Dagblad voor Schiedam Omstreken. tbU^tlO Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Vrijdag 12 Juli 1912 No. 10368 ppn by verlies pir overeeEtoisliê op de polis vermelde voorwaarden, f Officieels berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stads- en Grewestelijk Nieuws. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2. p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt -I V 1^no11 V n li familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1— b regels 92 ct; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal herhaatdêlij^advertée'ren" e''nt'en 35 P' -*»» bij levenslange gefceelo invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene bü dood by verlies van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Bukgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Coöperatieve Veree- niging„Coöperatieve Veevoederfabriek en Olie- slagerjj van den Provincialen Zuid-Uolland- schen Boerenbond", gevestigd te Schiedam, om vergunning voor het oprichten van een inrichting tot het malen van granen en veevoederartike len, het malen en maken van veekoeken en het winnen van olie uit zaden en vruchten, speci aal uit lijnzaad, soyaboonen, raap- en koolzaad, in de panden staande aan de Nieuwe Haven nos. 105,^ 107 en 109, kadaster Sectie M nos. 1680 en 1776, gedreven door een stoommachine van 450 P.K. en een stoomdynamo van 25 P.K. met twee stoomketels elk van 105 M2 verwarmingsopper vlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de, bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 25 Juli a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Juli 1912. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, LAGER WEIJ, W.B. Be Secretaris, V. SICKENGA, een «luim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. ba verlies van eiken ande ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij lien is ingekomen een verzoek van HENDRIK POST, om vergunning voor den verkoop van sterken diank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in een der benedenvoor- lokalen van het pand Westvest 28. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 12 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGER WEIJ, W.B. Be Secretaris, V. SICKENGA. De burgemeester. Volgens hier ter stede ontvangen berichten uit Kleef, is de toestand van den burgemeester aan merkelijk verbeterd. De burgemeester gevoelt zich veel opgewekter en zijne krachten nemen meer en meer toe. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van CORNELIA VAN HELDEN, Wed. van C. J. van Dyk, om verlof Voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beuedenvoorlocaliteit van het pand Hoogstraat 162. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 12 Juli 1912. Burgemeester eh Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris V. SICKENGA. HET LOT. Uit het Duitsch vertaald). 44) wai'öite doet 't. Ben geloope de heele *wee«wi^zon" Beteekent niets. Dus 'k Hen zoovpiu Ik was Seheel vergheete had de oud! ïleleefd de laatste jaren. Nah, dhuizend Mark, dantoefde h" °0genblik twee niet te draghen dhe gansche dha hand Tegde ziinnfat° wnP van de wreef zich door den grauweïi bTard'en p^ktSyn knoestige stok. p Jn „Ghoeden dag vrouwtje, dhag, schoone -jonk vrouw. Mag ik de klandiesie houden. De oude Mozes komt nog wel 's terug - komt no» wel 'a terug." Voorzichtig strompelde hij de trap af en liep de molestraat door. Met zijn stok weerde hij de indringerige ganzen van zich af, die met oorverdoovend gekwaak tegen deze onrecht- Jaai'dl.ge behandeling protesteerden. Eenige pn1 ti'onp7.en^ bespotten deu ouden ouden man merkte H!J deed of hiJ t niet En toen den Jastigen knapen uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gister-middag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A, J. Wittkampf vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en vastgesteld. Er was o. a. ingekomen een verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem om adhaesie te betuigen aan haar adres d. d. 24 Mei 1912, waarin aan Zijne Exellentie den Mini ster van Justitie in overweging werd gegeven om voorstellen aan de Staten-Generaal te doen ter verkrijging van een doelmatig en praktisch han delsregister. Met algemeene stemmen werd be sloten aan dit verzoek gevolg te geven. Van B. en W. van Schiedam had de Kamer afschrift ontvangen van een correspondentie, door hem gevoerd met de vereeniging tot bevordering van rookvrij stoken in zake het nemen van maat regelen tot beperking van den rook uit brande rijen, met een begeleidende missive, waarin werd verzocht, om in deze van advies te dienen. In die correspondentie had genoemde vereeniging zich bereid verklaard van deze kwestie nader te bestudeeren en hare conclusies in een rapport aan B. en W. mede te deelen tegeen een ver goeding ineens van f 300, waarbij zij er dan op rekende, dat dezen haar in branderskringen zou den willen intioduceeren, opdat zij een 2 of 3-tal branderijen zou vinden, welke geneigd waren ha re ovens voor onderzoekingen beschikbaar te stel len. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, aan B. en W. mede te deelen, dat de hinder, on dervonden van den rook der branderijen, naar het oordeel der Kamer niet zoo groot is als die, open deui van een bakkerswinkel toegeroepen weid „Wacht, ik zal je helpen, zoon'n ouden man uit te lachen, kwajongens! verdwenen zij bliksemsnel. Onder de frissche torenpoort bleef Mozes een oogenblik staan, in gedachten verzonken dan ging hij weer verder, tot hij stond voor den muur, die om het erf van den molen liep. En hij zag de geheele inrichtinghet statige, vier kante huis, hoog opgetrokken, de stallen en schuren op den achtergrondde linde en de ftuitboomen van het eiland-tuintje en aan de overzijde van het kanaal de zaagmachine met het lichte, roode, dak en het smalle bruggetje dat naar de houtstapelplaats leidde, waar reus achtige boomstammen lagen. De scherpe zonnestralen wierpen hun heeten gloed over de werf. Alles was stil in het rondslechts het klappen van den molen en het ruischen van het water deed zich hoo- ren. Diepe torenklanken verkondigden het middaguur. Ineengehurkt, zijn hoofd steunend in zijn magere handen, zat Mozes daar, alsof hij sliep. nummers oDB-esch ieder een' Mozes had de de S u en bÜ de trekking viel mi l Si P?J op het lQt van den ouden Melcher, de prys van vijftigduizend Mark. verzaakt door den rook van andere industrieën hier ter stede, en dat de Kamer bovendien vreest, dat de kosten, welke door maatre gelen als de bedoelde aan het toch reeds zoo zwaar belaste brandersbedrijf zullen worden afge legd, te zwaar zullen worden, zoodat zij niet kan adviseeren om tot het doen instellen van het voormelde onderzoek over te gaan. Dit besluit werd genomen met 3 stemmen voor en 2 tegen. Ter voldoening aan art. 8 van het K. B. van 4 Mei 1896 fetbl, 76 hadden heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam bij missive d.d. 6 Juli 1912 aan de Kamer toegezonden de voor- loopige lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam met uitnoodiging om vóór 20 Augustus van advies te dienen, welke van de daarop genoemde personen geacht moesten worden te voldoen aan het ver- eischte van kiesgerechtigdheid, gesteld in art. 6 sub. B. van dat Koninkl. Besluit. De Kamer be sloot een commissie samen te stellen tot het uit brengen van praeadvies en benoemde de leden dier commissie de heeren Th. G. van der Burg, A. H. M. Melchers, M. van der Vlies en den Secretaris. Naar aanleiding van de bepaling van art. 29 van het Reglement van orde der Kamer werden de heeren A. Cool Mz., M. van der Vlies en de Secretaris benoemd tot leden eener commissie om na te gaan, of dat reglement gewijzigd of aan gevuld behoort te worden. Hierna niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Aanbesteding. Gister-namiddag werd door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize aanbesteed het rioleeren van een gedeelte der Groenelaan en van de Dwarsstraat, benevens het rioleeren en bestra ten van de Piet Heinstraat, Helenastraat en een straat ter plaatse van een deel der Brandsloot. Ingekomen waren 14 biljetten en wel van Ed. Wienhoven, Den Haag, f9475; C. de Wijs, Rijswijk, f9900; Aleman en Mak, Schiedam, f9975; J. van Stuivenberg, Den Haag, f10475; van Gent, Rijswijk, f10498; A. Dubbelman, Dordrecht, f10720; P. C. Langeveld, Hardinxveld, f10825; Slavenburg Scheurkogel, Schiedam, f11200; A. Zanen Pz., Ammerstol, f11200; C. Verheul, Hardinxveld, f11205; A. Timmermans, Sc Zn, Dordrecht, f11572; W. van der Splundert, Ridderkerk, f12425; W. A. Kampsteeg, Bolnes, f12500; J. L. Kas, Utrecht, f14879. De gunning werd nog aangehouden. Gister is te Leiden geslaagd voor het practisch apothekersexamen 2e ged de heer J. Ris, van Schiedam. aan het Gymnasium, waarop geplaatst zijnle de heer P. C. A. Geijl, te 's Gravenhage2e mej. Dr. F. E. J. M. Baudet, te Hilversum. Een glasblazers jongen heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij op een glasfa briek door een glasblazer is mishandeld geworden. Een gloeiende pijp en tang werden naar den jon gen geslingerd, die tengevolge daarvan een brand wonde aan den rechterarm bekwam. UIT VLAARDINGEN. Tot gister toe bedraagt de aanvoer van haring pl.m. 40.000 ton minder dan verleden jaar. Alles wijst er dan ook op, dat de visscherij uiterst schraal is. DIT ROTTERDAM. Gisteren-nacht ontmoette baas H. B., van de N. V. Thomson's Havenbedrijf, wonende aan de Parallelweg, aan de Maashavenhaven N.ij. alhier de bootwerker G. J. van V., die plotseling op hem toeliep en hem zonder eenige aanleiding een mes in den buik stak. De bootwerker, die kort daarna gegrepen werd en die onder den invloed van sterken drank verkeerde, zeide den steek in drift te hebben toegebracht, omdat hij geen werk kon krijgen. Zijn mes, dat hij weggeworpen had, is op straat teruggevonden. De ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewonde baas is, nadat een geneesheer hem hulp verleend had, per rijtuig naar zijn huis vervoerd. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Volgens <le _,,Pall Mall Gazette" zijn sinds eenige dagen ernstige vredesonderhandelingen tusschen Italië en Turkije aan den gang1. Ingevolge, van deze onderhandelingen zou er een aanmerkelijke kans bestaan, dat eerlang de vrede zal worden gesloten. ZWITSERLAND. Do nationale vergadering keurde met algemeene lommen de overeenkomsten goed betreffenue de naasting door den staat van het station te Génève en den aanleg en overname der spoor wegTijn en Van Génève, Ten Raadhuize is ter visie gelegd, ten einde in de eerstvolgende raadsvergadering tot een benoeming te kunnen overgaan, een door het College van Curatoren van het Gymnasium opgemaakte aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Geschiedenis en het Nederlandsch Vijftigduizend Mark 1 Heb ik niet gezonden aan den ouden Melcher een thelegram, om hem te wensche geluk Ben ik niet ghekome, in het stadje, om hem mijn dhienste aan te bieden, om voor hem the bewhare, en thebhelegge, het vele gheld Heeft hij niet ghezegdde molenaar zoigt voor alles En heeft hij toen mij niet ghegeve twee dukhate, omdat ik zou zwijgen, omdat de menschen niet mochten wheten, dat de oude zooveel geld had Toen was Mozes naar het Zuiden getrokken, naar een groote stad, waar zijn zwager een zaak begonnen had. Daar had de oude zijn zorgzaam bespaard vermogen ingeboet en zijn eenige dochter door den dood verloren, en nu stond hij, arm en verlaten, alleen op de wereld. Geen wonder, dat zijn gedachten in zijn hoofd door elkaar dwarrelden ais spookachtige vleermuizen. Maar hij had ze nu tot orde gebracht, de her- ïnnenng stond nu klaar en duidelijk voor hem. „Molenaar Helbing zal voor alles zorgen, op hem kan ik vertrouwen, maar ik sta er op, dat ae zaak geheim blijft," zoo had de oude toemaals gesproken. Zeker, op den molenaar kon de oude vertrouwen, hij had geen joden noodig om zijn zaken te regelenMozes lachtte weemoedig. Vijftigduizend Mark had de molenaar van den ouden Melcher in bewaring genomen - en slechts tweeduizend had hij. aan de erfgenamen gegeven. Waar was de rest? Mozes richtte zich op en zag naar de zaag- PORTUGAL. Ds -oproerlingen van Cabeceiras schijnen voor nemens om, wat er van. de benden is overge bleven, te gaan versterken. Paiva Couöeiro is hersteld. Hij heeft 800 man van wapenen voor zien en zich aan het hoofd geplaatst. De Koning1 heeft twee besluiten onderieekend waarbij onderscheidenlijk de gouverneur van Orense wordt teruggeroepen en de gouverneur van Pontevedra naar Avila wordt overgeplaatst. Deze maatregelen houden verband met de ge beurtenissen in Portugal. machine, naar de vergroote schuren en stallen. Hij was oud, hij had in zijn lange leve veel van de wereld gezien, meer kwaad dan goed, en zijn levensondervinding had hem wantrouwend ge maakt. Daarom bestond er voor hem op dit oogenblik geen twijfel meer omtrent het geld. Hier rijkdom, een energiek, vooruitstrevend man, zooals hij den molenaar nog kende van vroeger daar een eenvoudige, schuchtere vrouw met twee kinderen. „Moet ik de zaak gaan onderzoeken." zeide Mozes tot zich, „ik ben een arme, oude man maar mijn hoofd is nog helder en mijn ooghe zijn scherp. Ik wil de zaak onderzoeken." Hij stond nu op de werf in zijn langen, afge dragen jas. voorovergebogen, zijn blooten kop, met enkele schaarsche haartjes bezet, aan de zonnestrallen bloot gevend. Met zijn hand streek hij zich over zijn langen, grauwen baard en zijn oogen blikten onafgewend over de prachtige ge bouwen. Onwillekeurig deed hij nu eenige schre den naar voren. „Maak, dat je wegkomt, jood, je heb hier niks te maken riep een luide stem. „Maak, dat je wegkomt, of ik laat den hond los schooier 1" Het was Jacob, die uit het huis kwam zijn hoofd achterover, zijn handen in zijn broek zakken. Wordt vervolgd.) MMM—i 'V": »«c. - innpviePuechter niet' hW dacht na Nu her- Hier L j weer. Ja, zoo was het geweest, ouden Mpimf6 plaats> bad hij eerst aan den lot ver?ochter' toen aan deri molelenaar een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1