Verspreide berichten. Binnenland. Gemeenteraad tondstroepen, die men tegen hen uitgezonden had, sloegen zij terug. Gisteren is de behandeling van de spion- nagezaak van den Russischen kapitein Kostewich voor het hooggerechtshof in Leipzig begonnen. De pogingen yan de echtgenoote van den kapitein om zijn invrijheidstelling te verkrijgen, zijn ver- geefsch geweest. Ondanks zijn officieele zending zal het hooggerechtshof de affaire-Kostewich be handelen. Beklaagde zal minstens 6 a 8 weken in voorarrest blijven, in verband met het onder zoek naar zijn medeplichtigen. Zooals door verschillende Duitseho dagbla den medegedeeld wordt, heeft de Duits'dhe kroon prins het plan gevormd, een bezoek aan de Dui':- sche koloniën in Afrika te brengen en zijn wensch te kennen gegeven, dat zoo spoedig mogelijk de noodige schikkingen voor deze reis zoudten ge maakt worden. Men verwacht, dat de kroonprins in 1914 naar Duitscih-Oost-Afrika zal gaan, als vertegemvoordiigieir van den keizer bij! de feestelijke opening van de laatste sectie van den spoorweg naar het Tanganyika-moor, waaraan' tevens een tentoonstelling te Dax-es-Salaam zal verbonden zijn. Een definitieve beslissing betreffende deze reis is echter nog niet genomen. De Japansc'be regeering heeft eein lijst glepj- blk'cerd van de verliezen, die door Japan tijdens den Kaatsten RussischJapanschen oorlog w*enen geleden. Volgiens deze lijst bedroeg heit aantal dooden in dien oorlog 30,000 en dat der gewon den 130.000. Gedurende de belegering' van] Port Arthur, die vijf maanden duurde, w'erden 40.000 man schappen buiten gevecht gesteld, waaronder 6.000 officieren. Bij het gevecht bij'Moekden, nat 22 dagen duurde, werden 16.000 soldaten gedood en 5.3,000 gewond. Bij1 den slag van Laoyan vie len er 23.000 dooden en gekwetsten. De regeering van Montenegro heeft, naar aanleiding van het bloedige voorval, dat zich onlangs aan de Tu.rksche grens heeft voorgedaan, krachtige stappen gedaan bij do Porte. Op den dag na het voorval heeft de gouverneur van Podgoritza met den Turksdhen consul en eeu Turkseh officier een onderzoek ingesteld, en ge constateerd, dat de verminkte lijken der Monbme- giijnen op Montanegrijnsch gebied lagen. Prins Hendrik. Men meldt uit Brussel': Z. K. H. de Prins der Nederlanden is 'Spa ge passeerd, terwijl hij zidh in een automobiel naar het Herzogenwald begaf. De Prins zal Woensdag te Spa verblijven en üonderdagoch tend weer ver trekken. Nederlandsche Vereeniging van Octrooibezorgers. Onder dezen naam is Zaterdag een vereeniging gesticht, van bij den Octrooiraad te 's-Graven- hage ingeschreven octrooi bezorgers en van ad vocaten. De leden van deze vereeniging stellen zich tot taak, de ontwikkeling van het octrooiwezen te bevorderen en de hun toevertrouwde belangen in technische en juridisch opzicht op een weten schappelijk peil te brengen. Tot de vereeniging zijn tot op heden de volgen ie octrooibezorgers toegetreden Taco H. de Beer, te Amsterdammr. J. A, Büsbner, te Utrecht; mr. Is. Cassutto, te 's-Gra- venhageJ. M. H. Dolk, te 's-Gravenhage J. H- Hulshoff, te AmsterdamWilhelm Pataky, te 's-Gravenhage C. C. van der Valk, te 's-Graven- hage A. J. L. Willekens, te 's-Gravenhage. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Taco H. de Beer, voorzittermr. Is. Cassutto, secretaris; A. J. L. Willekens, penningmeester. De Haarlemsche Hanze. De „Haarlemsche Hanze" hield gisteren te 's-Gravenhage zijn 16e centrale raadsvergadering onucr voorzitterschap van den heer J. A. Ver beek, die onder meer een 'woord van herinnering wijdde aan den overleden voorzitter van de nfd. Purmerend, den 'heer Brantjes. Besloten Werd, in de afdeelingen te doen be spreken een verzoek van de Haarlemsche af deeling, om door den bond in de kathedraal te Haarlem te doen stichten een altaar, i cegewijd aan het H. Hart. De heeren J. Buters, te Vlaardingien, en J. A. Verbeek, te Rotterdam, Werden als hoofdbestuurs leden herkozen. In die vacature-v. d. Berg (Den Haag) werd gekozen die heer W. Boon, ta Krom menie. De volgende jaarvergadering zal te Amsterdam worden gehouden. Do rekening en verantwoording werden goed gekeurd. Armenwet. Het Stbl. no. 261 bevat een Kon. besluit van den 16 den dezer, houdende bepaling, dat de Armenwet in werking treed op 1 September. Het Stbl. no. 264 bevat een Kon. besluit van den 18 dezer, waarbij wordt vastgesteld de indee- 'ing, waarnaar door de besturen van de instellin gen van weldadigheid ingevolge artikel 13 van de Armenwet worden verstrekt de opgaven van het aantal bedeelden en verpleegden en van de uit gaven voor onderstand van allerlei aard nadere voorschriften voor de in artikel 16, eerste lid, van de Armenwet bedoelde gelden aangewezen, in gevolge artikel 23, eerste lid, van de Armenwet, fonsen, waarin de beschikbare gelden der burger lijke en gemengde instellingen van weldadigheid kunnen worden belegd, alsmede bepaald, op wel ke wijze door zoodanige instellingen fondsen, die niet te haren name staan, in bewaring moeten worden gegeven vastgesteld nadere voorschriften voor de uitvoering van art. 48 van de Armenwet, voor de verkiezing van bestuursleden en plaats vervangende bestuursleden van een armenraad overeenkomstig artikel 49 van genoemde wet en voor de voorbereiding van de eerste ver'gadering van een armenraad overeenkomstig artikel 56, tweedejhd, der wet, alsmede welke bevoegdheden bij het huishoudelijk reglement van een armen raad aan het bestuur en welke aan het dagelijksch bestuur moeten of kunnen worden overgedragen. Het Stbl, no. 265 bevat een Kon. besluit van den 18den dezer, waarbij, tot uitvoering van art. 82 van de Armenwet, met ingang van den dag, op welken de Armenwet in werking zal treden, het volgende wordt vastgesteld. Artikel 1. Er wordt ingesteld eens algemeene armencommissie. Deze commissie is gevestigd te 's-Gravenhaga en bestaat uit zeven leden, die door Ons worden benoemd en ontslagen. Artikel 2. De commissie dient aan autoriteiten en op verzoek, aan instellingen van weldadigheid van raad omtrent aangelegenheden van het arm bestuur. Zij houdt zich, zooveel mogelijk, op de hoogte van de werking van de Armenwet. Artikel 3, De commissie is bevoegd bij autori teiten inlichtingen in te winnen aangaande het armbestuur. Zij kan, indien dit voor hare werkzaamheden noedig is, aan een of meer harer leden met of zonder den secretaris, kennisneming van toestan den ten plaatse opdragen. Met betrekking tot eene kerkelijke of particu liere instelling van weldadigheid is zij tot die kennisneming slechts bevoegd, indien een, door die instelling tot haar gericht, verzoek om raad daartoe aanleiding geeft. Artikel 4. De commissie vergadert zoo dik wijls haar voorzitter dit noodig acht of drie ha rer leden den wensch daartoe hebben te kennen gegeven. Artikel 5. Wij behouden Ons voor, zoo noodig, nadere instructiën voor de commissie alsmede eene instructructie voor haren secretaris vast te stellen. Uitvoer van r\jst uit Ned.-lndië verboden. Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië tele graphisch bericht ontvangen, dat, naar aanleiding van den plotseling toenemenden uitvoer van ge wone rijst, ook naar streken, welke gewoonlijk geen Java-rijst betrekken, in verband met de ge ringe voorraden en hooge marktprijzen in het bui tenland en met te verwachten tegenvallers bij den oogst van rijst en tweede gewassen in Neder landsch-lndië, met ingang van 22 dezer de uitvoer van rijst uit Nederlandsch-lndië tijdelijk is ver boden. Ter zake wordt verwezen naar het bepaalde in het Stbl. van Nederlandsch-lndië van 1911, n°. 522, (Stct.) lnvaliditeits- en ouderdomsverzekering. De eerste bijeenkomst van de Voorbereidings commissie voor de invaliditeits- en ouderdomsver zekering heeft gisterennamiddag tot half-vijf ge duurd, en was gewijd aan algemeene beschouwin gen, die heden worden voortgezet. Het verluidt, dat daarbij op den minister van landbouw, nijverheid en handel van verschillende zijden aandrang werd uitgeoefend om de lage loo- nen vrij te stellen van premiebeta'ing, waarom trent de minister heden uitsluitsel zou geven. De commissie, die met bijzitters en plaatsver vangers bijeenkwam, was vrij voltallig. De minister deed zich bijstaan door drie hoofd ambtenaren van zijn departement. Volgens sommigen zou de commissie wellicht deze deze week gereedkomen met haar arbeid, volgens anderen zou daartoe nog wel een gedeel te van de volgende, zoo niet de geheele volgende week noodig zijn. Centrale Raadsvergadering yau den Ned. R. E. Volksbond. In de vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond, Zaterdag en Zondag 11. te Leiden gehouden, werden in hoofdzaak de volgende punten behandeld Eerst werd met 40 tegen 30 stemmen in be ginsel uitgemaakt dat tot reglementswijziging zal worden overgegaan. Het eerste gedeelte van het bestuursvoor stel (bestuursleden uit de Bondsleden) werd daarna aangenomen met 47 tegen 21 stemmen en 1 blanco over het tweede gedeelte (bestuursleden geen centrale Raadsleden) staakten met 35 tegen 35 stemmen de stemmen. In een volgende ver gadering wordt er dus over herstemd. De candi- daatsbespreking werd aangehouden. Vervolgens was statutenwijziging aan de orde. Teneinde een vroegere commissie te herstellen, stelde het Centraal Bestuur voor, in art. 2 der statuten het verplicht abonnement op »De Volks banier" vast te leggen. Er werden 41 stemmen voor en 28 tegen uitgebracht, zoodat de vereischte 2/3 niet zijn verkregen en het voorstel mitsdien verworpen is. De overeenkomstige wijziging der statuten, in verband met de zoo juist aangenomen reglements wijziging werd met 47 tegen 16 stemmen goed gekeurd. Een langdurige discussie lokte uit het voorstel van het Centraal Bestuur om toe te staaa, dat een lid der St. Jozefs Gezellenvereeniging, zonder lid te zijn van den Ned. R. K. Volksbond, kan toetreden tot een als onderafdeeling van den Bond bestaande Vakvereeniging. De Voorzitter zeide, dat het bestuur met de St. Jozef-Gezellen-Vereenigirjg in overleg zal tre den om de geopperde bezwaren uit den weg te ruimen. De wijziging werd daarop met 55 tegen 9 stem men goedgekeurd. Een breede bespreking had vervolgens plaats over de Bakkerswet, waarbij velen hunnen teleur stelling over het niet tot stand komen van die wet uitdrukten. De heer Pastoors, zich niet over de verwerping der wet uitlatend, zeide te hopen, dat de chris telijke arbeiders zich niet zouden laten beïnvloeden door de onware voorstelling van links en zij krachtig den socialen arbeid van minister Talma zouden steunen (applaus). In behandeling kwam nu een rapport van het Centraal Bestuur in zake de in de vorige verga dering verstrekte opdracht om te onderzoeken op welke wijze alsnog de totstandkoming van één algemeen orgaan mogelijk is. Het Centraal Bestuur vraagt machtiging om het contract met »Het Centrum" als tegenwoor- tige drukker op 30 September te doen eindigen en van af dien datum, 6e exploitatie van »De Volksbanier" in handen te geven van de naaml. venn. »Futura" te Leiden onder nader overeen te komen voorwaarden. Na langdurig comité-generaal werd dit voorstel bij stemming goedgekeurd met 7 tegen 2 stem men 7 in blanco. Tot Centrale Bestuursleden werden herkozen de heeren B. Lammers (Amsterdam), Th. J. H. Mouwens (Schiedam) en S. de Groen (Voorschoten) terwijl bij de vacature J. Th. Imholtz (Gouda) die niet herkiesbaar is, daar hij als centraal raads lid niet is herkozen, de heer A. Vermeulen te Vlaardingen wordt gekozen. Na de pauze hield de heer C. D. YVesseling van 's Gravenhage de aangekondigde rede over Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Bij acclamatie werd het plan tot het houden van een propagandavergadering voor Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering goedgekeurd. Over een voorstel Leiden tot het oprichten van een sprekersclub zal met het bestuur der Volksb. Prop. Unie nader overleg worden gepleegd. Het Centraal Bestuur werd gemachtigd ter viering van het zilveren jubilé van den Bond, dat te Amsterdam herdacht zal worden tegelijk met het jubilé der afdeeling, een extra bijdrage der afdeelingen te vorderen tot een maximum van 5 ct. per lid. Nadat de heer Imhofe afscheid had genomen als centraal bestuurslid en nog verschillende huishoudelijke zaken waren besproken, sprak de centrale adviseur, reetor Stroomer, een opwekkend woord, vermanend om bij het bevorderen van de belangen der vakafdeelingen ook vooral het be lang van de betrokken plaatselijke afdeeling niet uit 't oog te verliezen. De vergadering werd daarna op de gebruike lijke wijze gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 23 Juli 1912, des namiddags 2 uur. Voorzitterde heer P. M. J. A. Lagerwey, waarnemend burgemeester. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig de heerenSchreuder (met kennis geving) Ris, mr. Kavelaaars, v. d. Drift en Evers. Notulen. De vaststelling der notulen der vergaderingen van 11 Juni en 2 Juli wordt, na een opmerking van den heer Koopman s, aangehouden tot een volgende vergadering. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat bij het college van B. en W. zijn ingekomen van Ged.-staten dezer provincie mededeeling dat door hen is goedgekeurd a. het raadsbesluit van 2 Juli j.l. voor zoover punt 3 betreft, waarbij B. en W. worden gemachtigd tot kostelooze overne ming van grond van de Bouwmaatschappij »Kort- land" ten behoeve van den aanleg der geprojec teerde Brugman- en van Beverenstraat, alsmede van strooken langs den Oud-West Frankeland- schen weg; b. dat door Ged.-staten de ontvangst is bericht van het Raadsbesluit van 2 Juli j.l. tot wijziging der verordening op het gebruik van de havens en wateren. Van B. en W. dezer gemeente: Hun advies op het bij dat advies ter tafel ge bracht adres van den gemeente-ontvanger, den heer W. D. van Dam me Jalink om hem verlof te verleenen van af 12 Augustus tot en met 10 September a s. Voorgesteld wordt dit punt nog heden te be handelen. Hiertoe wordt besloten en het gevraagde verlof verleend. Schrijven d.d. 19jJuli j.l., waarbij wordt aange boden de gemeenterekening over den dienst 1911, met de verantwoording van hun college. Wordt gesteld in handen van de Financieele commissie om advies. Voorstel tot verlenging van de duur van het ophoogingscontract den 1 Februari 1907 met den heer L. Volker Az. gesloten. B. en W. stellen voor dit punt ook nog heden te behandelen. Hiertoe wordt besloten. B. en W. stellen voor, op denzelfden grond en voorwaarden het contract andermaal met een jaar te verlengen. Goedgekeurd. Schrijven, dd. 22 Juli jl., waarbij wordt mede gedeeld, dat zij ingevolge art. 4 der betrekke lijke verordening tweemaal hebben lastgegeven geen havenrecht te heffen van elevators, die hier dienst deden voor de lossing van kolen voor de firma P. II. Kloos Zn resp. op 6 en 21 Juli jl. uit het zeeschip »Stamfordham." Kennisgeving. Van den heer P. de Bruin voorstel om in het geval de verordening tot wijziging van die op de straatpolitie enz. wordt aangenomen, de 2e alinea van het voorgestelde artikel 13bis aan te vullen met de woorden»en voor kinderen beneden 16 jaar." Dit voorstel zal behandeld worden als wanneer het voorstel waarop het betrekking heeft aan de orde komt. Van de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis, aanbieding van haar begrooting voor 1913, Idem van Regenten van het St. Jacobs-Gast- huis, aanbieding van de begrooting dier instelling voor datzelfde jaar. In handen gesteld van de Financieele Commissie. Van het Bestuur der Vereeniging »Nosokómos", Nederlandsche vereeniging tot bevordering der belangen van verplegers, verzoek om aan inwo nende verplegende in gemeentelijke inrichtingen voor ziekenverpleging f 1 daags voor kost en in woning te vergoeden tijdens hun vacantie. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van J. H. Massink bericht dat hij zijn benoe ming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool aanvaardt. Kennisgeving. Voorstel der Commissie der strafverordeningen, betreffende het zitten of liggen op dijken enz. Komt straks aan de orde. De heer Houtman vraagt of B. en W. be reid zijn ter, voorkoming van onaangename en onnoodige bespreking, dit punt van de agenda af te voeren. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel geen voorstel van B. en W. is, maar van de Commissie v. d. Strafverordeningen, die steeds rechtstreeks voorstellen bij den Gemeenteraad doet. B. en W. hebben dus niet te beslissen over de afvoering van dit punt van de agenda. De heer Houtman vindt het beter, dat dit punt van de agenda wordt afgevoerd, omdat d t voorstel de lachlust van het geheele land heeft opgewekt. Wanneer B. en W. niet bereid zijn het voorstel van de agenda af te voeren, zal hij daartoe het voorstel doen. De voorzitter herhaalt, dat het voorstel rechtstreeks door de Comm. van Strafverordenin gen bij den Raad is ingediend. Hij vraagt of het voorstel-Houtman wordt ondersteund. De heeren Koopmans en de Jong onder steunen het voorstel—Houtman. De heer W i 11 k a tiï p f, van oordeel, dat de leden in een besloten zitting vrijer kunnen spre ken over deze aangelegenheid en men dan tevens beter de motieven van de comm. voor de strafverordeningen zou kunnen vernemen, stelt voor, dit onderwerp in een geheime zitting te behandelen. De Voorzitter merkt op, dat dit voorstel door 5 leden zal moeten worden ondersteund. De heer D e Bruin zegt, dat dit voorstel niet langs regelmatigen weg op de agenda is ge komen. Wanneer de comm. voor de strafverorde ningen met zelfstandige voorstellen bij den Raad kan komen, heeft zij veel voor bij andere com- missiën, wier voorstellen eerst bij B. en W. wor den behandeld. Spr vindt het vreemd, dat dit voorstel bij den Raad is gekomen zonder dat B. en W. zich een oordeel er over hebben gevormd. Spr. is het niet eens met den heer Wittkampf, dat dit voorstel in besloten zitting behoort be handeld te worden. Het voorstel werpt een blaam op de geheele burgerij. De burgerij mag gerust weten wat hier over deze materie gezegd wordthet heeft een opvoed kundige waarde. Er moeten geen dingen hier gebeuren, die het daglicht niet mogen zien. Be handeling in besloten zitting zal de zaak nog ver slechteren. Spr. hoopt, dat de Raad niet zal ingaan op het voorstel-Wittkampf. Hij wil voorts het voorstel-Houtman steunen, maar moet zich tegen het voorstel-Wittkampf ten sterkste ver zetten. De heer Wittkampf betoogt, dat zijn voor stel niet zoo somber is als de heer De Bruin het voorstelt. Wanneer het voorstel in besloten zit ting is 'behandeld, kan men, na heropening der openbare zitting, nog zooveel zeggen als men wil. De publiciteit wordt er dus geenszins door geschaad. De heer De Bruin zegt, dat er in de gehei me zitting feiten kunnen worden genoemd, wier juistheid niet door het publiek kan worden gecontroleerd. De heer Wittkampf merkt op, dat toch over personen in geheime zittingen wordt gespro ken. Zag men het nut dier zittingen niet in, dan zouden ze overbodig zijn. De heer G o s 1 i n g a bestrijdt het voorstel- Houtman. Hoe zou de heer Houtman er over denken, indien b.v. zijn voorstel, betreffende de zwemschool, eens niet in behandeling werd ge nomen alleen omdat men er principieel tegen is. Spr. zou het in strijd achten met alle goede ge woonten en gebruiken, indien men den weg insloeg, door den heer Houtman voorgesteld. De Raad zou zich belachelijk maken, indien zij be sloot het voorstel niet in behandeling te nemen. De heer Houtman zegt, dat men zich ner gens in het land kan bewegen of men verneemt, dat B. en W. van Schiedam zich belachelijk hebben gemaakt met het voorstel. Hij vindt, dat de Raad dan maar wijzer moet zijn door het voorstel niet in behandeling te nemen. De Voorzitter legt er nogeens den nadruk op, dat het voorstel niet van B. en W. is uitge gaan. Hij betoogt voorts de wenschelijkheid van het bespreken dezer zaak in den Raad en is voor openbare behandeling. De heer Wittkampf vraagt de prioriteit voor zijn voorstel. De heer v. Westendorp zegt, dat het vol strekt niet vreemd is, dat een voorstel der Comm. v. d. Strafverordeningen rechtstreeks bij den Raad wordt ingediend. Zulks gebeurt meermalen. Wan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2