Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. EGYPTE. De drie inlanders, die beschuldigd waren van samenzwering tegen den khedive, lord Kitchener, en den Egyptischen minister-president, zijn Zon dag voor het gerechtshof te Cairo verschenen- Ondanks de verschrikkelijke hitte woonde een talrijke menigte de rechtzitt;ng bij. In de akte van beschuldiging wordt gezegd, dat de aangeklaagden den kroonprins op den troon wilden plaatsen, omdat ze veronderstelden dat zijn moeder den nationalisten sympathiek gezind was en omdat ze hoopten de Engelschen door de vermoording van lord Kitchener schrik aan te jagen. De uitspraak wordt spoedig verwacht. PERU. De verschillende partijen kwamen met elkaar overeen om Guillermo Billinghurst tot president der republiek te kiezen. De Petersburgsohe correspondent van het „Ber liner Tageblatt" seint: Het bezoek van het Russische Oosizee-eskader aan Duitse.he havens is uitgesteld; in nationa listische Russische kringen verklaart men dit als een inleiding iop de onderteekening van de ma- rine-CiOnventie met Frankrijk. Van goed ingelichte zijde verluidt echter, dat het bezoek alleen uit gesteld is, omdat de schepen nog niet voer den tocht klaar waren. De correspondent van de „Lokal Anzeiger" meldt daarentegen, dat het bezoek -u ans voor gced opgegeven is. Zaterdagmiddag om vijf uur heeft men te Ree hum weer een lijk bovengebracht. Daar reeds in den loop va;n den ochtend een dooide gevonden was, is het aantal werklieden, dat hij de ramp •<m is gekomen, met inbegrip van de drie die aan hun wonden bezweken zijn, tot 106 geklom men. Vier mijnwerkers worden nog vermist en zijn als verloren te beschouwen. Het geheele aan tal doocien zal dus wel 110 bedragen. De Keizer zal zich vandaag bij de begrafenis laten vertegenwoordigen. De regeering heeft buitengewone maatregelen getroffen om de onverwijlde uitbetaling van de renten aan de achtergebleven betrekkingen van ■Je slachtoffers te verzekeren. Nog voor de be grafenis zouden de weduwen en weezon mede- deeiing ontvangen van de rente, waarop zij krach tens de ongevallenwet recht hebben, en van cut ledrag zal bun onmiddellijk de eerste termijn uitbetaald worden. Van de slachtoffers waren, voorzoover men tot nu heeft kunnen uitmaken, 74 getrouwd en 36 ongetrouwd. De getrouwden hebben 74 weduwen en 214 kinderen achterge laten De geheele som van de jaarlijks'mo renten beloopt 64,081 mk„ waarvan aan weduwenreu- ten 18.859 en aan kinderrenten 44,581 mk. Aan uitkeringen voor eenmaal zal 11,838 mk. be taald worden. Het geld, dat de Keizer* geschonken neart, is g'sterenmiddag verdeeld. Elk gezin ontving tu.s- schën de 100 en 150 mk. Uit de statistiek van de prijzen van vleesch in den kleinhandel in de twede helft van Juli, in den Reichsanzeiger openbaar gemaakt, blijkt hoe groote in Pruisen de vleeschduurte geworden is. De opgaven hebben betrekking op 50 groote Prui. sische steden en toonen aan dat rundvleesch een vyfde en kalfs- en schapenvleesch een zevende meer kost dan in 1909. De prys van rundvleesch was nl. in Juli 1909 per K.G.1.56 mrk., in de tweede helft van Juli 1912 1.85 mrk. Voor kalfs- en schapevleesch zijn deze cyfers onderscheidenlijk 1.72 en 1.96 mrk. en 1.68 en 1.91 mik. Slechts van varlcensvleesch is de prijs niet zóó zeer, maar toch ook aanmerkelijk gestegen. Door- elkaar toch kostte een kilo varkensvleesch van den achterbout in Juli 1909 1.77 mrk., in de tweede helft ,van Juli 1912 1.86 mrk. Voor var kensvleesch van alle soort zijn deze cijfers onder scheidenlijk 1.59 mrk, en 1.66 mrk. Slechts de prys van varkensvleesch van kop en pooten is in het genoemde tijdsverloop van 82.4 pf. op 78.6 pf. gedaald. Deze vleeschduurte en de duurte van levensmiddelen in het algemeen, want de schommeling van de pryzen voor andere levens middelen houden met die van het vleesch ge meenlijk gelijken tred, wordt niet gemotiveerd door de vooruitzichten voor den oogst, die in het bizonder van rogge en haver, gustig zijn. Uit Duisburg wordt aan het «Berliner Ta geblatt" gemeld, dat iu de nabijheid dier stad een gevecht heeft plaat gehad tusschen 60 Poolsche, Kroatische en Duitsche arbreiders. De Duitschers werden met messen en revolvers door de Polen en Kroaten aangevallen. Vijf arbeiders werden zwaar en acht licht gewond. Een Hollander, Frederik Baars genaamd, werd doodelijk gewond. De Polen en Kroaten vluchtten bij de komst der politie en gendarmerie in het naburige bosch. Men vermoedt, dat velen van hen gekwetst zul len zijn. Koninklijk bezoek aan Zutphen. Het bezoek van H. M. de Koningin zal niet Woensdag maar Donderdag 15 Augustus a. s. plaats hebben. H. M. zal met klein gevolg om streeks 10 uur per extra-trein aan de halte Nieuw- stad aankomen, waar zij door den bu'gemeester wordt ontvangen. Te voet zal H.M. zich dan naar de tentoonstelling begeven en omstreeks galf twaalf heeft het vertrek van de halte Nieuwstad plaats. („Zutph. Ct.") Inwisseling muntbiljetten. De minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 15 Juli 1912 tot 1 januari 1923 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen dat die inwisseling zal kunnen geschieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspon dentschappen 2de en 3de klasse) dat van 1 Januari 1923 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Het bovenstaande geldt alleen voor de munt biljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van f50 en van f10, waarop het woord «muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uit gegeven blauwe bankbiljetten van f 10). (St.-Ct.) Onze Waterwerken. Te 's Gravenhage is aangekomen de heer De Mordes Rego, waterbouwkundig ingenieur uit Brazilië. De heer Rego is door de Braziliaansche regee ring afgevaardigd om in Nederland een studie te nemen van de verschillende waterwerken. Vergezeld van den waarnemenden Braziliaan- schen gezant werd gistermiddag een bezoek ge bracht aan het departement van Waterstaat, waar de heer Regó een onderhoud had met den secretaris-generaal van genoemd departement. Internationaal Congres voor Zedelijke Opvoeding. De Haagsche gemeenteraad zal ontvangstavon den geven op 22 dezer ter eere van 't2e intern, congres voor zedelijke opvoeding en 27 Aug. ter gelegenheid der samenkomst van het congres voor volks- en schoolbaden, beide keeren in het Kurhaus te Scheveningen. Eleetrische tram Arnhem—Oosterbeek. Gistermiddag om 3 uur had de offïcieele ope ning van de eleetrische tram van Arnhem naar Oosterbeek plaats. Behalve de burgemeester van Arnhem en de wethouder Goedhart, (de andere wethouders waren uitstedig) waren aanwezig de leden der tramcommissie, de burgemeester van Renkum, de directeur der O. S. M. en de directeur der Arnn Electr. tram. Ministers vacanties. Be minister van Buitenlandsche Zaken is van buitenlandsch verlof teruggekeerd en heeft zjjn ambtsbezigheden hervat. Minister Kolkman is tot het einde dezer maand buitenslands. Het Bewaarschooionderwys. Naar men verneemt, zijn da denkbeeltiien van den minister van Binnenlandiscba Zaken omtrekt Je voorgenomen regeling van het bewaarscnool- Cinderwijs ook aan de gemeente-bes turen oun ad vies gezonden. Er wordt o.a. in gevraagd, boe u-eu denkt over een voorstel om voortaan alio bewaarschoolonderwijs voor 75 pCt. uit de ge meentekas te bekostigen, ein aan de gemeente de verplichting op te leggen, een bewaarschool c>p te richten, wanneer 4 gezinshoofden zuiks ver langen. De „Heemskerck" naar Antwerpen. Men meldt dd. gisteren uit Brussel De Koning heeft luitenant-kolonel Meister van het negende linie-regiment en luitenant van Gas tel van het vijfde linie-regiment benoemd tot atta che's van den bevelhebber en de officieren van de ..Heemskerck" gedurende het veirblijf te Ant werpen" en den regiments-commandant bij' de genie de Slaeve toegevoegd aan dei hizondere Nederlandsche missie. Aanvaring. Nader meldt men nog uit Rotterdam Gistermiddag te half twee arriveerde de «Frank- fort", gesleept door vier sleepbooten, voor Rotter dam en lag een kwartier later aan het terrein der Holland-Amerikalijn aan de Wilhelminakade. •Van de aanvaring is boven water midscheeps en aan stuurboordzijde niet veel meer te zien, dan slechts een kleine indeuking. Onder water moet de schade echter grooter zijn, waardoor het water in de machinekamer kwam. Dit gat kon gestopt worden en het schip met pompen droog gehouden. Uit de verkregen inlichtingen bleek, dat de kapitein vier minuten voor de aanvaring, deze ziende aankomen, liet achteruitstoomen, waardoor de botsing minder ernstig was. Er ont stond geen paniek. De «Frankfort" had 28 boo ten aan boord. De kapitein liet dadelijk 3 booten inladen en vieren. Een dier booten werd opge pikt door de «Juno", andere werden, daar het schip drijvende bleef, weer aan boord gehaald. De bemanning bestond uit 116 koppen, het aan tal passagiers was ruim 400. Geen enkele wordt vermist. Driemaal werd appèl gehouden. De «Frankfort" heeft een extra-ketel op dek met een eleetrische machine om in geval van nood elec- trisch licht aan te houden. Deze behoefde niet gebruikt te worden. Gearresteerd. De inspecteur der Haagsche recherche, de heer Lucas, heeft in een woning aan de v. Miereveltstraat te 's-Gravenhage een Duit- scher garresteerd, die zich ten nadeele van zjjn patroon te Brunswijk had schuldig gemaakt aan verduistering van 10,000 mark. De man, die, toen hij werd aangehouden, juist van plan was Den Haag weer te verlaten, is in afwachting van zijn uitlevering naar het Huis van Bawaring overgebracht. Onvoorzichtig. Bij een bewoonster van de Trootststraat, te 's-Gravenhage, vervoegde zich gisteren de zoon van den huiseigenaar. Tusschen den jongeman en de juffrouw ontstond een ge sprek, waarbij zij hem een revolver, aan haar man toebehoorende, te koop aanbood, omdat zij liever geen vuurwapen in huis had. Zij verze kerde, dat de revolver ongewapend washij keek het wapen na en meende eveneens, dat er geen kogel op het wapen was. Dit was echter wel het geval en toen hij even met den vinger aan den trekker raakte, ging het schot af, dat de juffrouw in het onderlijf trof. Door den gemeentelijken eerste-hulpdienst werd haar hulp verleend, waarna zij in hoogst ernsti- gen toestand naar het gemeente-ziekenhuis werd vervoerd. De politie heeft tegen den jongeman procesver baal opgemaakt ter zake van het schuldmisdrijf van de artt. 307 of 308 Wetboek van Strafrecht. Moord. Gistermiddag te 3 uur werd de werk man A. van den Biggelaar te Enschedé bij een gevecht in de Koningstraat aldaar door een mes" steek in de borst gedood. De dader, zekere Ro le vink, werd gearresteerd. Vleeschvergiftiging. Men meldt uit Eindhoven aan de N. Ct. In aansluiting aan ons bericht betreffende ver giftiging door het eten van gerookt paardenvleesch, kan nader worden gemeld, dat ook in een ander gezin zich ziekteverschijnselen hebben voorgedaan en gebleken is dat ook van het vleesch had ge kocht. Ook de keurmeester die van het vleesch heeft geproefd, heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Staking. Naar de «O. H. Ct." verneemt, hebben de stakende houtlossers te Velsen Zater dagavond plotseling ontslag gekregen, zoodat de strijd opnieuw ontbrand is.1 Verschillende booten liggen op lossing te wachten. Branden. Zondagavond is in den Weymar- polder aan den Rijndijk onder Bodegraven afge brand een huis, 2 schuren en een hooiberg, in eigendom toebehoorende aan barones E. J. J. van T., van Serooskerken te 's Gravenhage. Alles was verzekerd. Zondag is te Rijpe (N.-H.) in het land ver brand de hooimijt van P. Strikker. Oorzaak on bekend. Te Lunteren brak Maandagmorgen brand uit bij den landbouwer D. Oskamp. De hofstede verbrandde geheel. Van den inboedel werd wei nig gered. Een vet kalf kwan in de vlammen om. Voorts verbrandde er een groote hoeveelheid rog ge. Een hooiberg en een schuur bleven behouden. Bij de blussching maakte zich een troepje padvin ders, in de buurt gekampeerd, zeer verdienstelijk. Het verbrande was laag verzekerd. Zaterdag j.l. brak er een hevige brand uit in de boerenplaats van den heer D. Wagenmaker en bewoond' door den heer S. Smid te Oost-Graft" dijk. Aangewakkerd door den wind stond spoedig alles in lichtelaaie. Plaats en schuur brandden tot den grond af. Een paar hooiklatnpen in de onmiddellijke nabij heid wist men te behouden Hooi broei is waar schijnlijk de oorzaak van dezen brand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zaterdagmiddag zijn door onbekende oor zaak onder de gemeente Werkendam 5U00 a 6000 bossen band, benoodigd voor de mandenmakerij en toebehoorende aan den heer P. H. v. B. te 's-Gravenhage, verbrand. Assurantie dekt de schade. Fietsende arbeiders. Aan de grenzen bjj Bocholt zijn in de laatste dagen tal van ar beiders welke van Dinxperlo en Aalten naar de fabrieken gaan werken aangehouden door politie welke zou onderzoeken of ze hun Radfahrerkaart bij zich hadden. De meesten hadden deze aange schaft maar niet bij zich en konden nu weer den terugtocht ondernemen. Een 60-tal fietsers, die niet zoo gauw konden wegkomen, moesten een boete van drie Mark betalen. Ernstige mishandeling van een veldwachter. Zaterdagavond wilde de rijks veldwachter O., te Schoonoord, den pas uit Duitsch- ïand teruggekeerden arbeider E. J., die nog iets op zijn geweten had, arresteeren. Toen O. hem de boeien wilde aanleggen, ging de kameraad van J., P. M., die eveneens pas uit Duitschland terug was, den veldwachter van achter met een mes te lijf. J., een gespierde kerel, wist O. van zich af op den grond te werpen, waarop de beide ar beiders, met messen gewapend, hem aan alle kanten wonden toebrachten. Het feit gebeurde aan den openbaren weg, maar omstanders, welke door O. te hulp geroepen werden, durfden geen hulp bieden, omdat M., die de revolver van O had gegrepen, allen op eerbiedigen afstand wist te houden. Blijkbaar was M. van plan O. te ver moorden. Hij zette hem tenminste het mes op de keel met de woorden: Nu zal 't er door> maar J. hield dit nog tegen. M. en J, zijn ten slotte beiden gevlucht met medeneming van alle wapenen van O. Den geheelen nacht heeft de politie naar hen gezocht, doch te vergeefs. De justitie is van Zaterdag op Zondag ter plaatse geweest. O. is ernstig gewond in de linker long streek en aan de polsen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk, door het groote bloedverlies, dat hij heeft geleden. Men vermoedt, dat de beide vluch telingen weer over de Duitsche grenzen zijn ge trokken. Beiden staan te Schoonoord en in den omtrek zeer ongunstig bekend. Tramongeluk. Gisteravond weigerde te Bochum in een hellende straat tengevolge daar van, dat de wagen te vol was, de rem van een motorwagen, waaraan een aanhangwagen vastzat. De motorwagen botste tegen een herberg te pletter. De aanhangwagen die los geraakt was liep in een sigarenwinkel aan den anderen kant van de straat. Drie personen zijn levensgevaarlijk, zeven zwaar en tien minder ernstig gewond. Een doodelijk ongeval. Dat de groote bokspartijen tusschen beroepsmenschen een groot verschil met onze amateurbokssport niet zonder gevaar zijn, werd gisteren te Ostende weer eens bewezen. Bij een bokswedstrijd aldaar de kreeg Franschman Jules Rudel een tweetal hevige opstoppers, waardoor hij den strijd moest opge ven. Naar het ziekenhuis vervoerd, overleed hij kort daarna. Een nationaal park in Jutland. Een der schoonste streken van Denemarken, de «Rabeldbakker" in de omstreken van de stad Aal- borg in Noord-Jutland, is onlangs door koning Christiaan X in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten tot Deensch-Amerikaansch «Na- tionaalpark" ingewijd. De plechtigheid werd door ongeveer lU.Oül) Denen en Amerikanen bijgewoond. Het Nationaal Park is een geschenk aan den Deenschen staat van een aantal rijke Deensch- Amerikanen, die hiermede het doel beoogen, een gedeelte van het Jutlandsche schiereiland in zjjn oorspronkelijke schoonheid te bewaren, daar zjj de vrees koesterden, dat door de voortdurende bebouwing het land allengs zijn eigenaardige schoonheid zou verliezen. Dezer dagen heeft het comité, waarvan president Taft eere-voorzitter is, de oorkonde van overdracht aan koning Chris tiaan overhandigd, die de schenking aanvaardde en dit als een bewijs beschouwde, dat de naar Amerika verhuisde Denen nog altijd aan hun vroeger vaderland gehecht zijn. Gedurende de .inwijding kwam een telegram van gelukwensch binnen van president Taft. Na de inwijdingsrede van den koning had deze een geeftdriftige ovatie in ontvangst te nemen, die bewees hoé populair de jonge koning in dit ge deelte des lands is. Reeds als zeer jonge knaap en ook als kroonprins hield hij zich bij voorkeur in Jutland op, in tegenstelling met zijn vadér en grootvader, die zich meer tot Kopenhagen en Seeland aangetrokken voelden, Christiaan X, die reeds lang den naam van Jutlandschen prins droeg, wordt thans reeds dikwijls de Jutlandsche koning genoemd. Sneeuw. Meldden we dezer dagen, dat in een gedeelte van Engeland sneeuw was gevallen, thans komt een dergelijk bericht uit Zuid-Frankrijk. Boeren in het .departement Haute Lozere, bezig aan het hooien, moesten den arbeid staken wegens den geweldigen sneeuwval. De oogst lijdt zeer van de nattigheid en de groote koude. In Parys is het gure, ellendige zomerweer de «topic" van alle gesprekken. Reisjes worden uit. gesteldde meDschen loopen in mantel en demi- saison de café s zijn als in den winter verwarmd. En toch wijst de kalender haast midden-Augus- tus aan 1 Het Ne w-Y orksche p o 1 i t i e-s c han daal. Het is een detective gelukt nog een me deplichtige van de moordenaars van Rosenthal te arresteeren. Dit individu, Sam Schepps geheeten, werd in Slot Springs (Arkansas) aangehouden. Hij is, naar men zegt, de «betaalmeester" van de moordenaars Schepps zal onder bewaking blijven totdat instructies ontvangen zijn van den districs-attorney. Berichten uit verschillende deelen der Veree- nigde Staten melden, dat aanzienlijke personen, zooals b.v. Pierpont Morgan en Clarence Mackay, een oproeping onderteekend hebben, waarin men wordt uitgenoodigd tot een massa-meeting, die a.s. Woensdag te New-York zal gehouden worden, en waar de toestanden, die thans onder de poli tie heerschen, uitvoerig besproken zullen worden. Dergelijke meetingen zullen ook in andere groote steden gehouden worden. De weduwe van Rosenthal verklaarde in een interview, dat Becker op den meest vriendschap- pelijken voet met haar echtgenoot omgingtotdat deze niet meer aan de eischen van den politie beambte, die voortdurend meer geld vorderde, kon voldoen. De seismograaf? Naar aanleiding van de jongste aardbeving, die ook in ons land te regi. sir eere n viel, zij' hier medegedeeld wat een reis. mograaf is, en hoe deze functioneert Allereerst zij opgemerkt, dat, hoewel de aard- bcv.'tigsmefer feiteljjk reeds langer dan een eeuw; bestaat, de wetenschappejijke seismografie tersj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2