Dagblad voor Schiedam Omstreken. ibu^ulD Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Donderdag 29 Augustus 1912. 10408 overeenkomstig od 4e polls vermelde voorwaarden. Officieel® berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stads- en Crewestelijk Nieuws. FEUILLETON. het lot. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange P O fj fj verlies van geheele I I 11 I een hand, invaliditeit; I L U U voet of oog.; |UU IUU een duimw Pe_veri^ering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van pnn bu verlies p* g- bij verlies van eiken ande- ren vinger. Wegens den KONINGINNEDAG zal het eerstvolgende nummer met Geïl lustreerd Zondagsblad, dat anders 'S Zaterdags-avonds verschijnt, nu ver schijnen Znterdag-middag 12 ure H.H. Adverteerders gelieven daar wel op te letten en te zorgen, dat hunne ad vertentiën voor dat nummer bestemd, V r ij d a g-a vond in ons bezit z ij n. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s., den verjaardag van H.M. de Koningin a. de Bureaux ten Raadhuize, de Arbeidsbeurs en de Zwemschool gesloten zullen zijn en het Bureau van den Burgerlijken Stand (Schoolstraat 12), slechts geopend zal zijn van des middags 12 12£ uur; b. de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat tij dens de ringrijderij van 2£ uur tot na afloop van de ringrijderij voor het verkeer met rij- en voer tuigen zullen worden afgesloten c. de Plantage (het plantsoen) tijdens de te houden ringrijderij gesloten zal zijn d. ten '1 ure de bruggen en sluizen voor het scheepvaartverkeer zullen worden gesloten en de Pont in de Buitenhaven zal worden stilgelegd. Schiedam, 29 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. JJt Secretaris V. LUIK, L. S. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. J. HOUTBBAKEN, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden voorlokaal van het pand Rotterdamschen dijk 184. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 29 Aug. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK L.S. Het kantoor der Gemeente-Gasfabriek en Drinkwaterleiding is op Zaterdag 31 Augustus a.s. gesloten. De Directeur. Subsidie Ambachtsschool. B. en W. zeggen in een sclhirijven aan den Raad Bij het adres, dat wiji "hierbij weder Ier tafel (Uit het Duitsch vertaald 84) Theo zag de diepe groeven die vroegtijdig in de gelaatstrekken zijner moeder waren opge komen hij zag het vroeg vergrijsde haar, den smeekenden blik in haar nog schoone donkere oogen. Zij trok hem tot zich en weende. „Be loof me, dat je hem niets verwijt, hem niet veroordeelt. Hij wacht boven op mijn terug keer. Mag ik hem zeggen, Theo, dat je het lustig opgenomen hebt en alles vergeven zult Theo knikte. „Laat me wat tijd, moeder!" herhaalde hij „het is te plotseling tot mij gekomen!" Toen ijlde hij naar buiten om in Gods vrije natuur zijn rust te hervinden. Weinige dagen later zaten Theo en Frans naast den molenaar. De groote tafel voor hen was met open boeken en papieren bedekt. Theo naa alles voorbereidde zaken wikkelden zich gemakkelijk af, niettegenstaande de beide vrien- en meer dan eens kleine oneenigheden hadden, in ?,n !an bei(len wilde zich door den ander m grootmoedigheid laten overtreffen. brengen, vraagt de Vereeniging „de Ambachts school vooir Schiedam en Omstreken" voor het jaar 191.3 een subsidie van ƒ9700. In dit bedrag is begrepen 3500.vergoeding voor het gebruik van lokalen, ten behoeve der Burger-Avondschool, zoodat slechte als subsidie gevraagd w,o:rdt ƒ6200. Toen de Ambachtsschool werd opgericht, werd vooj deze stichting door Uwe vergadering een subsidie toegekend van 20 o/0 der totaal-ui tg a ven tof een maximum van ƒ5000. Dit maximum werd zéér spoedig bereikt en reeds in 1910 zagi het Bestuur der school zich verplicht een hooger bedrag aan te vragen. Zij het na langdurig debat, werd door Uwen .Raad het maximum tot ƒ5500.-T verhoog!. Bi; dat besluit werden de leden vain Uwen Ra,ad zeker geleid door de overweging in het debat uitgesproken: dat, zoo eenmaal besloten is een instelling van onderwijs te steunen, het niet aan gaat krampachtig aan het eenmaal als maximum aangenomen.bedrag vast te houden, wanneer de inrichting gaat bloeien, en dus hooger uitgaven heeft te doen, en dat er in dergelijk geval een automatische stijging van het subsidie diende te zijn. Dat motief heeft. Uwe vergadering ook doen gelden bij de behandeling der jongste adressen van „de Hanze" en den „R. K. Volksbond"!, daar aan beide vereenigingen een vast percentage van de salarissen alls' subsidie is toegekend. Nu de Ambachtsschool opnieuw verhooging van subsidie komt vragen, omdat haar uitgaven stijgen door het toenemen van hot aantal leerlingen, mee vier. wij, dat de gromden die bijl de aangevoerde besluiten Uwer vergadering hebben gegolden, ooi: hier in toepassing gebracht moeten worden. Op bet voetspoor, gevolgd bij Uwe beslissingen Ier; aanzien van „de Hanze" en den R. K. Volks bond,"-hebben wiji de eer voor te stellen aan de Ambachtsschool een subsidie te verleenen van 30 o/o van het bedrag, dat ,aan salarissen en pensioenen wordt uitgegeven, vermindert met het geen te dier zake wordt ontvangen, doch tot geen hooger bedrag dan de inrichting blijkens baai' begnooting behoeft. Op die bij het adres overlegde begrooting uitgetrokken aan salarissenƒ10500.— pensioenen - 2600. Totaalƒ22100.— Af, bijdragen der leeraren- 800.— Blijftƒ21300.— waarvan 30 °0f 6390.— Daar de Vereniging blijkens haar begroeting slechts ƒ6200— noodig' hoeft, zal, wordt ons voorstel aangenomen, 6200.— uit te keeren zijn Wann eer mëni bedenkt, d at de adressec rende Vereeniging voor een goed deel aan de gemeente het werk uit de handen neemt, en ook door haar arbeid in het vorige jaar ƒ2000— op1 de Bur ger-Avondschool bezuinigd kom worden, dan „Recht moet recht blijven", zeide Theo. „Klin kende munt kan ik je niet veel uitbetalen, en alles moet op den molen en het land blijven staan. Want de nieuwe verbouwing kost veel geld. Maar ik blijf liever aan jou schuldig, dan aan iemand anders." „Dat zeide ik ook al", sprak de molenaar, die bijna geen woord er tusschen gevoegd had. Nadat de zaken nauwkeurig geregeld waren, verlieten de beide vrienden het vertrek. Op de werf bleef Theo staan. „Ik ben blij, dat het zoo geloopen is. Ons blijft nu niet veel anders over dan jouw krediet. Ik heb het voor mijn vader maar niet zoo laten uitkomen. En weet je, wat me zwaar op het hart drukt? Ik kan nu toch eigenlijk je zuster Rosa niet trouwen. Ik heb niets dan schulden en alles wat hier wijd en zijd te zien is, be hoort aan jou. Ik kan 't waarachtig niet van Rosa eischen." En de jeugdige, krachtige man zag zijn vriend aan met een eerlijk treurig gezicht, „Daarover kunnen wij beiden toch niet be slissen"* antwoordde Frans, „ik kan je slechts éen raad sevenzeg aan Rosa, wat je mij nu gezegd hebt, en wel oogenblikkelijkDat zal ae eenige straf daarvoor zijn, dat je ook maar een oogenblik aan haar hebt durven wantrou- zich afa nU dilect heen!" BR) duwde hem van „En jij gesteld. men moge het cijfer van 6200.boog noemen - zal men bot de erkenning moeten komen, dat zelfs krachtig steunen van particulier initiatief nog steeds de goedkoopste wijze ia, om het vakon derwijs te bevorderen; vooral, waar als hier, de leiding van de school era de resultaten van het onderwijs door de gemeente zelve niet zouden verbeterd kunnen worden. Hes u moerend hebben wij de eer voor te stellen aan de Vereeniging „de Ambachtsschool v.oor Schiedam en Omstreken", te rekenen van 1 Ja nuari a.s., tot wederopzegging een subsidie te verleenen van 30 o/o van bet totaal bedrag oer salarissen en pensioenen verminderd met de ont vangsten wegens pensioenen, doch tot geen hoo ger bedrag dan blijkens de begroeting der instel- noodig .zal zijn." ling Wjjziging schoolgeldregeling herhalingsonderwjjs. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad: Het is Wensc-helijk voorgekomen de verorde ningen op hét Schoolgeld van het gewoon Her- ha lingsionOerwijs voor jongens in dien zin te wiji- zigen, dat dit, van 40 cent per ma,and, wordt ge bracht op 10 cent per week, omdat liet voor sommige leerlingen gemakkelij'ker valt iedere week 10 cent dan eenmaal per maand 40 cent te be talen. Het verschuldigd zijn van het schoolgeld móet dienovereenkomstig1 niet meer v.oor een maand, maar slechts voor een week geiden. Kan de Raad zidh met het, denkbeeld van B. en W. vereenigen, dan stellen B. en W. voor, de verordeningen in aangegeven zin gewijzigd onder nieuwen datum vast te stellen. vroeg Theo, nog niet gerust- Herhalingsschool voor jongens. In een schrijven aan den Raad zeggen B. en W. Na het aftreden van het vorige hoofd der Her halingsschool voor gewoon lager onderwijs voor jongens, kan wel door het aan die school ver bonden personeel onderwijs in landbouwkunde gegeven worden, maar is er geen bevoegde leer kracht voor tuinbouwonderwijs. Het zeer gering aantal leerlingen voor boven bedoeld. onderwijs wettigt niet het in 1907 inge voerde leervak te blijven geven. Wijl stellen daar om voor, dat vak te doen vervallen en, daar reeds drie wijzigingen in de bestaande verordening zijn aangebracht, dit te doen door de regeling, ge wijzigd door weglating van de woordera: de beginselen der Land tuinbouwkunde", onder nieuwen datum vast te stellen. J. H. Bertels. f Nadat het stoffelijk overschot van den heer J. H. Bertels heden-avond omstreeks 6 ure met den trein uit Alkmaar zal zijn aangekomen en naar de echtelijke woning aan de Tuinlaan zal zijn geleid, zal het Zaterdag-ochtend 10£ ure op de R. K. Begraafplaats ter aarde worden besteld. „Ik, ik ga naar het eiland-tuintje. Wensch me ook maar geluk, broeder!" Hij wuifde Theo toe en zag hem na, totdat hij achter de torenpoort verdweentoen ijlde hij de brug over. Het tuin-eilandje was in de laatste dagen aardig opgeschoten. Groen en gras kwamen dich ter op, bloesems en bloemen bloeiden in over vloed. Zoete geuren zweefden door de zachte lucht. Het water ruischte, kletste vroolijk voor bij en speelde met de struiken en steentjes aan den oever, bijen gonsden, en in de takken kwetterden vogelstemmen. Een licht kostuum scheen door de struiken. Martha was de bloemperkje aan 't verzorgen. Toen zij schreden hoorde, blikte zij op. En bij het zien van den vriend harer jeugd straalde vroolijke blijdschap haar uit de oogenopge ruimd beantwoorde zij zijn groet. Je bent een echt doornroosje hier binnen deze rozenhaag,"zeide Frans. „Ach, dat is toch geen rozenhaag, dat zijn kruisbessen, zooveel moest je toch van vroeger nog weten. Maar kijk hier eens en bewonder Theo's kunst. Deze R uit „vergeet-mij-nietjes," hoeft hij gezaaid, om Rosa te verrassen." „En heb jij er niet aan gedacht mij met een F te verrassen zeide Frans, wiens terugge trokkenheid door de gebeurtenissen der laatste dagen totaal was omgekeerd. Martha scheen die vraag niet vreemd te vinden. „Theo heeft alle zaden opgebruikt, Hij R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereniging »Recht, Plicht en Orde", aan de vergadering welke morgen (Vrijdag)avond 8 ure ;n het Bondsgebouw wordt gehouden. Zooals uit de agenda bleek, is in deze vergade ring, behalve de benoeming van een secretaris, aan de orde de algemeene bespreking van de aanst. verkiezing voor den gemeenteraad. Waar er thans wel drie vacatures in den ge meenteraad te vervullen zijn, moet zeker ernstig beraadslaagd worden, welke houding de christe lijke partijen onder de bekende omstandigheden zullen innemen. Eene groote opkomst ter verga dering is dus zeker alleszins gewenscht. De glasblazersstaking. De Bond van R. K. Glas- en Aardewerkers »God en ons Recht", afd. Schiedam, ontving van de Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeni- ging DÖoor Eendracht Sterker", Kethelstr. 24 26 Schiedam, de som van f 20 voor de bij de staking betrokken leden. Gisteravond om 8^ uur is in de Tuinlaan een weikwillige, die daar liep te wandelen, door eenige stakers lastig gevallen. Door een hnnner werd hem een klap in 't gelaat gegeven. Procesverbaal wordt tegen den dader opgemaakt. „Enka". Mej. A. van der Vlies, meer bekend als ïEnka" de stichter van de beweging der Christen-socia listen, heeft thans het lidmaatschap van den Bond van Chr.-socialisten opgezegd en is, naar het »R. Nbl." meldt, lid der Soc. Dera. Arbeiders-Partij geworden. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de schoolvoor g. 1. o. 3e klasse nog te Rotterdam zijn geplaatstC. Snijder alhier, J. Kal te Rotterdam en L. v. d. Tempel alhier. Door den heer A. P. P. Roovers Jz., architect alhier, werd gister, namens principalen, aanbesteed de bovenbouw eener glasfabriek met smederij enz. op een terrein aan de Schiedamsche Schie alhier. Laagste inschrijver was L. Molendijk te Dor drecht voor f28.000. De directie van de glasfabriek »De Schie" deelt ons mede, dat zij gister bij het gemeentebestuur alhier het verzoek heeft inge diend om vergunning voor den bouw van een machinale flesschenfabriek. Heden is alhier bij den heer G. W. van der Burg, scheepsbouwer, aangekomen het eerste vrachtschip van gewapend beton gemaakt. Het schip is hier gekomen om 't met verschillende hout- en ijzerwerken verder te voltooien. Als 't zoover gereed is, gaat 't naar Bolnes, om de motor er in te plaatsen, waarna het schip, geheel gereed, naar Antwerpen zal vertrekken om er mede proef te varen. heeft ook veel te dik gezaaid," antwoordde zij. „Ik heb alle reden, om mij over Theo te be klagen," ging Frans voort, „hij verbruikt het bloemenzaad, waarvan een deel ook voor mij bestemd was: hij heeft 't plan mij mijn zuster te ontnemen en wil bovendien voor mijn moe der het oude huisje zóó prachtig laten inrich ten, dat zij niet zal te bewegen zijn met mij mee te gaan bij mijn aanstaande verplaatsing. Dan kan ik alléén in den vreemde trekken, in een akelig, groot, leeg schoolgebouw. Martha zag hem vragend aan. Sprak hij in ernst of in scherts „Ja, het is me ernst. Ik zal verlaten zijn, of meen je, dat er iemand zal zijn, die medelijden met me heeft? Ik zou er wel één weten Wie denk je Martha werkte aan de dicht ineehgegroeide „Vergeet mij„nietjes". Dieper en dieper verborg zij haar gezicht, „Nu Martha, je ze'gt niets." „Hoe zou ik dan weten, wie met je mee wil gaan „Maar jij dan, Martha, zou jij met me mee willen gaan En kleine pauze ontstond. Martha zeide een woord, zóó zacht, dat het haast niet te hooren was. Maar Frans had het verstaan en in een volgend oogenblik sprak hij tot haar: „Martha wij willen niet lang meer wachten vandaag nog wil ik bij je ouders hun toestemming vra gen gaan. (Wordt vervolgd). is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1