Dagblad voor Schiedam en 35ste Jaarsang. Vrijdag 23 Augustus 1912 No. 10403. Gratis Ongevallen verzekering feuilleton. oyereenkofflstig oj de polis vermelde voorwaarden. Oflicieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. het lot. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post ƒ2,— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt A d v e r ten t i n Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën I b regels 9^ ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange gebeele invaliditeit gewaarborgd door van van een wysvinger; by verlies van eiken ande« ren vinger. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis le. dat door Burgemeester en Wethouders is bepaald, dat op Maandag 9 September a.s. in ieder der Gemeentelijke kiesdistricten II en III de verkiezing zal plaats hebben van leden van den Gemeenteraad ter vervulling van de plaatsen in district II openvallend bij het vertrek van den heer B. W. DE JONG en in district III openge vallen door het vertrek van den heer H. VAN DER DRIFT en het ontslag nemen van den heer W. C. GERLACH; 2e. dat op genoemden Maandag 9 September a.s. van des voormiddags negen uur tot des na middags vier uur ten Raadhuize overkomstig de artikelen 51 en 52 der Kieswet opgaven van can- didaten kunnen worden ingeleverd 3e. dat de formlieren, bestemd voor de boven bedoelde opgaven, ter Secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van heden tot en met 9 September e.k., van des morgens 8£ tot des namiddags 4 uur. 4e. dat door Burgemeester en Wethouders bepaald is, dat, voor bovenvermelde verkiezingen, de stemming en dè herstemming zoo noodig zul len geschieden respectievelijk op Woensdag 18 en Woensdag 25 September a.s. Schiedam, den 23sten Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. - Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek nog met geëindigd is met betrekking tot het verzoek van de Coöperatieve Tereeniging„Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagery van den Provincialen Zuid-Uol- landsehen Boerenbond", gevestigd te Schiedam, om vergunning voor het oprichten van een inrich ting tot het malen van granen en veevoeder- artikelen, het malen en maken van veekoe ken en het winnen van olie uit zaden en vruch- *eB, speciaal uit lijnzaad, soyaboonen, raap- en koolzaad, in de panden staande aan de Nieuwe Haven nos. 105, 107 en 109, kadaster Sectie M Bos. 1680 en 1776, gedreven door een stoom machine van 450 P.K. en een stoomdynamo van 25 P.K. met twee stoomketels elk van 105 M2 verwarmingsoppervlak, de beslissing op deze aanvrage is verdaagd. Schiedam, den 23 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. LUIK, L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van lo. de N. V. „W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek" om vergunning tot het uit breiden harer fabriek aan de Hoofdstraat nos. 26 en 28, kadaster Sectie L nos. 1324 (ged.) en 2113, met een zuiggasmotor van 80 P.K.; 2o. de N. V. „Eerste Rotterdamsohe Stoom- en Electrische Waseh- en Strykinrichting te Rotterdam om vergunning tot net oprichten eener stoomververy en chemische wasschery in het pand aan de Warande no. 38, kadaster Sectie M no. 385 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Vrijdag, den "6 September a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK L.S. burgh, WarandeD. Krabbendam, Oude Kerkhof en J. H. van Dijk, Hagastraat. Bij hetgister te 'sGravenhage ge houden examen hoofdakte slaagde de heer C. J. van den Bos alhier. Door de politie is in de Plantage een jongen aangehouden, die met een handwagen vier balken van 2 M. lengte en 2 d.M. dikte vervoerde. De jongen verklaarde de balken te hebben gekregen van een schipper »voor een brandje." De politie stelt een onderzoek in. Uit het Duitsch vertaald). 79) is een voorbode van een heeten Zuiden- ma, zeiden de lui, in het stadje. „Die zal e sneeuw tot smelten brengen als 't maarniet genoeg ^aa^" Meekar loopt toch al hoog 7i,Ü)??en- den avond veranderde het warmë wo riJe--1C !fn st®rlcen winden steeds warmer Weid zijn adem, hoe scherp hij ook blies Als sm nlbakhoven"' seide hetvoT De sneeuw smolt bij hoopen, ontzettend veel. Daar dreven donkere wolken uit het westen en het Zuiden ofieen over het dal, en een on weder brak los Bliksemstralen schoten verblindend door de lucht Bet donderde en kraakte door den donkeren Bacht. in stroomen viel de regen neer, zonder Phouden, in schrikwekkende massa's. Hij kwam i1®4 gebergte ruischeneerst zacht, toen met Jicntigeii aandrang. Geweldige sneeuwblokken sch,e-n /ari d®n hoogten het dal in, de rivier Kolvo knuste, kookte in haar stormende schviu oorverd°ovend raasde zij, ontzeggingen zwarte nacht?10' En daaibij die donkere' diep* Gemeenteraadsverkiezing. De »Nieuwe Rotterdamsche Courant" van heden ochtend bevat het volgende bericht: »Ter vervulling van de vacaturen in den raad tengevolge van het vertrek van de heeren H. van der Drift en B. W. de Jong en het ontslag van den heer W. C. Gerlach zal den 9den September de verkiezing gehouden worden de stemming en herstemming hebben, zoo noodig, onderscheiden lijk 18 en 25 September plaats." Wij moeten er onze bevreemding over uiten, dit bericht in een Rotterdamsch blad te moeten vinden. Het geldt hier niet een eenvoudig nieuwsbe richte, maar een officieel bericht, hetwelk afkom stig is van het Stadhuis. Het is allerzonderlingst, dat de Schiedamsche bladen, welke toch het eerst aangewezen zijn om een mededeeling van dezen aard te ontvangen, bij het Rotterdamsche blad worden achtergesteld. Bloemententoonstelling. Zooals reeds uit de geplaatste advertentie bleek, zal de Bloemententoonstelling in de Bondsgehoor- zaal Zaterdagnamiddag en -avond en Zondag van 1 ure tot 9£ ure 's avonds tot gering entree ge opend zijn. Zondagmiddag omstreeks 2 ure zal de plechtige uitreiking der prijzen, opgeluisterd door het har monieorkest »St. Ambrosius", plaatshebben. De jury voor deze bloemen en plantententoon- stelling is als volgt samengesteld M. Leeuwen In het stadfe sloot niemand een oog toe. De rivier steeg hooger en hooger, men kon het gebrul der golven in de hoogste gedeelten van het stadje hooren. De oevers konden allang de watermassa niet meer bevattendoor de Molenstraat en de Neckarstraat stroomde het water tot op knie-hoogte. Door het vreeselijke loeien en ruischen klonk het aanhoudend klok gelui uit den toren, gillend krijschten de alarm signalen daar tusschen. De brandweer werd op geroepen voor het watergevaar. Het vee werd in veiligheid gebracht, de ondersten verdiepingen der huizen werden leeggerumd, kinderen en gebrekkigen werden in het hoogere stadsgedeelte vervoerd. De nacht verliep zonder bijzondere ongelukken. Maar tegen den morgen waste het water aan met vreeswekkende ontstüimigheid. Plotseling stegen de golven van den vloed tot dubbele hoogte; in het grauwe schemerlicht van den morgen zagen de bewoners van het hoogére stadsgedeelte het Neckardal verzwolgen in een wilde zee, Huizen en boomen staken er boven uit - zij stonden tot de helft in de golven. Schuimend beukten de verderfbrengende golven tegen de huizen. Afbraak, balken, boomstammen voerden zij met zich. Wee, wat zich haar in den weg stelde. De voorvaderen hadden weleer de huizen langs net Kanaal met wijsheid en doorzicht gebouwd. Langs die gladde, stevige muren, dreven dan ook de golven bruisend en loeiend, maar onge- DIT VLAARDINGEN. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest werd pastoor Wouters door de afdeeling van ucn R.-K. Volksbond met haar ondarafdeeiing; de harmonievereeniging „St. Johannes" een se renade gebracht, welke werd gegeven in den tuin der pastorie. Door fien pastoor werd dit huldebewijs zeer op prijs gesteld. Zij, die electrisohen stroom wenschen te gebruiken voor licht en kracht, kunnen daarvan aangifte doen hij de directie der gasfabriek en waterleiding, voor 10 September a.s. ten einde bij den aanleg van het kabelnet daarmede zoo veel mogelijk rekening te kunnen honden. Gistermorgen zijn ongeveer twintig glasblazers aan den arbeid gegaan, terwijl er zich zooveel hebben aangemeld, dat een gelijk aantal voor den nacht beschikbaar is. DIT ROTTERDAM. Naar men vernoemt zullen de meelfabrikanten A. M. Van Dusseldorp en Co. te Vlaardingen een gropte nieuw© fabriek te Rotterdam oprichten, voor welke de terreinen roods zijn aangekocht DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Naar uit Konstantinopel aan het d Berliner Ta- geblatt" gemeld wordt, worden de vredesonder handelingen alleen in Zwitserland gevoerd. De sLokal Anzeiger" daarentegen beweert, dat de Turksche gezant, Rifaat-pasja, te Parijs de be sprekingen zal inleiden. Het sBerliner Tageblatt" verneemt verder, dat de Turksche regeering vast besloten is om de vredesonderhandelingen tot een gunstig resultaat te doen leiden. Van verschillende zijden is door de Porte bekend gemaakt, dat een nieuwe lee ning onmogelijk gesloten kan worden, zoolang de oorlog voortduurt. Verder wil de Porte alles doen om aan de binnenlandsche onlusten een einde te maken. Als basis voor de officieele vredeson derhandelingen zou de formule gevonden zijn, dat Turkije de suzereiniteit van Italië over Tripolis niet uitdrukkelijk accepteert. De liberale »Sabah" publiceert heden van de hand van een gewezen diplomaat een artikel over de mogelijkheid van een aanstaanden vrede. Deze hinnerd voorbij. Het eenige gebouw, waarop zij haar verwoede aanvallen- konden richtten, was de zaagmachine van Peter Helbing. daar stond zij, op het eilandje, vlak op een hoek, van alle zijden be dreigd als een reus, die zich in zijn overmoed midden tusschen de vijanden had begeven. De golven brulden en joegen balken en boomstam men tege haar aan. De balken en boomstammen stapelden zich op. Met vereende kracht beukten zij gedurig, onbarmhartig, onophoudelijk tegen de muren. Een onheilspellend gekraak was het antwoord. Uren lang duurde de tegenstand. Machteloos stonden de menschen in de tuinen en in huizen van het bovenste gedeelte dei- stad en zagen het schouwspel aan. Eindelijk gaf de voorste muur het op, het ge bouw week op zij. Als een levend wezen streed het om zijn behoud, stelde schrap, vocht en worstelde, totdat het eindelijk met vreeselijke kraken en dreunen in de hoog opspattende golven ineenstortte. In zijn slaapvertrek lag de molenaar onbe weeglijk op zijn legerstede. Hij hoorde het kletteren van den regen, het druischen dei- stijgende golven, hij hoorde het geloop en ge roep, het klokkengelui en de alarmsignalen Hij zag de bezorgde gelaatsuitdrukking van zijn huisgenooten En al antwoordde zij hem ook op zijn smeekbeden, zijn stotterende ondervragin gen„Het beteekent niet veel, de sneeuw is aan 't dooien, in een paar uur is 't water diplomaat verklaart, dat de viede alleen mogelijk is, wanneer Italië iets toegeeft. De Porte wil geen interventie. De jong-l'urk- sche bladen critiseeren scherp de regeering, die vredesonderhandelingen heeft ingeleid. De sJeune Turc" beweert, dat er alleen sprake kan zijn van een vrede, wanneer Italië zich tevreden stelt met de bezette Tripolitaansche kuststeden. Het comité blad »Hilali Osmani", valt Engeland heftig aan, omdat het zich in Turksche aangelegenheden mengt en een onbetrouwbaar vriend van Turkije is. Engeland heeft Turkije noch in Tripolis, noch in Albanië diensten bewezen en het denkt er thans niet aan, kde plannen van Oostenrijk te be strijden. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt aan de sLokal Anzeiger" ge meld, dat de Italiaansche consul en Italiaansche officieren honderden te Locarno (Zwitserland) wonende Italianen recruteeren, alsof het kanton Tessino reeds aan Italië toebehoort. Tegen deze inbreuk op de Zwitsersche staatssouvereiniteit zal de bondsraad onmiddellijk protesteeren. TURKIJë. Volgens een inlichting uit goede bron is het ministerie besloten om af te treden. Waarschijn lijk zullen Zaterdag of Zondag de ministers hun portefeuilles ter beschikking des Sultans stellen. Kiamil pasja zal een nieuw ministerie vormen. Na de luchthartig© ambtelijke verklaringen van de Turksche regeering omtrent den afloop van do Meutenegrijnsehe grensincidenten, luiden de be richten in enkele Berlijnsche bladen van gister zeer zwartgallig. Uit Uskub werd aan de „Vossische Zeitung'" geseind Het conflict met Montenegro heeft scherpere vermen aangenomen. De Levant-spoorweg moest gister 10 bataljons voor den strijd tegen de Mom teriegrijnen naar Werisowitsj vervoeren. Deze ba taljons zullen dadelijk ten strijde trékken. De troepen zijn zeer geestdriftig. Generaal Dzjawid- pasja zou twee divisies tegen Montenegro aan voeren. Zesduizend Montenegrijnen en Malissoreu staan hij Berne en in het Morava-dal. Alle wacht huizen aan de grens zrjin vernield. Ibrahim-pasja heeft zijn functie als diplomatiek onderhandelaar met de Albaneezen neergelegd en treiedt alleen als militair commandant op. De „Vossische Zeitung", die dit telegram met vette- letters afdrukt, schrijft er boven: „Turksch- Montenegrijnsche oorlog!" en meent, da.t het de taak van Europa is, nog op het laatste oogenblik de noodlottige botsing te voorkomen. Ook de Hongaarsche bladen zien, volgens een telegram aan de „Deutsche Tageszeitung", het Montenegrijrische conflict zeer ernstig in. Zij achten een oorlog onvermijdelijk, omdat geheel Montenegro, gesteund door Rusland, den ooi log met dolle geweld, wil. Montenegro laat zich door niemand meer tegenhouden, om thans met zijn erfvijand af te rekenen. verdwenen," toch stelden die woorden hem niet gerust. O. wat had hij er niet voor gegeven, toe te kunnen snellen, alles te kunnen overzien, om zijn bevelen te geven en het gevaar te trotseeren, gelijk hij het duizendmaal gedaan had! Nu drukte hem Gods sterke hand ter neder en bewegingloos moest hij bliiven liggen. Jacobs woorden vielen hem in„Tegen onzen - Lieven Heer kan niemand het winnen." O dwaas, dat hij dat probeerd had Tegen den morgen was de onrust in het huis nog aangegroeid, toen de stroom zoo geweldig was gewassen. Gejaagde stemmen klonken van de gang en van de staat tot hem door. En hij hoorde het gedreun van de tegen de zaagmachine aanstootende balken: hij voelde het sidderen van den bodem. Nog steed trachtte Martha hem te sussen, maar nu drong een vreeselijk gekraak tot hem door de zaagma chine was ineengestort. Het starre oog van den molenaar vroeg niet meernu wist hij, wat geschied was. Het gruwelijk geraas had hem alles gezegd Martha vatte sidderend de hand haars vaders en boog zich troostend over hem heen. „Het machine gebouw" hoorde zij hem zacht zeggen. Het was zijn eerste woord. De spraak was hem teruggegeven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1