Baiteoliadsck Nieuws. Verspreide berichten. uit Wageningen te Rotterdam kon komen, waar na hij per auto Schiedam zou bereiken. De be handeling van dit punt werd dus uitgesteld en eerst de rondvraag aan de orde gesteld. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken in het belang van den Bakkersbond en zijne leden ter sprake gebracht. Zoo werd door een der leden de coöperatie in het bakkersbedrijf ter sprake gebracht. De voor zitter constateerde dat 't de bedoeling was om door gemeenschappelijk werken de positie van het kleine bedrijf sterker te maken. In antwoord op de vraag van een ander lid of de Bond nog hetzelfde standpunt inneemt, dat in het algemeen belang op afschaffing van den nacht arbeid moet worden aangedrongen, deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur in een ver gadering in September of October te houden, zich zal uitspreken of de Bond al of niet zal blijven aangesloten bij het nationaal comité tot afschaf fing van den nachtarbeid. Ter beantwoording van een vraag omtrent de afschaffing van den Zondagsarbeid verklaarde de voorzitter nog dat Centraal Bestuur niet onwillig is daartoe mede te werken. Verschillende andere zaken in het belang van den Bond weiden verder nog ter sprake gebracht, zooals om een meer ruimere volmacht te geven aan de commissie die de rekening en verant woording moet verifieeren en om de hooge premiën van de assurantie-maatschappijen voor de bakkers door gemeenschappelijke assurantie te ontgaan. Naar aanleiding van een tekort bevonden in zak ken meel van een zekere firma betrokken, werden door den voorzitter en den heer Stable nog eenige verklaring gegeven omtrent het optreden van den Bond in dergelijke kwestiën. Daarna hield de heer A. Boonstra zijn aange kondigde rede over bepalingen betreffende kwali teit van meel vast te leggen in het uniform koop- briefje. Om tot meer klaarheid omtrent die kwa liteit te komen, achtte spr. 't noodig, dat de ontelbare soorten van meel verdwenen en men voortaan slechts te rekenen had met twee soorten van meel nl. gewone tarwebloem- en patent tarwebloem, dan kon men daarvooor bepaalde cijfers stellen voor het vochtgehalte en het asch of droge gedeelte en die in het uniform koop briefje vastleggen. De Voorzitter meende aller tolk te zijn als hij den heer Boonstra dank zegde voor zijn leerrijke voordracht. Jammer dat die door ongesteldheid van den spreker moest verlaat worden. Zij vond aldus aan het eind der vergadering niet de be langstelling welke zij anders zou gevonden hebben. Na mededeeling van enkele telegrammen, o.a. een gelukwensch van de meelfabriek »De Maas", deelde de voorzitter nog mede, dat de sierlijke bloemenmand reeds in het begin der vergadering opgemerkt, door de firma Dusseldorp te Vlaar- dingeu aan de afd. Schiedam ter gelegenheid van haar jubilé was vereerd. Voor de sluiting der vergadering gaf voorz. daarna het woord aan den oud-voorzitter, den heer Franken. De heer Franken, dank brengend voor de waar- deerende woorden aan zijn adres gericht, wenschte den voorzitter geluk met zijn herbenoeming en wenschte hij nog jaren lang de leiding zou heb ben van den Bond, die naar zijn innigen wensch in den loop der jaren steeds zou vooruitgaan. Verder bracht spr. een eere-saluut aan het Cen traal Bestuur dat bij de vele moeilijke gevallen de belangen van den Bond zóö behartigde, dat allen zoowel het klein- als het grootbedrijf te vreden kunnen zijn. Spr. uitte ten slotte den wensch dat de Bond steeds grooter zou worden in alle provinciën hare leden zou vinden en in groei en bloei steeds zou vooruitgaan. De Voorz iter bracht den oud-voorzitter voor zijn waardeerend woord hartelijk dank en sloot daarna de vergadering met een woord van dank aan de afgevaardigden, het Centraat Bestuur en alle aanwezige leden van den Bakkersbond, hulde brengend aan de onpartijdige wyze waarop de debatten gevoerd waren en van den aangenamen dag verder getuigend. Er op wijzend dat de gastvrouw, de Schiedamsche afdeeling, ongeduldig wachtte om voor hare, gas ten het aangename aan het nuttige te verbinden, doelde hij op den aangekondigden boottocht en maande hy allen aan weer tydig voor het diner buiten klonken reeds de tonen der Schiedamsche stedelijke muzikanten, die een uitgezocht pro gram uitvoerden. Omstreeks halfnegen snorden de eerste vuurpijlen van het schitterend vuurwerk geleverd door de Ned. Pyrotechnische fabriek, voorheen C. J. Ruijsch, te Utrecht, de lucht in, weldra gevolgd door vuurregens, vuurfonteinen en briljante zonnen. De pyrotechnische fluitende telegraaf en de ubakkersmolen" (windkorenmolen in werking) ontbraken niet op dit bakkersfeest, evenmin als de Bengaalsche verlichting van het ter rein in diverse kleuren. De slotdecoratie, in diamant vuur bevattend een »Hulde aan den N. B. K, en B. B." met de bijkomende lichtornamenten, werd zeer bewonderd. Met het luchtvuurwerk" maakte alles een schoon geheel, dat aantoont de maker van het vuurwerk geheel op de hoogte van zijn vak is. En ten slotte dansten nog de bakkers en bakkerinnen, begeesterd door het vuurwerk en onder de opwekkende tonen van Burgdorffers kapel eenige oogenblikken om de muziektent. Toen verlieten met den wethouder, den heer Lagerwey, die ook hier weer de belangstelling van het Stedelijk Bestuur deed blijken, velen het terrein. Het Bakkersfeest, behoorde tot het ver leden, schitterend was 'took nu weer, evenals voor circa 20 jaren, in Schiedams veste geslaagd. Schiedams bedevaart naar Kevelaer. De traditioneele bedevaart van Schiedam naar Kevelaer zal, zooals reeds uit de herhaalde aan kondiging bleek, dit jaar op Dinsdag 6 Augustus naar het beroemde genadeoord vertrekken. Binnen weinige dagen zullen dus weer de lofliederen dei- katholieke Schiedammers weerklinken in de be voorrechte plaats, waar de Moeder des Heeren hare gunsten uitdeelt s>aan ieder die ze vraagt." De oude trouwe deelnemers aan deze traditio. neele processie kunnen getuigen van de heerlijke voldoening die zulk een bedevaart naar Maria's veelbezocht genadeoord biedtmogen ook zoo- velen, die nog niet met het hemelsch genot kennis maakten, dat een pelgrimsreize naar het Duitsche Lourdes geeft, daar iets voor gevoelen 1 Wat een zalig genot is 't toch enkele dagen, geheel van zorgen vrij, zich aan de werken van godsvrucht te kunnen wijdenHet oude Kevelaer, dat toch weer altijd nieuw is, doordat men, het oude bewarend, zich practisch aan het nieuwe weet aan te passen, biedt bekoorlijkheden, die men van nabij moet hebben ervaren, om ze naar hare volle waarde te schatten. Blijve deze traditioneele bedevaart in Schiedams veste steeds in eer 1 Moge het getal harer deel nemers steeds stijgenHet katholieke Schiedam zal daardoor den tol van dankbare hulde voldoen aan de gezegendste aller vrouwen, die ook in onze stad van hare bijzondere liefde voor hare Schiedamsche kinderen reeds in het grys verleden blijk heeft gegeven. Toonen wij ons ook onder dat opzicht van »der vaad'ren zeden" niet ver vreemd I V. U. C. I (Den Haag) Neptunes I (Rotterdam) 33/4 4®/« uur, S. V. V. I. (Schiedam) Sparta II (Rotterdam). Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Aug. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 te Horta. Laagste barometerstand 744.2 te Shields. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen meest zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tempe ratuur. Van de werf „Guste" alhier is met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een zeewaardigen hopper, welke de firma Smulders voor buiten] andsche rekening in aan bouw heeft. I De hoofdafmetingen van dit vaartuig zijn: lengte 44 M., breedte 8.80 M„ holte 4.40 M„ hopper capaciteit 400 M3. Het schip zal worden voorzien van een triple expansie machine, welke 300 I.P.K. ontwikkelt en van een ketel van 100 M2 verwarmend op pervlak en een stoomdruk van 13.5 K.G. Ver der zullen de noodige stoomlieren aan boord zijn voor het bedienen van de ankers en de hopper- decuncn en voor het manoeuvroeren Het schip zal de reis naar zijn bestemmings- plaats tonder eigen stoom volbrengen. Door de politie is aangehouden de kleermaker v. d. V., die gesignaleerd stond voor f 2. boete, subsidair 2 dagen hechtenis. De man is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Programma van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Vrijdag 2 Aug., s avonds 8 ure, op de Broersvest te geven 1. Bersagiieri Marsch, R. Eilenberg. 2. Con cert Ouverture, C. Hause. 3. Immer oder Nimmer Walzer, Waidteufel. 4. Trouvère Fant., Verdi. - 5. Wir spielen soldat, R. Eilen berg. 6. Marsch. 7. Volksliederen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 2 Aug. 6.31 v.m., 6.59 n.m. vermeesteren en de regéiering omver te wer pen. De samenzwering werd reeds in 1910 op touw gezel en zou in de lente van 1911 ten uitvoer gebracht worden, maar het complot werd ont- uckt. Op elf schepen werden samenzweerders aangetroffen. De leden van het bestuur bevonden zich aan boord van den kruiser „Rurik" en op de „Slava". Daar de Russische revolution tiairen le Parijs begonnen te agiteeren, toen het Russische eskader n bezoek aan Toulon bracht, werden alle ge arresteerde matrozen beschuldigd in betrekking te staan met het revolutionnaire comité te Pa- nis. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8|—1 en van 2—4£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. terug te zijn. Boottocht en Diner. In lange rijen gingen daarna de bakkers met hunne dames naar de gereedliggende booten van den heer Tieman de ^Koophandel" kwam er nog als derde boot by die met het Stedelijk Muziekkorps op de voorste boot, nu weldra door de Nieuwe Haven, van af de Oranje-voetbrug, door de Buitenhaven tot voor de sluis voeren, waar alle opvarenden die verlieten om op de groote stoomboot »De Schelde" over te" gaan. Belang wekkend was de tocht over de breede Maas en door de drukke Rotterdamschen havens, voor de meeste een ongewoon, verrassend gezicht. Toen de bdot omstreeks 5£ uur weder aan onze haven meerde, wandelden allen, met het muziekkorps voorop, naar »De Vriendschap", waar het keurig diner door den heer W. F. M. van der Heijden ge leverd, hen reeds wachtte. Niet alleen de groote zaal, maar ook een deel der nevenzaal was nog met aanzittenden gevuld. Menige hartelijke toost werd bij het diner uitgebracht, waarin de bloei van den Bond en het welzijn der Schiedamsche afdeeling de hoofdmomenten waren. Concerten Vuurwerk. Nog waren de tafels niet afgenomen of daar- Haihiers jongen. Boekdrukkersleerling. Brandersknecht. Gr of ha nk werker Jongste bediende. Koetsier. Krullenjongen. Kleermakers jo ng'en. Kortzager. Kuiper. Laschkuiper. Maehjn. houtbewerker Reiziger. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Steenhouwersjongen. Timmerman. Vo 1 o n t ai r. b ou wkund ige V uurwerker. Voor slager, Zager (noodhulp). Jongen voor pakhuis. Dagmeisje (P. G.) UIT ROTTERDAM. De Bond van Glasfabrikanten in Nederland heeft eergisteren alhier vergaderd in verband met den eisch van de werklieden om afschaffing van nachtarbeid en mede in verband met de staking van het bedryf te Delft. Een beslissing is nog niet genomen. Vrijdag a.s. vergaderen de fabrikanten andermaal. Te Ke-thel: Bakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Aangeboden Arbeidskrachten. Drogistbediende. Kantoorbediende. Koetsier. Manden makera Opperlieden. Stoker. Sjcuwers. Werkster De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Schiedam en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand Juli 1912 ingelegd f 15912.44, terugbetaald f 21350.93. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8741. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Juli 1912 f41261. 48 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Juli f48724.69- 37 deelnemers geheel afgeschreven. V oetbal wedstrijden. Op Zondag 4, 11 en 18 Augustus zullen op het terrein der S. V. V. voetbalwedstrijden plaats hebben om den S. V. V. - beker. Het programma voor Zondag a.s. luidt als volgt: 12—1 uur R. V. C. I (Den Haag) D. V. V. I (Den Haag); 1V4 2'/4 uur Exelcior I (Rotter dam) Celeritas I (Rotterdam); 2Va 3>/j uur UIT VLAARDINGEN. Het bestuur van de V 1 aardingsche vakvereeni- gir.g van glas- en aardewerkers heeft aan afge vaardigden van het hoofdbestuur uit Delft, die te Vlaardingen aanwezig waren, het volgende voor stel gedaan; Het hoofdbestuur der vakorganisatie richt een brief tot de directie der flesschenfabriek te- Delff. waarin te kennen gegeven wordt: dat naar de meening dier arbeiders in de iles- sr hen industrie misstanden bestaan, die zij gaarne od den weg zouden willen ruimen, aoch dat zoowel mondelinge als schriftelijke voorstellen tol nu tae tot geen resultaat hébben geleid;: lc at de directie der Flesschenfabriek te Delft en <o,ok andere flesschenf abrikanten die miss tam oen wellicht onderschatten en geen middelen in toepassing brengen om aan de grieven der ar beiders tegemoet te komen; jdat er dus een meeningsverschilbestaat, dat uit den weg geruimd moet worden; i c a* 0111 daartoe te*geraken wordt voorgesteld, door partjjen een oommissie van arbiters te be noemen, die een nauwkeurig en) g'r-ondjg onder zeek naar de vermeende misstanden zal instel- <m' daarover binnen 3 maanden rapport zal uit- lengen, en de middelen aanwijzen om even tueel ,aan die misstanden een einde te maken; dat partyen zich aan de uitspraak van dez« rlxiters zullen onderwerpen; dat de werkstaking, waar deze bestaat, ia af wachting van de arbitrale uitspraak onmiddel- hjx zal worden opgeheven; i t!at d'6 loonregeling bij onvoltallig bezette werx- p.aatsen te Delft zal worden vastgesteld volgens bepalingen, die hieromtrent te Vlaardingen gelden dat de vormen uit Delft, waaruit thans aan on erscheidene fabrieken gewerkt wordt, weer ge retourneerd worden. De arbeiders te Vlaardingen hebben nog aan de directie te Vlaardingen gevraagd, of er geen proef genomen kon worden om den arbeidstijd zoo in te richten, dat er tusschen 10 uur 's avonds «i 5 uur 'S morgens niet werd gewerkt, waarop de directie geantwoord heeft, dat zij daartoe be- ied gevonden zou worden, gedurende zes of acht weken, mdien een eventueel te ben ;emen arbitrage-commissie zulks wenschelyk mocht ach ten. DUITSCHLAND. De „Kölnische Zeitung" publiceert twee brie- ven, den eenen van een Engelsch en den ande ren van 'n Duitsch koopman, waarin beiden hun standpunt betreffende de vloot toerustingen op tamelijk chauvinistische wijze verdedigen. Het blad voegt hieraan de volgende opmerking toe, die wel in staat is een ieder, die zich over de Engelsch-Duitsche betrekkingen illusies schept tot de werkelijkheid terug te roepen: „Wij zien er van af te onderzoeken Wie van de beide briefschrijvers gelijk of ongelijk heeft. In Engeland zal men vermoedelijk tamelijk al gemeen den Engelschman en in Duitxhland den Duitscher gelijk geven, een teekein dat op een wederzijdsche overeenstemming nauwelijks kan gerekend worden. Dat is een betreurens waardige toestand, maar wij1 zien na al de vergeefsche pogingen der laatste jaren geen middel om daar verandering in te brengen. Men zal aan beide zijden doen, wat men voor juist en noodzakelijk houdt en zich langzamer hand aan het denkbeeld wennen zich eens met elkaar te moeten meten. Zooals men weet le ven wij reeds meer dan 40 jaar in een üerge- -ijhe spanning omtrent Frankrijk. Dat is niet aangenaam, maar wij hebben het moeten ver dragen en zijn er over 't algemeen niet slecht nij gevaren. Als onze verhouding tot Engeland nu ook van dien aard wordt, dan moeten wij dat ook zien te dragen. Het is nu alleen maar de kunst er voor te zorgen dat de spanning niet in ons nadeel ontlaadt, d. w. z., wij' mooam er elk uur op bedacht zijn ons kruit droog en en ze wapenen vrij van roest te houden, dan zal Engeland op eerbiedigen afstand van ons blii- ven.- RUSLAND. Eergisteren is te Petersburg met gCslo'en deu ren het proces begonnen legen 67 matrozen, be schuldigd een complot te hebben gevormd, dat ten doel had, de officieren te dooden of ge vangen te nemen. Kroonstad en Petersburg te TURKIJS. 'Aan de Kamer heeft de regeering am amen dement voorgelegd op art. 7 van de grondwet, Waardoor den Sultan het recht wordt verleend om in buitengewone omstandigheden de Kamer te ontbinden na voorafgaande goedkeuring van uen Senaat. Binnen 6 maanden moet er dan eeh nieuwe Kamer zijn. De regeering verklaarde voorts de voorstellen van het ministbrie Said, tot wijziging van grit. 3f en 43 van de grondwet, over te nemen. Zij stelde voor, verscheiden militaire wetten in te trekken, met name die, welke het legiar verbiedt .iel' met politiek in te laten. De regeering stelde voor, de beraadslaging over deze voorstellen drin gend te verklaren. Aan een aantal personen js amnestie of gra tie verleend, met name aan Munir, den gewezen gezant te Parys, en aan de gewezen ministers Memdoek. Zeki en Kagib. In de Kamer heeft de voorzitter van het co- nu té Eenheid en Vooruitgang het recht van de regeering bestreden om thans een voorstel tot wijziging van de grondwet te doen. Over cieze kwestie ontspon zich een herhaaldelijk door Hil. nr. onderbroken beraadslaging. De beraadslaging zal morgen worden voortge zet. JAPAN. Keizer Moetso e-H i t o -f*. Een draadbericht uit Tokio meldt, dat de Rijks dag in buitengewone zitting is bijeengeroepen om zijne deelneming aan de keizerlijke familie te betuigen en credieten voor de lijkplechtigheden toe te staan. Men zegt, dat overeenkomstig de wet op de lijkplechtigheden, die nog niet door keizer Moetsoe-Hito bekrachtigd was, de lijkplech tigheden voor den overleden souverein te Tokio zullen plaats hebben. De nieuwe keizer, Joski Hito, heeft zich naar het paleis van Boy—Ama begeven. Hij zou er gisteren een groote receptie geven en voor vijf dagen den grooten rouw aannemen. Gedurende die dagen zal hij niemand ontvangen. De kolo niale tentoonstelling is gesloten. MEXICO. Uit New-York wordt aan het Berliner Tage- blatt" gemeld, dat de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Knox, aan Madero, den president van Mexico, en den rebellenaan voerder, Orozco, heeft laten vragen, de vijande lijkheden, waarmee de Amerikaansche bewoners worden bedreigd, te doen ophouden. Gebeurt dit niet, dan zullen zy voor de gevolgen verantwoor delijk worden gesteld. Op grond van het onderzoek do,or senator Mancesjin van de bekende gebeurtenissen bijl de gou d wasscherijen aan de Lena, is tegen Teresj.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2