Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Tbux:;:JI0 Gratis Ongevallenverzekering f 1 flf] f] 35ste jaargang. Donderdag 22 Augustus 1912 10402 overeenkomstig on de polis vermelde voorwaarden. J |J (J jj Stads- en (tewestelijk Nieuws. FEUILLETON. Baitenlandgch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt Adver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—b regels 02 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog,; Ilollandsche Algemeene bij verlies van De glasblazersstaking. Flesschenmachines. In verband met het voornemen om in verschil lende glasblazerijen in ons land, o.a. ook te Schiedam, flesschenmachines in te voeren, achten wij het van belang een en ander mede te deelen uit het onlangs verschenen rapport van den heer K. Kutschka over zijn bezoek aan verschillende glasfabrieken in de Vereenigde Staten van N. Amerika en Canada in Mei 1.1. Dit rapport is uitgebracht aan het Euroueesch Verband der flesschenfabrieken. Door den heer Kutschka werden de navolgende fabrieken bezochtOwens Bottle Machine Co., North Western Works, beiden te Toledo (Ohio) Charles Boldt Co te Cincinnaty (Ohio); Hazel, Atlas Co te Clarksburgh (West-Virginië)Owens West Virginia Bottle Co te Fairmont (West Virginië)American Bottle Co. te Newark (Ohio) American Bottle Co. te Streator (Illinois)That cher Manufacturing Co. te Streator (Illinois) Illinois Glass Co. te Alton (Illionois); Whitney Glass Works te Glassboro (New Jersey) The Canadian Glass Manufacturing Co. te Montreal (Canada). De schrijver van het rapport geeft een uitvoe rig overzicht van de meeste in gebruik zijnde flesschenmachines. Het zijn a. met zes armen AE machines voor flesschen van 3"-12" hoogte, AE machines voor flesschen boven 12" hoogte en tot 4 liter inhoud, zoogenaamde «Gallon packer" b. met tien armen: le AN. machines, eukeiarm- duikmachines voor de vervaardiging van medi- cijnflesschen van 8 ons gewicht2e enkelarm- duikmachines voor flesschen van 612" hoogte, 3e enkelarmduikmachines voor flesschen boven 12" hoogte en 4 liter en meer inhoud. De AE machines moeten bijzonder geschikt zijn voor de glasblazerijen in Europa, daar zij ook voor de vervaardiging van jeneverllesschen te gebruiken zijn, Als een wonder der hedendaagsche techniek wordt door den schrijver de AN-machine aange duid. Zij is meer speciaal voor de fabricage van medicijnflesschen geëigend en de productie, welke met deze machine kan verkregen worden, is bij zonder groot, n.l. van 25—50 stuks per minuut. Sedert de invoering der 10-armige «dipping head machine" en de 6-armige «Gallonpacker- machine" omvat het productievermogen der Owens- maehines in de Vereenigde Staten alle flesschen, medicijnflesschen, gewone flesschen, syphons en ander holglaswerk van )/2 ons tot 1 gallon in houd. De verscheidenste vormen en gedaanten der flesschen geven niet de geringste moeilijkheid met betrekking tot een regelmatige productiein een woord alle in Amerika voorkomende flesschen en holglaswerk kunnen met de Owensmachine vervaardigd worden. Zelfs «muizenvallen", kruiken met groote ooren, en glaswerk voor tafelgebruik blaast men er met deze machines. een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam pnn bg verlies ni I- bg verliès van eiken ande ren vinger. H JE T L O T. (Uit het Duitsch vertaald). 78) De zachte vlokken vielen den ganschen nacht, dichter en dichter. En eindeloos dwarrelden zij naar beneden den ganschen volgenden dag zij wilden niet ophouden te vallen en hulden berg en dal, woud en veld in een zach, wit kleed. Reeds dikker werd het sneeuwkleed en de grauwe wolken waren nog lang niet uitgeput Ook een stormachtige wind kwam daarbij en veel ongelukken hadden plaats. Uit alle streken des lands kwamen betichten over sneeuwlawinen over ingesneeuwde post- en vrachtwagens, over vermiste boden, kinderen. In het Zwarte Woud en in het dal bleven spoortreinen steken. Wie handen had, moest sneeuw helpen opruimen „Wat moet dat worden, midden in Maart?" vroe gen de lui elkander. Maar als antwoord viel er sneeuw en altijd maar sneeuw-bijna meter- hoog lag het over het land. Eindelijk kwam er een heldere namiddag. De son drong door de wolken, scheen warm, heet zelfs, en ging stralend weer onder. De avond was vol heldere sterren. Van een verre wandeling keerde de molenaar Het Amerikaansche tijdschrift «The National Glass Budget" bevat in zijn nummer 8 Juni 1.1. de mededeeling, dat het den directeur, der Hazel Atlas Co., in Sharpsburg, gelukt is de gewone diinkglazen met de Owensmachines te vervaar digen. De eenige flesschentypen, welke in Amerika niet gemaakt worden, zijn flesschen met schroef- werk en met diepen insteek in denubodem. Voor deze soorten bestaat echter daar te lande geen vraag. De een of andere hoogte van den schouder, vooits de vierkante, veelhoekige, ovale of'conische vorm der flesschen geven in Amerika niet de ge ringste moeilijkheid bij de fabricage. In Montreal worden sedert jaren duizenden </4, ■Va ®n heele jeneverllesschen met de gewone A. machine gemaakt en men heeft daarbij geenerlei last gehad. Integendeel heeft men met de ver vaardiging van groote jeneverllesschen zeer gun stige resultaten bereikt, daar men er van 20- -.1 000 stuks in 24 uren maakt. Zooals men be- giijpt, moeten er voor de vervaardiging van spe ciale fleschsoorten ook bijzondere voorzorgsmaat regelen bij de machine getroffen worden. Op een kleine uitzondering na wordt de voorvorm voor alle flesschen met ronde dwarssnee gemaakt. Naar de opvatting der Amerikanen is er geen enkele reden om te twijfelen, dat niet alle flesch soorten, welke in Amerika met de Owensmachine gemaakt worden, ook in Europa met goed gevolg zouden kunnen worden vervaardigd. Men begrijpt dan ook niet waarom in Europa de machinale fabricage van andere flescb soorten, dan bier-, wijn- en waterflesschen geen grooter uitbreiding heeft ondergaan. Dat de machinale fabricage van flesschen in Amerika reusachtige afmetingen is gaan aanne men, spreekt vanzelf. De «Illinois Glass Company" te Alton (Illinois) werkt met 33 flesschenmachines en haar minimum productie bedraag 1.650.1)00 gros flesschen (likeur en medicijnflesschen) de «American Bottle Com pany te Newark (Ohio), met 30 flesschenmachines produceert 900.000 gros flesschen.De minimum pro ductie der overige fabrieken varieert tusschen de 60.000 en 600.000 gros flesschen per jaar. gister te s'-Gravenhage voor het examen boek houden M. O. (huisakte.) De heer J. S. J. Van Haagen, van hier, leerling van den hoofdcursus te Kampen, is geslaagd voor het officierexamen infanterie hier te lande. De Vrijzinnig-Democratische ver- eeniging houdt Maandag 26 Aug. n.m. 8 uur, een ledenvergadering. Aan de orde zal o.a. wor den gesteld candidaatstelling voor de Prov. Staten van Zuid-Holland (Juni 1913), candidaat stelling voor den Gemeenteraad (vacature v. d. Drift). De heer J. M. Hillenius zal een algemeene be spreking houden over de Schiedamsche gemeente politiek. Gister-avond is in de Tuinlaan door de politie een man aangehouden, die onder den invloed van sterken drank verkeerde. De man bleek gesignaleerd te zijn voor 50 cent boete, subs. 1 dag hechtenis. Hij betaalde de boete. Omstreeks 9j uur is in een moute rij, aan de Nieuwe Haven, de inventaris van een uitgebroken branderij, welke op een zolder was opgeslagen, tengevolge van het breken van een steunbalk omlaag gestort. Alles kwam onder een oorverdoovend lawaai op een anderen zolder te recht. Een muur is gescheurd en een andere ontzet. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 23 Aug. 0.32 v.m., 1.22 n.m. Ontslagnemen Raadslid Ook de heer W. C. Gerlach heeft thans, om bijzondere reden, als Raadslid ontslag genomen. De heer Gerlach heeft ook als bestuurslid der Vrijzinnig-Democratische Vereeniging ontslag ge nomen. In het pand Warande 38 werd een chemische wasscherij en ververij, in strijd met de voorwaarden waarop door B. en W. dezer gemeente indertijd vergunning was verleend, in werking gebracht. De vergunning is daarop door B. en W. inge trokken en het bedrijf stop gezet, door verzege ling der werktuigen. De heer A. Putters alhier slaagde vermoeid naar huis door de Molestraat Uit Brenners venster drong licht. En hooge gestalte teekende zich duidelijk af achter de dunne gor dijnen. De molenaar erkende daarin zijn zoon 1 heodbor, en daar stond ook zijn vrouw Rosine en aan het andere venster Martha met Rosa' Moeder Brenner vierde namelijk haar verjaardag En dat feestje had de bekenden tezaam gebracht. Hieivan echter had de molenaar geen ver moeden. Hij zag slechts al de zijnen in dat gehate huis, vroolijk feestvierend met ziin vijanden. J Als veistijfd stond hij onder het overhangende dak van een schuurtje en staarde naar het ven ster. Plotseling scheen het hem, alsof de lamp daaiboven begon te draaien als door een storm wind heen en weer geslingerd, danste zij in rond en met haar dwarrelden ook al die gestal ten daar boven door elkaar, de kamer, het huis. Nu kwam alles op hem af. ontzettend, het werd donker voor zijn oogen, en alles viel met volle gewicht op hem neer en hij stortte ter aarde. „Wat is dat?" riepen in Brenners kamer ver schrikte vrouwenstemmen. „Ach, dat is de sneeuw, die van het schuur- dakje afvalt," zeide Frans geruststellend. non 1 lawinó>" wilde Theo schertsend uitroe- zeid'e mo,eder was hevig ontsteld en zeide, dat zij een gil gehoord had. „U, Martha gaf een gil. Als je echter wilt, kunnen we wel even gaan Een volgend oogenblik waren zij alle drie op UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Op last van den officier van justitie te Rotter dam is door de rijkspolitie te Hoek van Holland proces-verbaal opgemaakt tegen den paardenexpe- diteur L. van Vugt aldaar, wegens het zonder eenige reden schieten met een revolver op den heer P. Koppenaal, eveneens expediteur aldaar. UIT DELFT. In verband met het bij den raad ingekomen verzoek, om eene verordening, regelende de Win kelsluiting, is met de Delftsche Handelsvereeniging, de Hanze en vier andere middenstandsvereenigin- gen een commissie gevormd, welke een onderzoek zal instellen maar de meeningen in deze van de winkeliers. Op den Balkan. 1/e „Matin" beweert uit goede bron vernomen te hebben, dat de Fransche regeering reeds op officieuse wijze het Oostenrijk-Hongaarsch kabinet heeft doen weten, dat Frankrijk de uit nodiging van 'graaf Berchtold om .over dein toestand op den Balkan besprekingen te houden, zal aannemen. Het is zeer waarschijnlijk, zoo zegt hut blad, dat ministerpresident Poinc,aré nog heden de officieele bevestiging naar Wee- non zal zenden. De Fransche pers is natuurlijk over het alge meen zeer ingenomen met dei houding, der re- geering Alleen de „Echo die Paris" maakt hier- dp een uitzondering. Dit blad stelt n.l. zijn kolommen open voor een artikel van zijn Lon- denscbp oorrespondent, waarin op, ue neftig- ste wijze tegen Oostenrijk-Hongarije wordt uit gevaren en alle pogingen worden gedaan om de mogendheden wantrouwend te stemmen te genover het voorstel van graaf Berchtojd. De correspondent beweert dat het initiatief van den Oostenrijk-Hongaarscihen minister van bui- tenlandsche zaken in Londen niet de minste geestdrift heeft gewekt. Men heieft het koel, ja zelfs met wantrouwen ontvangen. Het voorstel brengt trouwens niets nieuws, zegt de „Echo die Paris"-man, want reeds c-en eeuw lang hebbben de mogendheden zich ver maakt met Turkije de noodige voorstellen te doen. Menigmaal gebeurde dit zelfs door bet gedonder der kanonnen van de Europeesche mogendheden. In Londen is er geen enkele persoonlijkheid die zoo naïef is, te gelooven, dat Oostenrijk- Hongarije met zijn voorstel geen egoïstische belangen nastreeft. Men heeft hier te doen met een meesterlijken zet van dei Habsburgsche mo narchie tegen Rusland en Frankrijk. De op- zet. van de regeering te Weenern is: den invloed van Rusland op den Bialkan te verkleinen. Aldus de correspondent van de „Echo de Paris", die wel tevergeefs zal gepoogd heb ben een spaak in het wiel te steken, want ge lukkig zijn alle mogendheden het eens in haar bonding tegenover het voorstel van graaf Berch- told. i DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft erkend, dat officieele besprekingen met Italië begonnen zijn. «Wanneer wij de eischen en voorwaarden van Italië zullen kennen," zeide hij, «zullen wij, al thans als die voorwaarden aannemelijk zijn en overeen le brengen met het belang en de waar digheid van Turkije, officieele onderhandelingen aanknoopen. Eijropeesche interventie is overbodig," straat. „Er is niemand." De Molestraat lag eenzaam Geen schaduw bewoog zich. „Maar hier! Wat is dat?" riep Martha en wees op iets donkers, dat zichbaar was uit de opgehoopte sneeuw aan den rand van den weg. „God! Een hand Een arm!" Theo en Frans vlogen toe. Met hun handen woelden zij in de koude sneeuw. Spoedig kwam een hoofd boven. „Om Gods wil! 't Is vader!" Theo zag sid derend het vreeselijk misvormd gelaat, dat hij van het koude omhulsel had bloot gemaakt. Op hetzelfde oogenblik was zijn moeder aan zijn zijde. Zij knielde neder op den bevroren grond en nam het hoofd van haar man in haar ar men. Zacht wischte zij de sneeuw uit het ver trokken gezicht, terwijl Martha zijn verstijfde handen wreef Een heele groep buren stond op hetzelfde oogenblik, als uit den grond gestampt, om hen heen. Zij droegen den bewustelooze naar den molen. De dokter was spoedig aanwezig. En toen hij den molenaar zag, zette hij een beden kelijk gezicht, niet zonder reden. De ongelukkige was vreeselijk om aan te zien. Zijn trekken waren scheef getrokken, het ééne oog was ge sloten, het andere s ond onnatuurlijk wijd open. Al zijn ledematen waren verlamd én zijn tone' was stom. „Hij heeft een lichten aanval van beroerte gehad," zeide de dokter geruststellend. „Met RUSLAND. Met het oog op de handhaving van de orde is de staat van beleg te Kroonstad officieel afge kondigd. TURKIJS. De Turksche regooring heeft dien vrede met de Albaneezen gekocht door van de veertien eischen, die zij hebben gesteld, er dertien in te willigen. De eisch, dat een aanklacht zo,u worden inge diend tegen de kabinetten Hakki en Said, werd van de ft and gewezen. De Albaneezen zullen, volgens een telegram: uit Ueskjoeb aan het „Berliner Tageblatt", 35.000 geweren krijgen; 60.000 blijven in een depót fce. waard. Alle beloofde maatregelen moeten inge- goede verzorging kan hij weer weer zoo goed als beter worden. Maar het zal langen tijd duren." Hij deed wat hij voor 't oogenblik doen kon en beloofde den volgende morgen weer teru0, te zullen komen. Zoo lag dan de molenaar daar neergekluisterd, neergeslagen door hoogere hand. Maar zijn geest was niet verlamd, zijn geest was vrij en een eindelooze gedach- tenrij stormde door zijn vermoeide hersenen. Hij kon ze niet kwijt raken. Al zijn rijkdom was nu niets meer voor hem, ook al hadden zijn duizenden zich verdubbeld en vertien voudigd. Een week ging voorbij en nog een. Eenige teekenen van beterschap waren in den stoe- stand van den verlamde te bespeuren. Buiten op de hoogten lag de sneeuw nog meterhoog. Zij glinsterde in den zonneschijn als met millioenen diamantjes bezet. Ernstig blikten de hooge dennen op deze tooverpracht. Eenige bogen lijdzaam hun zwaarbeladen takken andere hadden hun sneeuwlast afgeschud en wiegelden zich in den zonneschijn en speelden met het zuchtje, dat zacht en warm om hen heen zweefde. Zoo onnatuurlijk zacht en warm was de wind, dat men zich ongerust maakte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1