Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. voéid ziin vóór cien laatsten dag van de vasten maand. De Albaneezen hebben zich verbonden geen bloedwraak te zullen nemen en de tutte niet te Verstoren, vooif die termijn verstreken is. Be leiders vertrokken gisteren met hun lieden in drie lange extra-treinen naar Verisovitsj. Groote scharen verlieten te voet de stad. Bij het vertrek worden duizenden schoten gelost. De bazar is heropend. Te Konstantinopel is de stemming veel beter geworden, nu de Albaneezen-,opstand geëindigd is, en er vredesonderhandelingen zullein gevoerd worden met Italië. Toch heerseht er nog wan trouwen, daar Ibrahim Pasja niets geseind heeft over de houding der Albaneezen buiten Ueiskjoeb en Koprulu. De „Tanin" verz.oekt dó regeering, open kaart te spelen en te erkennen, dat de Albaneezen geheime eischen gesteld hebben. De Por te heelt aan de vertegenwoordigers van de mogendheden in de hoofdstad kennis geg-ven Van het gebeurde te Berana en daarbij' verklaard, dat het de verantwoordelijkheid niet aanvaardt voor de gevolgen van het agressief optreden van Montenegro. Een talrijke Turksohe legermacht is geconcen treerd Bij Berana. F.c-r: telegram uit Ueskjoeb bericht, dat de Turk- sche troepen Berana binnengerukt zijn. Driehonderd Albaneesche opstandelingen, die zich meester wilden maken van het wapenmaga zijn te Durazzo, werden door de gendarmen en de bevolking, na een hevig gevecht, teruggesla gen. Minister Halmi pasja heeft zijn ontslag geno men. Uit Smyrna, wordt aan het „Berliner Tage- blatt" bericht, dat tot dusver 35.000 man land weertroepen uit West-Anatolië, die drie maanden geleden uit vrees voor een vermoedelijken inval der Italianen onder de wapenen waren geroepen, uit den dienst ontslagen zijn. 16 Augustus werden acht batterijen veldgeschut naar Gonstantinopel teruggezonden. Het politieke leven te Smyrna verloopt rustig. De goed© oogsten en de hoop op .een spoedige n vrede met Italië doen den handel herleven. De z:aken hebben een zware crisis door staan. Zeer storend voior het handelsverkeelr was hel feit, dat Smyrna door de aardbeving sinds een week van alle telegrafische gemeenschap af gesneden was. Men hoopt ook, dat de kabel, die door de Italianen doorgesneden is, spoedig hersteld zal worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den laatsten tijd is er herhaaldelijk sprake ge weest van het Oostenrijksch-Hongaarsche vlootpro- gramma. Volgens inlichtingen, die de Weener aTemps"-correspondent heeft ontvangen, heeft het Oostenrijksch-Hongaarsche ministerie van Oorlog sedert 1906 van de twee regeeringen der dubbel monarchie toestemming gekregen een vloot te bouwen van twaalf dreadnoughts. Deze zullen twee eskaders vormen, welke verder nog zullen bestaan uit gepantserde kruisers, torpedo's, torpe dojagers en onderzee booten. Men zal zich herinneren, dat de delegaties het vorige jaar toestemming gaven tot den bouw van vier dreadnoughts, drie pantserkruisere en verschil lende torpedojagers, torpedobooten en onderzeeërs. Dit moet volgens de informaties van den sTemps"- correspondent echter slechts een derde deel zijn yan het vlootprogramma. Men weet, dat reeds twee dreadnougnts van stapel geloopen zyn de bouw vau de twee andere vordert snel. De correspondent is verder van meening, dat het volgende derde gedeelte van het vlootprogram ma in 1913 of 1914 aan de delegaties zal aange vraagd worden en het laatste twee jaar daarna. De dubbelmonarchie zal zoodoende in zeven of acht jaar een eerbiedwekkende oorlogsvloot be zitten terzelfder tijd zal echter de Oostenrijksch- Hongaarsche oorlogsbegrooting, die in 1910 het cijfer van 78 millioen kronen niet te boven ging, gestegen zijn tot 250 millioen, zoo niet meer. CHINA. President Joean Sji Kai heeft den eisch van de Nationale Vergadering, dat de eerste minister en de minister van oorlog ter vergadering zouden verschijnen om nadere verklaringen af te leggen omtrent de terechtstelling der beide generaals, van de hand gewezen. De leden van de Algemeene Vergadering uit de provincie Hoepeh waren door hem uitgenoodigd hem te bezoekenbij ontving hen vriendelijk en gaf hun een verklaring van de houding der regee ring. De bezoekers boden daarop vrijwillig aan de Vergadering te zullen overreden om de regeering niet in staat van beschuldiging te stellen. Tenzij er weder een wijziging in den toestand komt, kan de crisis als geëindigd worden beschouwd. AMERIKA. Een Washingtonsch telegram meldt, dat de Pa ri am a-kanaal -eommiss ie uit den Senaat, met 8 tegen 6 stemmen besloten heieift, over het in zijn speciale boodschap door president Taft aanhan gig gemaakt voorstel, om de buitenlanders bij ©ventueele bezwaren naar Amerikaansche ge rechtshoven te verwijzen, geen rapport uit te bren gen. Bij' de stemming hierover, werd de meening verkondigd, dat Taft geen veto over het wetsont werp zou uitspreken, ook indien het amendement piet aangenomen werd. Deze meaning wan ha ren grond hierin, dat de speciale bo:odschap liet wetsontwerp niet als een schending van de rech ten van andere natiën beschouwt. De Portugeesche directeur-generaal van finan ciën aan het ministerie van koloniën is van Lis sabon vertrokken om een bezoek te breingen aan Engeland, Frankrijk en Nederland. Uit Toulon wordt bericht, dat de Whitehead Torpedo-maatschappij een g'roote uitgestrektheid grond tusschen Saint-Tropez en Sainte-Mavime heeft aangekocht met het doel daar fabrieken te laten bouwen voor de vervaardiging van torpe do's, onderzeeërs en hydro-iaëroplanes. Op 1 Oc tober zal met den bouw begonnen worden Onmiddellijk na'dat de fabrieksgebouwen gereed zullen zijn gekomen, zullenj 500 arbeiders wor den aangenomen. Dit aantal zal geleidelijk uitge breid worden, zoodat binnen drie jaren 5000 ambtenaren en arbeiders aan deze fabrieken werk zaam zullen zijn. Voor deze zullen natuurlijk hulzen gebouwd moeten worden, zoodat dan een geheel nieuw stadje aan de Riviera zal verrij zen. Gister had te Duinkerken een banket plaats ter gelegenheid van Poincaré's terugkeer uit Rus land; in een redevoering zeide deze: de gevoe lens die wij nooit hebben opgehouden te tonnen aan onze bondgenooten vinden een trouwen weer klank in de onveranderlijke vriendschap der beide landen, die beiden evenzeer belang heb'ben bij de hechtheid van het verbond, dat wordt aangevuld en uitgebreid door de „entente cordiale" mejt Engeland. Alleen onze materieele en moreiele kracht schenkt ons aanhoudenden steun. Daarom moeten wij de levenskracht van ons l!a,nd bewaren en doen toenemen. Deze toespraak werd geestdriftig toegejuicht. Na elke catastrophe, aldus de „Matin", die in de Fransche marine door het kruit werd ver oorzaakt, heeft de technische dienst zich be ijverd te bewijzen, dat de oorzaken dezer onge lukken hetzij in moedwilligheid, hetzij in nala tigheid te zoeken waren. Thans eclhter schijnt een dusdanige verklaring onhoudbaar, daar sedert 1 Januari van dit jaar niet minder dan 63 gevallen van zelfontbranding van het kruit bij: het leger zijn voorgekomen en wel in de patroon tas schen der manschappen. Een dezer in den jongsten tip. plaats gehad hebbende ongelukken, gebeurde hij een dragonder-regiment en de directeur der staulskmitfabrieken was gedwongen te erfcennm, dat al de aan dit regiment geleverde hebei-pa tronen van ondeugdelijke samenstelling waren Volgens een deskundig oordeel, hetwelk de „Matin" publiceert, is de eenige oorzaak van. de ondeugdelijkheid het gebruiken van minderwaar dig en onzuiver materiaal, met name van katoen en salpeterzuur. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft het voornemen te kennen gegeven op Weensdag 4 September de tentoon stelling van landbouw, veeteelt en nijverheid te Bergen-op-Zoom te bezoeken. Défilé. Gisterochtend hebben twee batterijen van het korps rydende artillerie uit Arnhem, die van Maandag af gekampeerd hebben in de legerplaats bij Oidebroek, voor de Koninklijke familie op het paleis Het Loo gedefileerd. Voor het paleis stond een groote menigte, waaronder vele Amsterdam mers; een goedkoope trein had juist 500 passa giers aangebracht. Om klokke 11 uur reed de Koningin met Prinses Juliana in een open rijtuig naar den ingang van de cour. De Prins in gene- taals-uniform klein tenue, begaf zich te voet daarheen met dames en heeren van het gevolg. De Prins plaatste zich vóór het rytuig, de comman dant van het korps, luitenant-kolonel C. J. Picke, rechts van hem. In het rijtuig staande sloeg Prin ses Juliana den voorbytrekkenden troep gade. Na afloop werden de manschappen onthaald in de manége in het koninklijke park, waarheen zich ook de Koninklijke familie met gevolg begaf. De officieren waren de gasten van H. M. de Koningin ten paleize. De heidebloem. De padvinders uit het geheele land zijn bereid gevonden om op Koninginnedag gemeenschappelijk kleine tuiltjes heidebloemen ten verkoop aan te bieden, te bate van de noodlijdenden op Aruba) Bonaire en Curasao. H. M. de Koningin zal, naar verluidt, een groot aantal van het Loo afkomstige ruikerster beschik king stellen. Op verschillende plaatsen is de vorming van verkoop-comité's in voorbereiding. Kellnersstaking. Aan de table d'hóte in Hotel Palace te Scheveningen, gedroeg zich een der gasten, behoorende tot een familie, op een wijze die tot oorzaak had, dat hem door den keilner werd verzocht zich wat minder hinderlijk te gedragen. Het gevolg hiervan was, dat deze keilner door de directie werd ontslagen, welk ontslag vergezeld ging van het neerleggen van den arbeid door 16 man van het bedienend personeel. In een druk bezochte vergadering van Hotel- geëmployeerden, Maandagavond gehouden, werd eenstemmig besloten, dat wannoer, dit ontslag niet werd ingetrokken, het gezamenlijke perso neel der 4 grootste hotels, t.w. Grand Hotel, ICur- haus, Palace-Hotel en Hotel d'Orange, Dinsdag middag 12 uur den arbeid zou staken. Van deze beslissing werd schriftelijk mededeeling gedaan aan de directie en hieraan werden nog toegevoegd de volgende voorwaardende betrokken familie het verblijf in een der hotels op te zeggen volle uitbetaling van de loonen, wanneer een der betrok kenen niet meer aan den arbeid verlangt te gaarn en dat geen rancune-maatregelen van de zijde der directie zouden worden ondernomen. Deze voorwaarden zijn nu 12 uur Dinsdag door de directie volledig ingewilligd. In een gisteravond eveneens druk bezochte ver gadering werd het resultaat medegedeeld en ver volgens besloten om een afwachtende houding aan te nemen, in verband met de van de directie verkregen toezegging, speciaal wat betreft de gra tificatie die aan het personeel wordt verstrekt aan het einde der dienstbetrekking, .wanneer het personeel tot algeheele tevredenheid der directie heeft gearbeid. Gewezen werd er op, dat het blijk van solida riteit van het gansche personeel niet tot de te vredenheid over hen bij de directie zal hebben bijgedragen. Deze omstandigheid maakt zoo luidt het bericht verder 't niet onmogelijk, dat men binnenkort opnieuw voor het uitbreken eener staking van het hotelpersoneel te Scheveningen zal staan. De nalatenscha p-B rants. In de Ronde Luthersche kerk op den Singel te Amsterdam bevindt zich tusschen een menigte andere graven, het graf van Jan Coenraad Brants, aldaar ter aarde besteld in 1791. De grafstede wordt gedekt door een hardsteenen zware zerk, waarin het nummer 106 gebeiteld is. Genoemde Brants was Duitscher van geboorte en had zich in de Oost een aanzienlijk fortuin verworven. Hoe het met zijn nalatenschap is ge gaan, weet men niet precies, doch bij de erfge namen doen nu geruchten de ronde, dat zich in het graf nadere aanwijzingen omtrent dat fortuin zouden bevinden. Jaren terug hebben eenige erfgenamen in Duitschland woonachtig den kerkeraad verlof ge vraagd, een onderzoek naar den inhoud van het graf in te stellen. De Duitsche regeering heeft dezen familieleden echter een officieel schrijven doen toekomen, waarin zij hun adviseert geen nadere stappen meer te doen, aangezien de moeite wel vergeelsch zou zijn. Toch hebben eenige erfgenamen het er weder op gewaagd den ker keraad verlof te vragen tot opening van het graf. Volgens hen zoude zich in de kist een bijbel bevinden, waarin belangrijke documenten verbor gen zouden zijn. Overigens zou er zich een plaat op de kist bevinden, die den sleutel tot het ge heim zou kunnen zijn. De kerkeraad heeft er geen bezwaar in gezien dit verzoek toe te staan, zoodat binnenkort een opening van het graf zal plaats hebben. Om ech ter den inhoud naar boven te brengen moet een gedeelte van den vloer opengebroken en de wan den gestut worden en dan is het nog zeer de vraag of de inhoud niet geheel verteerd en ver gaan zal zijn. (»N. v. N.") V oortvluchtig. Het raadslid W. Nieuwen- huizen, uit Nijmegen, is voortvluchtig. Als oorzaak wordt genoemd, dat N. aan een groote firma in Duitschland een zeer groote partij kapok op contract tot zeer lagen prijs had ver kocht en dat hij op den termijn die kapok niet heeft kunnen leveren. Een tengevolge van het niet nakomen van zijn contract gevoerd proces, hetwelk met groote kosten gepaard ging, werd ten slotte in zijn nadeel uitgewezen, en dit heeft hem, ten einde raad, zijn toevlucht doen nemen tot malversatiën. Daardoor behoort ook nog het opnemen van f 10,000 bij een schoonzuster, terwijl zijn broer borg is gebleven voor de aanschaffing van de allernieuwste machines voor zijn kapokfabriek. Zoodra hij vernam, dat het door hem gepleegde bedrog ontdekt zou worden, had hij zich nog intyds door de vlucht aan gevangenneming weten te onttrekken. Wyl hy zijn goederen onbeheerd had laten staan, werd hij daarop in staat van faillissement verklaard. (N. v. h. N.) Een goede vangst. Men meldt ons uit Den Bosch Door de politie alhier is op de Markt aange houden een verdacht individu, in wien men Bartje Berendsen meent te ontdekken, die in de omstre ken van Arnhem en Velp verschillende inbraken moet hebben gepleegd en behoorde tot eene die venbende te Velp. Hij werd te Emmerik gevan gen gezet doch wist te ontvluchten. De aange houdene blyft hardnekkig ontkennen. Toch moet het onderzoek door den commissaris naar zijn identiteit ingesteld reeds afdoende bewijzen gele verd hebben, dat hij bovenvermeld individu is. In zijn bezit zijn verschillende inbrekerswerktui gen gevonden bijtel, schroevendraaiers, electrische zaklantaarn, enz. Ook was een gestolen fiets in zyn bezit. Uit een en ander mag men voorzeker aannemen, dat de man hier in de stad rondzwierf met het plan om hier zijn slag te slaan en ergens in te breken. Hij bleek een zeer gevaarlijk indi vidu. By een zijner vroegere inbraken werd hy door den eigenaar verrast, waar op hij op dezen een revolverschot loste. Op zijn arrestatie staat, een belooning van 200 gulden. Diamanthandelaar bestolen. Een belangrijke diefstal is den bloc-trein van Antwer pen naar Brussel, op 't oogenblik dat deze te Brussel de Noordstatie binnenliep. Een diamanthandelaar van Parijs, M. Cohen gezegd Cove de Thelen, had in de diamantbeurs voor 10,000 fr. steeneu gekocht en had deze, in kleine pakjes verdeeld, in zijn portefeuille gebor gen, te samen met eenen geaccepteerden wisse' van 27,000 fr. en dan de portefeuille in den bin nenzak van zijn overias gestoken. Bij het uitstappen werd hij tegen het lijf ge- ioopen. Daar er nog al gedrang was, gaf hij daarop geen acht, maar bij het verlaten der Noordstatie miste hij de kostbare portefeuille. (»Hbl. v. Antw.") De moordaanslag te Tricht. Nader wordt nog gemelg Elisabeth Bronk diende gedurende verscheidene jaren bij de gebr. Van der Koppel aan den Neust onder de gemeente Beesd. Zij had gedurende dien tijd verkeering met zekeren Fl. de Lange, uit Tricht. Deze verhouding werd echter verboden en het meisje door haar vroegeren verloofde meer malen bedreigd, dat hij haar zou dooden. Ook tegen andere personen liet hij zich zoodanig uit. Het meisje is daarop uit vrees van betrekking veranderd en diende thans te Bunnik. Dezer dagen zond zij bericht, dat ze eens thuis kwam en dan ook een bezoek wilde afleggen in haar vroegeren dienst bij gebr. v. d. K., dit gebeurde Zondagmiddag in gezelschap van haar vader. De L. wist hier zeker van en was reeds Zon dagmiddag aan den Neust. Daar liep hij in den omtrek van het huis, waar het meisje was, ge- ruimen tijd heen en weer, op haar wachtende. Terwijl zij zich met haar vader huiswaarts begaf, voegde hij zich bij hen en wat er toen gebeurd is, weet men nog niet juist. In elk geval is er tusschen hen gesproken en heeft De L., naast haar loopende revolverschoten op haar gelost, waardoor zij aan de dij en in haar lende werd gewond. Op het hooren der schoten heeft de vader zich tusschen hen geplaatst, waarop ook hij door twee schoten werd getroffen, waarvan één hem in een der longen drong. De getroffenen werden in de naburige woning van de wed. Kemp binnengebracht, waar bij geneeskundig onderzoek bleek, dat de vader zeer ernstig gewond was, zoodat hij niet vervoerd kon worden. Het meisje is nog denzelfden avond per brancard naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De toestand van den vader, wien een kogel in de long was gedrongen, is thans zoo, dat hij Dinsdagavond vervoerd kon worden naar zijne woning, terwijl bij zijne dochter de kogels zijn verwijderd, waardoor zij buiten levensgevaar verkeert. De dader heeft zich direct naar het dorp be geven en gaf zich zelf bij de politie aan, die hem nog denzelfden avond geboeid naar Geldermalsen bracht, vanwaar hij Maandagmorgen eerst naar Utrecht ter confrontatie en vandaar naar Tiel werd getransporteerd. De ontvoerde barones De voor zitter der rechtbank heeft een arrest uitgebracht, in welk formeel geweigerd wordt de barones vrij te laten. Dit bevel is gesteund op een verslag van dok ter De Boeck, die den geestestoestand der dame onderzocht, en zegt dat in 't belang der patiente zelf, zij nog eenigen tijd in 't gesticht moet blijven. Haar advocaat is in beroep gegaan tegen dit arrest en heeft de «oodige stappen gedaan, om toelating te krijgen om zijn cliente te bezoeken. Hij heeft van de jonge dame een schrijven ont vangen op een stukje scheurpapier, waarin zij hem aanzet zich in acht te nemen voor de handelwijze van zekere familieleden, die hem van hare verdediging zouden willen doen afzien. Hetgewicht van brood. B. enW. van Vlissingen stellen den gemeenteraad voor een verordening op het gewicht van brood vast te stellen. Gesnapt. Dinsdagavond vermiste een serge ant der infanterie, in garnizoen te Arnhem, in Velp zijn rijwiel, dat hij eenige oogenblikken onbeheerd had laten staan. Hij deed van zijn wedervaren aangifte bij de marechaussee aldaar en was zoo hij zich voorstelde zijn karretje voor altijd kwijt. De sergeant ging naar Arnhem en omstreeks 10 uur het Velperplein passeerende, ontdekte hij zijn fiets, zijn eigen bakje met een vreemden, jongen man er op, die in de richting Velp peddelde. Het was, zoo ieder kan begrypen, voor den bestolene het werk van een oogenblik, om op zyn eigendom toe te springen, den dief er af te sleuren en aan de politie, die toesnelde, over te geven. De vreemde wielrijder deed nog pogingen om te ontkomen, doch dit mocht hem niet gelukken; hij werd naar het politie-bureau geleid en aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat de aangehou dene is genaamd A. B., arbeider, wonende te Warnsveld, en is hij kort geleden aan de Brum- mensche politie ontsnapt, toen hij aldaar inbraak gepleegd had. B., die reeds eerder wegens diefstal werd veroordeeld, wordt ook nog van meerdere diefstallen verdacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2