Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargang, Vrijdag 26 Juli 1912. No. 10380. Officieel© berichten. Kennisgeving. ktads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON. het o t. Buitenlandseh Nieuws. BHreauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig op ie poiis vermelde voorwaarden, De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog; Hoilandsche Algemeene Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. bi) verlies by dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van een wysvmger per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor by verlies van eiken ande ren vinger. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend dat de Tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de Militie dezer gemeente, lichting 19l3, zal plaats hebben op Woensdag 7 Augustus 1912, des voormiddags ten 9 ure in het gebouw »de ST. JORIS DOELE", Doeleplein alhier. In de tweede zitting van den Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strekking is 2o. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uit spraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij met reeds bij onher roepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zijn. Schiedam, den 2östen Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, LAUERWE1J, W.B. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N.V. Maatschappij „Fartum" en hare rechtverkrijgenden een voorwaardelijke vergun- niug is verleend tot het oprichten eener verf-, Plamuur- en lakfabriek, gedreven door een stoommachine van 20 P.K. met een stoomketel van 24 M2 verwarmingsoppervlak in het pand gelegen aan de Schie 24, kadaster Sectie A. uo. 1123. Schiedam, 25 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKER GA. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 27 Juli 3.05 v.m., 3.31 n.m. Gister-avond is de 8-j a r i g e H. V 1 o s, wonende Villastraat, in de Schie gevallen. De jongen werd gered zonder letsel te hebben bekomen. Heden-ochtend is door de politie een man aangehouden, die veroordeeld was tot t3.— boete, subs. 2 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Bij de vanwege de Federatie van Handels en Kantoorbediendenvereenigingen gehou den examens in het Boekhouden slaagde den heer M. Vos, alhier. UIT DELFT. Gisternamiddag is aan de flesschenfabriek alhier bij aanplakking aan het personeel, dat nog werkt, kennis gegeven, dat men in zijn eigen belang goed zal doen elders werk te zoeken, daar a.s. Zaterdag vermoedelijk opzegging van de dienst betrekking zal volgen. Reeds werden 87 menschen met dagcontract ontslagen. Zij die. thans nog wer ken, zijn kolendragers, mandemakers, inpakkers, plaatswerkers enz. Hun aantal bedraagt 400 man, zoodat als deze menschen op straat komen er in Delft in het geheel een kleine 700 man werkeloos zullen zijn. De directie gaf mede order tot stoppen met kolenverschepingen, zoodat vermoedelijk Zaterdag 3 Augustus het bedrijf geheel stop zal staan. De organisatie van de arbeiders neemt deze week geen besluit, om het werken aan andere fabrieken uit Delftsche vormen te verbieden. Men denkt algemeen, dat deze staking van lan gen duur zal zijn. Het hoofd van de R. K. Jongensschool op" den Nieuwen Langendijk alhier, heeft, naar men aan de sRes. bode meldt, aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs aldaar een brief gezonden waar in hij ten sterkste prote steert tegen een der commissieleden, den heer Beekman, die ouders van kinderen zou hebben aangeraden, hun zoon van de Roomsche school af te nemen, omdat ze daar niet ver genoeg zou den komen. De burgemeester. De burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, is gisteravond ten 7| ure, alhier uit Duitsch- and gearriveerd. De wethouders, de heeren Van westendorp en Lagerwey, waren met den ge beente-secretaris, mr. V. Sickenga, aan het sta- 10D, om den burgemeester te verwelkomen. Heden-morgen bracht de burgemeester reeds een bezoek aan het stadhuis. Morgen zal hij zijne ambtsbezigheden hervatten. 56) (Uit het Duitsch vertaald). Hoofdstuk XVII. Een misdadig plan. torenpoort1 dooiManl^h ^rans de straat op, de de huisje, *»groei- voor 't raam zat. Zonder pp,-, 5 naaiwerk liezen snelde hij voort °oge,nbIlk te ver* de laatste huizen van het stadil1^ ,sPoe.dig Reeds begon de JzonV ondeietteStgadin vo^ schemering intrad, moest Rexweiler bereikt zyn. Frans moest zyn hart tegenover iemand gaan luchten, en de oude Mozes was de eenige o tuj vertrouwen kon. boomafig ru het dorPJ'e tusschen de vrucht- bevnot Z1chtbaar en moeder Sara ontving den meester'ruVriendelijker dan ooit- Wat was dat hij zooveel* 6611 net vriendel«k heer> en eiken dao- den Z S stelde irl den ouden aflegde! s van ket stadje hierheen He oude zelf zat in een leuningstoel, warm DIT ROTTERDAM. De gemeenteraad benoemde in zijn zitting van Donderdag tot hoofd eener openbare lagere school de heer J. H. G. Bollekamp te Rotterdam. Toegestaan werd o.m. f17.550 voor aanschaf fing van een derde electrische kraan en open stelling van een verrij-inrichting op het terrein aan de N.-Z., der Maashaven f 51.500 voor het leggen van een nieuwe toevoerleiding der water leiding der waterleiding langs de Waalhaven en f40.000 tot uitbreiding van het electrisch kabelnet. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om aan de N. V. Auto-Rijtuigenonderneming met ingang van 1 Aug. voor den tijd van 5 jaren een uitsluitende concessie te verleenen vcor het inne men op den openbaren weg van standplaatsen voor motorrijtuigen. ingepakt. „Ik bhen niet ziek," verzekere hii „alleen maar een klein bheetje moe en afge- tobt. En om vrede te houden met Shara, blijf ik lnei maar zitten in m'n stoel. Maar je hadt niet hoeven af te leggen dhe lange weg in dhen avond. Wat nieuws is er?" Zenuwachtig, in onsamenhangende woorden melde Frans zijn onderhoud met den molenaar Voorovergebogen in zijn stoel zat de oude gespannen te luisteren. Hoe verder Frans met zijn verhaal kwam, des te ernstiger schudde hij met zijn eerbeidwaardigen, grijzen kop. „Nah, u bhent jong, mijnheer de schoolmees- e-ioneivaien, neemt u den ouden Mozes met khwalijk maar u hebt een dwaasheid begaan. U hebt den molenaar uw kaarten open gelegd, u hebt hem gewaarschuwd en een ge waarschuwd man gheldt voor twee. Waarom ben u niet gegaan naar een rechtsgeleerde, zooals ik u geraden heb. Laat u van den ouden Mozes een ernstig woord gezegd wezen. Van dit oogenblik af bhen u niet zeker meer van uw leven. Er zijn menschen, nah ik zal verder niks zeggen. U hebt u overgeleverd in Tt J1, van uw vijand, door hem te zeggen rechr n ewijzen 1 Bewijzen hooren bij het ge- ochtend 7r,^nU naar een.. a(*vhocaat morgen ouden Mozes."106® mho^eliJk! En denkaanden van1 de^'ouden^niet0 topif h overdre.v®n vree3 tuiging bii hem drong zich Me over- is m op, dat hij een Qnoverlegden Een amendement v. Hinte om in de voor waarde de bepaling op te nemen, dat dearbeids- en rusttijden van de bestuurders aan de goedkeu ring van B. en W. zijn onderworpen, werd ver worpen. Het voorstel in zake aansluiting aan het ge meentelijk telefoonnet van buiten de concessie- cirkel. gelegen perceelen, werd bij accl. aangenomen Het voorstel betreffende het geven van ruimere gelegenheid tot zwemonderricht in de gemeente lijke zweminrichtingen werd aangenomen in den geest zooals B. en W. voorstelden, na verwerping van een voorstel-Hollander, om dat onderwijs alleen aan de leerlingen der twee hoogste klassen der scholen voor de e. 1. o. te verstrekken en van een amendement van den heer Spiekman om een cursus te openen, ten einde onderwijzers in de gelegenheid te stellen bekwaamheid te verkrijgen tot het geven van zwemonderricht. Het aangenomen voorstel van B. en W. beoogt nl. het zwemonderwijs niet alleen voor school gaande kinderen, maar ook voor jongens die de school reeds verlaten hebben open te stellen, zul lende zij deze zaak bij de aanstaande begrooting regelen. Van enkele onderwerpen werd de behandeling aangehouden. - Het ïCentrum" verneemt, dat wellicht nog dit jaar een plan voor ziekenhuisbouw den ge meenteraad zal bereiken, en dat het nieuwe ziekenhuis waarschijnlijk komen zal in het ooste lijk deel van de stad. - In het perceel Goudscheweg no. 101, op den hoek van de Groenenlaan alhier, is in het bene denhuis gevestigd de winkel van C. Heinrich, de eerste verdieping is tijdelijk onbewoond, en op de tweede woont de blikslager E. C. Heinrich, de vader van den winkelier. Diens winkel staat met het bovenhuis niet in verbinding. Gister namiddag omstreeks 5 uur, toen de blikslager niet thuis was, werd er aan het bovenhuis gebeld. De 18-jarige dienstbode W. Zijderveld trok de straatdeur open en zag daarop twee mannen naar binnen komen, die zich aanmelden als ambte naren van de belasting. Zij zeide toen, dat ze maar boven moesten komen. Terwijl de mannen vervolgens de trap opliepen hebben zij ieder een zwart masker voorgedaan. Boven gekomen, liep de eene kerel door het por taal regelrecht naar de keuken, waar de dienst bode werkzaam was. Hij greep haar beet en trachtte haar te overmannen. Toen dit niet spoedig gelukte, sleurde hij haar naar de achter kamer, waar hij hulp kreeg van zijn medeplich tige. Zij wierpen het dienstmeisje op den vloer, bonden haar de handen met een touw op den rug, sloegen er haar een stuk van om den hals en stopten haar een prop van papier en linnen in den mond. Zoo lieten zij het meisje liggen. Terwijl de eene man naar de keuken was ge- loopen, was de andere gemaskerde dadelijk door de achterkamer naar een tusschenkamer gegaan, waar de vrouw des huizes zwaar ziek te bed lag. Hij greep de zieke vrouw beet, stapte om haar beter meester te worden, in haar bed, bond haar een doek om den hals en een touw om de handen. De vrouw, ofschoon ernstig ziek, heeft zich zoo veel mogelijk verzetvlokken grijs haar, later in het bed gevonden, zijn haar van het hoofd ge trokken. Toen de vrouw en het dienstmeisje beiden weerloos gemaakt waren, is een van de mannen weer naar het bed van de vrouw gegaan, om haar te vragen, waar het geld geborgen was. Hem is geantwoord boven. Na de deur van de kamer, waarin de tusschen kamer uitkomt, te hebben afgesloten, zijn de ke rels daarop naar den zolder gegaan om naar he1 geld te zoeken. Terwijl zij hiermee bezig warern heeft de zieke vrouw gelegenheid gevonden, haar handen los te krijgenzij is opgestaan, naar een raam aan de straat geloopen en heeft toen, na het raam te hebben geopend, om hulp geroepen. De op zolder naar geld zoekende mannen er was een bedrag geld in huis, wat zij vermoedelijk hebben geweten hebben d.t roepen om hulp gehoord, zijn snel de trap afgeloopen en de straat op gevlucht. Men heeft hen niet kunnen opspo ren. Al wat de zieke vrouw en de dienstbode kunnen zeggen is, ;dat het een paar als heeren gekleede personen waren. De gelegenheid om iets te stelen heeft hun ontbroken. Een agent van politie, door een burger gewaar schuwd, dat er onraad was, heeft onmiddelijk een onderzoek ingesteld en zijn chef gewaarschuwd, waarna de commissaris van politie, de heer L. J. C. Vuijyk, met den inspecteur, den heer J. C. Blaauw, den toestand vonden als hiervoren be schreven. De dienstbode was bijna het bewust zijn kwijt, toen men haar gebonden vond liggen, en ook de zieke vrouw was door den schrik zeer van streek. Den ganschen avond bewoog zich in de omge ving op den Goudschenweg een volksmenigte, die het gebeurde druk besprak. Binnen zeer korten tijd is een voorstel aan den gemeenteraad te verwachten, omtrent de levering van electnciteit voor licht en kracht door de gemeente Rotterdam aan de gemeente Vlaardingen. stap gedaan had en, zooals Mozes het uitdruk te, den" molenaar gewaarschuwd had. Maar had hij anders kunnen - of mogen han delen Toen de jonge onderwijzer den molen verlaten had, was hij opgemerkt door Jacob die hem laDgen tijd nakeek. Hij had onder de torenpoort gestaan en den voorbijganger kwaadaardige blikken toegeworpen. Hij had, sinds den laat- sten Zondag daar een bijzondere reden voor. In de Ooievaar was er feest geweest ter ge- legeheid van de vaandel wij ding der militaire vereeniging en toen had hij twist met Frans gehad. Frans was er ook met zijn moeder en zijn zuster. Toen die drie 's avond naar huis wilden, had Jacob, die reeds een weinig aan schoten was, Frans' zuster, Rosa, bijna met geweld willen terughoueen voor den dans. Deze had zich onder de bescherming van haar broe der gesteld en voordat men het voorzag, had Jacob zich reeds in dolle woede op den jongen onderwijzer geworpen- Deze weerde hem twee maal rustig af. Toen echter de woedende kerel hem voor de derde maal een hevigen slag wilde geven, stoote Frans hem met zulk een kracht van zich af, dat Jacob terugtuimelde en met een plof op den grond viel. Natuur lijk had Frans toen de lachers op zijn hand en hij kon met zijn moeder en zuster rustig naar huis gaan, terwijl de waard en verdere gasten Jacob terughielden. Dien avond werd hij nog zoolang bespot, dat hij het ten slotte ENGELAND. Asquith' heeft in het Lagerhuis naar aanleiding van de aanvullende begnooting voor een comité voor de verdediging des Rijks 'gezegd Onze internationale betrekkingen berusten bij voortduring op den grondslag' van met groei o en toenemende wtederzijdscbe hartelijkheid onze bij zondere internationale vriendschapsverhoudingen te xweeken met de verschillende mogcnaheaen, waarmede wij en onze onderdanen in onoorschei- dene werclddeelen voortdurend in enge beti'ekkiag kómen, j I 1 De geschiedenis van die 8 laatste jaren is er ten van wederzijd'sch begrijpen, toenemende harte lijkheid en afwezigheid van wrijving Onze vriend schappelijke verhouding tot bedoelde mogendhie- niet langer uithield on zich verwijderde, den jongen onderwijzer geduchte wraak zwerend. Dit alles stond op dit oogenblik weer in volle duidelijkheid voor zijne oogen. Sinds den twist had Jacob Rosa niet kun nen ontmoeten, hoewel hij zich gaarne tegen over haar had: willen verdedigen en zijn zaak in een gustig licht had willen stellen. Maar haar broeder die tot overmaat van rampen juist vacantie had, week niet van het kleine huisje. „Wie weet, wat hij al niet tegen haar zegt en hoe hij mij tegenover haar uitmaakt 1 Maar ik zal 't hem nog wel 's inpeperen. En dat van Zondagavond Als hij meent, dat Jacob van den molenaar zich zoo iets laat welgevallen, dan heeft hij 't glad mis. »Man- netje, we rekenen nog wel eens af' zoo zeide Jacob tot zich zelf, terwijl hij Frans voorbij zag gaan. De oude Reinout strompelde over de werf Hij droeg manden, die hij gerepareerd had, in de schuur. „Als ik jou tegenkom, is 't net, of er een spin me in den weg loopt" was Jacobs vrien delijke groet. „Als 't niet erger iswas het antwoord. „Ik droomde van nacht, dat ik u aan den galg zag, Jacob. Zoo waar ik hier sta." Wordt vervolgd by f200 f60 fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1