Dagblad voor Schiedam en Omstreken. t bUtlo Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang Maandag 26 Augustus 1912 «\o. 10405. rnn verües ptr overeenkomstig op le polis vermeMe voorwaarden. Offlcieele berichten. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog,; Hollandsche Algemeene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van eLken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Doen te weten a. Dat de Raad in zijne openbare vergadering van den 2den Juli 4912 heeft vastgesteld de vol gende VERORDENING tot wijziging der ver ordening tot heffing van een recht onder den naam van havengeld (Gemeenteblad no. 5 van 1912.) Eenig artikel. Het voorlaatste lid van art. 9 wordt gelezen Een havengeld van f0.03 per 1000 K.G. uit sluitend over de uitgeloste hoeveelheid is verschul digd voor de vaartuigen, onverschillig van waar zij komen, die hier in zeeschepen de door deze benoodigde bunkerkolen lossen. b. Dat bovenstaande verordening is goedgekeurd bij Kpninklijk Besluit van den lOden Augustus 1912, no. 29. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK L.S. De Hoofdopzichter der Gemeente-reiniging „te Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat uit hoofde van den Koninginnedag op Za terdag 31 Augustus a.s. het ophalen van vuilnis en koolasch, in plaats van op dien dag, des Yrydags zal geschieden. De Hoofdopzichter voornoemd A. VISSER. De glasblazersstaking. De afd. Schiedam van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken Glas blazers-Geheelonthouders-Propagandaclub hield gistermiddag 3 ure een openluchtmeeting op het terrein achter plein «Eendragt" aan de Tuin- laan alhier. Als sprekers waren aangekondigd de heer A. Bakker en mej. A. van der Vlies. De onderwer pen door beiden te behandelen waren «Het kind en de alcohol" en «Geheelonthouding en Vakbe weging." De opmerking bij de openbare aankondiging van deze openluchtmeeting «Laat nu vooral in deze dagen van strijd voor u geldenWeest nuchter" duidde wel aan, dat deze samenkomst niet enkel de bestrijding van het drankmisbruik ten doel had. Overigens vond zij weinig belangstelling. Een kleine groep belangstellenden schaarde zich slechts om de sprekers. Intusschen deed »Enka'' al 't mogelijke om haar sterk onderstreept woord nog wat verder te doeu doordringen dan tot de Weinigen die op het groote grasveld om haar geschaard stonden. De menschen worden ten opzichte van derge- HET LOT. Uit het Duitsch vertaald). 81) „Kijk eens, vader, en ruik eens," sprak zij jpoiyk en stak het vioolruikertje op zijn borst. We hebben ook hyacinthen en morgensterren," (lapte zij voort: „het is haast een wonder, dat le bollen niet meegesleept zijn. Jammer, dat zelf niet eens kijken kuntmaar de dokter zegt, dat u nu hard vooruitgaat." Zij zag hem aan en bemerkte zijn kommervolle gelaatsuit drukking. 1 oen legde zij haar hoofd op zijn schouders en vleiend zeide zij. „Vadertje, maak met zoo bezorgd. Theo zegt, in een paar Jaar is de schade al weer hersteld. En zoo niet dan hebben we toch nog onzen dierbaren, ouden molen. Die is me duizendmaal liever. Als u zich zoo aftobt, vordt u nooit gezond, en zoo veel is (ie t)0ei toch niet waard. Ik moet even ri+*r>dekeuken koffie gaan klaar maken, om- at Bartje in den tuin is. Ik kom dadelijk te- S en dan zal ik wat voorlezen, koo t rnolenaar was weer alleen. Het zachte Ipvq, eijnt^6 ?-entelucht, het nieuwe, bottende harisi daarbuiten en de woorden van zijn kind en hem in een weeke stemming gebracht lijke bijeenkomsten «nuchter" wel in ietwat an deren zin dan de betrokken leiders bedoelen. De bloemententoonstelling In het Bondsgebouw. De nette Bondsgehoorzaal bood Zaterdag en Zondag 1.1. een recht opwekkenden feestelijken aanblik. Aan beide zijden langs de wanden ge tooid met de bekoorlijke telgen uit Flora's hof, de honderden potjes, twee rijen hoog, door teedere kinderzorg gekweekt van de tallooze stekjes in Mei 1.1. uitgereiktdaarboven de fraaie vaandels der Bondsonderafdeelingen voor het podium met een fraaie plantenversiering eene uitgebreide col lectie vlinders en hout- en marmersoorten door de eerw. Broeders ter opluistering ingezonden en aan het eind, ter weerszijden van de zaal, de fraaie voorwerpen vo«r de gelukkige prijswinners bestemd. Dat alles gaf aan de nette zaal, met de talrijke bezoekers, een recht vriendelijken gezelli- gen aanblik, die nog verhoogd werd toen het harmonieorkest «St. Ambrosius" Zondag in den middag zijne feestelijke tonen deed hooren. Een wel gekozen program, meerendeels vroolijke po pulaire wijsjes, werd door de Bondsmuzikanten tot aller genoegen uitgevoerd. Omstreeks 2 ure verstomden echter al die feesttonen voor de krachtige stentorstem van den ondervoorzitter van het betrokken comité, den heer J. M. Voorhuyzen, die, bij afwezigheid van den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens, de aandacht vroeg voor de nu te beginnen prijsuit reiking. Dank bracht de waarn. voorzitter aller eerst aan allen, die deze zaak tot een goed einde hadden gebracht. Met waardeering mocht hij getuigen, dat meerendeels met zorg en toewijding de plantjes waren gekweekt en dat 'tdus geen ge makkelijke taak was tusschen de verschillende fraaie inzendingen uitspraak te doen. Doch de kundige jury, de heeren Leeuwenburgh, Krabbendam en Van Dijk, had dit werk met de meeste nauwge zetheid volbracht en had na rijp beraad de prij zen als volgt toegekend in de volgende groepen: Eereprijs Eerste prijs Tweede G No. eramums. 960, D. Com brink. 114 Chr. Kemper. A 1033 M. Reijgersberg. B 383 A. Albers. Derde A 221 Cato de Veld. s B 1121 Anna Hoenderkamp. C 848 H. van Eyk- Diploma's: No. 1 G. de Lede, 563 P. de Kaper, 209 J. Schaefer, 1065 D. van der Krogt, 123 J. Jansen Van Gent, 737 C. Beuman, 285 H, Eenhuizen. Eeieprijs: No. 346 J. Leunenburgh. Eerste prijs 1034 Kloos. Tweede A 718 W. Bignell. B 287 M. Eenhuizen. Derde A 586 H. Gunneweg. B 286 Betsy Eenhuizen. C 508 Theod. Mouwens. Diploma'sNo. 59 P. van der Toorn, 253 Jozel Brökling, 113 Cornia Kemper, 1076 G. Frederiks, 702 G. Boks, 206 J. Koevermans, 363 H. de Kaper. Hoe gelukkig had hij kunnen zijn in de liefde van zijn huisgenooten, die zich in de laatste weken zoo opofferend, zoo trouw had getoond Hoe gelukkig had hij kunnen zijn- Een vurig verlangen naar geluk en vrede kwam over hem. Geluk en vrede hij voelde nu waar die alleen te vinden waren. Als een herinne ring aan het verloren paradijs rees zijn jeugd voor zijn geest op, toen hij gearbeid en geploeterd had voor dagelijksch brood, onder verlerlei zorgen, - maar gelukkig was hij daarbij geweest, ge lukkig door Gods bescherming, door de liefde zijner hnisgenooten, door de achting zijner me deburgers. En toen was de bekoring gekomen, en hij had toegegeven, had zich met schuld be laden - en door deze schuld had hij zich neer laten drukken, dieper, steeds dieper in den af grond. Alleen de handen had hij nog vrij om ze uit te strekken naar hulp. En het eiland des vredes wenkte hem toe, zoo nabij De molenaar liet zijn hoofd zakken, dieper en dieper. Hij weende, zooals hij het sinds de ja ren zijner kindsheid niet meer gedaan had, De zachte lentekoelte streek door het open venster en speelde om zijn witte hoofd. Uit de keuken drong Martha's frissche stem„Te wandelen is n mJ?lenaars lust te wandelen 1" De deur had zich zacht geopend De gebogen man in den rolstoel bemerkte het niet. Een nana sloeg zich om zijn schouders. Hij hier de oogen op en ontmoette die van zijn vrouw zy veistonden elkaar weer in dien éénen blik, Fuchsias. Eereprijs: No. 108 Wilh. Kemper. Eerste prijs No. 504 J. Reijgersberg. Tweede A 345 J. Leunenburgh. B 105 M. Breve. Derde A 112 Adr. Kemper. s B 124 M.J.JansenVan Gent. C 127 H. Gunnewegh. Diploma's: No. 570 J. van Dijk, 788 Agatha Steens, 115 H. Kemper, 1157 Betsy Geerartz, 675 Cato Schuurmans, 60 Adr. van Pinxteren, 615 Jet Gunnewegh. Ingezonden Planten. (Vrije mededinging) Eerste prijs No. 10 Wed. van der Lubbe Tweede 3 Adr. van Tol. Derde 4 Herman van Druten. Diploma's: No. 16 Adr. Groenendaal, 26 Koet, 20 J. Reigersberg, 27 Henri Rebers. Inzendingen Huisvlijt. Eereprijs No. 44 Anna Eenhuizen. Eerste prijs 36 G. den Hollander. Tweede «51 Anna Blesting. Derde 47 P. van Geene. Diploma'sNo. 41 Anna Eenhuizen, 52 Anna Blesting, 40 Anna Eenhuizen, 46 P. van Geene 37 G. den Hollander. De prijzen bestonden meerendeels uit fraaie voorwerpen voor huishoudelijk en luxe-gebruik, die een sieraad zullen zijn van menige huis kamer. De voorzitter bracht na uitreiking der prijzen dank aan allen die hadden medegewerkt tot deze eerste bloemententoonstelling van den Volksbond, den wensch uitsprekend dat de liefhebberij voor het bloemenkweeken nog zou toenemen, de jeug dige kweekers zooveel mogelijk zouden inzenden en al 't mogelijke doen om den plantengroei te bevorderen. Deze eerste bloemententoonstelling is dan ook vrijwel een succes geweest voor de Bondsafdee- ling die ze ondernam. Zeker zal deze eerste proeve een ware spoorslag zijn, om op dit dank baar gebied verdere stappen te zetten en een volgende bloemententoonstelling nog meer te doen beantwoorden aan het prijzenswaardig doel dat daarmee beoogd wordt. Moge de kinderlijke liefde voor de schoone bloemen onder Schiedams jeugdige ingezetenen steeds toenemen 1 Sclieepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 209 schepen, waarvan 4 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam 201 en voor Hoek van Holland 8. In hetzelfde tijdperk van 1911 kwamen binnen 204 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 2 zee lichters. Hiervan waï'en bestemd voor Rotterdam 194, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Hol land 9. Bovendien vertrokken van Hoek van Holland en Vlaardingen naar Rotterdam 2 stoomschepen, met, 2276 netto reg. ton. als eens in vroegere, gelukkige jaren. Moeder Rosine las in de ziel van haar man het oogen- blik was nu gekomen en zij' sidderde bij de gedachte, dat het onbenut voorbij zou gaan, Geen woord sprak zijzij neigde zich slechts innig voorover en droogde zijn tranen. „Ik kan het niet", zeide hij eindelijk, „ik kan het niet. Kan niemand mij dan helpen?" »Ja, onze lieve Heer zal je helpen. Hij is reeds begonnen het je gemakkelijk te ma ken door onze kinderen. Die zullen voorgaan." Zij zag zijn vragenden blik en zij glim lachte. „De kinderen zullen het je gemakkelijk ma ken. Je begrijpt me nietmaar je zult spoedig inzien, wat ik bedoel. Geef Frans één enkel goed woord, en alles is in orde. De molenaar ademde diep en zweeg. Reeds begon de oude trots op te werken. De hand van moeder Rosine streek zacht over zijn zilverwitte haren. Zij zag de groeven van zijn oogen dieper worden zij voelde, wat hij streed. „Mijn God, geef mij het rechte woord, wat hem helpen kan om tot inkeer te komen," smeekte zij innerlijk. Daar klonken van buiten vroolijke stemmen, een blijdegroet en toen de gebruikelijke be- leefdheidsvraag. „Hoe gaat het met je vader vandaag Dat mooie voorjaarsweer zal hem wel goed doen." Frans Brenner was het, die toevallig langs De heer C. C. Kruizinga, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Fransch 1. o. Zaterdag-avond werd door de po litie in de Breede Marksteeg een man aange houden, die onder den invloed van sterken drank aldaar vechtende was en de orde verstoorde. Na gekalmeerd te zijn, werd de man heenge zonden. Door de politie werd giste r-a vond op aanwijzing aangehouden een man verdacht van overtreding van art. 248bis Strafwetboek. De man werd in bewaring gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks I ure werd in de Breede Mark- steeg een persoon aangehouden, die daar de nacht rust verstoorde, waarom hij geverbaliseerd werd. Gister-avond 7£ ure v i e 1 d e 15-j a rige Bachum, wonende aan den Singel, over een appelschil uit op de Broersvest, met het gevolg, dat hij zijn been brak. De jongen werd door een vriend naar een dokter gebracht. Gister-avond werd door de politie op aanwijzing aangehouden een 22-jarig jong- mensch, die een heer, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond een paar klappen tegen heit hoofd gaf. De heer, die zich daarbij met zijn parapluie verdedigde, brak daarbij dat voorwerp. Het baldadige jongmensch werd aan het bu reau gebracht, doch na verhoor weer ontslagen. UIT VLAARDINGEÏt AMBACHT. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 28 Augustus, des voormiddags te 10 uur. Te behandelen onderwerpen Opmaken voor dracht zetters. Wijziging gemeentebegrooting 1912. Afwijzend praeadvies, subsidie-aanvraag, huis houdschool te Schiedam. Suppletoir kohier van den H. O. enz. DIT ROTTERDAM. Sedert een paar dagen hadden de groote ver teringen, die een jongmensch zich in verschillende café's veroorloofde, de aandacht van de rechersche getrokken. Men wist van hem, dat hij op een avond in een danshuis op den Schiedamschendijk onder meer 18 flesschen champagne had doen uit- schenkenverder dat hij zich veel in auto's liet rijden en met vrouwen uitging. Het jongemensch werd daarom uitgecoodigd eens mee te gaan naar het hoofdbureau van politie op het Haagscheveer. Daar noemde hij zich A. S., uit Venlo, en deelde mede 22 jaar oud en kellner van beroep te zijn; maar al vragende kwam men ten laatste te weten, dat hij eigenlijk A. M. A. O. heette en een kellner uit Den Bosch was. En toen daarop de signalementregisters werden opgeslagen bleek, dat de commissaris van politie te 's-Hertogenbosch in het Algemeene Politieblad zijn aanhouding verzocht, als verdacht van diefstal van geld, door middel van inklimming. Nadat het jongemensch bekend had werkelijk den molen voorbij kwam. Aan het keukenven ster had hij Martha gezien en haar deze woor den toegeroepen. Deuren en vensters stonden wijd; het lsntewindje droeg zijn woorden tot in de ver afgelegen ziekenkamer. De molenaar erkende de stem en beefde. Moeder Rosine, als door een plotselinge in geving verlicht, boog zich tot hem over en sprak: „Nu, Peter, maak je vrij 1 Waarom zou je dien last nog één uur langer dragen Hij gaf geen antwoord. In zijn oog las zij de tostemming en zonder nog éen keer om te zien, verliet zij het vertrek. Het hoofd van den molenaar zonk dieper en dieper. In deze minuut doorleefde hij de twaaf laatste jaren, hij zag alles in het heldere, ver schrikkelijke licht van het bewustzijn der onge rechtigheden, die hij jaren lang had opeenge stapeld. De deur opende zich langzaam. Frans trad binnen. „Kom binnen had de molenaarsvrouw hem door het keukenvenster toegeroepen en toen had zij hem zonder verdere verklaring de ziekenkamer ingeleid met de woorden„Oom wil je spreken." Bij den aanblik van dien gebroken grijsaard in den leunstoel vervulde den jongen man een diep medelijden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1