Dagblad voor Schiedam Omstreken. tbUxzJlD EERSTE BLAD. Van Houten Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Zaterdag 13 Juli 1912. No. 10369. OTereenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. LANDWEEii. Stads- en Gewestelijk Nieuws» Buitenlandsch Nieuws. GOEDKOOP Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand .>0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt bti levenslange geheele invaliditeit; gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene erzekerin gsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bÜ verlies p,i jP bij verlies van eiken ande ren vinger. 3o. INLEVERING ZAKBOEKJES. De Buroemeester van Schiedam, gezien 12, 3de lid der Landweerinstructie I, brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de diestplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst hebben volbracht dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1904 - op 1 Augustus a.s. zullen over gaan naar de Landweer, met uitzondering echter van hen die behooren tot een der bereden korpsen, de Pantserfort-Artellerie of tot het korps Torpedisten en die in het ge not zijn van ontheffing van den werkelijken dienst dat zij, die overgaan naar de landweer, zzich vóór 31 Augustus a.s. moeten aanmel den aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) en alsdan behooren in te leveren hun zakboekje met den daarin gehechten verlof pas. De verlofgangers die buitenslands ver blijf houden, zullen hun zakboekje met den daarin gehechten verlofpas bij aangetee kenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgermeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk dat zij, die overgaan naar de Landweer, van af 1 Augustus a.s. onderworpen zijn aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven en vestigt met nadruk de aandacht op de vol gende bepalingen der Landweerwet Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meldt zich binnen dertig dagen na de den dag van zijn overgang naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt bij den Burge meester zijner woonplaats aan. ten einde deze den verlofpas, hem bij de landweer of laaste lijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of op nieuw voorgezien teekene. De verlofganger van de landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij z(jn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin ver melden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aau den burge meester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burg- gemeester bij aangeteekenden brief terugge zonden. Artikel 25. De verlofganger van de landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen 30 dagen na den dag waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burge meester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de landweer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar bui tenslands begeven. Aan den verlofganger van de landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zyn ter zake van uitoefening van- of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bjj de toestemming kan de verlofganger rU°0Vien V1'Üge3teld van de verplichting tot vermPiTnf a!:n de oefeningen in artikel 11 29 voorèe^h, bijwonen van het bij artikel in weiSkin™?- onderzoek en tot het komen loesirevair nf n 4ienst ingeval van oorlog, oor heden. n eie buitengewone omstandig- Aan de toestemming kunnen overigens zoodi nige voorwaarden worden veitaTn i belang van den dienst noodig worden geoordeeld Artikel 28. De verlofganger van de landweer, die artikpi 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoog ste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst daarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Schiedam, den 13den Juli 1912. Toelating tot de H. B. S. Zonder en met examen werden toegelaten J. Berck, Ae. Bogtstra, A. Bosman, Da. Ja. Bubberman, Ea. Ma. Bijl, W. J. J. v. d. Does, Ph. van Dorsser, Tha. Na. van Gelder, J. H<. Haanstra, A. v. d. Ham, C. Hoek, J. v. d. Hoeven, M. C. Koorengevel, A. de Kroes, Ma. Cha. Lin- deijer, P. A. Poldervaart, A. C. Prins, Aa. Pa, Ris, Cla. Ris, J. J. L. H. Rous, H. Chr. Sauer, H. W. fecheffers, P. van Vlaardingen, J. G. van Vlaardingen, C. J. v. Zeventer, herexamen 3, af gewezen 4, tot de derde G. Onne Dros, tot de vierde: één afgewezen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie muilkorf, ijzerenpen, nikk. horloge,zwarte hand schoenen, schrijfboek, mesje. Bij de volgende personenledige portemon. Kans, Villastr. 56damesportemon. met geld, Koens, Pernissestr. 14bril in étui, de Gansi Puttershoekschestr. 59gouden ring met steen, Schilperoord, L. Achterweg 7nikk. armbandje v. d. Kuil, Nieuwsticht midden 22 bokje, Eijk- mans, Zijlstr. 60vrouwenzak met inhoud, P, Haring, Mariastr. 21, bruin hondje, werf van v. d. Eist, Buitenh. wegnik. horlogeketting, v. d. Toorn, Roosbeek 5zwembroek en hand doek, de Wolf, KI. Baan 1. Voor het notarieele staatsexamen, tweede gedeelte, is te 's.Gravenhagö geslaagd de De Alg, Kerk era ad der Ne der Uier v., de Gereformeerde en de Evang. Luth. gemeente lubben een adres aan den gemeenteraad gezon den, met verzoek het daarheen te leiden dat voor taan op den feestdag ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin en ook ji de fotingsdag'-en voor de Nationale Militie de ioca- btcitcn, waarvoor vergunning is verleend, op die dagen of een gedeelte da,arvan voor het pubkek gesloten zullen zijn. heen. Bij de blussching van een zg. teerveld met de universeelspuit was deze eerst gebluscht toen de benzine nagenoeg verbrand was. Bij 't aan schroeven van den specialen gietkop werd de noodige handigheid gemist. De brand in de zg. pekbak, met eenige emmers bluschvloeistof over goten, was vrij spoedig gebluscht. Alle hoop was nu gevestigd op de middagproef, de brand in de groote tank. Hier werd de blusch- vloeistof uit reservoirs naar een buis gevoerd in de tank opgericht, waaruit deze met kracht naar beneden stort en de grootste hevigheid moet tem peren. Verder stroomt de vloeistof dan van terzijde in de tank en overdekt deze met een huid van schuim, waardoor de verdere blussching plaats heeft. Ook hier echter schêen het aan de noodige kracht te ontbreken. De uitstorting uit de hooge buis had niet veel effect en de huidvorming ging zeer langzaam, zoodat ook hier niet veel benzine was overgebleven. Het resultaat is dus, dat het bluschmiddel wel goed schijnt, doch de toepassing krachtiger had moeten zijn. Gisteravond omstreeks half acht is de 8-jari- ge A. R., uit het Spuiwater no. 29, van de leuning bij het Spuiwater gevallen en verdronken, ondanks de moeite, die drie personen, die te water spron gen, aanwendden om haar te redden. Een van de drie verkeerde zelfs in levensgevaar en werd door de anderen gered. Het lijk van het meisje is nog niet gevonden. Bij het zwemmen in de St. Jobshaven is verdronken de werkman L. v. H. uit de Pupil- lenstraat. Zijn lijk is nog niet gevonden. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. DIT ROTTERDAM. Sedert eenigen tijd zijn in handen van B en W te Roterdam adressen, houdende verzoek, dat bij het onderwijs ook aan het zwemmen een plaats zal worden ingeruimd. B. en W. hebben in deze gehoord de commis sie voor het openbaar onderwijs, de inspecteurs bij het geneeskundig schooltoezicht en bij het gemeentelijke onderwijs en de commissie voor de plaatselijke werken. Allen stellen om strijd het nut en de voordee- len van een meer algemeene beoefening der zwemkunst in licht, maar zijn eveneens eenstem mig in hun oordeel, dat de bezwaren tegen het verbinden van het zwemonderricht aan het school onderwijs te overwegend zijn om daartoe kunnen overgaan. Aan B. en W. schijnt het voorts als van zelf sprekend toe, dat, indien de gemeente maatrege len neemt om de beoefening der zwemkunst te bevorderen, zij daartoe niet alleen het oog op de nog schoolgaande jeugd moet richten, maar die maatregelen zich ook behooren uit te strekken tot de jongens, die de school reeds hebben ver laten. De noodige maatregelen zullen dus ge nomen moeten worden, dat aan de verschillende zweminrichtingen de gelegenheid tot onderricht in het zwemmen kan worden verschaft. Voornemens zijnde bij het opmaken der be grooting voor het volgend jaar daarmede zooveel moge)jjk rekening te houden, stellen zij. onder overlegging der stukken, thans aan den raad voor, in beginsel aan hun voornemen zijn goedkeuring te hechten. De gisteren door het Technisch Bureau »Gelria" te Rotterdam op groote schaal genomen proeven met het schuimbluschprocédé sPerfect" hebben niet het verwachte resultaat opgeleverd, let brandende kleine huisje werd spoedig ge- uscht, doch vlamde weer op. Het groote houten uis was nagenoeg uitgebrand voor het blus- sc ingswerk aanving. Door het slecht werken der apparaten bij den benzinebrand in een ijzeren pan kwamen de vlammen weer door het schuim DE OORLOG TÜSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Uit Rome wordt geseind: Lord Kitchener is in Home aangekomen en zal daar eenige dagen ver blijf houden. Er wordt gezegd, dat hij1 met leden van de regeering besprekingen zal houden, die op dien oorlog betrekking hebben. In diplomatieke kringen te Weenien noemt men de. berichten over een overeenkomst tussehen En geland, Frankrijk en Italië betreffende de Mid- drllandsche Zee onjuist. Op z'n hoogst zou er sprake kunnen zijn van overeenkomsten betref fende het landbezit aan de Noord. Af rikaan.-che kust, maar omdat de mogendheden hun houding nog niet hebben bepaald ten opzichte van de inlijving van Tripolis bij Italië, zijn ook de be richten over dergelijke overeenkomsten voorbarig. De correspondent van de sKölnische Zeitung" te Konstantinopel is van oordeel, dat het gerucht makende stuk van von der Goltz Id de »Neue Freie Presse," dat voor het overige niets nieuws bevatte, op een vrij ongelegen oogenhlik kwam daar men juist te Konstantinopel niet alleen in de kringen der oppositie, maar ook in die der regeering, juist begonnen is zich met het denkbeeld te verzoenen, het afstaan van Tri poli en Barka als iets onvermijdelijks te be schouwen, waarin men zich moet schikken en waarvan meD de gevolgen bij nadere overweging niet zoo somber inziet als eerst. Als men hier nadere betrekkingen onderhouden kan met de hoogere Turksche kringen, zoo schrijft de correspondent, dan hoort men toch veel, wat volstrekt niet in overeenstemming is met de uit latingen, die met zooveel gerucht van een onbe perkte vaderlandsliefde moeten getuigen. In de eerste plaats bijv. de houdiug die de Arabieren zouden aannemen in geval Turkije toe zou geven. Niet zoo heel lang geleden nog is Tunis voor Turkije verloren gegaan, zonder dat de Arabieren daaruit de gevolgtrekking hebben gemaakt, dat de Turksche Sultans het Khalifaat onwaardig waren geworden en door Koreisjisten vervangen moesten worden. De Arabieren van Syrië en Mesopotamië, en ook die van Jemen en de Hedzja moeten door Turksche troepen in toom worden gehouden, vooral sinds de Porte met Imam Jahia een vrede heeft gesloten, waardoor deze invloedrijke man tamelijk wel een zelfstandige Emir onder Turk sche soevereiniteit geworden is. Said Idris, de heerscher in het binnenland van Assyr, ktusschen Jemen en de Hedzja, dankt he aan den steun van Itkhë, dat hij thans een groo- tere rol speelt, dan in kalmer tijden de gouver neurs der aangrenzende gewesten hem toelieten te doen. Als hij door den vrede op zich zelf zou zijn aangewezen, zou de Porte met hem niet zoo zeer rekening meer hoeven te houden. Of in Egypte een Khalief zal optreden zal van de politiek van Engeland afhangen, maar niet van het sluiten van den vrede met Italië. Het is voor het overige niet waarschijnlijk dat zich een nieuwe Khalief zal opdoen. De Mohammedaansche rechtsgeleerden uit den klasieken tijd verklaren, en het is sintsdien niet bestreden, dat de geloovigen ook onrechtmatige Khaliefen hebben te gehoorzamen, wanneer deze nu eenmaal, hoe dan ook, in het bezit van het Khalifaat gekomen zijn. Vaak heeft men beweerd, dat het Turken en Osmaanschen Christenen beiden ontevreden zou maken, als Turkije door den afstand van Tripoli en Barka zou worden verminkt. Doch niet lang geleden nog heeft men jongen Turkschen officieren, die naar Tripoli wilden gaan, den dank van de regeering doen toekomen voor hun bereidwilligheid zich voor het vaderland op te offeren, met de bijvoeging echter, dat ze niet moesten vergeten dat de grootste vijand van Tur kije in Europa was. Dat Tripoli verloren gaat, en dat zal het, het moge kort of lang duren, is niet de schuld van de verdedigers van het Noord-Afrikaansche land die daar in hun khakiuniformen gestorven zijn of zullen sterven, maar van hen, die verzuimd hebben Tripoli tydig in staat van verdediging te brengen. Dat is de gedachtengang, zegt de correspon dent die hier heeft wortel geschoten. Een op stand wegens het sluiten van den vrede, zegt hij voorts, verwacht in Konstantinopel niemand. In het land zelf zijn veel belangrijker punten van oneenigheid, dan de Tripolitaansche kwestie. Het komt er slechts op aan het sluiten van den vrede in een handig gekozen vorm aan de bevolking bekend te maken. Ook is het van veel gewicht, dat de vredes voorwaarden, om zoo te zeggen beleefd zullen worden ingekleed en niet al te kwetsend zullen zijn voor Khalifaat en Sultanaat Ten slotte spreekt de correspondent tegen dat het stuk van von der Goltz op aansporen van Mah- moed Sjefket zou zijn geschreven, al deelt deze ook de meeningen waaran het stuk uiting geeft. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld: Hot is senator Manoiechin, die belast was met het onderzoek van het bloedbad aan de Lena niet gelukt de schul digen aan het bloedbad1 in de Lenamijnen te vin den Alle arbeiders hebben daarom het werk neergelegd en hun ontslag gevraagd. Wel heelt senator Manoechin den beruchten ritmeester Tresj- tsjenko, wien de schuld aan het bloedbad toe geschreven wordt, aangeklaagd, dat hij zich door vierkante bussen 20. i T ajhjer liter J. B.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1