Tirina staan groote benden. Albaneezen, die den Turkschen troepen elke verbinding met Djakowa geheel en al belet ten. Algemeen wordt gezegd, dat de opstand door de Italianen zeer sterk gesteund wordt. Zoo zou de pohtieprefect van Bari onder de vele Alba neezen, die zich daar ophouden, wapens en am munitie verdeeld hebben. Bovendien werden 100 geweren en 25000 patronen op wagens door het gebergte aangevoerd. De toestand wordtj alge meen buitengewoon kritiek genoemd en men be schouwt het gezag van de Turksche regeering in Albanië als vernietigd. De ^Frankfurter Zeitung'" bericht, dat de Turk sche minister van Oorlog Mahmoed Chefket-pasja binnenkort zijn ontslag zal indienen. Ook de an dere ochtendbladen berichten, dat de toestand in Albanië een dreigend karakter heeft aangenomen. Uit Smyrna seint men aan het Berliner Tageblat". dat de twee bataillons, die te Develikeuv gesta- tionneerd zijn, geweigerd hebben tegen hun broe ders in Albanië te strijden. Men heeft tegen de officieren van deze bataillons geen maatregelen durven nemen. Uit Constantinopel seint men aan de sLokal Anzeiger", dat de toestand in Albanië voortdurend als zeer ernstig wordt beschouwd. Dat de muite rij tot Monastir gelocaliseerd bleef, is, naar het oordeel van een hooggeplaatst officier, alleen een gevolg van het feit, dat vele ontevredenen ingezien hebben, dat hun doel op onbloedige wijze niet te bereiken is en hun patriotisme er voor terug schrikt, andere wegen in te slaan, in verband met den oolog tusschen Turkije en Italië. Een ander hooggeplaatst militair meent daarentegen, dat een strijd tusschen de muiters en de regee- ringstroepen onvermijdelijk is. Men zegt, dat driekwart gedeelte van de officieren aan de zijde van de rebellen staat. Een ander telegram uit Constantinopel meldt, dat volgens een hoog ambtenaar aan het ministe rie van Oorlog, Mahmoed, Chelket pasja, de toe stand volkomen verkeerd inziet en dat de meeste officieren van zijn eigen omgeving het met de ontevredenen houden. Verder wordt nog geseind, dat te Monastir 12 baltaillons en 6 mitrailleusen aangekomen zijn. Zekki-pasja, de inspecteur-generaal van het Turk sche leger in Albanië, bericht, dat de naar de rebellen gezonden onderhandelaars onvei richter zake teruggekeerd zijn. Volgens een telegram uit Belgrado, volgt de Servi sche regeering de gebeurtenissen in Abanië met buitengewone aandacht. Men vreest, dat groote benden Albaneezen, over de grens zullen komen, wat voor de goede betrekkingen tusschen Servië" en Turkije buitengewoon nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. Wanneer de Arnauten verslagen mochten worden, zullen zij waarschijnlijk ook de Servische grens overtrekkende Servische regee ring vreest dan, dat zij, evenals vroeger, deze benden zal moeten voeden. MEXICO. Uit New.York wordt gemeld, dat de rebtelien onder generaal Oroczo, na de inneming van Chi huahua, dooi' de< rcgeeringistToepen, zich terug getrokken hebben. Het gerucht wordt verspreid, dat de rebellen het plan hebben El Paso te be schieten om daardoor de regeering der Veree1- mgdie Staten tot een interventie te dwingen. Kovacs, die, naar mien zich herinneren zal, indertijd op graaf Tisza, dien president van1 het Hongaarsch© Huis van Afgevaardigden, een moordaanslag pleegde, is thans van het parti culiere ziekenhuis, naar het hospitaal van de gevangenis overgebracht. Hij is volkomen gene zen op een kleine wonde na, boven het rech teroog, waarin zich nog een splinter bevindt van den kogel, die hij zichzelf in het hoofd ge jaagd heeft. Die kogelsplinter zal door een ope ratie verwijderd kunnen worden. Keizer Fians Jozef heeft vanuit U-chl in Gmunden o. a. ©en bezoek gebracht aan een her tog en der hertogin vani Cumberland. Het Titanic-fonds op heit LondeUslche Man sion House bedraagt thans 308,000 Tuinfeest op Het Loo. Gistermiddag twee uur werd op> het Loo een tuinfeest gehopden. Tegenwoordig: waren vele mi litaire en burgerlijke autoriteiten en dames, in schitterende toiletten. In de paleislaan stond een lange fill© «rijtuigen en automobielen,. In den tuin was een buffet opgericht. II. M. en Prins Hendrik bewogen zich eenigien tijd tusschen de gasten. Het feest duurde tot vijf uur. Het departement van buitenl. zaken. Gisteren is een aanvang' gemaakt met de ver huizing van het departement van buitenl. zaken naar het gebouw op het Plein, dat in het laatst van deze week betrokken zal Worden. Het voornemen bestaat om de bureaux van het ministerie van binmenl. zaken in het be'gih van Augustus1 naar het ontruimde! geobuw op- het Buitenhof over te brengen. Octrooien. Die voorzitter van den Octrooiraad heeft, ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat bij- 'een beroep op prioriteitsrecht, dat steunt, op een ©c- trooiaanvragc in Frankrijk, dit recht bewezen kan worden door overlegging van het desbetreffende octrooischrift, voorzien van bet, door het „Bu reau national de la proprié'té industrielle" te Pa rijs daarop gehecht violet zegel, gewaarmerkt door de handteekening van den directeur van even- genoemd bureau, of dengene, die hem vervangt. Wanneer even-genoemde handteekening' ohtureekt, wordt -het bewijsmateriaal niet voldoende geacht. Fonds ter verbetering van de kustverdediging. De Memorie van Antwoord is verschenen no pens het wetsontwerp tot het instellen van een Fonds ter verbetering van de kustverdediging. De regeering vangt aan met de mededeeling dat wordt afgezien van de in het wetsontwerp voorgestelde bezetting en bediening van de zee fronten der kustversterkingen door personeel van de marine. Al reden hiervoor wordt opgegeven, dat zich in de toekomst omstandigheden kunnen voordoen, waarin de marine niet over genoegzaam personeel zou kunnen beschikken om een voldoende bezet ting van die zeefronten te kunnen waarborgen. Mitsdien is uit het wetsontwerp alles vervallen, wat betrekking heeft op de aanvulling van het materieel der zeemacht. Wat de kustversterkingen betreft, daarvoor was oorspronkelijk uitgetrokken een bedrag van f25.080.000. Als de daarmede beoogde voorzieningen zijn voor ons defensiewezen van beteekenis en zullen op den duur tot uitvoering moeten komen. Zij hebben echter niet alle dezelfde mate van urgentie. Bij den minister van Oorlog heeft zich voorts sedert zijn optreden meer en meer de overtuiging gevestigd, dat, gelet op de behoeften der levende strijdkrachten, vooral aan meer artillerie en aan behoorlijke organisatie van het verplegingswezen op de verbetering der kustverdediging bezuinigd moet worden en wel door tot een in financieel opzicht gunstiger tijdstip uit te stellen die ver beteringen, welke geacht moeten worden in be langrijkheid bij die dringende behoeften der le vende strijdkrachten achter te staan. Een en ander heeft er toe geleid, dat van het meerendeel der oorspronkelijk beoogde voorzie ningen is afgezien en slechts die worden gehand haafd, welke in de eerste plaats worden noodig om in den onvoldoenden toestand onzer kustver dediging te voorzien. Mitsdien wenscht men de aanvulling en ver betering der kustversterkingen thans te beperken tot lo. het maken van een fort bij Vlissingen 2o. het verbeteren van het fort Kijkduin 3o. het vermeerderen van de vuuruitwerking van de bestaande pantserforten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden en op de Harssens. Wanneer op Vlissingen en op Kijkduin een krachtig, volgens de eischen des tijds ingericht en bewapend fort zal zijn tot stand gekomen en de vuuruitwerking der bestaande pantserforten te Hoek van Holland, IJmuiden en op de Harssens zal zijn vermeerderd door verhooging van de ver snelheid en wijziging van de munitie, dan zal daardoor reeds een groote verbetering der defensie aan de zeezijde verkregen zijn en zal de toekomst met meer vertrouwen kunnen worden tegemoet gezien, te meer wanneer ook het actief vermogen van het marinematerieel zal zijn vermeerderd door de aanvulling van torpedo- en onderzeebooten, zoomede door de aanschaffing van nog 2 onder zeebooten en nog een 4-tal zeegaande torpedo booten ter vervanging van de kleine booten voor Tjet Zuiderfrontier, waarvoor een eerste termijn op de Marinebegrooting voor 1913 zal worden aangevraagd. Naar de meening van de Regeering mag met de uitvoering van de thans voorgestelde tot den kleinst toelaatbaren omvang teruggebrachte ver beteringen niet langer worden gedraald. Er is dan ook in het gewjjzigd ontwerp op gerekend, dat begin 1913 met het werk een aan vang kan worden gemaakt. De eerste begrooting van inkomsten en uit gaven van het fonds voor den dienst van 1913 zal te gelijk met de begrooting van het VlIIste hoofdstuk der staatsbegrooting 1913 en met de vestingbegrooting voor 1913 worden ingediend. De totale kosten van de thans beoogde verbetering der kustverdediging worden op f 10.850.000 ge raamd en wel f 5.360.000 voor 't maken van een fort bij Vlissingen, f 4.760.000 voor het verbeteren van het fort Kijkduin en f730.000 voor het ver meerderen van de vuuruitwerking van de forten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden en op de Harssens. Het in de wet vast te leggen maximum bedrag der uitgaven voor de werken waarvoor tot fonds bestemd is, oorspronkelijk bedragende 40 millioen gulden, meent de Regeering thans op f 12.000.000 te moeten stellen. Wanneer de uitvoering in 1913 wordt aange vangen, zullen de werkelijken uitgaven over de jaren 1913—1916 verdeeld kunnen worden, aan gezien voor de voltooing van het nu voorgestelde 4 a 5 jaren noodig zullen zijn. Aannemende, dat ten laste van 1913 een be drag van f 1.500.000 zal verwerkt worden en het resteerend bedrag ongeveer gelijkmatig over de jaren 19141916 zal worden uitgegeven, zal om een afdoening in 25 jaren (gerekend van de in stelling van het fonds) te bereiken een annuïteit van 1600.000 noodig zijn. In verband met den inmiddels sterk gewijzig- den rentestandaard is thans aan de berekening een rentevoet van 3.5 pCt. ten grondslag gelegd. Voorts wordt in de Memorie van Antwoord medegedeeld, dat mede ter voorbereiding van de uitvoering der voorgenomen kustverdedigingswer- ken, door de ministers van Marine, van Oorlog en van Koloniën, een commissie is samengesteld, aan welke ter bestudeering van het zware geschut en de opstelling daarvan, het bezoeken van ver schillende buitenlandsche fabrieken en schietter- reinen werd opgedragen. Het ligt in het voornemen om te zijner tijd aan de fabrieken, welke daarvoor in aanmerking komen, de gelegenheid tot het doen van prijsaan- bieding te geven. Marinecommissie. Gisternamiddag te 2 uur heeft in de bureelen van den generalen staf op het Plein in Den Haag de heer Colijn, als minister van marine ad interim, de technische marinecommissie geïnstalleerd. Vacanties. De minister van binnenlandsche zaken verlaat in het laatst van deze maand voor ongeveer een maand met buitenlandsche vacantie Den Haagde minister van oorlog, minister van marine ad teterim, gaat begin Augustus met vacantie. J. van der Yegt. f Op 80-jarigen leeftijd is in den Haag overleden de heer J. van der Vegt, oud-hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland. Belastingkouuniezen. Die afdeieling Rotterdam van de vereeniging van kommiezein nam de volgend© wotie aan: Do afdeeling Rotterdam van de Vereeniging van kommiezen Dij 's, Rijksbelastingen in Neder land, kennisgenomen hebbend© van hief bericht om trent de voornemens vain Z. E. den Minister van Financiën in zake verandering van beloonihgs. wijze, overwegende, dat bij1 die voorgestelde regeling d|e ambtenaren in de groote steden in den alge- meienen dienst in salaris eer achteruit dan voor uit zullen gaan, dat daarnaast de ambtenaren van de accijnzen en entrepots beduidend in salaris achterblijven bijl de andere groepen; en ook de ver h opging van salaris voorgesteld voor de kom miezien te water in aanzienlijke mate ontoereikend moet worden geacht, terwijl de voorgestelde indeeling in groepon| een ongemotiveerde ongeljjkheid schept; en daar naast hij1 opheffing Van het enrolumeutons leisel noodzakelijk del diensttijd aap ©ten1 bepaalde grens moet worden gebonden, constatecrendo, dat de voorgesteld© wijzigingen m lijnrechte tegenstelling1 staan tot het program der vereeniging, waarin de wenscih wordt ■uitge sproken, dat op ©ene standplaats ambtenaren van öerizelfden rang en klasse een gelijk salaris moe ten ontvangendraagt hot bestuur der af deeling Rotterdam op, onverwijld stappen te doen bij het helst uur der vereeniging! om te komen tot de door del afdeeling noodig geoordeeld© verbete ringen. De Waaloverbrugging' te Nijmegen. De commissie voor de Waaloveröi'uggingi te Nijmegen heeft aan dein gemeenteraad dier stad verslag uitgebracht. Wij ontleenen daaraan- het volgend overzicht. De Minister van Waterstaat heeft in een schrij ven aan dei gemeente medegedeeld, dat ook in verhand rnqt de sedert voorgenomen Waalverbete ring, tegen den bouw van een© brug aan de Oostzijde der stad uit het oogpunt van rivierbelang1 geien overwegend bezwaar bestond. Als plaats «er de brug dacht ZEx. het Huaerpark bij de Belvedère. Nadat die gemeenteraad zich vereenigd had met liet plan de, brug aan de Oostzijde 'te houwen, heeft de commissie nader het meest caarvoor in aanmerking komende punt onderzocht. De vraag was n.l. gerezen, of het niet mogelijk zou zijn, met afwijking van hot door den Minister aangegeven plan, de brug zóó te houwen, dat zij de stad zou bereiken bij; den Lindeniberg'. Omtrent deze plaats werd dan ook het gevoelen van den Minister van Waterstaat ingewonnen, die echter verschillende ernstig© bezwaren tegen dit punt 'had. Het resultaat der onderhandelingen tusschen de Commissie met Rijk en provincie was, dat de Minister bereid is te bevorderen, dat een subsidie zal worden verleend van f700,000, te betalen in verhouding van dein voortgang met den houw, alsmede het bedrag, dat die brug mocht blijken meer te kosten dan f 2.600.000, dit laatste even wel onder beding, dat de. brug wordt gelegd bij' de Bielvedère. Hierbij gelden nog ©enig© bepalingen wat aan gaat het overnemen van de brug door het Rijk later en de jaarlijksc'h© aan de gemeente uit t© betalen bedragen. G-ed. Staten van Gelderland zullen ijveren bij het prov. bestuur voor een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen ten bedrage van f 400 000, terug te betalen in 60 jaren, en wel in de eerste 20 jaren f 10.000 en in de voRende 40 jaren f5000 per jaar, te beginnen met het jaar, volgend© opi dat, waarin gemelde brug voor het verkeer is opengesteld. Aan ©en adres van ingezetenen om t.te over brugging te do-en plaats hebben 10O M. ten Wes ten van het bestaande veer kon niet worden voldaan. Het plan-Lindenberg ontmoet bezwaren met het oog op dei algemeen© scheepvaart- en rivier- belangen, in het belang van het verkeer over de brug, in verband met dan noodzakelijke, kostbare onteigeningen enz. Hiertegenover staan talrijke voordeelen die aan de- B-elvedèrebrug zijn verbonden. De commissie meent daarom dat het plan Lindcnberg geheel moet prijsgegeven worden, ver mits zelfs met groote geldelijke offers niet zou worden verkregen eene hrug, di© met hot oog op de belangen van- het verkeer, vooral' ook' :n de toekomst, aan redelijke eisschen zou voldoen. Op grond van het vorenstaande geeft ue com missie in overweging om overeenkomstig het be- slotepe in de geheime raadsvergadering van 27 Januari 1912 de overbrugging; van de Waal te doen geschieden ter hoogte van het Huneipark bij de Belvedère. De commissie1 gteeft een i'inancioelen opzet om te doen zien dat de geldelijke offers voor de gemeente niet te zwaar vallen. De raiming deir brug is f 2.600.000, de bijdragen van rijk en provincie bedragen f 1.100.000, blijft f 1.500,000. Achtereenvolgens wordt een overzicht gegeven van den stand der rente-aflossingen en schuld na 20, 40 en 60 jaar. Het rapport der commissie woirdt vergezeld door ©enige, bijlagen, bevattende de gevoerde brief wis* soling met Minister en Staten, In verband met het rapport richten B. en W. zich tot den gemeenteraad van Nijmegen en verklaren zich geheel met de conclusie der com missie te kunnen vereenigen. Zij doen derhalve de noodig© voorstellen omtrent subsidie-aanvra- gen enz. m - De vierkante stuiver. In de vergade- dering der Tweede Kamer waren door den Mi nister Kolkman eenige proefexemplaren van den vierkanten stuiver in de wandeling gegeven. Het nieuwe stuivertje zal, zooals men weet, vierkant wezen, doch met ietwat afgeronde hoe ken, De voorzijde, zoo lezen we in het Hbld., vertoont het cijfer 5 met een kleine c rechts boven, een en ander in een uitgeschulpten cirkel, waaromheen weder (met tusschenruimte vaneen vlakken band) een kralencirkel, aan de vier hoe ken van de munt gebroken door vier schelporna menten het jaartal is over twee van die orna menten verdeeld. Het cijfer staat vertikaal in de diagonaalrichting van het vierkant. De keerzijde is nagenoeg uitsluitend ornament- Een gestyleerd takje van een oranjeboom staat in een uitgeschulpten cirkel waaromheen (na een tusschenruimte van een vlakken band) het op schrift Koningrijk der Nederlanden. De over gang tusschen cirkel en vierkant wordt ook hier weer gevormd door opvulling van de hoeken van het vierkant met schelpontanïent. Branden. In het Meer bij Heerenveen zjjn gisterenavond drie huizen door onbekende oorzaak afgebrand. Ze behoorden toe aan de weduwe De Groot en waren bewoond door die weduwe en de weduwe Nuien en W. De Groot. De huizen wa ren. verzekerd. Zondagmiddag ontstond te 's Hertogenbosch in de woning van dr. J. Freericks een binnenbrand, vermoedelijk doordat het zoontje met lucifers speelde. Door het spoedig ingrijpen der brand weer werd het vuur tot één kamer beperkt. Deze brandde geheel uit. De waterschade is zeer groot. Alles is verzekerd. Ongelukken. Zondagavond is de 19-jarige W., uit Wemeldinge, bij het zwemmen in de haven te Goes verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2