Dagblad voor Schiedam en büzz, T13 Gratis Ongevallenverzekering f* 35ste Jaargang, Donderdag 1 Augustus 1912. No. 10385 feuilleton. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. nfifi bü verl^es p<| r Officieels bericliten. Schietoefeningen. het lot. Kennisgeving. Studs- en Gewestelijk Nieuws. Brn-eau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt bü levenslange geheele invaliditeit; gewaarborgd door de btj verlies van een hand, voet of oogt; Holiandsche Aigemeene by dood Verzekeringsbank, b\j verlies van een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Schietoefeningen in de stelling van den Helder. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen van 5 tot en met 27 Augustus a.s. schietoefeningen gehouden worden van verschil lende verdedigingswerken in de stelling van den Helder a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtingen ZW. en NW. (90°), tot op 8000 M. van het fort b. van het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig gemaakt wordt een sector tusschen de ware richtingen NW. en NNO. (67°) tot op 4500 M. van het werk c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein ligt tusschen de ware richtingen WZW. en NNO. (135°) tot op hoogstens 9000 M. van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en welvoor Kijkduin door een stel bakens voorzien van een ronde schijf voor Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien van een driehoek voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan één, voorzien van 2 dwarslatten, de O.lijke grens en één voorzien van 1 dsvarslat de W.lijke grens aangeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin, of van het fort Kijk duin en van de betrokken verdedigingswerken een roode vlag waaien, die 3 uur vódr het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt een waarschuwings bord geplaatst worden op het terrein van den gemeentelijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den onvei- ligen sector te komen. (Zie »Ned. krt." No. 201). Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. Volgens mededeeling alsvoren zal op 8 en zoo noodig ook op 9 Augustus a.s. eene schietoefe ning worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen Noord door Oost tot ZO. (1350) tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden, den kerktoren te Muiderberg en van den lichttoren van Marken. (Zie »Ned. krt." No. 212). Schietoefening van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling als voren zal op 6 en zoo noodig ook op 7 Augustus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Hr zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 cM.) waarbij onveilig wordt gemaakt e®n driehoek, gevormd door het fort, eene roode v'ag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. OP den dag, waarop gevuurd wordt, zal van Uit het Duitsch vertaald). 61) amhtgenoot van me een plezier ïivnïf- V001 zijn Platenverzameling," zeide hij, onj- toch wat te zeggen. Deze ontmoe- hiiS ,W«S lem 'iheronaangenaamst, dit begon nij nu pas te voelen. onLmd^hphr «nde^wijzers alti-id zoo'n plezier in gelaatsuitdruk tT^anderen °n<lei' ZÜn n01'SChe de gers wreef. 1 zand van z«n vin" „Voor wie geen andere bloemen bloeien moet zich wel met onkruid tevreden stellen Ha je mee naar huis of blijft je nog wat jagen? Ik hoop, dat onzen ontmoeting je jachtgeluk geen kwaad zal doen. Ik heb haast, nm nog vóól. (jon]jer jn Rexweiler te komen om ?n bijtijds weer jacht, hoor!" Hij wilde langs hield hem tegen. mpM? if 200haast? Ik had een woordje J e spreken, omdat we juist elkaar zoo terug te zijn. Gelukkige Jacob heengaan, doch deze het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie »Ned. krt." Nos. 218, 519, 202, 227). inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van le. Jac. Mulder om vergunning tot uitbrei ding zijner stooinbraiiderg aan de West-Franke- landsche laan no. 16, kadaster Sectie M no. 129, met een stoomketel van 60 M3. verwarmingsop pervlak 2e. J. Meeus om vergunning tot oprichting van een glasfabriek met twee hutten op het per ceel, kadaster Sectie N no 152, aan den Havendijk te Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 1.5 Augustus a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeénte, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lsten Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. S1CKKNGA. 30e jaarvergadering van den Nederlaudschen Bakkersbond. (Slot) De vergadering. De voorzitter, de heer G. Slagt, na de vooraf gegane officieele begroeting de vergadering ope nend, heette allen welkom in deze 30ste jaarver gadering van den Nederlaudschen Bakkersbond, in 't bijzonder de "ereleden, de heeren Van Etten, Temans en Franken, die weder met genoegen in deze vergadering werden gezien. Voorz., daarna wijzeud op het 30-jarig bestaan van den Bakkersbond, achtte dit niet direct een jubilé; toch wilde de Bond die herdenking niet onbemerkt laten voorbijgaan. Het zilver' feest, in Amsterdam gevierd, is zeker nog niet vergeten, evenmin als de keurige en nette tentoonstelling in 1906. Daarna heeft de Bond vergaderd in Arnhem, Haarlem, Zaandam en Groningen en nu in Schiedam, ter gelegenheid van het 30-jarig jubilé en het 25-jarig bestaan der Schiedatnsche afdeeling. Hare voorzitter getuigde dat zij met mooi ontmoeten,, klonk het driest uit Jacobs mond. Nu eerst bemerkte Frans de barsche, on heilspellende gelaatsuitdrukking van zijn te genstander. Daarom zeide hij rustig:'„Wat wij elkander te zeggen hebben, zal niet zoo veel bijzonders zijn. Maar in ieder geval kunnen wij het rustig verhandelen. In den laatsten tijd hebben wij elkaar wel eens mis verstaan. „Ja, dat meen ik ook. We bespreken de zaak kalm. We hebben er een goede plaats en tijd genoeg voor. Je bent gisteren bij mijn vader geweest. En je bent niet in vrede van hem gescheiden." „Ja, maar „Ik weet al, wat je zeggen wilt, dat hoort hier niet ter zake. Misschien toch wel maar ik wil 't dan ter zijde laten. Iets anders echter heb ik nog met je te bespreken - je weet wel betreffende je zuster." Jacob maakte een korte pauze, eu Frans hief verlicht zijn hoofd weer op. Het was beter, dat zij over en weer rustig de zaak bepraken. Ik wil het meisje graag hebben, dat verberg piet," ging Jacob voort. „Ik weet dat je me fit brouwt, maar ik zeg je openlijk en ver- r! Je ik zal ze trouwen nans zag hem verwonderd aan. „En je vader?" „Laat dat mijn zorg zijn. Ik heb al met 'm genoegen den Bond in haar midden zag ter ge legenheid van dit zilver' jubilé en wij begrijpen datwant al is deze afdeeling niet zoo groot, hare leden hebben zich toch altijd mannen getoond in den Bond. Gewagend van de moeite die deze afdeeling zich getroost heeft voor eene waardige ontvangst, herinnerde voorz. er aan, dat zij ook in 1892 vol energie hier de feestvergadering heeft voorbereid die toen zoo schitterend geslaagd is Den Schiedamschen Bondsbroeders daarvoor har telijk dank brengend, wees voorz. er op, dat men ook in deze vergadering, na de officieele begroe ting met het welkomstwoord van den wethouder ten stadhuize, het nuttige met het aangename wenschte te vereenigen, en waar de Bondsagenda niet zoo groot is, maande voorz. rekening te hou den met de wenschen der gastvrouw en, de agen da kort en zakelijk afdoend, niet alleen een nut tigen, maar ook een aangenamen dag door te brengen. Voorz. memoreerde hierbij nog de ver gadering het vorig jaar te Groningen gehouden en, meenend aller tolk te zijn als hij dien onver getelijk noemde, bracht hij een eeresaluut aan Groningen. Nog meer dan het zilver' jubilé der Schiedam- sche Bondsafdeeling deed besluiten de vergadering hier te houden. Er was sprake van in Schiedam eèn meelfabriek te stichten, een onderlinge meel fabriek van den Bakkersbond maar de mannen die op zich hadden genomen die stichting voor te bereiden, hebben daarin niet mogen slagen. Integendeel er was haast een storm opgegaan en twee leden van het Ceutraal, de heeren Stable en Wilmink, had men bijna moeten misSen. Voorz. uit dén wensch dat zij Dog lang werkzaam zullen blijven in het belang van den Bakkèrsbond. Ver der memoreert voorz. het ontslag aan den secre taris gegeven en hoe de heer G. H. Japikse, het secretariaat sedert April 1.1. heeft waargenomen. Nog deelt voorz. mede, dat de heer Bokhorst, lid van het Hoofdbestuur, door drukke bezigheden van verhuizen enz. tot spijt van het Centraal Bestuur hier niet aanwezig is. Aldus de 30e aigemeene vergadering van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond ope nend, wijst voorz. nog op het cadeau te dezer gele genheid vereerd, den keten van den voorzitter, dien hij thans draagt en opent daarna de verga dering met de beste wenschen voor den bloei van den Bakkersbond. Daarna werden de verkorte notulen door den vice-voorzitter, den heer Stahle, gelezen en onder applaus goedgekeurd. De waarn. secretaris, de heer Japikse, wees daarna op de veranderde positie van den Bond, aanvangende met 1 Augustus, daar hij dan op houdt lid te zijn van het nationaal comité voor afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers. De Voorzitter deelde verder nog mede dat het Centraal Bestuur geslaagd was in het huren van een kantoorlokaal te Amsterdam met ingang van 1 Augustus, dat Maandag aanst. zal worden ge opend. De behandeling van het puntaan- of opmer kingen op de jaarverslagen van secretaris en zoo verbaasd aan. je 't gelooven wilt gesproken. Kijk me niet Dkt punt is in orde, of of niet." Frans geloofde het in elk geval niet. De molenaar zou zijn zoon toestemming geven tot een huwelijk met Rosal Neen, dat was onmogelijk. Het onbehagelijk gevoel, dat hij in Jacobs tegenwoordigheid ondervond, groeide steeds. „Ik verzeker je, dat is in orde," herhaalde Jacob. Eén ding ontbreek mij en dat is het jawoord van het meisje. En dat ik met Rosa niet opschiet, is jouw schuld. Zij was in den beginne heel anders, veel vriendelijker tegen over mij, maar toen ben jij er tusschen geko men jij houdt mij voor een slechten kerel, en sinds dien tijd is het meisje teruggetrokken geworden. Wie weet, wat je achter mijn rug van mij gezegd hebt „Je vergist je, Jacob. Ik heb Rosa niet tegen je opgezet. Hoe zij over je denkt, weet ik niet. Maar ik geloof, het is het beste, dat ik het je openlijk zeg, ik geloof, dat zij een ander in den zin heeft." „Dat lieg je 1" schreeuwde Jacob. De aderen van zijn voorhoofd zwollen op, zijn oogen vlam den, zijn vuisten balden zich. „Dat lieg je, om van mij af te komenRosa spreekt met'geen jongen, ze kijkt naar niemand om, ze leeft als een kloosterzuster. Maar jij wil ze zeker verkoo- pen aan een of anderen schoolmeester en ze volgens jouw grillen laten handelen en het arme penningmeester, welke verslagen zijn opge nomen in de Bondscourant, gaf na het woord van dank van den voorzitter aan den heer Japikse voor de waarneming der functie, nog aanleiding tot eenige bespreking, waarbij de heer Japikse zich eene stekelige opmerking ten opzichte van minister Talma veroorloofde, die aanstonds correctie uitlokte van een ander lid der vergadering. De Voorzitter verzekerde in antwoord op de vraag van een der leden om punt 5 voor taan te schrappendat het Centraal Bestuur het denkbeeld in overweging zou nemen, om punt 5 van de agenda te schrappen. Nadat de heer Stahle nog verklaard had, waar om het financieel verslag dit jaar niet in de Bondscourant was opgenomen, werd namens de commissie van verifieurs der jaarrekening rapport uitgebracht, waarna aan den penningmeester, den heer A. A. Stuurman, onder dank décharge werd verleend. Tot lid van het Centraal Bestuur bleek herko zen de heer J. F. H. Wilmink te Amsterdam, die volgens den rooster moest aftieden, doch herkies baar was. Er was geen tegencandidaat gesteld. De heer Wilmink verklaarde onder applaus de benoeming weer te aanvaarden. Daarna was aan de orde verkiezing van een voorzitter. Ook hier bleek geen tegencandidaat te zijn gesteld, zoodat de voorzitter, de heer G. Slagt, kon constateeren, dat hij herkozen was, weke herkiezing hij onder applaus verklaarde te aanvaarden. Gaarne wilde de voorzitter, na zijn geheel herstel, weder zijne hei wonnen krachten aan den bloei van den Rakkerhond wijden. Tot lid in de commissie tot nazien der reke ning en verantwoording in de plaats van den heer A. G. Hagedoorn uit Enschede (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer Wijman met 54 van de 99 uitgebrachte stemmen en tot plaatsvervangend lid de heer De Vries met 83 stemmen. Beiden ver klaarden hunne benoeming te aanvaarden. Op het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie evenals het vorig jaar, op f2.50 vast te stellen, werd bij acclamatie ingegaan. Daarna volgde de plaatsaanwijzing voor de vol gende aigemeene vergadering. Als plaats voor die vergadering werden genoemd Breda, Nijme gen, Beverwijk, Alkemade en Den Haag. Nadat Breda én Nijmegen verzocht hadden eerst later als vergaderplaats in aanmerking te komen en Den Haag zich had teruggetrokken, ging de keuze alleen tusschen Alkemade en Be verwijk. Beverwijk werd ten slotte met 36 tegen 2 stemmen als plaats voor de volgende aigemeene vergadering, aangewezen. Op het verzoek van den afgevaardigde van Beverwijk verzekerde de voor zitter, dat het Centraal Bestuur zou overwegen de vergadering dan in Juni houden, opdat de af gevaardigden dan te beter van de Beverwijksche aardbeziën zouden kunnen genieten. Aan de orde was nu de voordracht van den heer A. Boonstra over bepalingen betreffende kwaliteit van meel vast te leggen in het uniform koopbriefje doch de heer Boonstra deed per tele gram weten, hg door ongesteldheid eerst te 12.58 meisje weet niet, wat er tegen te doen. Maar zoo kom je niet van mij af. Zeg mij, wie is die andere, hoe heet hij Ik zal wel met 'm afrekenen." Zijn stem was heesch geworden hij trilde van woede. „Hoe heet hij Waar kan. ik hem vinden schreeuwde hij nogmaals. „Denk je, dat je mij voor den gek kunt houden, - Ik verzeker je: 't is ernst bij mij, verschrikkelijk ernst 1" „Jacob, hoe hij heet en wie hij is, dat kan ik je nu niet zeggen. Je zult 't vroeg genoeg te weton komen," luidde het antwoord. „Wees toch verstandig BrennerLuister naar redeWal kan zoo'.n schoolmeester, zoo'n hon gerlijder, haar geven ik weet, 't is iemand uit den omtrek, die bij jullie de deur plat loopt. Je kunt een meisje altijd best ompraten.- Maar ze moet toch zelf inzien, waar haar geluk ligt. Denk eens aan den molen en mijn rg'ke bezit tingen ik heb ze graag. Zij zal het goed bij mij hebben. Met een vriendelijk woord kan zij alles van mij gedaan krijgen." Hij trad dicht naar Frans toe. „Het zal ook je eigen voordeel zijn, Frans, als ie mij zoudt willen helpen, 't Zou je nooit berouwen." „Maar ik zeg je toch, Rosa is zoo goed als verloofd met een ander en ze moet handelen volgens haar eigen, vrijen wil." Wordt vervolgd f200

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1