Bedemrt Brielle. IS. SALOMON, Wielrijders Kiesi! RijwieMentand I f 8.- n i- I MICHELIN 5.50 Eén prijs, één kwaliteit VEEN's SAHATQSEN. Bedevaart van SCHIEDAM naar BRIELLE, op Donderdag 25 Juli 1912. CoöperatieveIJsfabriek „ROTTERDAM". ei Kanioor: Gouvernestraat 33, Rotterdam. II Leichner's Vetpoeder Leiehner's Hermelijn- en Aspasiapoeder, WATTEN Gemengd Nieuws. Advertentiën. CACAO Een bron van kracht voor allen Wereldtentoonstelling Turin 1911, Grroote Prijs. Schoonheid en Jeugd. L, LEICHNER, Schützenstrasze 31, Berlijn. Ongelukken. Gisteren zijn te Deil (Geld.) twee broertjes van 9 en 7 jaar onder een omge kantelde hooiwagen geraakt. Het oudste bleek, toen men de kinderen kon bereiken, reeds gestikt, het jongste hoopt men in het leven te houden. Gistermorgen is de 6-jarige P. K., te Ha- vermeer (N.-H.), in een sloot geraakt en verdron ken. Onweer. Gistermiddag sloeg tijdens een he vig onweer te Haarlem, dat gepaard ging met geweldigen regen, de bliksem in den leider op den schoorsteen van de fabriek van de firma Beynes, aldaar. De leider werd totaal krom geslagen en ge deeltelijk versmolten. Ongelukken kwamen niet voor. Bakkerijen. De minister van oorlog heeft aan de intendance opgedragen, in verschillende gemeenten na te gaan, hoeveel meel de bakkers in den regel voorhanden hebben en hoeveel brood zij kunnen bakken, ten einde van die gegevens in tijd van oorlog gebruik te kunnen maken. Aan verschillende bakkers is een lijst ter in vulling gezonden, waarin opgave wordt gevraagd van het aantal en de soort van ovens, van de oppervlakte van elke bakruimt", en van de ge middeld voorhanden zijnde hectoliters tarwe en rogge en kilogrammen tarwemeel en roggemeel. Hevige brand te Vancouver. Uit New- York wordt gemeld, dat de stad Vancouver, Britsch Columbia, door een hevigen brand wordt geteisterd. Men is de vlammen nog niet meester en men vreest, dat het handelskwartier van de stad geheel verloren zal gaan. De schade bedraagt reeds meerad an 100.000. Dienstbodennood en huiselijk. W. H. V. schrijft in de »De Getuige": Onze tijd, zoo rijk aan velerlei, is arm aan dienst boden. Er is maar één klacht over de schaarste aan geschikte krachten om in de gezinnen huise lijke bezigheden te verrichten. Alleen de hoogere standen kunnen door grootere loonen, betere huis vesting enz., zich van goede hulp voorzien. En als oorzaak daarvan wordt dan genoemd, de gelegen heid die er voor meisjes is, om in werkplaatsen en fabrieken een gelijk, soms hooger loon te ver dienen, bij grootere vrijheid. Als de dagtaak geëin digd is 6 a 7 uur, zijn de meisjes vrij. En dan is die lust tot ongebondenheid de reden, zoo zegt men, dat de meisjes, de voorkeur geven aan ande ren arbeid dan die van dienstbode. En men maakt zich bezorgd, vaak niet ten onrechte, over wat er, bij zulk een geest, van die jonge menschen wor den moet. Inderdaad, is het lossere, vrije leven der werkplaatsen- en fabrieksmeisjes voor velen een ge vaar. De vrije omgang met mannen op de fabriek, het gelegenheid hebben iederen avond op straat te zijn, uit te gaan, is voor menig meisje, dat in een dienst fatsoenlijk leefde, een oorzaak van haar val en ondergang geworden. Maar toch moet men niet te veel in lie eeine richting zien en de vrouwelijke jeugd in de zen als loszinnig1 en bandeloos voorstellen. Er kunnen ook andere oorzaken zijn, dan de lust tot ongebondenheid alleen, die de meisjes uit de keukens en kamers, naar de werkzalen en de grootere vrijheid drijft. En die oorzaken zijn er, volgens Dr. Rosa Kampf, die een belangrijk boek heeft geschreven, over bet leven der fa- br'eksmeisjes te Mün>c,hen, waarin ze de resul taten van een nauwkeurig onderzoek naar be roep, en loon- en arbeids-voorwaaraen van dienstmeisjes en fabrieksarbeidsters neerlegt. En dan stelt ze als een der oorzaken voor den afkeer van dienstbtodenarbeid, de grootere wil lekeur, en 't voldoen ann allerlei nersoonlijke won se hen en behoeften in een gezin, tegenover de strengte tucht en o|rde in een fabriek, waaraan men zich gemakkelijker onderwerpt. Maar vooral ook acht Dr. K. een gnoo-te oor zaak aanwezig in den zin voor huiselijkheid en gezelligheid, die ieder memsch, maar vooral de vrouw eigen is. Nadat het dagwerk in ce fa briek is afgedaan, voligt de terugkeer in den ouden, huiselijken kring. Waarteigtenovec als een ware kwelling en verschrikking voor jon ge meisjes, het eenzame zitten in de keuken, alleen, staat. De scbr. meent, dat daarom ook de huisin dustrie, door den trek naar eigen huiselijk heid, iedere vrouw ingeschapen, zichl zoo hard nekkig handhaaft. Wil men dus dien trek naai- de fabrieken van Onze meisjes tegen gaan, men geve ze dan gezelliger, huiselijk le ven; neme ze meer op' in den kring can het gezin; richtte haar avond en nachtverblijf hui selijk in, Waaraan nog wel iets ontbreekt. Herhaaldelijk hoorden wij' ook detlgteiijke klach ten „Over dag gaat 'het nog Wel, dan ;,s' er werk en beweging'; maar 's! avonds in die keuken en 's nachts op dien zolder voel je je zoo alleen." Waar men steeds geneigd is, om meisjes, die n.'ef, meer dienstbode willèni zijn, daarbij! van uit een ongunstig licht te ziein, meenden we gk-ed te doen, ook op dezen kant van de zaak, die haar echt vrouwelijk-menschelijke eigenschap jen doet kennen, te wijzen. Öf het haten zal? Of men de dienstbode meer als huisgenoote zal gaar. beschouwen? We hopen hetl In 't Hotel „DE NYMPH", Voor straat Brielle, bestaat gelegenheid tot dineeren enz. enz. Bestellingen 's morgens aan 't Hotel. Kruiskade 26, Rotterdam, - Tel. 8214, alle gouden en zilveren voorwerpen tegen de goedkoopste prijzen, oud goud, zilver, juweel, bloedkralen, platina, oude j kunsttanden, gebitten, tegen de hoogste waarde, alle artikelen in goud, zil ver, diamant, tegen hoogste taxatie. Ij gratis inlichtingen omtrent waarde van goud en zilver. Michelin is het goedkoopste en toch het beste. Overal verkrijgbaar. HOFLEVERANCIERS. de meest délicieuse drank. FARRIF.K TE SNEEK. die zich afgemat en lusteloos ge voelen, die zenuwachtig en zonder energie zijn, wier arbeidsvermogen door geestelijke of lichamelijke overweging verminderd is, of die door uitputtende ziekten en hevige gemoedsaandoeningen het weer standsvermogen verloren hebben, is Sanatogen is door meer dan 14.000 professoren en artsen uit alle be schaafde landen schitterend beoor deeld. De steeds stijgende navraag en ontelbare van de hoogste te vredenheid getuigende beoordee lingen bewijzen, dat honderdduizen den in het Sanatogen de herleving hunner krachten en de versterking van hun lichamelijk en geestelijk arbeidsvermogen zoeken en vinden. Verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterij eii. Brochures gratis en franco door den Gen. Verteg. Den Heer B. Harrenstein, Amsterdam, Heerengracht 278. Dadelijk gevraagd een net R. K. Dagmeisje, voor halve dagen. AdresLange Ha- van 68boven, Een nette R. K. Dienstbode gevraagd, niet beneden 16 jaar. Adres: Oostsingel 19. Vertrek der groote Salonstoomboot precies 872 uur. De boot zal de pelgrims binnen de kom der gemeente Brielle brengen. De prijs der plaatskaarten is: le klasse f 1.002e klasse f'0.50. De kaarten zijn te verkrijgen vanaf Zondag bij den Koster, Westvest 24, en bij J. A. ULLERS, R. K. Boekhandel, Hoogstraat 19a. Boekjes voorhanden in den boekhandel van J. A. ULLERS en op de boot. Telefoon 7023. Het Bestuur geeft hiermede aan het publiek kennis, dat vanaf heden bestellingen op ijs kunnen worden uitgevoerd. Rott., 22 Juli 1912. of de beste gelaatspoeders van de Wereld, geven Alleen verkrijgbaar in origineele doozen bij alle parfumerie-handelaars en drogisten, alsmede aan de fabriek Liseht van uwen W inkelier ZÜIYERE NOI>A in 14 Rilo pakje. Eïet beste en voordeelijjste VVasch middel voor ALLE huishoudelijk: g-ebruik. DE HAARLEMSCHE SODA FABRIEK. ms ia vierkante gedecoreerde Bussen van 1 Ko' 1/S JKlo. 1/4 Ivo. i/io Ko. 1-O.."».""» o.23 Koninklijke Nederlandsche Cacaofabriek Helmond. Bestrijdt met goed gevolg Rhumatiek, Bronchitis, Keel pijn, Lendenpijn, Pijn in de zijde, Stijven nek en alle aandoeningen door koude veroorzaakt. In doozen van 75 ets en in doozen van 40 ets bij alle apothekers en drogisten. NATRON B HELM ORANJE-CACAO THERMOGENE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 4