Dagblad voor Schiedam Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaar«tani Dinsdag 27 Augustus 1912 No. 10406 overeenkomstig vermelde voorwaarden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETO Baitenla&dsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p, post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën I 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal betekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj verlies bij verlies De levenslange f Q f) f) verlies van geheele I I II I een liand, invaliditeit; U U voet of oog; B verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene van van een wijsvinger; bjj verlies van eiken ande ren vinger. Wegens den KONINGINNEDAG zal bet eerstvolgende nummer met Geïl lustreerd Zondagsblad, dat anders 's Zaterdags-avonds verschijnt, nu ver schijnen Zaterdag middag 12 ure. H.H. Adverteerders gelieven daar wel op te letten en te zorgen, dat hunne ad vertentiën voor dat nummer bestemd, V r ij d a g-a vond in ons bezit zijn. plaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Stoom vaartuigen ter verleening van sleephulp aan kleine vaartuigen zijn niet aanwezig (Zie »Ned. krt." no. 202). Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeen te in zijne vergadering van den 6den Augustus 1912 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging van de verordening houdende be palingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand (Gemeenteblad no. 62 van 1911). Eenig artikel. Uit het voorlaatste lid van art. 30 vervalt de vermelding van punt 5, terwijl het laatste lid Wordt gelezen De eisch vervat in punt 5 wordt ten aanzien van binnendeuren opgeschort tot 31 December 1912. Ten aanzien van buitendeuren kan door den Burgemeester van den daar gestelden eisch ontheffing worden verleend. Deuren waarvoor die ontheffing is verleend, moeten gedurende het gebruik der inrichting in volledig geopenden toe stand zijn vastgezet. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 19/24 Augustus jl, B. no. 1145 (2e Afd.) G. S. no. 115, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK L.S. Schietoefeningen van de kustbatterij te Hellevoetsluis. Op 4 en zoo noodig ook op 5 September a.s. zal eene schietoefening worden gehouden van de kustbatterij te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaai en licht kaliber (24 en 6 c.M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector begrensd door de ware richtingen W.N.W. en Z.W. (67°) tot op 6000 M. van de batterij. De N.lijke grens van dezen sector zal op de kustbatterij worden aangegeven door een stel ba kens, voorzien van een rooden driehoek, de Z.lijke grens door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en éér» uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord ge- het lot. Uit het Duitseh vertaald). 82) Hij zelf was de gevolgen van zijn sclirikke- njken val totaal te boven gekomen en stond nu ttet vernieuwde, jonge kracht tegenover den ft^n, die nog slechts een ruïne was van vroe- ger- Langzaam hief zich nu het zware hoofd van den molenaar. Met een knik beantwoordde "y den groet van den jongen man. Zijn keel vverd toegenepen, zoodat hij geen woord kon mtbrengon. Eindelijk zeide hij„Frans ik moet Jó danken, dat je Jacob niet verder vervolgd hebt en de zaak een beetje hebt verborgen," en voor Frans iets antwoordden kon, ging hij ktngzaam voort, met groote moeite, want het spreken viel hem nog zwaar. «Hij heeft het in overspanning gedaan, onbe dacht. Je moet het hem vergeven. Een onrecht Is zoo gemakkelijk gedaan, en het herstellen is zoo zwaar! Als iemand alles vooruit wist ais hij duidelijk vooruit zien konzóó en zóó het gaan, zoo zwaar zal je het moeten dra gen, zoo lang zul je geen oogenblik rust en ede meer hebbenJe zult opstaan en slapen 8'an, in- en uitgaan en altijd zal het bij je zijn Oranje-Yereeniging. Heden is verschenen het Programma der fees telijkheden, georganiseerd door de Oranje-Veree- niging. Het programma luidt als volgt 63/4 uur. Luiden der klokken. /'/2 uur. Koraalmuziek, Zanguitvoering en uitvoering Kleppermarsch op de Groote Markt. 73/4 uur. Wandeltocht door de stad vanaf de Markt door het Stedelijk Muziekkorps er» deel nemers Kleppermarsch. Uitvoering Kleppermarsch op verschillende pleinen. 7s/4 uur. Gecostumeerde Kinderoptocht onder leiding van den heer W. Vrijland, vertrek »St. Joris Doele" 7'/j uur. IO'/j uur. Oud-Hollandsche Volksspelen op het terrein van S. V. V. 11 uur. Carillonbespeling. 1 uur. Zwemwedstrijd in de Nieuwe Haven. 3 uur. Groote Ringrijderij en Bloemencorso om de Plantage. 3 uur. Carillonbespeling. 4 uur. Gecostumeerde Kinderoptocht onder leiding van den heer W. Vrijland. 6 uur. Feestconcert door het Sted. Muziek korps, Broers vest. 8 uur. Gondelvaart en wedstrijd van ver sierde en verlichte Vaartuigen. Het bestuur der Oranje-Vereeniging verzocht ons plaatsing van het vólgende: Het Comité verzoekt er de aandacht op te ves tigen, dat in afwijking met het vorig bericht de eereprijzen zullen worden geëtaleerd gedeeltelijk in Chocolaterie »Nova" en gedeeltelijk bij den heer S. Hijman, Hoogstraat. Als eereprijs voor de Ringrijderij is nog nage komen een prachtige barometer, uitgeloofd door den eigenaar vSn het Restaurant »de Vereeniging" aan de Tuinlaan, voor degene die de meeste ringen steekt. Voorts wordt er nog op geattendeerd, dat in afwijking met het heden verschenen programma, de route van de Gondelvaart zoedanig is gewijzigd dat bij de terugvaart gevaren zal worden Lange Haven-Buitenhaven-Nieuwe Haven tot Stadswerf in plaats van Lange Haven Buitenhaven Voorhaven. Het feestconcert op de Broersvest zal plaats hebben om zes uur inplaats van half zeven. Ook in de Plantage had het boomgewas veel te lijden, op meerdere plaatsen zijn de sporen van dezen Augustusstorm geducht te zien Vele dakpannen hier en daar verspreid, geven ook blijk van de geweldige kracht die dezen storm in het nachtelijk uur ontwikkeld heeft. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde" zal op Vrijdag 30 dezer, 's avonds 8 uur, in het Bondsgebouw een algemeene ledenvergade ring houden Volksbadhuis. In de week van 18—24 Aug. 1912 werden genomen 400 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 24 kuipbaden 37 regen 21 regen 282 school kinder a 5 ct. 34 Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 3 September, n.m. 2 uur, ten Raadhuize De storm. De storm die heden-nacht ook over onze stad zeer hevig woedde, heeft hier en daar vrij wat schade en hinder veroorzaakt. Meerdere daken, schoorsteenen en tal van boomen moesten 't ongelden. In de Oranjestraat werden van een dikken stam zware stronken af gerukt, die het trottoir voor een groot gedeelte versperden. Evenzeer werd aan de boomen aan de Westvest belangrijke schade aangebracht. en je drukken, je wurgen en nooit loslaten, doch altijd verder stooten in de boosheid, zoo dat je eindelijk gruwt voor je eigen verdorven heid En je kunt niet terug en je trek ook hnderen mee in het verderf. Mijn God, als iemand mij vroeger, toen ik nog een jonge man was, zooals jij nu, en ook later, toen reeds mijn kinderen om mij heen speelden, als iemand mij toen gezegd had: „Molenaar, Uzult nog eens een slecht, oneerlijk mensch worden", - ik had hem aangeklaagd bij God en bij de menschen. Hij hield stil. Zijn stem stokte. Het zweet stond in groote droppelen op zijn voorhoofd. Zijn oogen keken naar het tuineilandje, alsof van daar beelden uit het verleden op stonden. Frans waagde nauwelijks te ademen. Vóór hij echter tot bezinning gekomen was, om wat te zeggen, ging de molenaar, als in zich zelf sprekend, voort. „Eéne schuld treft ook den ouden Melcher, namelijk het geheimzinnig doen met het geld. Ik had daar niet op in moeten gaan. Minstens nog één had in het geheim moeten betrokken worden. De bekoring was te groot. „Maar ik hield mij voor onoverwinlijk en dat was het begin van het gevaar. En dan ook waarom moest ik in die laatste oogenblikken alleen by hem zijn zoo dicht bij zijne secre taire en moest de sleutel daa.t vlak voor mij liggen? Waarom is die bekoring zóó op mij Programma der muziekuitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps, direc teur C. K. L. Burgdorffer, op Woensdag den 28 Aug. 1912, des avonds ten 8 ure, op de BroersVest. 1, Unsere Garde, Forster. 2. Hans Sachs Ouverture, Lortzing. 3. Espana Walzer, Wald- teufei. 4. Dur und Moll, A. Schreiner. 5. Nora Polka voor Piston, Jos. Merison. 6. Marsch. Bij de politie is aangifte gedaan^ dat van een erf aan den Singel in den nacht van Zondag op Maandag, 6 kippen en een haan zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gister-avond is op den Noordvest- singel door de politie een 12-jarige jongen aan gehouden, in het bezit van stukken ijzer, welke ontvreemd waren van een pand aldaar. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 28 Aug. 4.34 v.m., 4.59 n.m. Op den Rotterdamschen dijk is hedenochtend om 78/4 uur het paard, gespannen voor den wagen van de wasscherij de Phoenix" alhier, voor de electrische tram geschrikt. Het paard maakte een zijsprong, zoodat de wagen vlak voor den motorwagen kwam te staan. De bestuur der der electrische tram wist door snel te rem men, nog bijtijds de tram tot stilstand te brengen. Een der wielen van den wagen der «Phoenix" werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DIT ROTTERDAM. 'In verband met de aanhouding van den kell- ner A. M. A. O. uit 's-Heriogenbos chdie, naar men weet, zich te Antwerpen aan diefstal hóeft schuldig gemaakt, heeft zich op het hoofdbureau van politie op het Haagscheveer gemeld rnejuf- toegetreden 7 Waarom is dat uur aangebroken, dat mij ongelukkig gemaakt heeft voor mijn ge heele leven De ontroering overmeesterde hem. Hij brak los in luide snikken. „Oom", zeide Frans innig, „laat alles weer goed zijn. Wind u niet verder op, het zou u schade kunnen doen, Wij kunnen later beter spreken, als u weer gezond zijt." Hij boog zich over den ouden man, veegde hem het zweet van het voorhoofd en vatte zijn verlamde hand. „Neen, neen, het moet er uit. Mijn vrouw heeft gelijk, geen uur langer wil ik het dragen. Je weet, wat ik gedaan heb. Maar het was mijn bedoeling niet, het geld te houden. Mijn zaak wilde ik er door uitbreiden en het dan weer teruggeven. Dat ging echter niet. Je moe der wantrouwde me van den beginne af, ook mijn vrouw twijfelde aan me. Er waren te veel oogen op me gericht. Teruggeven, dat wilde zooveel zeggen als schuld bekennen, en schuld bekennen wilde ik niet tot op dit oogenblik, dat onze Lieve Heer mij nedergesla- gen en kreupel gemaakt heeft. Als verlamd heeft hij mij hier neergelegd en toen heeft hij zijn grooten watervloed gezonden. Die heeft mijn zaagmachine weggespoeld en ik kan geen vinger verroeren. Die zaagmachine had ik van het vreemde geld opgebouwdmaar onze Lieve Heer heeft ze mij ontnomen, tegelijk met mijn gezondheid. Hij heeft mij willen toonen, dat frouw II. uit Antwerpen, mededeelendie: dat van haar op 19 dezer in het hotel Imperiaal aldaar is ontvreemd een bedrag van 2800 francs ran bankpapier en tooi- een waarde van 5000 francs aan juweelen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de aangehouden kellnor zich ook ten nadt-ele van andere personen, in dat hotel verblijf houdende, aan diefstal heeft schuldig gemapkt. Tot nu toe is krachtens de concessie met de electrische tram voor hare rekening, bij aanleg van nieuwe lijnen, de verandering der bestrating en verder het onderhoud van den weg tusschen de rails, en tot op een afstand van 30 c.m. ter weerzijden daarvan. By gebruik van paarden was dat noodig, doch nu electriciteit gebruikt wordt, heeft dat tot herhaalde correspondentie tusschen de maatschappij en de gemeente aanlei ding gegeven. Het resultaat hiervan is, dat B. en W. thans voorstellen, dat de maatschappij aan de gemeente voortaan een vast bedrag van 55 ets- per meter spoor zal betalen én de gemeente het onderhoud op zich neemt. De eerste bepaling betreffende den aanleg van nieuwe lijnen blijft be staan. Volgens de tegenwoordige lengte der sporen heeft de tram voortaan ruim f 40.000 jaarlijks te betalen. De maatschappij vereenigt zich hiermede. Op den Balkan. (Over het worstel van graaf Berchtold ver neemt de „Kölnisehe Zeitung" officieus uit Ber lijn ij i j j Na de uitvoerigte besprekingen in de internatio nale pers zou meu den indruk kunnen krijgen, alsof de gedadhtenwisseling tusschen de mogend heden zou plaats vinden volgens de politieke groepeering der staten en alsof de belangen en inzichten der eene groep' ten nadecle der andere zouden kunnen worden, uitgespeeld. Mocht dit standpunt werkelijk ingenomen zijn, dan zouden wij buitengewoon gaarne wenschen, dat men er zich zoo spoedig mogelijk van terugtrok. Het geldt hier niet het belang der Triple Entente, noch dat van den Driehond te doen zegevieren. Tegen strijdige belangen zijn in deze kwestie bijna niet aanwezig. Men mag wel hopen, dat liet doel der ge- dachten wisseling is, om in het Oosten oie zaken, te regelen, welke de ontwikkeling van Thrkijte en het behoud van den vrfede in Eu,ropa ten goede kómen. Het zou dus onzinnig zijn, wanneer opt nu in deze kwestie de eene politieke groep tegen de andere te velde trok, terwijl alles er op w ijst, dat de verschillende groepen hier uitstekend te zamen zouden kunnen gaan, om aldus gemeen schappelijk de zaak in het reine te brengen. Het zou niet voor- de eerste maal zijn, dat de een of andere staat weer een standpunt ging innemen, dat aan een anderen staat onaóngOnadm was. Doch bij een dergelijke politiek, die er op uit is anderen te ergeren, is de wijsheid ver te zoeken. Een dergtelijfce politiek was thans allerminst op haa.r plaats, daar het hier absoluut niet gaat Hij de sterkste is. Ik ben Hem dankbaar voor. En nu alles er uit is, is het een groote verlich ting voor mij. Ik vraag je nu, Frans, wil je me vergeven, wat ik tegen jou en je zuster misdreven heb 7" Stom vatte Frans zijn verlamde rechterhand en drukte ze innig; hij zou in tranen uitge barsten zijn, als hij op dit oogenblik gespro ken had. „Wat de verrekening betreft, dat moet j*e maar met Theo afmaken. Ik weet niet, hoeveel hij van de zaak weetmaar al zou hij ook nog niets weten, hy moet van alles op de hoogte komen. Je zult wel geduld moeten hebben. We kunnen je niet alles in klinkende munt uitbe talen. Als je er echter op staat, dan moet het er komen. Maar het zou moeilijk gaanwe hebben door de overstrooming een ieelijken slag gekregen en Theo zal het liever aan jou schul dig blijven dan aan een ander." „Maar, oom, daar spreken we nu niet over; eerst moet u weer geheel op krachten komen. De hoofdzaak is dat we ons nu weer verzoend hebben en dat de vrede is teruggekeerd. En wat dat ander betreft, ik meen Frans hield stil en bloosde. Maar de molenaar was te zeer met zich zelf bezig, om daarop te letten. „Wil je moeder even roepen?" zeide hij. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1