Buitenl&iidscli Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. 2 x 24 uur niet afgehaald zijnde, wordt het dier afgemaakt. Op de Schie is gistermiddag een jongen door een bond in zijn been gebeten. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gisteravond heeft een vrouw op de Broersvest een zenuwtoeval gekregen. Zij werd in bewusteloozen toestand in het wacht huisje der R.E.T.M. binnengedragen. Eerst na langen tijd gelukte het, haar weer tot bewustzijn te brengen. Zij werd daarop door haar man naar de echtelijke woning gebracht. UIT VLAARDINGEN. Het geheele nieuwe station zal 15 Augustus a.s. in gebruik worden genomen. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Volgens den Romeinschen correspondent van de «Petit Parisien", zijn de berichten omtrent officieuse af officieele vredesonderhandelingen tusschen zoogenaamde vertegenwoordigers van Italië en Turksche afgezanten, die in Zwitserland of elders zouden zijn gehouden, absoluut onwaar. Men behoeft slechts te bedenken, hoe weinig zeker van hun zetels de Turksche ministers van de laatste jaren waren, om te begrijpen, dat daarvan ook geen sprake kon zijn. Daarmede is echter nog niet gezegd, dat niet binnen afzienbaren tijd de vrede tot stand zal komen. Integendeel, men gelooft, dat het einde van den oorlog niet meer verre is Maar officieuse onderhandelaars zullen daartoe niet het minste bijdragen, want (Je Italiaansche regeering is vast besloten om, evenals gedurende den geheelen oorlog is geschied, niet in het geheim te werken of te laten werken en het publiek volkomen op de hoogte te houden van al wat er geschiedt." RUSLAND. Uit Parijs wordt berioht, dat de besprekingen tusschen den Franschen minister-president Poin- caré en den Russisehen minister van £uitraiand- sdie zaken Sasonof geleid hebben tot het slui ten van een overeenkomst omtrent ie Chineeschfci Icen.'ng. Rusland's meening, dat het gebruik en de con- i ole van de leening door de groep der zes mo gendheden niet te kort mocht doen aan ae méepr bevoorrechte positie, die Rusland thans in China inneemt, werd tot dusverre door Frankrijk niet gedeeld, van nu af echter zal Frankrijk zich op hetzelfde standpunt plaatsen. BULGARIJE. Tr Sofia hebben 30,000 menschen oen opten- Ioehtvergadering gehouden naar aanleiding van het bloedbad te Kotsjana. De vereenigingen, die aan do betooging deelnamen, hadden hun vaan dels met krip omfloersI, In die gansche stan had den de winkeliers hun zaken gesloten. Alle redenaars noodig'aen in vurige toe inraken de regeering uit er toe te besluiten om de Mace donische kwestie op te lossen door- een oorlog. Een motie, die de vergadering' aannam, roept do gedurige uittartingen der Turken aan de grens in het geheugen terug en de talm enne houding door Turkije aangenomen tegenover alle trappen van Bulgarije. Door de diepe verontwaardiging van de open bare meening in Bulgarije, zoo voegt de motie daaraan toe, zouden de orde en de rast gevaar loepenindien de regeering werkeloos bleef. De Koning en do ministers zal men mei de motie in kennis stellen. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer zal gedurende de groote herfstmanoeuvres verblijf houden in tenten, die overeenkomstig den loop van de manoeuvres op verschillende plaatsen zullen woiden opgeslagen. Het Keizerlijk hoofdkwartier zal te Oschatz zijn. De Koning van Saksen is voornemens, vanuit Wermsdorf, zijn jachthuis in het Hubertusburg sche bosch, te volgen. De leiders der manoeuvres zullen verblijf houden te Mügeln, een klein stadje in de buurt van Ochatz. De vorstelijke personen, de gasten des Keizers en de buitenlandsche offi cieren zullen te Dresden logeeren, vanwaar hen dagelijks automobielen naar het manoeuvreter rein zullen brengen, waar ze te paard zullen stjjgen. Het programma van de groote parades der le gerkorpsen, die aan de manoeuvres deelnemen en van de manoeuvres zelf, is als volgt27 Augus tus, parade van het vierde legerkorps bjj Merse- burg 29 Augustus, parade van het heele Saksische leger en het exercitieterrein Zeithain 2 September, parade van het gardekorps en van het derde leger korps op het Tempelhoferveld. 9 September begint de groote verkenningsoefe ning van de cavalerie; den llden September de manoeuvres zelf. Naar gelang van den loop der gebeurtenissen, valt het einde der manoeuvres en den 13den of I4den September. Dan zullen 125,000 man op een betrekkelijk enge ruimte bjjeen zijn. Waar, is van tevoren niet uit te ma ken. Het zal dus voor de spoorwegafdeeling van ^en generalen staf en de spoorwegbesturen een moeilijk werk zijn, de troepen weer in den kortst mogelyken tijd naar hun ligplaatsen terug te voeren. De manoeuvres zullen waarschijnlijk worden gehouden in het koninkrijk Saksen, ten westen van de Elbe en de provincie Saksen. Het land is dicht bevolkt. Men rekent dus op veel publiek TURKIJë. Lit Konstan Li nope 1 wordt aan ae Pcrliinsche bladen geseind, dat. heden in de Turksche hoofd stad u.e eerste berichten ontvangen zijn van de naar het centrum van het geteisterde geji'iea gie tenden verslaggevers. Zij meloen bijzonderheden zoo ijselijk en ellendig, dat de herinnering aam de aardbeving van Méssina levendig wordt. Ge- heo.e families zijn onder de puinhooipen bedol ven. Overal dwalen on,gelukkigen roneï, uio naar bloedverwanten zoeken. Te Chora sta ia van de 12,000 huizen er nog 15. Verschillende menschen zrn in deze stad levend verbrand. Voortdurend worden uit Konstandinopel geneesheeren, tenten, w>bandmiddelen en levensmiddelen aasr de ge. te ster de plaatsen gezonden. Het aantal dooden Bedraagt stellig 3000, het aantal dak!oozon 50,000. Op den berg van den profeet Elias heeft zich ten krater gevormd, die lava uitwerpt. Naar men uit Rome aan de „Frankfurter Zei- fr.r.g" seint, zal Barrère, de Fransche gezant te Rome, binnenkort verplaatst worden. Hij zou aa i naar St Petersburg of Berlijn gaan. Naar de „Na tional Zeitung" hier aan toevoegt, zou de positie van Cambon te Berlijn niet heel sterk meer zijn. Mo u ley Haf id kwam te Gibraltar aan met de „Du C'hayla" en vervolgde zijn reis naar Marseille aan boord van de Engtelsche stoomboot „Macedonia". Uit Montreal wordt bericht, dat net stoom schip „Gorsican" van do „Allan Lino Snipping Company'van Montreal naar Liverpool, Maan dagmiddag op een ijsberg is gelooipen. Nair het schijnt, heeft het schip echter slechts weinig ge leden. Pc stoomschepen „Lake Champlain" en „Scan dinavian' zijn onmiddellijk vertrokken om hulp te bieden. Maandagavond tegen negen uur kleurde de hemel boven Parijs in zuidwestelijke richting zich plotseling vuurrood en weldra bleek, dat tusschen de rue Antoine-Chantin, de rue des Plantes en de avenue de Cbatillon een brand was uitgebroken in een opslagplaats voor hout, die een oppervlak van niet minder dan 20.000 v.k. M. besloeg. Op 30 M. aftand van de vuurzee stond het Chaptal-hospitaal, dat eveneens door de vlammen dreigde aangetast te worden-. De brandweer, die al spoedig inzag, dat de houtloodsen reddingloos verloren waren, deed al het mogelijke om de nabijgelegen gebouwen en in de eerste plaats het hospitaal, waaruit inmid dels de patiënten verwijderd waren, te behouden, en mocht daarin gelukkig slagen. De prefèct van politie Lépine was al heel spoe- dig bij den brand, gekleed in de uniform van brandweerman met de helm op het hoofd en snelde van het eene bedreigde punt naar het an dere om zijn bevelen te geven aan de officieren van de brandweer. Ook de minister van binnenlandsche zaken. Steeg, die afgevaardigde is van het district, waar de brand woedde, was spoedig ter plaatse. Eerst heel laat in den nacht was het vuur be dwongen. Uitvoering der Nieuwe Armenwet. Do Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar „De Tel." meldt, bij brief van 23 Juli aan Gedeputeerd1» Staten verzocht ,o. m. het volgende ter kennis te brengen van de ge meentebesturen: Een van de belangrijke oog merken van de nieuw© wet is de onaedingei aanraking en samenwerking tusschen de onder scheidene instellingen van weldadigheid; met Cior- Idediging van ieders eigen karakter, te bevorde- ïen, waartoe zal moeten dienen het nieuwe in stituut van den Armenraad. Met. betrekking tot de burgerlijke overheid en haar armenzorg wijs ik hierop, dat het insti tuut berust op onderling vertrouwen en onderlinge waardeering tusschen de verschillende instellin gen van weldadigheid, (die met uitzondering van de burgerlijke instellingen vrijl zijn aan ut o Armenraad al of niet deel te nemen) en alleen dan heilzaam kan weriken, indien dat ver trouwen en die waardeering zorgvuldig worden bevorderd en versterkt. Het is vooral hierom, dat ik een ernstig beroep doe op de organen der burgerlijke overheid en op de burgerlijke arm besturen, om, zooveel in hun vermogen ligt, den onmèsbaren geest van vertrouwen en waardeering te bevorderen, en, met handhaving van het aan- vullend karakter van de burgerlijke armenzorg, alles te vermijden, wat daarvoor een belets- 1 zou kunnen, zijn. Ik verwacht met name, dat van Bedoelde zijde in de plaatsen, die daar voor in aanmerking korpen, het tot s-tand komen va,n een Armenraad zooveel mogelijk in de hand zal wor- derf gewerkt en tot de goede werking van dat lichaam zal worden bijgedragen, o. m. o'ooir de aanwijc-ng van goedgezinde en geschikte verte genwoordigers in dien j-aad. Bij de omschrijving van de taak van aun Armenraad is gedacht aan een centralen inlich tingendienst. Komt dit deel van de werkzaam heden tot zijn recht, dan zal het vooronderzoek, het nwinnen van de eerste inlichtingen omtrekt armen, vanwege den Armenraad- p-laats vinaen door daartoe geschoold personeel. Iedere instel ling van weldadigheid zal van dien dienst ge bruik kunnen maken. Vermits dit inwinnen vah informaties veelal wordt opgedragen a-ain bezol digde armbezoekers, zal de centrale inlichtingen dienst van den Armenraad tot niet onbeteekerrende Besparing van kosten voor do instellingen en tot betere wering van bedrog van de zijde der beroeps-armen kunnen bijdragen. De burgerlijke armenzorg kan in dezen veel toedoen tot het bereiken van het doel van den wetgievb"*, door van dien dienst gebruik te maken en de gog. wens, waarover zij beschikt, mode' te deelen aan heit Bureau van den Armenraad. Het bespreken van gemeen'sOhappelij J,o belan gen en het bevorderen van s amen werk ngzal er waarschijnlijk wel toe leiden, dat ook' aanoacr.t Wordt geschonken aan dö moeilijkheden, die ont staan, wanneer een persoon gelijktijdig door ver schalende instellingen ondersteund wordt. Voor een betere pr act ijk van de burrerlijke armenzorg herinnert do Minister aan Ie volgende tisch-en, gesteld in de Memorie vain Toelichting 1.Principieel moet de overheidszorg er niet op- gericht zijn, dat de arme in nood gelaten wordt. Getracht moet althans wofuon, den arme uit zijn hulpbehoevendheid op te helpen, want alleen, indien dat gelukt is, kan gezegd worden, dat het belang der maatschap-pij zoo g-oed mogelijk behartigd is; 2. het minimum, dat voor die hulp- nooaig is, moet gegeven worden. Meer dan het mini- mum mag doo-r de burgerlijke arwenzorg niwwer gegeven worden, want het meerdere kan alleen voor zuiver individueele wenschen bevorderlijk zijn, maar gaat buiten het algemeen oim; 3. dat minimum woet zijn waterieel en ideëel en omvat, wat het materieele betreft, bet nood zakelijk levensonderhoud, niets meer en niets minder; wat het ideëele betreft, toezicht, raad- en bijstand. Dienovereenkomstig is de arbeid van ae bur gerlijke armenzorg in artikel 29 der wet aldus geregeld, dat er zijn twee hoofdvormen van onder steuning: öf opheffing uit den toestand van ar moede, zoodat de arme wederom in staat wordt gesteld in het onderhoud van- zicih en zijn gezin te voorzien, óf blijvende ondersteuning, maar dan ook niet meer dan strikt noodxg is, d. w. z. bet noodzakelijk levensonderhoud. Vólgens arti kel 28 zal de burgerlijke armenzorg alfe. <i mo gen helpen in die gevallen, waarin het noodza kelijk levensonderhoud geheel of ten dnele ont breekt; buiten die grens reikt haar bemoeienis niet. V-oor de voortgezette bedteeling zal gevó rui mer maatstaf moeten worden gfenowen u'ao thans, nu i-mmers ook het noodzakelijk levensonderhoud het minimum is, waar de wet vordert niet weer, dat een arme zich van alles, wat nog verkoop baar is, ontdaan hebbe, alvorens ondersteuning te kunnen verkrijgen. Vroeger helpen zal mo gelijk zijn -en daarmede zal in menig geval de ian.s op herwinnen van zelfstandigheid vergroot zijn De mogelijkheid van ruimere stoffelijke hulp kan leiden tot verslapping van d-e energie nij de minst-bevoorrechten, indien niet daartegenover staat bij de burgerlijke armenzorg een degelijk onderzoek en toezicht en een besief van liet ge vaar, dat dreigt, indien alleen naar de inspraak van het goede hart giften uit de overheidskas vei ra ijgbaar worden gesteld. De minis v.* ver trouwt, dat Gedeputeerde Staten, het i v t.e wet -opgedragen toezicht zullen weten dienstbaar te maken en waken tegen dat. gevaar eenerzijas en aar. bevorderen van de opvoedende strekking der armenzorg anderzijds. Geschiedt dit, dan mag verwacht worden, dat met de thans voor de Burgerlijke armenzorg bestede gelden meier zal worden verkregen. ge citaten uit de «Handelingen" dier Kamer, werd gisteren door de gepensionneerde kapiteins van de infanterie W. M. H. Anten en J. J. F. Schui ten te 's-Gravenhage, een adres aan de Eerste Kamer van de Staten Generaal verzonden, de strekking hebbende om aan te toonendat de categorie van voor 1 April 1911 gepensionneerde officieren ernstig teleurgesteld werd door de aan- neming op den 9den Juli j.l. van het wetsontwerp «Herziening van de pensioenen van de officieren", waardoor zij van eenige lotsverbetering werden buitengeslotendat men uit de «Handelingen'' ontwaart dat «willekeur", «toevalligheden", ja zelfs «onbillijkheid in hooge mate", niet vreemd zijn aan het aangenomen wetsontwerp dat wan neer de Eerste Kamer het wetsontwerp niet ver werpt, zij termen zal vinden om de regeering te verzoeken op grond van «recht en billijkheid" alle nog levende gep. officieren door het verieenen van een toeslag op het pensioen, eenigszins scha deloos te stellen, zooals reeds in andere rijken is geschied. De Conscience-feesten te Antwerpen. De Nederlandsche missie is, naar Reuter meldt, gisteren te Antwerpen aangekomen. Generaal van Sprong heeft den officieren van de buitenlandsche oorlogsschepen te Antwerpen een eeremaaltijd aangeboden. Aan den maaltijd zaten vier bevelhebbers van buitenlandsche oorlogsschepen, vier consuls en alle generaals van het garnizoen aan. Van Sprong dronk er op de gezondheid van de bevelhebbers en de vier door hen vertegenwoor digde volkeren. Sir Herstlett dronk in antwoord op de gezond heid van koning Al bert en de Belgische konink- lpe familie. De bevelhebber van de «Heemskerck" ant woordde namens zijn ambtgenooten. De kiesrechtbetooging. Naar «Het Volk meldt zal de kiesrechtbetoo ging in Den Haag plaats hebben op het sportter rein «Houtrust aan het Ververschingskanaal. Van daaiuit gaat de optocht in de richting van het station Hollandschö spoor. Verplaatsing departement Binn. Zaken. Men meldt uit Den Haag Thans zijn alle bureaux van het ministerie van Binnenlandsche Zaken naar het gebouw op het Buitenhof overgebracht, de minister komt in het laatst dezer maand op zijn departement terug. Officierspensioenen. Onder overlegging van den bekenden «Open- Biief aan de Tweede Kamer, alsmede van eeni- Curuyao. Onder het opschrift «Curagao Vooruit", plaatst de «Arnigoe die Curasao" een hooldartikel, waarin wordt gewezen op den vooruitgang van de kolonie. Na eerst hemnnerd te hebben hoe Curagao altyd met recht een noodlijdende kolonie genoemd werd, wijst het blad op de teekenen van vooruit gang. Eenige hoofdfeiten worden genoemd, welke een blij vooruitzicht openen. Curasao was noodlijdend uit gebrek aan kapi taal. Daar moest geld komen op Curagao. En geld kwam in de Kolonie. Jonnen gouds stortte reeds jaren achtereen een hall mdlioen, dit jaar hoopt het zeker op de hoedenindustrie over ons uit. Het vorig jaar tot een vol millioen, waut deze industrie is vol leven en breidt zich steeds krachtiger uit. Dertig duizend gulden bracht de katoencultuur velleden jaar op St. Eustatius alleen, en de eerste drie maanden van dit jaar reeds 50.UU0 gld. aan St. Eustatius en St. Martin samen ook hier dus leven dat is vooruitgang. Onder Gods vruchtbaarmakenden 'zegen bracht de onder ons wederoplevende energie dit geld op eigen bodem voortwe werden zeer actief en leefden weer wat op. Toen kwam er ook hulp van buiten. Het eerst uit het Moederland. De «Eerste Sisal Cultuur Maatschappij" had den moed geld te steken in een Curagaosche onderneming. Dit voorbeeld werkte. Reeds kwam een aanvrage in, wederom uit het Moederland, om 500 H.A. grond van St. Eusta tius te mogen beplanten met katoen. Als die on derneming slaagt, zal er ook goud gaan vloeien over den Gouden Rots, en armoede daar geweken zijn. Maar daar is meer. Mochten wij verleden week vermelden, dat eene nieuwe Maatschappij «Struisvogeipark Albertine, was opgericht en de Plantage «Choloma" was aangekocht, thans verheugt 't ons niet weinig, dat er opnieuw veel geld in de Kolonie zal ko men door de totstandkoming van een Engelscbe Maatschappij, welke de plantages Fuik, Oranje- berg, Duivelskiip, en KI. St. Joris heeft aange kocht. De koop is reeds gesloten, maar de over dracht moet nog plaats hebben. De firma Basel Viner Co., van Liverpool in van plan deze gronden met sisal en cocos te beplanten. Op het einde dezer maand wordt reeds een der firman ten hier verwacht. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat mede het plan op Curagao een fabriek op te richten tot het verwerken der cocosvezel en der opera. Daar Curagao vooreerst nog geen voldoend materiaal kan leveren voor deze fabriek, zal men de cos- cosnooten uit Venuzuela en Columbia betrekken. Zoo zien wij reeds een begin gemaakt met de sisalcultuur in de Benedendisticten, terwijl een tweede maatschappij een dergelijke onderneming zal aanvangen in het Bovendistrict. Binnen weinige jaren zal een groot gedeelte van Curagao onder sisal zijn gebracht en de droom van den heer Hamelberg verwezenlijkt. Wat ons zoo buitengewoon aanstaat bij deze nieuwe culture is, dat landbouw, handel, nijver heid en scheepvaart, daarby gelukkig samenwer ken. Het is een culture, welke aan vele handen werk en verdiensten zal geven. Ook de toekomstige vezel- en coprafabriek zal veel vracht geven aan onze zeilvaart, daar de noten van de Kust gehaald zullen worden. Deze nieuwe maatschappij zal dus heel wat le ven en vertier met zich brengen. Dit alles zijn reeds zekere, vaststaande feiten, die bewijzen, dat er reeds meer geld in de Ko lonie is gekomen, terwijl zij voor de toekomst nog heel wat nieuw kapitaal beloven. Op deze wijze zullen wij spoedig uit den mod der geraken, weer vasten grond onder de voeten krijgen in staat zijn over het doode punt heen te springen, als onze inkomsten de uitgaven zullen overtreffen. En nu spreken we nog niet eèns over de goede vooruitzichten, welke er bestaan dat «erlang de phosphaatsmijnen van Sta. Barbara weder zul len geopend worden. Wij zwijgen ook over het gelukkig begin der werkzaam heden aan de verbetering onzer havens, Curagao vooruit Nog een woord over het XXIIIe Eucharistisch Congres te Weenen 1912. Langzaam ma,air geleidelik worden de kuidea

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2