Binnenland. Gemengd Nieuws. totnogtoe door vrijzinnigen bezet, nader onderling zal worden beraadslaagd. Na vrij uitvoerige bespreking werd besloten, dat het bestuur, lettende op het gevoelen hier geuit, met de besturen der andere christelijke partijen overleg zou plegen, waarna dan in een nader te beleggen vergadering, op grond van dat gehouden overleg, eene beslissing zou kunnen genomen worden. Hiermede de agenda afgehan deld zijnde, werd de vergadering door den voor zitter met den christelijken groet gesloten. Onderwys. Op de voordracht ter benoeming van een onder wijzer aan school G. "zijn geplaatst: 1. H. Veen- stra te Vinkega2. C. H. Collé, Sassenheim 3. C. van Klaveren, 's-Hertogenbosch. Ongeluk. Heden-morgen omstreeks 9 uur is de 22-jarige Boks, wonende Hoflaanstraat, die met een motor fiets van de hol aan de Broersvest kwam afrijden, doordat een der wielen slipte, tegen den trottoir band aangereden. De motorfiets viel om en B. rolde over de straat. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Programma van de door het Stede- lijk Muziekkorps op Zaterdag den 31 Aug. 1912, des namiddags ten 6 ure, op de Broersvest te geven 1. Volksliederen 2. Kleppermarsch, J# Marks;-3. Fest Ouverture, G. Hause; 4. Valse Brune, Krier5. Berliner Planderer en Pott, Kersten, 6. Marriette Polka, Courquin, 7- marsch. Hoogwater te Schiedam: Zondag 1 Sept. B34 v.m., 6.59 n.m. en Maandag 2 Sept. 7.08 v.m., 7.30 n.m. DIT VLAARDINGEN. De werkzaamheden voor het leggen van den toevoerkabel voor de levering van electriciteit aan deze gemeente door Rotterdam zijn begonnen. Binnen enkele dagen zal er op vier plaatsen aan gewerkt worden, namelijk zoowel uitgaande van de electriciteitsfabriek Schiehaven te Rotterdam als van het uiteinde der toevoerkabels alhier verder aan het gedeelte, dat binnen Schiedam is gelegen en aan de kabels, welke door den Schie- mond te Delftshaven zullen komen te liggen. Het ligt in de bedoeling de werkzaamheden zoodanig te bespoedigen, dat de stroomlevering vóór den winter zal kunnen beginnen. Op het verzoek van het bestuur der huishoud en industrieschool te Schiedam om subsidie, stel len Burgem. en Weth. den raad voor, hierop af wijzend te beschikken. UIT ROTTERDAM. Gisterochtend om ruim 6 uur is er brand uit gebroken in de voorpiek van het aan boei 3 in de Waalhaven alhier liggende Spaansche stoomschip ïOllargan", dat met steenkolen geladen wordt. De brand ontstond in het oliehok. vermoedelijk door dat de 53-jarige matroos Juan Novo San Pedro, uit Vivero, die de wacht aan boord had onvoor zichtig met een brandende lantaarn omging. Het vuur deelde zich ook aan een verfhok mede en nam spoedig zoo'n omvang, dat het niet met eigen middelen te blusschen was. Toen de ma troos Nova San Pedro dit zag, wekte hij het scheepsvolk, ten getale van dertien man, dat in dezelfde voorpiek lag te slapen. Allen wisten zich te redden, één met een geschroeid hoofd. Waar schijnlijk om zich te overtuigen, dat ze allen ge red waren, is San Pedro toen in het logies ge gaan. Hij is niet teruggekeerd; toen de brand gebluscht was, vond men zijn lijk in een van de kooien, het hoofd in een kussen gedrukt. Een te hulp geroepen geneesheer stelde vast, dat de man door den rook was gestikt. Onder de leiding van den adjunct-havenmeester, den heer A. H. Sirks, is de brand door de sleep boot Betty, van de firma P. Smit Jr. en van de stoombooten Havendienst 2, Dokwerken en Ge meentewerken met 6 stralen gebluscht. Het olie- en verfhok zijn geheel en de logies gedeeltelijk uitgebrand. De voorpiek van het schip is onder water gezet. Minister Heemskerk. De Minister van Binnenlandsche Zaken mr. Th. Heemskerk is, na ruim een maand met verlof afwezig te zijn geweeet, in Den Haag terugge keerd en heeft zijn werkzaamheden op het Departement (Buitenhof) hervat. Voortvluchtig. Sedert eergisteren is de makelaar in diamant J. R., te Amsterdam, met een bedrag van ruim f 14.000 aan diamanten voortvluchtig. Omtrent het stroopersdrama te Rucphen (N.B.) meldt men nader: Vrijidag.nacht zagen drie surveilleerende onbe zoldigde rijksveldwachters nabij de grens van Roo sendaal, 3 stroopers. Het geroep der veldwach ters om te blijven staan, werd beantwoord met •n d ietal schoten, waarop de veldwachters terug - den, met het gevolg, dat een der ^troopers iel' viel en de anderen aan den haal gingen. Toen de veldwachters bij den gevallene 'kwa men, bleek dat hij doodelijk gewond was tusschen zijn oog en slaap, uit welke wond hij lievig bloedde. Het slachtoffer heette P. Konings en is woonachtig te Roosendaal, en was spoedig over leden. Naar men zegt zouden ook de beide an dere stroopers gewond zijn, doch niet ernstig. Reeds vroegtijdig is de justitie uit Breda, vergezeld va n2 geneesh-eeren naar de plaats der onheils vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen en de lijkschouwing te houden. Het lijk is naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Rucphen overgebracht. De groote boschbrand, die te Baarle Nassau den vorigen zomer in de nabijheid van het grensstation meer dan 2000 H.A. bosch en heide in asch legde en ontstaan was deor vonken uit een voorbijstoomenden Belgischen trein, is voor den Belgischen Staat een niet onbelangrijke schadepost geweest, aangezien aan alle eigenaars schadevergoeding is uitbetaald. ^Dezer dagen is het laatste bedrag uitbetaald en wel fr. 63.589 aan den heer B. van der Vorst voor 163 H.A. bosch. Gevecht. In den afgeloopen nacht is het te Rucphen tot een gevecht gekomen tusschen stroo pers en veldwachters. De stroopers schoten op de veldwachters en dezen beantwoordden het vuur, met het gevolg, dat een van de stroopers gedood werd. De justitie uit Breda is heden naar Ruc phen vertrokken, om een onderzoek in te stellen. V r e e s e 1 ij k. Te Boedapest zijn twee foto grafen, vertegenwoordigers van 'n Parijsche bios coopfilnr fabriek gearresteerd, wij zij een 16-jarigen knaap tot een waagstuk hadden overgehaald, dat zijn dood tengevolge had. De jongen in kwestie zou n.l. voor 250 kronen van de hooge St. Jozefs- brug springen, en de fotografen in de gelegenheid stellen sensationeele opname te doen voor de bioscope. De arme jongen waagde den sprong, doch kwam daarbij om het leven. Brand op Helgoland. Uit Helgoland wordt aan de Berlijnsche bladen gemeld, dat eer gisteravond tien uur brand is uitgebroken in de machineloodsen van de firma Hagemann, die be- belast is met het aanleggen en vernieuwen der fortificaties. De in de nabijheid der loodsen staande gebouwen vatten eveneens vuur. Tegen den morgen was men den brand meester. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Vergiftigd. Uit Bethune wordt gemeld Een Oostenrijksche mijnwerkersfamilie, wonende te Barlin, is door het eten van paddestoelen ver giftigd geworden. Een vrouw, 5 kinderen en een kostganger zijn overleden. Twee andere kostgan gers verkeeren in zorgwekkenden toestand. Pest. Uit Astrakan wordt geseind Vijf ge vallen van pest zijn geconstateerd in een dorp van het district Tchernojarsk. Mijnongeluk. In de mijn Alma bij Gelsen- kirchen is gisteren een treurig ongeluk gebeurd. Een steiger, waarop 8 personen aan het werk waren, bezweek en de ongelukkigen stortten 20 meter in de diepte. Vijf hunner werden dood opgenomen, een zesde liep levensgevaarlijke ver wondingen op, terwijl de twee andere ernstig gewond werden. Goudvisch en mug. De Illinois Central Railroad heeft het plan opgevat, alle stilstaande wateren langs zijn lijnen te bevolken met goud- visschen. De familie waartoe dit vischje behoort, is- verzot op muggelaiven, maar alleen de goud visch kan in stilstaand water leven-. Zóó zal de spoorwegmaatschappij de malaria bestrijden. Als tie bestaande broederijen niet in staat zijn. do maatschappij van een voldoende aantal vissehen te voorzien, zal zij zelf" een broederij- oprichten. (N. T. v. G.): De storm in Engeland. Norwich is nog belegerd door het water, dat gedurende den nacht wat zakte, maar door de zware regens van gister weer is gestegen. Met het oog op drinkwaternood is de toevoer heden afgesneden. Ook is men bang voor het uitbreken van ziek ten. Gister waren meer dan 10,000 menschen dakloos. Handel en verkeer staan nagenoeg stil in de stad. Honderden winkels zijn gesloten. Vele gebouwen zyn ingestort. Het lijk van een verdronken kind is gister gevonden. De spoor wegverbinding tusschen Londen en Norwich is nu hersteld. H et io n ts t a an va n don der en b l k sem. Meer dan anderhalve eeuw zijn verlo-open sinds Benjamin Franklin de eleetrische natuur van het onwödeir ontdekte. Wanneer de weersgesteldheid neiging tot on weder vertoonde liet hij een vlieger opstijgen, waarvan het koord geleidingsdraad van metaal bevatte en geïsoleerd aan de aarde be vestigd. was. Hij onttrok da,n reusachtige vonken aan het onderste uiteinde van het koord zonder dat zich in de omgeving een werkelijke blik semstraal vertoond had. De nabijheid alleen van onweerswolken was reeds voldoende om buiten gewoon krachtige eleetrische verschijnselen te voorschijn te roepen. Sedert dat tijdstip-, aldus de „N. T. Ct." heeft oe meteorologie, en vooral het onderzoek der hoogtere luchtlagen van den dampkring verba zende vorderingen gemaakt', zonder dat men thans het ontstaan van het om veder en hetgeen er bij' ren bliksemstraal zooal gebeurt vrijwel met ze kerheid kan verklaren. Het natuurverschijnsel neemt zijn uitgangspunt in den -g'eh-eimzinnigen samenhang tusschen het licht en de electriciteit. Wij! weten tegenwoordig, dat een aanzienlijk gedeelte van he-t zonnelicht niet de op-pervlakte der aarde bereikt, maar o-p zijn weg daarheen door den dampkring geabsor beerd wordt. De kracht, die daarbij schijnbaar verloren gaat, openbaart zich weder in den vorm van zeer groote eleetrische spanningsverschillen. Zorgvuldige waarnemingen bij ballontochten heb ben uitgewezen, dat de lucht -op verschillende hoogten zeer verschillend electrisch gelaaen is, zoódat bij een hoogteverschil van 100 M. dikwijls <cn electrisch spanningsverschil' van veirsth) idene duizenden volts bestaat. Een luchtballon, die door de hoogere lucht lagen van den dampkring trekt, neemt de elee trische spanning van haar omgeving' aan; bet gehorde omhulsel van den ballon wordt met een bepaalde hoeveelheid electriciteit geladen. -Wanneer nu de ballon zeer snel daalt, heeft deze electriciteit niet voldoende tijd om zich weder in het luchtruim te verspreiden. Zij blijft in aten ballon e-n zóod-ra zij1 de aarde- ra-alct, ont staan er tusschen het sleeptouw en ae- aarde dui delijk hoorbare knetterende vo-niken, die reeds menige hall-on in brand' gestoken hebben. Evenals een luchtballon zweeft er nog mts andiers in den; dampkring, n.l. de wolken. De overal om-hoog stijgende waterdamp- vermengt zich als gas 'met do lucht en neemt ook de eleetrische spanning van de lucht aan. Maar op e-en hooigte van b.v. 5000 M., waar een zeer strenge koude hoerscht, condenseert zich deze waterdamp' we der. Hoog in de lucht vormen zich uiterst kleine waterballetjes van nauwelijks' eetal honderdste mil limeter in doorsnede. Maar terwijl ae waterdamp volstrekt onzicht baar was, worden deze balletjes door Lun ha,ast -oneinai-g aantal zichtbaar en ziet de men cch op ae aarde dat die zooeven nog helderblauwe lucht zich plotseling bedekt met uitgestrekte witte wol ken. De waterballetjes zijn zwaarder dan de he-n -omringende lucht. Zij vallen; wel langzaam, maar zij dalen toch; en alleing naderen de- wolken, die zich op een hoogte van 5000 M. gevormd hebben, de aarde tot o-p- 2000 ja tot op' 1000 M. Zwaar en dreigend hang,en zij' nu als donkere onweerswol ken aan den hemel. •Op hun tocht naar omlaaig' hebben deze wolken een eleetrische lading medegebracht, die over eenkomt met de spanning der hooge-re luchtla gen, en nog geen tijd gehad heeft om zich' gelijk matig in de lucht te verspreiden; niet zelden ver schilt deze la-ding vijf- a tienduizend volt van o*e spanning der omgeving. Nu kan dit proces zich verder op tweeërlei wijze afwikkelen. De -onweerswolken kunnen in een ware droge lucht stroom- geraken, aan ver dampen de kleine waterbolletjes weder langza merhand en de inieuwe waterdamp verspreidt zich opnieuw naar dei hoogtere luchtlagen. Op de aarde zien wij dan, dat de drei-giende w-olken allengs lichter en ijler worden; zij' schijnen zich gelei delijk ,op te lossen, te vervluchtigen, en het gevaar voor onweer verdwijnt. Maar de onweerswolken kuln-nen ook in een kouti-en luchtstroom geraken. Dan ontstaan er, ooor de toenemende condensatie, nog meer wa- terbolletj-es. De kleinere bolletjes vloeien samen tot groofere, en in een tjjidsverloop- van enkele .secon den deze kleine druppeltjes tot één grootten, zwa- ren druppel. Daardoor ontstaat plasregen. Inmiddels 'heeft dit samenvloeien- der water holletjes nog iets anders tongtevolgte. De opper vlakte namelijk der -druppels woddt aanzienlijk verkleind. Gesteld 'dat de bolletjes een gemiddelde doorsnede hebben van een vijftigste millimeter, terwijl ae dikke regendruppel, die uit de samen vloeiing der balletjes ontstaat, een midcfellijn 'heeft van vier millimeter, dan moeten acht willioen halletjes zich vereeniga hebben om den druppel te v-ormen. De oppervlakte van dezen druppel is echter veel kleiner dan ae gezamenlijke -opper vlakte dter acht milli-oen balletjes, die immers 10.000 vierk. millimeter bedraagt, férwijl uie van den regendruppel slechts 50 vierk. millimeter be draagt, Nu bevindt de eleetrische lading, zooals la-llooze proefnemingen aangetoond hebben, zich alleen a,an de oppervlakte; en wanneer deze oppervlakte af- numt, wordt de electriciteit meer saamgtedrongeii en stijgt in de-zelfde verhouding' haar spanning. Wanneer hier dus op' het oogenblik der rtegb-n- vorming, die oppervlakte 2000 maal kleiner wordt, zal de eleetrische spanning 200 maal gro-otei W-orden. Bedroeg zij' eerst 10.000 volt, dan zal zij plotseling tot twee millioen volt stijgen. Tegen over zulke spanningen werkt de lucht niet meer als een isolator. Door gteweldige -ontladingen, in uen vórm van bliksemstralen, zoekt zij het elee trische spanningsverschil tuslschten de wolken en de aarde, -of tusschen twee wolken, weder te vereffenen. In een tijdsverloop-, dat slechts enkele duizendsten van- een seconde bedraagt, stromen er ontzaglijke hoeveelheden electriciteit van d-e lucht, naar die aarde. Wat bij dit alles alleen nog opgehelderd dient te worden, iis die vraag, hoe in den- dampkring het zonlicht in statisch electriciteit omgezet wordt. Het spoorwegongeluk bij Londen.,,. Over het spoorwegongeluk bij Londen, waar van wij gisteren re-eds melding maakten, dee- len de Engel-schc bladen nog de volgende bij zonderheden medeEen dichtbezette trein, komende van Aldershot, bereikte om kwart voor zeven gister-morgen jhet station Vauxhall en stopte daar voor controle der reisbiljetten. Nauwelijks hadden de controleurs hun werk verricht en juist wilde de trein zich in bewe ging stellen, toen door alle wagons een he vige -schok -ging, die haai' eenige decimeters verder deed rollen. Terzelfder tijd werd een hevig gekraak gehoord. Door verkeerde wis selstelling was een locomotief, die met de tende-r voorop -met matige snelheid naar Wa terloo reed, op 't -spoor van den passagierstrein gekomen. Zonder dat de machinist der ver dwaalde machine eenige zichtbare poging tot remmen deed, kwam de locomotief met den achtersten goederenwagen der passagierstrein in botsing. De goederenwagen werd geheel ver nield en in de voor haai' gekoppelde personen wagen -gedrukt. Bijna totaal werd ook deze versplinterd en te oordeelen naar den eersten indruk moest het aantal slachtoffers zeer groot zijn. Een hartverscheurend gejammer volgde de botsing op en hoewel onmiddellijk ruimschoots hulp geboden werd, duurde het langen tijd alvorens de tusschen den verniel den wagen -geklemde slachtoffers bevrijd wa ren. Van het meerendeel waren door het tegen elkander schuiven der banken de boenen ge broken, terwijl ook velen door neervallende galsscherven en houtsplinters gewond werden. Eenigen 'konden onmiddellijk door de vensters bevrijd worden, maar velen waren zoo inge sloten, dat zij eerst, nadat door middel van zagen en breekijzer» de wagenresten verwij derd waren, vervoerd konden worden. De accountant mr, Hatton was door den schok on middellijk gedood. Achttien personen moesten in de op het perron aanwezige ambulances on- dergebracht worden, terwijl veertién personen, die lichtere kwetsuren hadden, naar bun woon plaatsen vervoerd konden worden. l)e -o vers trooming in -he t No o-,rden van E n g e 1 a n- d'. Gelukkig is: thans het ergste geleden in en om Norwich, de stad, die het zwaarst door de overstro-omingten in- Noordelijk Engeland werd beziocht, maar, dat de toestand zeer dreigend is geweest, blijkt thans uit de be schrijving van den specialen qorrespondent van de „Westminster Gazette", die door zijn blad naar het to-one-el van de ramp1 was gezonnen. Hoewel het watier aanzienlijk gezakt is, kon inten gisteren Norwich Inog niet geheel en al buiten gevaar achten, daar er nog. een gewel dige hoeveelheid water stond aam de oostzijde van a-e stad, en dit watter werd, zoo goea als 't ging, teruggehouden door i-ni der haast op geworpen kistdammen, die ieder oogenblik onder den druk kion-den bezwijken. De stadsarchitect, hoewel eveneens vreezende, dat de dam het niet zou uithouden, gaf toch als zijn meetning te ken nen, dat het gevaar als geweken kon worden be schouwd als het water nog maar vier-en-twintig uur bleef vallen. 1 Woensdagmiddag was er een groot aantal man nen -aan 't 'werk gezet om den dam te verstolken, inaar de hoeveelheid en de druk van hét water werden zoo geweldig, dat men het raadzaam achtte, de mannen van de gevaarlijke- plaats te verwijderen en de zaken -opi haar beloop te la ten. 1 Een andere bron van angst Was nog -gisteren de- rivier, een gtetijde-Sstroom, want als de zee bij Yarmouth, al ware- het nog zoo- weinig, opgestuwd zou worden, dan zou ook ae water spiegel van de Yare stijlgen, in welk geval de gevolgen verschrikkelijk zouden zijln. Woensdagavond bego-n het water in het westen var: Norwich verscheidene -voeten te zakken en kon de spoorwegverbinding met Londen gedeel telijk worden hersteld. Sedert Zondag hadden er geen treinen tusschen Londen e-n Norwich geloop-en. De spoorwegbrug bij Melton is in do-overre hersteld-, dat er op enkel' spoor overheen kan worden gereden. Donderdag -moest worden geconstateerd, dat het aantal dakloozen in de- stad nog veel grootcr was dan de geraamde 10.000. Niettegenstaande de ge ruststellende verzekeringen der deskundigen wei gerden duizenden bewoners- van de getroffen wij-- ken naar bed te gaan, en zij bleven, ondanks de koude, den g'anschen nacht ronddwalen. Zeer velen zijn door den watersnood van alles be roofd. Op straat hadden roerende tooneelen plaats. Groote menigten vrouwen en kinderen trokken, onder gebed en het zingen van psal men, langzaam door de straten. Het gemeentebestuur heeft reeds krachtige maatregelen genomen tot afweer van een mo gelijke epidemie na het vallen van bet water. Donderdag-morgen werd met alle macht be gonnen aan het herstellen van den electri- sche-n aanleg, zioodat ook de trams weer zou den kunnen lo-open. Van Zondag tot Donder dag hadden alle inrichtingen, waar anders electrisch licht brandde, zich moeten behelpen met petroleumlampjes, voor zoover die te krij gen waren, en kaarsen. D-e chocoladefabri kanten Gebr. Galeys-, die een eigen eleetrische installatie hebben, gebruikten die om te hel-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2