Dagblad mor Schiedam en f ou110 Gratis Ongevallenverzekering flfinn levenslange f 0 0 0 35ste Jaargang. Vrijdag 16 Augustus 1912 1039? hStSSk!"hef,lgc suikk™- wee,,<ie Officieel© berichten. Kennisgeving. Stads- en (xewestelijk Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. UUU inSïdSSt; I Z li U De verzekering wordt Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën J b regels ct.elke regel daarboven 15 cf. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange gelieele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van verlies van een hand,3 voet of oogj E |Uy I (JU een duim de lloilaudsehe Algemeens Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. P n n verlies pA f- verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de vergunning voor de chemische wasschery en ververy aan de Warande no. 38, kadaster Sectie M no. 385, verleend bij hun besluit van 4 April jl. aan J. F. van Heezik, wegens niet in acht neming der gestelde voorwaarden, is ingetrokken. Schiedam, 16 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. POLITIE. Bij de politie alhier, waar gelegenheid is zich voor de betrekking van Inspecteur van politie te bekwamen, kan een klerk geplaatst worden op een jaarwedde van 400.—. Sollicitanten, niet jonger dan 20 jaren, met flink voorkomen, zeer goede verstandelijke ont wikkeling en kennis der moderne talen, worden verzocht zich aan te melden hij den commissaris van politie. De glasblazersstaking. De glasblazersstaking heeft eenige uitbreiding ondergaan. Op een Woensdagavond gehouden vergadering van den dagploeg van Van Deventer's glasfabrie ken (de zoogenaamde oude hut) is met 35 tegen 23 stemmen tot staking besloten. Dientengevolge heeft een aantal werklieden ook aan deze glasfa briek den arbeid gestaakt. Gister waren er 10 van de 12 plaatsen bezet. De nachtploeg is mede gedeeltelijk tot staking overgegaan. Van de 12 plaatsen waren er in den afgeloopen nacht slechts 8 bezet. De dagploeg is ook heden weder niet "voltallig opgekomen. 11 van de 12 plaatsen waren heden bezet. Een aantal stakende glasblazers heeft, naar men ons mededeelt, werk gevonden in de Guanofabriek te Krimpen a/d IJael. 31 Augustus. Dat door de burgerij de ringrijderij van twee jaar geleden nog niet vergeten is blijkt uit het groot aantal eere- en speciale prijzen, die door verschillend^ ingezetenen aan bet uitvoerend comité worden toegezonden. Het Feestcomité der Oranje-Vereeniging ver zoekt ons te willen mededeelen, daardoor buiten de op de aanplakbiljetten reeds gepubliceerde prijzen, nog enkele extra-prijzen uit te kunnen loven HET LO T. {Uit het Duitsch vertaald). Hoofdstuk XXII. Genezing. Bij het afnemen der koorts begon Frans Brennei langzaam aan te genezen. Als door een wonder had hij bij zijn gevaarlijken val geen inneilijke kneuzingenopgedaan. Zelfs de ernstige wonde aan zijn voorhoofd, door Jacobs geweerkolf aangebracht heelde volkomen al was het ook langzaam. Bleek en uitgeteeid, een schim bij vroeger zat hij in een leunstoel voor het venster en keek naar den tuin, waarin de bladeren zacht Van de boomen vielen. Voor hem op tafel stond een ruiker bonte herfstbloemen het scheen hem, alsof diezelfde ruiker daar altijd gestaan had. Hij had niet gemerkt, dat de bloemen tel kens vernieuwd werden en hij dacht er aan, hoeveel moeite het kostte altijd nieuwe te vinden in dit jaargetij. Hij vroeg er ook niet naar, welke hand ze voor hen geplukt had en 'och rustten zijn oogen gedurig op die frissche A. voor de afdeeling versierde voertuigen een 4e prijs ad f 7.50, een 5e prijs ad f 5.—, een 6e prijs, bestaande uit 6 flesschen »Naumaline", een 7e prijs, bestaande uit een boogzweep B. voor de afdeeling gecostumeerde ruiters een 4e prijs ad f 6, een 5e prijs ad f 4, een 6e prijs ad f2.50 een 7e prijs bestaande uit een boog zweep. Bovendien nog de volgende extra eereprijzen f 10 voor het moost versierde karretje f 10 voor het mooist versierde paard, staande voor een kar retjezilveren heerenremontoir voor het mooist versierde paard van een ruiterstaande klok voor den mooist gecostumeerden ruiterprachtig paardedek voor het aardigst gekleede paar in een karretje, (uitgeloofd door de Price of Wales); gou den broche in étui voor de dame die de meeste ringen steekt; flacon eau^de cologne voor de dame die de minste ringen steekt, (uitgeloofd door den heer A. v. Zuuren.) Bovendien worden nog verschillende prijzen verwacht, warrvan nader opgave zal worden verstrekt. In het allergunstigste geval kan aldus door een en hetzelfde voertuig in totaal aan prijzen worden gewonnen f 95 in geld, benevens gouden broche en paardedek, en door de ruiters f 35 in geld be nevens horloge en staande klok. In verband met de uitloving van bovenstaande extra-prijzen, heeft het Comité besloten de in schrijving nog open te houden tot en met Zaterdag 17 Aug. a.s. Bij de gehouden inschrijving voor de volks spelen zijn alle lijsten volteekend. Slechts voor mastklimmen en hindernisbaan zijn nog enkele plaatsen open. Men kan zich daarvoor nog tot en met Maandagavond a.s. opgeven bij den heer A. M. E. Papenhuizen. Den 31sten Augustus zal de Schiedamsche Zwemclub, in overleg met de Oranjevereeniging, eenige zwemwedstrijden organiseeren over banen van 40 tot 600 meter. De Schiedamsche verordening. Naar aDe Tijd" uit Schiedam verneemt, is hier nog niet ingekomen het ïberigt" van Gedepu teerde Staten, waarvan art. 167 van de Gemeen tewet spreekt aangaande de veel gerucht makende verordening inzake het zitten en liggen bngs glooiingen en dijken enz. Toch zijn de in dat art. gestelde aveertien dagen" reeds nagenoeg verstreken. Een en ander wijst er op, dat de Gedeputeerde Staten genoemde verordening nog in nadere overweging hebben gehouden. Naar verluidt zal de verordening niet door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd, maar zullen dezen aan de Kroon vernietiging aanvragen en wel op grond van art. 151 der Gemeentewet, daar Gedeputeerde Staten meenen, dat dit onderwerp voldoende in eene Rijkswet, n.l. de z.g. Zedelijkheidswet is geregeld. Zondag 18 Augustus zal de heer G. H. Timmerhaus den dag herdenken, waarop hij vor -50 jaren l d werd van het koorgezelschap «Cantemus Domino", in de kerk van O. L. V. Visitatie, alhier. Woensdagnamiddag is in de Zwem inrichting alhier door de Rotterdamsche Zwem club de aangekondigde zwemdemonstratie ge geven. Verschillende zwemoefeningen werden gehouden, die met veel belangstelling door de toeschouwers werden gevolgd. De reddingen werden verricht door den heer van den Berg, die deD heer A. van Hasselt, die verhinderd was, verving, Voor de partij waterpolo was het terrein min der geschiktevenwel werd met opgewektheid gespeeld. Het geheel was een krachtige propaganda voor de zwemsport te Schiedam. Verschillende leden van het gemeentebestuur woonden de zwemdemonstratie bij. De glasblazer H. v. Vliet, wonende Fabristraat, is in de Glasfabriek »De Schie" bij ongeluk door een anderen glasblazer met een pijp, waaraan glas, op het hoofd geslagen. Het glas drong hem 2 c.M. diep in het hoofd. Door dr. Elzevier Dom is de man verbonden. het loggerschip SCH 88, brak de ketting, met het ongelukkig gevolg, dat de »giek" terecht kwam op het hoofd van den 50-jarigen zeeman J. Spaans, wonende te Scheveningen. Per brancard werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis gebracht. DIT DELFT. Over de moglijkheid van meerdere wateront- leening aan de winplaats der Delftsche duinwa terleiding te Monster is thans door den hooglee- aar F. K. Th. van Itenson overeenkomstig zjjne toezegging aan den raad gerapporteerd. Teneinde te onderzoeken of zijn vermoeden, dat de bestaande winplaats meêr water kan leve ren, bewaarheid zou worden, heeft 'de hoogleeaar het chloorgehalte 'bepaald van-een .aéhttal mon sters water, oi het Westland. sters water, ontleend aan verschillencSs^bronnen in UIT KETHEL EN SP ALAND. Bij enkele candidaatstelling is in de vacature F. C. de Ronde tot lid van den raad dezer ge meente benoemd de heer C. van den Berg. bloemen. Zij schenen hen als een groet, dien het leven hem bood. Hij leunde achterover in dien welbe- hagelijken toestand van herstellenden, waarin de geest nog niet denkt, maar droomend dom melt en rust Lichte voetstappen kwamen de trap op stem men fluisterden in de keuken. De deur werd zacht geopend. „Ach neen, hij slaapt, ik wil 'm niet storen!" zeide zacht een weifelende.meisjesstem. Toch naderden voorzichtige schrenen en iemand boog. zich ovpr hem heen. De herstellende hief lang zaam zijn oogleden op en blikte in een paar donkere oogsterren die met innig medelijden op hem rustten. „Martha," zeide hij eindelijk, „kom je me eens opzoeken „Ja, het heeft lang genoeg geduurd" was het antwoord. „God dank, dat je in zooverre her steld bent Na een korte- pauze ging zij voort. „Wat heb ik me beangstigd voor je gemaakt, Frans O, ik kan je niet zeggen, wat voor dagen en uren dat waren, totdat ik eindelijk hoorde, dat het gevaar voorbij was En. als ik er aan üenk, hoe het op dien vreeselijke avond toegegaan is, en dat je evengoed dood hadt zlJn' e.n dat één van ons - mijn eigen zoo iets heeft kunnen doen." Haar DIT VLAARDINGEN. Gister was 't feest in de parochiekerk alhier pastoor Wouters vierde zijn 25-jarig priesterjubilé. Des morgens werd in de fraai versierde kerk door den jubilaris een plechtige H. Mis opgedra gen, met assistentie van de eerw. heeren kape laans de Jonge en Derksen. Onder de H. Mis na het Evangelie bedankte de jubilaris met een hartelijk woord zijne paro chianen voor de gebeden en hulde aan het Pries terschap gebracht. Na de H. Mis werd door het zangkoor, onder directie van den heer L. van Pinxteren, een feest cantate gezongen, voor deze gelegenheid gecom poneerd door den organist der kerk, den heer J. L. R. de Keijzer. Daarna werd in de pastorie door de feestcom missie het geschenk der parochie aan den jubi leerenden Pastoor overhandigdde teekening der te geven ciborie, welke wordt vervaardigd in de ateliers van den heer Jan Brom. Des middags werd door den zeereerw. jubilaris van 1 i tot 3£ in de pastorie receptie gehouden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Gisteravond werd een plechtig Lof tot dank voor dezen heerlijken dag gecelebreerd. Gistermorgen had er op de Scheepstimmer werf van Alb. Pronk een ernstig ongeluk plaats. Bezig zijnde met het inbrengen van een donkey door middel van een lier van een motorschuit in Frans suste haar. „Je moet niet zoo kwaad over Jacob denken. We hebben een klein geschil gekregen om een oude geschiedenis. Je weet hoe heftig hij op een oogenblik wordt en ik stond juist aan den rand van den afgrond en ben toen uitge gleden. Maar laten we daar nu niet over spre ken. Ik ben er goed afgekomen en ik zal gauw weer totaal gezond wezen en de oude van vroe ger. Kom, vertel me eens wat van je, en van Theo." „Ach, Theo, zeide zij en probeerde te lachen, „Theo krijg ik haast nooit meer te zien. Als hij niet aan 't werk is, dan is hij hier, en moeder is ook hier; en dan ben ik meestal heelemaal alleen in den molen, 's Avonds ga ik dik wijls in de keuken zitten bij Bartje en Rei nout, omdat ik haast bang ben in zoo'n groote kamer." „Martha," onderbrak Frans haar verschrikt, „Martha, waar heb je je ring?" Zij had onder het gesprek onwillekeurig zijn hand gevat. „Waar heb je je ring?" herhaalde de zieke. „Hoe kom je op die vraag?" Zij keek nu zelf naar haar hand en zeide heel gemoedelijk „Die heeft de notaris al lang weer." „Sinds wanneer? Hoe is dat gekomen „Ach, ik dacht, dat Rosa je dat wel verteld zou hebben. Hij heeft mij de reden niet gezegd, maar hij schreef aan vader, dat de geschiedenis met Jacob een smet op onze familie hadgewor- De zoetwat^rrijkdom in de diluviale grind- en zandlagen is den hoogleeraar tegengevallen. De dikte van de lagen, waaraan zoetwater is te -ont- leenen, neemt van de duinen landwaarts in snel af. Het water van de bron van de Westlandsche Stoomtram te Loosduinen, welke de hoogleeraar vermeldde als voorbeeld van wateronttrekking aan de landzijde, heeft een chloorgehalte van 264 m.gs. per L. en is nauwelijks als goed drinkwater te beschouwen. Voor de watervoorziening van Delft komt dus behalve de neerslag op de bestaande winplaaats, hoofdzakelijk de neerslag op terreinen van Ocken- burg en omgüing in aanmerking. Grootendeels vloeit dit water onder de landgoederen Bloemen- daal en Madestein weg. Deze terreinen zijn gun stiger gelegen en kunnen veel meer water leveren dan de bestaande winplaats. De gemeente zou hier ruimschoots haar tekort aan water kunnen dekken. Op de bestaande winplaats zijn de bronnen zeer doelmatig aangelegd. Veel van het van Ocken- burg door den bodem wegstroomende wordt op gevangen ook van den regenval op eigen terrein wordt een goed deel gewonnen. Toch zal uit breiding, zoowel van den ondiepwatervang, als van den diepwater vang, de opbrengst van den bestaanden watervang nog kunnen verhoogen. Wanneer echter door verbetering van de win plaats overvloed van water aan den voet van den toren aanwezig is, vermindert daardoor de water- nood te Delf niet. Uitbreiding van de transport middelen en van de filters is allereerst daarvoor noodig. De hoogleeraar komt dan op de werken, welke noodig zullen zijn, om ook in Delft voldoende water hebbeneen laag-reservoir te Delft van 1500 Ms. met bijkomende werken f 30 000, een tweede electromotorpomp f 7500 bijplaatsing van 12 nieuwe bronnen f 18.000uitbreiding der fil ters f 15,000; plaatsing nabij Wateringen van een electromotorpomp met capaciteit van 140 Ms per uur, bij 40 M. opvoer hoogte, f 14,500, totaal f 85000. Met deze werken is gedurende verschei dene jaren in den waternood voorzien. De uit- pen en vervolgens," zij lach te gedwongen, „schreef hij ook nog zoo iets, dat er geen hartelijke ge meenschap tusschen ons bestond, en daarin heeft hij gelijk. Ik ben in mijn geheele leven nooit zoo blij geweest als op dien morgen, toen die afzeggingsbrief kwam. Het was in alle op zichten toen een geluksdag Waut jij hadt vooi de eerste maal een goeden nacht gehad. En de dokter zei, dat het gevaar geweken was, en daar was ik zoo echt blij om." Zij hield plotseling op en zag Frans ver ward aan. „Martha," zeide Frans, „meen je dat, stelde je dat werkelijk zooveel belang in, dat ik beter zou worden?" Zij knikte en staarde door het venster. „Dan ben ik dubbel dankbaar voor mijn ge nezing.' Hij zei het heel zacht, maar toch niet zacht, dat zij het niet verstond. En korte stilte ontstond. „En die mooie bloemen komen zeker van jau vroeg hij dan. Het was hem, alsof hij dat eigenlijk altijd al geweten had. Wij anders dan Martha had die bloemen kunnen brengen „Ja, het was het eenige, wat ik voor je kon doen." Hij bood haar de hand tot dank en nu zag zij hem innig aan. (Wordt vervolgd.) by by 73) k 1 jachtti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1