Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. De bladen te Constantinopel melden, dat het aantal dooden een duizendtal bedraagt, dat der gewonden van 5000 tot 6000. De havenprefecteur meldt, dat er te Rodosto 5 dooden en 10 gewon den te betreuren vallen. Te Korembagia stortten 15 huizen in, en te Outchouroumdere 29, waarbij 33 personen gewond werden. Het stadje Hora is bijna geheel verwoest. De brand veroorzaakte den dood van 80 personen, terwijl er 300 gewond werden. Ook te Miriofito brak brand uit, waardoor 300 personen gedood en 600 gewond werden. Sarkeny is bijna geheel verwoest door een brand. Te Gallipoli zijn vele huizen ingestort. Van de Dardanellen is de torpedojager «Bassorah" ver trokken om hulp te gaan brengen. Te Mufty en Miriofito zijn gansche gezinnen onder de puinhoopen begraven. Nadere berichten melden, dat de branden, die op de aardbeving volgden, de steden Miriofito, Hora, Kereste, en Milla geheel, en Ghanos, Bala- tonna, Fatmos, Outchouroumdere gedeeltelijk verwoestten. Te Miriofito zijn 60 dooden, te Chanos 150, te Outchouroumdere 20. Ook in andere dorpen zijn talrijke slachtoffers gevallen. Vijftienduizend per sonen hebben geen dak boven het hoofd. De regeering heeft tenten en levensmiddelen gezonden. Te Adrianopel zijn 20 moskeeën en talrijke andere gebouwen verwoest of beschadigd doode- lijke ongelukken kwamen hier niet voor. De aardbeving veroorzaakte schade te Dedea- gatch Rodosto, Kelam, Demotika, Djesserghama, Karadjah, Ortikeuy, Moustapha Pasja, en Loule- bourgas. Te Tchourlou verwoestte de brand, die na de aardbeving uitbrak, 200 huizen en een honderdtal magazijnen. De schade bedraagt hier 200.000 Turksche ponden. Te Chargouy verwoestte de brand 200 huizen. Er zijn 60 dooden en 50 gewonden. Alle huizen zijn onbewoonbaar. Vier moskeëen stortten in. Ie Cherlou zijn meer dan 500 gebouwen, waar onder het telegraafbureau en het station afge brand. Te Loulebourgas stortten eenige huizenen 2 minarets in 2 personen kwamen om het leven. Een springvloed te Terromoto beschadigde verscheidene vaartuigen, waaronder het jacht van den Khedive. Te Mahroussa, op het eiland van Marmora zijn bijna alle huizen, scholen en kerken verwoest door de aardbeving, terwijl de brand vernielt, hetgeen nog gespaard was. Te Argyrocostro werden 85 huizen door brand vernield. Volgens berichten uit particuliere bron, wordt het aantal personen, die tengevolge van de aard beving, branden en instortingen om het leven gekomen zijn, op 1000 geschat. De ministerraad besloot 3000 pond te besteden, teneinde de eerste hulp te verleenen. MONTENEGRO. De hernieuwde gevechten aan de grens, hebben i'n geheel Montenegro groote opschudding ver wekt. De Turksche strijdmacht heeft versterking ontvangen. •- De Turksche gjezant te Ce t tin je, d.ie de instruc tie van zijn negteering te buiten is gegaan, is naar Konstantinapel ontboden. MAROKKO. De Parijsche bladen bevestigen, dat Sultin Moe ial Haf id waarschijnlijk eerstdaags zal aftreden. Zij loochenen echter stellig dat hij' naar Vichy zaï gaan. AMERIKA. Do Senaat heeft het_ wetsontwerp nopens hot Panamakanaal met 47 tegen 15 stem1 wen aange nomen, na een motie te hebben aangenomen, strekkende om het aan Amerikaansche spoorweg maatschappijen je verbieden, schepen, in bezit t,e hebben, die door bet Panamakanaal varen. Ook. werd een amendement aangenomen, uat hel aan schepen, die hot eigendom zijn van on wettig verklaarde trusts, verbiedt, van het kanaal gebruik te maken. Verder wordt in rat amen dement geëischt, dat de spoorwegmaatschappijen, alle reederijen, welke zij bezitten, en die met hen zouden in concurrentie kunnen 'redeh, iih- dn ii zij onafhankelijk waren, zullen verkoopen. JAPAN. Verschillende Parijsche bladen bevatten de me. dedwbng uit Japansche bron, dat prins Kataoeca i tf Petersburg niet ten volle in geslaagd is een veiJrag tussohen Rusland en Japan tot verdeeling varl Mandsjoerije tot stand te brengen, aa,ar de Russische regeering vreesde, dat bet overwicht van Japan in Mandsjoerije al te groot zou w;or den. Van andere zjjde wordt echter bèricLt, dat na aankomst van Katsoera in de Japansche hoofd stad, de tekst van een Russisch-Japaosch ver drag, tot stand gekomen met-'de med werking' van Engeland, gepubliceerd zal worden. In dit verdrag zouden de verschil1 ?n do in vloedssferen in Mandsjoerjj'e en Mongolië opnieuw afgebakend worden, waarbij echter China's sou- vereiuiteit voorloo.p'ig onaangetast zal blijven. De Japansche kruiser „Naniwa". die tijdens '.fi n Cbi neesch-Japanschen oorlog in het jaar 1894 en tijdens den Russisch-Japanschen oorlog' in 1904 een gewichtige rol gespeeld heeft, is naar de „Prtsscentrale meldt, aan de kust van het eiland Breton, gestrand en gezonken1. De man schappen konden allen gteired worden. De 3700 tonnen metende kruiser, liep in 1885 v.c.pi mapei, en was een der oudste schepen van de Japansche vloot. De Russische kapitein Kostewitsj, die we gens spionage in Duitschland gevangen genomen was, is tegen een borgstelling van 30,000 Mark vrij gelaten. Hij mag naar Rusland terugkeeren, maar moet zich voor de rechtszitting weer aan melden. Tegelijkertijd is de Duitsehe officiei: Dahm, ■the in Rusland wegens spionnage ge ving -n ge- nomen was, onder precies glelijke voorwaarden vrijgelaten. Hieraan waren rechtstreekscae diplo matieke onderhandelingen voorafgegaan. Dergelij ke gevallen geven de vrees voor spionnage geen bijzonder ernstig karakter. Keuter meldt uit Warschau eigens een bericht uit particuliere bron, is de Ju tenant Dahm, die eenigen tijd geleden te M irballen is gevangen genomen en hier in ar- ie-.t zat, in vrijheid gesteld. Dit is, evenals bij den Ci'sischen kapitein Kostewitsj, gesb'iied te gen een borgstelling van 30,000 mark, Dahm neett, evenals Kostewitsj, op eerewoord verklaard d,at hij op tijd ter terechtzitting zal verschijnen. Naar de „Kölnische Zeitung" uit New-York verneemt, is de Amerikaansche regeering, vol gens bericht uit Washington, van plan mariniers in San Domingo te landen. De omwenteling neewt toe, naar het heet, en de toestand is hachelijk. De Amerikaansche gezant in San Domingo meldt, dat de opstandelingen Dajabon, aan de grens heb ben ingenomen en honderd soldaten- van de re- geering in den (sftrijd zijn gebleven. De Keizer van Oostenrijk heeft aan het gemeentebestuur van Gastein zijne aldaar geleigan landerijen, badhuizen en raaiumhoudende bron nen voor 21/2 millioen verkocht, ofschoon oen Fransche maatschappij aan Z. M. een bod van 44/2 millioen gedaan bad, onder conditie dat het historisch Badescihlass, waar keizer Wilhelm en Bismarck steeds kwamen, aan de vereenigingi voor officiersbadhuizen worde afgestaan en het bron water gratis worde beschikbaar gesteld voor de overige militaire badhuizen. Aan den Neder-Rijn zijn in de laatste da gen stadsbestuurders verscheioen malen met sla gers en veefcoopers samen geweest. Daarbij werd aangekondigd, clat de vleesohpiij'zen in ue eerste dagen nog aanmerkelijk zullen stijlgen. De sla gers zeggen, da.t alle soorten vee aanzienlijk duur der zijn geworden. Verscheiden stadsbesturen zeiden, dat zij zich cm vermindering van invoerrechten tot den mi nister hadden gewend, maar vergeefs. Men zou echter in deze richting pogingen blijven doen. Volgens een ambtelijke statistiek neemt in Canada het gebruik van wijn en vooral van bier en sterkedrank, van tabak, sigaren en vooral van sigaretten aanmerkelijk toe. In een jaar fijds is er b.v. in bier een toeneming met 91 pet., in sterkedrank met 20 pet., in sigaretten met 33ys pet. Daarentegen vermeerdert de bevolking jaar lijks met slechts 3 of 4 pet. Deze toeneming, zegt de Ottawa Free Press, is echter niet alleen bedenkelijk. Vooreerst toont de welvaart van een volk zich altijd in meer rooken en drinken. Bovendien krijgt Cariana jaar lijks uit de Vereenigde Staten en Europa een kwart millioen nieuwe burgers, en daarvan zijn de meesten rookers en drinkers. De meeste Euro. j vanen zijn sigaret.tenrookers. Daarentegen gle- bru kt van alle drie of vier geboren Can adoezen slechts één tabak of sterkedrank. De nieuwelingen ~>.]k.n over enkele jaren wel de gewoonten der Canadeezen kennen en overnemen. Ih 00 ver schillende landen van Europa hebben zij' geleera, nat arbeiders moeten drinken, wanneer de g|e legt mheid zich maar voordoet. (De Ottawa free Press overdrijft; hel is in Europa niet overal mec-i zoo.) In Canada is do geest anuers. De knappe Canadeesche werkman onthoudt zich van drank De nieuwe burgers zullen inzien, hoe de Canadeezen vooruitkomen, en ook het rooken en drinken wel afloeren. stelling van 'opkomst onder de wapenen voor de 3e herhalingsoefening der lichting 1905. Wel schijnt te worden voorbereid e@n regeling van den overgangstoestand onder de nieuwe Militiewet. Wij hebben in de jongste dagen, uit naar wij meenden betrouwbare bron, nogal eens berichten gehad over vrijstelling der 3e herhalingsoefening en dadelijke indeeling bij de landweer. We moe ten nu wel aannemen dat die berichtgevers on juist ingelicht waren. waterdichte schotten en werd op sleep genomen door twee in de nabijheid zijnde »Neptuun"-boo- ten, die de »Frankfurt" volgens nader ontvangen draadloos bericht, naar Hoek van Holland slepen. Aan boord was alles wel. Naai wij vernemen, zullen behalve de miliciens der lichting 1906, die, zooals is gemeld, in 1913 voor 11 dagen onder de wapenen zullen worden geroepen, de miliciens der lichtingen 1907 en 1908 in dat jaar voor 20 dagen in vverkelijken dienst worden gesteld. Bezoldiging gemeenteveldwachters. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht, in de eerste helft van October a.s. nader bericht te mogen ontvangen, hoe het alsdan met de be zoldiging in het algemeen van de gemeentevelp- wachters zal zijn gesteld, en om er bij de gemeen tebesturen op aan te dringen om, mochten deze bezoldigingen nog niet op behoorlijk peil zijn gebracht, te willen bevorderen, dat dit alsnog geschiedde. Buitenlandse!) verlof. De bestaande bepalingen betreffende het ver leenen van buitenland verlot aan officieren, onder officieren en mindere militairen van de landmacht zün bij Kon. besluit herzien in dier voege, dat daarbij aan autoriteiten van de landmacht de bevoegdheid wordt toegekend tot het verleenen van dusdanig verlof. De „Jacob van Heemskerck'' naar Antwerpen. Reuter seint uit Antwerpen „Matin bericht, dat H. M. de Koningin het pant serschip „Jacob van Heemskerck" zal zenden ter begroeting van het Belgische vorstenpaar, bij ge legenheid van zijn feestelijken intoch. A Orsteiyk bezoek aan Leeuwarden. De Friesche Landbouwtentoonstelling zal Woens dag 28 Augustus, behalve door de Koningin, ook door Prins Hendrik worden bezocht. Nederlandsch-Belgische Commissie. De Hollandsch-Belgische commissie, belast met de bestudeering van de Maas-kanalisatie zal mor gen haar laatste zitting te Brussel houden. Men zal bij deze gelegenheid een globale kosten raming vaststellen. De leden zullen na afloop de werken aan de Rupel en het kanaal naar Zeebrug- ge bezoeken. Enquête naar de arbeidsvoorwaarden van kantoorbedienden. In „Mercurius," het orgaan van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden van'dien naam, wordt medegedeeld, dat Zaterdag 3 Augustus té s Gravenhage op uitnoodigimg van uei directeur generaal van den Arbeid, een samenkomst plaats had met de vertegenwoordigers van vakbonden van handels- en kantoorbedienden in Nederland, mot het doel den directeur-generaal van navies te dienen ten opziet)te van een, ingevolge, op. dracht van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, vanwege de directie van dun Arbeid in te stellen onderziook maar de arbeids voorwaarden der kantoorbedienden, In zijn openingswoord wees de airecteur-ge- neraa] van den Arbeid er met naaruk op, dat hit in te stellen onderzoek niet de mee rong moest ü'""n postvatten, dat wetgevende arbeid van dat onderzoek het gevolg zou zijn; daarover had hij geen zeggenschap', dat moest wonden overgela ten aan hem, die aan het hoofd van het uep.arte- ment van Handel zou staan, wanneer het rapport te zijner tij'd zou ziijn verschenen. De bedoeling zou zijn, dat het onderzoek zich ecu uitstrekken naar de toestanden omtrent hy giëne, arbeidstijden) loonen en arbeid van jeug dige personen en vrouwen. De dineciteurjgeneraal meende, teneinde de ver schijning van bet rapport zooveel mogelijk te bespoedigen, het onderzoek voorloopig te beper ken lot handelskantoren, waaronder te verstaan de kantoren van gtossierderijiein, expeditie-onder nemingen, banken, c u 1 Lu urm aalschappijen en der- -ike en dus uit te sluiten kantoren van #in- k' Is, procureurs, advocaten, notarissen en soort gelijke. Op een opmerking, dat door die laatste beperking velen zeurden worden uitgesloten, op wki a j beidsvoorw aarden door een onderzoek een eigenaardig licht zou worden geworpen, wees de drrec tour-generaal op de moeilijkheden, waarop men Lij een dusdanig onderzoek zou stoeten, opi g.'ind van mindere medewerking of te verwachten tegenwerking van de zijdie der betrokken werk- gevers Evenwel verklaarde de directeur-generaal zuh gaarne bereid bij het in te stellen onderzoek zoo mogelijk met deze eischen rekening tel hou- den Behalve de genoemde punten1 zal net onder zoek oo-k nog' omvatten andere onderwerpen, als vacantie en Zaterdagmiddagrust. Steenen Dorus. Omtrent den half ver steenden man te Leiden, wiens dood wij bericht ten, meldt de »L. Ct." nog Wie van de lezers wel eens des zomers in den tuin van het Academisch ziekenhuis is geweest, of misschien wel eens door het hek bij Boerhave naar binnen gegluurd heeft, zal daar wellicht een patiënt in een rietstoel hebben zien zitten, ietwat naar rechts atgezakt, de knieën eenigszins opge- tiokken, het hoofd stijf naar voren gebogen. Geen beweging was ef in dat lichaam, behalve in de oogen, die klimmigjes alles opnamen wat er in de nabijheid geschiedde en in de rechter hand, die nog goed draaide aan de polsen waarin hij zijn stokje zwaaide, wasrmede hij lastige vlie gen van zijn hoofd mepte, en nog andere bezig heden verrichtte. Dat was „Steenen Dorus," die daar rustig het eind van zijn leven afwachtte, dat men nog veraf dacht, maar nu toch nog vrij piot- gekomen is, hoewel niet ter oorzaak van zijn kwaal, want «Dorus" was nog niet geheel ver steend, of liever «verbeend." Zijn spieren hadden namelijk de eigenaardigheid zich langzamerheid in been om te zetten. Hij was met dit euvel geboren, want toen reeds kon zijn linkerarm niet bewogen worden. Bij het opgroeien bleek, dat hij mank was en in zijn schooljaren nam de stijfheid in zijn heup en kniegewrichten zoo toe, dat hij sterk voorover begon te loopen, wat hem den bijnaam van «den duikelaar" verschafte. Zijn vader wilde, omdat hij met goed toopen kon, een schoenmaker, later een kleermaker van hem' maken, doch dit lukte niet, want Dorus kon zijn armen niet ver genoeg van elkaar krijgen om den diaad aan te trekken. Als loteling wilde men hem in dienst natuurlijk niet hebben, omdat hy, een »kronkel in zijn ruggegraat" had. Hij pro beerde het nog eens met schaapherder en koe wachter, om eindelijk totaal hulpbehoevend op zijn stoel neer te vallen. Toen bracht men hem uit 's-Gravendeei naar hier. In het ziekenhuis hier wist men ook niets voor hem te doen, maar als mooi studiemateriaal werd hij hier gehouden en 18 jaar lang zorgvul dig verpleegd. En zoo kon men den man die meerdere medici aan een mooie stof voor het bemachtigen der doctorsbui heeft zien liggen in zijn gedrongen houding, die hem niet lastig was, Jurkend aan zijn lange pijp. Geen grooter plei- ziei kon men hem doen, dan met een paar siga- ien, die hij genoot, gestoken in een pijpje, aan zijn stokkie bevestigd het stokje waarmee hij nog brood naar den verstijfden mond kon brengen (met ander eten werd hij geholpen), en waaraan hij zijn mondharmonica kon doen bevestigen, waarop hij een vroolijk mopje blies als men°ter demonstratie aan de studenten de collegezaal binnenreed. Nu is «steenen Dorus" dood en gister nog voor een laatste maal eritisch beschouwd voor de me dische wetenschap, die nu haar zeldzaam experi ment (slechts 44 gevallen zijn totnogtoe bekend) moet staken en dus misschien de eenige is, die zijn heengegaan betreurt. Door een wesp gestoken. De bakkers knecht O. ii. B., te Herpt (N.-Bwerd dooreen wesp in den arm gestoken. Kort daarop zwol de arm zoo op, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, welke een begin van bloedver giftiging constateerde. Miliciens. Men meldt uit den Haag aan het «Hbl." Bij het oorlogsbestuur is niets bekend van vry- Aanvaring. Het Duitsehe stoomschip »Bar- men Zaterdag van Rotterdam naar Bremen ver trokken, keerde gisteren uit zee terug. Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag bij het Haaksch lichtschip in aanvaring geweest met het stoomschip van de Norddeutsche Lloyd «Frank- furt bestemd van Hamburg naar Rotterdam. De «Barmen" heeft een gebroken steven, ingedruk te boegen terwijl de voorpiek vol water zit. De «Frankfurt" komt sleepende naar den Waterweg en werd gisteren binnen verwacht. Volgens be richten maakt de «Frankfurt" water in de ma chinekamer. Uit IJmuiden meldt men ons nog dd. 11 Ang. Het Nederlandsche stoomschip «Iris", heden nacht te IJmuiden binnengeloopen, rapporteerde gepasseerd te hebben het Duitsehe stoomschip «Frankfurt van de Norddeutsche Lloyd, met bo- stemming van Hamburg naar Rotterdam en Ca nada en met 200 passagiers aan boord, dat nabij het Haaksvuurschip was aangevaren door een on bekend gebleven stoomschip. De «Frankfurt" maak- m aak te veel water, doch bleef dryvende op de Vergiftiging door vleesch. Dinsdag jl. kocht de huisvrouw van J. v. G. op de Groote Berg te Eindhoven een stuk gerookt paarden- vleesch, van de markt. Na gebruik daarvan wer den de man, de vrouw en 3 kinderen ongesteld Donderdag werden de 2 grootste kinderen in het gasthuis opgenomen en Vrijdag man, vrouw en het kleinste kind. Men denkt aan vergiftiging, daar de verschijnselen daarmee overeenkomen.' Daar het vleesch, dat ons getoond werd, er bij zonder goed uitzag en door den keurmeester, die het geproefd heeft, werd goedgekeurd, weten de doktoren niet waaraan de oorzaak te wyten. Opmerkenswaard is verder, dat in een huisge zin in de Bergstraat, dat worst gekocht had en bij een familie te Woensel dezelfde brakings- en vergiftigingsverschijnselen voorkwamen. De doktoren blijven het geval onderzoeken. We denken aan het geval van het vorige jaar, dat juist in dezelfde maand plaats greep. Hier schijnt samenhang te bestaan tusschen 't mensche- lijk organisme, en het vleeschgebruik in de Augustusmaand. De Haagsche barones teruggevon den. Volgens de «Petit Bleu" is de Haagsche barones, die onlangs te Oostende met geweld in een auto ontvoerd is, teruggevonden in een ze nuwlijdersgesticht nabij Brussel. Zij is er in geslaagd haar advocaat een brief te doen toekomen, waarin zij op heldere wijze uiteenzet, wat er met haar gebeurd en haar ver dediger volmacht geeft de noodige stappen te doen om haar invrijheidstelling te bewerken. Als gevolg van een en ander stelt de Brussel- sche justitie thans een onderzoek in. Een redacteur van de «Chronique de Bruxelles" heeft een onderhoud gehad met den directeur van het sanatorium Fort-Jacquot, waar de jonge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2