Binnenland. Boitenlaadsch Nieuws. Verspreide berichten. wijziging van de grondwet in te dienen en dat deze commissie eveneens de wchsöbelijkhte id zelf van een wijziging1 der grondwet zal onderstee- l:en. De regeering trok zich terug om over deze stemming te beraadslagen, waarop de zitting ge schorst werd. Bij het hervatten van de beraadslagingen he- sh ot de Kamer, nadat de grootvizier een ver klaring had afgelegd waarin hij zeido, dat hij hc-.t besluit van de Kamer als een verwerping beschouwde, niet te insisteeren op de vraag of de regeering het recht beeft thans een wijziging in de grondwet voor te stellen. Een conflict tusschen de Kamer en het ministerie werd aldus vermeden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Pester Lloyd bevat een uit Parijs ge dateerd. blijkbaar geïnspireerd artikel over „En geland en onze monarchie". In dit artikel wordt de vraag gesteld, of Engeland bereid zou zijn ten verklaring af te legigen, dat het de Oosten- riiksch-Hongaarsche vloot noodt zal aanvallen. In dat geval zou er met de monarchie over een opgeven van het vlootprogramma kunnen wor den gesproken. De vraag heeft, naar de Pes ter Lloyd opmerkt, in diplomatieke kringen den Indruk gewekt, dat 'het hier niet gaat om een theoretisch voorstel, maar dat het werkelijk een practise!) doorvoerharen voorslag geldt. Voor de monarchie gaat het alleen om de bescherming van haar kustgebied en van haar zeehandel. In dien dus Oostenrijk-Honigarije in geval van een oorlog tusschen Duitschland en Engeland zeker heid had de Oostenrijksch-Hongaarsche kust niet testen Engeland 'te behoeven te verdedigen, zou een voortzetting van de maritieme uitrustingen der monarchie voorkomen kunnen worden1. „In diplomatieke kringen", zoo gaat het blad voort, „maakt men uit dezen voorslag op, dat Oostenrijk-Hongarije tegenover Duitschland gee nerlei verplichting heeft, om dit land in geval van oorlog met zijn vloot bij te staan. Oostenrijk- Hongarije kan dus zijn vlootprogramma zelfstan dig en zonder rekening te houden met Duilseh- land vaststellen. Het zou de bevoegdheid neb ben zich hieromtrent met andere Mogendheden te verstaan. Indien dus de mogelijkheid vau een Putschen aanval op de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot uitgesloten is, zou wel een formule kun nen worden gevonden om den hestaanden toe stand vast te leggen." In ernstige kringen in Oostenrijk-Hongarije voelt men veel voor het denkbeeld om de vloot toe-' rustingen te beperken. Men begeert volstrekt niet 'hel te nemen aan den wedstrijd in dein vloot aan houw. En als men door besliste verklaringen wat de verdediging der eigen belangen betreft, be vredigd kan worden, zou niets een vlootov-ne^m komst in den weg staan. Het blad hoopt op de totstandkoming van zulk een overeenkomst, die den anderen Staten als voorbeeld zou kunnen dienen. L os veel langzamer dan Noord-Amen ka en Duitschland. De bladen van Hearst' raden de rei zigers aan, de „White Star-lijn" voortaan te boy cotten De oordeelvellingten van de „Tribune" en de „Sun" luiden veel gunstiger. Zij gelieven, dat h.-t Engelsche rapport een heilzamen nawerken den invloed zal hebben. ï)e Londensche Times" verneemt uit New-York, dat talrijke rechtsgedingen tot schadevergoeding tegen de „White Star-lijn" aanhangig gemaakt zuilten worden, nadat het Engelsche rapport is verschenen. Maar de processen zullen enkel ge grond worden op het rapport van de Amerikaan- scho Senaatscommissie, want het rapport van Lord Mersey biedt den rechtsgeleerden genen hou vast. Het Fransch-Amerikaansche comité heeft Dinsdagavond den Cauadeeschen ministers, die op het OQgenblik te Parijs vertoeven, een diner aangeboden, waaraan o.a. ook Podncaré. de Fran sche minister-president, en Hanotaux, oudininis- ter van Buitenlandsche Zaken, aanzaten. Aan het dessert hield Hanotaux in zijn hoedanigheid var. voorzitter van het Fransch-Amerikaansche comité, een toast, waarin hij1 o.a. zijn vreugde uitsprak over de komst der Canadeesche minis ters en zeide, dat het de plicht der ministers was. nauwere relaties aan te knoopen met hot A merikaansche continent, waar nog onwaardeer bare schatten van arbeid, intelligentie, cultuur en idealen rusten. Aan het einde van zijn rede voering ledigde Hanotaux zijn glas op het ver. hond der Engelsche, Canadeesche-en Fransche regeeringen en volkeren, op de entente cordiale, op de Canadeesche staatslieden en den president van den Franschen ministerraad." Borden, de eerste minister van Canada diende in het Engelsch van antwoord en herinnerne er aan, dat het Fransche ras aan het Canadeesche nationale leven waardevolle gaven geschonken bed Ten slotte voerde minister-president Poin- caré het woord. Hij wees op de vriendschappe lijke verstandhouding, welke tusschen Engeland en Frankrijk bestond, en do toenadering tusschen Frankrijk en Canada nog vergemakkelijkte De cude en onsterfelijke vriendschap tusschen heide laatste landen zal voortaan door geen enkel ge vaar meer bedreigd worden, alzoo eindigde Poin- caré zijn toespraak. In Midden-Amerika is weer een revolutie uitgebroken. Het ministerie van marine te Wash ington heeft nl. bericht gekregen van revolutio naire woelingen in Nicaragua. Sinds 29 Ju': wordt de plaats Managua belegerd en is van alle com municatie verstoken. -- De leden der Alahama-expeditie, kapitein Mikkelson en Iversen, zjjn> gistervoorr.iidclag te Kopenhagen aangekomen, door een giroote me nigte geestdriftig begroet. De koning verleende heiden de gouden medaille van verdienste Bij den Gemeenteraad is thans in gezonden een adres van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren, strekkende tot het bekomen van weduwen- en weezenpensioen. Een paard, gespannen voor een bestelwagen der H. IJ. S. M., staande voor de bestelgoederenloods, op het stationsemplacement alhier sloeg heden-morgen omstreeks 8| uur eens klaps op hol. Het paard trachtte over een der afsluitboomen, welke wegens de aankomst van een trein gesloten waren, te springen. Het dier haalde den sprong echter niet en bleef met de achterpooten op den boom hangen, die dientengevolge brak. Men kon toen het paard grijp°n. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gister-avond om 9 uur is in den tuin achter een huis aan den Singel een 14- jarige jongen aangehouden, die zich daar ophield om vruchten te stelen. De jongen beweerde echter in den tuin te zijn gekomen om zijn pet te zoeken, die een andere jongen over de schut ting had gegooid. Na verhoor op het bureau van politie is de jongen weer op vrije voeten gesteld. Doorde politie is heden, ter be schikking van den officier 'van de justitie, naar Rotterdam overgebracht een man, die nog 6 weken gevangenisstraf moest ondergaan. Op h e t p o 1 i t i e b u r ea u m e 1 d d e z i c h heden een man aan, die gesignaleerd stond voor f 10.boete,subs. 5 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. H e d e n-o chtend tusschen 7 en 9 uur is het tramverkeer tusschen hier en Delfshaven weer gestremd geweest. Van bijwagen no. 319 brak even voorbij het Roode hek een der assen, terwijl van een zwaar beladen sleeperswagen on geveer ter zelfder plaatse een wiel in elkaar was gezakt. Ten 9 ure was het verkeer weer her steld. De defecte bijwagen werd de helling opgetrok ken en op den Rotterdamschen dijk tijdelijk neergezet. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 3 Aug. 7.01 v.m., 7.32 n.m. UIT DELFT. Gister herdacht de beer W. Wittenberg, hoofd eener R. K. School alhier, den dag, dat hij 25 jaar geleden de betrekking van hoofd eener school aanvaardde. UIT ROTTERDAM. De heer Joh. Mehring, kok een banketbakker van Oldenbarneveldstraat 100 102, heeft zijne zaak uitgebreid met een modern ingerichten salon, welke gisteren, 1 Augustus, geopend werd. Op vijf en-zestig jarigen leeftijd is gister middag te Rotterdam overleden de heer G. van Rijn, bibliothekaris der gemeente, die veel heeft bijgedragen tot reorganisatie der openbare biblio theek en het stichten van meerdere openbare leeszalen. Te Rotterdam is opgericht de Vereeniging Vaders van groote gezinnen"; haar statuten zijn opgenomen in de «Staatscourant" van gisteren avond. De vereeniging stelt zich ten doel de zedelijke en stoffelijke belangen der leden te be hartigen zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel door elkander te steunen in de opvoeding en plaatsing der kinderen elkander hulp te verleenen in moeilijke omstandigheden niet van financieelen aardhet geven van cur- su-sen in onderwys, inzonderheid ambachts- en handelsonderwijshet verschaffen van gepaste betrekking, huisvestingen uitspanninghet geven van voorschotten om de kinderen in de gelegen heid te stellen zich te vestigen, en het beleggen van vergaderingen. Om als gewoon lid te worden aangenomen moet men: 1. minstens 25 jaar oud zijn2. van zedelijk gedrag zijn en geen middelen goedkeuren tot beperking van het aantal kinderen", 3. vader of weduwe zijn met minstens 5 wettige kinderen 4. woonachtig zyn in de gemeente Rotterdam of omstreken en 5. in het onderhoud van zich en zjjn gezin kunnen voorzien. Als men niet meer voldoet aan de sub. 2 genoemde voorwaarde, kan door het bestuur royement worden gegeven. SPANJE. De pers zet haar campagne voort legen de houding van de Spaanscbe regeering in de kwes tie van de aanwijzing van woonplaatsen aar. de naai Spanje uitgeweken Portugeesche royalisten. Uit goede bron verneem ik, dat de Portugec- srhe regeering besloten heeft, om er op aan te blijven dringen, dat ze worden uitgezet, of ten minste naar de Canarische eilanden gebracht. De Portugeesche regeering heeft voorts beslo ten haar vertegenwoordiger te Madrid terug ie reepen en de diplomatieke betrekkingen ai te lirèken.. indien Spanje wk dezen laatsten eis oh niet inwilligt. TURKIJë. De discussies, welke eergisteren in de Kamer fngonnen zijn, werden gister voortgezet. In weer wil van het verzet der regeering, nam de Kamer een voorstel aan, waardoor bepaald wordt, dat cle commissie zal moeten onderzoeken ot de re giering het recjht iheeft, thans een ontwerp tot JAPAN. De - Daily Telegraph" verneemt van zijn cor respondent te Peking, dat de Ghineesdhe peirs de Japanners weliswaar condoleert mot den dood van den Keizer, wiens verdiensten zij prijst, doch dat zij zich ook afvraagt, wat de toekomst nu zal brengen. Daarover is de Ghineesche pers allesbehalve gerust. Zij voorziet nl. dat er een felle twist zal losbarsten tusschen de oorlogs partij en tusschen de Japansche radicalen en socialisten. Laatstgenoemde twee partijen zijn in den jongs ten tijd sterk toegenomen. Zijl onder- Lcuden drukke relaties met de Ghineesche re publikeinen en revolutionairen. MEXICO. Een telegram uit Douglas, in den .ffaat Ari zona, bevat bijzonderheden over het gevecht van de regeeringstrioepen met de opstandelingen (op 45 mijl van Mexico-stad). De aanyal der opstar delingen werd afgeslagen. De verliezen der in- m; rgenten bedroegen meer dan vijftig coxleri ook verloren de opstandelingen twee kanonnen en veel schietvoorraad. De regeeringstroepen be weren slechts één man te hebben verloren. Naar luid van een telegram uit Mexico zou den dichtbij Cananea in den staat Sonora de lijken van twee opgeknoopte Amerikanen zijn aan getroffen. De gouverneur heeft een onderzo Ge ge last. Men houdt bet ervoor, dat men nier te doen heeft met het werk van opstandelingen, die hopen, daardoor interventie van de Veree- nigde Staten uit .te lokken. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New-York geseind, dat de' Amerikaansehe bladen het En gelsche Titanic-rapport over het algemeen on belangrijker en minder beslissend achten dan het Titanic-rapport van de Amerikaansehe Senaats commissie. Do „New'-Yoxk Times" is van oordeel, dat het rapport van lord Mersey zoetsappig is en een dwaze schoonwasscherfy' inhoudt, volgens welke niemand te laken valt. De American, het blad vau Hearst, is van dezelfde meening1. Dit blad schrijft, dat het Engelsche rapport weder een illustratie geeft van de domheid en koppigheid der Engelscben. Deze willen nooit de fouten er kennen van eenig Engelsch stelsel. In het be grijpen van de noodzakelijkheid van hervormingen is het zelfzuchtige en zelfbewuste Engeland al- Herstemming Provinciale Staten. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden her stemming voor de Provinciale Staten, ter ver vulling van de vacature-B. Janse Joh n., zijn uitgebracht 12,093 geldige stemmen. Daarvan ver kreeg de heer K. ter Laan (S. D. A. P.) 4830 stemmen, en mr. M. de Mos (U. L. en V. L.) 7263 stemmen, zoodat gekozen is mr. De Mos. lnvaliditeits- en ouderdomsverzekering. „De Tijd" schrijft: De commissie van voorbereiding van de Inva- l'diteits- en Ouaerdomsverzekering bracht het tot a?'t. 208 (betaling van de premie). Zij hoopt, zij 't ook door verlenging van haar arbeidsduur -- tot 'heden vergaderde zij van half elf tof vier uur Vrijdag met het verslag gereed te komen. Over het resultaat valt weinig te zeggen. Er werd een groot cleel van den tijd besteed aan ten bespreking van de redactie, die, made als gevolg van de ingewikkeïheid van het onderwerp, hier en daar verbetering en verduidelijking vraagt. De minister van landbouw was daarbij zeer tege moetkomend. Over zakelijke wijzigingen bepaalde hij zich in den regel tot een toezegging van nadere overweging en overleg1 met zijn fiinanci éelen adviseur, omdat, omtrent de definitieve wij ziging van bet ontwerp, als gevolg van 'hel over leg, nog weinig valt te zeggen. De algemeens indruk blijft echter, dat de minister zeer be slist vasthoudend aan het beginsel van verplichte verzekering, dat aan zijn ontwerp ten grou «slag ligt zeer groote neiging toont aan bezwa ren, ook van tegenstanders, tegemoet te komen Indien men Vrijdag gereed komt, mag worden vinvacht, dat het verslag in het begin van Sep tember publiek zal worden. 1 Het overleg over de administratieve rechtspraak, dat in de eerste dagen van September zou wor den gehouden, zal, naar wij vernemen, vermie- d< lijk worden uitgesteld, indien het ook maar op eenigerlei wijze vertraging van de behandeling van de lnvaliditeits- en ouderdomsverzekering zou ten gevolge hebben. De regeering stelt het toch ten zeerste op prijs, dat nietls aan de tijd.ge afdoening van dit ontwerp1 in den weg komt. te staan. I i i lil Een ministerie van Landsverdediging. Naar verzekerd wordt, is in de toeliehlirtg der Slaatsbegrooting voor 1913 een mededeel ing te Verwachten omtrent de inzichten en voornemens der regeering aangaande het vraagstuk, eener even tueel? vereeniging dor departementen van Ma rine en van Oorlog tot één ministerie va.n lands verdediging. De heer Van Kol naar Japan. Naar men ons meldt, vertrekt de heer H. H. van Kol in Augustus over Rusland en Siberië naar Japan. Den 29en Augustus verlaat hij1 Mos kou, om naar Japan te vertrekken, waar hij o.a. zat vertoeven in Kobe, in welke stad hij intrek zal nemen in het Oriental-Hotel. A}it Japan komt de beer Van Kol opnieuw naar Ocst-Indië. (Tel.)' Universiteit in Indië. Naar de „Java Bode" bericht, heeft een con- Krtifum, dat voorloopig nog onbekend wenschte te blijven, aan de Ned. Ind. Universiteit»-ver- eeniiging een gift van f150.000 geschonxen voor het stichten van een technische o.ogescool. De mannen, die het bestuur uitmaken, zullen trachten het ontbrekende te doen aanvullen ;loor het krijgen van giften uit handelskringen. !Hel „Bat. Nbld." deelt nog mede dat de „TGuwploeg" aan de Vereeniging een schenking heeft gedaan welke in belangrijkheid voor eerst bedoelde gift niet onderdoet. De vennootschap bood n.l. de Univerdleits- wreeniging een terrein voor den bouw etner hocgeschobl aan op het land Gondangdia, welke aanbieding vergezeld ging van de belofte van kosfeloozen bouw der school, een gitt die te becijferen is op f 200.000. Zoodat de oprichting van de Indische univer siteit volgens dit blad nu een kwestie is van nog maar betrekkelijk korten - tijld. H. M. de Koningin-Moeder. Naar wij vernemen, zijn door H. M. de Konin gin-Moeder op de Koloniale Landbouwtentoon stelling te Deventer als bewijs van belangstelling een aantal voorwerpen, in West-Indië vervaardigd, aangekocht. Pensioenregeling voor het S.S.-personeel. De Pensioen bond van het personeel der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, heeft tot den Minister van Waterstaat en den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen een dankbetuiging gericht inzake de totstandkoming van de nieuwe pensioenregeling voor het S.S.- personeel. Nederland op de wereldtentoonstelling te Gent. We lezen in de »G. v. Antw." De afgevaardigden der Gentsche Wereldtentoon stelling en die van het Hollandsch comité der tentoonstellingen in den vreemde, zijn tot over eenstemming gekomen aangaande de deelneming van Holland aan de Gentsche Wereldtentoonstel ling, in 1913 te houden. Onze uitmuntende naburen hebben er aan ge houden, hoewel zij zelf in 1913 ten hunnent tentoonstellingen en feesten inrichten bij. gelegen heid van hunnen honderdsten verjaardag, ons een bijzonder bewijs van sympathie te geven, door in de Gentsche Tentoonstelling eene belangrijke af- deeling van Nederland in te richten. Dat bewijs van hartelijke vriendelijkheid zal des te meer in België op prijs gesteld worden, daar de Hollandsche regeering besloten heeft officieel deel te nemen aan de Gentsche tentoonstelling, alwaar zij zal vertegenwoordigd zijn door eenen algemeenen commissaris die zeer sympathiek is en die door de veelzijdige betrekkingen, welke hij heeft in de beide landen, om zoo te zeggen van zelf aangewezen werd om die groote zending waar te nemen bij ons, en tevens nauwer en nauwer de vriendschapsbanden toe te halen, welke ons aan onze Noorder broeders verbinden. Indische begrooting. Aan het Indisch ontwerp der Indische begroo ting ontleenen we nog het volgende Blijkens de uitkomsten der jaren 4910 en 4911 en verwachtingen voor 1912 bedraagt over 1910 het nadeelig verschil f 10.189.712; over 1911 f 1.479.759, of bijna 23 millioen gulden gunstiger dan de raming. Voor 1912 is het tekort te stellen op ongeveer 114.700.000. Het ontwerp van 1913 wijst als eindcijfers aan uitgaven in Nederland en in Indië f276.252.070; middelen f25f.147.087. Mocht echter gevolg gegeven worden aan de aanhangige voorstellen, dan worden de uitgaven f282.388.606; de middelen f251.147.087, zoodat een nadeelig verschil ontstaat van f31.241.519. Na aftrek van de buitengewone uitgaven ad f32.947.985, wordt verkregen een voordeelig ver schil van f 1.706.466, dat na aftrek van de uit gaven in het belang van de economische ontwik keling, ad f6.517.360 stijgt tot f8.223.826. Ook in 1912 zullen de inkomsten voldoende zyn om de economische uitgaven te dekken en zal daarna 8i/2 millioen gulden overblyven tot goed making van buitengewone uitgaven. Blijven de omstandigheden gunstig dan wordt voor 1913 geen minder resultaat verwacht. Ten opzichte van de onderdeelen van het in Indië samengesteld ontwerp-begrooting, valt het volgende mede te deelen Ontworpen is een regeling, waarbij het perso neel bij de departementen gesplitst wordt in ge diplomeerde ambtenaren en ongediplomeerde. Bij de invoering zal voor de ia actie ven dienst zijnde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2