Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingoik Zwakheid- V ermoeienis Pink Pillen Gemengd Nieuws. B. en W. hebben tot tijdelijk onder- wijzeres aan de meisjesschool aan de Tuinlaan benoemd voor den cursus 1912 1913, mej. M. M. de Heus te Pernis. In de Schie is gistermorge n een roeiboot van een bewoner van den 's Gravenland- schen polder door een stoomboot aangevaren, De roeiboot kreeg een lek en zonk. Gisteravond is door de politie een 12-jarige jongen aangehouden, die zich op het erf bevond achter een branderij op de Westvest. De jongen zeide, dat hij daar brandhout verzamelde. Na verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 30 Aug. 5.37 v.m., 5.59 n.m. DIT VLAARDINGEN. Door W. Van Luik, P. Minnema, J. Heiblom en A. Aalders, werkzaam aan de Hollandsche Spoor, werd gisternacht ruim 12 uur brand ont dekt aan den Zuidbuurtschen weg. Onmiddellijk gingen zij er naar toe en op de plaats des onheils aangekomen bleek het te zijn de boerenwoning van IJ. Van Staalduinen, in eigendom toebehoo- rende aan het Weeshuis aan den Langen Achter weg te Schiedam. De brand woedde in een hooi tas, staande direct bij de woning. Door genoemde personen werden direct de bewoners gewekt en tevens de bewoners van omliggende boerderijen opgeklopt. Na een poosje kwamen ook de twee spuiten van Maasland, zoodat toen de brand spoe dig gebluscht was. Alleen de hooitas verbrandde. DIT HOEK-VAN-HOLLAND. Gisteravond omstreeks 8 uur is de zandzuiger sSliedrecht" van de firma Volker en Bos, aan de Zuiderpier nabij rood 2 gestrand. Sleepbooten vertrokken direct ter assistentie. Ze is later door 3 stoom booten van het strand getrokken en naar hier opgestoomd. DE OORLOG TÜSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De «Messagero" publiceert een interview met een hooggeplaatst Oostenrijker, die verklaard heeft, dat de vrede tusschen Italië en Turkije binnen enkele dagen gesloten zal zijn. De „Gorrière dellte Sera" beridht, dat sedert 14 dagen vredesbesprekingen in Zwitserland plaats vinden. Tot de Italiaanisehe gedelegeerden behoo ien de ex-minister Bertolini en Fusinato. Turkije is vertegenwoordigd door Nabi-'bei en de Turksche gezanten te Sofia, en Cettinje. De correspondent te Rome van de „Temps" meldt over de voorwaarden, die Italië voor het sluiten van den vrede stellen zou, het volgende: Over de algieheelé souvereiniteit van Italië over Libië zou geen gedachtenwisseling: toegelaten wor den. Indien de Turksche regeering deze eerste voorwaarde niet aannam zou elke verdere be spreking nutteloos zijn. Wat het kalifaat betreft, biedt- Italië een herhaling aan van de bepalingen van het Oostenrijksch-Turksche verdrag ten op zichte van Bosnië en, HerzeogWina, met dit voor behoud, dat de Mohamedaansehe geestelijkheid zich niet. met politiek zal bezig houden en dat de bevolking van Libië vrij zal zijd den kalif van Konstantinopel of ©en ander als hoofd i nzxke den godsdienst te erkennen. Deze laatste bepaiing, is gemaakt uit genegenheid voor eein sekte der SiO- noessi, die zicjh tijdens den oorlog strikt onzijdig giekouden beeft. Italië zou verder geneigd zijh de eilanden aan Turkije terug te geven. Maar daar het een eere-verp-licbting tegenover de bevolkin gen der eilanden op zich genomen heeft, vraagt het bijzondere waarborgen voor hun vrijheid en Pochten, welke waarborgen ook door de mogend heden erkend moeten worden. Italië wil -ais1 groote christelijke mogendheid de christelijke eiland be volking niet aan de wraak nemingen der Turken overgeven. De Italiaansche admiraliteit zou gaar ne zien dat Italië StampaJLa. behield als kolen station in de oostelijke Middellandsclhe Zee en in scheepvaart-kringen wordt die wenseh gedeeld. Maar hieromtrent is nog niets besloten. Natuur lijk zouden de Italiaansche troepen de eilanden niet ontruimen vóór dat Turkije de verplichtingen neergelegd in het vredestractaat nagekomen was, in de eerste plaats die o:m zijn troepen; en zijn officieren uit Libië terug te trekken. Eenl andere moeilijkheid levert Sidi Idriss op, wiens ver..et tegen Turkije in Jemen Italië krachtig gesteund heeft Italië kan dus niet Sidi Idriss aan zijn lot overlaten en toelaten dat Turkije d© nood ige troepen zendt om hem te overwinnen. Italië blijft voorts geneigd Turkije voor het derven van de inkomsten uit Libië op ruime wijze schadeloos te stellen. sehe zaken en de officierssociëteit, en riep onop houdelijk: „Verklaart den barbaren den oorlog!" „Léve het leger!" „Wij willen den oorlog!" 'Volgens dé laatste berichten, van de Servische grens ontvangen, heerscht in Oud-Servië volslagen oproer. Het Petersbur'g'sche blad „Geloss Moskwv" meldt, dat het een afschrift heeft gekregen van een hoogst gewichtig document een gioheim trac- taal tusschen Oostenrijk en Montenegro, gedag- t cekendWee non. 12 Juni 1907. De overeenkomst, aangegaan voor den tijd van 20 jaren, is gecon trasigneerd door graaf Goluchowski en dr. To rn anovitch. Oostenrijk schenkt aan den prins,' thans koning van Montenegro, jaarlijks 360.000 kronen en waar borgt hem het bestaan va,n zijn dynastie. Ingeval Montenegro door Turkije wordt aangevallen, ver bindt Oostenrijk zich Montenegro aa ad werkelijk c-n diplomatiek te steunen. Wanneer Montenegro mocht worden overwonnen, waarborgt Oostenrijk zijn integriteit van weige de „statu quo ante hel ium". Deze bepaling merkt de „Geloss Moskwy' op is het onderwerp van een artikel in de entente en werpt een nieuw licht op de, gebeurte nissen te Bierana. Indien de Constitutie der Balkanstaten wordt verwezenlijkt onder het protectoraat der Hab's- burgers, stelt de overeenkomst voor Montenegro een ruime autonomie en de vereeniging van Her zegovina en Noordelijk Albanië, vanaf de mon ding van de Cattaro tot aam de rivier Drina, in het vooruitzicht. Montenegro heeft op' zijn beurt belooft niet te zullen priotesteeren tégen de annexatie van B-os nië en Herzegovina, zelfs geen besprekingén met de mogendheden in het bijzonder Rusland, Italië en Servië, er over te houdén, zonder voorkennis van Oostenrijk. Ingeval van oorlog tusschen Oostenrijk on Ita lië, verbindt Montenegrin zich de haven van Anti vari voor tijdelijke bezetting tegén betaling' af te staan. Bij een oorlog met Turkijé moet Montenegro steun verleenen. Artikel 8 voorziet in de annexatie van hei sandjak Novi-Bazar zoowel als van OnaServië, Midüen-Albanië en Macedonië. Het meest belangrijke .artikel' voor ons zegt de „Geloss Moskwy" i,s art. 6, hetwelk zegt, dat ingeval Oostenrijk-Hongarijle met Servië of Dm land in oorlog wordt gewikkeld, Montenegro de sfrikste onzijdigheid in acht moet nemen. Staten dezen eisch zouden kunnen afwijzen. Geen enkele natie en haar regeering beeft bet arbitrage- beginsel zoo luid gepredikt als -de Amerikaansche. Het is nauwelijks' aan te nemen, dat zij', nadat zij bet anderen had aangteipreekt, zelf o,p cyni sche wijze zou weigeren, het te erkennen, nu het haar zelf betreft. Een zoodanige weigering zou hij alle naties die zelfrespect bezitten, een zékeren tegenzin verwekken (om zich in, verdra gen te begeven met een staat, die zich het uit sluitend recht voorbehoudt, de mate zijher ver plichting-én zelf te omschrijven. Vier duizend mijnwerkers, werkzaam in de Glanmorgan-kolëinmijnen van het district Rhomu la hebben Dinsdag het werk neergelegd. Oorzaak: een loongeschil. Op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen wordt thans, volgens de „Tagliohe Rundschau", een luchtschip gebouwd, dat niet minder dan 48 uren onafgebroken in de lucht kan blijven. Het record van Zepipelin was tot nu 371/2 uur. Het nieuwe schip zal dan twee: etmalen op een hoogte van 1500 meter kunnen) blijven. De méde te nemen last kan 3000 K.G. meer bedragen dan tot nu hij andere luchtschepen het géval was. De snel heid zal meer1 dan 23 meter in de seconde zijn, terwijl tot nu dé griotlste snelheid 22i/2 meter bedroeg. Wanneer dit luchtschip, dat vooral voor militaire doeleinden van groot belang is, gereed zal zijn, is nog niet bekend. RUSLAND. Naar 'luid van inlichtingen uit particuliere bron. wordt te Petersburg verteld, dat het onderzool naar -opzet en omvang: van de samenzwering oryier de matrozen van het Zwarte Zee-eskader er toe heeft geleid, vijftig matrozen naar den zeekrijgsraad te verwijzen. Tegen driehonderd andere matrozen waren de bewijzen minder -overtuigend. Zij! werden dan ook niet voor den marine-krijgsraad gedaagd, maar bij de landmacht ingedeeld, waardoor zij onder schor- oer toezicht komen. Op den Balkan. De correspondent van' de „Temps" te Petteré- burg seint, dat heden aan het Russische departe ment van 'buitenlandscbe zaken verontrustende berichten uit. verschillende hoofdsteden in «ten Balkan zijn ontvangen. Er zouden zeer ernstige gehëurteinislsén te wach ten zijn. Uit, Belgrado werd gister aan de „National1 Zeitung" geseind, dat de geestdrift voor aan oor log in Servië voortdurend toeneemt. Er hebben beloogingen plaats gehad ten gunste van Qte oor logsverklaring aan Turkije. Een groote volksme nigte trok door de straten, hield stil voor het koninklijk paleis, het ministerie van buitenland- DUITSCHLAND. Van Zwitsersche officieel© zij'dé verneemt de „Tagliohe Rundschau", dat de reis van den Kei zer naar Zwitserland beslist zal doorgaan, hetgeen gistermorgen nog zeer twijfelachtig was. De ge zondheidstoestand van den Keizer is zoodanig verbeterd, dat de lijfartsen géén helzwaar meer tegen de reis hebben. Dus is aan het Zwitsersche gezantschap te Berlijn officieel medtegjedeekl, «lat de Keizer den 2d'en September zal vertrekken. Wel is het programma eenigtezins bekort, doen de belangrijkste punten, blijven bestaan. ENGELAND. De „Times" is allesbehalve te spreken over de Panama-bilt, en de desbetreffende booas.hap van Taft. Het blad schrijft dat de juist© tekst van het wetsontwerp; en van de Boodschap en het memorandum van den president nog wel niet in zijn bezit zijn, maar dat, als de telegrafische berichten -ook maar eenigszin-s juist zijn, de bil] met den klaarblijkel ijlken zin van het Hay-Paun- Ciefote-verdrag onveTéenigbaar is. Het laatste voorstel van den president, aldus de „Times", is iets nieuws in de geschiedenis van het volkerenrecht. De Amerikaansche iteg'ee- ring noodigt het Congres uit, te constateeren dat de regeering een wet, die zooeven door dat Con gres is aangenomen, niet als schending! van be staande verdragten beschouwt. De president noo- diigt, dusdoende, bet Congres uit, zich tot rechter in eigen zaak op te werpen, die tegélijk' de zaak van den president is. Haar oordeel zal op nie mand indruk rnalkén, die de kwestie van volken rechtelijk standpunt beschouwt Vervolgens schrijft de „Times": „Wanneer: óe tekst der bill bevestigen zou, dat hier sprake is van een schending der Engelsche verdragsrechten dan zou Engeland opnieuw protest aanteekeöen bij de Amerikaansche regteering', ent, indien uit geen bevredigende oplossing van het vraagstux zou brengen, zich op- het arbitrage-Verdrag' van 1908 beroepen en verlangen, dat het geheele geschil naar het Ilaagsche scheidsgerecht zou worden verwezen". Het blad weigert te geliooven dat de Varoenigde Koninklijk bezoek Friesche Land bouwtentoonstelling. Per extra-trein arriveerden gistermiddag te Leeuwarden te 1 uur de Koningin en Prins Hen drik met gevolg, op het perron o 'gewacht door den Commissaris der Koningin, den burgemeester het lid der Eerste Kamer R. Bloembergen, bene vens eenige andere autoriteiten. Een dochtertje van den wethouder Oosterhoff bood H. M. een ruikertje aan. Hare Majesteit, die er zeer welva rend uitzag, droeg een lichte japon met licht- blauwen mantel en witten hoed met pleureuses de Prins was in gekleede jas. Het Koninklijke Echtpaar begaf zich van het station per rijtuig diret naar de Veemarkt, alwaar een tentoonstelling eener keurcollectie Friesch vee en paaiden werd gehouden. Zij werden aldaar ontvangen door den Voorzitter en Vice-Voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw. Freule Rengers, dochtertje van den Voorzitter, bood H. M. een ruiker aan. Te half twee verliet het Koninklijk Echtpaar de Veemarkt en werd een rijtoer door de voor naamste straten gemaakt. De stad heeft een recht feestelijk aanzien. Uit alle deelen van Friesland zijn belangstellenden naar de hoofstad getrokken. Het weder is bij zonder fraai de Koninklijke stoet wordt overal luide toegejucht. Omstreeks 2 uur arriveerden H. H. M. M. in de woning van den Commissaris der Koningin, alwaar in familiekring de thee werd gebruikt waarbij teve#ns aanwezig waren de echtgenooten van den burgemeester en van den voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw. Ongeveer 3 uur kwam het Koninklijk echtpaar op het terrein van de Friesche landbouwtentoon stelling aan, waar ze door het dagelijksch bestuur van de tentoonstelling werden ontvangan. Na plaats genomen te hebben op het podium, begon het voorrijden van Friesche paarden met krompa- neeltjes. Toen dit afgeloopen was, begaf H. M. en Z. K. H. zich naar de tentoonstellingstenten. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de zuivelafdeeling vervolgens weiden de afdeelingen akkerbouw en vereenigingsleven bezichtigd, waarbij H. M. be langstellend verschillende vragen deed. Toen de rondgang over het terrein was afgeloo pen, zijn de vorstelijke bezoekers naar het podium teruggekeerd, waarlangs het melkvee en de paar- den werden rondgeleid. Om ruim 4 uur kwamen dè rijtuigen voor en verlieten de Koningin en de Prins onder gejuich het terrein. Ook op weg naar het station werden Zij levendig toegejuicht. Op het perron waren verscheidene autoriteiten aanwezig. H. M. onderhield zich tot het vertrek raat den commissaris in de provincie. Om 4.20 vertrok de koninklijke trein naar het Loo. De Koninklijke familie wordt Maandag 16 September van het Loo in de Residentie verwacht. zijn twee lange rafels opgeslagen, waar de bloeiende heidebossen liggen opgetast, terwijl een vijf-en- twintigtal hofdames en leden van het vrouwelijk personeel bezig is de ruikertjes te schikken, waarbij ook de kleine Prinses nu en dan al spelende helpt. Ned. R. K. Volksbond. Gister-avond bracht de commissie, aan welke de regeling der feestelijkheden bij gelegenheid van het twintig-jarig bestaan was opgedragen, haar verslag uit. Het Eere-Comité vereerde deze vergadering met zijne tegenwoordigheid. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat het batig saldo der feestweek bedroeg f 1089.50, een prachtig resultaat voorzeker, hetwelk te dan ken is aan de velen, die alle krachten ingespan nen hebbèn, om alles voor de bezoekers zoo aan- génaam mogelijk te maken. Aan het Eere-Comité behoort hier openlijk een woord van dank ge bracht te worden voor den krachtigen steun, aan onze afdeeling verleendte meer wijl het zich bereid verklaarde, bij verdere gelegenheden steeds zijn steun en voorlichting te willen blijven schen ken. Moge deze sympathieke handelwijze, aan den Bond betoond, velen aansporen, om meer dan tot heden ons te steunen, opdat de afdeeling steeds tot hoogeren bloei moge geraken. Ten slotte een woord van dank aan de talloos velen, die ons Bondsgebouw gedurende de feeste lijke dagen bezocht hebben, en daardoor tot het welslagen van deze feestviering hebben bijgedragen. Het Bestuur. Graaf van Bylandt. De ïNed." verneemt, dat de heer Bylandt, oud voorzitter van de Tweede Kamer, terugkomende van zijn reis uit Zwitserland, ziek is geworden. De heer van Bylandt bevindt zich thans te Zeist, waar zijn geneesheer hem absolute rust heeft voorgeschreven. Heidebloempjes. Naar men bericht, zijn op Het Loo de laatste dagen alle handen druk aan het werk om heide- ruikertjes voor Aruba, Bonaire en Curagao te ver- vaardige, die op Koninginnedag tegelijk met die van de padvinders en meisjesgezellen door het geheele land verkocht zullen worden. De Koningin bindt zelf aanhoudend mede, terwijl al het werk onder het persoonlijk toezicht van EL M. plaats heeft. In de vestibule van het paleis Onze Pink Pillen zijn uitstekend om de verlo ren krachten te herstellen en de vermoeienis te bestrijden. De vermoeide vrouwen, de jonge meisjes door den groei bloedarm geworden, alle degenen die zich inspannen en vermoeiende werkzaamheden verrichten, zullen een werkelij- ken steun ondervinden door van de Pink Pillen gebruik te maken. Leest hier wat onlangs Mejuffrouw Y. Boon- sta, geb. Dijkstra, oud 58 jaren, wonende te Amsterdam, 2. Spaarndammerdwarsstraat no. 1, ons schreef „Ik verklaar met deze dat de Pink Pillen mij het meest mogelijke goed hebben gedaan en mij van mijne pijnen in den rug en van mijn bloed armoede genezen hebben. Ik beveel de Pink Pillen warm aan." Zieken, Er is geen ziekte waarbij de nalatigheid ge vaarlijker is, dan bij de bloedarmoede of de slap te van het bloed. Deze ziekte die vooral jonge meisjes, overwerkte personen en hen die in hygiënisch ongunstige omstandigheden werken, aantast, maakt zich op zulk een geniepige wij ze van het lichaam meester dat zij reeds tot volle ontwikkeling is gekomen, wanneer men ter nauwernood hare aanwezigheid heeft bemerkt. Te juister tijd angepakt, is de bloedarmoede volkomen geneeslijk, en daartoe is noodig een versterkend middel dat de eigenschap bezit de hoeveelheid roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weefsels au spieren over te brengen. De Pink Pillen zijn dat versterkend middel en in de geneeskundige wetenschap is er niets zoo zeker als de genezing der bloedarmoede door de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn onover troffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte en alle aandoeningen voort komend uit een te zwak bloed. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rotter dam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappeibof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. De storm. Te Biomilo heeft de storm alle lenlen van de landbouwtentoonstelling vernield; de groote feesttent moest in der haast vervangen worden door een circustent uit Oldenzaal. Militaire oefeningen in den regen. Vele militairen te Assen, die de laatste dagen druipnat van de oefeningen zijn thuis gekomen, mee ten thans de gevolgen ondervinden v.an het dragen van natte goederen. Naar wij vernemen moet het aantal militairen, dal Dinsdagmorgen den militairen dokter raad pleegde, buitengewoon groot zijn. Meer dan 130 militairen moesten zich op raad van dien dokter te bed begtevein. (Asser Ct.). Iven kranige onderneming. Gisterten kwam met vijf opvarenden te IJmuiden binnen de Amerikaansiche motorboot „Detroit", welke niet gnooter is dan een flinke reddingboot. Het vaartuigje had 21 dagen reis van New- York naar Ierland, bezocht daarna Os ten de en ging nu naar Haarlem, waarna het verder vaari naar St. Petersburg. Onder deze pleizieiTeizigiers bevond zich een. redacteur v,an de „New York Herald". Kt (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2